Binnenland. Uit de Provincie aetting en hun in sta;.: van beschuldiging stelling geëischt hebben, roepen thans, in verband met de afzetting van Braun en Severing, tot de algemeene staking op. De Duitsche arbeidersklasse zal zich de keuze van haar middelen en het uur van handelen niet door de bondgenooten der nationaal-socialisten in den strijd tegen Braun en Severing laten voorschrijven. Het is thans zaak, met volle activiteit, discipline en eenheid alle krachten voor den verkiezingsstrijd en de overwinning der sociaal-democratie te concentreeren. Verkiezingen in Duitschland. Te Bühr zijn bij een vechtpartij tus- schen nationaal-socialisten en leden van bet IJzeren Front drie IJzeren Front aanhangers door revolverschoten ernstig gewond. Te Bielefeld hield het IJzeren Front twee groote vergaderingen, waar Löwe, de president van den rijksdag, het woord voerde. Deze vergaderingen ontwikkelden zich tot een groote sympathie-betooging voor Severing, wien een telegram van hulde voor zijn mannelijke 'houding werd ge zonden. Te Dortmund heeft de gezworenen- rechtbank uitspraak gedaan in het proces tegen elf communisten, die op 20 Febr. 1.1. een gevecht hebben geleverd met nat.- socialisten, waarbij een nationaal-socia- list door een schot in de borst werd ge dood. De aanvoerder van de communisten werd wegens doodslag veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met 10 jaar eer verlies. De overige beklaagden kregen straffen, varieerende tusschen 15 maanden en 2 jaar gevangenisstraf. De weHklaosbaid in Pruisen. Volgens mededeelingen van het Pruisi sche bureau voor de statistiek waren er in Pruis-® op 30 Juni j.l. 1.552.131 werk- loozen, tegenover 1.^,08.988 ultimo Mei. Deze vermeerdering is bijna even sterk als de stijging in Mei en April j.I. Arbeiders in mijn opgeslotea Te Dugger (Indiana) zijn sedert giste ren twintig niet-georganiseerde mijnwer kers door een duizendtal werklooze col lega's opgesloten in een mijn. De mijn schacht wordt door de georganiseerde werkloozen bewaakt. De twintig opgeslo- tenen hebben geen voedsel, doch durven de mijn niet te verlaten. Het wachten is thans op de komst van drie compagnieën van de nationale garde, die uitgezonden zijn om de gevangenen te ontzetten. De georganiseerde mijnwerkers zijn tot dit optreden gekomen als protest tegen hun werkloosheid. Banditisme in New-York. Naar de correspondent van de „Daily Tel." uit New-York meldt, overvielen ban dieten te New-York en Brooklijn Dinsdag een zestal winkels en namen de wijk met een omvangrijken buit, waarvan de waarde geschat wordt op twee honderd duidend pond sterling. In de „Fifth Avenue" vielen drie man nen de juwelierszaak van Schumann Zonen binnen, waar zij voor 20.000 pond aan juweelen roofden. Den chef en zijn 'bediende bonden zij aan de toonbank vast en ledigden daarna op hun dooie gemak twee brandkasten. In Brooklijn drongen drie bandieten de bank van leening binnen en dwongen drie bedienden, zich uit te kleeden, teneinde te voorkomen, dat zij hen zouden achtervol gen. De bandieten namen verschillende voor werpen mee ter waarde van 7000 pond. Een zekeren Mr Norris Gruskin, direc teur van de bank, vroegen zij om de sleu tels van de safe. Deze antwoordde hun, dat zijn zoon Joseph ze had. Dan zullen we wachten, tot hij thuis komt, zeide de leider der bandieten en alle drie namen zij plaats voor de loketten met revolvers in him hand, terwijl een hun ner voor tijdverdrijf op de mandoline speelde. Twintig minuten later kwam Joseph binnen. Ook hij werd gedwongen, zich