No. 241 Vrijdag 15 M1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERST E BLAD. Schrikbarende cijfers. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKSN WERKDAG. Abonnement pprijs; Per 3 a» eanden, franco per post, f V- Losse nummersfn.05 Prijs der AdvertantiHn: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. BIJ abonnement belangrijke korting. De economische toestand van ons land wij hebben er gisteren aan de hand van het rapport-Weiter de aandacht op gevestigd is diep treurig. Er is over de geheele linie een gewel dige achteruitgang. Het spreekt vanzelf, dat dit van invloed moet zijn op den financieelen toestand van het rijk en de gemeenten. Terwijl aan den eenen kant, tengevolge van den crisisnood in breede kringen de uitgaven vermeerderen, gaan aan den an deren kant de inkomsten zienderoogen achteruit. Groote tekorten kunnen op die wijze niet uitblijven. In het rapport-Welter worden daar omtrent de volgende bijzonderheden ver meld: De begrooting voor 1931 was aanvan kelijk geraamd op f 612.6 millioen aan uitgaven en f 603.4 millioen aan inkom sten. Het geraamde tekort was f 9.2 mil lioen. Maar reeds thans staat vast, dat deze raming veel te gunstig is geweest. Het bedrag der inkomsten is f 37 millioen be neden de raming gebleven. Berekend wordt dan ook, dat het jaar 1931 sloot met een nadeelig saldo van f 49.3 millioen. En met het verloop in dit jaar 1932 ziet het er niet beter uit. Waren de uitgaven door de Regeering bij het indienen der begrooting geschat op f 593.6 millioen en de inkomsten op f 544.2 millioen, reeds bij de Memorie van Ant woord moest de regeering meedeelen, dat de raming derénkomsten f 20 millioen te hoog was geweest. Getracht werd het groote tekort te dek ken door salarisverlaging (f 7 millioen), benzinebelasting (f 10.5 millioen), ver hooging van invoerrechten (f 11 millioen). En daarna nog: door verlaging der uitga ven (f 6.5 millioen), verhooging der ben zinebelasting (f 5 millioen), korting op de uitkeeringen aan de gemeenten en pro vinciën (f 2 millioen), uit het reservefonds (f 18 millioen). Toch bleef er nog een on gedekt tekort over van f 9.5 millioen. Maar door allerlei omstandigheden, als tegenvallers bij de conversie van leeningen het slechter worden der spoorwegfinan- ciën, het verlies op ponden-sterling door de Ned.-Bank, enz. valt thans te rekenen op een tekort van f 43.4 millioen. Maar naast de gewone begrooting is er nog een begrooting voor den crisisdienst. De begrooting voor ondersteuning aan behoeftige Nederlanders in het buitenland, werkverschaffing, suikerbietensteun. vïas- steun, administratiekosten en subsi diën voor werkloozenkassen, bedraagt f 47.3 millioen. En die der inkomsten (sigaret- tenaccijns, suikeraccijns, zegelrecht, zuid vruchten, wijnaccijns), bedraagt slechts f 20.6 millioen. Dus ook nog een te kort van f 27 millioen, dat voor 1933 ge raamd wordt op f 24 millioen. De begrooting der gewone uitgaven en inkomsten wordt in het rapport aldus be rekend, dat zij tenzij sterk bezuinigd wordt sluit met een te ramen tekort van f 65.1 millioen. Men krijgt dus op de gewone begrooting: Voor 1932 een geraamd tekort van f 43.4 millioen, voor 1933 een geraamd tekort van f 65.1 millioen, totaal 108.5 m i 1- 1 i o e n, waarbij dan nog komt bet tekort op den crisisdienst, geraamd op f 24 mil lioen". En hierbij komt dan nog, dat ook de gemeentelijke uitgaven enorm zijn gestegen. Voor 1931 werden deze uitgaven ge raamd op f 700 millioen of f 100 millioen meer dan in 1928, terwijl bovendien ge constateerd moet worden, dat de werke lijke uitgaven de in de begrootingen ge raamde uitgaven steeds aanzienlijk heb ben overschreden, in 1929 zelfs met meer dan f 43 millioen! Dit wijst óf op geflat teerde begrootingen, óf op een onvoldoen de begrootingsbewaking. Groot