No. 244 Dinsdag 19 Juli 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland 1 nog altijd halfpondr EERSTE BLAD. W VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! "Bi pakje Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Blue Band heeft gedurende een reeks van Jaren haar bijzondere reputatie gehandhaafd door de machtigste factor KWALITEIT. Voortaan wordt Blue Band gekarnd met 25°/o allerfijnste Roomboter onder Rijkscontr6le. De prijs van Blue Band blijft onveranderd. Wees verstandig en koop uitsluitend Hollands beste standaardmerk. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hooldredacteur: R. ZUID EISA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. *4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers10.05 Prijs der Advertentlln: 1—1 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot. Bi] abonnement belangrijke korting. HERSTEL DER MONARCHIE IN DUITSCHLAND? Na de verkiezingen een staatsgreep van de Nat.-Soclallsten. De Soc.-Dem. pers komt met sensatio- neele onthullingen over een te verwachten staatsgreep, direct na de verkiezingen op 31 Juli. Vermoedelijk hebben we hier te doen met een verkiezingsmanoeuvre om op die manier wat meer leven te brengen in de roode brouwerij. Het is toch niet waarschijnlijk, dat Hitier evenals indertijd de heer Troelstra, reeds van te voren zijn plannen zal bloot leggen. Ziehier wat van Soc.-Dem. zijde gepu bliceerd wordt: De Nationaal-Socialistische partij heeft zich in den laatsten tijd op de volgende twee gevallen voorbereid. Eerste geval. De uitslag van de rijks dagverkiezingen op 31 Juli levert een meerderheid op voor de nationaal-socialis- ten, de Duitsc'h-nationalen (partij van Hugenberg) en de kleine partijtjes, die eveneens tot de rechterzijde moeten wor den gerekend. In dat geval wordt een regeering gevormd onder voorzitterschap van den gewezen kroonprins. Hitier zelf zal van zulk een kabinet geen deel uit maken, doch leider blijven van zijn partij. Bepaalde artikelen van de grondwet wor den buiten werking gesteld en de nieuwe regeering zal den uitzonderingstoestand afkondigen. Het parlementaire stelsel verdwijnt en men zal nieuwe verkiezingen uitschrijven, zonder geheim stemrecht, ter verkiezing van de nationale vergadering. Tweede geval. De rijksdag-verkiezing brengt geen meerderheid voor Hitier, Hu genberg en de andere partijtjes van rechts. Blijkens den gang van zaken der laatste weken houdt Hitler met deze laatste moge lijkheid alleen nog rekening. Zoodra nu het resultaat vaststaat, dat de nationaal-socialistische partij de sterk ste is van den rijksdag, wordt in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus tot de regee ring een ultimatum gericht om haar be voegdheden ter stond over te dragen aan de rijksweer en aan het commando van de Hitleriaansche stormtroepen. Men verwacht, dat de regeering dit ultimatum waarvan de voornaamste bijzonderheden reeds in overleg met gene raal Schleicher, rijksweerminister, zijn geregeld zal aanvaarden. Overigens zijn de machtsmiddelen van de nationaal- socialistische partij sterk genoeg om het op een krachtproef te doen aankomen. Dit laatste geval is reeds in alle onder- deelen uitgewerkt. De proclamaties, die in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus zul len worden aangeplakt, liggen gereed. De leiders van de stormtroepen hebben aanwijzingen gekregen, hoe zij zich meester moeten maken van de regeerings- gebouwen, de radio-stations, de vlieg velden, de spoorwegknooppunten enz. Speciale troepen zijn aangewezen om ter stond over te gaan tot arrestatie van de voornaamste leiders en functionarissen van de sociaal-democratische partij, de rijksbanier, de vakvereenigingen enz. Door deze maatregelen hoopt men genoemde organisaties