uit te 'kleeden en daarna de safe te openen. De bandieten baalden er 2000 pond in baar geld. en voor 5000 pond aan juwee len uit. Morris Gruskin rende, hoewel nauwe lijks gekleed, de straat op, om het auto nummer van de bandieten te noteeren. •Dit zijn slechts enkele episodes uit het banditisme van groot New-York. Kleinere gevallen worden slechts zelden aan de politie gemeld, maar komen vrijt- wel ieder uur voor. De moord op president Doumer. Gorgoelof, de moordenaar van presi dent Doumer, die, zooals wij hebben ge meld, Maandag zal terecht staan, is van de Santé-gevangenis naar de Gonciergerie overgebracht. Mr Henri Géraud is zijn verdediger. Bij Gorgoelof schijnt de overspannen opgewondenheid voor neerslachtigheid ie hebben plaats gemaakt. Hij is voortdu rend bezig met te herhalen wat hij veer de gezworenen wil zeggen. lederen dag schrijft hij aan zijn verdediger en aan zijn procureur-generaal. Hij werkt aanhou dend aan zijn testament en schrijft ook veel brieven aan couranten, welken hij een ro man ter plaatsing aanbiedt, die slechts vier bladzijden lang is. Aardbeving op Sachalin. Uit Moskou wordt gemeld: Volgens een radiobericht werd het eiland Sachalin Woesdag j.l. door een hevige aardbeving geteisterd. Een aantal huizen werd ver woest. Bijzonderheden zijn nog niet be kend. Hittegolf !r, Aiwsrlka, De hittegolf, die over Amerika vaart, zou eergisteren in de Vereenigde Staten den dood van twintig personen veroor zaakt hebben. Te Chicago steeg de temperatuur tot 106 graden Fahrenheit. Korte Berichten. De ontploffing van den dynamiet- trein in West-Transvaal heeft, naar thans geschat wordt, een schade van 100.000 pd. st. veroorzaakt, waarvoor de spoorwegen grootendeels aansprakelijk zijn. Naar Reuter uit Rome meldt is Grandi tot ambassadeur te Londen be noemd. Naar verluidt zal hij echter zijn nieuwe ambt pas over eenige maanden aanvaarden. Het aantal slachtoffers van de bloe dige botsingen te Altona is tot 17 geste gen. De levering van den electro-generator voor de Prov. Zeeuwsche Electriciteitsmij. Op de schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid, dhr Slotemaker de Bruine: Kan de minister mede deelen, of het be richt juist is, dat de directie der Provin ciale Zeeuwsche Electriciteits Maatschap pij voor een te leveren electro-generator aan de Nederlandsche Industrie geen ge legenheid geboden heeft om voor die le vering in te schrijven? Indien het bericht juist is, kan de mi nister dan mededeelen, wat de reden is geweest, dat de Nederlandsche Industrie door een Nederlandsche directie is gepas seerd? heeft de minister van Binnenlandsche zaken, onder overlegging van eenige stuk ken ter nadere adstructie, welke zouden kunnen worden neergelegd, ter inzage van de leden der Kamer, geantwoord: De N. V. Provinciale Zeeuwsche Elec triciteits Maatschappij heeft aan de Kon. Ned. Mij. „De Schelde" opgedragen de levering van een turbo-generator. De aan bieding van deze maatschappij was, wat prijs en rendement betreft, in vergelijking met andere offerten, voordeelig. Tevens heeft bij de gunning de overweging gegol den, dat de fabriek „De Schelde" van de P. Z. E. M. de grootste afneemster is. Aan de gegeven opdracht is de voor waarde verbonden, dat alle arbeid, welke met behoud van de vereischte bedrijfsze kerheid bij „De Schelde" kan worden ver richt, daar moet worden uitgevoerd. De turbine en de condensator worden dan ook behoudens materialen, welke elke Nederlandsche fabriek uit het buitenland moet betrekken geheel, de generator voor een groot deel door „De Schelde" ge bouwd. Naar het oordeel van den ondergetee- kende kan ten deze van een passeeren van de Nederlandsche industrie niet worden gesproken. De Koningin in Zwitserland. De Koningin houdt thans verblijf te Zinal (Valais, Zwitserland) in het Hotel Des Diablons. Het weer is minder gunstig, maar toch kon de Koningin in de omge ving enkele tochten maken, terwijl Hare Majesteit dikwijls de gelegenheid benut om te schilderen. Controle op de werkverschaffing. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan alle inspecties van de werkver schaffing medegedeeld, dat in overleg met de Ned. Heide-Mij. een regeling is getrof fen, waardoor de algemeene controle, wel ke deze instelling namens het Rijk op de werkverschaffingen, welke onder leiding van gemeentepersoneel staan uitoefent, voortaan beter tot haar recht komt. Door een nieuwe indeeling der ambts gebieden, aanwijzing van bijzonder per soneel enz. zal het der Ned. Heide-Mij. mogelijk zijn deze algemeene controle ge heel overeenkomstig de wenschen van den minister uit te oefenen. Ontslag bij de spoorwegen wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Het Tweede Kamerlid Hermans heeft tot den minister van Waterstaat de vol gende schriftelijke vragen gericht: Is het juist, dat de hoofdingenieur, chef van den dienst van tractie, bij de Neder landsche Spoorwegen, wegens het berei ken van den 65-jarigen leeftijd volgens reglementair voorschrift den dienst met pensioen moet verlaten? Is het juist, dat deze ambtenaar op zijn verzoek voorloopig nog een jaar in dienst mag blijven en dat de afdeeling, waarvan hij chef is, daarna zal worden opgeheven? Is het juist, dat bedoelde ambtenaar 'n jaarwedde geniet, die ver boven de ÏO.OCO gld. uitgaat? Indien op deze vragen bevestigend wordt geantwoord, wil de minister dan aan de directie der spoorwegen verzoeken mede te deelen, op welke gronden in dit geval wèl een uitzondering kan worden gemaakt en niet b.v. ten opzichte van een stations chef, die 49 jaren en 11 maanden diende, maar wien geen maand uitstel werd ver leend, wegens noodzakelijkheid van be zuiniging? Het ontslag bij de mijnen. Het bestuur van den Ned. R. K. Mijn- werkersbond heeft den volgenden brief gezonden aan de directie van de Mij. tot Exploitatie van Limburgsche Steenkolen mijnen te Heerlen: „Onze organisatie heeft uit publicaties in de pers kennis kunnen nemen van het massaontslag, dat tegen 1 Aug. a.s. bij uw ondernemingen plaats vindt. Wij wil len ar ufri directie op wijzen, dat, naar ons oordeel, over een dergelijke voor de arbeiders zoo belangrijke kwestie toch wel eenig overleg met de arbeiders-orga nisatie had kunnen plaats vinden. Dat de ze volkomen worden uitgeschakeld in za ken, waarmede de levensbelangen der mijnwerkers zijn gemoeid, kan niet be vorderlijk zijn voor den geest van goede verstandhouding, die vooral in moeilijke omstandigheden ais die, welke bet mijn bedrijf thans doormaakt, meer dan ooit gewenscht is". School voor reserve-officieren. Naar in militaire kringen te Kampen verluidt, zou, aldus de „N. R. Crt.", de school voor reserve-officieren der infante rie, aldaar gevestigd, binnenkort naar el ders worden overgeplaatst. Nijmegen wordt genoemd als nieuwe standplaats. Dit schijnt in verband te staan met de bij het departement van defensie te nemen bezuinigingsmaatregelen. Invoer van fruit In België. Naar Reuter uit Brussel seint, moet bij den invoer van druiven, abrikozen, perzi ken en pruimen een speciale vergunning van den minister van landbouw worden