No. 251 Woensdag 27 Juli 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland GIJ DWAAS Buitenland Belangrijkste Nieuws. FEU ILLETON. Dlreotear-Hooldredaotttur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goei. Tal.: Redactie en Admlnletratle No. 11. Poetrekening No. MUS. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.- Losse nummers 5 0,03 Prijs derAdvertentiVn: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Onlangs is de aandacht gevestigd op het feit, dat ondanks de crisis de publieke vermakelijkheden drukker dan ooit be zocht worden. De opbrengst der verschillende belas tingen daalt beangstigend -snel. Alleen de vermakelijkheidsbelastingen geven geen reden tot klacht. Er wordt geklaagd over de slechte tij den, er wordt gescholden op de regee ring en de gemeentebesturen omdat zij te weinig doen om den nood te lenigen, het Nationaal Crisis-Comité klaagt, dat de bijdragen trager binnenkomen dan ge hoopt en verwacht werd, maar de bios copen en andere publieke vermakelijk heden klagen niet. En op de kennissen worden al mede geen slechte zaken gemaakt. Zoo was het althans te Vlissingen. Daar waren nul naar het scheen alle voorwaarden aanwezig om de kermis fi naal te doen mislukken. Er zijn weinig plaatsen die zóó door de werkloosheidsplaag worden geteisterd als deze stad aan de Zeeuwsche kust. En in de omgeving is de toestand even eens ver van rooskleurig. Land- en tuin bouw dreigen in de zorgen te verzinken. De arbeiders klagen omdat er geen werk is en de werkgevers omdat de produc tie niet loonend is. Onder die omstandigheden werd de vorige week te Vlissingen de kermis ge houden. En het resultaat: „Eet bezoek op de kermis, aldus de Vliss. Crt., is zeer druk geweest vooral Zaterdagavond was het zoo druk als in jaren niet het geval is geweest, en kon men als het ware over de hoofden heenloopen. Natuurlijk was dit ook toe te schrijven aan het schitterende weer dat Zaterdagavond al zeer bijzonder heeft medegewerkt. Deze drukte is blijven voortduren tot het sluitingsuur, hetwelk dit jaar voor het eerst op middernacht was vastgesteld. Van verschillende kermis-exploitanten vernamen wij dat, ondanks de malaise, zij zeer tevreden waren over de ont vangsten op deze kermis. Trouwens wie vooral Zaterdagavond het bezoek aan verschillende inrichtingen o.a. het Lunapark, de auto-caroussel en het autodroom, gadesloeg, heeft zich daarvan kunnen overtuigen. Het was daar den heelen avond een komen en gaan van bezoekers, die zich als het ware verdrongen om een plaatsje machtig te kunnen worden." Een merkwaardig verschijnsel. Overal malaise, behalve.op de kermis. Er is één roep over de crisis en over de slechte tijden, maar als de kermis komt, dan is alle leed vergeten en worden de blommetjes buiten gezet. Dan is er pret en ook geld. Er zou hierover heel wat te zeggen zijn. O.a. dit, of de middenstand straks niet de dupe zal warden van dit „kermis- genot". Want tenslotte kan het geld toch Vrij naar het Engelsch. van JOHN JOY BELL. 97) o— En nu verbeeldde ze zich neen, ze was er zeker van, dat Harry haar lief had, en haar altijd had liefgehad. Ze was veel meer dan zijn vriendin, hoe vaak ze dien middag ook over vriendschap gesproken hadden. Hij1 had haar lief en zij hem. Als hij inplaats van haar „voor langen tijd vaarwel" te zeggen, had ge vraagd: „Ga met me mee, Elsie", zou ze onmiddellijk met hem zijn gegaan, met hem tot het eind der wereld, tot het eind van alle menschelijk lijden. Harry's mis stap had haar pijn gedaan, maar had haar geloof in hem niet geschokt, en als het geloof van een vrouw bluft, zal haar liefde niet wankelen. £e zou naast hem hebben gestaan, al riep de heele wereld over zijn akelig geheim en zou sterkte ge vonden hebben in het vaste geloof, dat hij zich de achting der menschen terug zou winnen, zooals hij zich God's genade reeds verworven had. Ze