Binnenland. Uit de Provincie de nieuwe tarieven gereageerd en zijn door een te groot aanbod in eigen land zeer aanzienlijk gedaald. Volgens de „Evening News" zijn de on derhandelingen tusschen Mao Donald en De Valera mislukt, wijl De Valera bleef aandringen op de instelling van een arbi trage-commissie, waarin ook vertegen woordigers van buiten het Britsch impe rium zouden zitting hebben. Hij weigerde bovendien zich definitief te laten binden door de uitspraak van het arbitrage hof. Voorts eischte hij, dat de speciale rech ten, welke op den Ierschen invoer werden geheven zouden worden opgeschort tijdens het onderzoek en de onderhandelingen, terwijl hij van zijn kant weigerde, ook al zouden de douane-rechten aldus worden opgeheven, de verschuldigde annuiteit ad 1.500.000 p. st. te betalen. Nader wordt nog gemeld: Het was een dramatisch moment, toen De Valera kort na elf uur de ambtswo ning van den premier verliet en naar zijn gereedstaanden auto stapte, zonder zich te bekommeren om de toejuichingen van eenige geestdriftige aanhangers, die den geheelen avond op hem hadden gewacht en evenmin om het gefluit van een aantal andere omstanders. Zijn gelaat stond strak en diepe voren waren op zijn voor hoofd gegrift. Blijkbaar ligt het niet in de bedoeling, de gedachtenwisseling nog voort te zetten. Hevig onweer in het buitenland. Een boven Zuid-Beieren losgebarsten onweer, dat met hevigen hagel gepaard ging, heeft in de omgeving van Toelz we derom groote schade aangericht. Beken en rivieren traden buiten hunne oevers en overstroomden akkers en velden. De oogst wordt als volkomen verloren beschouwd Op verschillende plaatsen lag de hagel 40 c.M. hoog. Het gehucht Kobyly in Oost-Slowakije is getroffen door een hevig onweer, waar bij de bliksem insloeg en brand veroor zaakte in een huis en een schuur. Tenge volge van den wind greep het vuur snel om zich heen en weldra lagen 22 huizen en tal van schuren in de asch. Ongeveer 140 menschen zijn dakloos en er is voor miljoenen Tsjechische kronen schade aan gericht. Te Warschau heeft een hevig onweer gewoed, hetwelk met hevige regens ge paard ging. In het centrum van de stad werden vele huizen en veertien trams door den bliksem getroffen. Een arbeider is door het hemelvuur gedood. Groofe veldslag in Brazilië. De regeering meldt, dat de opstande lingen in den staat Sao Paulo door veer tigduizend man regeeringstroepen zijn aangevallen en zich over de geheele linie terugtrekken. Op verscheidene plaatsen is het tot gevechten gekomen. De regeerings troepen, ondersteund door bombarde mentsvliegtuigen, hebben de stad Bananal ingenomen. Bondspresident Vargas heeft maatrege len genomen om de levensmiddelenverzor ging der bevolking te verzekeren, waartoe hij steenkool-, olie- en petroleum-voorra- den in beslag heeft doen nemen. Een com missie krijgt de regeling. Spoorwegongeluk te Hagen. De persafdeeling van de rijksspoorweg directie Wuppertal deelt mede, dat gister middag in het station Hagen in Westfa- len 3 wagons, toen zij aan den passagiers- trein naar Steele zouden worden aange haakt, met dezen trein in botsing zijn ge komen, met het gevolg, dat drie reizigers zwaar en tien andere licht gewond wer den. Medische hulp was onmiddellijk ter plaatse. Met een kleine vertraging kon de trein zijn reis voortzetten. Korte Berichten. De gevaarlijke Coloradokever is waargenomen in een aardappelland bij de grens van de gemeente Frankfort a. d. Main. Larven werden onmiddellijk gezon den naar de autoriteiten, die met het on derzoek belast zijn en voorzorgsmaatrege len zijn genomen. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat in een mijn in den staat Minas Geraes negen arbeiders bij een hevige ontploffing zijn gedood. Bij Bomrath in den Hunsrück is on der een hevig onweer de bliksem in een kudde schapen geslagen. Vijf-en-twintig dieren werden gedood. In de Poolsche staatskruitfabriek bij Radom heeft Donderdag een ontploffing plaats gehad. De brand, die hierdoor ont stond, woedde verscheidene uren en ver woestte een deel der fabriek. Te Rijssel zijn op uitnoodiging van Fransche vereenigingen van oud-strijders vijftig jonge Duitschers aangekomen, die een week in Noord-Frankrijk zullen door brengen. Op een Amerikaansche tankboot zijn bij een ontploffing vijf matrozen om het leven gekomen. VERKORTING VAN ARBEIDSTIJD. Dezer dagen is een bespreking gehou den tusschen een delegatie uit het bestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereeni- gingen, bestaande uit F. van de Walle en S. de la Belle en den voorzitter van den raad van Ministers, Jhr Ruys de Beeren- brouck. Deze bespreking was een uitvloeisel van de resolutie inzake de arbeidstijd-verkor- ting, welke op het laatste congres van het N.V.V. is aangenomen. Van de zijde van de delegatie is bij monde van Van de Walle het standpunt van het N.V.V. uiteengssst, waarbij ge wezen is op de noodzakelijkheid om te trachten, door arbeidstijdverkorting tot vermindering van de werkloosheid te komen. Hierbij werd niet alleen gewezen op de arbeidstijden, welke uitgaan, soms zeer belangrijk uitgaan boven de 48 uur, zoo als die in ons land nog bestaan, maar ook op den eisch der moderne vakbeweging, welke beoogt tot de 40-urige werkweek te komen, welke eisch reeds in verscheidene landen practisch aan de orde is gesteld. Er werd bij den Minister op aangedron gen te bevorderen, dat de regeering werk gevers- en werknemers-vertegenwoordi gers van hiervoor in aanmerking komen de bedrijven bijeenroept, om na te gaan of, en zoo ja, op welke wijze arbeidstijd verkorting kan worden verwezenlijkt. De Minister was van oordeel, dat het hier inderdaad een belangrijk vraagstuk betreft en verklaarde zich bereid, deze aangelegenheid in den raad van Ministers te bespreken en het N.V.V. omtrent het resultaat hiervan nader te berichten. l'iiiiddels is, naar „Het Volk" meldt, bij het Verbondsbestuur de mededeeling ingekomen, dat naar aanleiding van bovenstaand onderhoud, de Minister van Oeconomische Zaken en Arbeid Vrijdag 22 Juli een bespreking zal hebben met een delegatie uit het Bestuur van het N.V.V. over hetzelfde onderwerp. De Eerste Kamer. In de vergadering der Eerste Kamer van Woensdag 20 Juli, 's middags half 2, zijn o.m. aan de orde het z.g. clearing- ontwerp, contingenteeringen van den in voer van schoeisel, (ricotgoederen, wollen en halfwollen stoffen en bovenkleeding, van den invoer van leestklaar schoenwerk, van den invoer van boter, van den invoer van rijwielbanden en van den invoer van porselein, fijn en sanitair aardewerk en muur- en wandtegels; voorts het ontwerp houdende een garantieregeling voor de kippenhouderij; en het wetsontwerp tot het verschaffen van rentelooze voorschot ten ten behoeve van den groven tuinbouw in West-Friesland. Crisissteun geweigerd. Eenige veehouders te Uithuizermeeden (provincie Groningen), hebben den Regee- ringssteun afgewezen, omdat zij dien niet behoeven. De nood in den Wesf-Frleschen tuinbouw. Op initiatief van de veilingsvereeniging „De Tuinbouw" werd Vrijdagavond een buitengewone algemeene noodvergadering gehouden in „Het wapen van Groote broek". Meer dan 500 tuinders waren uit den omtrek saamgekomen om besprekingen te voeren hoe verlichting kan worden ge bracht in hun noodtoestand en bij de re geering aan te dringen om daadwerkelijke en directe hulp te verleenen aan de tuin ders en hierdoor te voorkomen, dat de bedrijven ten gronde gaan en algemeene armoede hiervan het gevolg zal zijn. Er waren op deze vergadering verschil lende burgemeesters uit den omtrek. De voorzitter Th. Roosje hield een inlei ding waarin hij den treurigen toestand schetste waaruit dezé noodvergadering geboren is. In den vollen oogst kunnen de tuinders niet rond komen, komt er geen directe steun dan zullen de tuinders nood gedwongen hun arbeiders moeten ont slaan. Door een 20-tal sprekers werden harde woorden gezegd en verschillende moties ingediend, waarvan tenslotte de motie van het bestuur van „De Tuinbouw" z.h.s. werd aangenomen. Daarin wordt aange drongen op het toegezegde renteloos cre- diet en directe behandeling van de garan tieprijzen voor den groven tuinbouw wel ke van terugwerkende kracht zullen zijn. Salarisverlaging burgemeesters, enz. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben besloten, mede in verband met de van onderscheiden gemeentebesturen ontvan gen verzoeken, op de jaarwedden van bur gemeesters, gemeente-secretarissen en -ontvangers een tijdelijke korting toe te passen gelijk aan die van het Rijk. Deze korting zal achterwege blijven in die gemeenten, waar op deze salarissen na 1 October 1931 een verhaal wegens bij dragen voor eigen en of weduwen- of wee- zenpensioen van ten minste 3 pet. is of wordt ingevoerd. De heer Braat over de K. L. M.-beheer Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van waterstaat de volgende vra gen gesteld: Is het den minister bekend: dat bij de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij passage-personeel in dienst is menschen die vreemde talen moeten ken nen dat betaald wordt met 60 gulden per maand en een diensttijd heeft van 80 uren per week; dat een expeditieknecht daar 17,5 gul den per week verdient; dat lager personeel met een maandgeld van 2560 gulden wegens bezuiniging ontslagen wordt; dat een gids zich beloond ziet met 25 gulden per week, die tevens 45,80 gulden per week marinepensioen geniet; dat een boekhouder 275 gulden per maand salaris geniet, terwijl hij uit een vroegere betrekking reeds pensioen ge niet; dat een sous-chef bij den technischen dienst 275 gulden per maand verdient en een pensioen als oud-officier-machinist der marine heeft van 70 gulden per week; dat 5000 gulden voor tafelzilver, be stemd voor het restaurant der Maatschap pij, uitgegeven is? Is de minister bereid om een onderzoek naar deze gegevens in te stellen, en too die juist mogen blijken te zijn, deze Maat schappij wegens ondoelmatig beheer, en het bevorderen van cumulatie van pen sioenen met functies niet meer voor Rijks subsidie in aanmerking te laten komen? Muurtegels en sanitair aardewerk. Het Tweede Kamerlid Hermans heeft den minister van binnenlandsche zaken de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid, aan de gemeen tebesturen te verzoeken dezelfde maatre gelen te nemen bij aankoop van muurte gels en sanitair aardewerk, speciaal Ne- derlandsch fabrikaat, als door Z.Ex. in Juni j.l. werden gevraagd in het belang der cemenindustrie? België contingenteert visch. Bij de Vischhandelvereeniging te IJmui- den is bericht gekomen, dat met ingang van a.s. Maandag ook België den visch- invoer zal contingenteeren. Toegestaan zal worden een invoer van 25 pet. der in het voringe jaar verzonden kleinere visch- soorten en 90 pet. van de kabeljauw, schelvisch en rog. Aansprakelijkheid van den Girodienst. In de onlangs gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Delft werd besloten er bij den Postchèque- en Girodienst op aan te dringen, dat deze dienst de aansprakelijk heid voor de gevolgen van de déconfiture van de fa. Scheurleer voor zijn rekening zou nemen, voorzoover het betrof het overmaken van giro-saldi naar het bui tenland, waarbij de girodienst gebruik had gemaakt van de diensten der fa. Scheurleer. Verschillende andere Kamers hebben deze actie gesteund. De Kamer te Delft heeft thans een schrijven ontvangen, waarin wordt mede gedeeld dat, hoewel de verplichting daar toe juridisch niet aanwezig blijkt, de be trokken autoriteit toch besloten heeft om, teneinde de betrokken rekeninghouders terwille te zijn en in het belang van den dienst in het algemeen, de schade voor hen door de surseance van de fa. Scheur leer Zonen ontstaan, voor rekening van den girodienst te nemen. De aangelegenheid zal thans met de fa. B. H. Mulder te Delft rechtstreeks worden geregeld. Uii de textielnijverheid. Omtrent de te Almelo gehouden ver gadering van Twentsche gemeentebestu ren vernemen wij nader, dat de geheele vergadering het er over eens was, dat het bekende verzoek van de fabrikanten aan de regeering krachtig gesteund moet wor den, opdat in Ned.