Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Rechtzaken ring van getrouw bezoek der school en dat het aanbeveling verdient een regeling dienaangaande te treffen met een auto busondernemer, doch dat daarvan niets uit de door B. en W. bij de regeling met Veere overgelegde stukken blijkt. De Voorzitter antwoordde, dat ook deze aangelegenheid in de met B. en W. van Veere gehouden conferentie is besproken, doch dat hierop niet door B. en W. is in gegaan op grond dat er geen voorschrift bestaat, dat zulks moet worden geregeld, dus van een getroffen regeling kan hier geen sprake zijn; óf de verslaggever is onjuist geweest, óf er kan worden aange nomen dat de voorzitter van den Veer- schen gemeenteraad zich te dezer zake onjuist heeft uitgedrukt. De heer Kesteloo geeft in overweging in de gemeenschappelijke regelingen op te nemen, dat de daarvoor in aanmerking komende kinderen op kosten der ge meente naar en van de scholen worden gebracht en gehaald, een en ander met het oog op de jeugdige kinderen en dat die kinderen des middags onder toezicht zullen kunnen koffiedrinken en dat hen warm drinken wordt verstrekt. De heer Arendse verklaarde dat het door de heer Kesteloo naar voren ge brachte z.i. in het geheel niet in de rege ling thuis behoort en gaf dhr Kesteloo in overweging te wachten tot de practijk zulks leert, alsdan zal zulks z.i. alsnog bij een afzonderlijk raadsbesluit kunnen wor den geregeld. Wethouder Maas is van oordeel dat wat dhr Kesteloo wil, een vooruitloopen is op de zaak zelf en meent zoo daar te zijner tijd termen voor bestaan, zulks door de betrokken oudeijs zal moeten worden gevraagd. Dhr Kesteloo zeide deze aangelegen heid uit een ander oogpunt te bezien dan de heeren Arendse en Maas. Als men de door hem voorgestelde bepaling over neemt, is het z.i. te verwachten dat de tegenstand tegen de opheffing minder zal zijn dan anders het geval zou wezen en verklaart zijn voorstel te handhaven, welk voorstel, daar het niet gesteund werd, niet in stemming kon worden ge bracht. Vervolgens werd de gemeenscbaappe- lijke regeling, aan te gaan met de ge meente Oostkapelle, aangenomen met 6 tegen 1 stem; die, aan te gaan met de gemeente Veere, aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tholen. Zaterdagavond kwam de 17- jarige wagenmaker J. K. alhier, door het breken van de voorvork zijner fiets, zoo danig te vallen, dat hij ernstig verwond werd aan het gelaat en de dokter de ver schillende wonden moest hechten. Poortvliet. Tot gezworene van het Wa terschap te St Maartensdijk is benoemd met ingang van 1 Aug. dhr P. J. Noom alhier. De in deze gemeente verstrekte bij zondere steun aan 86 veehouders met 320 koeien bedraagt f 720. Thans is men klaar gekomen met het leggen van een ondergrondschen kabel der telegrafie en telefonie ter vervanging van het bovengrondsche net in de kom dezer gefiieente. Zaamslag. Zaterdag werd alhier in de school Terneuzensche straat, daartoe wel willend afgestaan door het bestuur van de Goref. schoolvereeniging, een tentoonstel ling voor Handenarbeid gehouden, geor ganiseerd door de afdeeling „Zeeuwsch- Vlaanderen" van de Vereeniging tot Be vordering van Handenarbeid in Neder land. Om 1 uur opende de voorzitter van de afdeeling, de heer F. C. Jansen Verplanke de tentoonstelling, heette de officieel ge- noodigden hartelijk welkom, in het bijzon der den Inspecteur van het L. O. in de Inspectie Neuzen en B. en W. van Zaam slag, en gaf vervolgens het woord aan den inspecteur, die in een keurige, gloedvolle rede het belang en het voordeel van het vak Handenarbeid bepleitte. Het was spr. een buitengewoon genoegen bij de opening van deze eerste tentoonstelling voor Han denarbeid in •Zeeuwsch-Vlaanderen aan wezig te zijn en haar te mogen inleiden. Hulde bracht spr. aan B. en W. van Zaamslag voor het genomen initiatief. Nadat nog het woord was gevoerd door den burgemeester van Zaamslag en dhr De Jong, leeraar handenarbeid aan de Rijkskweekschool te Middelburg, overhan digde de voorzitter der afdeeling met een kort woord aan den burgemeester als blijk van waardeering een schrijfblock, een re sultaat van den cursus voor