is ook de toeneming geweest van de gemeentelijke schulden. Bedroegen deze in 1919 nog f 850 millioen, tien jaren later waren ze reeds boven de f 2100 mil lioen gestegen, dus een vermeerdering met niet minder dan f 150 pet.! Schrikbarende cijfers! Wie zich dit alles realiseert, wie reke ning houdt aan de eene zijde met de sterk verminderde draagkracht van de bevol king en aan den anderen kant met de ge weldige uitzetting der uitgaven, die zal moeten toestemmen, dat een krachtige bezuiniging apolitiek absoluut noodzakelijk is. Het mes moet er in! Daar is geen ont komen aan. Over de middelen om tot het ge- wenschte doel te geraken kan verschil van meening bestaan. Maar niet over de vraag, of het doel in het rapport-Welter aangegeven, be reikt moet worden. Wanneer dit alles vaststaat, dan is een vruchtdragende behandeling van de be zuinigingsplannen mogelijk. Dan blijven dikke woorden als waar aan de Soc. Dem. pers zich te buiten gaat achterwege en komt er een ernstig behan delen van de vraag, op welke wijze het beoogde doel het best kan worden be reikt. De stakingen in België. Nadat Woensdagavond in de hoofdstad nog relletjes door de communisten ver oorzaakt waren, was Donderdag te Brus sel alles rustig en werden de enkele per sonen, die gearresteerd waren, weer vrij gelaten. Te Sclessin bij Luik hadden Donderdag nog een paar botsingen plaats tusschen de politie en de opruiers, evenals in den nacht te Marchienne au-Pont. Ook te Gent hebben de communisten nog den kop opgestoken en de arbeiders van een metaalfabriek van hun werk weten af te brengen. De dokwerkers konden zij biertoe nog niet bewegen. Vernomen wordt, dat de arbeiders, die aan het kanaal van Brussel naar Char leroi werkten eveneens in staking zijn ge gaan en dat ook in het Neder-Sambre-ge- bied de beweging zich uitbreidt. Daarentegen werd in de steengroeven van Quenlast, Lessines en Soignies bet werk hervat. Volgens een me de deeling van bet mini sterie van bdnnenlandsche zaken is de toestand in het land thans rustig. Te Antwerpen zijn twee communisten aangehouden, die pogingen in het werk stelden om arbeiders tot staking over te halen. In de Borinage zijn de werkzaamheden in geringen omvang hervat in de cement en enkele andere fabrieken. In het bekken van Luik heeft de staking zich eenigszins uitgebreid. In het gebied van Charleroi hebben een honderdtal communisten de arbeiders aan het kanaal Gharleroi-Brussel overgehaald om te staken. In het gebied van Namen zijn overal de communistische aanplak biljetten verwijderd. De soldaten van de lichting 1931, die aanvankelijk nog onder de wapenen zou den worden gehouden, zullen toch op den vastgestelden tijd met onbepaald verlof gaan. België's financieele toestand. De correspondent van de „Maasbode" te Brussel meldt: Gisteren seinden wij, dat de Belgische regeering besloten had, een wetsontwerp in te dienen, teneinde algeheele financi eele volmacht te hebben tot November en dat zij, nadat in de Kamers hiertegen door alle partijen was geprotesteerd, van dit voornemen nog denzelfden dag afge zien heeft. Wat dg regeering hiermede bereiken wilde en hoe het komt, dat zij het zoo ge makkelijk prijs gegeven heeft? In regee- ringskringen wordt hierover het volgen de gezegd: Het was het gouvernement alleen maar te doen om de kamer niet tot in het oneindige toe vast te houden door haar eventueel de toestemming te moeten vragen tot diverse financieele operaties die noodig zouden kunnen zijn of tot het doorvoeren van speciale schikkingen, voortvloeiende uit de conferentie van Lau sanne. Daar het voornemen van de regeering om algeheele volmacht te vragen in het parlement zoo slecht ontvangen werd heeft ze, daar dit voor haar tenslotte toch op hetzelfde neerkwam, besloten, de Kamer tijdens de vakantieperiode bijeen te