DE ZEEUW it/etecJUl ia 'focnjj aÊïjd p&K /z 'juyy^'paJcffe Uit de Provincie. TWEEDE BLAD. Brieven uit de Residentie. tusschen Blue Band Hollands beste kwaliteit en andere soorten bedraagt slechts enkele centen per pakje. Versch gekarnd met 257o allerfijnste Roomboter r onder Rijkscontrole. FEUIL LET ON GIJ DWAAS. VAN DINSDAG 26 JULI 1932, Nr 250. De rust in de parlementaire wateren wordt nu niet meer gestoord, immers ook de Eerste Kamer heeft er voor dit par lementaire jaar een punt achter gezet. Alleen het ontwerp van Minister Donner op de krenkende Godslastering heeft ze tot het najaar bewaard. Dat er over dit ontwerp toch wel heel rare denkbeelden door het hoofd van sommigen waren, is wel gebleken uit het feit, dat onlangs te Arnhem in de Ned. Herv. Kerk, één der predikanten, die be hoort tot de Hervormde Staatspartij, op den kansel stond te oreeren, dat het mo gelijk wel de laatste maal was, dat hij spreken kon over den bekende vraag uit de Catechismus over het onderscheid tus- schen het Avondmaal en de Paapsche Mis, want als de wet van Minister Don ner er door ging, dan was het met de vrijheid om daarover te spreken, gedaan. Wij hebben wel eens meer den indruk, dat er op sommige kansels in Nederland soms rare dingen gezegd worden, die er heel niet hooren, maar dit was toch wel heel grijs. Kan niet anders beschouwd worden, dan als een poging om van den preekstoel een anti-revolutionair Minis ter verdacht te maken. Immers, ieder, die een krant leest, kan anders en kan beter welen. En dan ook nog te weten, dat de vertegenwoordiger van de partij, waartoe deze predikant behoort, zelf in de Tweede Kamer voor deze wet heeft gestemd. Is dan in de politiek alles geoorloofd? Mogen sommigen dan alle plaatsen mis bruiken om pertinente onwaarheden te zeggen? Onwaarheden, waarvan ze zelf kunnen weten, dat het onwaarheden zijn? Het is zoo droevig, dat zulke dingen gebeuren, vooral in een geweldigen tijd als de onze. Men behoeft maar eens even te lezen, wat er over onze oostgrenzen gebeurt, om toch steeds duidelijker te verstaan, dat alle christenen in Nederland niet hun kracht moeten zoeken in het verbijten en vereten van elkander, in het elkander be strijden, maar in het elkander zooveel mogelijk verstaan en waardeeren. Opdat men zoo, ziende op der tijden nood, de dijken en de dammen moge versterken te gen de geesten van critiek en afbraak, de geesten uit den afgrond. Maar we hadden het over de Eerste Kamer. Zij heeft haar arbeid in dit parlemen taire jaar beëindigd evenals de Tweede Kamer het deed, n.l. met crisis-arbeid. De steun aan de varkenshouderij was het slot. Het is in de Regeeringsbureau's zoo wat alles crisis wat de klok slaat. Heel het bedrijfsleven strompelt zoo wat voort op de krukken van de regeeringssteun. Wie denkt niet met heimwee aan de dagen van weleer terug? Onze land- en onze tuinbouw ze waren er toen trotsch op, dat ze zelf geheel eigen boontjes konden doppen. Er werd gewerkt, maar er werd ook verdiend. En dat ellereerst, omdat de deu ren en de ramen in de wereld naar alle kanten wijd open stonden. En we gevoe len het nu juist als het meest beklem mende, dat het nu niet meer zoo is. Hooge en dwaze tolmuren omringen de landen, die vroeger onze afnemers wa ren, contingenteering hier en contingen- teering daar. Dat is nu de hoogste eco nomische wijsheid, de dwaasheid wordt tot wijsheid verheven. Eens waren wij de vrachtvaarders van Europa, er werd aan verdiend. Nu zijn we zoover, dat ook onze zee scheepvaart niet meer kan buiten den steun onzer Regeering, het is één troos teloos beeld. En onze binnenscheepvaart zit geheel aan den grond, de menschen, die daarvan moeten leven, staan aan den rand van den ondergang. En zoo kan men voorgaan. Doch waartoe? Men wordt van al die dingen zoo moede, want het einde van alles is tel kens weer hetzelfde: misère. Wij mogen in deze moeilijke en don kere dagen als volk toch wel één zijn. Er is stellig nog veel om voor tè dan ken, ootmoedig te danken, er is ook veel om bezorgd over te