Handenar beid, versierd met het wapen der Gemeen te Zaamslag, door den voorzitter vervaar digd, welk geschenk door den burgemees ter met een woord van dank werd aan vaard. Vervolgens werden de genoodigden rondgeleid door de keurig versierde ten toonstellingszaal, waarbij dhr De Jong een toelichting gaf bij het geleverde werk. Daarna werd de thee gebruikt en toen kon het publiek binnenkomen. Van 28 uur was het een onafgebro ken stroom van bezoekers. Het bestuur der afdeeling „Zeeuwsch-Vlaanderen" kan met groote voldoening terugzien op deze zeer geslaagde eerste tentoonstelling. Door het bestuur van het district Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van de N. G. Z. B. werd Zaterdag j.l. te Axel het con tract afgesloten met de Vereen, van aard appelhandelaren Eendracht maakt Macht, gevestigd in O. Z.-Vl. voor het werk in het komend seizoen. Met de G. B. T. B. is ook reeds een paar malen overleg ge pleegd maar tot heden met geen resul taat. Gezien den nog korten levenstijd der afd. N. C. Z. B. kan thans met dankbaar heid op deze eerste vrucht van overleg ge zien worden. Hoogezand door een hagelbui geteisterd. Omtrent de hagelbui die de omgeving van Hoo gezand teisterde wordt nog aan de Tele graaf gemeld: Zaterdagmiddag te gen half vijf barstte een geweldige onweersbui boven deze omgeving los, waardoor groote pchade is aangericht. De bui kwam onverwacht en bet was en bleef bladstil, zoodat bet geruimen tijd leek of de bui boven deze plaats bleef hangen. Felle bliksemschichten met ra telenden donder volgden elkaar zonder ophouden op, terwijl zich uit de zwarte wolken een regen- en hagelbui ontlastte, zooals nooit te voren hier is waargeno men. Stukken ijs vielen met kracht neer, de gevolgen waren, vooral voor de vele kweekerijen te Kalkwijk, zeer ernstig. Het begon bij de kweekerij van den beer Dijk huis, achter het station, waar van de druivenkassen een duizendtal ruiten werd vernield. Van daar dreef de bui in Zuidweste lijke richting en teisterde de kweekerijen van de heeren Botke en Miedema. Hier zijn duizenden ruiten gebroken en tuin en veldvruchten vernietigd. De heer Mie dema had 5000 z.g. late bloemkoolen, die hij bezig was te snijden en die thans f 17 per 100 stuks opbrengen op de veiling; ze zijn waardeloos geworden. Hoe ver der men naar Kalkwijk komt des te er ger is de toestand. Bij de kweekers De Cock, Van Ham, Pettinga, Kraai, Rei- neck, van Alphen, Sap en Hekert is de schade zeer groot. Tusschen do kweeke rijen in ligt een weide waar de koeien in een laag ijs en hagel van minstens een decimeter hoog stonden, vruchteloos speurend naar een grassprietje op het witte veld. Van de stokboonen hangen alleen de naakte stengels als flarden aan de stok ken, er is geen bloempje of blaadje meer aan te bespeuren. Vein de aardappelen en de bieten zijn enkele verbrijzelde sten- geldeelen overgebleven, zoodat zij niet meer van elkander te onderscheiden zijn. Haver en tarwe liggen neergeslagen, van de aar beroofd, en de kool is waardeloos, [n enkele minuten is hier de oogst der kweekers, wier strijd om het bestaan toch al hard is, vernietigd, waarbij nog komt de schade aan platglas en kassen. Lang niet allen zijn verzekerd. Er zijn er, die daartoe door de ongunst der tijden ge dwongen, pas hun verzekering hebben opgezegd. De kleine tuintjes hebben hetzelfde lot ondergaan. Dat de bui verschrikkelijk was, bleek ook hieruit, dat vogels dood uit de lucht vielen. Ook de ruiten van vele particuliere woningen moesten het ont gelden. De bliksem is ingeslagen in twee woningen te Sappemeer en Hoogezand, zonder schade te veroorzaken. Drie geraamten gevonden. Bij bet uitdiepen van een sloot stiet de knecht van den landbouwer O. aan de Markt te Terheijden op een drietal ge raamten, waarvan de beenderen nog vrij gaaf waren. Men vermoedt dat ze afkom stig zijn uit den Spaanschen tijd, waartoe het verleden van Terheijden men den- ke aan de bekende, nog bestaande „Spino- laschans" aan den ingang der gemeente, wel eenige aanleiding geeft. Men heeft de beenderen verzameld en zorg gedragen voor een behoorlijke ter aarde bestelling op bet kerkhof. Kokend zeeppoeder