No. 249 Maandag 25 Juli 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Buitenland VACANTIE! - OVER? Dan op een GEK A Kinderrijwiei genieten Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Vraagt Uw rijwielhandelaar Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Qoes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4655. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, 3 Losse nummers 10.03 Prijs der AdvertentlBn: 1I regels fl.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. VOORGESTELDE WIJZIGING DER KIESWET. De Regeering heeft hij de Tweede Ka mer aanhangig gemaakt een ontwerp tot wijziging van eenige bepalingen van de Kieswet. De voornaamste dezer wijzigin gen zijn, naar ons oordeel: le. De onderteekening der candidaten- lijst door daartoe bevoegde kiezers zal voortaan niet meer in onder-onsjes, thuis of in de vergadering der kiesvereeniging mogen geschieden, maar plaats moeten hebben ter secretarie van de gemeente, waar het hoofdstembureau van den kies kring gevestigd is, ten overstaan van den burgemeester of van een door dezen aan gewezen ambtenaar. De burgemeester of de aangewezen ambtenaar moet achter de handteekening van eiken onderteekenaar zijn eigen hand teekening plaatsen. Zij, die belast zijn met de controle over de onderteekening der lijst, mogen echter gewaarschuwd zijn, dat ze op de bur- gemeesterlijke signatuur niet al te gerust gaan, want„de burgemeester of de ambtenaar mogen niet treden in een on derzoek omtrent de bevoegdheid tot het onderteekenen van de lijst". Zij laten dus vrijelijk Jan en Alleman teekenen, terwijl achteraf zou kunnen blijken, dat het aan tal bevoegde handteekeningen onvoldoen de is. 2e. De allerbelangrijkste wijziging is voorgesteld in art. 100 Kieswet, tweede lid, tweeden volzin. Daarin staat thans, dat lijsten bij de eerste toewijzing van overblijvende plaatsen (dus nadat de toe kenning in eerste instantie voor volle kies deelers heeft plaats gegrepen en indien het aantal daarbij voor de Tweede Kamer minstens 85, voor de Provinciale Staten niet minder dan het aantal plaatsen ver minderd met 8 en voor de Eerste Kamer niet minder dan het te bezetten aantal verminderd met 5 zijn toegewezen) niet voor een overschotzetel in aanmerking ko men, indien na toekenning van zulk een plaats het gemiddeld aantal stemmen per toegekende plaats minder dan 75 pet. van den kiesdeeler zou bedragen. Thans wordt voorgesteld te bepalen: a. lijsten, die bij de toewijzing voor volle kiesdeelers geen enkelen zetel be haalden (natuurlijk omdat hun totale stemmencijfer beneden den kiesdeeler bleef), krijgen ook in het hiervoren ge melde geval geen overschotszetel, al zou hun stemcijfer nog boven de 99 pet. van den kiesdeeler staan; b. lijsten,- die voor volle kiesdeelers bijl eerste toewijzing van zetels zich één of meer plaatsen zagen toegewezen, komen bij de verdeeling der overgebleven plaat sen in aanmerking, als na toekenning van die plaats haar gemiddeld aantal stem men per toegekende plaats minstens 90 pet. van den kiesdeeler aanwijzen zou. Ongetwijfeld beeft deze voorgestelde wijziging een loffelijk doel, n.l. om eeni- gen rem aan te leggen aan den ongebrei- delden hartstocht van het indienen van lijsten, die toch geenerlei kans op een zetel maken en noodeloos het kiezerstal versplinteren. De Regeering spreekt in haar memorie van toelichting van „het euvel der ver snippering van stemmen in verband met de talrijkheid van partijen met slechts één vertegenwoordiger in de Tweede Ka mer." Zijl acht deze wijziging „alleszins te verdedigen", wijl, naar haar oordeel, „een partij, welke met ten minste 1/100 deel der kiezers vertegenwoordigt, rede lijkerwijze bezwaarlijk aanspraak kan maken op een zetel". Verder vestigt zij er de aandacht op, dat de voorgestelde ver hooging van het percentage „haar in vloed zal doen gelden