No. 240 Donderdag 14 Juli 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HOLLAND'S BESTE MERK VERSCH GEKARND De economische toestand. mr VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Belangrijkste Nieuws. hotf %Scfsftah GIJ DWAAS FEUILLETON Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voretetraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Ff? 3 meenden; franco pes poet,- f S,— Losse ncmmore10.05 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Een vruchtbare behandeling van het rapport-W el ter is alleen mogelijk, als er eenig besef is van den economischen toe stand. De bezuinigingen, die in dit rapport worden voorgesteld zijn van diep ingre pen den aard. En ze zijn ten eenenmale onaanvaard baar als bet niet vast staat, dat bier een dwingende noodzaak is. Een afwijzing van wat wordt voorge steld is alléén toelaatbaar, als kan worden aangetoond, dat er andere en betere mid delen zijn om bet dreigende gevaar af te wenden. Groote woorden als een „aanslag" op dit of dat, of „een politiek schandstuk" kunnen bier geen effect sorteeren. Er moet wat gedaan worden. Dat moet voor alles vast staan. En als dat bet geval is, dan zal men er vanzelf toe komen bet gebruik van groo te woorden na te laten en de voorstellen z a k e 1 ij k te bekijken. Daarom kan bet zijn nut hebben een korte samenvatting van wat bet rapport over den economischen toestand van ons land meedeelt, bier te laten volgen. Het eerst en 't ergst werd door de we reldcrisis getroffen de scheepvaart. Reeds in 1921 zette de daling der vrach ten in, om tenslotte een peil te bereiken, dat bet behalen van winst in bijkans alle gevallen uitsluit. Vooral na 1929 is de toe stand werkelijk kritiek geworden. Groote verliezen worden geleden, die ten deule slechts door de vroeger gemaakte reserves gedekt worden. De waardedaling van het pond sterling dreigt hier vooral catastrophale gevolgen na zich te sleepen, daar de vrachttarieven in ponden plegen gesteld te worden. De reisinkomsten daalden met 20 tot 30 pet. Steeds meer schepen werden op gelegd. Was er op 1 Januari 1930 nog maar één schip opgelegd, metende 3683 B.R. ton, op 1 Januari 1931 waren dit reeds 86 schepen, metende 425.310 B.R. ton, op 1 Januari 1932 zelfs reeds 167 schepen, metende 781.514 B.R. ton. En thans, na een half jaar, zijn deze cijfers al weer veel grooter geworden. Ge volg: werkloosheid bij het opvarend per soneel. Was de sterkte bij de Reedersver- eeniging in Nederland begin 1930 nog 24.100 personen, eind December 1931 was dit reeds gedaald tot 15.350 personen. De scheepsbouw houdt hiermede gelijken tred. Het getal en de tonnage der in aanbouw zijnde schepen loopen met verontrustende snelheid terug. September 1931 was zij reeds de helft minder dan een jaar te voren. En waar doorgewerkt werd, geschiedde dit vaak zonder winst en op zeer bezwarende betalingscondities: credietverleening op langen termijn. Ook het bankbedrijf heeft ernstig de gevolgen van de wereldcrisis onder vonden, al heeft ten onzent tot nog toe het grondbedrijf daaraan weerstand kun nen bieden. Welke schokken hier op te vangen waren, blijkt het best, wanneer wij het verloop op de aandeelenmarkt be zien. De waarde van 89 der meest op den voorgrond tredende aandeelen daalde van 2 September 1929 tot 4 Januari 1932 met ruim 70 pct.l Een verlies van. bijna vier milliard! I Ook op de obligatiemarkt traden aan zienlijke dalingen in, mede door de daling van het pond sterling en van andere valuta. De toestand in het bedrijfsleven wordt scherp belicht door de emissie-cij- fers van particuliere ondernemingen. Deze bedroegen in 1928 nog f 531 millioen. In 1929 nog f 388 millioen, dalende in 1930 tot f 252 millioen, en in 1931 tot.f 52 millioen! En het ergste is, dat daaronder slechts waren f 4.8 millioen voor industri- eele doeleinden. Noodlottig, zoowel voor Ned.-Indië als voor het Moederland, was de snelle prijs daling der koloniale producten, grooter dan ooit - is voorgekomen sedert de afschaffing van het cultuurstelsel. De rubberprijs daalde van f 3 in 1925 tot 7 cent! De opbrengst van suiker daalde van f 419 millioen in 1928 tot f 175 milli oen in 1931. De koffie daalde van f 79.3 millioen tot f 19.5 millioen, de tabak van f 82.5 millioen tot f 36.8 millioen. De rub ber-export, die in 1925 nog bedroeg f 586 millioen, daalde in 1931 tot f 52 millioen! En in gelijke verhouding daalden de winstuitkeeringen, terwijl nu nog slechts enkele ondernemingen zonder verlies werken. Aanzienlijk is dus uit dezen hoofde in ons land de daling van het inkomen, ter wijl in Ned.