No. 2' Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw EER! Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg M Dit numrm schillende dezer schattingen en toont met cijfers aan, dat zij aanleiding gegeven hebben tot tal van onbillijkheden en on juistheden. De oorzaak daarvan is, dat zij verricht werden door meerdere commis sies, die niet onderling met elkander in contact staan, terwijl bovendien artikel 92 van het reglement op de calamiteuze pol ders een te vage aanduiding geeft van hetgeen geschat moet worden. Een tweede bezwaar tegen de bestaan de bepalingen is, dat bij ongunstige land- bouwconjunctuur het dijkgeschot in de calamiteuze polders dalen kan beneden hetgeen door de vrije polders moet worden opgebracht. Spreker acht dit een groote onbillijkheid, vooral omdat de kapitaals- lasten voor den eigenaar in den calami- teuzen polder lager zijn dan elders, om dat in den koopprijs van den grond de hooge lasten zijn verdisconteerd. Als derde bezwaar der bestaande rege ling betoogt spreker, dat door een hef fing in verband met de pachtwaarde in- tensiveering van de bedrijven in de cala miteuze polders wordt belemmerd. Ten slotte meent spreker, dat het dijk geschot zich meer geleidelijk bij de land bouwconjunctuur moet kunnen aanpassen. De geschatte pachtwaarde geldt voor een termijn van 7 jaar, zoodat dalingen of stijgingen in de landbouwconjunctuur gedurende deze periode niet tot uiting ko men in het te betalen dijkgeschot. Spreker acht een zorgvuldige hertaxatie van alle calamiteuze polders, onder nor male omstandigheden noodzakelijk en tevens mogelijk. De daardoor te verkrij gen uniforme basis moet onveranderd blij ven. De conjunctuur-schommelingen moe ten daarin verrekend worden door toepas sing van de indexcijfers van den land bouw. Spreker geeft een nadere toelichting op deze cijfers en acht het mogelijk om te berekenen een index van den Zeeuwschen landbouw, die toegepast kan worden op de definitieve, onveranderlijke schatting der pachtwaarde van de calamiteuze pol ders. Spreker wijst er op, dat men niet alleen mag uitgaan van den index der landbouw producten, maar dat ook de index der productiekosten een factor van beteekenis is. Feitelijk zou men moeten vaststellen den index der netto-bedrijfsresultaten. Hiertegen 'heeft spreker evenwel overwe gende bezwaren. Allereerst omdat de index der produc tiekosten buitengewoon moeilijk is vast te stellen. Bovendien zou de index der netto bedrijfsresultaten bij ongunstige land bouwconjunctuur tot een zeer gering getal kunnen dalen en zou men daardoor het bezwaar blijven behouden, dat het dijkge schot der calamiteuze polders zou dalen beneden het dijkgeschot der vrije polders. Spreker zet nader uiteen op welke wijze, de index moet worden toegepast. Hij stelt voor om den gemiddelden index der drie afgeloopen kalenderjaren toe te passen op de definitieve schatting der pachtwaarde. Hierdoor zal een zeer geleidelijke aanpas sing van het te betalen dijkgeschot aan de landbouwconjunctuur worden verkre gen. Door de toepassing van het door hem ontwikkelde schema zullen, naar spreker meent, alle vier bezwaren, die hij in zijn inleiding heeft genoemd, worden onder vangen. De onbillijke, kostbare en tijd- roovende schattingen zullen dan tot het verleden behooren, het dijkgeschot eener calamiteuze polder zal niet meer kunnen dalen tot een onredelijk laag bedrag, de intensiveering van het landbouwbedrijf wordt niet meer belemmerd, terwijl ten slotte het dijkgeschot geleidelijk zal schommelen evenredig aan de wissselin- gen der conjunctuur. De heer H a g e zeide, niet bang te zijn, dat de calamiteuze polders behoorlijk zul len blijven betalen en het dijkgeschot daar zal zeker niet dalen onder dat in de vrije polders. In zijn calamiteuzen polder heeft men reeds tal van jaren de cultuur