voldoende te kunnen muil korven. De nationaal-socialisten beschikken aan wapens over groote hoeveelheden lichte machinegeweren en over vele tienduizen den revolvers. Het centrum van dit wapen depot bevindt zich in Brunswijk. Overi gens bestaan ook hier afspraken met de rijksweer. In het geheele rijk staan vracht wagens en automobielen gereed ten dien ste van een marsch naar Berlijn. De stormtroepen, die op het oogenblik 38O.CO0 man sterk zijn, zullen op den 31en Juli over een half millioen soldaten beschik ken. In Grafelfing bij München heeft de nationaal-socialistische partij de beschik king over een radio-zender. Men beschouwt het als een verstandi- gen zet van Staatssecretaris dr Meissner om rijkspresident Von Hindenburg tijdens de critieke dagen van den 31sten Juli bui ten Berlijn te houden; de rijkspresident vertoeft naar men weet in Neudeck. Op deze wijze hoopt men zijn bemoeiing met het komende conflict te verhinderen. Conventie met België en Luxemburg. Minister Beelaerts van Blokland, mi nister Paul Hymans van België en Bech, vertegenwoordiger van Luxemburg heb ben gisteren te Genève de op 16 Juni door de vertegenwoordigers van Nederland, België en Luxemburg geparafeerde inter nationale conventie van verlaging der douane-tarieven onderteekend. Verkeersvliegtuig vermist. Men vermist een verkeersvliegtuig van de Pan-American Airways, dat Zaterdag met negen personen uit Santiago is ver trokken. Het vliegtuig is op het landings- veld te Mendoza in Argentinië niet aan gekomen. Het werd het laatst in de na bijheid van Rio Blanco gezien, waar het in verband met den storm zeer laag vloog. o.m. te Moabit, te Neu Kölln, te Steglitz en te Tegel. In één dezer wijken heeft de po litie 500 communisten met den gummistok moeten uiteenslaan. Noodweer in Italië. In Italië is op talrijke plaatsen als ge volg van wolkbreuken, hagelslag en onweer groote schade aangericht. In de nabijheid Ingezonden mededeellngen. Vechtpartijen te Chicago. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn er te Chicago in de wijken waar vele negers wonen ernstige vechtpartijen ge weest tusschen blanken en kleurlingen. Honderden menschen, zoowel mannen als viouwen, namen aan de verwoede klop partij deel, en er moest veel politie aan te pas komen om de orde te herstellen. Pas op de bedreiging dat er met traan gassen zou worden gewerkt, kwamen de vechtersbazen tot bodaren. Honderden lieden zijn in hechtenis genomen. Het schijnt, dat de relletjes zijn ontstaan door pogingen van de politie om een commu nistische bijeenkomst van kleurlingen te verstrooien. De onrust in Mantsjoerije. Twee Mantsjoerijsche regimenten zijn in de provincie Kirin tegen de Mantsjoe rijsche regeering in opstand gekomen. In Kirin is de staat van beleg afgekondigd. Twee Japansche eskaders bommenwer pers zijn derwaarts gedirigeerd. Het demonstratieverbod. Ondanks het demonstratieverbod heb ben gisteren leden van verschillende par tijen getracht optochten en betoogingen te houden. Niet alleen nat.-socialisten en communisten hebben zich aan deze over treding schuldig gemaakt, doch ook leden van het ijzeren front en de rijksbanier. De politie moest herhaaldelijk ingrijpen, van Pisa werden eenige spoordijken door het water ondermijnd, zoodat het trein verkeer moest worden gestaakt. Bij Tren- to werden twee bruggen door den stroom meegesleurd. In de Abruzzen en de grens districten is als gevolg van hagelslag aan den fruit-, druiven- en graanoogst ernstig nadeel berokkend. Vergadering van den Volkenbond. In de buitengewone Volkenbondsverga dering die gisteren gehouden werd, is met algemeene stemmen besloten Turkije tot den Volkenbond toe te laten. Daarna kwam de kwestie van het uit stel van de dertiende Volkenbondsverga dering