h No. 253 Vrijdag 29 Juli1932 408 Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland I EERSTE BLAD. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen et Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Ooe». Tel.: Redactie en Admlnletratle No. 11. Poetrekenlng No. 41139. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, LBorg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per poet, 13=— Losse nummers f 0.23 Prije der Advertentien: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct BIJ abonnement belangrijke korting. Bezuiniging. Hoe ontzaglijk moeilijk het voor de Regeering is om straks met een sluitende begrooting te komen, blijkt duidelijk uit de critiek die op het rapport-Weiter wordt uitgeoefend. Wij denken hierbij niet aan de onzin nige critiek zooals die gegeven wordt in de Soc.-Democratische pers en die slechts bedoelt agitatie te wekken en de kiezers gunstig te stemmen. Dergelijke critiek waarbij alles wordt afgekeurd, en die slechts politieke beteekenis heeft kan ge voegelijk buiten beschouwing worden ge laten. Zij heeft slechts negatieve waarde. Wel echter hebben wij hier op het oog de critiek van hen die met de Regeering van oordeel zijn dat krachtige bezuiniging absoluut noodzakelijk is; die een sluitende begrooting beschouwen als een levensbe lang voor ons volk. Bezuiniging, zoo heet het van die zijde, uitnemend. Maarmen rake daarbij bij niet aan vitale belangen. Met het oog daarop wordt en op goede gronden een minder sterke ver laging van de salarissen bepleit. Gevraagd wordt toch rekening te hou den met de belangen van het onderwijs. Er mag dan bij het onderwijs eenige over bodige franje worden weggesneden, maar verder moet hierbij dan ook niet worden gegaan. Het betreft hier een volksbelang van de eerste orde. En dat geldt dan niet alleen van het lager- maar zeker in niet mindere mate van het nijverheids- en van het landbouw onderwijs. Door hier sterk te bezuinigen wordt de volkskracht geschaad wat zich in de toekomst zal wreken. Van andere zijde wordt de aandacht gevestigd op de uitgaven voor de volksge zondheid. Dat is een terrein, zoo wordt geoordeeld, waarop nu eenvoudig niet mag worden bezuinigd. Tuberculosebe strijding, kankerbestrijding, kinderuitzen- ding e.d. zijn van zoo groot sociaal nut, dat men door daarop te beknibbelen een onvergeeflijke domheid zou begaan. Weer anderen voeren het pleit voor het preventieve werk voor de minderjarigen, dat van de grootste beteekenis is voor de vermindering van de criminaliteit en dat daarom wel in de allerlaatste plaats voor inkrimping in aanmerking komt. Ditzelfde geldt in nog sterkere mate naar betoogd wordt, van de uitkeeringen aan de werkloozen, waarop in het alge meen belang geen cent mag worden be zuinigd. En zoo zouden we door kunnen gaan. Erkend moet worden dat de argumen ten die worden aangevoerd om te behou den wat verkregen werd, in de meeste ge vallen zéér sterk zijn. De juistheid van het betoog kan als regel niet worden ontkend. Alleendoor aan al die vertoogen aandacht te schenken, wordt de bezuini ging onmogelijk gemaakt. En bezuiniging is óók noodig. In de allereerste plaats noodig. Het is noodzakelijk op deze dingen tel kens weer de aandacht te vestigen, niet om opbouwende critiek tegen te gaan, maar wel om het besef levendig te hou den dat de Regeering hier staat voor een uiterst moeilijke taak. DE RIJKSDAGVERKIEZINGEN OP ZONDAG 31 JULI. De samenstelling van den ouden Rijksdag. Vergelijkende cijfers. Zondag 31 Juli, dus meldt het Pers bureau Vaz Dias, zal het Duitsche volk voor de vierde maal in dit jaar naar de stembus gaan, tot het doen van een uit spraak, die in alle opzichten belangrijker zal zijn dan de drie andere dit jaar ge houden verkiezingen; de beide verkiezin gen voor het Presidentschap en de Land dagverkiezingen in Pruisen en een aantal andere staten. Niet minder dan 44,5 