No. 252 Donderdag 28 Juli 1932 46e Jaargang II6. Dagblad voor de Provincie Zeeland GIJ DWAAS W VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! feuilleton Buitenland. Belangrijkste Nieuws. i Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. - Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.; Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 'DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 1—I regels 11.20, elke regel meer 30 ct« BI] abonnement belangrijke korting. Cijfers en feiten. Bij de hetze die thans in verband met de publicatie van het rapport-Wel ter al bij voorbaat van Soc.-Dem. zijde ontke tend wordt, heet het onophoudelijk, dat wel op de onderwijsuitgaven sterk bezui nigd wordt, maar niet op de uitgaven voor leger en vloot. Nu is het aantal „vergissingen" in rooden kring geweldig groot. De heer van Stapele „vergistte" zich en niét zoo zuinig toen hij het had over de opbrengst van de inkomstenbelasting en de heer Noordhoff maakte een nog grootere blunder toen hij een berekening gaf van het aantal inkomens boven de f 100.000. Welnu!, wat van die zijde over de be zuiniging op defensie en onderwijs geba zeld wordt, berust al mede op een „ver gissing". De „Vrijheid"i meldt daaromtrent: „Op het departement van onderwijs wordt volgens de voorstellen der commis- sie-Welter, die stellig niet van a tot z gevolgd zullen worden, 15.4 millioen be zuinigd. Dat is percentsgewijze een groo- ter bezuiniging dan die bij Defensie, welks eindcijfer in 1932 op ruim 98 mil lioen geraamd werd tegenover ruim 165 millioen voor onderwijs, kunsten en we tenschappen. Als wij echter naar het ver leden kijken, staat de zaak heel anders. Het Statistische Zakboek over 1930 leert ons, dat in 1910 voor onderwijs, kunsten en wetenschappen, dat toen nog niet een eigen departement vormde, 30.1 millioen werd uitgegeven, in 1920 126.2 millioen, in 1928 150.3 millioen. Voor dezelfde ja ren bedroegen de cijfers voor de militaire uitgaven van het departement van ma rine resp. 15.9 millioen, 41.1 millioen en 34.3 millioen, voor het departement van oorlog, dat toen nog niet met marine ver- eenigd was, 28.4 millioen, 87.2 millioen, en 58.3 millioen. De vergelijking der cij fers leert ons, dat sinds 1920 op de uit gaven van defensie aanzienlijk is be zuinigd, terwijl die voor onderwijs nog met tientallen millioenen zijü gestegen. Het bezuinigingsrapport herinnert dan ook terecht aan het feit, dat minister Deckers in zijn jongste memorie van ant woord op de begrooting voor 1922 (totaal f 129.771.667) tegenover de ontwerp-be- grooting voor 1932 (f 99.135.809) heeft gesteld. De militaire uitgaven van Defen sie bleken in die tien jaren met 22.3 pet. te zijn verminderd; de niet-militaire met 39.5 pet. Als men de pensioenen enz., die sinds 1922 met 10 millioen zijn ver hoogd, uitschakelt, zijn de militaire uitgaven van 1922 tot 1932 zelfs met 37 3A millioen gulden, d.i. 35 pet. gedaald. Als alle gewone uitgaven met eenzelfde percentage waren verminderd, zou de commissi e-W elter nie-t eens in het leven zijn geroepen. Eb ook nu durft deze commissie het mes er in te zetten. Het aantal onderzee booten hier te lande wil zij van 13 tot 7 terugbrengen; het contingent der land macht vermindert zij met ruim 2150 man. En zoo is er meer." Vrij naar het Engelsch. van JOHN JOY BELL. 98.) _o— „Elsie, heb geduld met me. Ik ben ruw en onhandig. Ik kan de dingen niet mooi zeggen. Maar o, lieve Elsie, als je je aan mij toevertrouwen wilt „Ik kan niet". „Nu nog niet, misschien, maar later, Elsie. Wel, ik zou maken, dat je geen be rouw kon hebben. Je meent, dat ik een hard man ben. Misschien is het ook zoo maar niet, waar jij bij betrokken bent. Ik kan niet