No. 243 Maandag 18 Juli 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland nog altijd 25 ct. per half ponds pakje hier BLUE BAND verrassen0 nieuws VACANTIE! - OVER? Dan op een GEKA Kinderrijwiel genieten l Belangrijkste Nieuws. Vraagt Uw rijwielhandelaar Dit nummer bestaat uit 2 bladen dagmiddag tijdens een nationaal-socialis- EERSTE BLAD. uitgesproken arbeiderswijken binnentrok, Buitenland Ter voldoening aan de wet op het menggebod wordt Blue Band voortaan gemengd met 25°/o allerfijnste Roomboter onder rUkscontröle. Ondanks deze toevoeging van dure natuurboter BLIJFT DE PRIJS van Blue Band ONVERANDERD. Postrekening No. ££455. Directeur-Hoofdredacteur: if|9pKKlW VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. ZUIDEMA. n A Ve Zeeuw Abonnementsprijs: Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. JgÊ H Ah W jt'^% JÊ'W\ il l JFJf WÊÊ Fer 3 maanden' <™ao° 9" po,t' '3- Tel.: Redactie en Administratie No. 11. gg ^^^^g *gB BT JSf Losse nummers0.05 Prijs der Advertentlën: Bijkantoor te Middelburg. JKÊ&ÊÊF M^ÏÊHÈSf Jl-£ regels 11.20, elke regel meer 30 Pirma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. AW^gffjÊF Bij abonnement belangrijke korting. Binnenland. Vergadering Zeeuwsche polder- en wator- schapsbond. Werking van de crisis-zuivelwet. De noodtoestand in Twente. Onze tuinbouwproducten voor Frankrijk. Buitenland. Geen overeenstemming tusschen Enge land en Ierland. De staking in België geëindigd. Bloedige botsingen in Duitschland. Ingezonden Mededeeling. niet te kunnen toegeven. Trots de poging door de ministers gedaan om deze stand punten met elkaar te verzoenen, is men omstreeks één uur uit elkaar gegaan zon der dat eenig resultaat was bereikt. De besprekingen zullen evenwel spoedig worden hervat. Van den uitslag dezer be sprekingen hangt het besluit af, dat door den socialistischen partijraad en de fede ratie van socialistische vakvereenigingen zal worden getroffen. Een Europeesche landbouwconferentie. Einde Augustus zal te Warschau een nieuwe Oost-Europeesche landbouwconfe rentie gehouden worden. De Poolsche re geering zal de uitnoodigingen hiervoor binnen enkele dagen versturen aan Bul garije, Zuid-Slavië, Hongarije, Roemenië, Tsjecho-Slowakie, Estland en Letland, dus aan de staten, die vertegenwoordigd zijn in de studiecommissie, welke verleden jaar op de landbouwconferentie te Sofia werd gevormd. Naast landbouw-vraagstukken zullen de resultaten van dê conferentie van Lausan ne worden besproken, alsmede bet econo misch en financieel herstel van midden- en Oost*-Europa. In politieke kringen te Warschau wordt gezegd, dat de Poolsche regeering voor nemens is, de conferentie voorstellen te doen over een gemeenschappelijk optre den van de betrokken staten op de econo mische wereldconferentie. Een Russisch luchtmonster. Volgens een bericht uit Moskou zal het grootste passagiersvliegtuig, dat in Rus land gebouwd is, binnenkort een demon stratievlucht uitvoeren, waarbij ook een bezoek aan Berlijn zal worden gebracht. Het vliegtuig zal 40 passagiers en een la ding van 2000 Kg. bont aan boord heb ben. Het vliegtuig is voorzien van 5 Ju- pitermotoren en zal door den piloot Mi- chejeff bestuurd worden. Hittegolf in Amerika. De sedert verscheidene dagen in de Ver. Staten heerschende buitengewone warmte heeft 21 dooden geëischt. Bijna evenveel personen verdronken. Verder zijn bijzon der veel menschen door de warmte be vangen geraakt. Volgens de weerberich ten van den meteorologischen dienst is een koeler weer vooreerst niet te verwach ten. Geen overeenstemming tusschen Engeland en Ierland. Het in werking treden van de bijzon dere Engelsche rechten op Iersche waren had Vrijdag een bijna volkomen stilleggen van het goederenvervoer van Ierland naar Engeland tengevolge. Slechts één lading van Dublin is in Liverpool aangekomen. De Clyde-scheepvaartmaatschappij zag zich gedwongen baar geheele