steeds meer geïntensiveerd dan waar elders ook. Spr. bracht intusschen hulde aan Gedep. Staten voor de wijze, waarop zij toezicht houden en de wet op de calamiteuze pol ders uitvoeren. Spr. hoopt, dat het sys teem van den heer v. Bommel v. Vloten er nog eens komen zal, maar zegt het zelf niet meer te zullen beleven. De heer v. d. H e ij d e ziet wel dege lijk de mogelijkheid, dat thans het dijk geschot der calamiteuze polders zal dalen onder dat der vrije polders. De heer v. Bommel v. Vloten wijst op plaats gehad hebbende taxaties, waarbij, het gevreesde dreigde werkelijkheid te worden. Spr. houdt vol, dat men in een calamiteuzen polder niet zoo makkelijk over gaat van land- naar tuinbouw. De voorzitter sloot deze discussie met dank aan den heer v. Bommel v. Vlo ten voor zijn belangwekkende beschouwin gen en zeide deze na, dat de materie op het oogenblik de volle aandacht van Ged. Staten heeft. Spr. bracht dank voor aller tegenwoor digheid en sloot de vergadering. De aanwezigen begaven zich nu naar hotel „Prinses Juliana", waar de gemeen schappelijke maaltijd plaats had, die goed verzorgd was. Tijdens dien maaltijd heeft de heer D i e 1 e m a n gewezen op de groote be teekenis van Zierikzee, ook in vroeger eeuwen, toen het zelfs tijdelijk hoofdstad der provincie en een belangrijke koopstad was. Burgemeester B a n n i n k beantwoord de deze woorden en zeide ook met belang stelling de vergadering te hebben bijge woond, en hield een pleidooi voor een druk bezoek aan Zierikzee, dat den vreem deling zooveel moois biedt. De heer De Waard, vertegenwoordi ger van den Noord-Brabantschen polder- bond, de laatste spreker, bracht dank voor de uitnoodiging, zeide met groote belang stelling de inleidingen te hebben gevolgd en vroeg het bestuur van den Zeeuwschen Bond wederkeerig naar Brabant te komen. Na afloop van den disch ving direct de autotocht aan, die voerde over Nieuwer- kerk en Oosterland naar de in aanleg zijnde vluchthaven van het Zijpe, waar de excursisten zich konden overtuigen, dat dit werk snel zijn voltooiing tegemoet gaat. Vervolgens ging het door Bruinisse naar Schouwen terug, waar halt werd gehouden op het mooie marktplein van Dreischor. Over het natuurrijke Schudde- beurs werd naar Zierikzee terug gereden. Door de uitstekende regeling kwam men daar ruim op tijd voor de boot aan. WERKING DER CRISIS-ZUIVELWET. Totale instorting afgewend. De Regeeringscommissaris voor de Hulp verleening aan de Melkveehouderij, voor zitter van de Crisis-Zuivel-Centrale, be richt het volgende: Met het in werking treden van de Crisis-Zuivelwet, begin van deze week, vragen de melkveehouders zich af, welke de invloed daarvan is op den prijs, dien zij voor hun melk ontvangen. Ter voorkoming van verwarring is het nuttig, er de aandacht op te vestigen, dal de melkprijsverhooging ten gevolge van de Crisis-Zuivelwet door de samenwer king van Regeering en Zuivelorganisaties reeds begin Juli is ingetreden en voors hands slechts het doel kon zijn om die verhooging te handhaven gedurende Juli. Op 27 Mei was de Leeuwarder 'boter- noteering 78 cent per kg. en de wereld marktprijs is sedert dien daar nog be neden gebleven. Niettemin werd de Leeuwarder-noteering op 3 Juni gesteld op f 1 en op 10, 17 en '24 Juni op f 1.15 per kg. De Nederlandsc'he noteering stond tengevolge van diverse maatregelen reeds 5 weken ruim 50 pet. boven de wereld markt. De uitbetaalde melkprijzen pasten zich daarbij aan. Op 8 Juli is echter de noteering voor 8 en 9 Juli weer f 1.15 gesteld, doch vanaf 10 Juli op f 0.78. Daarbij werd echter de toeslag op de melk bepaald op f 1.25 per 100 kg. melk van 3 pet. vetgehalte. Wat gedurende de maand Juni reeds officieus gebeurde, is dus nu officieel vol gens de wet geregeld: door een toeslag wordt den Nederlandschen melkveehou der een