niet enkel voor de verkrijging van den tweeden en derden zetel, doch tot en met den negenden zetel toe. Immers een partij, van welke het stemmenaantal 805 pet. van den kiesdee ler bedraagt, zal alsdan bij de eerste toe kenning van restzetels niet voor een ne genden zetel in aanmerking komen". Bij den lOden zetel werkt het dus niet meer. Bij de thans geldende regeling, welke 75 pet. als minimum zetelwaarde stelt, eindigt de werking reeds bij den 3den zetel. Het stelsel beoogt een belemmering te zijn tegen het veelvuldig optreden van kleine partijen. Uit bovenstaande is nu duidelijk, dat die belemmering bijl het voorgestelde grooter zal zijn, 'n zich ver der uitstrekkende werkkring zal hebben, 't Zal dus in het voordeel werken der groote partijen. Mogelijk zelfs in dubbelen zin, wijl le ze grooter kans hebben om voor een betrekkelijke gering stemmenoverschot nog een restzetel te verkrijgen; 2e de waar schijnlijkheid grooter wordt, dat 'bij de eerste verdeeling niet alle restzetels wor den toegewezen en er een tweede toewij zing moet plaats hebben, die dan ge schiedt naar de grootste gemiddelden, hetgeen evenzeer in het voordeel der groote partijen is en er zelfs toe kan lei den, dat dezelfde partij eenige malen ach tereen het grootste gemiddelde aanwijst en evenveel malen zich een opvolgenden restzetel ziet toegewezen. De beteefcenis van deze wijziging komt het best tot uiting als we nagaan, boe een uitslag van de Kamerverkiezing zou geweest zijn als dit systeem reeds in 1929 gegolden -had. De heer R. A. den Ouden, die -hierover een beschouwing gaf, waaraan wij het bovenstaande ontleenen, komt tot de vol gende cijfers. 'Oud: Nieuw: R.-K. 30 32 A.-R. 12 12 Chr. Hist. 11 11 -Stk. Geref. P. 3 2 H. G. S. 1 1 S. D. A. P. 24 25 V. B. 8 8 V. D. 7 6 Oomm. 2 1 Piatt. 1 1 Midd. 1 1 100 100 Winst: R.K. 2, S.D.A.P. 1. Verlies: V.D. 1, S.G.P. 1, Comm. 1. Ten slotte vestigen wij- nu nog even de aandacht op het hoofdmotief, hetwelk de Regeering in haar memorie van toelich ting voor deze wijziging aanvoert. 'Zij zegt „Het euvel -der versnippering van stem men in verband met de talrijkheid van partijen met slechts één vertegenwoordi ger in de Kamer, kan worden verholpen -door het thans vereischte minimum van 75 pet. van den kiesdeeler te verhoogen." De hiervan gekoesterde verwachting zou echter wel .eens kunnen falen. Weliswaar was in 1929, tengevolge van 't gescheiden opmarcheeren der communisten, 't aantal -der éénmanspartijen aanvankelijk 5 en zou het -bij toepassing der 90 pet. slechts 4 geweest zijn. Maar dan had de Rus sische knoet ook niet de gelegenheid ge had dit aantal in het Nederlandsche par lement van 5 op 3 terug te brengen. Er waren er -dan 4 gebleven. De toestand in Duitschland. In de Zaterdag gehouden conferentie van de rijksregeering met de minister-pre sidenten van de Duitsche landen heeft de rijkskanselier Von Papen blijkens een communiqué gezegd, dat de noodzakelijke benoeming van een rijkscommissaris voor Pruisen slechts een tijdelijke maatregel was en dat van uitbreiding tot andere landen geen sprake was, omdat daar de rast en de orde werden gehandhaafd. Volgens hem zouden de rijksdagverkio zingen op 31 Juli zeker doorgaan. De re geering hoopte den staat van beleg voor Berlijn en Brandenburg binnen enkele da gen te kunnen intrekken. Nog steeds staking in België. In verschillende Belgische steenkoolmij nen was tot Zaterdag het werk nog lang niet algemeen hervat; tal van arbeiders schijnen zich absoluut niet te storen aan de orders of adviezen, die door hun syndi caten werden gegeven Hier en daar deden zich zelfs weer klei ne incidenten tegen werkwilligen voor. In verband met de ophitsingen van communistische zijde heeft het parket van Brussel Zaterdag beslag gelegd op de communistische bladen „De rood© vaan" en „Le drapeau rouge". Sovjet-splonnage in Roemenië. De