No. 248 Zaterdag 23 Juli 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Ho. Alle» V^vci' BIRTELS EERSTE BLAD. SS V VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Staten-Generaal them* Qliefabriekea N.V., Amsterdam. Directeui-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. Mi35. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 2Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs derAdvertentifin: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Inkrimping van den Staatsdienst. Wij hebben er reeds meermalen op ge wezen, dat wie rekening houdt met de harde werkelijkheid, zich, ook al heeft hij tegen de voorstellen van de commissie- Weiter verschillende bedenkingen toch wel zal wachten voor het gebruik van dikke woorden en holle leuzen. Daarvoor is de toestand te ernstig. Het feit ligt er nu eenmaal dat op de Staatsbegrooting een tekort wordt ge raamd van ruim f 100 millioen. Een zeer groot bedrag op een begroo ting van een kleine f 6 millioen, temeer daar op een belangrijk percentage van dit bedrag niet of zoo goed als niet bezui nigd kan worden. De bedragen voor pensioenen, invalidi- teits- en ouderdomsfonds kunnen toch, zonder de pensioenen en andere uitkee- ringen in gevaar te brengen, niet worden verlaagd. En hetzelfde geldt van de rente en de aflossing van de nationale schuld. Wanneer men deze bedragen uitzon dert, dan blijft er over een bedrag van pl.m. f400 millioen waarop dan de be zuiniging gevonden zou moeten worden. De helft hiervan ongeveer is noodig voor salarissen. Wil men dus de salaris sen onaangetast laten, dan zou de geheele bezuiniging gevonden moeten worden op een bedrag van ongeveer f 200 millioen. Ieder gevoelt onmiddellijk dat we hier staan voor een zeer moeilijk probleem, dat met groote woorden niet is op te los sen. Hieruit volgt uit den aard der zaak niet, dat nu alles wat de commissie-Wei ter voorstelt, zonder meer geslikt zal moe ten worden. Trouwens niet het rapport-Weiter, maar de voorstellen die straks door de Regeering gedaan zullen worden, zijn hier beslissend. Al is dus, gezien de omstandigheden voorzichtigheid geboden en critiek voor barig, toch meenen wij dat hier plaats is voor een critische opmerking. Toen Minister Colijn in 1923 Financiën onder zijn beheer kreeg wees de begroo ting voor 1924 een ongedekt tekort aan van f 105 millioen. Krachtig ingrijpen was toen noodzake lijk. Er moesten onmiddellijk maatregelen worden geraamd om de begrooting slui tend te maken, terwijl voor de toekomst als eisch werd gesteld: de staatsdienst moet worden ingekrompen, gereorgani seerd, vereenvoudigd. Na dien is voortdurend gewaarschuwd ook al was er een tijdelijke opleving voor het gevaar dat het vandaag of mor gen met de financiën vast zou loopen. Ook Minister de Geer heeft herhaalde lijk zijn waarschuwende stem laten hoo- ren. Maar toch en dat is onze grief tot een ingrijpende inkrimping, reorgani satie, vereenvoudiging van den Staats dienst is het niet gekomen. Was dit wel het geval geweest, dan waren de uitgaven geleidelijk op lager peil gebracht en zouden drastische maatrege len als nu noodig worden geacht, niet noodzakelijk zijn. Dit valt te betreuren. Wij hebben alle respect voor Minister de Geer. Maar wij vinden het jammer, dat hij, nadat Minister Colijn voor hem het bed had gespreid en het mogelijk gemaakt, dat aan de gewenschte inkrimping en re organisatie rustig kon worden voortge- werkt, wat dit betreft in gebreke is ge bleven. Minister Colijn is niet in staat gesteld zijne plannen te volvoeren. Maar van zijn opvolger hadden we mo