zijn. Ook voor wat betreft de mentaliteit van een niet gering deel van ons volk. Daar is geen zien, geen opmerken, geen verstaan. Luchthart en treur niet, lijkt voor velen wel de schutspatroon. Het zien, het werkelijk zien der feiten van ons economisch en sociaal leven, zal zeker dringen, ja dwingen, tot meer saam- hoorigheid. Met name ook onder de chris tenen. Indien ooit, dan moet nu het christen dom en het christelijk beginsel iets aan de wereld zeggen. De menschheid ziet nu practisch wat het bezit van stoffelijke goederen betee- kent. Men sprak van hoog-conjunctuur, het ging steeds excelsiorl Maar nu gaat het bergafwaarts, of men wil of niet, in een sneller, of in een minder snel tempo. Naar beneden gaat het. Maar er zijn schatten, die niet vergaan, doch die blijven. En die moet men ken nen, wil men waarlijk gelukkig zijn. De waarde daarvan moet gedemon streerd worden, niet alleen met woorden, maar practisch. Zal de wereld dat nu zien, opdat zij jaloersch wordt? Of zal ze, bij al haar ellende, ook nog te zien krijgen de verdeeldheid en de zwakheid van het christendom? Dan wordt ze nog armer. Dan verliest ze niet alleen de stoffelijke goederen, maar dan verliest ze ook het uitzicht op levensvernieuwing en op levensherade- ming. De naaste toekomst ziet er allerminst rooskleurig uit, donkere wolken pakken zich saam. Nu moet het openbaar worden, dat er ook nog zijn, die weten, dat de loop niet is der snellen en dat de kracht niet is der machtigen. J. H. DE HILVERSUM 5, het prachttoe- stel met Super-inductieschakeling, één- knopsbediening, electro-dynamische luid spreker, f275, bij alle N.S.F.-agenten. (Adv.) Waterschappen, enz. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provin- cio Zeeland: a. met ingang van 16 Aug. tot dijkgraaf van den Koningin-Emmapolder, H. Th. Ferket, te Clinge; b. met ingang van 1 Aug. tot gezwo rene van den Adriana-Johannapolder, L. van der Linde, te Dreischor; c. met ingang van 1 Aug. tot gezwo rene van den Dreischorpolder, W. A. de Vrieze, te Dreischor; d. met ingang van 1 Aug. tot gezwo renen van 't waterschap De breede wate ring bewesten Ierseke, C. Zandee Az. te Kloetinge, P. de Koeyer Lzn. te Ierseke en P. Mol Jzn. te Kapelle; e. met ingang van 1 Aug. tot gezworene van den polder Westeren-ban-van-Schou- wen, J. M. Dalebout te Haamstede. Notariaat. Bij beschikking van den minister van Justitie is opnieuw be noemd tot lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-notaris- sen te Middelburg M. A. W. Gesel schap, inspecteur der registratie en domei nen, aldaar. Ned. Vereen, voor Natuur studie. Onder Vrouwepolder houdt de Nederlandsche Vereeniging voor Natuur studie een kamp, waaraan ongeveer 80 personen uit verschillende deelen van het land deelnemen. Bij de opening wees de leider, Dr Joh. H. van Burkom, er op, dat het aantal deel nemers het dubbele bedraagt van vorige jaren en dat dit te begrijpen is, omdat Walcheren, naast de mooie kleederdrach ten ook een rijkdom aan natuur biedt. De burgemeester van Vrouwepolder, de heer J. Louwerse, heette de kampeerders welkom in zijn gemeente. De burgemeester van Veere, dhr H. Dronkers, wekte op ook zijn gemeente met de oude gebouwen te komen bezoeken. Verder voerden nog het woord de hee- ren Dr G. Orbaan, namens de natuurkun dige Vereeniging te Middelburg; Dr J. Spuijman uit Vlissingen namens de jeug dige afdeeling Walcheren van de kampee- rende vereeniging en H. ten Kate namens de afdeeling Middelburg van den Jeugd bond voor Natuurstudie. Goes. Ontvangen voor de Goesche Wijk verpleging uit dank voor verleende hulp door Zr v. d. Linde Rooze en Zr Antho- nisse de giften: één van f25, twee van f10, één van f7.50, drie van f5, twee van f3, vijf van f2.50, vier van f2, één van f0.50. Ellewoutsdfjk. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan had de handboog- schutterssocieteit „Zorgvliet" tegen Zater dag 23 Juli een concours uitgeschreven, waaraan door 93 schutters van 18 ver schillende vereenigingen van Zuid-Beve land werd deelgenomen. De uitgeloofde prijzen werden behaald: Hoofdvogel: een zilveren lauertak, aangeboden door den beschermheer Ir F. W. D. C. A. van Hattum, door St. West- veer, lid van „De Edele Handboog" te Oudelande. Ie Klep: een verguld zilveren pla quette, aangeboden door Mevrouw van HattumDekker, ambachtsvrouwe van Ellewoutsdijk, eerelid, door I. van Wijn gen, lid van „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk. 2 e K1 e p een zilveren distinctief, aan geboden door den heer P. M. Smallegange burgemeester, door P. van Wijngen, lid van „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk. 2 Z ij v o g e 1 selk een zilveren me daille, geschonken door den heer E. A. van der Bent, eere-voorzitter en den heer J. van Liere, hoofdman, door E. Vervaart, lid van „Jacoba van Beieren" te Goes en door P. M. Stouthamer, lid van „Zorg vliet" te Ellewoutsdijk. Hoogste aantal vogels: een zil veren medaille, aangeboden door de ju- bileerende vereeniging, door J. Plat- schorre, lid van „Zorgvliet" te Ellewouts dijk. Verder werd de 3de Klep behaald door St. Westveer, „Edele Handboog" te Oudelande; de Hoofdkallen resp. door P. M. Mol „Juliana", Oudelande en M. de Jonge „Willem Tel I" te Ovezande; de kleine kallen door Jac. van Doorn „Zorg vliet" en C. van Oeveren „Doel naar Hooger" te Wolfaartsdijk. Vrouwepolder. Ter aanvulling van het gisteren geplaatste raadsverslag dient nog het volgende: De voorzitter deelde mede, dat door den betrokken Minister voorloopige vrijstelling is verleend van de verplichting der ge meente tot aansluiting bij een zieken-in- richting in verband met de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Voorts, dat de tweede termijn van de uit- keering per inwoner door den Minister van Financiën voor deze gemeente is vast gesteld op f 1564,06; dat is ingekomen een schrijven van den Minister van Binnen- landsche Zaken betreffende leeftijdsgrens bij steun voor krotopruiming; dat door de gemeente over het jaar 1931 wegens aan deel in het extra-sübsidie ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 verschuldligcC is een bedrag van f 33.38. Deze mededee- lingen en de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken werden allen voor ken nisgeving aangenomen. De voorz. deelde verder mee, dat B. en W voorstellen, het door de Kamer van Koop handel te Middelburg aan de Staten-Gene- raal verzonden adres inzake de inkrim ping van den postdienst, voor kennisge ving aan te nemen op grond, dat er geen kans bestaat dat de oude dienstregeling wederom zal worden ingevoerd, welk voor stel z. h. st. werd aangenomen. Eveneens werd z. h. st. overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten het door verschil lende Kamers van Koophandel aan den Minister van Waterstaat verzonden adres inzake de overbrugging van 't Hollandsch Diep nabij de Moerdijk voor kennisgeving aan te nemen op grond dat in der tijd door den Raad adhaesie is betuigd aan het adres der gemeente Bergen op Zoom inzake overbrugging van het Hollandsch Diep bij Willemstad. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd m. alg. st besloten aan dhr H. Paauwe voor drie vierden ontheffing te verleenen van diens aanslag in de hon denbelasting over 1932. Voorts om de be handeling van het adres van G. Dinge- manse e. a., houdende verzoek om over te gaan tot afvoering van den ligger der wegen en voetpaden van het voetpad in den Schellachschenweg voorloopig alsnog aan te houden, opdat de reeds ingekomen en nog te verwachten verzoeken van dien aard gezamenlijk zullen kunnen worden behandeld. De adressen van A. Jobse, J. Meijers, A. Dingemanse en J. Goedbloed, houden de verzoek om ontheffing of verlaging van hunne aanslagen, in het schoolgeld over 1932, dat van H. Maljaars e.a. inza ke verbetering van een oprit aan den Westdijk en dat van C. Langebeeke Jzn, houdende verzoek om beschikbaarstelling van zand van gemeentewege tot verbete ring van den z.g,n. Kokhuisweg, worden, daar deze adressen eerst beden zijn inge komen, in handen gesteld van B. en W. om advies. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd z. h. st. besloten de door den Minister van Binnenlandsche Zaken voor gestelde wijzigingen in de vastgestelde verordening voor den veldwachter aan te brengen. Vervolgens werd m. alg. st. be sloten tot vaststelling van de door B. en W. opgemaakte verordening ingevolge de artt. 10 en 43 der Dankwet, bij welke ver ordening o.m. is bepaald, dat in de afd. Gapinge geen vergunningen en in de afd. Vrouwenpolder geen verloven door B. en W. zullen mogen worden verleend. Aangeboden werd de gemeenterekening over 1931, aanwijzende voor den gewonen dienst in ontvang f 32.025,30 K, in uitgaaf f 32.110,861$, en een nadeelig slot van f 85.56, en voor den kapitaaldienst in ont- van en uitgaaf, aanwijzende een bedrag van f 258. Tot leden van de Commissie van onderzoek dier rekening worden be noemd de heeren Dingemanse, van Dis en W. Maas. (Hierna werd behandeld het adres van W. de Vos e.a.) Vervolgens werd overgegaan tot arti- kelsgewijze behandeling van de door B. en W. in overleg met de gemeenten Oost- kapelle en Veere ontworpen gemeenschap pelijke regeling inzake toelating van kin deren op de O.L. scholen te Oostkapelle en te Veere. De heer Kesteloo verklaarde zich tegen het in artikel 5 der met Veere te treffen regeling bepaalde en is tegen aanneming van dit artikel. De heer Din gemanse acht 'dat men te dezer zake in den blinde tast. Veere heft wel een ont zettend laag schoolgeld, doch hij' ziet geen bezwaar tegen aanneming van het in ar tikel 5 bepaalde. De voorzitter wijst er den heer Dingemanse op deze bepaling niet te licht op te vatten. De heer Arendse weeis, naar aanleiding van de opmerking van den heer Kesteloo er op, dat Veere toch gebonden is aan het bepaalde in artikel 55 der L.O.-wet. Spr. verklaarde, dat hij het onbillijk vindt, dat deze bepaling ook wordt toegepast op de kinderen, die uit ouder gewoonte en vol gens ligging stilzwijgend en steeds tot de O.L. school te Veere zijn toegelaten, hij vindt de houding van Veere in deze niet fair. De voorzitter deelde de heer Arendse mede, dat deze aangelegenheid ook in de met B. en W. van Veere gehouden confe rentie in den breede is ter sprake ge bracht, doch dat B. en W. van Veere thans het standpunt innemen nu een rege ling wordt getroffen deze ook toepasselijk te doen zijn op alle 1 indexen uit Vrouwe polder, die de O.L. school aldaar bezoe ken. De heer Kesteloo stelde, gesteund door den heer I.angebeekc, voor artikel 5 der regeling met Veere te schrappen, welk voorstel met 5 tegen twee stemmen werd verworpen. De heer Kesteloo verklaarde in het verslag van den Gemeenteraad van Veere te hebben gelezen, dat de voorzit ter van dien raad op een desbetreffende vraag van een der leden heeft gezegd, dat een regeling is getroffen inzake bevorde- BLUE BAND Vrij naar het Engelsch. van JOHN JOY BELL. 96) o_ Hun oogen ontmoetten elkaar en ze glimlachten even. Een oogenblik waren ze weer bijna op den ouden vriendschap- pelijken voet. Toen wendde Harry zijn oogen af. „Je zult me niet nog een grooter lafaard vinden, als ik tracht die papieren terug te koopen?" vroeg hij. Ik vind je heelemaal geen lafaard. Het is het verstandigste, wat je doen kunt, zoowel voor je zelf als terwille van an deren. Harry, nu je ziet, dat anderen het je kunnen vergeven, zou je nu je zelf ook niet kunnen vergeven. Je hebt niemand schade gedaan of geruïneerd. En denk eens, wat 'tvoor miji betee- kent?" „Voor jou, Elsie?" „Want het is duidelijk, dat terwijl je zooveel zorgen om je zaken had, je mijn lessen betaalde. Je „Neen, neen, dat was niets. Spreek er niet van," „Ik moet er wel over spreken, omdait Wel, ik weet niet, hoe ik het zeggen moet, maar ais ik je mocht helpen je hel pen om die papieren „O, houd toch op!" riep hij uit en ging op de sofa zitten, zijn gelaat verbergend. „Maar Harry, artisten helpen elkaar zoo vaak. Het komt me zoo natuurlijk voor. En in dit geval, we we zijn twee oude vrienden; en de eene vriend is vroe ger heel, heel goed geweest voor de an dere en