overgelegd. Visscherijraad opgeheven. Bij Kon. Besluit van 16 Juli is, met in gang van 1 Juli j.l. de sedert 20 Maart 1911 voor de visseherij in de Zuiderzee bestaande Visscherijraad opgeheven. Leeuwarder boternoteering. De boternoteeringscommissie bericht, dat Leeuwarder noteering voor Vrijdag 22 Juli is vastgesteld op 86 cent per Kg. Tegen het cadeaustelsel. Een winkelier te Almelo is op het denkbeeld gekomen om een nieuw systeem ter bestrijding van het cadeaustelsel te ontwerpen. Hij heeft reeds 700 winkeliers in Hen gelo, Almelo en omliggende plaatsen be reid gevonden om een contract te teeke nen, waarbij zij zich met ingang van een nader vast te stellen datum verplichten in hun zaken geen cadeaux meer te geven. Dit zal door middel van groote biljetten in eiken winkel vooraf worden bekend ge maakt. De ontwerper van het systeem zal in elke zaak persoonlijk de biljetten aan plakken. De landsmiddelen in Ned.-lndië. De opbrengst der landsmiddelen be droeg in Mei f 32.600.000 tegenover in Mei 1931 f 39.000.000. De totaal-opbrengst over de eerste vijf maanden 1932 is f 163.000.000, tegenover in het overeen komstige tijdvak van 1931 f 195.900.000, een achteruitgang van f 32.900.000 hoofd zakelijk veroorzaakt door achteruitgang in de opbrengsten der vennootschapsbe lasting en van het invoerrecht. De monopolies brachten in Mei 1932 f2.300.000 minder op dan in Mei 1931 waarbij de pandhuizen alleen f 1.300.000 minder. De opbrengsten van de P.T.T. en de S.S. waren in Mei 1932 resp. f318.000 en f 541.000 minder dan in Mei 1931. Stakingen in het landbouwbedrijf. De rijksbemiddelaar de heer Wester- dijk heeft in verband met de stakingen in het landbouwbedrijf in enkele dorpen in de provincie Groningen de betrokken partijen voor een bespreking opgeroepen tegen Zaterdag a.s. op het stadhuis te Groningen. De rijksbemiddelaar prof. Aalberse heeft de partijen, betrokken bij het drei gende conflict in het landbouwbedrijf te Biervliet, opgeroepen voor een be spreking op Dinsdag 26 dezer op het stad huis te Vlissingen. RATIONALISATIE EN WERKLOOS HEID. Een rede van Dr H. Colijn. Dr H. Colijn heeft gistermiddag op het congres voor wetenschappelijke bedrijfs organisatie een rede gehouden, waarin hij onder het oog zag de bewering dat ratio nalisatie leidt tot werkloosheid. Deze oppervlakkige maar tegelijker tijd verbreide meening kan, aldus Spr., maar niet met een enkel gebaar genegeerd worden. De kwestie is, dat het Congres streeft naar meer volmaakte productiemethoden, wat beteekent of grootere productie met de zelfde arbeidskrachten óf en dat wordt gevreesd dezelfde productie met min der arbeideskrachten. Men kan dit niet ontkennen. Het is een voldongen feit. En een treurig feit tevens, als men in het oog houdt, dat millioenen menschen, die bereid zijn te werken, reeds geen emplooi kunnen vinden. Zou men dan nog meer menschen het brood kunnen ontnemen. Dat is de brandende kwestie. Velen zullen antwoorden, dat er in deze voorstelling veel overdrijving is, omdat de wetenschappelijke organisatie slechts be trekkelijk langzaam vordert en geen in vloed op de werkloosheid kan hebben. Daarin zouden zij gelijk hebben. Maar toch gelooft spreker, dat het in het belang is van de maatschappij en van het werk van het congres, dat de mogelijkheid van deze uitwerking der rationalisatie voort durend in het oog gehouden wordt. Maar daarmede is zeker geen definitief vonnis uitgesproken over het werk van het congres. Spreker was zelfs bereid, stelling te nemen tegen hen, die elke ver betering, welke