roe pen. De regeering zou zelf geen al te groot belang gehecht hebben aan haar voorne men tot het vragen van volmachten. Met klem wordt echter verzekerd, dat het in geen geval haar voornemen was om tot inflatie over te gaan. Van Papen bij Hindenburg. Officieel wordt medegedeeld, dat de rijkspresident gisteren den Rijkskanselier Von Papen ontvangen heeft, die rapport uitbracht over de onderhandelingen te Lausanne. De rijkspresident bracht den Rijkskan selier dank voor zijn werk te Lausanne en verzocht hem, dien dank over te willen brengen aan de andere leden der delega tie. Hierna ontving de president een ge meenschappelijk rapport van den rijks kanselier en den rijksminister van bin- nenlandsche zaken over binnenlandsche kwesties. NOODWEER IN HET MOEZELDAL. Naar Wolff uit Coblenz seint, hebben in het Moezeldal hevige slagregens ernstige schade aan de wijnbergen toegebracht. Nader meldt nog een V. D.-bericht. In Zeil stroomden enorme watermassa's van de wijnbergen. Het water drong in de hui zen, welker bewoners moesten vluchten naar de hoogere deelen van de stad. Vele huizen zijn beschadigd door de aardmas- sa's, die het water met zich meevoerde. Ook in het St Joseph-ziekenhuis wer den groote verwoestingen aangericht. Het graan ligt verpletterd tegen den grond. In de dorpsstraten hebben zich me ters hooge aardhoopen opgestapeld. De autoriteiten hebben voorgesteld in Zeil den noodtoestand af te kondigen. Uit Merl, Puendericj en Kaimt worden soort gelijke verwoestingen gemeld. De spoor weg door het Moezeldal moest den gehee- len nacht den dienst staken. Er wordt met koortsachtige haast gewerkt aan bet vrij maken van de Moezelstraatweg. Ook het Kaiserstuhl-gebied werd zwaar geteisterd. Langer dan een half uur woed de hier een orkaan, met wolkbreuken en hagelslag. De wijnbergen en de velden zijn volkomen vernield. De oogst voor de eer ste twee of drie jaar is verwoest. De hagel viel zoo dicht, dat de men- scben er tot de knieën in wegzakten. Het laagste deel van Endingen staat geheel onder water. Bij Achkarren reed een wagen door het slechte zicht op den spoorweg, juist toen er een trein aankwam. Bij de botsing die volgde, werd een vrouw gedood. Zwaar geteisterd werd ook de stad Brei- sach. Geheele straten werden vernield. Verder wordt ook schade door onweer gemeld uit het Kehler-gebied en uit Mid den-Baden. Ernstige onweerschade in Frankrijk. Uit verschillende Fransche departemen ten wordt gemeld dat door onweders groo te schade is aangericht. De rivieren zijn ten deele buiten hare oevers getreden en hebben de te velde staande gewassen vol komen vernield. In bet bijzonder is aanzienlijke schade aangericht in de omgeving van Toulouse. In de rivieren is veel vee verdronken. De materieele schade bedraagt millioenen francs. De Garonne is op schrikbarende wijze gestegen, zoodat men verdere overstroo mingen vreest. Ten behoeve van de be volking der bedreigde streken zijn reeds omvangrijke voorzorgsmaatregelen getrof fen. Noodweer in Noord-ltalië. Tengevolge van zware onweders in den nacht van Maandag op Dinsdag is de Ta- naro bij Asti buiten zijn oevers getreden, waardoor uitgestrekte gebieden tot Alba en Alessandria overstroomd zijn. D'e ge heele koren- en hooioogst is daar ver woest. De schade bedraagt vele millioe nen lire. Bij Guneo is de hut van een landbou wer door de golven van een rivier meege sleurd waarbij de bewoner den dood vond. Te Parma beeft een onweer met een orkaanachtigen storm en stortregens een deel van de stad en de aangrenzende vel den onder water gezet. Ook hier leed de oogst groote schade. Te Massa sloeg de bliksem het kruis van den klokketoren weg en beschadigde het koepelgewelf. De droogte In Hongarije. Naar de Magyarorszag bericht, heeft de droogte, die reeds sedert weken in het Hongaarsche