No. 245 Woensdag 20 Juli 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland E RST E BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.-- Losse nummers f 0.03 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. RADIO-REDE VAN MINISTER RUYS DE BEERENBROUCK. De toestand des lands zorgwekkend. Gisteravond heeft de Minister-presi dent Jhr Mr Ruys de Beerenhrouck een radio-rede gehouden over den economi- schen toestand des lands. Het is, aldus Mr Ruys de Beerenhrouck, de tijd, met een nuchteren blik op de werkelijkheid vast te stellen, dat de toestand des lands zorgwekkend is. Het is de tijd, dat dit feit door de open bare meening wordt aanvaard; wordt aan vaard met werkelijkheidszin en verant woordelijkheidsbesef, gegrond op eigen in zicht of op gepast vertrouwen in hen, die dat inzicht hebben te vestigen. De verschijnselen van het ziektebeeld verbieden verwaarloozing van levensbe langen. Levensbelangen zijn thans meer dan ooit gemoeid bij het stellen eener niets verbloemende diagnose aan het ziek bed onzer samenleving. De ziektekiem, die sinds jaren de we reldhuishouding heeft aangetast, heeft zich het kon niet anders ook gezet in het weefsel van onze volkshuishouding. Hoezeer de wereldcrisis waarvan in het kort de oorzaken werden aangeduid van zorgwekkenden omvang, het Neder- landsche welvaartspeil heeft neergedrukt, is den laatsten tijd bij herhaling aange toond en uiteengezet aan de hand van feiten en cijfers, welke zonder eenige mis leiding, waarschuwend spreken. De economische toestand in Ned.-Indië vertoont al een even troosteloos beeld als die in het moederland. Ook daar een schrikbarende teruggang, zich uitend in een Indische begrooting met een belang rijk deficit, zoodat de Indische regeering zich gedwongen zag met betrekking tot de voorziening in hare kasbehoeften een beroep te doen op de Nederlandsche schat kist. Daarnaast drukt ook onze gemeenschap op zorgelijke wijze de wreede plaag der werkloosheid, welke aan de steuncapa- citeit der overheidslichamen ongewoon zware eischen is gaan stellen. Onder deze onheilspellende omstandig heden heeft de overheid, bewust van haar steeds zwaarder wordende taak, haar standpunt moeten bepalen, dat zij in den loop van haar optreden de crisiswolk steeds zwarter zag worden. Reeds is in onze dagen het gebied der overheidsbemoeiing uitgegroeid tot een omvang, welke de redelijke vraag doet stellen, of een gewijzigde ordening niet tot een passende ontlasting van de Staats taak, met name van diens uitvoerenden arbeid zou kunnen leiden. Tot welke af metingen onder deze omstandigheden de ze overheidstaak moest uitgroeien, laat zich gemakkelijk denken. Hierbij gold het telkens de helpende hand uit te steken en daarbij het oog op het algemeen belang gericht te houden. Toen ons land steeds meer de economi sche gevolgen van die moeilijkheden on dervond, kon steun voor de bedreigde economie van het land niet uitblijven. Uit gangspunt bleef daarbij, dat die steun nimmer in zoodanigen vorm zou mogen verleend worden, dat gezond herstel daar door zou worden vertraagd. Onze landbouw, in zoo sterke mate op uitvoer aangewezen, moest voor den ondergang worden behoed. De afsluiting van onze afzetgebieden door protectie en door maatregelen op het gebied van het betalingsverkeer deed de gerechtvaardig de vrees ontstaan, dat ondanks alle po gingen tot aanpassing van de kosten, een prijsniveau van zoo ruïneuzen aard zou ontstaan, dat het voortbestaan van een der belangrijkste takken van ons econo misch leven ernstig bedreigd zou worden. Ook onze industrie liep gevaar door het buitenland, dat in Nederland een bij uitzondering koopkrachtig afzetgebied vond onder den voet te worden geloopen. Deze abnormale plotseling