No. 250 Dinsdag 26 M1932 46e Jaargang 0 Dagblad voor de Provincie Zeeland NST. EERSTE BLAD. mr VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! 0* LES shrijving Peren, Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. ju 3". Knuist 14.960. elaar, Oude- het bouwen hri»Vers wa- f439; J. G. Noort, Tho- aland, f 459. ischrijver. yestuur der „Onderlija- ssen en ver en. Het los- Soudswaard eer aan dhr ï.L. oping veld- Van de 32 n slechts 2 de roede en rd f0.90 tot ijn ingehou- tijds! iERICHT. ran 26 Juli: toenemende l, zwaar be- regenbuien, iratuur. 3 uur: 10 u. 753. irs: s h o o I op ULI, 7 uur, t ïje TO LIES. ijke belasting. rAN DISSEL fULI 1932, te Kloetinge, EULPOLDER RIMPE BUR- open: Nisse in de N EN PRUI- igsschool. boomgaard boomgaard DE PEREN Vitte Hekken* LS EN PRUI- eg je te Kwa- omgaard b/h se. Detaiing: lgende boom- te Goes, nabij den Ouden .IJK ARMBE- den Smokkei- 300NMAN te te 's-Graven- ie gemerkte im aldaar; ie Staak" te aldaar. 1ENSE Jzn te ens hofstede met uitzonde- kte boomen. omen bij den ERKER JZi te Gravenpolder- Uoetlnge. n boomgaard eren op Dins- des middags ntore van No- Goes, alwaar «komen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voretstraat 70, Goei. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P- DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, (renoo per poet, f 3^ Losse nummers 10.05 Prlje der AdvertentlBn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. V Spelen met vuur. De S.D.A.P. heeft den Zondag weer eens gebruikt om in tal van plaatsen demon straties op touw te zetten tegen de Re geering en de door haar te nemen maat regelen om het financiëel evenwicht te herstellen. De „bewuste" arbeiders, die het roode vaandel volgen, mochten weer eens dienst doen om de glorie van de partij te ver- hoogen. Op sommige plaatsen heeft men ze op hun vrijen Zondag laten loopen, dat ze blauw zagen, naar het eigen ge tuigenis van de roode pers, maar dat hindert niet, als het partijbelang dat vordert. In het Soc.-Dem. Volksblad, waarin van deze demonstraties verslagen werden op genomen, kon men verschillende verstan dige opmerkingen lezen. Bijvoorbeeld: De tijden zijn zeer ernstig; Men spele niet met vuur. En verder: Met holle woorden en frasen komen we er niet. Opmerkingen, die we gaarne onder schrijven en waarvan het alleen maar jammer is, dat ze door de roode leiders niet in practijk worden gebracht. Zoo heeft b.v. de heer Oudegeest, de voorzitter van de S.D.A.P., van de men- schen met groote inkomens gesproken als van „de weeldedieren in onze sa menleving, de stilzittende couponknip pers, de luiaards, de dagdieven, die het geld verteren, dat anderen voor hen ver dienen". Wij willen ruimte laten voor de moge lijkheid, dat de heer Oudegeest, die dage lijks met de vermogenden en de zeer vermogenden in zijne partij in aanraking komt, menschen ontmoet, die op een dergelijke betiteling aanspraak maken. Maar dan blijft het nog een raadsel hoe hij onmiddellijk na deze scheldpartij, geboren uit de zucht om bij de Commu nisten niet achter te blijven, kan waar schuwen niet met vuur te spelen, omdat de tijden ernstig zijn. De heer Oudegeest schold echter niet al leen; zijn rede bevatte ook een opbou wend element Zoo gaf hij b.v. in overweging de wegen belasting maar flink te verhoogen om op die wijze de concurrentie van het spoor met de auto's te vergemakkelijken en de spoorweg-ambtenaren veilig te stellen. En dan, zoo betoogde hij, moeten er groote bedragen geleend worden voor pro ductieve werkverschaffing. Kan dat? Is dat geld te krijgen? Jawel, zegt de heer Oudegeest: er is geld genoeg. De regeering kan wel geld krijgen, het vertrouwen ontbreekt niet Natuurlijk vertelde hij er niet bij, dat dit een gevolg is van het optreden van mannen als Colijn, en dat, als de laatste jaren de adviezen van de S.D.A.P. waren gevolgd, het vertrouwen