-Indië de openbare financiën totaal in de war gestuurd werden. Het tekort voor 1932 na schrikbarende be zuinigingen! wordt geraamd op f 200 millioen. De treurige economische toestand in Ned.-Indië werkt ook terug op de N e- derlandsche industrie, die een groot afzetgebied mist, en bovendien nog verdrongen wordt door de met zeer lage arbeidsloonen werkende Japansche indu strie. Hierbij komen de tallooze import belemmeringen in de meeste lan den, waarbeen onze industrie exporteerde. Daardoor is de toestand werkelijk veront rustend geworden. Overal valt teruggang op te merken. Het ergst is de toestand in de aarde werk- en glas-industrie, de diamant-indu strie en de zuivel-industrie. Iets minder slecht gaat bet nog in de chemische indu strie, al gaat ook daar de afzet achteruit. De textiel-industrie kreeg den ergsten knauw door den val van bet pond sterling. In 't algemeen is de toestand sedert October 1931 beduidend slechter geworden, vooral in dez. g. n. onbeschutte bedrijven, die voor de wereldmarkt van den export produceeren. Een aanzienlijke daling der productie kosten zal hier noodig zijn, om de con currentie te kunnen volhouden, vooral te gen Engeland, de Scandinavische landen, Finland en Japan, die door bet loslaten van den gouden standaard de productie kosten met ongeveer 30 pet. verlaagd heb ben. Ernstig is de toestand ook op het ge bied van lan d- en tuinbouw en vee- te e 11. De prijsdaling is bier zoover voort gegaan, dat in den regel thans de kost prijs van bet product den verkoopsprijs overtreft. Hoogst ongunstig moet dus de positie genoemd worden. Ook hier beeft vooral de daling van de valuta in Enge land en de Scandinavische landen ruïneus gewerkt, niet minder ook de invoering in bijna alle landen van import-belemme rende bepalingen. Hoe ernstig deze toestand is, begrijpt men eerst goed, wanneer men bedenkt, dat in ons land, ondanks de toegenomen indu strialisatie, nog steeds ongeveer een vierde deel der bevolging van agrarische werkzaamheden moet be'staan. In de laatste maanden is ook in den tuinbouw de positie sterk achteruit gegaan. En betzelfde geldt voor de veenderij en de zeevisscherij, terwijl ook in den mijnbouw de toestand steeds ongunstiger wordt. Van dit alles is een ongewoon groote werkloosheid, waarvan de omvang belaas nog steeds toeneemt, het gevolg, waardoor voor de noodzakelijke ondersteuning zware lasten op de open bare kassen worden gelegd. De totale on dersteuning, door Rijk, Gemeenten en de werkloozenkassen, bedroeg in het eerste kwartaal 1932 ongeveer f 34 millioen, ter wijl bet aantal werkloozen op rond 300000 valt te ramen. Het is niet mogelijk zich een juiste voorstelling te vormen van de som van leed, die door deze koele cijfers wordt aan geduid. De moreele gevolgen van langdu rige werkloosheid, vooral die van jonge lieden, zijn nog zwaarder aan te slaan dan de financieele. In een volgend nummer nog iets over de gevolgen hiervan voor onze Rijkst en Gemeentefinanciën. Laat ons de feiten nagaan. In de „Telegraaf" schrijft Dr G. P. Gun ning over bezuiniging op het Lager On derwijs. Hij handelt daarbij ook over de vraag, of in de pacificatie niet de eigenlijke oor zaak schuilt van bet te groot aantal on te klein formaat der lagere scholen. Het antwoord is verrassend. Laat ons, zegt bij, de feiten nagaan. Ingezonden mededeellngen. Binnenland. De uitvoering van bet rapport-Welter. De Eerste Kamer over den steun aan de varkenshouderij. De uitvoering van de Boterwet in Zeeland. Wolkbreuk boven Bergen op Zoom. Buitenland. Meer rust in België. Oproep tot bezonnenheid in Duitscbland. Het Fransch-Engelsch accoord. De tekst van bet gentlemen-agreement ge publiceerd. De cijfers spreken bier een duidelijke taal. Zij bewijzen, dat wèl in de steden, ten gevolge van de Openbaar-0nder- wijs-versplintering bet scholen- accrss bet leerlingen-accres overtrof, maar niet daarbuiten. In verband daarmede zegt bij o.m.: In de provincie, waar men versnippe ring als gevolg van de pacificatie bet meest zou verwachten, dat is Friesland, is daarvan bijna geen sprake. Op de vele kleine schooltjes, die daar bestaan te wij zen, heeft geen zin, zonder vergelijking met de cijfers, die vóór de pacificatie gol den. Immers Friesland beeft thans 593 L. S., maar had er in 1914 reeds 544. Dus slechts een accres van 9 pet., voor 4 pet. meer leerlingen. Trekt men nu van het 5 pet. surplus nog af het O. S.