over het lichaam. De 29-jarige D. V. uit Hooglanderveen werkzaam op de Wascho- linefabriek te Amersfoort, had gistermid dag omstreeks vier uur door onoplettend heid het ongeluk een hoeveelheid kokende zeeppoeder, vermengd met stoom over zijn lichaam te krijgen. Zijn hoofd, rug, armen, en beenen waren met ernstige brandwon den overdekt. Na een voorloopig verband op de fabriek werd de ongelukkige direct per vrachtauto naar het St Elizabeth gast huis vervoerd. Zijn toestand, hoewel zon der direct levensgevaar, is zeer ernstig. Een gevaarlijke vangst. De heer William Sweeney, een inwoner van Peckham (Londen), vertoefde Zaterdag in zijn tuin toen hij in het Grand Surrey Canal, dat achter zijn huis stroomt, een geplons hoorde. Toen hij ging kijken, zag hij den kop van een heest, dat hij voor een paling aanzag. Hij nam een stok, stak dien onder het lichaam van het beest en gooide het op den oever. Meteen zag hij tot zijn schrik, dat het geen pa ling, maar een slang was, dien hij ge vangen had. Hij zette dadelijk zijn voet op den kop van het dier, dat geweldige pogingen deed om los te komen maar ten slotte toch bezweek, nadat hij een half uur getracht had met zijn voet den kop te vermorzelen. Toen hij het beest aan kenners van slangen liet zien, bleek het een gevaarlijke Zuid-Amerikaansche giftslang te zijn. Het beest, dat bijna een meter lang was, is vermoedelijk in de lading van een schip naar Engeland ge komen, mee overgeladen op een Theems- lichter en van dat schip in het kanaal terecht gekomen. Een blinde behaalt het Mulo-diploma, Als een bijzonder heid wordt gemeld, dat dezer dagen aan het R.K. Mulo-examen te Amsterdam werd deelgenomen doör een blinden leer ling van de St. Hubertusschool aan de Alberdingk Thijmstraat, aldaar. De jongeman legde met goed gevolg zijn examen af en behaalde het Mulo-diploma. Op zichzelf is dit reeds een vermeldens waardig feit, doch opmerkelijker nog is de prestatie wanneer men er rekening mee houdt dat de St.-Hubertusschool een opleidingsinstituut is voor normaal-zien- de kinderen en dus in 't geheel niet is in gericht voor blindenonderwijs. De benoodigde leerboeken moesten dan ook alle in Braille-druk worden overge bracht. Met dit tijdroovende en moeilijke werk belastten zich enkele dames geheel belangeloos, waardoor ze mede het slagen van deze proef mogelijk maakten. Niet minder dan 175 groote boekdeelen hebben zij in de afgeloopen drie jaren geprikt. Door electrischen stroom getroffen. Een ernstig ongeluk is ge beurd bij het Provinciaal Electrisch Be drijf te Groningen. De 23-jarige monteur E. E. was bezig met werkzaamheden aan den hoogspanningskabel, toen hij door on verklaarbare oorzaak met den stroom in aanraking kwam. De stroom werd onmid dellijk uitgeschakeld, doch het linker onderbeen van den man was reeds geheel verkoold, terwijl hij ernstige verwondin gen aan de borst had bekomen. Hij is in het Diaconessenhuis opgenomen en ver keert in levensgevaar. DE INVOER VAN BOTER IN DUITSCHLAND Een bevredigender regeling aanstaande? Volgens het Berliner Tageblatt zullen weldra onderhandelingen met de in de eerste plaats geïnteresseerde staten, dus met Denemarken en Nederland over een nieuwe regeling van den Duitschen boterinvoer beginnen. Het had reeds in de bedoeling van bet kabinet Brüning gelegen, tot deze bespre kingen over te gaan; zij zijn echter door de verandering van kabinet en door de con ferentie van Lausanne aanmerkelijk ver traagd, zoodat Denemarken intusscben als afnemer van Duitschland meer en meer aan beteekenis heeft verloren, ten gunste van Engeland. Tusschen den Duitschen landbouw en de Duitsche industrie schijnt men het eens te zijn geworden over een basis der aan staande nieuwe onderhandelingen. Men zal bet als nadeelig beschouwde 5000 ton contingentsysteem, dat het resultaat was van bet handelsverdrag met Finland en tariefdifferentiatie opgeven. Het verdrag met Finland loopt nog tot eind 1933. Het zal niet moeilijk zijn, Finland tot een te gemoetkomende houding te bewegen, daar het zijn contingent noch in 1931, noch in de eerste helft van 1932 heeft ingevoerd. In de toekomst zal nu, aldus het