finaal verdwenen zou zijn en we dicht bij een bankroet zouden staan. Er moeten groote bedragen worden ge leend volgens den heer Oudegeest. Tegelijkertijd betoogde hij echter, dat de vermogens moeten worden aangepakt en dat de rente van de Staatsleeningen terug gebracht moet worden tot 3% pet. „Worden", zoo riep hij uit, „de bezit ters van meer dan f16.000 er, algemeen gesproken en in verband met den toe stand der arbeidersklasse, armer van, wanneer 1 pet. van hun vermogen wordt opgevorderd door den Staat?" Laten we eens zien. Iemand heeft een zaakje, waarvan de waarde wordt geschat op f40.000. De tijden zijn slecht; het rendement gering; het bestaan sober. Toch geen bezwaar, zegt de heer Oudegeest, als de Staat boven alle andere belastingen f400 in beslag neemt Daar is een „kapitalist", die f 50.000 aan landerijen bezit, met een opbrengst van laten we zeggen f 3000 per jaar. Maar de pacht is met 25 pet. vermin derd. Zijn inkomen is teruggeloopen tot f 2250; en de waarde van zijn bezit is wie weet hoeveel gedaald. Toch kan zoo iemand, volgens den heer Oudegeest, best een extra offer brengen van f500. Door hard te werken en sober te leven heeft iemand een kapitaaltje van f20.000 bespaard, belegd in Nederlandsche Staats papieren. Uit de inkomsten daarvan moet hij leven. Hij heeft dus practisch een pensioen van f900. Toch waarlijk, in vergelijking met wat vele politieke vrienden van den heer Oudegeest ontvangen, een zeer beschei den bedrag. Volgens de opvattingen, door den roo- den leider verkondigd, zou hij echter f 200 ineens moeten afstaan en bovendien zou zijn inkomen teruggebracht worden tot f700 per jaar. Dat kan best, zegt de heer Oudegeest. Daar wordt hij niet armer van. Wij behoeven bij dit onzinnige betoog niet langer stil te staan. Het is genoeg te herhalen wat even tevoren deze roode leider had gezegd: „Met holle woorden en frasen komen we er niet." En: „Men spele niet met vuur." WIJZIGING VAN DE AMERIKAAN- SCHE SCHULDEN POLITIEK? Verrassende radio-rede van Borah. De invloedrijkste tegenstander in Ame rika van schrapping der oorlogsschulden is senator Borah, voorzitter van de se naatscommissie voor buitenlandsche za ken in de Vereenigde Staten. Tot dus verre heeft hij zich steeds verzet tegen concessies aan de Europeesche debiteu ren. Thans echter beeft hij een radiorede gehouden, uitgezonden door vele Ameri- kaanscbe stations, waarin hij voor de eerste maal een pleidooi hield voor een wijziging van de Amerikaansche schul- denpolitiek, ten einde de oplossing van andere vraagstukken mogelijk te maken. Borah verklaarde, dat hij tot zijn nieuwe meening is bekeerd in bet belang van Amerika zelf. De aanspraken van Amerika zijn weliswaar volkomen ge rechtvaardigd, maar vermindering der schulden zou toch voornamelijk ook aan de bevolking der Vereenigde Staten ten goede komen. Hij brak een lans voor de Fransch- Engelsche vertrouwensovereenkomst. Het accoord van Lausanne zou in de toe komst meer veranderingen van het ver drag van Versailles met zich brengen. Het Amerikaansche volk heeft 160 mil liard dollar ingeschoten bij de pogingen om verbetering te brengen in den econo- mischen toestand. Internationale samen werking is thans absolute noodzakelijk heid. In Engeland hecht men groote betee- kenis aan de plotselinge en dramatische bekeering van senator Borah. Niemand beeft volgens de „Daily Mail" zooveel in vloed op de stemming van bet Ameri kaansche volk dan hij. De Franscbe „Figaro" is achterdochtig. Borah wil, volgens dit blad, Duitscbland van zijn schulden bevrijden en gelijk recht guven op het gebied der bewapening. Hij verklaart immers nadrukkelijk, dat de Amerikaansche schuldeischers slechts dan hun aanspraken zullen opgeven, als Frankrijk de vredesverdragen heeft her zien. DE MOORDENAAR VAN PRESIDENT DOUMER. Gisteren is de openbare behandeling begonnen van de zaak tegen