helpen, dat ik hard in zaken ben. Hoe zou ik anders in de wereld zijn vooruitgekomen. Ik schaam me niet over mijn succes, Elsie. Ik ben er trotsch op maar in jou tegenwoordigheid wordt die trots minder want geen man zou zich zoo kunnen voelen in jou tegenwoordig heid, behalve als jij zei, dat je trotsch op hem was. Maar Elsie" zijn stem trilde als jij met me trouwde, zou ik mijn heele verdere leven trachten iets te vol brengen, waardoor ik je waardig zou zijn. En ik geloof, dat ik zou slagen. Ik heb je zoo lief". Dat zijn toch sprekende cijfers, zou men zeggen. Toch gaat men in strijd met de feiten, i rustig door met de goe-gemeente wijs te maken, dat de defensie-uitgaven veilig gesteld worden en dat de commissie mili taristische tendenzen aan den dag legt. De ondergang van de „Niobe;\ Op de plaats, waar de Niobe gezonken is, zijn gisteravond om zes uur twee vaar tuigen van het marine-arsenaal te Kiel aangekomen met duikinstallaties aan boord. De duikers zuEen thans nauwkeurig de ligging van het gezonken schip vaststellen. Van het resultaat van het duiker-onder zoek zal het afhangen, of het mogelijk is de Niobe te lichten. Op het oogenblik is het op zee slecht weer. Tot dusver is, behalve een gummiboot, die waarschijnlijk van de Niobe afkomstig is, en eenige reddingsboeien niets gevon den. Van de Marinehaven Kiel zijn de sleep- booten Hund en Sperber vertrokken naar de plaats waar de Niobe is vergaan. Naar te Kiel verluidt, zou het gelukt zijn twee dooden uit het schip te bergen. Een officieele bevestiging van deze me- dedeeling is nog niet ontvangen. Naar uit Roedby in Laaland wordt ge seind heeft men vandaar uit door alle reddingsstations langs de kust nasporin gen laten doen naar de geredde overle venden der Niobe, doch tot nu toe heeft men nog geen enkel gunstig bericht ont vangen. De toestand van eenige matrozen die bij de ramp gewond werden, is „naar omstan digheden gunstig. Het Hamburger Fremdenblatt bevat het verslag van een onderhoud met een der geredden van de Niobe, die omtrent de oorzaak van de ramp het volgende mede deelde; De eerste officier zag de bui, die de Niobe noodlottig zou worden, aanko men. Vrij plotseling commandeerde hij: „Stuur hard naar stuurboord". Nauwelijks was dit commando gegeven of de Niobe begon naar één zijde over te hellen en was eenige minuten later gezon ken. De overlevenden hebben zich slechts kunnen redden doordat zij nog zwemves ten en reddingsgordels konden grijpen of zich aan drijvend hout hebben kunnen vastklampen. Gewond is slechts de kok, die bij het on geluk door kokend water ernstige brand wonden opliep. Niettemin had hij nog de energie om in het water te springen en zich zwemmende boven te houden. Gcrgulcff, de moordenaar van President Doumer ter dood veroordeeld. Gisteren is het proces tegen Gorguloff beëindigd. Het einde was, zooals verwacht werd, de doodstraf. Bij de voortzetting van het getuigenver hoor getuigde een inspecteur van politie uitvoerig omtrent Gorguloff s leven en re- „0, zeg toch niets meer", riep ze wan hopig. „Ik had u nooit zulke dingen mo gen laten zeggen, maar „Wil je er over denken?" vroeg hij, denkend, dat ze overspannen was, wat ook werkelijk het geval was. „Wil je er over denken nu je me niet meer haat?" „Ik ik weet het niet". „Wil je er over denken, terwijl je weg bent en mij mijn antwoord geven als je terug komt? Ik kan heel geduldig zijn. Elsie, wil je dat doen?" Haar kracht was. gebroken. Haar moe de oogen keken een oogenblik op. Dit was toch zeker, heel zeker een andere man, dan de Robert Barker, dien ze altijd ge kend had verschillend zelfs van den Robert Barker, die haar drie maal ten huwelijk had gevraagd. „Ik weet waarlijk niet, wat ik u moet