weende, als ze bedacht, wat hij gele den moest hebben, wat hij nog moest lij den. Ze weende ook, omdat het haar dui- ook maar eenmaal worden uitgegeven. De vraag kan ook opkomen of de Over heid afgezien van alle andere overwe gingen niet verstandig zou doen in dezen tijd, voor velen vol van kommer en ellende, de kermissen buiten de deur te houden en niet het geldverspillen te bevorderen. Het belangrijkste hierbij is echter, de geest, de mentaliteit, die bij dit drukke kermisbezoek openbaar wordt. Gods oordeelen zijn over de aarde, er zijn wolken en donkerheid, het schepsel ziet ze en.het beeft niet. Er is een geest van onverschilligheid. Er is geen verootmoediging, maar lichtzinnigheid. De crisis woedt en de toekomst is don ker, zeer zeker, maarlaat ons eten en drinken en pret maken en vroolijk zijn Symptomen van de crisis in de crisis die het ergste doen vreezen. HET DUITSCHE SCHOOLSCHIP „NIOBE" VERGAAN. Tijdens een onweersbui gekenterd. Negen-en-zestig vermisten. Gistermiddag om 14 uur 30 is naar uit Kiel wordt gemeld, het schoolzeil- schip van de Rijksmarine „Niobe" in een onweersbui oostelijk van het lichtschip in de Fehmarn-Belt (tusschen het Deensche eiland Laaland en het Duitsche eiland Fehmarn in de Oostzee) gekenterd. De sloepen van het lichtschip zijn ter stond naar de plaats des onheils uitge varen. Het s.s. „Therese Rust" heeft ge meld, dat het op de plaats waar de „Niobe" gekenterd is, is aangekomen en dat het 40 geredden aan boord heeft. Aan boord van de „Niobe" bevonden zich ongeveer honderd man. De „Niobe" kenterde tijdens een zwaar onweer ten gevolge van een bui, kort na dat de Do X bij zijn vlucht van Trave- münde naar Kiel het zeilschip had ont moet. Het schip ging in zeer korten tijd, tusschen de drie en vier minuten, ten on der. De „Niobe" was een driemastschoenerr bark van 600 ton waterverplaatsing. Zij had een motor van 240 P.K. en deed dienst als opleidingsschip van de Duitsche Rijksmarine voor adelborsten en aspirant officieren. De bemanning bestond uit zes officieren, 50 aspirant-officieren, 18 as pirant-onderofficieren en 25 officieren en manschappen, tezamen dus 100 man. De „Niobe" was gisteren op een oefenreis in zee gestoken, en zou midden September in haar thuishaven Kiel terugkeeren. Nader wordt gemeld: De kruiser „Köln" is het eerst aange komen op de plaats waar de „Niobe" ge kapseisd was en heeft de geredden van de „Therese Rust" overgenomen. Daaron der was de kapitein, Ruhfuss, en zeven tien man van de geoefende bemanning. Negen en zestig leden van de bemanning worden vermist. Van het watervliegtuigstation Holtenau delijk werd, dat ze nooit de armen om zijn hals zou slaan en kunnen zeggen: „Goed gedaan". Een korten tijd stond dien middag Ver langen voor Plicht een korten tijd slechts. Nu stonden Verlangen en Plicht naast elkaar en ze had nog tijd te kie zen. Ze kon Harry niet terugroepen, maar ze kon wachten en de val en schande van een trötsche, oude vrouw aanzien; of ze kon zichzelf beloven aan den man, die ze als haar vijand beschouwde en de po sitie en het geluk van haar redden om wie ze meer gaf dan om eenige andere vrouw ter wereld. In de vroege schemering liet ze zich weer op bed vallen en trachtte zichzelf te overwinnen. Maar ze deed geen keus. Barker kwam precies om negen nur. Elsie was al in de zitkamer. Hij mocht bij haar komen, maar nooit zou ze hem een stap tegemoet gaan, zei ze tegen zich zelf. Hij, echter met zijn natuurlijke eigendunk, vatte het op, dat ze goedgun stig op Jiem zat te wachten. Elsie zag er dien avond bleek en slecht uit; in Barker's oogen echter kon ze niet mooier, beminnelijker zijn dan juist nu. Langzaam kwam hij op haar toe en het scheen dat de laatdunkende trek om zijn mond verdwenen was, de scherpte uit zijn van nature schitterende oogen. zijn twee vliegtuigen vertrokken, die al weer te Kiel zijn