graafschap Vas heerscht, tengevolge gehad, dat het riviertje Perint geheel is uitgedroogd, met uitzondering van enkele plaatsen, waar nog 10 tot 20 c.M. water staat. Op deze plaatsen hebben zich tienduizenden visschen verzameld, die ellendig te gronde zijn gegaan en een verschrikkelijken stank verspreiden. De vliegende Hitier. Volgens de „Völkischer"Beobachter" zal Adolf Hitler Vrijdag in verband met den verkiezingsstrijd een nieuwe vlucht door Duitschland maken. Meer dan vijftig maal zal Hitler in den loop van de volgende veertien dagen van plaats tot plaats vliegen, om verkiszings- redevoeringen te houden. Hittegolf in Polen. Een hitte als thans in Polen heerscht is in geen vijftig jaar geregistreerd. In de zon is het 50, in de schaduw 35 graden. Vele personen werden door de warmte bevangen en vielen flauw. In de omgeving van Kattowitz heeft een geweldig onweer gewoed, gepaard met een orkaan. Rumoer in de Belgische Kamer. De besprekingen der in overweging ne ming van het Vlaamsch nationalistische voorstel tot herziening van de Belgische grondwet heeft Donderdagmiddag in de Belgische Kamer tot zeer ernstige inciden ten aanleiding gegeven. Men weet, dat dit voorstel reeds ruim een jaar geleden werd ingediend en neer komt op een hervorming van het Belgische staatsregime. De unitaire staat zal vol gens dit voorstel plaats maken voor een Vlaamsch-Waalsch koninkrijk op federa tieven grondslag. De eerste spreker was de Waalsche so cialistische afgevaardigde Hubdn, die in een lange rede op het verschil wees, dat tusschen de Vlaamsche en Waalsche men taliteit bestaat, welk verschil sedert de Vlaamsche' zelfstandigheidsgedachte als gevolg van den oorlog zooveel terrein ge wonnen heeft, in kracht is toegenomen. Hubin maakte van de gelegenheid gebruik om van zijn liefde voor Frankrijk te ge tuigen. Hij verklaarde aan het eind van zijn rede zich samen met de andere socia listen van stemmen te zullen onthouden. Toen de Minister van binnenlandsche zaken, Carton, na hem aan het woord kwam, werd van de zijde der Vlaamsche nationalisten tegen deze inbreuk op de parlementaire traditie hevig geprotesteerd De Vlaamsche nationalisten beweerden, dat bij besprekingen als deze steeds een der onderteekenaars van bet voorstel ge legenheid werd gegeven om dit te ver dedigen, voordat de minister aan het woord kwam. Carton wilde evenwel niet van zijn voornemen afzien. Hij sprak en kele woorden tot de Vlaamsche nationa listen, die in het rumoer verloren gingen, maar tot een nieuw algemeen kabaal aan leiding gaven. De leerplicht in Rusland. Te Moskou heeft een conferentie plaats gehad ter bespreking van den cultureeren opbouw gedurende de periode van het tweede vijfjaars-plan. Medegedeeld wordt, dat de plannen ge durende de eerste vijfjarige periode ge heel zijn uitgevoerd. Dit jaar worden in Rusland ongeveer 80 millioen menschen onderwezen. Aan het einde van het tweede vijfjaarsplan zullen in alle onderwijs-in- richtingen tot 130 millioen personen on derwijs ontvangen. Thans ontvangt van elke twee burgers in Sovjet-Rusland één onderwijs; in 1937 zullen van elke drie burgers twee onder wijs ontvangen. Tot het uitbreken van den oorlog kre gen in Rusland slechts 8 millioen men schen onderwijs; dit jaar reeds tienmaal zooveel en aan het einde van het tweede vijfjaarsplan zullen het vijftien maal zoo veel zijn. De geheele invoering van den 7-jarigen schoolplicht zal waarschijnlijk in 1935 plaats hebben. Boerenonlusten in Rusland. Volgens een bericht van de „Agentur Express" zijn kortgeleden in enkele plaat sen van de republiek der Wolga-Duit- schers onlusten onder de boeren uitge broken, welke door de G.P.U. bloedig zijn onderdrukt. Alleen reeds in Urby en Krasnyj-Put zouden ruim negentig kolonisten zijn neergeschoten. Volgens dit bericht zouden de