opduikende concur rentie zou door het lamleggen van het pro ductie-apparaat onze nationale koop kracht evenzeer geschaad hebben. Gontin- genteeringsmaatregelen zijn derhalve noo- dig geweest om hier te voorkomen, dat een aantal industrietakken misschien voor al tijd vernietigd zouden worden. Juist om te voorkomen, dat ook op dit gebied het herstel der normale verhou dingen niet vertraagd zou worden, was een groote voorzichtigheid noodig. Hoe groot de chaos ook zijn moge, de ten grondslag liggende economische wet ten weten zich echter steeds meer gelding te verschaffen. Alleen wanneer men dit bedenkt, zal het besef doordringen, dat een te straffe toepassing van contingen- teeringsmaatregelen onzen export zou schaden. De uitvoer ondervindt de grootste moei lijkheden; hij baart de regeering de groot ste zorgen. Behalve land- en tuinbouw en de veeteelt verkeert ook onze op export gespecialiseerde industrie in een zeer zorgwekkenden toestand. Zoo dikwijls ont moet men bij groepen die om steun vragen, een groote onwetendheid omtrent den nood onder andere groepen van ons bedrijfsle ven. Daar komt bij, dat men vergeet, dat alleen het wegnemen der oorzaken vol doende kan baten. Na deze enkele gedachten over het re- geeringsbeleid ten aanzien van het in hoofdzaak handelspolitieke vraagstuk, een kort woord over de publieke geld middelen. Een publieke tegenstrijdigheid vervult den toestand dezer middelen met zorg. Terwijl eenerzijds de abnormale nood in steeds dringender mate een beroep op de openbare middelen blijft doen, slinkt het volksvermogen, dat ze tenslotte moet op brengen, onrustbarend. Ten gevolge van het opdrogen van de verschillende welvaartsbronnen moest een optimistische berekening van de daling van het belastbaar inkomen op ongeveer 30 pet. worden geschat. Beziet men dan de uitgavencijfers al leen reeds van werkloozensteun, van open bare en particuliere armenzorg, van de steunmaatregelen aan den landbouw en houdt men daarbij het oog wat aan Rijks, provinciale- en gemeentebelasting moet opgebracht worden, dan kan geen redelijk beoordeelaar ontkomen aan de klemmende noodzaak tot versobering en besnoeiing van de collectieve behoeften waarin voor zien moet worden. Immers bij een dusdanig krimpende middelen-positie dringt zich naar voren de zorg der overheid, dat zij op de aller eerste plaats haar helpend vermogen zoo veel mogelijk ongeschonden houdt. Ter handhaving niet alleen van 's lands credietwaardigheid, doch veeleer nog ter voorkoming eener massale volksverarming welke niet meer aan procenten te binden zoude zijn, hebben de overtuigende argu menten en luide, sprekende voorbeelden, welke voor de inflatie onzer munteenheid waarschuwen, voor de regeering dan ook niet afgedaan. Zij en de volksvertegenwoordiging, die tot de noodzakelijke besnoeiing genoopt worden en de verantwoordelijkheid daar voor hebben te dragen, weten deze pijn lijke taak verlicht door de redelijke zake lijkheid van allen, wier inzicht hen in staat stelt de feiten te onderkennen, zoo als deze in werkelijkheid zijn. Vaak wordt er geklaagd, dat de regee ring nog niet voldoende maatregelen ter bescherming van het economisch leven heeft genomen. Veelal openbaart zich daarbij het erkende verschijnsel, dat de stuurmanskunst simpeler lijkt aan den wal, dan zij op de brug van het schip in waarheid is. Doch laten vooral zij, die daarbij op andere landen wijzen, toch bedenken, dat ons land, relatief gesproken, nog over een groote mate van weerstand en uithou dingsvermogen beschikt, en dat veel over heidsinmenging in het buitenland het her stel geremd heeft of een uiting is van een mate van verval, waarvoor ons volk be hoed moge worden. Dat uithoudingsvermogen is het, en de historisch