Roemeensche autoriteiten hebben in Bessarahië een wijdvertakte spionnage-or- ganisati© ontdekt en een groot aantal le den ervan gearresteerd. Deze lieden stonden in relatie met Mos kou, een ervan onderhield zelfs zeer nau we betrekkingen met den chef der Russi sche gepoe. Ze zullen eerstdaags voor den krijgsraad terecht staan. De excessen te Altona. Het onderzoek inzake de bloedig© ge beurtenissen te Altona is geëindigd. Er zijn 92 personen gehoord, van wie 71 in hechtenis worden gehouden. De anderen zijn wegens gebrek aan bewijs vrij gelaten. Reeds vandaag beginnen de processen tegen de verdachten. De lersche represailles. Naar Reuter uit Dublin verneemt zullen de lersche tarieven op Engelsche goede ren vandaag in werking treden. Waar schijnlijk is de verordening dienaangaan de gisteravond afgekondigd, zoodat En gelsche goederen, die vandaag in lersche havens worden ingeklaard, aan de rechten onderworpen zullen zijn. De lijst van de goederen, die getroffen worden, zal, naar verluidt, kort zijn, maar zal de belang rijkste Engelsche uitvoer-artikelen omvat ten, o.a. steenkool, waarop feitelijk een invoerverbod zal zijn geplaatst. Behalve steenkool zullen de volgende goederen zwaar worden belast: electrische apparaten, artikelen van ijzer en staal, auto's, gecondenseerde melk, katoentjes en artikelen van kunstzijde. Taalzuivering in Italië. Italië heeft officieel een vijftigtal woorden van vreemden oorsprong uit zijn taal gebannen. De lijst, welke gepubliceerd is door de federatie van fascistische artis- ten en schrijvers, bevat o.a. de volgende woorden: omelette, roughly, taxi, parvenu, dancing en masseuse. In plaats hiervan zijn zuiver-Italiaansche woorden gekozen, die de indringers moeten vervangen. Zoo zal voortaan een „masseuse" „massaggia- trice" heeten en zoo zal men niet meer van „charm", maar van „fascino" spre ken. Aan de zwarte lijst zullen eventueel nog meer woorden worden toegevoegd. Men is o.a. van plan alle Engelsche sport- termen door Italiaansche te vervangen. De strijd om den oogst in Rusland. Naar de correspondent van de „Times" uit Riga meldt, heeft het centrale comité der bolsjewistische partij leden der com munistische jeugdorganisaties opdracht gegeven, om als z.g. „oogst opzichters" de korenvelden tegen hongerige boeren te beschermen, vooral in de Oekraïne en het Wolgabekken. Naar uit Moskou gemeld wordt, bevin den zich in deze gebieden reeds twee mil- lioen jonge communisten. Zij zijn niet al leen belast met de bewaking van de ko renvelden maar ook met de uitbreiding van den graanoogst, door het organisee- ren van z.g. „inzamelingsdetachementen" welke de korenvelden nog eens zorgvul dig moeten afzoeken nadat de boeren den oogst hebben binnengehaald. Volgens het departement van statistiek te Moskou kunnen aldus nog verscheidene millioen tonnen graan verzameld wor den. - Ii 'ij De communistische jeugdbrigades moe ten eveneens toezicht houden op de boe renbedrijven en „geheime graancomplot- ten" trachten op te sporen, daar de auto riteiten ontdekt hebben, dat de boeren in vele districten voor hun eigen gebruik meer gezaaid hebben dan zij hebben op gegeven en de oogstoverschotten in het geheim inzamelen, om ze op de parti culiere markt te verkoopen. Vreeselijke ramp op het Michigan-meer. Op het Michigan-meer heeft, naar uit Montreal wordt gemeld, een verschrikke lijke ramp plaats gehad. Terwijl zich ver scheidene plezierbooten voor het maken van tochtjes op het meer bevonden, brak een hevige storm los, waardoor eenige de zer bootjes zijn vergaan. Voorzoover tot dusver bekend zijn circa tachtig menschen hierbij in de golven omgekomen. Korte Berichten. Te Washington zijn 300 vacantie- reizigers ziek geworden tengevolge van vleeschvergiftiging. Verscheidene hunner zijn bewusteloos geworden en naar een ziekenhuis gebracht. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft aan de Fransche regeering mede gedeeld, dat zij tot het Fransch-Engel- sche vertrouwensaccoord toetreedt. De Ghileensche regeering heeft den staat van beleg in geheel Chili, in ver band met den nog niet opgehelderden po litieken toestand, voor een maand ver lengd. Het parket in Brussel heeft de com munistische bladen „Le Drapeau Rouge" en „De Roode Vaan" in beslag genomen. De politie te Boedapest heeft een geheim bureau van de communistische partij ontdekt. Zeven leiders werden ge- arresteerd, terwijl verder een groote hoe veelheid bezwarend materiaal in beslag werd genomen. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Ook bij levering van onderdeelen aan derden. De „Ned. Werkgever", orgaan van het Verbond van Ned. Werkgevers, maakt melding van den volgenden brief, dien het verbondsbestuur ontving van de Rijkscom missie voor de werkverruiming: „Het heeft de aandacht der commissie getrokken, dat nog herhaaldelijk door fa brikanten, die de bemiddeling van onze commissie inroepen ten einde orders voor hun ondernemingen al dan niet met sub sidie te verkrijgen, levering van onder deelen wederom aan derden wordt onder- aanbesteed, zonder dat hierbij de belangen van de Nederlandsche industrie voldoen de in het oog worden gehouden. Veelal toch worden, indien de buiten- landsche industrie goedkooper offreert, de bedoelde onderdeelen ter leverantie naar het buitenland vergeven, zonder dat de noodige moeite is gedaan om zoo noodig door bemiddeling van onze commissie ook de levering van die onderdeelen voor de Nederlandsche industrie te behouden. Het behoeft nu wel geen betoog, dat deze gang van zaken de instemming van de commissie niet kan hebben. Zij meent dan ook, dat er alle aanlei ding bestaat het bestuur van uw Verboud te verzoeken haar leden wel uitdrukkelijk er op opmerkzaam te willen maken, dat voor 't geval zij ook den bovenaangegeven gang van zaken mochten volgen, zij zich aan een ernstige tegenstrijdigheid schul dig maken. De commissie verzoekt u wel, de aan dacht van uw leden er op te vestigen, dat op grond van dezelfde overwegingen, waarop zij verdedigen, dat aan hen op drachten moeten worden verstrekt met voorbijgaan van buitenlandsche mededin gers, de Nederlandsche industrie als on derleverancier niet voorbijgegaan mag worden." Sensatienummers in circussen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters het volgende schrijven betreffende gevaarlijke verrich tingen bij openbare vermakelijkheden ge zonden: In den laatsten tijd worden in de pro gramma's van circussen en variété's num mers ingelascht, welke, teneinde de sensa tiezucht van het publiek aan te wakkeren, gevaarlijk moeten worden geacht, hetzij voor de uitvoerende artisten, hetzij voor het publiek. Het behoeft geen betoog, dat het, om er ger te voorkomen, noodzakelijk is aan be doelde vertooningen zooveel mogelijk paal en perk te stellen. Döor wettelijke voor schriften kan dit doel niet ten volle wor den bereikt, omdat daarvan geen oogen- blikkelijk effect is te wachten. Echter heeft de plaatselijke overheid het in de hand, zulks op grond van het be paalde in artikel 221 der Gemeentewet, de voor uitvoerenden en voor het publiek ge vaarlijke vertooningen tegen te gaan. Aan de vergunningen tot het geven van openbare vermakelijkheden, kunnen toch voorwaarden verbonden worden, waarbij, op straffe van intrekking dier vergunning óf verboden wordt het geven van voorstel lingen waaraan gevaar verbonden is voor de uitvoerenden of voor het publiek, óf waarbij deze vertooningen slechts worden toegelaten, indien, naar het oordeel van de plaatselijke politie, voldoende maatre gelen met betrekking tot de veiligheid worden getroffen. Loonen in den tuinbouw. De commissie van arbiters, bestaande uit de heeren Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer, mr