-Indië de invoer van katoenen goederen gecontingenteerd wordt. Uit de discssies bleek, dat de fabrikan ten de regeering bereids in twee conferen ties uitvoerig ingelicht hebben, zoodat men in Den Haag geacht moet worden ge heel op de hoogte te zijn van den nood van de katoenindustrie. Verder vernemen wij, dat ook de arbei dersorganisaties diligent zijn en zoo krachtig mogelijk de actie en het verzoek van de fabrikanten steunen. Een noodkreet van de Twentsche middenstand. Vertegenwoordigers van den midden stand hebben het volgende telegram aan de regeering gezonden: Ondergeteekenden, leiders van den mid denstand in Twente, welke omvat 5000 be drijven met een geïnvesteerd kapitaal van tenminste 50 millioen gulden, zien met angst de langzame verarming van hun bloeiende en nijvere landstreek aan. Door het lijdelijk gedoogen en aanzien, dat de Twentsche industrie, aangewezen op de wereldmarkt, van allen afzet wordt afgesneden en daarbij in eigen rijk over geleverd is aan een ongebreidelde en on sociale concurrentie van het buitenland, vragen zij Uwe Excellenties met nadruk, ten spoedigste in overleg maatregelen te treffen, opdat voorkomen worde, dat één van de bloeiendste en rijkste deelen van ons vaderland haar ondergang tegemoet gaat. Regenval van de laatste dagen. Omtrent den regenval van de laatste dagen deelde 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in De Bilt Zaterdag het volgende mede: Na de zware plaatselijke regens, welke de laatste dagen tijdens onweersbuien zijn gevallen, w.o. 41 m.M. in ruim twee uur te Helmond op den 12den Juli, 53 m.M. te Hatert gedurende den namiddag en 26 m.M. te Staphorst in den avond van den 12den, en van 13 op 14 Juli 63 m.M. te Kapelle (Z.-B.), is in den afgeloopen nacht te Groningen 74 m.M. gevallen, na dat gistermiddag 2 m.M. regen was waar genomen. INVOER VAN VRUCHTEN IN FRANKRIJK. De beieekenis voor Zeeland. In het „Journal Officiel" van 9 dezer werden een decreet en een ministriëel besluit van 8 Juli j.l. gepubliceerd, hou dende contingenteering van den invoer van aardappelen, fruit en groenten in Frankrijk. De grootte der contingenten werd voorloopig slechts voor de maand Juli vastgesteld. Aangezien de invoer van consumptie aardappelen en groenten uit Nederland nog verboden is, kan met vermelding der aan ons land toegestane contingenten voor vruchten worden volstaan. Uit Nederland mogen, naar de rijks- landbouwconsulent Dr Sevenster te Parijs mededeelt, in de maand Juli 1932 via het grenskantoor Armentieres 110 quintalen en via het grenskantoor Jeumont 220 quin talen worden ingevoerd. In dit geval wordt het stelsel der invoervergunning niet meer gevolgd. Wanneer de totale in voer voor een bepaalde categorie het vast gestelde contingent bereikt heeft, zal het publiek daarvan door een aan de buiten deur van het douanekantoor bevestigde mededeeling in kennis worden gesteld. Daar deze maatregel voor Zeeland wat betreft den afzet van roode bessen van groote beteekenis is heeft de Pro vinciale Commissie der Veilingen in Zee land zich op 16 Juli telegrafisch tot den Minister van Economische Zaken en Ar beid gewend met verzoek ten spoedigste een regeling te treffen noodig om van het toegestane kwantum gebruik te maken. Het ontbreken van een dergelijke rege ling, welke wel voor andere gecontingen- teerde producten bestaat, maakt het on mogelijk om te exporteeren, omdat men het risico loopt dat aan de grens het product wordt geweigerd, wanneer het toegestane kwantum reeds is bereikt. Nadrukkelijk is gewezen op het groote belang, dat de Zeeuwsche fruitteelt bij deze aangelegenheid heeft, daar de laat ste jaren de export naar Frankrijk sterk is toegenomen. De totale uitvoer uit Nederland naar Frankrijk bedroeg voor roode bessen in Juli 1931 239.000 K.G., terwijl nu slechts een hoeveelheid van 33.000 K.G. per 10 dagen is toegestaan. De hoeveelheid over de Zeeuwsche vei lingen verhandelde roode bessen bedroeg in 1931 ongeveer 1% miljoen K.G., zoodat het van grooten invloed op den prijs zal zijn, wanneer nog een regeling tot stand komt, waardoor althans een gedeelte naar Frankrijk kan worden geëxporteerd. Bovenvermelde maatregelen van de zijde der Fransche Regeering zouden be