bewezen veerkracht van ons volk om zich als het moet aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen, welke de regeering den moed schenken om den moeilijken weg van versobering en doelmatige bezuiniging in te slaan. Nu de benarde financieele toestand van het Rijk en haar gemeenten gebiedt, ver staat de Overheid haar pijnlijken plicht offers, zware offers te verlangen. Het is het schrijnende van de haar toe vertrouwde taak, dat zij in tal van geval len noodgedwongen leed moet veroorzaken en teleurstelling brengen. Als noodtoestand menschelijk gevoel en harden plicht in conflict brengt, staat zelfs de maatregel, die tijdig erger leed voor komt, al spoedig onder' den schijn van harteloosheid. Dien schijn zelfs wijst de regeering met eerlijke overtuiging af, om dat zij met diep gevoeld medeleven beseft, welk leed die harde plicht voor velen me debrengt. Dit medegevoel geldt afzonderlijke zwaar getroffen gevallen, het geldt in niet min dere mate die groep van jongemannen onder ons, die de ramp der werkloosheid treft juist in den levensstrijd, die hen met frissche werkkracht en werklust zag aantreden en wier jonge beste jaren buiten hun schuld in gedwongen ledigheid verloren gaan. Zoo ergens dan doet hier de overmacht pijn, die bruikbaren hand- en 'hoofdarbeid meedoogenloos afwijst. De juist dezen en den komenden tijd beheerschende vraag blijft: zal dit moei lijke en veeleischende tijdsgewricht een klein of een groot geslacht vinden? Ons volk duldt geen blaam op de geschiedenis, die het thans te maken heeft. Het is be reid zijn reserve aan dappere offerge zindheid en saamhoorigheid aan te spre ken om zijn toekomst op herstel en op leving voor te bereiden. Met allen ernst, dien de tijd verlangt, klinke dan een beroep op allen, vooral op hen, die zijn geroepen de openbare meening voor te lichten en leiding te geven aan volksgroepen. Laat ons niet alleen de hoogste eischen stellen aan de vorming van eigen inzicht en oordeel, waar het thans meer dan ooit de moeilijkste en verwikkeldste vraagstuk ken betreft, doch laat ons bovendien iedere eenzijdigheid afleggen, „zonder oogklep pen door het leven gaan" en beseffen den gewetensplicht, dat onze voorlichting op zuivere en volledige documentatie be ruste! Laat men in deze uren doorzicht en ordelijkheid betrachten bij het tot uiting brengen van wat de bevolking te zeggen en te wenschen heeft, niet van wat haar in strijd met de feiten woTdt opgedron gen! Met het vertrouwen in die, van burger zin getuigende medewerking, weet de over heid haar moeilijke taak verlicht en houdt zij baar schouders recht onder den zwa- ren tijd, omdat zij op God's kracht en steun mag rekenen. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De kwestie van het zware geschut. De Amerikaansche, Engelsche, en Ita- liaansche delegaties ter ontwapeningscon ferentie, hebben gisteren den gansehen dag gesproken over den tekst van de re solutie, die de algemeene commissie nog deze week zal hebben aan te nemen. Om acht uur 's avonds verklaarde Her- riot aan de pers, dat er over alle punten overeenstemming is verkregen, behalve over de kwestie van het zware geschut. Ten aanzien van dit punt waren nieuwe moeilijkheden ontstaan, doordat de Ame rikanen niet langer zich tevreden stel den met de kwalitatieve ontwapening, d.w.z. het verbieden van bepaalde kanon nen van een zeker kaliber, doch tevens de kwantitatieve ontwapening wenschten, d.w.z. de vermindering van het aantal stukken zwaar geschut, ook van het nog geoorloofde blijvende kaliber. De vier delegaties zullen omtrent dit punt de beraadslagingen onderling voort zetten. Men hoopt, dat Woensdagmiddag de al gemeene commissie nog zal kunnen bij eenkomen, indien de besprekingen van