melkprijs verschaft, die boven den natuurlijken prijs ligt. Een verhooging voor Juli in vergelijking met Juni en be gin Juli beteekent dit echter niet. Of het in de toekomst mogelijk zal zijn om den toeslag te verhoogen teneinde meer dan thans tot, den richtprijs voot de melk te naderen, is nog niet te zeggen. Men kan slechts hopen, of het zal gelukken moet nader blijken. Voorshands zij slechts geconstateerd, dat het gelukt is om de totale ineenstor ting, die eind Mei dreigde, reeds in Juni af te wenden en te doen veranderen in een prijs verhooging, die reeds in Juni inging en welke door de toezegging van een toe slag vanaf 10 Juli tot 30 Juli van f 1.25 per 100 kg. melk ook gedurende deze pe riode vermoedelijk zal kunnen worden gehandhaafd. Zeeland op de klankfilm. Op initiatief der V. V. V. te Goes is in samenwerking met de V. V. V.'s te Mid delburg, Zierikzee, Breskens en Axel een aardige klankflim gemaakt op de hofstede „Olmenstein" te Kloetinge. Een zestal dames, gekleed in het cos- tuum van de streek, vanwaar ze kwamen, werkten aan de opname mee. De heer C. Zandee, burgemeester van Kloetinge, nog gekleed in het gewestelijk costuum, sprak het eerst voor de microfoon, terwijl ge noemde dames alleraardigst opgesteld stonden in de meest landelijke omgeving, die men zich denken kan. Hij sprak over Zeeland in het algemeen. Achtereenvolgens kwamen dan de verte genwoordigsters van Katholiek en Pro- testantsch Zuid-Beveland, Walcheren, Schouwen en Duiveland, 't Land van Cad- zand en Axel om in een kort speechje te noemen de aantrekkelijkheden van haar streek. De opnamen zijn zoo genomen, dat bij de vertooning het geheel een schilderij zal vormen, waaruit de beelden bewegend te voorschijn komen om dan tegen het pu bliek te gaan spreken. Een pakkender propaganda is moeilijk denkbaar. Dit geldt te meer, nu deze op namen gedaan zijn door de firma Barn- stijn, waardoor de mogelijkheid bestaat, dat ze, door het z.g. doubleersysteem, ook vertoond kunnen worden in het buiten land in de taal van het land, waar ze ge projecteerd worden. DE RADIODOKTER, steeds en over al te ontbieden. Thans lage afstandstarie ven. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Voor de a.s. Woensdag te houden raads vergadering liggen de volgende stukken ter lezing Een schrijven van den Commissaris der Koningin, waarbij aan den burgemeester van 1 tot 31 Augustus verlof wordt ver leend. Een verzoek van het bestuur van de Vereeniging „Openbare leeszaal en biblio theek" om de subsidie over 1932 als nog te brengen van f2640 op f3702. Volgens de met 1 Januari 1927 in werking getre den regeling voor de Rijkssubsidie moet de gemeente vanaf 1 Januari j.l. f3702 betalen, en voor de twee eerste termijnen is uitgekeerd volgens het oude, eerstge noemde bedrag. Het bestuur vreest, dat de Minister nu de rijkssubsidie zal intrekken, waardoor het voortbestaan der leeszaal en bibliotheek ten ernstigste zou worden 'be dreigd. In de vergadering van 1 Juli is in over weging gegeven om in de straten, welke vanaf den Singel toegang geven tot de buitenwijken, met name de Leliestraat het éénrichtingsverkeer toe te pasen. De commissaris van politie rapporteert ter zake, dat het hem bekend was, dat het verkeer in de Leliestraat onbeduidend is te achten, maar dat hij toch in de voor middagen van 3, 4, 8 en 10 Juni telkens een telling heeft doen houden, waaruit blijkt, dat zijn veronderstelling juist was. Er zijn verscheidene smalle straten in deze gemeente, waarop bepaalde uren van den dag hoofdzakelijk des voormiddags eenige verkeersdrukte ontstaat, door zich aldaar bevindende voertuigen, als groentenkarren, melkwagens e.d., welke eenigen tijd stilstaan om hun waren af te leveren. Deze omstandigheid mag vol gens den commissaris geen motief zijn om 'het verkeer in één richting te