antwoorden", zuchtte ze. „Ik kan niets beloven". „Dat vraag ik ook niet. Alleen moet je me beloven, dat je me over zes maanden een antwoord geven zult". „En u u zult geen verwachtingen koesteren?" „Ik zal alleen hopen". „Neen, neen, u moet niet hopen". Barker liet zijn arm langs zijn lijf val len en kwam een schrede naar haar toe. „Het beteekent alles voor mij, ik moet hopen", zei hij, zijn oogen op haar gericht. putatie in Tsecho-Slowakije, waarbij be klaagde heftig opkwam tegen de beschul diging, dat hij als medicus een slechten naam gehad zou hebben. Ook na de andere getuigenissen kwam hij telkens weer met een niet te stuiten woordenvloed tusschenbeide, waarbij hij steeds hetzelfde herhaalt over zijn „Idee" dat vermoord is en dat hij daarom ster ven wil. Uiterst pijnlijk was het korte verhoor van de vrouw van den beklaagde, die bit ter snikkend nauwelijks op de gestelde vragen van den verdediger antwoorden kan. Na de pauze komt de procureur-gene raal Donat-Guigue aan het woord voor zijn requisitoir, waarin hij begint met een hulde aan de nagedachtenis van Paul Doumer en met een uitval tegen de vreem delingen die Parijs tot een terrein voor hun gevechten maken. Zonder Gorguloff onder de bolsjewie ken te rangschikken schetst hij den be klaagde als een in alle opzichten minder waardig individu, de Raspoetin der ge- emigreerden! Hij betwist, dat Gorguloff gek zou zijn. Slechts een fanaticus is hij, vol haat, afgunst en valschheid. Af en toe springt Gorguloff op, om den procureur-generaal te onderbreken. Hij roept: „De waarheid" en: „U hebt mijn politiek program niet gelezen!" en zwijgt pas als de procureur-generaal dreigt hem te doen verwijderen en de debatten buiten zijn tegenwoordigheid te doen voortzetten. Dan bespreekt de openbare aanklager de verklaringen van de deskundigen. Hij zelf is er van overtuigd, dat Gorguloff, geholpen door zijn medische kennis, waan zin voorwendt. Voor den procureur-gene raal is het rapport van de drie officieele deskundigen, waarin Gorguloff volkomen toerekeningsvatbaar wordt genoemd, de eenige uitspraak die telt. Het misdrijf is lang te voren voorbereid. Gorguloff had zelfs vergif bij zich, want hij wist heel goed, dat, als hij levend ge pakt werd, hij kennismaken zou met den beul. De procureur-generaal eischt de dood straf, die volkomen verdiend is en die an deren afschrikken zal. Tenslotte verzet de procureur-generaal zich tegen de toekenning van verzachtende omstandigheden, die volkomen ongemoti veerd zou zijn. Hij eindigt met de vermel ding van de smart van mevr. Doumer. Nadat vervolgens de verdedigers aan het woord geweest waren, werden om kwart voor acht de debatten gesloten en verlieten de juryleden de zaal. Om kwart over achten keerde de jury terug en de voorzitter las de antwoorden voor, die bij meerderheid van stemmen bevestigend bleken te zijn zoowel voor den doodslag als voor den voorbedachten raad en waarin niet gesproken wordt van ver zachtende omstandigheden. Dit beteekent de doodstraf. De beklaagde lijkt wezenloos. Gevraagd of hij nog wat op te merken heeft, begint hij opnieuw zijn verward gebazel. Als het Hof, na de beraadslaging over de straf in de raadkamer, volgens de nieu we bepalingen, tezamen met de jury te rugkeert en de voorzitter het arrest en de betreffende wetsartikelen voorleest, mom pelt Gorguloff nog steeds daar tusschen door en mompelend wordt hij voor goed weggevoerd. De stakingen in België. Het nationaal mijnwerkerscomité heeft besloten de bijeenroeping van de gemeng de nationale mijncommissie te vragen. De paritaire commissie in de glasin dustrie heeft besloten de loonen tot 1 No vember te stabiliseeren. Labour wint een Lagerhuiszetel. Gisteren is te Wednesbury in