No. 247 Vrijdag 22 Juli 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. van de 100 huisvrouwen konden geen verschil vaststellen tusschen Blue Band en natuurboter Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. De machtsgreep in Pruisen Nu de boterprijzen stijgen en Blue Band 25 °/o allerfijnste Roomboter onder Rijkscontröle bevat, is het voor alle Nederlandsche Huisvrouwen van het grootste belang Blue Band te gebruld ken! Hollands beste Standaardmerk. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstetraat 70, Boei. Tel.: Redactie en Adminletratle No. 11. Poetrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 10.05 Prijs der AdvertentiBn: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. Zondagssluiting. In de te Arnhem gehouden algemeene vergadering van den Koninklijken Neder- landschen Middenstandsbond (neutraal) is in den breede gesproken over de Zon dagssluiting voor de winkels. Uit het officiéél verslag laten wij hier een gedeelte volgen: Het onderwerp werd ingeleid door den heer L. V o s (Den Haag), die opmerkte, dat men den winkelier tot gedwongen rust heeft veroordeeld, waardoor hij slechts meer tijd heeft gekregen om te tobben, hoe in het onderhoud van zijn gezin te voor zien. De minddenstander vraagt slechts, neen, eischt, voor zich en zijn gezin te mogen werkenl De banketbakkers, de fruithande laren, de Joodsche winkeliers moeten een andere regeling hebben. Wij moeten terug naar de oude situatie. De heer F. Veenhoff (Amsterdam) noo- digde, mede namens de Algemeene Win- keliers-Vereeniging, het Bondsbestuur uit, zich tot de Regeering te wenden om te komen tot opheffing van de verplichte Zondagssluiting. Ook de heer A. Th. Waalberg wees op de groote bezwaren van de Zondagsslui ting. Laten wij schouder aan schouder daartegen strijden. Het Bondsbestuur zou aan de aangesloten vereenigingen in deze sombere tijden het mooiste cadeau geven, wanneer het de Zondagssluiting van de baan wist te werken. De voorzitter gaf daarop het woord aan den heer J. J. Korff (Bondsbestuur), om namens het Bondsbestuur de navolgende motie voor te stellen: „De Koninklijke Nederlandsche Mid denstandsbond, enz., wendt zich in uitersten nood tot de Re geering en volksvertegenwoordiging met het dringend verzoek, ten spoedigste maatregelen te nemen tot een zoodanige toepassing van bedoelde wet, dat ook aan die winkeliers, voor wie de Zondag-ver koop de meest beteekenende bron van in komsten vormt, de gelegenheid weder ge geven wordt, door ruimere verkoopsmoge lijkheid op Zondag voor hun gezin het brood te verdienen". Wat hier gevraagd wordt is een maat regel, welke van de gemeenschap geen geldelijk offer vergt, en onmiddellijk tot uitvoering kan worden gebracht. (Dave rend applaus). De voorzitter constateerde, dat de motie met algemeene stemmen is aangenomen, en deelde mede, dat zij telegrafisch ter kennis van de Regeering zal worden ge bracht. De Kon. Ned. Middenstandsvereeniging is een organisatie, die ook tal van Chris telijke winkeliers onder hare leden telt, met name ook in Zeeland. En velen meenen, dat daartegen geen bezwaar bestaat, omdat het een neu trale organisatie is, die zich uitsluitend op zakelijk terrein beweegt. Opnieuw zien we hier echter, wat die neutraliteit in de practijk beteekent. Met algemeene stemmen wordt hier be sloten tot het voeren van een krachtige actie om de Zondagssluiting ongedaan te maken, en de ontheiliging van den Zondag te bevorderen. Zou het nu nog niet duidelijk worden, dat in de gegeven omstandigheden organi satie onder eigen banier gebiedende eisch is? Misleiding. Het was te voorzien, dat van Soc. Dem. zijde van het rapport-Weiter met het oog op de komende verkiezingen geweldig mis bruik zou worden gemaakt. Dat wordt dan ook gedaan. Dit rapport, waarin harde, maar in vele opzichten helaas noodzakelijke maat regelen worden gevraagd, wordt aange grepen om de massa op te hitsen en te misleiden. Een sterk staaltje van die opzettelijke misleiding heeft men te Utrecht, waar de Soc. Dem. een protest-meeting hielden, kunnen waarnemen. De heer F. S. Noordhoff, die het woord voerde namens de roode ambtenaren-ver- eeniging, vertelde daar o. m., dat het niet aangaat om de bourgeoisieklasse als ver armd al te schilderen, zoolang er nog 22000 Nederlanders zijn, die een jaar- lijksch inkomen hebben van f 100.000 of meer. Als men al deze personen 1000 gul den meer belasting liet betalen, dan zou al f 22 millioen van het tekort op de Rijksbegrooting gevonden zijn. Men begrijpt, dat het applaus niet uit bleef. Maar wat zegt het „Vaderland": Het is misschien goed hier tegenover mee te deelen, dat het