Herriot gisteravond met de Düitschers en Woensdagochtend met de Amerikanen tot een bevredigende oplossing van de nog bestaande moeilijkheden zullen hebben ge leid. De delegaties zullen tijd krijgen tot Don derdagmiddag of Vrijdag om de resolutie te bestudeeren. In ieder geval is het de algemeene bedoeling, dat de algemeene commissie uiterlijk Zaterdag met vacantie zal gaan, om waarschijnlijk in het midden van Januari haar besprekingen te hervat ten. In den tusschentijd zal het bureau der conferentie, of misschien een nieuw te be noemen politieke commissie, waarvan gisteren voor het eerst sprake was, de tweede periode der ontwapeningsconfe rentie blijven voorbereiden. Bloedige botsingen in Duitschland. Uit Halle wordt gemeld: Naar het politiepresidium meldt, wer den in den nacht van Maandag op Dins dag door een naar Ueckermünde gezon den commando der Stettiner politie een vrachtauto en een luxe auto, waarin zich 22 leden van de S. A. bevonden, aange houden. Bij het onderzoek, dat werd ingesteld, werden negen pistolen en revolvers, drie stalen ploertendooders, zes messen en dol ken, verscheidene gummistokken, boks beugels en meer dan honderd patronen en slag- en stootwapens gevonden. Volgens de mededeeling van den lei der hadden de nationaal-socialisten in totaal dertien pistolen bij ach en waren zij naar Altwarz ontboden om den daar bedreigden leden der partij hulp te ver- leenen. De S.A.-leden werden gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie te Stet tin overgebracht. In een vergadering der Beiersche volks partij te Memmingen kwam het tot ern stige incidenten. Reeds de rede van den eersten spreker, dr Rauch, werd herhaalde malen door in terrupties van de zijde van de nationaal- socialisten onderbroken. De nazis drongen tenslotte met omhoog geheven stoelen en bierglazen op het spreekgestoelte in. De zaalwachters en de politie trachtten tevergeefs de orde te herstellen. Het kwam ten laatste tot een formeel gevecht. De hoofdredacteur van het „Memmin- ger Volksblatt", dr Fink, werd met een stoel ernstig aan het hoofd gewond en moest zich onder doktersbehandeling stellen. De dader werd gearresteerd. Eerst na veel moeite slaagde de politie erin de vergadering te sluiten. In Gross Rottmersleben overvielen 200 nationaal-socialisten den voorzitter van de plaatselijke afdeeling der sociaal-de mocratische partij, die ernstig mishandeld werd. Hij moest met 21 messteken en ern stige verwondingen aan het hoofd naar het ziekenhuis worden overgebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. In zijn wo ning werd alles vernield. Zijn vrouw, die zich tegen de indringers verweerde, liep 2 messteken op. Voorts werden bij verschillende sociaal democraten de ruiten ingeworpen. Twee nazis werden gearresteerd. België's financieele toestand. Premier Renkin heeft Maandag te zij nen huize ontvangen kamerpresident Poncelet en staatsministers Francqui, Poullet, Van Cauwelaert, Janson, Devèze en Vandervelde, ten einde over den finan- cieelen toestand des lands te confereeren. Hoewel deze bespreking in alle vriend schap plaats greep, heeft de heer Renkin bij de genoemde persoonlijkheden niet die tegemoetkomende houding ontmoet, welke hij verwachtte, want zij hebben den minis ter-president te verstaan gegeven, dat na de emotie, die verwekt was door het aan kondigen van het voornemen der regee ring om algeheele financieele volmacht te vragen, het inderdaad beter was om geen enkel nieuw intiatief te nemen en de ge beurtenissen af te wachten. In deze omstandigheden ziet de regee ring er van af, om een wetsontwerp te de- poneeren, dat haar gemachtigd zou heb ben, om indien het noodzakelijk zou zijn, een nieuwe leening af te sluiten. De eerste minister zal