Staffords hire een tusschentijdsche verkiezing ge houden voor het Lagerhuis. De Labour- candidaat Benfield kreeg 21.977 stemmen, de conservatieve candidaat Captain Da- vis, 18.198 stemmen. Hierdoor komt de door de conservatieve partij bezette zetel in handen van de Labourpartij. Bij de vorige verkiezing behaalde de conserva tieve candidaat in dit district 25.009 stem men en de Labour-candidaat 20.842 stemmen. Onrust in Britsch-lndië. Uit Pesjawar meldt Reuter, dat er in den nacht van 25 op 26 dezer een ge vecht is geleverd, toen inlanders een in val deden op het fort Miskini en terugge slagen werden door de troepen van den nabob van Dir. De Britsche militaire over heid is waakzaam. De werkloosheid In Amerika. President Hoover zal binnenkort naar uit New-York gemeld wordt, een confe rentie bijeenroepen ter bespreking van plannen tot leniging van de werkloosheid door invoering van de vijfdaagsche werk week in de industrie. Op het oogenblik bestaat er groote be langstelling voor een plan tot verkorting van de arbeidsweek, dat is ontworpen door een aantal zakenlieden van New- England. Onder den druk der toenemende werk loosheid worden verscheidene plannen uitgewerkt voor een rationeeler verdee ling van den arbeidstijd, o.a. een „flexible week", een werkweek, waarvan de duur afhankelijk is van de hoeveelheid arbeid. Naar men aanneemt werken thans zes millioen arbeiders op den grondslag van drie, vier of vijf dagen arbeid per week, terwijl de arbeidersorganisaties sterken druk op de regeering oefenen tot invoe ring van de kortere arbeidsweek voor de industrie in haar geheel. Zij beweren, dat de vijfdaagsche arbeidsweek in staat zou stellen de elf millioen werkloozen, die Amerika thans heeft, aan werk te helpen. Binnenland. Vergadering Breede Watering bewesten Ierseke. Tentoonstelling schilder- en teekenwerken van H. M. de Koningin. Buitenland. De moordenaar van president Doumer ter dood veroordeeld. De ondergang van de „Niobe". De politieke toestand in Duitschland. Voor 5000 menschen sprak gisteren in de Stadthalle van Maagdenburg de voor zitter van den Pruisischen Landdag, de nationaal-socialist Kerrl. Volgens hem viel aan herstel van de afgezette Pruisi sche regeering Braun-Severing niet meer te denken. Hij protesteerde er tegen, dat Braun en Severing namens den Pruisi schen staat bij het staatsgerechtshof te Leipzig een aanklacht hadden ingediend tegen het Duitsche rijk. Alleen hij had als voorzitter van den Pruisischen Landdag, het recht te spreken uit naam van den Pruisischen staat en hij had den Rijks kanselier schriftelijk verzooht den afge- zetten ministers een dergelijk optreden te verbieden. Over het aftreden van de vorige re geering Brüning zei Kerrl, dat Brüning den Rijkspresident Von Hindenburg had voorgesteld den Rijksdag twee jaar naar huis te sturen en de nationaal-socialisti- sche partij te verbieden. De Rijkspresident had dezen eisch van de hand gewezen en het gevolg was geweest dat Brüning zelf moest heen gaan. Honderd meter voor zijn doel, dat niet het doel van het Duitsche volk was geweest, had Brüning in het zand gebeten. Hiervoor waren de natio- naal-socialisten den Rijkspresident bui tengewoon dankbaar. Een steiger Ingestort. Uit Boekarest wordt gemeld: in het dorp Komlos waren eergisteren zes jongelui op een steiger van de Katholieke kerk ge klommen om van het uitzicht te genie ten. Plotseling stortte de steiger in en sleurde de zes jongens mee in de diepte. De ongelukkigen konden slechts als lijken geborgen worden. De werkverschaffingen In Duitschland. Volgens een officieele mededeeling zul len van de 135 millioen mark, welke be schikbaar worden gesteld voor de werk verschaffing, 60 millioen worden besteed voor