gen verwachten, dat hij onverwijld aan de reorganisatie aandacht had geschonken. Was dit gedaan en hadden we gekre gen een geleidelijke inkrimping van de uit gaven, dan zou nu de toestand minder precair zijn en zou een deel van de voor velen zeer pijnlijke maatregelen die nu naar te vreezen staat onafwendbaar zullen blijken, achterwege kunnen blijven. DE TOESTAND IN PRUISEN. Een rede van Dr Bracht. Gisteravond heeft Dr Bracht in zijn kwaliteit van gevolmachtigde van Rijks commissaris Von Papen, een radiorede gehouden over de taak en de bedoeling van den Rijkscommissaris.- Hij wees er o.m. op, dat de taak van den Rijkscommissaris eenvoudig deze is, de orde en rust in Pruisen te herstellen en aan die breede kringen der bevolking, die het gevoel hadden dat zij geregeerd werden door een stel partij-politici, het vertrouwen te hergeven in de boven de partijen staande regeering van het alge meen welzijn. De rijksregeering had de bewijzen van dit wantrouwen, zij werd op vele en ba- langrijke punten door de Pruisische re geering bemoeilijkt of tegengewerkt en daarom was er slechts één weg om daar aan een einde te maken, n.l. door de re geering in den voornaamsten staat gelijk gezind te maken met de regeering dea Rijks. De regeering, zoo zeide hij verder, wil geen invloed op de Rijksdag- verkiezingoefenenl Zij wil uitsluitend, dat die verkiezing op nor male, ordelijke wijze zal gehouden wor den, zonder moord en doodslag of terro riseering van een deel der kiezers door een ander deel. Wanneer de verkiezingen achter den rug zijn, en het ordelijk beloop zullen ge nomen hebben, dat de door mij getroffen maatregelen lijken te waarborgen en wan neer daarna de Landdag een werkelijke regeering zal kiezen, dan zal het rijks commissariaat, dat nu noodig was, weer even snel kunnen verdwijnen. Bracht bracht nog een woord van dank aan alle ambtenaren en soldaten, die in deze drie dagen van overgang hun plicht zoo nauwgezet zijn nagekomen. Opheffing vóór de verkiezing. Volgens de Vossische Zeitung moet het in de bedoeling van de Rijksregeering liggen den Rijkspresident te adviseeren den militairen uitzonderingstoestand nog vóór de aanstaande verkiezingen op te heffen. Een besluit hieromtrent heeft de Rijksregeering echter nog niet geno men. Dit zal eerst geschieden na den terugkeer van den Rijkskanselier uit Stuttgart. Verzachting demonstratieverbod. Aangezien de laatste dagen de versto ringen der openbare orde aanmerkelijk zijn verminderd, heeft de rijks-minister van binnenlan-dsche zaken gisteren bij verordening een verzachting van het de monstratieverbod vastgesteld. Van 24 Juli af geldt het verbod niet meer voor gedenkfeesten, gecostumeerde optochten e.d. manifestaties met artis tieke, cultureele of folkloristische beteeke- nis, wanneer zij1 door organisaties van niet-politiek karakter op touw zijn gezet. Ook van deze betoogingen moet echter 48 uur van te voren bij -de politie aangifte worden gedaan en zij kunnen worden verboden, als voor het verstoren der open bare orde wordt gevreesd. Morgen, Zon dag, mogen reeds optochten van dien aard worden gehouden. Verder heeft de minister aan de be trokken autoriteiten medegedeeld, dat be grafenissen, bruidstoeten, processies enz. natuurlijk niet onder het verbod vallen, evenmin als sportdemonstraties, -die -geen demonstratief karakter dragen. Alle verloven der Berlljnsche Schupo ingetrokken. Von Rundstedt, de militaire opperbevel hebber voor Berlijn en Brandenburg, heeft gistermiddag den Berlijnschen politie- president order gegeven onmiddellijk alle verloven voor -de Berlijnsche Schupo in te trekken. De agenten, -die reeds onder weg zijn, worden telegrafisch teruggeroe pen. Staking in de Engelsche textiel-industrie. 