teruggekeerd. Zij heb ben eenige uren boven de plaats van het ongeluk gevlogen en de omgeving tot aan de kust afgezocht, zonder een spoor van de vermisten te kunnen vinden. Van de „Niobe" is niets meer te zien. Tot nog toe zijn ook geen lijken geborgen. Daar ook de andere pogingen van de Rijksmarine om te zoeken naar de 69 ver misten zonder resultaat zijn gebleven, be staat voor hen geen hoop op redding meer. Natuurlijk houdt men zich overal druk bezig met de vraag hoe het ongeluk met de „Niobe" kon gebeuren. De onmiddel lijke oorzaak is, zooals reeds gemeld, dat het schip kapseisde, maar hoe was dat mogelijk? De „Niobe" moet veel zeil ge voerd hebben en zeer plotseling door een heftigen rukwind zijn overvallen. Dat is alles wat men ervan kan zeggen, zoolang nog geen nadere berichten zijn te hooren van de geredden. Het proces Gorguloff. Bij de voortzetting van het Gorguloff- proces bleef de belangstelling onvermin derd, hoewel de getuigen geen enkel nieuw licht doen schijnen en Gorguloff bij zijn houding bleef om te verontachtzamen, wat hem hinderen kan, en met hoogdra vende uitweidingen zich een slachtoffer te noemen van het noodlot en een strijder voor zijn ideaal, wat de rechtsziting zeer eentonig maakte. De eenige getuige, die eenige spanning wekte, was. de Kozak Lazareff, die in Juni 1922 door Gorguloff mishandeld zou zijn, toen deze leider was van een plaatselijken sovjet en hij zelf in de gevangenis was ge worpen. De getuige, een Slavisch type, had de zelfde manier van uitweidingen als Gor guloff en was zichtbaar voldaan, aller aandacht op zich gevestigd te zien. Men kon zich niet van den indruk ont doen met een man te doen te hebben, aan wiens woorden geen doorslaggevende be- teekenis kan worden geschonken. Gorguloff ontkent met groote heftigheid alles, wat Lazareff zeide. Het gewichtigste van den dag, vrijwel het zwaartepunt van het geheele proces was het omvangrijke debat tusschen de psychiaters. De vier door de beschuldiging geroe- roepenen ontkennen bij Gorguloff elke krankzinnigheid en achten hem ten volle verantwoordelijk. De drie door de verdediging opgeroe- penen bestrijden die conclusie, doch ach ten het geval Gorguloff een grensgeval. Toen een der geneesheeren verklaarde, dat hij Gorguloff in een gesticht zou hebben opgesloten, als hij hem ontmoet had, be gon Gorguloff te huilen als een kind en maakte daarvan gebruik, om hem op dwaas overdreven manier te bedanken en uit te roepen: „Ziedaar eindelijk iemand, die mij begrijpt". Ook deze geneesheeren spreken zich echter niet positief voor krankzinnigheid uit. Zij aarzelen allen, hem toerekenbaar te verklaren en blijven nadruk leggen op het grensgeval. De procureur verklaarde af te zien van het verhoor van Gorguloff's vrouw. Het Hij gaf haar een hand zonder te spre ken en nam een stoel. „Ik vind het zoo aardig van je," zei hij, „dat je me nog gelegenheid geeft je te zien voor je vertrek". Er klonk een onge wone zachtheid in zijd stem. „Ik heb aan niets anders gedacht, sinds Lady Mac Donald me je boodschap gaf de eerste boodschapt, die je me ooit stuurde, Elsie." „Ik moest uit, vanmiddag toen u kwam," antwoordde ze om toch iets te zeggen. „Het spijt me, dat tante vanavond niet zoo goed is." „Het spijt me, dat te .moeten hooren; ze zag er vanmiddag al slecht uit. Zeg haar, als je blieft, dat ik haar beterschap toewensch; misschien zou je er aan toe kunnen voegen, dat een kleine onderne ming, die ik voor haar op touw zette, waarschijnlijk met een gunstigen uitslag bekroond zal worden. Hoe lang blijf je in Amerika?" „Zes maanden, denk ik, tenzij ik geen succes zou hebben. Ik ben een beetje bang voor de New Yorkers." „Ik heb nog nooit iemand zoo mooi hooren zingen als jou," zei hij eenvoudig, „en ik heb den laatsten tijd heel wat con certen bijgewoond, dank zij Lady Mac Donald. Ze zegt, dat ik moet probeeren me dat zakelijke