Gorguloff, den moordenaar van president Doumer van Frankrijk. Gorguloff wilde onmiddellijk een rede voering houden, die begon met „In naam van de justitie", doch de president merkte op, dat hij op volkomen onpartijdigheid kan rekenen maar dat thans zijn advo caat aan het woord is. De president wei gerde daarna het verzoek der advocaten om de psychiaters in de gelegenheid te stellen in de pauze met Gorguloff te spre ken, formeel op grond van het wetboek van instructie, dat verbiedt, dat getuigen met den beschuldigde kunnen spreken, en verklaarde, dat de desbetreffende docto ren als getuigen gedagvaard zijn. De president Dreyfus ving daarna met geduld en zachtheid het verhoor van Gor guloff aan, die op elke vraag met rede voeringen wilde antwoorden en onsamen hangende uitweidingen gaf, zóó zelfs, meldt de Maas b., dat een samenvattend verslag van dit verhoor het karakter daar van geheel verkeerd zou weergeven daar het een logica in Gorguloff's redeneerin gen zou doen veronderstellen, die in wer kelijkheid op opvallende wijze ontbrak. De geheele middag werd door dit ver hoor in beslag genomen. Gorguloff ant woordde snel en uitvoerig. Hij werd telkens phantastisch en sprak in hoogdravende taal over zijn idees, ont kende wat hem hinderde, stelde mededee- lingen omtrent hem op rekening van ver volging en laster, chantage en kwade trouw. Over verschillende belangrijke punten de daad betreffend ging hij heen alsof hem naar hallucinaties gevraagd werd. opening van de Britsch-Iersche bespre kingen. De stakingen In België. In het bekken van Charleroi hebben de katholieke mijnwerkers besloten het werk te hervatten. In het centrum daarentegen hebben de roode federaties zich met een groote meerderheid voor het voortzetten der stakingen uitgesproken. In de streek van de Beneden-Samber is de staking weer algemeen en in het Luik- sche zijn Maandag veel minder arbeiders afgedaald dan er vorige week Zaterdag aan het werk waren. De regeering neemt uitvoerige en stren- Binnenland. De invoer van boter in Duitschland. Het tarwe-overschot in 1032. Echtelijk drama te Rotterdam. Buitenland. Wijziging van de Amerikaansche schul- denpoütiek? De mijnwerkersstakingen in België. Het conflict tusschen Pruisen en het Rijk. De moordenaar van president Doumer staat terecht. Ingezonden Mededeeling. Wanneer men zijn uitspraken moet be schouwen als werkelijk zijn gemoedsstem ming weer te geven, dan zou men de ge volgtrekking moeten maken met een heet hoofd te doen te hebben, die aan ver volgingswaanzin lijdt en na het luchten van zijn phantasieën tot kalmte schijnt te komen, om daarna over zich zelf zeer voldaan te zijn. Hij poseert geheel als slachtoffer, dat zich er geen rekenschap van geeft, dat er werkelijk een ander slachtoffer is. Aan het einde van de zitting werden de eerste ooggetuigen gehoord, oud-mi nister Reynaud en de schrijver Claude Farrière, Mortane en de politie-direc- teur Guichard. Zij gaven een omstandig relaas van den aanslag, zooals dat uit vroegere me- dedeelingen bekend is. Tenslotte werd de gerechtsdokter Paul gehoord, die den toestand van 't slacht offer beschreef na den aanslag en toen dat nog eens aanleiding gaf, om Gorgu loff de vraag te stellen, waarom hij ge schoten had, antwoordde hij1: „Ik weet het niet, ik zag het witte hoofd van den pre sident en deze is gevallen als slachtoffer van den oorlog der volkeren. De eerste procesdag werd in groote spanning en ademlooze stilte gevolgd en geen enkel incident deed zich voor. Het proces is verdaagd tot Dinsdagna middag één uur. HET CONFLICT TUSSCHEN PRUISEN EN HET RIJK. Beslissing van het Staatsgerechtshof uitgesteld. Het Staatsgerechtshof voor het Duit- sche Rijk, waaraan door de rijksgrondwet wordt opgedragen om over geschillen van publiekrechtelijken aard tusschen het Rijk en de landen te beslissen, heeft gemeend de moeilijkste quaestie welke het