15 a 20.000 arbeiders worden getrof fen door een staking die gisterenmiddag is afgekondigd door de federatie van tex tielarbeiders te Burnley als protest- tegen de voorgestelde loonsverlagingen. De sta king gaat heden in. De staking der Belgische mijnwerkers. Vrijdagochtend werd in al de mijnen der provincie Luik een sterke toeneming van het aantal stakers geconstateerd. In sommige schachten is slechts 1/10 van het personeel aan den arbeid. Elders is de staking algemeen. Dit is o.a. het geval in al de kolenputten van Ans, Herstal, Vi- vegnis, Jupille, enz. In totaal telt men 7000 stakers meer dan Woensdag j.l. Twee militaire vliegtuigen neergestort. Twee militaire vliegtuigen zijn te Tokio omlaag gestort. Het eene verongelukte tengevolge van een motordefect. De pi loot en twee inzittenden werden gedood. Het andere stortte bij nachtoefeningen neer in de omgeving van Osaka. Bij dit ongeval werden twee personen gedood. meening hieromtrent te kennen heeft ge geven. Volgens de Vossische Zeitung kan ver wacht worden, dat de nieuwe regeling van de botertarieven voor het Duitsche zuivel bedrijf de noodige bescherming zal voor zien, zonder dat hierdoor de beste afne mers van de Duitsche industrie, zooals tot nu toe het geval was, op overbodige wijze worden gekrenkt. De tot stand koming van een matig en prohibitief werkend tarief, tezamen met proportioneele contingenten, welke door de hoogte van den tot nu toe bestaanden Binnenland. De steun aan de Varkenshouderij. (Eerste Kamer.) Verhoogde toelatingsleeftijd voor de la gere school. Minister Ruys voor de sprekende film. De invoer van boter in Duitschland. Buitenland. Commissaris Braun over den toestand in Pruisen. De EngelschIersche tarievenoorlog. Ingezonden mededeelingen. Hevig-onweer in Polen. Het Noordwesten van Polen is geteist- terd door een hevig onweer, dat in vele plaatsen groote schade heeft aangericht. Bij Kaliscz is de bliksem in een deta chement soldaten, die van een manoeuvre huiswaarts keerden, geslagen. Een infan terist werd onmiddellijk gedood. Twee an deren werden zwaar gewond. Verder zijn in andere plaasen nog vier personen door den bliksem getroffen. De interparlementaire conferentie. De interparlementaire conferentie, die gisteren in Genève geopend is en waar bij Nederland vertegenwoordigd is door jhr Michiels van Kessenich, prof. Rut gers en generaal Duymaer van Twist heeft gisteren en eergisteren de algemeene beschouwingen over den internationalen toestand gehouden. Daarbij heeft de minister van finan ciën van Denemarken de Nederlandsch- Belgische handelsconventie als een der weinige lichtpunten van den te- genwoordigen tijd besproken. Hij erken de, dat de Nederlandsch-Belgische con ventie tegen het beginsel der meestbe- gunstigingsclausule indruischt, doch zag hierin geenerlei bezwaar, daar de meest- begunstigingsclausules het herstel der in ternationale samenwerking op econo misch gebied niet mogen in den weg staan. De Engelsch-Iersche tarievenoorlog. Het Iersche kabinet heeft eergisteren een lange lijst van Engelsche goederen vastgesteld, waarop de nieuwe invoer rechten van toepassing zullen zijn. Deze lijst zal vermoedelijk vandaag worden gepubliceerd, nadat de „Dail" in een bijzondere zitting de regeering de noodige volmachten zal hebben gegeven. Waarschijnlijk zullen de rechten terug werkende kracht hebben. Tot de nieuwe noodrechten zal, naar men verwacht, ook een prohibitief