leiden. Het verkeer in de Leliestraat is nog vermin derd door dat de straat gereed kwam, die den Singel met de Meidoornlaan verbindt. Zeker is de 'hoek van de Leliestraat en den Singel niet gevaarloos, maar tegen roekelooze rijders zijn geen afdoende maatregelen te nemen en een eerste ver- eischte is, dat de bestuurders zich aan de regelen van het verkeer houden. Zoete contrabande. Zaterdag nacht werd door den assistent-dienstge- leider v. d. Meijs te Baarle-Naussau en den rijksveldwachter Dhaene te Ulicoten, op den weg tusschen Baarle-Nassau en Chaam een vrachtauto aangehouden met 3000 K.G. frauduleus ingevoerde suiker. De vrachtauto en suiker werden in be slag genomen en naar het kantoor van den rijksontvanger te Baarle-Nassau (St.) opgebracht. Staking bij de werkverschaf fing. Zes en dertig arbeiders uit Onst wedde, die werkzaam waren bij de Cen trale werkverschaffing te Jipsinghuizen hebben het werk gestaakt. Zij eischen een uurloon van 24 cent. Vingers afgesneden. De 21- jarige timmerman G. Hardeman te Eder- veen had het ongeluk met zijn linkerhand in aanraking te komen met een cirkel zaag, waardoor alle vingers van die hand werden afgesneden. Massa -kippendiefstal. Ten nadeele van de landbouwers R. en B. uit Nederwoud zijn respectievelijk 200 en 100 witte leghorns ontvreemd. Koeien op de rails. Zaterdag nacht ontdekte de bestuurder van de laatste tram naar Haarlem, dat ter hoog te van de Ringspoor eenige koeien op de rails liepen. Hij remde onmiddellijk, doch kon niet meer verhinderen, dat de bees ten werden aangereden. Het gevolg was, dat een der wagens uit de rails liep. In den trein bevonden zich vijf passa giers, waarvan niemand eenig letsel be kwam. Met de koeien was het echter an ders gesteld. Een werd gedood, terwijl andere breuken bekwamen. Ouderliefde beloond. Enkele dagen geleden trof de politie te Almelo 's nachts half-een in de portiek van een groote manufacturenzaak twee jongens van 15 en 17 jaar aan. Zij vertrouwde het zaakje niet en stelde een onderzoek in. Daarbij bleek, dat den volgenden mor gen een groote uitverkoop begon en de jongens beslag wilden leggen op een man telpak voor hun moeder, dat voor f3.48 in de uitstalling stond, 's Morgens wer den de jongens bezitter van dat mantel pak. Een inwoner van Noord-Brabant, die dit verhaal in een lokaal blad gelezen had, zond deze week f10 aan den hoofd inspecteur van politie te Almelo met ver zoek, dit bedrag aan deze jongens ter hand te stellen. De hoofdinspecteur heeft aan dit verzoek voldaan en daarbij opge merkt, dat een goede daad steeds instem ming en waardeering bij anderen vindt. De poging tot vergiftiging te Bussum. Aangaande de poging tot vergiftiging welke een Duitsch dienst meisje te Bussum heeft ondernomen door het mengen van zuringzout in de spina zie kan nog worden gemeld, dat het meis je den laatsten tijd meermalen teekenen van psychische afwijkingen heeft getoond. Het is een gelukkige omstandigheid ge weest, dat het drie-jarige jongetje en een iets ouder zusje niet veel van de spinazie wilden eten, omdat zij deze niet lekker vonden. Hun vader, een medicus heeft geproefd, dat er iets niet in orde was en heeft on middellijk een monster van de groente en van het braaksel naar den hoofdinspec teur van de volksgezondheid Dr C. te Utrecht gebracht. Hij heeft het dienst meisje, wier vreemd gedrag hij den laat sten tijd had opgemerkt, op staanden voet ontslagen, daar hij vermoedde, dat zij bij het bereiden van het eten iets had misdreven. Bij het doorzoeken van haar kamertje heeft hij een bijna leege flesch zuringzout in poedervorm gevonden, een ontvlekkingsmiddel, dat hij nooit in huis wilde hebben. De vriendin tegenover wie het meisje zich tevoren na een oneenigheid met me vrouw had uitgelaten, dat zij wel eens wat in het eten zou doen had dit dreige