vermeerdering der werk loosheid meebrengt, veroordeelen. Hij zou ze willen vragen, wanneer ge u verzet te gen verbetering van het productiestelsel, omdat daardoor de werkloosheid wellicht groeit, moet ge dan niet opkomen voor een slechte? makes van d« productiewijze, omdat daardoor meer personen arbeid zullen vinden? Juist nu is er reden te over, om door te gaan in de eenmaal genomen richting met uitzondering wellicht van de groote openbare werken mits er maatregelen worden genomen, om plotselinge groote veranderingen te voorkomen. Wat is de eigenlijke beteekenis van de overproductie, waaronder de wereld lijdt? Ongetwijfeld een teveel aan arbeidskrach ten en hier en daar ook een teveel aan producten. Machines en werktuigen wor den in het geheel niet of hoogstens nu en dan gebruikt; fabrieken zijn gesloten, evenals talrijke plantages in de tropische gewesten. Dat alles zijn feiten, die niet ge negeerd kunnen worden Maar beteekent dat nu, dat wij de goederen, die vervaar digd zouden kunnen worden als de fabrie ken worden heropend, niet noodig heb ben? Voor bepaalde producten moet wellicht bevestigend worden geantwoord, maar in het algemeen moet het antwoord luiden: neen, wij hebben die goederen noodig, vele menschen hebben ze zelfs bitter noodig. En toch worden ze niet vervaardigd. Waarom? Omdat onze maatschappij zoo verarmd is, dat zij de noodige koopkracht mist, om zich de goederen te verschaf fen. En derhalve blijven fabrieken en plantages gesloten. Te vaak wordt over het hoofd gezien, dat de welvaart niet wordt bepaald door de hoeveelheid van goederen, die beschik baar zijn, maar door de hoeveelheid, die binnen het bereik van het volk kan wor den gebracht. En die is beperkt door de koopkracht van de massa. De maatschap pij kan niet meer consumeeren dan zij kan betalen. Dat is één kant van het vraagstuk. Maar er is nog een andere. De productiekosten vormen een belangrijken factor in de ver houding tusschen productie en consump tiekracht. Hoe lager de productiekosten des te grooter de hoeveelheid goederen, die binnen het bereik van het volk kun nen worden gebracht op hetzelfde niveau van de koopkracht. Lagere productiekosten beteekenen in dit geval echter niet lagere ioonen en min der koopkracht. Integendeel. Wetenschap pelijke organisatie bedoelt een verbetering van de productiemethoden met behoud van de nominale koopkracht en vergroo ting van de reëele koopkracht. De vrees voor rationalisatie is een ge volg van de huidige economische depres sie. Men deinst terug voor een grootere productie, maar verliest uit het oog, dat de fout schuilt in een te groote productie capaciteit in vergelijking met de koop kracht. Indien voor dezelfde koopkracht meer goederen zouden kunnen worden verkre gen, dan zou het resultaat zijn: grootere welvaart. Zelfs in een verarmde maat schappij. Ja, speciaal in onze verarmde maatschappij, want een vermeerdering van de goederen, die binnen ons bereik liggen, beteekent een zegen voor de menschheid, en die zegen zal te grooter zijn, naarmate de maatschappij armer is. Deze diensten hebben niet minder dein particuliere ondernemingen behoefte aan gezond advies. Wellicht zelfs meer. Want het is een bekend feit, dat gouvernemen ten, zelfs zeer radicale gouvernementen, uiterst conservatief zijn in zaken van ad ministratie. Nu is dat ook in de private onderneming, vooral in de groote, geen ongekend verschijnsel, maar het staatsbe drijf spant toch de kroon. Om de eenvou dige reden, dat het nooit door concurren tie bedreigd wordt. Vooral in