aantal landgenoo- ten met een dergelijk inkomen in het jaar 1930 nog geen duizend bedroeg. Het spreekt vanzèlf, dat dit aantal in 1931, waarover de gegevens nog niet be kend zijn, aanmerkelijk lager zal zijn en over het loopende jaar nóg weer lager. Wat de rijke Residentie betreft, volgens de laatste gegevens bedroeg het aantal aangeslagenen met een inkomen van een ton of meer in het zéér gunstige jaar 1929 slechts 162, een cijfer, dat thans natuur lijk enorm gedaald is. Zoo wordt de massa voorgegelicht neen, willens en wetens misleid! De beteekenis van het g^eurde. Van alle kanten komt de vraag hoe de machtsgreep in Pruisen is te verklaren. Wat beteekent dit eigenlijk zoo wordt ge vraagd. Wat zit er achter? Een correspondent van het „Vader land" die op deze vragen een antwoord tracht te geven schrijft o.m.: De beslissing van den president wordt ten volle duidelijk, zoo men zich reken schap geeft van den stand van zaken. Zooals men weet, regeerde in Pruisen van het ontstaan der republiek af een linksch kabinet, waarin socialisten en centrum de leiding hadden. Bij de verkiezingen in April is de Landdag echter omgegaan: de twee partijen, die de macht in handen hadden verloren hun meerderheid, maar deze viel niet in handen van rechts: op de wip zaten de communisten. Gevolg: men kon geen nieuw Kabinet vormen, zoodat de oude regeering-Braun-Severing bleef zitten. Eindelooze strubbelingen, vruchte loos onderhandelen van centrum met rechts. Het centrum beheerschte nog immer den toestand in Pruisen. Zoolang het wei gerde met Hitier en Duitsch-nationalen een coalitie te vormen, zoolang was een regelmatige regeering niet mogelijk. De politiek van Brüning bleef gehandhaafd. De regeering Papen evenwel streefde van begin af aan naar een regeling in Pruisen, die ook in dit land een rechtschen koers mogelijk maakte. Deze strijd tusschen Papen en het cen trum is eergisteren met harde hand ten gunste van den kanselier beslist. De twee standpunten staan thans duidelijk omlijnd voor ons. Eenerzijds Brüning. „Was het noodig, zoo zeide hij eergisteren te Mün- chen, 'n man als Severing tot aftreden te dwingen, die veertien jaar van zijn leven tegen het communisme en voor het Duit- sche volk heeft gewerkt?" Hiertegenover betoogt Papen in zijn ra diorede, dat de socialistische autoriteiten in Pruisen het communisme begunstigen; althans niet krachtig bestrijden; dat men in dat land een „onnatuurlijk front" vormt met de communisten en tegen Hitier. „Ik ontzie mij niet, zoo riep hij uit, in alle openlijkheid te verklaren, dat het de zedelijke plicht van deze regeering is een duidelijke scheidingslijn te trekken tus schen de vijanden van den staat, de ver stoorders van onze cultuur en de krachten in ons volk die voor het welzijn van allen vechten." Hier leggen de twee tegenstanders hun motieven eerlijk bloot; hier is geen tactiek of spelen met woorden, dit is duidelijke taal. Brüning weigert de staatsgetrouwe socialisten aan te vallen; Papen wil niet de Hitlerianen van zich stooten. Brüning meent met mannen als Seve ring, die immers 14 jaar lang front kozen tegen de communisten, den staat te kun nen behouden tegen radicalisme van rechts. Papen gelooft niet aan de staats- trouw der marxisten en ziet het gevaar der communisten dan eerst recht, wan neer men niet tijdig er voor zorgt die ele menten welke den staat positief willen steunen, dus ook de beweging der natio- naal-socialisten, te betrekken in den op bouw van het nieuwe Duitschland. BLIJE BAND BB 4-8-01© H Dit meeningsverschil bepaalt den verde ren gang van zaken. In laatste instantie berust dit verschil op een andere opvat ting omtrent de kracht en de toekomst van het communisme, zoowel als van de bewe ging van Hitier. Zij, die het optreden der regeering la ken, vervolgt het blad, miskennen dit eene groote feit: dat het gevaarlijk zou zijn ge weest een beweging als van de nat.-socia- listen nog langer tegen de verdrukking in te laten groeien. Zij ware aldus tot een gevaar voor den staat geworden. Thans is het voor een regeering, die weet wat zij wil, nog altijd mogelijk haar in de juiste banen te leiden. Hier zijn historische krachten aan het werk, die ver uitgaan boven de macht van den enkeling; een regeering kan slechts zorgen er niet door meegesleept te worden en moet er naar streven leiding en richting aan deze jonge krachten te geven. Dat de regeering zoo redeneert en zoo de zaken ziet heeft geleid tot haar daad. Men stelt het voor, alsof die daad meer een succes is voor Hitier dan voor Hin denburg. Ten onrechte. Zoolang de regee ring blijk geeft de leiding te kunnen hou den en niet voor