ment niet ernstig opgevat. Zij had haar eigen mevrouw dit voorval verteld. Deze had de familie willen waarschuwen, doch had dit telkens uitgesteld. Toen het ge beurde ruchtbaar werd, heeft zij dit als nog gedaan. De justitie heeft tegen het gearresteer de meisje rechtsingang verleend. Een zonderlinge wedden schap. Te Almelo werd een dezer warme zomerdagen de hulp ingeroepen van de politie, omdat zich in een tuin van een uitspanning aldaar een persoon op hield, die 'blijkbaar krankzinnig was. Toen de politie zich per rijwiel naar genoemde uitspanning begaf ontmoette zij een per soon die per fiets in de richting Almelo reed. Deze persoon was gekleed op 'n wijze die het vermoeden wekte, dat de man niet normaal was. Hij was n.l. gekleed met een zware winterjas waarvan de kraag was opgezet, had 'n dikke wintermuts op waar van de kleppen over de ooren waren ge trokken en een dikke wollen das om den hals. Hij had bovendien een paar stevige wollen handschoenen aan en een paar schaatsen over de schouders. De man transpireerde zoo hevig en zijn gelaat was zoo nat alsof hij zoo uit het water kwam. Hij werd door de politie meegenomen naar het bureau waar hij het volgende verhaal deed. De man woonde te Almelo en was werk zaam te Hengelo. Hij had dien dag vrij af en zou ook den volgenden dag vrij zijn, mits hij in de bovenomschreven kleeding per rijwiel van Hengelo naar Almelo en te Almelo over de Grootestraat en het Marktplein naar huis reed. De man nam die voorwaarden aan en zou ze naar behooren volbracht hebben, indien hij niet door de politie aangehou den was. Bij bedoelde uitspanning was hij zoo benauwd geweest, dat hij er een ver frissching genomen had. Teneinde te zien of de man zijn gestelde voorwaarde naleefde, was hij door zijn patroon op eenigen afstand gevolgd. Zeshonderd gulden verlo ren. Een meisje van ongeveer zestien jaar, een jeugdige kantoorbediende, is Zaterdagmorgen te Amsterdam 600 gulden kwijt geraakt. Zij had dit geld voor haar patroon van het girokantoor gehaald en in een tasch achter op haar fiets gebonden. Op het Rokin werd zij aangereden en miste zij haar tasch met het geld. Of de tasch is weggenomen of verloren kon nog niet worden uitgemaakt. Een cheque ter waarde van ongeveer f 9000 verdwenen. Vrijdag is een bediende van den Rot,- terdamschen vertegenwoordiger van de Woodmilne Rubber Comp. per fiets bood schappen voor de firma gaan doen. Hij had een tasch bij zich, waarin allerlei papieren zaten, o.a. een chèque ter waar de van 89.963 Fransche francs, getrokken op de Comptoir National des Comptes te Parijs. Toen hij, na een paar boodschap pen te hebben gedaan, op de Bank kwam, bleek de chèque uit de tasch te zijn verdwenen. Zeewaterin plaats van wijn. Op het Italiaansche gezantschap te Was hington heeft men een verrassende ont dekking gedaan. Er was in Europa wijn besteld zooals bekend vallen de ge zantschappen niet onder de verbodsbepa lingen en de zending was dan ook in Baltimore aangekomen, waar zij door ambtenaren van het gezantschap in ont vangst werd genomen en naar Washing ton getransporteerd. Het was hun wel opgevallen, dat de kisten licht beschadigd waren, doch zij schonken hieraan verder geen aandacht. Toen echter de nieuwe wijn voor het eerst gebruikt zou worden, kwam men tot de ontdekking, dat de flesschen... ge woon zeewater bevatten. Gebleken is, dat de helft der zending op deze wijze is geplunderd. Een vergissing, die bijna noodlottig werd. In het gehuchtje Veele, gem. Vlagtwedde, heeft zich een gebeurtenis afgespeeld, die ernstige ge volgen met zich mee had kunnen slee pen. Te ongeveer één uur in den nacht ver liet een negentienjarig meisje in over spannen toestand haar woning. Haar grootmoeder, bij wie het meisje in huis is, mocht er niet in slagen haar vast te houden, doch personen, die haar per