waarschijnlijk oen verklaring afleggen in de kamer, die Binnenland. Vergadering Provinciale Staten van Zee land. Minister Ruys de Beerenhrouck over den economischen toestand. Buitenland. De Pruisische ministers uit hunne func ties ontzet. De militaire uitzonderings toestand voor Berlijn en de provincie Brandenburg afgekondigd. Buitenge wone rechtbanken worden gevormd. (Zie telegrammen.) De ontwapeningsconferentie. daarna op reces gaat, om eventueel in de maand September terug opgeroepen te worden, teneinde alsdan den financieelen toestand op dat oogenblik te bespreken en de maatregelen te nemen, die zich dan zullen opdringen. Hittegolf in Amerika. Een algemeene hittegolf teistert de streek tusschen de Rockey Mountains en den Atlantischen Oceaan. Reeds zijn tal rijke slachtoffers te betreuren. Het aantal dooden bedraagt 150, terwijl aan den vee stapel en den oogst groote schade is aan gericht. In sommige plaatsen steeg de temperatuur tot meer dan 100 gr. Engeland en Ierland. Ofschoon de bijzondere tarieven, welke door den Ierschen vrijstaat op de Britsche goederen zullen worden geheven, waar schijnlijk nog niet van kracht zullen wor den vóór de volgende week, in verband met de behandeling ervan in den senaat, verluidt, dat een voorloopige lijst van in voerrechten reeds is samengesteld. Tot de goederen, welke onder deze rechten vallen, behooren electriciteitsaxti- kelen en kabels, kolen, auto's, zijden goe deren en cement. Eveneens is het waarschijnlijk, dat alle bestaande voorkeursrechten ten behoeve van Britsche goederen, welke den Vrij staat binnenkomen, zullen worden inge trokken. In de haven van Dublin heerschte gis teren groote bedrijvigheid van schepen, die Britsche kolen ontschepen, teneinde den te heffen invoerrechten nog te ont gaan. De Valera heeft een langdurig telefo nisch onderhoud gehad met O'Kelly, den leider van de Iersche delegatie naar Ca nada. Sneltreinrecords In Engeland. De „Flying Scotsman", die Londen met Edinburg verbindt, heeft Maandag een nieuw snelheidsrecord gevestigd op het langste nonstop spoortraject van de we reld, n.l. tusschen King's Grosstation te Londen en Waverleystation te Edinburg. Hij legde 392 mijl (een mijl is 1.6 kilo meter) af in 3 minuut minder dan den vastgestelden tijd van 7% uur, met een gemiddelde snelheid van 52.3 mijl per uur. De exprestrein tusschen Liverpool en Euston, die de 152% mijl tusschen Crewe en Willes den moet afleggen in 142 minu ten met een gemiddelde snelheid van 64% mijl per uur, is vijf minuten binnen tijd binnengekomen, wat een Europeesch re cord op de 150 mijl beteekent. De sneltrein tusschen Manchester en Euston, die gewoonlijk de 177 mijl tus schen Wilmslow en Euston in 172 minu ten rijdt, met een gemiddelde snelheid van 61 mijl per uur, kwam zes minuten vóór tijd te Euston aan, wat ook weer een Euro peesch record 'boven de 150 mijl is. De „News 'Chronicle" vestigt er nog de aanudacht op, dat het aantal wagons we gens den zomerdienst vergroot is. Pruisen en het Rilk. Rijkskanselier von Papen zal vandaag de Pruissische ministers Hirtiefer en Se vering ontvangen. Deze zullen natuurlijk niet nalaten de aandacht van den rijks kanselier te vestigen op de gevolgen, welke de benoeming van een rijkscommissaris voor Pruisen zou hebben. Afgezien van het feit, dat volgens bekende hoogleeraren in 'het staatsrecht het benoemen van een dergelijken rijkscommissaris in strijd met de grondwet zou zijn, is zeker te verwach ten, dat een dergelijke benoeming aanlei ding tot nieuwe en ernstige conflicten zal geven met de regeeringen der landen, waarin de nationaal-socialisten niet aan het bewind zijn, in het bijzonder in de Zuid-Duitsche landen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1