Berl. Tagebl,, bij de tusschen den landbouw en de industrie tot stand gekomen regeling van den boterinvoer rekening worden ge houden met de beteekenis, welke de be treffende landen voor den Duitschen bui- tenlandschen handel hebben. Men wil dus ook rekening houden met de boterleverin- gen der betreffende landen gedurende de vorige jaren. Het plan zou bestaan in het invoeren van rond twee derde van den invoer der vorige jaren toe te staan, bo vendien znllen geen valutatoeslagen mo gen worden gegeven, het verschil tusschen autonoom en meestbegunstigingstarief verdwijnt en wordt vervangen door een algemeen tarief. De industrie had hier voor oorspronkelijk 75 mark en de land bouw 100 mark per 100 K.G. voorgesteld. Hoe groot zal het tarwe-overschot in 1932 zijn? Naar men weet, schrijft het weekblad „Granen-Meel-Veevoeder", loopen de ta xaties over de hoeveelheid vrije tarwe nog al uiteen; er zijn er die een hoeveel heid van ver over de 100.000 ton waar schijnlijk achten en er zijn taxaties, die tot een geheel ander resultaat komen. Wij geven hier de meening van den heer S. van Wijk, voorzitter der L.T.O. weer, een berekening, die misschien wel wat al te optimistisch is, doch die duidelijk aantoont, dat er aanzienlijke verschillen in de schattingen bestaan. Vorig jaar is 33.000 ton oude en 153.000 ton nieuwen oogst in 13, doch practisch in 10 maanden weggewerkt, daar de bak kers groote meel voorraden hadden; dit beteekent voor een heel jaar 220.000 ton; 10 pet. meer consumptie zou het jaarver bruik op 242.000 ton brengen, terwijl het broodverbruik volgens den heer Van Wijk zal toenemen, omdat iedere boer nu in- landsche tarwe zal verbruiken. De heer Van Wijk komt maximum op een oogst van 330.000 ton, trekt men hiervan af 20.000 ton voor den zaai, dan blijft 310.000 ton over, zoodat er 60.000 ton ongesteunde tarwe zou zijn. De winst van de Tarweorganisatie zou worden f7.2 millioen; in dit geval zou bij geen opbrengst van deze tarwe, nog f 12 aan den boer uitbetaald kunnen wor den; ook al moge deze taxatie optimis tisch zijn, zoo blijkt er uit, dat de toestand toch niet zoo somber is, als sommigen meenen. Brltsche Invoerrechten op aardappelen. Van morgen, Woensdag 27 Juli, te mid dernacht af'zal krachtens een gisteren gepubliceerde verordening van de Brit- sche schatkist van buitenlandsche aard appelen een invoerrecht worden geheven van f 1 per ton. Van nieuwe aardappelen, ingevoerd tus schen 1 November en 30 Juni, zal een recht worden geheven van 4 shilling 8 pence per hundredweight. In deze rech ten is het bestaande algemeene invoer recht ad valorum van 10 pet. inbegrepen. De commissie van advies inzake invoer rechten, op wier aanbeveling de rechten op aardappelen zullen worden geheven, .zal naar de Brltsche draadlooze dienst meldt, binnenkort een rapport indienen betreffende tuinbouwproducten in het al gemeen. Zij is, zoo meldt genoemde dienst verder, ten aanzien van de aardappelen op dit rapport vooruitgeloopen wegens den abnormalen invoer van aardappelen in den laatsten tijd, welke ernstig nadeel toebracht aan de Brilsche verbouwers, wier voorraden beschikbaar ziju en vol doende voor de hehoefte. Een ongeldig koopcontract. De curator in een faillissement van hout handelaren, handelende onder firma, con stateerde bij de inventarisatie, dat de eigendommen zoodanig met hypotheek waren bezwaard, dat daarvan voor de schuldeisehers niet veel overbleef. Voorts was een onderhandsche acte aanwezig, waaruit bleek, dat de gefailleerden enkele maanden te voren de onroerende goederen aan familieleden, wonende in hetzelfde huis, hadden verkocht voor een bedrag van ongeveer f 11.000. Toen de curator er toe overging om al les wat tot het beslag behoorde in beslag te nemen, stelden de koopers een eisch in tegen den curator tot teniggave van de goederen. De curator beriep er zich op, dat het „Het instituut der jeugdherbergen, zoo schreef onlangs Dr J. P. Fockema An- dreae, burgemeester van Utrecht, is nog jong en vooral onder de ouderen kijkt menigeen er wat vreemd tegen aan. Maar bij de jeugd zelve, die er gebruik van maakt, is het reeds ingeburgerd. Trekvogels van zeer