vrachtver keer tusschen Waterford en Bristol te staken, zoodat rekening moet worden ge houden met de mogelijkheid van ontslag van vele geëmployeerden. Met paarden bespannen wagens met melkladingen, die de grens van Ulster overtrokken, werden weer teruggezonden, omdat paarden zijn belast met een recht van 20 pet. De vrachten werden daarop met vrachtauto's verder gezonden. De prijzen voor eieren en varkens- vleesch hebben in Ierland onmiddellijk op tisohe opmarsch. Aanvankelijk verliep deze volkomen rustig. Eerst toen de stoet kwam bet tot 'handtastelijkheden en an- I dere incidenten. Volgens ooggetuigen werd uit verscheiden huizen op den stoet en op de begeleidende politie-agenten geschoten. De politie opende toen ook het vuur, be gon huiszoekingen te verrichten en fouil leerde verdachte voorbijgangers. De op tocht der nationaal-socialisten moest ge staakt worden en de stoet werd ontbon den. Op verscheiden punten werden pogin gen gedaan, de straat op te breken en barricades op te richten, hetgeen echter door de politie werd belet. De Hamburgsche politie had sterke pos ten aan de stadsgrens geposteerd om uit breiding der ongeregeldheden te voor komen. Niettemin kreeg een Hamburgsche agent een schot in den voet. Ook te Berlijn is het tijdens de week- wisseling weer tot politieke botsingen gekomen, waarbij eveneens slachtoffers vielen. Een nationaal-socialist werd uit een hinderlaag beschoten en doodelijk ge wond; de politie arresteerde in verband hiermee twee communisten. Een 19-jarig fietser werd door Hitlerianen met mes steken zwaar gewond, een 51-jarig natio naal-socialist kreeg messteken van com munisten. Twee fietsers losten in het wilde weg schoten en slaagden er in te ont komen. Gemeentelijke bemoeiingen. In een vorig nummer hebben wij be toogd, dat de zelfstandigheid der gemeen ten een kostelijik goed ook voor het algemeen Rijksbelang zooveel mogelijk moet worden geëerbiedigd. Aan den anderen kant is het ook noodig dat de gemeenten blijven op baar eigen terrein, dat ze zich niet gaan bewegen op maatschappelijk gebied. Er is een sterke strooming om de ge meentelijke bemoeiingen uit te breiden. Men wenscht, dat de gemeente zich niet alleen zal interesseeren voor bedrijven, die een monopolistisch karakter hebben, (gas- en electriciteitsvoorziening enz.), maar de gemeente moet zich ook bemoeien met de distributie. Gevraagd worden, met name in de grootere plaatsen, gemeente lijke melkbedrijven, groentenhallen, visch- winkels en dergelijke. Op die manier, zoo meent men, zullen de belangen van de consumenten beter worden gediend dan door de middenstan ders. In verschillende plaatsen heeft men dan ook reeds proeven in deze richting geno men. De ervaringen waren echter niet bemoe digend. Hoewel deze gemeentebedrijven vaak op zeer voordeelige voorwaarden werkten, b.v. door dat geen oprichtings kosten in rekening werden gebracht, de lokaliteiten voor een prijsje beschikbaar werden gesteld, enz. hebben ze het op den duur toch moeten opgeven. Thans komt weer het bericht, dat te Amsterdam de gemeentelijke vischvoor- ziening moet worden stopgezet. „In de eerste jaren zoo deelen B. en W. aan den raad mede, heeft het bedrijf zich geheel volgens de verwachtingen ont wikkeld. Ook in de latere jaren heeft het bedrijf beantwoord aan 'het doel, waartoe het was opgericht; echter van 1920 af met uit zondering van de jaren 1927 en 1928 ten koste van min of meer groote jaarlijk- sche verliezen. Deze verliezen moeten ge heel geweten worden aan de moeilijke om standigheden, waaronder het bedrijf, in vergelijking met den particulieren handel, werkte. De arbeidsvoorwaarden van het personeel waren daarbij een factor van groote beteekenis. Intusscben zijn de omstandigheden, waaronder het werkt, 'zooveel slechter ge worden, dat B. en W. het niet verant woord achten, de gemeentelijke vischvoor- ziening langer te doen voortbestaan. Het