doeld zijn als tegenmaatregel in verband met het invoerverbod van Fransche pro ducten ingesteld door de Nederlandsche Regeering ter wering van de Calorado- kever. De contingenteering van vruchten door Frankrijk is voorts voor Zeeland nog van beteekenis in verband met den uitvoer van peren naar Frankrijk. Voor dit product bleken wat de goede kwaliteit betreft de laatste jaren eveneens goede exportmogelijkheden te bestaan en de totale hoeveelheid van uit Nederland geëxporteerd bedroeg in 1931 1.203.000 K.G. Streekarchief voor Weste lijk Z e e u w,s c h-V laanderen. In 1928 bestond het plan om de zoogenaamde Gothische kapel aan de Hoogstraat te Sluis, nadat deze zou zijn gerestau reerd, in te richten als streekarchief voor gemeente-, waterschaps- en kerkelijke ar chieven van Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren. Mevr. Gatacre, geb. De Stuers had genoemde kapel voorwaardelijk afgestaan aan de gemeente Sluis om daarin een ar chief of museum te vestigen, en bij vol doende medewerking van de verschillende besturen kon dit belangrijke monument al dus een voortreffelijke bestemming krij gen. In het verslag over 1931 van den In specteur der gemeente- en waterschaps archieven in Zeeland vinden wij dienaan gaande het volgende opgeteekend: De restauratie van de Gothische kapel te Sluis heeft niet tijdig plaats kunnen hebben en daarom is het aanbod van Me vrouw Gatacre, geb. De Stuers komen te vervallen. Maar de plannen (stichting streekarchief) waren hiermede nog niet definitief van de baan, al had een tot de daarvoor in aanmerking komende bestu ren gerichte aanvraag om medewerking niet bijzonder veel succes opgeleverd. In- tusschen waren geheel nieuwe berekenin gen noodig, zoowel door het verlies van het beschikkingsrecht over de kapel, als door de tijdsomstandigheden in het al gemeen. Thans overweegt men de moge lijkheid, om het gebouw achter het raad huis, in welk gebouw de kantschool, het gemeentearchief en de oudheidskamer ge vestigd zijn, in te richten als de bewaar plaats van een streekarchief voor Sluis en omgeving. Het is waarschijnlijk, dat bin nen niet te langen tijd aan de betrokken administraties een nieuw en behoorlijk omlijnd plan zal kunnen worden voorge legd. Provinciale bibliotheek van Zeeland. Uit het verslag over 1931 van den bibliothecaris van de Pro vinciale bibliotheek van Zeeland blijkt, dat een groot aantal boeken is ontvangen uit de bibliotheek van wijlen Mej. van den Arend, overleden te Domburg. Het was mogelijk eenige werken van algemeenen aard aan te schaffen terwijl de verzame ling Zeelandica is aangevuld. 4633 personen bezochten de bibliotheek; uitgeleend zijn 4661 boeken. De Schelde bekerwedstrijd. De derde maal, dat de zwemwedstrijd Breskens-Vlissingen gehouden is, heeft wel alles medegewerkt om die te doen sla gen. Het weer was voor een wedstrijd als deze Zaterdagmiddag uitstekend, droog, doch een betrokken lucht, waardoor de zwemmenden geen last van zon in de oogen hadden, een goede watertempera tuur van 67 graden. Verder waren er goede voorzorgsmaat regelen tegen eventueels ongelukken, goe de begeleiding van de deelnemenden, die in getale van 17 waren opgekomen, nadat een tweetal was afgekeurd door den dok ter. Te 12.48 startten alle 17 ter hoogte van den vuurtoren van Nieuwersluis en slechts vijf hebben het ditmaal na langer of kor ter tijd moeten opgeven. Te 14.28, dus precies na 1 uur en 40 mi nuten kwam J. Stenders uit Hilversum als eerste aan en had den wisselbeker ge wonnen, die verleden jaar F. Kuijpers uit Amsterdam in 2 uur 37 m. verwierf. 