verschillende plui mage ook van over onze grenzen komen er samen. Dit zou, vurig als de jeugd is, gevaar voor botsingen kunnen opleveren. Doch een goede leiding zal er wel voor weten te zorgen, dat de geest in een jeugdherberg er een zij van pret tige opgewektheid en natuurlijke onder linge voorkomendheid. Voor ieder is het van gewicht, iets van de wereld te kennen; de een leert dit uit boeken en kunstwerken, de ander door reizen. Wie het laatste verkiest, zal het als een niet gering voorrecht beschouwen te kunnen reizen zonder groote kosten en toch wetende overal in een veilige nach telijke „haven" aan te landen, waar hij gastvrij wordt opgenomen en een vrien delijke verzorging van een herberg-vader en -moeder geniet. Het is van uitnemend belang het rei zen en trekken te leeren doen in grooten eenvoud, zonder hooge eischen te stellen, maar ervarende, dat het natuurschoon en stedenschoon, zoo wij het maar willen zien, ons als het ware om niet geboden wordt, gelijk menige kunstuiting en al hier een schijnverkoop gold; de goederen waren nooit geleverd, maar gebleven in de loodsen en op de terreinen waar zij zich oorspronkelijk bevonden. De koopers beweerden, dat. de goederen wel waren geleverd; zij verklaarden in de koopacten de goederen in ontvangst te hebben genomen; zij haddon dit niet an ders kunnen doen omdat zij met de ge failleerde hetzelfde buis bewoonden en de goederen zich bevonden op de terreinen bij het huis in loodsen, die niet konden worden afgesloten, waardoor een andere feitelijke in ontvangstneming niet moge lijk was. Zoowol de rechtbank te Zutphen als het gerechtshof te Arnhem stelden den cura tor in het gelijk, o.a. overwegende, dat eigendomsoverdracht plaats heeft door koop en levering, terwijl hier wel koop plaats had, maar levering niet geschiedde. De koopers beweerden wel, dat zij de ge kochte goederen weer aan de verkoopers hadden verhuurd, maar dit was slechts een bewering, waar van dien huur geen schriftelijk contract was opgemaakt en over de voorwaarden van den huur niets vaststond. De verkoopers waren ook na den beweerden verkoop doorgegaan met over het verkochte op dezefde wijze als te voren te beschikken en uit den houtvoor- raad te verkoopen. Op dien grond werd aangenomen, dat geen werkelijke verkoop was bedoeld. De vordering tot afgifte werd ontzegd en de koopers veroordeeld in de proceskosten. het belangrijke in de openbare kunstver zamelingen, bibliotheken en leeszalen, en dat dit alles meer dan opweegt tegen veel van de dikwijls kostbare openbare vermakelijkheden en andere ontspannin gen. Een geslacht, dat meer vertrouwd ge raakt met de natuur en de vele andere voor iedere toegankelijke schoonheden in de wereld, zal aan gezondheid, eenvoud en zedelijke kracht schatten opdoen, welke, mits behoedzaam bewaard en met verstand gebruikt, veel geluk kunnen schenken en aan de gansche gemeenschap ten goede zullen komen. In dat weldadige proces spelen ook de jeugdherbergen hare niet onbelangrijke rol en daarom verdie nen zij waardeering en steun." In Nederland zijn nu meer dan veertig Jeugdherbergen. We kunnen alle kanten uit: naar heide, bosch, duinen, zee en strand en naar onze mooie Hollandsche steden. Met een kaartje vóór ons, waarop de plaatsen waar Jeugdherbergen geves tigd zijn, staan aangeteekend, kunnen we een prachtigen tocht in elkaar zetten; in sommige streken te voet, in andere per fiets. Sommige menschen genieten het meest als ze alleen op stap zijn. De Jeugdher bergen zorgen er voor, dat ze 's avonds toch weer met anderen in contact komen. Anderen genieten meer naarmate de groep grooter is. Aan beide neigingen kan wor den voldaan! Wel moet de laatste cate gorie ervoor zorgen, dat ze tijdig bij de Jeugdherbergen is aangemeld: voor één of twee man vindt men meestal nog wel een plaatsje, maar als een groote groep bij aankomst te hooren krijgt: „De Jeugd herberg is vol", is dat minder prettig. Een buitenlandsche natuuropname? Neen! Montferland, waar de J.H. „Wolken land" ligt 7^5-'"v VC— êtA**"* 0l/AAC» Waar de verschillende jeugdherbergen liggen in Nederland.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6