doortastende maatrege len terugschrikt, is er van een eigenlijk succes van Hitier geen sprake. Daarvan zou men alleen kunnen gewagen wanneer in Berlijn een president zetelde, die zich enkel met behulp van Hitiers strijdfor- maties kon staande houden. Maar dat lijkt er niet naar. Eergisteren deed Hindenburg iets, wat den lieden van uiterst rechts ple zier deed, morgen zal hij misschien iets doen wat hen ergert. De uitkomst doet zien, dat de regeering inderdaad baas blijft. Er is geen werkelijk verzet losgekomen. Zelfs van eenig verzet, van eenige poging tot een georganiseerde actie zien de leiders der socialistische ar beiders af. Zij bepalen zich tot een pro test. Dat heeft zeker moreele beteekenis. Maar als zij andere wapenen hadden, zou den zij die gebruiken. Die zijn hun echter uit de hand gevallen. Behalve regeering, sociaal-democratie, Binnenland. Het garantievoorstel Kippenhouderij door de Eerste Kamer aangenomen. De stand der tuinbouwgewassen. De electro-generator van de P.Z.E.M. Buitenland. Het conflict tusschen de Rijksregeering en Pruisen. Vergadering ontwapeningsconferentie. centrum en Hitlerbeweging is er de bur gerij, die wel geen groote actie op touw zet, maar toch nog altijd het fundament vormt van den staat. Deze is in hoofdzaak met de maatregelen van Hindenburg inge nomen. Het conflict tusschen Pruisen en het Rijk. In een te Erlangen gehouden centrums vergadering heeft de staatspresident van Wurtemburg, dr Bolz, een waarschuwing uitgesproken tegen alle dictatoriale aspi raties, welke het Duitsche volk steeds dichter naar een burgeroorlog drijven. Het volk is gerechtigd tegenstand te bieden, indien een revolutie van 'boven af komt. Het zou diep treurig zijn, indien de grondwet in gevaar zou worden gebracht door lieden, die deel uitmaken van een regeering. Niet de landen, die hun constitutioneele rechten verdedigen, zondigen tegen de eenheid van het Rijk, doch zij die het wagen de Grondwet aan te tasten. Hitler aan het woord. Adolf Hitler heeft het woord gevoerd op notianaal-socialistische verkiezings demonstraties in Kiel, Hamburg, Bremen en Lueneburg. Wij bevinden ons op het oogenblik op het keerpunt in Duitsch- lands geschiedenis, zeide hij. Het gaat thans niet om het kabinet-Von Papen, maar thans gaat over DuitsChland de roep: Hier centrum en socialisme, en hier het Duitsch nationaal socialisme. Dat zijn de 'beide wereldopvattingen, die met el kander strijden. Wanneer onze tegenstanders verklaren, dat de nat.-socialisten geen andere partij naast zich willen dulden, dan hebben zij volkomen gelijk. Wij willen, dat Duitsch land eindelijk bevrijd wordt van den vloeik der 30 partijen. Wanneer nationale politici mij voorhou den, dat ik voor de burgerlijke partijen niet halt houden wil, antwoord ik hun: inderdaad, voor die eerst recht niet. Men bestrijdt ons met terreur en rekent op onze discipline. Maar dien tegenstan ders voeg ik toe: „Als de tijd gekomen is, dat we met jullie afrekenen, dan moge de hemel jullie genadig zijhl" Een resolutie der S.P.D. Het partijbestuur en de partijraad van Duitsche sociaal-democratische partij, die gisteren hébben vergaderd, 'hebben met algemeene stemmen een resolutie aange nomen, waarin het o.m. heet: „De partijraad van de S. P. D. brand merkt voor het geheele Duitsche volk en voor de geheele wereld de gewelddadige en in strijd met de grondwet zijnde actie van de rijksregeering tegen de Pruisische staatsregeering. Het gewelddadige ingrijpen, dat door de nationaal-socialdsten geëischt en door de rijksregeering voltrokken is, heeft den ver antwoordelijken arbeid in den Pruisischen vrijstaat voorloopig onderbroken. Evenals in het rijk is thans ook in Pruisen de alleenheerschappij van enke len gevestigd en elke invloed van de bree de werkzame massa ten volle uitgescha^ keld. Het ligt evenwel in handen van het volk, om door de verkiezing van sociaal democraten op 31 Juli de gestoorde rechtsorde van de republiek te herstellen en zichzelf weer den aan hetzelve toe komenden invloed op de openbare zaken te verschaffen. De 31ste Juli moet een dag van vergel ding worden voor de wanregeering der baronnen en hun n a tionaal-s ocialis tisc'he helpers. Het mag niet gelukken, de aan dacht af te leiden van het feit, dat Hitier en zijn partij voor den sociaal-reactionai ren koers, die thans ingeslagen wordt, de volle verantwoordelijkheid dragen. Zon der Hitier geen hongernoodverordening. De communistische leiders, die sinds jaren schouder aan schouder met de nat.- socialisten den strijd tegen Braun en Se vering gevoerd, hun omwerping, hun af-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1