mil- lioen stemgerechtigde staatsburgers en staatsburgeressen staan voor een gewich tige beslissing. Na de gebeurtenissen in Pruisen valt moeilijk te voorspellen, welke tendenz deze verkiezingen voor den Rijksdag zul len laten zien. Het is waarschijnlijk, dat de deelneming aan de verkiezingen zeer groot sal zijn, misschien nog grooter dan bij de eerste verkiezingen voor het pre sidentschap op 13 Maart j.l., toen 86,2 pet. van de kiezers is opgekomen. Bij de twee de stemming daalde het percentage tot 83,5. Aan de laatste verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag op 14 September 1930 werd door 82 pet. der kiezers deelge nomen. Bij de verkiezing voor den Rijksdag in Duitschland wordt aan elke 60.000 uit gebrachte stemmen een zetel toegewezen. De thans ontbonden Rijksdag, gekozen op 14 September 1930 telde 577 zetels, die als volgt over de partijen waren ver deeld. De eerste kolom geeft aan het aantal afgevaardigden bij het bijeenkomen en de tweede kolom bij de ontbinding van den Rijksdag. Sociaal-Democraten 143 136 Nat. Socialisten 107 110 Communisten 77 78 Centrum 68 69 Duitsch-Nationalen 41 42 Duitsche Volkspartij 30 27 Economische Partij 23 21 Beiersche Volkspartij 19 19 Duitsche Landvolk 19 16 Württ. Boeren en Wijn bouwers Landbond) 3 3 Duitsche Staatspartij 14 16 Chr. Soc. Volksdienst 14 14 Conserv. Volkspartij 4 4 Duitsch Hannoveranen 3 3 Volksnat. Rijksver6 6 Duitsche Boerenpartij 6 5 Soc. Arbeiders Partij 6 Bij geen fractie aangesl2 De Sociaal-Democraten hebben zes af gevaardigden aan de S.A.P. en één afge vaardigde aan de Communisten verloren. De Nationaal-Socialistische Fractie werd gedurende de zittingsperiode met drie af gevaardigden van de Duitsche Landvolk Partij versterkt. De versterking van het Centrum spruit voort uit het overloopen van een lid der Economische Partij, ter wijl de Duitsch-Nationalen een afgevaar digde van de Duitsche Volkspartij erbij kregen. Laatstgenoemden verloren nog twee leden uit hun fractie door het uit treden van Dr Curtius en Von Kardorff, die gedurende den laatsten tijd bij geen fractie meer waren aangesloten. De Duit sche Staatspartij tenslotte is met twee leden versterkt door het overgaan van een afgevaardigde van de Economische Partij en de Duitsche Boerenpartij. DE VOORNEMENS VAN VON PAPEN. Een interview met den Rijkskanselier. Rijkskanselier Von Papen heeft in een interview met een vertegenwoordiger van de „United Press" uitvoerige mededeelin- gen gedaan over de voornemens zijner re geering. Hij verklaarde, dat de vlugste weg naar het herstel van de wereldwelvaart zou zijn, dat Duitschland zijn plaats onder de zon terug zou krijgen. De wereld zou niet tot welstand kunnen geraken, zoolang Duitschland niet de positie van een gelijk gerechtigden staat inneemt. Von Papen verklaarde, dat zijn regee ring als haar voornaamste taak be schouwt voor Duitschland de economi sche en politieke plaats in het volksleven terug te winnen, waarop het recht heeft. Hierdoor zullen de levensmogelijkheden van Europa slechts verhoogd worden en bovendien zal het bijdragen tot oplossing van de geheele wereldcrisis. Daarbij achtte hij het vanzelf sprekend, dat in het belang van de wereld de dis criminatie waarvan Duitschlalnd door het verdrag van Versailles slachtoffer is ge worden, en die o.a. tot uiting komt in de leugen over de schuld aan den oorlog en het wegnemen van de Duitsche koloniën onder het voorwendsel, dat de Duitschers de slechtste kolonisators ter wereld wa ren, zal verdwijnen. Op de vraag of Duitschland's eisch tot gelijkberechtiging ten aanzien van de be wapening beteekende dat Duitschland zou willen bewapenen, indien de andere mo gendheden niet zouden willen ontwape nen, verklaarde Von Papen: „Neen, wij willen een leger uitsluitend voor onze vei ligheid en voor de bescherming van onze grenzen, die geenszins zoo beveiligd zijn als de grenzen van