recht op den invoer van kaas en andere melk producten behooren. Naar Reuter nog uit Dublin meldt, heeft een conferentie van zuivelproducen- ten van den Ierschen Vrijstaat besloten, af te zien van den export van boter van Ierland naar Groot-Brittannië. De Belgische spoorwegen. De ontvangsten der Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen over Juni 1932 belo-open na aftrek van de be lastingen 191.5 millioen tegen 263.7 mil lioen in Juni 1931. Daarentegen verminderden de bedxijfs- uitgaven over Juni 1932 tot 212.5 millioen (v.j. 250.8 millioen). Zij overtreffen de ontvangsten met 21 millioen. De bedrijfs coefficient is 110.97 pet. In Juni 1931 be liep de zuivere opbrengst 12.9 millioen en bedroeg de bedrijfscoefficient 95.09 pet. Voor de eerste zes maanden van 1932 is er een tekort van 165.7 millioen en een bedrijfscoefficient van 113.85 pet. Voor het overeenkomstig tijdperk van 1931 be liep de zuivere opbrengst 4.9 millioen en de bedrijfscoefficient 99.68 pet. De Invoer van boter in Duitschland. De correspondent van de N. R. Crt meldde gisteravond: De Duitsche landbouwraad en het rijks- verbond van de Duitsche industrie hebben dezer dagen besprekingen gehouden aan gaande de kwestie van de botertarieven. Hierbij is een toenadering tusschen de wenschen van de lan-dbouwkringen en de belangen van de exporteerende industrie tot stand gekomen. De overeenkomst is thans onderworpen aan het oordeel van den rijksminister van landbouw en zal •worden gepubliceerd, zoodra deze zijn invoer zullen worden bepaald, zal ook, aldus de Vossische Zeitung, voor N e- d e r 1 a n d en Denemarken een reden zijn om den strijd tegen de Duitsche waren te staken, vooral omdat de mogelijkheden o-p de Engelsche markt voor deze landen door de resultaten van de conferentie van Ottawa wellicht wijzigingen zullen onder gaan. Korte Berichten. Reuter meldt uit Buenos Aires, dat de regeeringen van de Ver. Staten en Ar gentinië onderhandelingen zullen ope nen over een wederkeerige verlaging van de invoerrechten. Op den D-trein HannoverBerlijn werd gisteren op het station Koenigslut- ter door een onbekenden dader een schot gelost. Een raam van den restauratie wegen werd verbrijzeld. Passagiers wer den gelukkig niet gewond. In de Aragoneesche bergen heeft het hevig gesneeuwd, waardoor vele dorpen zijn geïsoleerd. Door het wassen van vijf rivieren is een groot gedeelte van de provincie overstroomd. Volgens de „Daily Telegraph" ver toont de Italiaansche schatkist voor het fiscale jaar dat 30 Juni eindigt, een defi cit van 15.210.000 a pari. 14 Augustus a.s. wordt te Zürich een internationale Joodsche conferentie geopend ter bespreking van de politieke en economische moeilijkheden van Joden in alle deelen van de wereld. Een voorbeeld van den senaat. Naar wij vernemen, is de Eerste Kamer der Staten-Generaal voornemens geweest een maaltijd aan te bieden aan haar me deleden, Jhr Mr van Sasse van Ysselt en Mr Smeenge, die onlangs den tachtigjari gen leeftijd mochten bereiken. Aan dit voornemen is echter geen uitvoering gege ven wegens de huidige crisis, welke het betrachten van soberheid op elk gebied en door een ieder, noodzakelijk doet zijn. De Kamer meende, ook anderen ten voor beeld, van het aanrichten van een gast maal te moeten afzien. Ontslagen op 's Rijkswerf te Willemsoord. Men meldt aan de N. R. G r t., dat aan 40 contractarbeiders van 's Rijkswerf te Willemsoord met ingang van 7 Augustus ontslag is aangezegd. EERSTE KAMER. Steun aan de Varkenshouderij. Nadat gisteren waren behandeld de wetsontwerpen inzake de behartiging