fiets volgden, wisten haar te Wedderveer te achterhalen en per auto naar Veele terug te brengen, waar zij spoedig tot kalmte kwam. Intusschen was er te Veele iets ernsti gere gebeurd. Ook de grootvader was op zoek gegaan en had het meisje in de buurt van een boerderij opgemerkt. Hij begaf zich op het erf, doch plotseling knalden schoten. De oude man zonk door een kogel getroffen nëer. Het bleek, dat de zoon van den land bouwer, in de meening, dat er inbrekers op het erf liepen, de schoten had gelost. Eenige jaren geleden waren drie gemas kerde mannen via het dak de woning binnengedrongen en hadden onder bedrei ging met den dood de ontstelde bewoners gedwongen geld en levensmiddelen te geven. De daders werden nimmer ont dekt. De bewoners hadden zich voor even- tueele herhaling van dergelijke overvallen van vuurwapenen voorzien, waarvan de zoon, door het geschreeuw van het meis je gewekt, thans gebruik maakte. De grootvader bleek gelukkig niet ge vaarlijk gewond te zijn; hij kon naar zijn woning vervoerd worden. De nachtelijke gebeurtenissen verwek ten in Veele veel beroering. De politie heeft de zaak in onderzoek. I »-WI li—m Paarden naar Frankrijk. De directie van den landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den rijkslandbouwconsulent te Parijs het „Journal Officiel" van heden het besluit bevat, waarbij het invoerrecht op paarden en veulens verhoogd wordt tot 2000 fr. per stuk en dat op slaehtpaarden tot 400 fr. per stuk. Zomer. We zitten nu midden in de warme da gen en moeten er daarom aan gaan den ken, dat de kippen, net als andere levende wezens, schaduw noodig hebben en fris- sche lucht. De hokken kunnen ontzettend benauwd zijn, vooral in den namiddag en wie er valnosten op nahoudt moet er om denken deze geregeld weer na te kijken en de opgesloten kippen zoo spoedig moge lijk weer vrij te laten. In do rennen kan men, voorzoover daarin geen boompjes of struiken staan, door middel van rietmat ten of lage planken-omheining voor wat schaduw zorgen. Een zeer voornaam punt is thans dc drinkwatervoorziening. Dieren die eieren leggen hebben, veel water noodig en vies, lauw water is nu eenmaal niet aantrek kelijk. Neem daarom als regel aan het water vaak te ververschen en zet den drinkbak in de schaduw. Dit kan men ge makkelijk gedaan krijgen er een deksel van een oude kist schuin over heen te zet ten, waardoor dus de drinkbak onder een soort afdakje komt te staan en koel blijft Ook biedt warm, vuil water veel meer ge legenheid tot bacteriegroei en al zijn dat nu lang niet altijd schadelijke bacteriën, die zich in het water ontwikkelen, toch kunnen er schadelijke onder zitten en al lerlei bacteriën die aanleiding geven tot spijsverteringsstoornissen. Reeds thans doen zich hier en daar onder de aanko mende hennen diphtherie voor en 'n derge lijke besmetting wordt door onrein water snel verspreid. Daarom raad ik aan thans in 't drinkwater, zoodra zich gevallen van diphtherie voordoen, wat chinisol te doen in een oplossing van 1 op 10.000, dus één pastille op één emmer water. Dit houdt de ontwikkeling van allerlei kiemen in het water sterk tegen, al doodt het in deze concentratie de smetstoffen ook niet. Het warme weer is ook de tijd voor ab lerlei ongedierte als luizen en mijlen. Zorg er voor dat de kippen een flink stofbad tot hun beschikking hebben. Hiertoe kan men zand gebruiken vermengd met houtasch of zwavel. Hoofdzaak is dat de dieren ge legenheid hebben zich in zoo'n bak met zand eens flink de veeren en de huid te wrijven en de parasieten er uit te ver wijderen. Wanneer men de hennen ontlui zen wil met insectenpooder, dan moet men zo bij de pooten beetpakken, omhoog hou den en dan het poeder flink tusschen de veeren strooien, vooral aan den buik. Daarna laat men de kippen een paar uren lang niet meer in het