gedoe een beetje af te wennen, maar ik weet niet of dat mogelijk is. Ik ben bang, dat er maar eén per getuigenverhoor wordt vandaag voortge zet. Men hoopt het proces dan laat in den avond te kunnen beëindigen. Voor f80.000 aan postduiven verdwenen. Achtduizend postduiven, elk ter waarde van ongeveer f 10 zijn in de laatste drie weken voor Engelsche duivenhouders ver loren gegaan. Alléén op een vlucht van Thurso in Schotland naar Zuid-Wales zijn reeds 2000 duiven zoek geraakt. De duiven worden door den storm doodge slagen, of afgedreven naar zee, vooral bij zwaren mist, en bovendien vallen er vele als slachtoffers van havikken. De Engelsche duivenhouders stellen den meteorologischen dienst van 't Lucht vaartministerie aansprakelijk voor hun zware verliezen der laatste weken. Gebleken is n.l., dat de weerberichten hoogst onbetrouwbaar zijn, en juist den laatsten tijd hoe langer hoe slechter wor den. De meteorologische dienst verdedigt zich met te zeggen, dat zijn weerberichten geheel kloppen met die van de andere Europeesche stations, zoodat dezen dienst geen blaam kan treffen. De uitzonderingstoestand opgeheven. Nadat de uitzonderingstoestand gisteren op het middaguur was opgeheven, is ma joor Encke, van de Berlijnsche politie, on middellijk in vrijheid gesteld. Ongeveer dertig personen, die tijdens den uitzonderingstoestand in hechtenis waren genomen, hebben zich voor den snelrechter te verantwoorden gehad. Tien communisten, die circulaires ten gunste van een algemeene werkstaking hadden uitgedeeld, werden elk tot een week hech tenis veroordeeld. Een communistisch in genieur, die de toehoorders in een ver gadering tot de algemeene werkstaking had aangespoord, kreeg twee maanden hechtenis. Verschillende nationaal-socialisten wer den wegens het dragen van verboden wapens tot vrij zware straffen veroor deeld; een hunner kreeg zelfs vier maan den, een andere Hitleriaan, die een soci aal-democratische verkiezingsaffiche van een reclamezuil had afgerukt, kwam er met tien dagen hechtenis af. De strijd in Mantsjoerije. Volgens een bericht uit Charbin moeten de Japansche troepen in Mantsjoerije in een gevecht met de Ghineesche vrijscharen een nederlaag geleden hebben. De verlie zen der Japanners moeten belangrijk zijn. De staking in Lancashire. Te Burnley in Lancashire, waar onge veer 20.000 arbeiders staken, is het gis teren tot wanordelijkheden gekomen toen drie- of vierduizend stakers een betooging hielden voor een spinnerij, die niet was gesloten, om te protesteeren tegen het verbreken van overeenkomsten betreffen de de voorwaarden voor de hervatting van het werk. De politie moest herhaalde lijk ingrijpen en de werkwilligen bescher men. Te Manchester waren vertegenwoordi gers van patroons en arbeiders in de ka toen-industrie aan het beraadslagen over soon is, die me in die richting zou kun nen helpen." Elsie, de oogen op haar handen in haar schoot gevestigd, gaf geen antwoord. „Wil je enkele oogenblikken naar me luisteren, Elsie?" vroeg hij op den man af. Zij aarzelde, boog dan even het hoofd. De beweging duidde meer op onderwer ping dan op toestemming, maar het gelaat van den man begon te stralen. „Het zal een oude geschiedenis worden, want ik heb het je de laatste twee jaar al drie maal verteld," zei hij, haar vast aanziend. „En ik heb eigenlijk geen ex cuus om het je voor de vierde maal maal te vertellen, behalve dat het meer dan ooit waar is. Heb je nog altijd een hekel aan me, Elsie?" Hij wachtte op haar ant woord. „Ik ik geloof het niet, mijnheer Bar ker", kwam er eindelijk. En waarom wist ze niet, maar haar afkeer jegens hem was ook verdwenen. „God zij dank," fluisterde hij. „Wel Elsie," begon hij even later weer, „ik kom je weer vragen met me te trouwen. Ik houd meer van je dan ooit ik geloof, dat ik elk uur meer van je ga houden. Je geeft niet om geld, maar toch wil