van de nationale scheepvaartbelangen, kwam aan de orde het wetsontwerp tot steun aan de varkenshouderij. De heer Smeenge (Lib.) merkt op, dat reeds veertig jaar geleden, toen Spr. lid der Tweede .Kamer werd, de leuze aan geheven werd: „beter bacon, betere var kens". Doch tegen de thans aanhangige regeling heeft spr. toch bezwaren. Spr. is er van overtuigd, dat deze wet voor velen zal zijn een steen om den hals. Men zorge er voor, dat niet sommigen in betere con ditie worden gebracht ten koste van an deren. Spreker wijst op de verschillende adressen van landbouw-organisaties aan de Kamer. De Minister wake tegen een zijdige bevoordeeling. De heer W e s t e r d ij k (V. D.) wijst op het belang der varkenshouderij in be paalde streken des lands. Spr. bepleit ter steunverleening aan de veenkoloniale boe ren een regeling, waarbij het overtollige aardappelmeel aan de varkens wordt ge voerd. Spr. zet uiteen, dat van alle graan soorten de tarwe alleen loonend te ver bouwen is, dank zij de Tarwewet. De ove rige graansoorten kan men slijten aan de varkens. Deze opmerkingen zijn echter bij dit wetsontwerp bijzaak. Hoofdzaak is steun aan de varkenshou derij en daarom dient dit wetsontwerp te worden aangenomen. Een bezwaar is, dat de binnenlandsche verbruikers van var- kensvleesch zullen worden belast met niet alleen een prijsverhooging van eigen con sumptie, doch ook voor den export. Men zal echter om de hoofdzaak te redden hier over moeten heenstappen. Spr. bepleit een niet-eenzijdige samen stelling van de varkens-centrale. Daardoor zal veel onrust worden weggenomen. De heer Hermans (S. D.) critiseert het afwentelen der hoogere prijzen op de consumenten. Spr. wil op grond daarvan geacht worden tegen het wetsontwerp te stemmen. Voor een groot aantal menschen is het in dezen tijd van loonsverlaging niet doen lijk, hoogere prijzen te betalen. Er is ge zegd, dat vele prijzen lager waren dan voor den oorlog; daaruit concludeerde men dan de billijkheid van loonsverlaging Van dit goedkoope leven hebben we ech ter niet veel gemerkt. Ingezonden Mededeeling. moet men tetten °P- 4 .t Nog steeds wordt den veehouders namaak Bertels' Lijnzaadkoekjes met Suiker en half zachte- en murwe kilo lijnkoeken geleverd met 12—14 procent vochtZie gepubl. Analyses. Eischt Bertels' Lijnkoek of Schilferl Beter kwaliteit: 5 °/o vocht minder. Verhooging der melkproductie en van het melkvet en belangrijke voederbesparing Is verkregen door rationeele voedering van Iedere koe naar hare melkgift met Ratio A. RafifV A uitgebalanceerd IV.» dagrantsoenkoekje voor Iedere melkgift tot 4 °/0 melkvet. De melk hiervan kost nog geen 3 ct. p. liter. T? 7\ f 1 Cl R uitgebalanceerd koekje IVa 11U JJ voor mestrunderen. Ratio A en B (wettig gedeponeerd) bevat de juiste dosis jodium, opgeloste ijzerver bindingen en voedingszouten waardoor grooter weerstandsvermogen tegen verschillen de ziekten o. a. mond- en klauwzeer en in 't algemeen verbetering van den gezond heidstoestand der dieren en vergrooting der melk- en vleeschproductie wordt verkregen zoo als op verschillende veebedrijven is gebleken. Ratlokoekjes mogen op geen stal ontbreken! De prijs is billijk A f. 7.90. B f. 7.15 per 100 Ko. vrij spoor/boot Amsterdam. Brochure met ruw- en krachtvoederranlsoe- nen voor Iedere melkgift gratis. Weigert namaak I Let op ons ongeschonden Loodje en dat in elk koekje voluit den naam Bertels staat en niet een enkele B. Bestel bi] Uw leverancier in Uwe plaats Indiër daar niet voorradig direct a.d. fabriek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1