hok, want de luizen worden veelal door het poeder niet ge dood doch slechts bedwelmd en komen la ter weer bij. Zitten ze dan in het hok dan baat de heele behandeling niet. Hennen die in den herfst en den winter veel gelegd hebben, beginnen thans moe te worden, uitgeput te raken, ze leggen niet zoo veel meer en zullen licht neiging hebben te vet te worden als men daar met het voer niet op rekent. Ook hoeft de hen met de warmte minder zetmeelhou- dend voer noodig dan in de koude. Hen nen die good gelegd hebben, hebben ook de kleurstof, dio de dooiers kleurt, uit hun lichaam opgebruikt. Zij zullen dus bleeke snavels en pooten hebben. Loopen er echter thans nog kippen in don koppel rond met flinke gele pooten dan is dit een bewijs dat deze dieren slecht gelegd hebben en doet men beter deze op te rui- oe men. In den vacantie-tijd brengen de slachtkippetjes nog wel eens wat op. Ook de groenvoedering vraagt de aan dacht. In vele tuintjes begint het gras door de droogte te verdorren en taai te worden. Hoewel groenvoer best is voor de kippen, moet men met taai, oud gras erg oppassen, omdat het vaak aanleiding geeft tot kropverstopping. Beter is het thans de kippen rijkelijk te voorzien met slabladeren of andere groenteafval. Erg vroeg gebroede kuikens willen in Juli al wel aan den leg gaan. Men kan probeeren den leg wat tegen te houden door heel weinig legmeel te voeren, veel groenvoer en niet te veel graanveer.. Hoogfdzaak is, dat het dier geheel uit gegroeid is voor het aan den leg gaat. Het klinkt wel aardig, als de kippenlief- hebbers elkaar vertellen, dat hun jonge hennen op 4K maand al aan den leg gaan, doch men behoeft daar heusch niet blij om te zijn. Dergelijke vroegrijpe dieren leggen kleine eieren en blijven zwak en worden dus later voor de fokkerij ook niets waard. Men houdt die vroege leg- sters tegen met veel groenvoer en weinig eiwit. Zijn ze flink volwassen, laat ze dan maar leggen en voer ze flink. Ze zullen dan over een poosje in het lichte rui val len, doch als men gelukkig is en de dieren niet al te veel verzwakt zijn, zullen ze in den herfst en den winter toch veel meer gaan leggen. Even een opmerking. Een lezer zond een aantal kuikens naar mijn huis ter onderzoek. Nogmaals: dieren moeten ter onderzoek naar de Rijksserum-inrichting te Rotterdam worden gezonden en niet naar mijn huis. Anders oopt het steeds op teleurstelling uit. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Dltet Bureau: L Tel.: Redaot Poet Bljka: Firma F. P. HERSTEl Na de verkl di De Soc.-D( neele onthull staatsgreep, 31 Juli. Vermoede! met een verk manier wat roode brouw Het is to Hitler evenal reeds van te leggen. Ziehier wj bliceerd wor De Nation zich in den twee gevallei Eerste gev dagverkiezinj meerderheid ten, de Dui Hugenberg) eveneens tot den gereken regeering ge' van den gew zal van zulk maken, doch Bepaalde art den buiten v regeering za afkondigen, verdwijnt en uitschrijven, verkiezing vï Tweede g< brengt geen genberg en d< Blijkens den weken houdt lijkheid allee: Zoodra nu de nationaal- ste is van der van 31 Juli ring een ulti voegdheden t de rijksweer Hitleriaansc! Men verw; ultimatum bijzonderhede raai Schleic geregeld zi de machtsm socialistische op een krach Dit laatste deelen uitgew den nacht va: len worden e De leiders aanwijzingen meester moeti gebouwen, d velden, de Speciale troe] stond over te voornaamste van de socia rijksbanier, d deze maatreg organisaties korven. De nationa; wapens over machinegewe: den revolvers, depot bevindt gens bestaan rijksweer. In wagens en ai ste van een stormtroepen, man sterk zi, over een hal: ken. In Graf» nationaal-soc: king over eer Men bescht gen zet van om rijkspresi) de critieke da ten Berlijn t« vertoeft naar deze wijze ho het komende

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6