ik je vertellen, dat ik je meer heb aan te bie den dan den vorigen keer. Ik ik heb een millioen bijeen. Spoedig word ik in den adelstand verheven voor je uit Binnenland. Massavergiftiging te Tjilatjap. De loonen in het bouwbedrijf. Buitenland. Een Duitsch opleidingsschip vergaan. Voortzetting van het proces Gorguloff. De toestand in Duitschland. het patroonsvoorstel om de salarissen te verlagen, waardoor 20.000 arbeiders wor den getroffen. Noodweer in Patagonië. Stortregens hebben in Patagonië, naar uit Buenos-Aires wordt gemeld, over stroomingen veroorzaakt langs de rivier de Chubutt, die buiten de oevers trad. Vele landbouwers, voor het meerendeel Engelschen, hebben de wijk moeten nemen naar de heuvels in de buurt, daar het water ook de huizen meesleurde. Zij zou den van plan zijn de Britsche regeering te vragen een oorlogsschip te sturen om hen te helpen, tenzij de Argentijnsche overheid hun spoedig te hulp komt. Amerika en Rusland. Gemeld wordt, dat de regeering der Vereenigde Staten een soort officieuze er kenning van Sovjet-Rusland overweegt door de benoeming van een Amerikaan- schen „waarnemer" te Moskou. Deze be richten blijken hun oorsprong te vinden in de werkzaamheid van kolonel Pope, een Amerikaansch technisch adviseur, die zich thans te Moskou ophoudt tot het oefenen van toezicht op den bouw van chemische installaties in Sovjet-Rusland. Kolonel Pope, die overigens geheel op eigen gezag in Sovjet-Rusland vertoeft, heeft n.l. van de Sovjet-autoriteiten een verklaring gekregen, behelzende dat zij bereid zijn in beginsel toe te stemmen in de benoeming van een officieuzen „waar nemer" der Amerikaansche regeering te Moskou, onder voorbehoud, dat deze „waarnemer" voor de Sovjetregeering aannemelijk zou zijn. De radio-rede van Senator Borah. Meerdere Amerikaansche bladen voeren een scherpe campagne tegen de rede van Borah, welke hij Zaterdag voor de radio heeft gehouden en waarin hij zich bereid heeft verklaard, door schrapping van alle geallieerde oorlogsschulden aan het her stel van de wereldoeconomie mee te werken. Borah verklaarde gisteren nog, dat de openbare meening in de Ver. Staten eerst ter dege voorgelicht moet worden, vóórdat men de door hem voorgestelde wereld conferentie bijeen kan laten komen. Volgens zijn meening moet Rusland er bij betrokken worden. Hij verklaarde ver volgens, dat een oeconomische wereld conferentie, welke niet de gealliëerde oor logsschulden behandelt, volmaakt onzin nig is. De herstelbetalingen zijn nu, sedert Lausanne, dood en met het motto: „schrapping der oorlogsschulden tot her stel van de wereldhuishouding" kan men zeer goed bij het Amerikaansche volk voor den dag komen. Amerika terug komtEn dat alles kan me weinig schelen, tenzij jij het met me wilt deelen. Misschien is het vulgair om nu over geld te spreken, maar ik wil je mezelf aanbieden met alles wat ik bezit, Elsie". Hij zweeg een oogenblik. „Ik zou met heel mijn ziel trachten een goed echt genoot voor je te zijn. Er is niets, wat ik niet zou willen doen om jou te behagen. Voor alles, wat ik gedaan heb, waarmee ik jou mishaagde in het verleden, vraag ik je vergeving. In de toekomst zal het zijn, zooals jij het wenscht." Hij stond op, leunde met zijn arm op den schoorsteenmanel en keek op haar neer met een ongewoon zachte uitdruk king in de oogen. „Elsie, nooit heb ik aan een andere vrouw gedacht en aan jou heb ik gedacht sinds je zoo'n klein peutertje Dit voerde haar gedachten terug naar Kilbran. „0, houd op," riep ze. „Ik kan het niet dragenl Mijnheer Barker, u moet toch we ten dat ik niet om u geef op de manier, die u wenscht." „Ik weet het", antwoordde hij rustig. „Maar je haat mij niet meer. Liefde is sterker dan de haat. Ik heb je haat over wonnen. Ik ben tevreden voorloopig. Ik heb geduld. Eens zal ik „Neenl 0 neen!" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1