Frankrijk. Dit betee- kent niet, dat wij een leger verlangen dat man voor man zoo sterk moet zijn als dat van Frankrijk, doch dat wij vasthouden aan de moreele gelijkberechtigdheid en het recht, om een moderne militaire bewape ning te bezitten. Op de vraag of naar zijn meening het herstel van Duitschland ook het herstel der monarchie met zich zou brengen, ant woordde de rijkskanselier: „Wij hebben andere problemen op te lossen, die veel gewichtiger zijn. Deze heele kwestie is op het oogenblik eenvoudig niet actueel." Ten aanzien van de binnenlandsche verhoudingen zeide Von Papen, dat de staat over de macht beschikt om met het communistisch gevaar af te rekenen. De strijd van zijn regeering tegen het commu nisme richt zich tegen het geestelijke en cultureele bolsjewisme. Met betrekking tot de schulden ver- klaarde Von Papen, dat Duitschland voor nemens is zijn particuliere schulden te delgen. Wanneer de kwestie van verla ging van den rentevoet voor de Duitsche particuliere schulden aan het buitenland aan de orde komt, dan zal Duitschland zeker geen eenzijdige stappen in deze richting doen, doch trachten tot overeen stemming met zijn crediteuren te komen. De veroordeeling van Gorguloff. Daar de gisteren ter dood veroordeelde moordenaar van president Doumer, Gor guloff, van de hem aangeboden gelegen heid, om binnen drie dagen het cassatie verzoek in te dienen, geen gebruik maakt, zal het hof van begenadiging in de tweede helft van Augustus over zijn lot beslissen. De executie zou in ieder geval niet voor de maand September plaats hebben. Een „diplomatiek Incident". Naar de correspondent van de „Times" uit Caïro meldt, heeft zich Dinsdag op het strand van Alexandrië een „diploma tiek incident" voorgedaan. Daar de zee erg woest was, we!rd op het strand een zwarte kegel geheschen ten teeken, dat het verboden was om te baden. Desniettemin besloot de Oostenrijksche mi nister, baron Versbach, een bad te nemen. De strandwachter, die een bekend ka naalzwemmer is, Ishaik Effendi Hilmi, gaf den minister daarop in minder zachte bewoordingen te kennen, dat hij zijn zwemlust maar wat moest temperen. Het kwam hierbij tot een heftige woor dentwist en tenslotte werd de minister in strandpyama naar 't politiebureau ge bracht. Zijne Excellentie heeft zijn regee ring onmiddellijk van het geval in kennis gesteld. Aardverschuivingen in de Zwltsersche Alpen. Naar de Geneefsche correspondent van de „Times" meldt, hebben de zware re gens, die de laatste weken bijna zonder ophouden in Zwitserland gevallen zijn, in vele deelen van de Alpen groote aardver schuivingen veroorzaakt. In het kanton Glaris hebben op den Kilchenstock, bekend als de „bewegende berg", in de laatste dagen zware aard stortingen plaats gevonden. De autoriteiten hebben bewoners van deze streken den raad gegeven, hun wo ningen te verlaten. De mijnwerkersstaking in Belgisch Limburg. Vaz Diaz meldde gisterenavond uit Hasselt: Op initiatief van den minister van Arbeid Heyman is vanmiddag in tegenwoordigheid van den gouverneur der Provincie Limburg een bijeenkomst ge houden van mijneigenaars en mijnwerkers uit het Belgisch-Limburgscb kolengebied. In den loop dezer samenkomst is een alge- meene overeenkomst verkregen die een eind maakt aan de staking. Reeds morgen zal een groot gedeelte der mijnwerkers den arbeid hervatten, terwijl Maandag bet werk volledig zal worden hervat. Opgravingen in MesogotamiB. De in 1929 voortgezette Duitsche opgra- vingsarbeid in Mesopotamië vordert steeds. Thans zijn de leiders Jordan en Nöldeke doorgedrongen na 18 voor historische woonlagen met een totaal van 24 M. diepte doorgegraven te hebben tot de uit den oudsten steentijd dateeren- de vestigingen van de oerbevolking. Deze bevolking woonde aanvankelijk in zeer primitieve hutten uit hout en riet samen gesteld. De Sumeriërs onderwierpen later dezen stam. Voorts vond men in de