dezen tijd eischt de organisa tie van de staathuishouding de grootst mogelijke bezuiniging. Het is noodzakelijk, dat het mes in de uitgaven wordt gezet: ook kleine bezuini gingen mogen niet verwaarloosd worden. Gedreven door een schijnwelvaart, heb ben de regeeringen van alle landen de zelfde fouten gemaakt als vele private on dernemingen. Uitbreiding en een bijna on gelimiteerde expansie waren de gevolgen van den overvloed van geld, die de schat kisten vulde, terwijl tegelijkertijd de prijs stijging de uitgaven tot een ongekende hoogte opdreef. Een hoogte, die nu door een onrustbarende vermindering der in komsten, onmogelijk kan gehandhaafd blijven. Overal bedreigt de financieele crisis de welvaart en soms zelfs het bestaan der burgers. En hoe zullen de regeeringen rea- geeren op dit gevaar? Hoe zullen zij even wicht in de begrootingen brengen? Sa mentrekking van hun werkzaamheden zal vaak onvermijdelijk zijn. De salarissen zullen moeten worden verlaagd en zijn reeds gereduceerd. Maar dat is alleen ge rechtvaardigd als geen moeite gespaard is om op andere wijze te bezuinigen. En hier komt de arbeid van het congres te pas. Maar hier ook zal de taak het moeilijkst zijn, want administratief con servatisme is stoutmoedig als een leeuw en koppig als een muilezel. Daarom zijn geduld en volharding noodig. Maar als daarmee succes behaald wordt, dan zal het congres den dank oogsten van ieder, en dat zal geen mindere belooning zijn dan 't resultaat in geldsommen, bij de op lossing van 't probleem der wetenschappe- llijlke organisatie is een private onder- lijke organisatie in een private onder- TEXTIEL-INDUSTRIE IN NED-INDIE. De Japansche consul-generaal in Ned.- lndië, de heer T. Miyake, heeft aan de „Deli Crt" zijn zienswijze medegedeeld over Japan's oeconomische betrekkingen tot Indië. Hij staat sceptisch tegenover de mogelijkheid van vestiging van een textiel industrie op Java, zoowel voor de Neder landers als voor de Japanners. Het klimaat leent er zich niet voor. Het droge getij is positief schadelijk voor de textielnijverheid; de draden knappen dan af, het werk ondervindt stagnatie. Men heeft gedurig vochtigheid in de atmosfeer noodig. Bovendien bestaat er voor de Ja panners thans heel weinig aanleiding, in dustrieën over te brengen naar Java. Het invoerrecht voor textielgoederen is voorts gunstig voor de Japanners op deze basis kunnen zij best concurreeren. Een preferentieel tarief, zooals door Groot Brittannië is ingevoerd, het z.g. imperi aal-tarief tusschen Engeland en de do minions, staat niet voor de deur, meende de heer Miyake. Door Nederland wordt in Ned.-lndië het beginsel van de open deur gehuldigd, en dat zal voorloopig wel zoo blijven. De handelsbetrekkingen tusschen Ned.- lndië en Japan ontwikkelen zich op be vredigende wijze. De situatie in Japan is thans zoo, dat in verband met de toestan den op de geldmarkt, de goederenvoorra den zoo spoedig mogelijk te gelde moeten worden gemaakt; deze voorraden zijn thans zeer groot, doordat China als ge volg va® den boycot en ook tengevolge van de binnenlanidsche onlusten als consument grootendeels wordt uitgeschakeld, terwijl moeilijkheden worden ondervonden in Britsch-Indië, door de pas ingevoerde Im peratieve tarieven en de daar algemeen in getreden verarming, eveneens een gevolg van de onlusten. Onder deze omstandighe den kunnen dus de Japansche artikelen in Ned.