oorza ken der onlusten zijn, dat de plaatselijke Sovjet-autoriteiten de verordening van Stalin over den gedeeltelijk vrijen handel in levensmiddelen niet willen uitvoeren. Op talrijke plaatsen, waar de kolonisten hun producten ten verkoop wilden aan bieden, zouden hun goederen in beslag genomen zijn. Binnenland. De nood der landarbeiders. Hevige botsing tusschen communisten en fascisten. Buitenland. Noodweer in het Moezeldal. De stakingen in België. Boerenonlusten in Rusland. In vele gevallen heeft men den eigenaar gearresteerd en aangeklaagd wegens le vensmiddelen-speculaties. Op verschillende plaatsen zou het tot directe vuurgevechten zijn gekomen tus schen de bevolking en afdeelingen van de G.P.U., die uit Moskou versterkingen heeft moeten ontbieden. De „Kurjer Warszwaski" publiceert een bericht over bloedige botsingen tus schen Oekrainsche boeren en de G.P.U. In een plaatsje in het gouvernement Kiew zouden de boeren geweigerd heb ben de vereischte hoeveelheden graan te leveren. Toen daarop de G.P.U. het graan in beslag wilde nemen, dreven de boeren de troepen uit het plaatsje. Na aankomst van versterkingen is het dorp omsingeld en, althans volgens dit bericht, aan alle vier hoeken in brand gestoken. Verder meldt het bericht nog, dat 350 personen bij den aanval op het dorp om het leven zijn gekomen. Scheldebeker-zwemwed- strijd. Het zal niet meer noodig zijn, de belangstellenden te herinneren aan den derden Schelddbeker-zwemwedstrijd, die morgenmiddag van Breskens naar Vlis- singen plaats heeft, maar kan worden vol staan met de mededeeling, dat de start tusschen half één en één uur plaats heeft. Voor drie uur zal er dus aan het strand te Vlissingen wel niet veel van de zwemmers te zien zijn. Dit wil niet zeg gen, dat er voor dien tijd niet voor vol doende attractie zal worden gezorgd. Goes. Loop der bevolking: Ingekomen: Ph. Haak en gezin, van Kapelle, Scbeldestraat 88. M. de Jonge, dienstbode, van 's-Heerenhoek, Beesten markt 25. L. G. de Waard en gezin, kan toorbediende, van Kloetinge, Piccardtstr. 28. J. 0. Verlinde en gezin, bakkersknecht van Axel, 's-H. Hendr.kinderendijk 34. Wed. J. de Wit, pensionhoudster, van Zwijndrecht, Vogelzangsweg 38. G. Th. G. de Graaf en gezin, kapper, van Zand- voort, Couwervestraat 20. J. W. Taat, off. L. d. H., van Amsterdam, Ravelijn 10. A. Knopjes, dienstbode, van 's-Heerenhoek, v. d. Goeskade 69. P. M. den Boer geb. 't Gilde, zonder beroep, van Terneuzen, Westerstr. 16. P. Goedegebure, dienstbo de, van 's-Heer Arendskerke, 's-H. H.k. straat 56. G. J. C. Drever, zonder beroep, van Amsterdam, Korte Vorststr. 8. A. v. d. Berge, chauffeur, van Wolfaartsdijk, Ad. v. Westerw. buurt 16. Vertrokken: M. P. Molhoek, verpleeg ster, naar Dordrecht, Hysterboekstr. 20- zwart; J. van der Weele, loodgieter, naar Kloetinge, A 133; L. M. van Breen, jour nalist, naar Renesse, B 102; C. Louwerse, en gezin, behanger, naar Middelburg, O 164; W. Leijten geb. Zuidijk, zonder be roep, naar Roosendaal, Fortuinstr. 2B; L. van den Boomgaard en gezin, chauf feur naar Bergen op Zoom, Nieuwe Dreef 15; Wed. P. Wessels, zonder beroep, naar Culemborg, Stationsweg llbis; W. Ippel, smid, naar Werkendam, Slikstraat; A. T. Jansen, liefdezuster, naar Amsterdam, O. L. Vr. Gasthuis; Wed. J. Goedegebure, zonder beroep, naar Zutphen, Coehoorn- singel 74; C. Sinke, kellner, naar Middel burg, Hotel du Commerce; G. Zoethout, Off. L. d. H., naar Hilversum, Frans Hals straat 15; L. Smit en gezin, boekdruk ker, naar Kloetinge, B 126. Naar wij vernemen is de toestand van den heer P. Mulder, die gisteren door een auto werd aangereden, vrij bevredi gend. Kloetinge, Gisteravond speelde de voet balvereniging K.V.V. een wedstrijd tegen Goesche Boys. Goesche Boys won met 3—1.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1