'Deze was nu no. 2 in 1 uur 45 m.; 3. A. van der Burgt, Vlissingen in 1 uur 54 m.; 4. Mej. M. Olsen, Rotterdam in 2 uur 11 sec. of evenveel als Mej. Y. Lauwereins verleden jaar er over deed, die toen de eerste aan komende zwemster was; 5. G. van Loo, Middelburg 2 uur 14 m.; 6. G. P. Horns, Bergen op Zoom 2 u. 19 m.; 7. D. Luit- wieler, Vlissingen 2 u. 30 m.; 8. Mej. E. Klaassen, Vlissingen 2 u. 31 m.; 9. Mej. M. Dekker, Veere 2 u. 32 m.; 10. Mej. A. Bijsterveld, Vlissingen 2 u. 34 m.; 11. G. Erasmus, Breskens 2 uur 58 m.; 12. J. van den Heuvel, Breskens, 3 uur 13 m. De belangstelling aan den wal en op de verschillende oevers was zeer groot en zooals uit de cijfers blijkt, was het een spannende wedstrijd. Des avonds heeft de burgemeester, dhr G. A. van Woelderen, in Brittannia de prijzen uitgereikt en er op gewezen, dat het nu toch wel gebleken is, dat deze wed strijd zeer goed mogelijk is. Dierenmishandeling. Dezer dagen bemerkte ëen veekoopman uit Goes, dat een hem toebehoorend rund, dat i:i een weide liep onder de gemeente 's-Heer Abtskerke, een gapende wonde vertoonde, zoodat de hulp van een veearts moest worden ingeroepen. Bij onderzoek bleek, dat een arbeider, die in de omgeving van het weiland werkzaam was, uit baldadig heid een spade naar het dier heeft ge worpen, met het bekende gevolg. De po litie onderzoekt de zaak. Door de politie te Middelburg is proces-verbaal opgemaakt tegen een in deze gemeente woonachtigen landbouwer die er van verdacht wordt gedurende een paar weken, zelfs gedurende de laatste warme dagen 'n'2-tal paarden, die in een wei liepen, niet van water te hebben voor zien. De dieren hebben ten slotte, gekweld door dorst, het hek, toegang gevende tot de weide, vernield en zijn als razenden naar een in een naburige weide staande drinkensbak geloopen, alwaar zij zooveel water dronken, dat er bijna niet voor aan te dragen was. Middelburg. De politie heeft proces-ver- baal opgemaakt tegen een jongen, die zich schuldig maakte aan verduistering ten nadeele van zijn patroon. Zaterdagavond is een juffrouw, die in de Langedelft even van 't trottoir af week door een zeer langzaam rijdenden auto tegen haar voet gereden, die blijkbaar inwendig gekneusd is. Goes. De Raad dezer gemeente zal op Dinsdag 19 Juli, des namiddags 3.30 uur, vergaderen. De volgende punten komen aan de orde: 1. Ingekomen stukken. 2. Herstemming over het voorstel tot het nemen van een besluit als bedoeld in art. 212 der Gemeentewet. 3. Herstemming over het voorstel tot het benoemen eener commissie ad hoe in zake de gasthuiskwestie. 4. Vaststelling van het le suppletoir-ko hier der hondenbelasting voor 't dienst jaar 1932. 5. Voorstel tot wijziging der Verordening op de mestvaalten enz. Wijziging der verordening ophethoudenvanmestvaalten enz. In verband met een schrijven van de Gezondheidscommissie stellen B. en W. voor in de verordening op het houden van mestvaalten, varkens- en veestallen en het ledigen van secreten in de gemeente Goes, de volgende veranderingen aan te brengen: Artikel 1 wordt gelezen als volgt: „Waar in deze verordening wordt mel ding gemaakt van „bebouwde kom" wordt daaronder verstaan elk deel der gemeente, waar minstens vijf aaneengebouwde of op een onderlingen afstand van ten hoogste 25 M. van elkander geplaatste huizen in rijen worden aangetroffen, met een strook grond ter breedte van honderd meter, ge rekend vanaf de grens van het gebouw of het daarbij behoorend erf". Aan het slot van artikel 4 wordt een nieuwe alinea toegevoegd, luidende als volgt: „Burgemeester en Wethouders kunnen nadere eischen stellen ter voorkoming van stankverspreiding of verontreiniging". Artikel 9 wordt gelezen als volgt: „Overtreding der bepalingen van deze verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geld boete van ten hoogste driehonderd gul den". Kloefinge. Vrijdag j.l. gaf de mondorgel club „Inter Nos" een concert op de mu ziektent. Het programma werd als ge woonlijk onder leiding van dhr v. Sprang keurig afgeweerkt. De talrijke opkomst be wees wel, dat deze vereeniging zich in een toenemende belangstelling mag verheugen. Kapelle (Z.) Zaterdagavond werd door Prof. G. Wisse in de Ned. Herv. Kerk te Biezelinge, welke daartoe vrijwillig af gestaan was een openbare tijdrede gehou den. Spr. bepaalde zijn gehoor bij de dagen van Noach in verband met onzen tijd. Met ernst werd gewezen op de teekenen der tijden en het afwijken van God en zijn woord. lerseke. Vrijdagavond vergaderde de vereeniging tot bevordering der oester-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2