vijfde voorhistorische laag resten van een tempel en in de vierde laag het archief van een tempel met zeer oude schriftteekens, welker ontwikkeling van beeld- tot klankschrift in de bovenste la gen kan worden nagegaan. Alls Duitsche regeeringen van 1931 voor het Rijksgerecht gedaagd. Door een aantal Hessische nationaal- socialistische landdag-afgevaardigden is een verzoek ingediend, om tegen het ge heele Hessische ministerie, dat in den zomer 1931 in functie was, een vervolging in te stellen wegens begunstiging van communistische plannen van landver raad en hoogverraad, meldt het Wolff- bureau. Dit verzoek is ingediend in verband met de indertijd door de „Hessische Lan- deszeitung" gepubliceerde z.g. geheime do cumenten, waaruit zou blijken, dat het genoemde ministerie de plannen der com munistische partij zou hebben begunstigd. Naar een later Wolff-telegram echter meldt, hebben de nationaal-socialistische afgevaardigden niet alleen tegen de Hes sische regeering, doch tegen de rijksregee- ring, die in den zomer van 1931 aan het bewind was, en tegen alle toentertijd in functie zijnde niet-nationaal-socialistische landsregeeringen, bij den Oberreichsan- walt een aanklacht ingediend wegens be gunstiging van de plannen tot hoogver raad der communistische partij. Zij gronden die aanklacht op „een ge heim document". Naar van gezaghebbende zijde verluidt betreft het hier een mededeeling, welke van de zijde der rijksregeering aan de betrokken instanties der afzonderlijke landsregeeringen is gedaan. Wijziging van de Amerikaansche schuldonpolitiek? De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, Stimson, heeft, naar uit Washington gemeld wordt, een langdurig onderhoud gehad met Mellon, den Ameri- kaanschen gezant in Londen. Een der be sproken kwesties zou die der oorlogsschul den zijn geweest. De staatssecretaris had ook een onder houd met senator Borah, naar aanleiding van diens per radioi wereldkundig ge maakte voorstellen inzake de schulden- schrapping. De conferentie had plaats op verzoek van Stimson. Geen van beiden beeft zich na afloop van bet onderhoud uitgelaten over het resultaat ervan. Men heeft echter algemeen den indruk, dat Borah in zijn houding door Stimson is versterkt. De Amerikaansche ambassadeur te Pa rijs, Edge, heeft Herriot ervan in kennis gesteld, dat de basis van Fransch-Ameri kaansche samenwerking ligt in ontwape ning. Het staat vast, dat de Amerikaan sche regeering niet van plan is het initi atief te nemen tot herziening van de oor logsschulden en het zal een groote bewa peningsvermindering eiscben als prijs. Over dit bezoek van Edge aan Herriot publiceert het Fransche departement van buitenlandsche zaken de volgende mede deeling: Edge, de Amerikaansche ambassadeur te Parijs, heeft een bezoek behracht aan Herriot om uitdrukking te geven aan den gelukkigen indruk, dien het resultaat van Genève heeft gemaakt. Herriot verklaarde zich gelukkig te achten, in een geest van wederzijdsch ver trouwen te hebben kunnen samenwerken met de Amerikaansche delegatie om zoo veel mogelijk metterdaad gevolg te geven aan den vredelievenden wenseh van Hoo ver. Edge verklaarde daarop in het reeds bereikte werk een aanmoedigende aan wijzing te zien voor de gelukkige resulta ten, die metertijd een actieve, vertrouwe lijke samenwerking tusschen beide landen kan opleveren. Tegelijkertijd heeft in Amerika nog een andere bekende senator, Watson, leider der republikeinen, over de schulden, de ontwapening en de wereldconferentie het woord gevoerd. De beste voorbereiding tot een econo mische conferentie, waarop, overeenkom stig het voorstel van senator Borah, de kwestie der oorlogsschulden zou worden besproken, zou volgens Watson zijn de ontwapening van Europa. „Het is ondenkbaar, aldus de senator, dat wij den Europeanen zullen toestaan, 't geld, dat zij ons schuldig zijn, te behou den, om hen op deze