nu verlangt die andere „Je bent de vriendelijkste en beste vrouw ter wereld," zed hij diep geroerd, „maar zoo iets is onmogelijk." Hij liet zijn hand zakken en keek haar aan met oogen, die haar aanbaden. „Torrance heeft nog waft geld van mij in de zaak," ging hij voort, trachtend kalm te spre ken. „Als hij het missen kan zonder in moeilijkheden te komen, zal ik zien wat er gedaan kan worden. Ik zal niet trachten je te bedanken. Dat kan ik niet. Het is niet alleen omdat je me niet veroordeelt, je hebt me getroost en gesterkt. Ik geloof Elsie, dat je nog mijn beste vriendin bent." „Zeker Harry," Ze bette haar oogen met het kleine vochtige balletje, dat ze van haar zakdoekje had gemaakt en glimlachte dapper. „En misschien zie ik je nog eens voor ik weer vertrek, over drie weken?" „O, dat weet je natuurlijk nog niet, maar Zaterdag ga ik naar New York." „Wat, overmorgen!" Zijn gezicht drukte zijn teleurstelling uit. „Ja, het spijt me Harry. We komen over een maand of zes terug, denk ik. En jij?" „Ik heb er niet het minste idee van. Ik had gedacht minstens een jaar weg te blijven: maar ik kan nog niet beslissen. Mijn vader „Hij wil dat je thuis blijft en hem helpt met zijn werk? Is het dat? En wil je?" „Ik ben er niet goed genoeg voor, Elsie. Bovendien, en daar ben ik blij om, heeft hij een man gevonden, een jongen kerel, naar zijln smaak om het werk mee te deelen. Het is ook trouwens tijld. Hij raakte uitgeput. Nu kan hij voort gaan met zijn nieuwe, groote plannen en als ik kan, moet ik wat geld verdienen om hem te helpen." „Ik geloof, dat hij meer noodig heeft dan het geld." Harry zweeg eenige oogenblikken. „Ik wou, dat ik je ndg eens kon zien," zei hij droevig. „Ik zou zoo graag hooren over alles wat er in die drie jaar met je gebeurd is. Ik kan je wel zeggen, dat ik blij was met die krant die je me stuurde. Ik las ze aan den rand van een groot bosch, hon derden mijlen van de bewoonde wereld. Twee Indianen brachten haar in hun kano de rivier op, gelijk met levensmidde len. Het was lief van je eraan te den ken, Elsie." En toen scheen het, dat alles gezegd was, wat er te zeggen viel. Ook Elsie bleef stom. Een gevoel van uitputting overviel haar. Eindelijk stond Harry op en kwam naar haar toe. „Ik kan niet meer zeggen dan „God zegen je", zei hij zacht. „God zegen' je, lieve.... En nu moeten we elkaar weer voor een heelen tijd vaarwel zeggen." Ze stak haar hand uit. Hij greep ze en keek neer op het mooie kopje, dat zich diepen en dieper boog. „Elsie Glen," fluisterde hij, „ElsieGlen. Als ik een beter man was geweest Hij brak plotseling af. Ze voelde zijn lippen op haar vingers, toen verslapte zijn greep, langzaam, aar zelend. Ze hoorde hem diep adem halen, voor hij weg ging. De deur ging open en weer dicht. Elsie was alleen, vreeselijk alleen. HOOFDSTUK XXXII. Lady Mac Donald stuurde Elsie de boodschap, dat ze liever niet beneden zou komen om te eten. Ze voelde zich wat beter en hoopte een paar uur te zullen slapen, en dan hoopte ze, dat Elsie wat bijl haar wilde komen. Dat het onderhond, waar ze zoo tegen op had gezien, nog wat uitgesteld werd, was een verlichting voor het meisje, en toen ze met veel moeite wat gegeten had, ging ze naar haar eigen kamer, wierp zich op haar bed en trachtte de gebeurtenissen van den dag kalm te overdenken. Maar binnen vijf minuten liep ze met onzekere schreden haar kamer op en neer, de handen wringend en in stilte God smeekend haar te redden. Haar gezonde zenuwen hadden haar begeven en in dat bittere, verlaten uur was ze er na aan de vrouw te haten, die ze zoo kort geleden nog „arme moeder" had ge noemd. Toch waren haar gedachten het meest met Harry Clement bezig. Haar maagde lijke liefde voor hem was vermengd met een haast moederlijk verlangen hem te troosten, te helpen en zelfs te bescher men. Harry had zich een plekje in haar hart verworven, toen het vrij wel leeg was en wat er ook mocht gebeuren, heft beste, warmhte hoekje zou altijd voor hem zijn. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5