had op te lossen te moeten beslissen door te ver klaren, dat over het voorstel van Pruisen geen voorloopige beslissing geveld kon worden. Hiermee is dus dit strijdpunt voorloopig van de baan en het resultaat is dat de door de Rijksregeering genomen besluiten betreffend Pruisen van kracht blijven. Door deze beslissing heeft het Staats gerechtshof de moeilijkheid omgaan. Het Gerechtshof heeft tot taak recht te spre ken en kan zich bij zijn oordeelvorming door geen andere normen laten leiden, als rechtsnormen; het mag alleen te rade gaan met het recht. Het conflict, waarin het thans een beslissing moest nemen, lag op een gebied waarop de politiek veel meer dan het recht van invloed is ge weest. En recht te spreken in deze quaestie zuiver volgens rechtsmotieven, terwijl thans in de praktijk geheel andere motie ven den doorslag geven, is een taak waar voor die rechters dien indruk krijgt men althans op het oogenblik hebben teruggedeinsd met het gevolg, dat eerst over maanden, als misschien de toestand in Pruisen weer normaal is, zal worden uitgemaakt, of het Rijk zich bevoegdheden ten aanzien van dit land heeft aangema tigd, welke het niet had. Engeland en Ierland. Volgens de bladen heeft de regeering van den Ierschen vrijstaat, tegen de ver wachting in, nog geen gebruik gemaakt van de Zaterdag aangenomen wet inzake de heffing van invoerrechten op Britsche goederen. In Dublin gaat het gerucht, dat achter de schermen onderhandelingen worden gevoerd, welke moeten leiden tot een her- ge maatregelen, om op 1 Augustus, den communistischen feestdag, alle eventueele onlusten met kracht te kunnen onderdruk ken. Uit het Limhurgsche wordt gemeld, dat gemiddeld 30 pet. der arbeiders weer pre sent is. Het blijkt meer en meer, dat de socialis tische leiders de roode mijnwerkers, wien zij gouden bergen beloofden, niet meer in de hand hebben en dezen hun toevlucht zoeken bij do communisten. Opstandige plannen der Belgische communisten? Reuter meldt uit Brussel: Naar Belgi sche bladen berichten zouden de commu nisten voorbereidingen voor een opstand op den 1 Augustus hebben gertoffen. Men zou plannen hebben om deze beweging ook naar Frankrijk over te brengen. Tal rijke personen zijn in hechtenis genomen en veel bladen in beslag genomen. De re geering heeft voor den 1 Augustus voor zorgsmaatregelen getroffen. Van officieele zijde was gisteren geen bevestiging van de communistische plan nen te krijgen. De strijd tegen Japan in Mantsjoerlje. Naar de Agenture Indo-Pacifique uit Nanking meldt heeft Wang Tsjing-wei in een omzendtelegram meegedeeld, dat de Japanners ten Zuiden van Tsjaojang in de streek van Jehol met pansertreinen en vliegtuigen een aanval hebben gedaan. Het telegram wekt de burgerlijke en mili taire overheidspersonen in China op zich op den krachtigsten tegenstand voor te bereiden. De Chineesche legatie in Den Haag deelt het volgende mede: „Maarschalk Tsjang Hau Liang heeft d.d. 19 Juli 1932 de Centrale Regeering het volgende telegram gezonden: „Den 17 Juli is een reizigerstrein door bandieten aangevallen. De militaire auto riteiten te Jéhol hebben ingegrepen en troepen gezonden om de bandieten te ach tervolgen. Onverwachts heeft een Japan- sche pantsertrein de stad Tsjao Yang aangevallen. De plaatselijke commandant heeft den Japanners de reden gevraagd van dezen aanval. De Japanners hebben hierop vuur gegeven. D« commandant werd aan het been gewond." „Den 18 Juli hebben vijf Japansche vliegtuigen een dertigtal bommen gewor pen in de omgeving van Tsjao Yang, zoo wel op de groote verkeerswegen als op de belangrijkste militaire opslagplaatsen, ter wijl zij hun mitrailleurs gedurende een half uur onafgebroken vuur hebben doen geven. Tientallen Chineesche ambtenaren zijn gedood of gewond. Terwijl China wacht op het antwoord van den Volkenbond in zake het Japansch Chineesche conflict met betrekking tot de drie Oostelijke Chineesche provincies, gaan de Japanners voort den toestand ernstiger te maken door aanvallen te doen op Jéhol, welke aanvallen China genood zaakt zal zijn af te slaan." Korte Bsrichtan. Volgens een telegram uit Tsjifoe, in China, is in het dorp Ginsi een veerboot, welke te sterk belast was, gezonken. 