wijze in staat te stel len, hun militaire bewapeningen nog op te voeren. Zoover wij echter kunnen zien is dit Europa's doel". Deze uitlating van Senator Watson wordt aldus opgevat, dat hij tracht, de re geering de idee uit het hoofd te praten, aan een internationale conferentie deel te nemen, voordat Europa nieuwe stappen in de richting der ontwapening heeft gedaan. Verder zal er wel w&t verkiezingspropa ganda in zitten, de republikeinsche partij Binnenland. Verkiezing leden van de Eerste Kamer. De invoer van onze kolen in België. Een conferentie over de verlaging werk- loozensteun. De loonen in de typografie. Buitenland. Von Papen over den toestand in Duitsch land. De Rijksdagverkiezingen op a.s. Zondag. moet natuurlijk gevrijwaard worden voor het verwijt, dat zij Amerikaansch geld wil weggeven, zonder tegenprestatie. Korte Berichten. Te Kamen in Westfalen is het gis teravond tusschen menschen van den Rijksbanier en nazi's tot een kijfpartij gekomen. Een lid van de Rijksbanier is daarbij doodgestoken en zes nazi's zijn in hechtenis genomen. De staking te Burnley is gisteren overgeslagen op de naburige stad Black burn, waar de arbeiders in drie spinne rijen het werk hebben neergelegd als pro test tegen de voorgestelde loonsverlaging. Reuter verneemt, dat de boter-com- missie uit de Dominions een ontwerp heeft ingediend, strekkende om het ge bruik van buitenlandsche boter in Groot- Britannië afdoende te beperken. Het aantal ingeschreven studenten in Duitschland bedroeg in het afgeloo- pen winter-semester ruim 129.000, wat een geringen achteruitgang beteekent bij het wintersemester van 19301931. Ongeveer een zesde van de studeeren den waren vrouwen. Te New York is een neger-omroep- maatschappij opgericht. De bedoeling hiervan is, de belangen der negerbevol king te dienen en te töonen, dat deze ook in cultureel opzicht een niet te onder schatten rol in de Vereenigde Staten speelt. Reuter seint uit Santiago (Chili): Het Vaticaan en Panama hebben de Ghi- leensche regeering erkend. Sir William Willcocks, een bekend ingenieur, die den Nijldam bij Assoean heeft ontworpen, is tengevolge van long ontsteking en dysenterie overleden. VERLAGING VAN DEN WERK- LOOZENSTEUN. Een audiëntie bij minister Ruys. Woensdagmiddag heeft, naar de „Volks krant" meedeelt een conferentie plaats ge had tusschen den minister-president en een deputatie van het R.K. Werklieden verbond bestaande uit de heeren A. G. de Bruijn en G. J. Kuiper, waarin bezwaren werden kenbaar gemaakt ten opzichte van het voorstel der commissie-Weiter om den werkloozensteun over de geheele linie met 15 procent te verlagen. Na afloop van de conferentie deelde de deputatie aan een redacteur van het blad een en ander mee. De heeren hadden den minister als de meening van het Verbondsbestuur gege ven, dat op grond van de feitelijke ver houdingen: de hoogte van den steunnorm en den langen duur der werkloosheid, zelfs de minste verlaging ongemotiveerd is. Aan verlaging aldus was met klem van redenen betoogd mag niet gedacht worden zoolang 's rijks budget met name door extra verhooging der inkom stenbelasting kan worden sluitend ge maakt. De Regeering aldus had de minister president den Verbondsbestuurders ver klaard blijft vervuld met bijzondere zorg voor den toestand der werkloozen; met die zorg voor oogen, zal zij het voor stel der commissie-Weiter inzake de 15 procent verlaging der steunnormen be- oordeelen. Zeer tot haar leedwezen is de regeering niet in de gelegenheid mede te deelen welke beslissing zij ook daarom trent nemen zal; mededeelingen van haar standpunt zal de regeering pas kunnen doen op den derden Dinsdag in Septem ber aan het Parlement. Op de vraag aan de heeren De Bruijn en Kuiper of zij in de een of andere rich ting een bepaalden indruk hadden gekre gen, meenden zij te kunnen zeggen, dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1