wegenbouw, 50 voor verbetering van de waterwegen en 25 millioen voor verbe tering van den bodem. De minister van landbouw heeft deze laatste 25 millioen mark onlangs ter be schikking van de landsregeeringen gesteld om daaruit fondsen te verschaffen aan Ingezonden mededeellngen. „Maar je weet, je belooft niets, dan dat je me over zes maanden je antwoord zult geven". Ze kon niet langer strijden. „Het zij zoo", zei ze. Het klonk als de echo van haar stem, maar het ontroerde den man tot in zijn diepste wezen. Hij kon nauwelijks zijn opwinding verbergen. Zich zelf beheersehend nam hij haar niet weerstrevende hand. „Dat is dan afgesproken, Elsie. Den dag na je thuiskomst kom ik om mijn ant woord". „Het zij zoo". Ze trok haar hand terug. „En nu, wilt u me vergeven, als ik u ver zoek me alleen te laten? Ik, ik moet naar Lady Mac Donald en ik heb nog veel in orde te maken voor mijn reis." „Ik begrijp het. Ik ben bang, dat ik je vermoeid heb, Elsie". „Ik ben bang, dat ik erg ruw ben", zei ze met een zwak glimlachje. „Ik heb u nog niet bedankt voor de eer, die u mij aandoet. Daarvoor dank ik u nu". Ze stond op en drukte op de bel. Dan stak ze de hand uit. „Over zes maanden", zei hij, haar hand grijpend. Vaarwel". Bij de deur wendde hij zich nog een maal om en keek naar haar. Ze stond nog zooals hij haar verlaten had, bewegenloos, de oogen naar den vloer. „Over zes maanden", herhaalde hij zacht en ging weg. De meid, die hem uitliet, bleef in de deuropening staan, tot hij het plein was overgestoken. Toen ging ze het bordes af en stak den weg over. In de schaduw der hoornen stond een man te wachten. Ze spraken eenige minuten fluisterend met elkaar, waarna de meid zich naar huis terug haastte. Onder de lamp in de hal opende ze voorzichtig haar linkerhand. In haar palm lagen twee goudstukken. Toen Elsie de slaapkamer binnentrad, vond ze lady Mac Donald opzitten in bed. Naast haar stond een dienstblad, waarop een kippenbout, een slaadje, dunne sneed- jes brood en wat wijn. „Ik voel me veel beter, kleine Elsie. Ik ben in slaap gevallen en werd met hon ger wakker. „Ik ben blij, dat u zich beter voelt, tan tetje". Het meisje ging op een stoel naast het bed zitten. „Ik moest u de groeten doen van mijn heer Barker en u zeggen, dat een kleine ouderneming, die hij voor u op touw heeft gezet, waarschijnlijk met een gunstigèn uitslag bekroond zou worden. Dat is ge loof ik, woordelijk wat hij zei". Lady Mac Donald wilde juist een slokje nemen. Het glas bleef echter halfweg in den mond steken en toen zette ze het weer neer; ofschoon het maar voor twee derde gevuld was, viel er toch wat van 't vocht op het laken. „Dank je; het was een klein geheimpje tusschen ons", zei ze en zweeg, niet in staat de vraag te stellen, die haar vervul de. „Hij vroeg me ook met hem te trouwen. Ik heb beloofd hem over zes maanden antwoord te geven, als ik terug kom uit Amerika". Ze sprak kalm, beheerscht. „Elsie?" „Doe je dat voor mij?" Ze stak de ar men uit, maar het meisje scheen het niet te zien. „Ik heb nog niets gedaan. Ik ben niet zoo onzelfzuchtig als u denkt". „Begin je dan van mijnheer Barker te houden? Is het dat? O, jij lief kind, ik ben zoo blij! Maar ik heb in den laatsten tijd nu en dan al gemeend, dat er wat meer hoop voor den armen man was. Met hem zul je nooit zorgen kennen. Hij is „Tantetje", viel het meisje haar met een vermoeiden glimlach in de rede, „stel uw gelukwenschen nog wat uit, als 't u blieft. Ik weet nog heelemaal niet, hoe mijn ant woord over zes maanden zal luiden. Mis schien ontmoet ik wel een Amerikaan- schen millionair. Het zou er niets toe doen, als het maar een millionair is, niet waar?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1