-lndië worden ingevoerd tegen scherp concurreerende prijzen. Steeds meer Euro- peesche firma's nemen aan dezen import deel; firma's als Lindeteves, de Interna^ tio, de Borsumij, Geo Wehry en andere importeeren steeds meer Japansche goe deren. Voor den inlander zijn de Japansche goederen een behoefte geworden sinds door de malaise-omstandigheden het be talen van de hoogere prijzen tot een vol komen onmogelijkheid is geworden. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE GEN6VE. Luchtbombardementen eenlgszins beperkt. De algemeene commissie der Ontwape ningsconferentie heeft gisteren de beraad slagingen over de eergisteren doorBenesj ingediende resolutie aangevangen. Eerst kwam aan de beurt de algemeene inlei ding, waarbij Litwinof en een van de laatst-overgebleven ministers uit het vorig Italiaansch ministerie, namelijk de lucht vaart-minister Balbo, te kennen gaven, niet in staat te zijn hun stem aan de resolutie te geven, daar de door de Ont wapeningsconferentie bereikte resultaten veel te onbevredigend zijn. Balbo sloot zich met deze verklaring aan bij het Duitsche standpunt, dat even tevoren op dezelfde wijze door Nadolny was meegedeeld. Na deze verklaringen werd de algemeene inleidende resolutie aangenomen met 3u tegen 5 stemmen en 16 onthoudingen. Hierop volgden de beraadslagingen over het tweede deel der resolutie, dat betrek king heeft op de reeds bereikte overeen stemming. Ten opzichte van het lucht bombardement gaf de Zwitsersche minis ter van buitenlandsche zaken, Motta, een verklaring af, namens de bekende groep van de acht kleine staten, waartoe ook Nederland behoort, terwijl Polen zich dit maal ook bij deze groep had aangesloten. Motta gaf uitdrukking aan de teleurstel ling van deze staten, dat het luchtbom bardement niet onder alle omstandig heden onvoorwaardelijk verboden wordt, doordat het verbod van het luchtbombar dement op de slagvelden afhankelijk wordt gesteld van het tot stand komen van een internationale reglementeering van de burgerlijke luchtvaart. De tekst van de resolutie op het punt van het luchtbombardement werd aan genomen met 29 tegen 9 stemmen en 12 onthoudingen. De tweede helft van de besprekingen in de algerjaeene commissie betroffen vrij wel uitsluitend een Nederlandsch- Zweedsch amendement over de artillerie. De resolutie van Benesj hield hieromtrent de verklaring in, dat stuk ken zwaar geschut voor zoover zij een bepaald kaliber zouden overschrijden, ver boden zouden worden en dat voor zoover hun kaliber beneden het vastgestelde maximum blijft, het aantal stukken zwaar geschut toch zou beperkt worden. Nederland en Zweden stelden een be langrijke vereenvoudiging van den tekst voor. Volgens 't Nederlandsch-Zweedsche amendement zou niets anders worden overeengekomen dan dat de conventie het aantal en het maximum kaliber van de stukken bewegeniijke artillerie der land macht zou beperken. Dit amendement werd door Prof. Rut gers schitterend verdedigd. Hij verwierf een algemeen applaus, doch bij de stem ming, die hierop volgde, werd de tekst van Benesj goedgekeurd met 33 tegen 6 stemmen en 10 onthoudingen. Goes. Ingekomen: JP. H. Kxekelberg, onderwijzer, van Oudenhosöh, 's-H. Hen- drdkskinderendijk 69; N. J. Schipper, dienstbode, van Kapelle, Piccardtstraat 17; C. A. Flipse, geb. v. d. Weele, zonder beroep, van Colijnsplaat, Zonnehloemstr. 6; F. Borgo en vrouw, zonder beroep, van Rotterdam, Ruijterlaan 16; J. C- Paardekooper, dienstbode, van Kloetinge, Wijngaardstraat 21P. N. Stevense, dienstbode, van Kruiningen, Groote Kade 42; W. van Dullemen en vrouw, kantoor bediende, van Kloetinge, L. Vorst straat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2