tot 19 September aan de beurt en 2 BAND Binnenland. Vergadering Provinciale Staten van Zee land. Het rapport-Weiter door de Regeering aanvaard? De ontslagen bij de Nederlandsche mijnen. De steun aan de varkenshouderij. De Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake strafbaarstelling Godslastering. Buitenland. Vertrouwelijke ontwap enings-besprekingen De arbeidsconflicten in België. Zal binnenkort de monarchie in Duitsch- land worden hersteld? dit leverde een verrassing op. De Mada- riaga, Spanje, bepleitte de wenschelijk- heid om wanneer toch tot uitstel van de dertiende Volkenbondsvergadering over gegaan moest worden, dan ook een be hoorlijk uitstel te maken en de Volken bondsvergadering eerst 26 Sept. bijeen te roepen. Politis, Griekenland, steunde dit voorstel op grond van de noodzakelijk heid, dat de gedelegeerden van de ont wapeningsconferentie voldoenden tijd moeten hebben om met hun regeeringen overleg te plegen. Hij meende n.l., dat wanneer de Volkenbondsvergadering nog een week wordt uitgesteld, het bureau der ontwapeningsconferentie eveneens een week uitgesteld zou moeten worden. Dit voorstel werd met 30 tegen 8 stem men aangenomen. Herriot woonde de zitting bij en ook Minister Beelaerts van Blokland was aan wezig. Vertrouwelijke besprekingen inzake ontwapening. De aankomst van Herriot en de andere Fransche ministers te Genève is de aanlei ding geworden tot tal van vertrouwelijke besprekingen gedurende den ganschen dag, vooral tusschen de Franschen en Amerikanen, waarbij intusschen ook de Engelschen en Italianen voortdurend zijh gemoeid., terwijl daarentegen de Duit- schers nog meer afzijdig zijn gebleven. Een algemeene overeenstemming tus schen de Franschen en Amerikanen kon nog niet worden bereikt, maar de bespre kingen schijnen toch wel eenige toenade ring tusschen deze delegaties te hebben gebracht. Daarentegen schijnen nog steeds moei lijkheden te bestaan tusschen de Fran schen en Engelschen eenerzijds en de Ame rikanen en de kleine 8 staten anderzijds met betrekking tot het totale verbod van de luchtbombardementen. Weliswaar zou Herriot desnoods bereid zijn, het verlangen van Amerika en de kleine acht staten te aanvaarden, doch slechts onder voorwaarde van de inter- nationaliseering van de burgerlijke lucht vaart. Op dit punt gaan ook de wegen van de Amerikanen en de kleine acht uit een. De kleine acht staten zijn bereid, in groote mate in deze Fransche voorwaar den toe te stemmen, doch de Amerikanen blijven zich tegen de internationaliseering der burgerlijke luchtvaart verzetten, zoo als trouwens ook de Engelschen en de Duitschers doen. Ten aanzien van het verbod van zware artillerie en tanks schijnt Herriot zich vrijwel op het standpunt der kleine acht staten en der Amerikanen te willen plaatsen. Terwijl dus de indruk van de bespre kingen van Herriot met de Amerikanen niet ongunstig was, is nog geenerlei toe nadering te bespeuren tusschen de Fran schen en de Duitschers over den Duit- schen eisch om erkenning van de Duitsche gelijkberechtigdheid op bewapeningsge- bied. Eenige formules, die Bence en de Fran schen aan de Duitschers hebben voorge legd en waarin de noodzakelijkheid van een grondige bespreking van den Duit- schen eisch in de tweede periode der ont wapeningsconferentie wordt toegegeven, zijn door de Duitsche delegatie van de hand gewezen als nog niet voldoende aan haar standpunt tegemoetkomend. Men vermoedt, dat vandaag nog den ganschen dag vertrouwelijke besprekingen noodig zullen zijn, zoodat de algemeene commissie eerst Woensdag in het open baar zal kunnen vergaderen. De arbeidsconflicten In België. Op verschillende plaatsen des lands werd Maandag bet werk hervat. Dit was

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1