M. v. Haastert, re dacteur van den R. K. Boerenstand, en mr. dr A. A. van Rhijn, werkzaam aan Binnenland. De voorgestelde wijziging van de Kieswet. De loonen in den tuinbouw. Buitenland. Pruisen contra het Duitsche Rijk. De strijd om den oogst in Rusland, lersche maatregelen tegen Engeland. het ministerie van arbeid, heeft betref fende de loonkwestie tusschen de R.K. Tuinderspatroonsvereen. en de Chr. Tuinderspatroonsvereen. en de georgani seerde arbeiders in het tuinbouwbedrijf te Loosduinen een voor beide partijen bin dende uitspraak gedaan. Het loon voor vaste arbeiders, dat zijn zij, die tot 1 Febr. 1933 vast werk hebben, werd met f 3 per week verlaagd en bepaald op f 21. Voor losse arbeiders, dat zijn ziji, die met 14 dagen kunnen worden opgezegd, blijft het contractloon, dat is f 24 gehandhaafd. Bovendien zullen de patroons 1 pet. kindertoeslag betalen over al het uitbe taalde loon. De patroons-organisaties had den voorgesteld een loonsverlaging van f 5 per week. Koningin en Prinses deze week terug. De Koningin en Prinses Juliana kee- ren deze week van haar reis in het buiten land terug. Alvorens het paleis op Het Loo te betrekken zullen zij eenige dagen verblijven ten paleize van de Koningin- Moeder te Soestdijk. Loonsverlaging in de aardewerkindustrie. Door de samenwerkende hoofdbesturen van de Fabrieksarbeidersbonden is, naar aanleiding van de onderhandelingen met de directies van de aardewerkfabrieken, een perscommuniqué uitgegeven. De directies hadden plannen om weer 10 pet. loonsverlaging door te voeren. Na overleg met de leden, die deze ver langens afwezen, is met de directies ver gaderd. Tot een vergelijk heeft men niet kunnen komen, aangezien de werkgevers hun standpunt handhaafden. De hoofdbesturen drongen aan op op schorting van de voorstellen en boekenon derzoek. Hierop zullen de directies nader antwoorden. Uit het stroocartonbedrijf. In de stroocartonfabriek Erica te Oude Pekela is Zaterdag aangezegd, dat op 4 Augustus het geheele personeel, ongeveer 100 man, wegens moeilijkheden en lage prijzen bij verkoop van carton, is ontsla gen. De vacantia van het personeel gaat 1 Augustus in, zoodat de fabriek op 31 de- z- r zal worden gesloten. De directie heeft toegezegd, te zullen meedeelen, op welke wijze het bedrijf zal kunnen worden voort gezet. De positie van ex-keizer Wilhelm. Het Tweede Kamerlid, de heer F. Vos vraagt de ministers van binnenl. zaken en van buiten! zaken of hen de geruchten bekend zijn, dat naar aanleiding van plan nen van enkele Duitsche partijen om in Duitschland de monarchie te herstellen, door deze partijen met Wilhelm von Ho- henzollern, gewezen keizer van Duitsch land contact is gezocht? Zoo ja, hebben de ministers een onder zoek ingesteld of deze in de pers ver spreide geruchten op waarheid berus ten en of het juist is, dat te Doorn of el ders in ons land voorbereidselen worden getroffen voor een eventueelen terugkeer naar Duitschland? Indien deze geruchten in de pers geheel of gedeeltelijk op waarheid berusten, zijn de ministers dan bereid mee te deelen welke maatregelen door hen zijn getroffen ten einde nakoming te verzekeren van de in 1920 door de Nederlandsche regeering afgelegde belofte volgens welke er door haar zou worden gewaakt tegen politieke activiteit van den gewezen Duitschen kei zer? Door den heer Wijnkoop zijn soortge lijke vragen gesteld. De salarisko-rfing. Naar aanleiding van de radiorede van minister Ruys de Bee-rehbrouck heeft het Genootschap „Vrij Nederland" zich tot den minister gewend met een schrijven, waarin het, hoewel overtuigd, dat opoffe ringsgezindheid ook noodgedwongen zal moeten betracht worden, waar zulks ge- eischt wordt, het middels. Z. Exc. de Re geering in overweging geeft wel zeer ern stig te willen nagaan, in hoeverre korting

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1