bedrijf heeft in de laatste jaren met een stijgend verlies gewerkt en B. en W. verwachten niet, dat in de volgende jaren hierin verbetering zal ko men." Einde der staking in België. De Zaterdag, in bet departement van arbeid gevoerde onderhandelingen der paritaire commissies der 'ijzerindustrie en machinenbouw hebben tot overeenstem ming geleid. De werkgevers verklaarden zich bereid, indien tot onmiddellijke hervatting van het werk besloten wordt, tot 1 November van dit jaar geen loonsverlaging meer in te voeren. Tevens werd afgezien van het doorvoeren der kort geleden aangekon digde loonsverlaging. Den 8sten Augustus a.s. zal de toestand opnieuw worden onderzocht. De besturen van de socialistische partij en van de vakvereenigingscommissie heb ben de arbeiders van het geheele land en van alle takken van industrie opgeroepen, den arbeid te hervatten. België en de Rijnvaart. Naar gemeld wordt, gaat België weer een nieuwe premie in het Rijnvaartver- keer toepassen. Het betreft nu metaal - producten, afkomstig van den Rijn en be stemd voor den doorvoer over Belgische zeehavens. Besloten is, om vanaf 1 Augustus e.k. (datum van vertrek der schepen uit Ruh- rort) en voor een proeftijd van 3 maan den, een premie toe te kennen van 2 frs. per ton, voor ladingen, uitsluitend be staande uit metaalproducten, afkomstig van den Rün, stroomopwaarts Emmerik, vervoerd met schepen over Belgische zee havens en bestemd voor den uitvoer ter zee. Voor het toekennen dezer premie, ko men de volgende producten in aanmer king; ruw ijzer en staal, in staven of niet; bewerkt ijzer en staal in staven of ban den; bouwstukken voor bruggen; platen uit ijzer, staal of blik; nagels en bijbe- hoorenden; ijzeren dwarsliggers voor spoorwegmateriaal; buizen en zuilen uit ijzer of staal; ijzer- en staaldraad; alle andere ijzer- en staalproducten. De moeilijkheden in de Belgische ijzer industrie. Minister-president Renkin en de minis ter van arbeid en nijverheid, Heyman, hebben drie uur lang geconfereerd met de gedelegeerden van arbeiders en van in- dustrieelen der machinebouw-, ijzer- en staalbedrijven. In de ijzerindustrie werd met ingang van 1 Juli een loonsvermin dering met vijf procent ingevoerd, die door de arbeiders niet is aanvaard. In de machinebouw-industrie was overeengeko men, dat de loonen na 15 Juli met 2 Yi pet. en met 1 Oct. wederom met 2 Yt pet. wor den verlaagd. De arbeiders eischen nu, dat van al deze loonsverlagingen zou worden afgezien en dat de huidige loonen voorloopig tot 1 No vember zouden worden gestabiliseerd. De industrieelen meenen van hun kant 1 om finaneieele en om moreele redenen De gemeente moet het doen, zoo zegt men. Maar de gemeente kan het niet doen. En als ze het kon doen, dan nog zou ze het niet moeten doen, omdat het niet haar taak is zich op dit gebied te bewegen. HEVIGE GEVECHTEN IN DUITSCHLAND. Vele dooden en gewonden. Gisteren is bet te Altona tot hevige straatgevechten gekomen, die 's avonds laat reeds twaalf dooden en 55, meeren- deels zwaar gewonden, waaronder zes vrouwen, hadden gevergd. Het werd toen was rustiger, nadat een van wagens ge maakte barricade in een der hoofdstra ten door de politie was bestormd; maar nog altijd waren eerste hulp-colonnes aan het werk om gewonden te bergen, die door hun partijgenooten aanvankelijk de hui zen waren binnengedragen. In een groot deel der stad, tot aan de Hamburgsche grens, lag het tramverkeer geruimen tijd geheel stil; van vele tram wagens waren de ruiten door schoten vernield. Ondanks het feit, dat pantser auto's werden gebruikt, bleven de commu nisten van de daken af op de politie schie ten. Heele straten moesten door de agen ten huis na huis worden afgezocht en vele personen het getal 200 werd genoemd zijn gearresteerd en naar het hoofd bureau gebracht. De bloedige incidenten begonnen Zon- 3

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1