34 personen worden vermist. Tot nu toe konden twintig Lijken worden geborgen. Het particuliere vermogen van pre sident Hoover, dat in 1914, toen hij zich uit het actieve zakenleven terugtrok, vier millioen dollar bedroeg, is verminderd tot 700.000 dollar. Woensdag komen de verschillende mijnwerkerscentrales nogmaals in con gres te Brussel bijeen. Dit congres wordt in het sociaal-democratische Volkshuis gehouden. Bij een huiszoeking te Havana zijn een inspecteur en vier agenten van politie door het ontploffen van een bom om het leven gekomen. Het stoomschip „Vesta", afkomstig uit Flensburg, dat zich met een lading hout op weg bevond van Rusland naar Grimsby, is in de Witte Zee op een rots geloopeni. De bemanning is gered, het schip is vrij zeker verloren. Zondagochtend is bij een botsing tusschen nationaal-socialisten en commu nisten te Gulik een S.S.-man, oud-onder wijzer uit Aken, doodgeschoten. De uitvoering van de Crisis-Zuivelwet. De regeeringscommissaris, voorzitter der Grisis-Zuivel-Gentrale, brengt ter ken nis van de belanghebbenden, dat met in gang van 1 Augustus de termijn verstre ken is, gedurende welken het toegestaan is, uit de bewaarplaats van veehouders, die zelf melk tot boter verkamen, boter zonder melk te vervoeren. Na 31 dezer zal dus geen enkele hoe veelheid boter de fabriek, de melkinrich ting, de boerderij, de melkslijterij, in het algemeen de bereid- of bewaarplaats, mo gen verlaten, tenzij voorzien van het rijks- botermerk of het speciale crisis-boter- merk. Voorts zal het na dien datum niet geoorloofd zijn, boter zonder merk te ver voeren, te verkoopen, of af te leveren, ten zij in verpakkingen van ten hoogste 1 Kg. Aan zelf-karnende boeren, die zich tot dusver niet bij de betrokken botercontrole- stations hebben opgegeven met verzoek, botermerken te ontvangen, wordt daarom in hun eigen belang aangeraden, zulks alsnog ten spoedigste te doen. Het ligt n.l. in de bedoeling, na 31 Juli nauwlettend op de naleving van de wettelijke voor schriften toe te zien en bij overtreding van die voorschriften tot het doen opmaken van processen-verbaal over te gaan. De salaris-verlaging en de S. D. A. P. Naar aanleiding van het feit, dat eenige socialistische leden van de Prov. Staten van Groningen hebben gestemd voor de voordracht van Ged. Staten dier provincie om de salarissen der provinciale ambte naren en werklieden te verlagen, trekt het Volksblad voor Groningen en Drente de volgende conclusie: We hebben hier te doen met een zuivere uiting van het beginsel der liberale econo mie, die een crisis alleen met loonsverla ging meent te kunnen bestrijden. Dat onze vertegenwoordigers in de Sta ten zich hiertegen niet als één man heb ben verzet, is ons onbegrijpelijk. Voor ons staat het onomstootelijk vast, dat men op dezen dwaalweg niet verder mag gaan, wil men de eenheid in de partij en daarmee de strijdbaarheid der moder ne arbeidersklasse niet tot scherven slaan. Er zij de aandacht op gevestigd, dat ook voor het verlagingsvoorstel stemde het lid van Ged. Staten de heer Mansholt, die als lid der S.D.A.P. in „Het Volk" opkwam tegen de gedachte, dat elke loonsverlaging uit den booze was. Rijkspolitie en rapport-Weltler. Het hoofdbestuur van de Rijkspolitie- vereeniging besprak in zijn vergadering te Amsterdam het rapport-Welter en in het bijzonder dat gedeelte, dat de reorganisat ie der politie betreft. Het hoofdbestuur kwam tot de conclusie, dat de voorgeno men reorganisatie geen bezuiniging zal

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1