-accres door O. O.-versplintering in Leeuwarden en de overige steden, dan blijft er zeker geen 2 pet. over, welke dan mogelijk aan de paci ficatie te wijten zou zijn. Met cijfers moet men voorzichtig zijn. Ik weet, dat hier ook nog tal van andere factoren in het geding kunnen worden ge bracht. Maar dit mogen wij op grond van het bovenstaande toch wel constateeren: vol komen daargelaten hoe men overigens over de pacificatie moge denken en toe gevende, dat deze zeer zeker in bijzondere locale omstandigheden eenige versnippe ring kan veroorzaken en heeft veroor zaakt, de cijfers bewijzen, dat de ze geen invloed heeft gehad op de totaaluitkomsten. BLUE BAND B.B.44-C Vrij naar het Engelsch. van JOHN JOY BELL. 87.) o- „Goed hoor! Ik ben lang geleden ook wel eens zoo aangedaan geweest. Het is een heerlijk gevoel als je niet weet, hoe je je enthousiasme onder woorden moet brengen. Bewaar het zoo lang je kunt, maar zorg dat je niet zoetig wordt. De oude journalist sprak vriendelijk en de jongere zweeg eenige oogenblikken. Toen zei hij: „Maar je zult haar toch zeker niet afkammen?" „Heelemaal niet. Maar mijn lof zal niet zoo enthousiast zijn." „Wat zal je over Elsie Glen zeggen?" „Het beste wat ik zeggen kan." „Denk je, dat het meisje een groote toekomst heeft?" „Juist het tegendeel. Ze heeft heele maal geen toekomst, het arme kind. Daar om zal ik haar roemen, zoo lang ik kan in de Courier", zei de oudere man. „Laat haar nu zoo gelukkig mogelijk zijn." „Ik begrijp je heelemaal niet. Ik weet wel, dat ik nog een nieuweling in het vak ben, terwijl jij al een jarenlange onder vinding hebt. Toch, ik kan het niet hel pen, zou ik denken, dat een meisje, dat bij baar eerste opteden zoo'n succes beeft, bet ver kan brengen." „En waarom oogstte ze zoo'n succes?" „Waarom? Wel, omdat baar zingen en baar voordracht en „Mijn beste jongen, baar zingen was goed, maar niets bijzonders, en haar voor dracht niet heter dan van de meeste zan geressen. Ze bracht je in verrukking zoo als ze bet beele auditorium in verrukking bracht, door baar frischheid en natuur lijkheid ik kan bet niet anders uitdruk ken. Ik beken, dat ze mij ook mee sleepte, tot de tragedie er van me trof." „De tragedie?" „Ik meen mijn overtuiging, dat haar triomf van vanavond niet van langen duur zal zijn. Ik kan me vergissen, maar ik ben er van overtuigd, dat dit meisje bij baar volgend optreden zal mislukken. Haar stem en voordracht zullen misschien nog winnen, maar baar frissche natuur lijkheid zal ze verliezen. Het subtiele ver schil tusschen haar en zoo veel andere gewone zangeressen zal vervliegen. Bo vendien waren de lichte vroolijke liedjes bij uitstek geschikt voor haar persoon lijkheid. Maar, mijn jongen, het was baar natuurlijkheid, die ons allen onder baar bekoring bracht." „En ik ben er van overtuigd, dat er meer is, dan dat," zei de jonge man kop pig, voor zich zelf besluitend, dat hij juffrouw Glen den volgenden dag zou in terviewen. „Nu we zullen zien", zei zijn vriend gelijkmoedig. „Spaar jij je lof maar niet. Je recensie in de Gazette zal in ieder ge val wel wat goeds worden. Je zoudt er een copy van kunnen bewaren om er over een paar jaar nog eens op terug te kun nen komen." Hij stak de handen in de zakken en beide mannen verhaastten bun schreden naar „the Strand". Ondertusschen zat Elsie in haar kleed kamer en gaf zich over aan de zorgen van haar kamenier, een vrouw van mid delbaren leeftijd met een droevig gelaat. Ze was zelf vroeger aan het tooneel ge weest en sprak onophoudelijk. Elsie viel haar niet in de rede, misschien boorde ze het niet eens. Het meisje trilde nog van de opwin ding van haar succes. Het applaus klonk haar nog in de ooren. Ze zag nog de dichte rijen hoofden voor zich. Haar ge dachten waren verward. Bij stukjes en I beetjes herinnerde ze zich haar schrik bij baar binnenkomen, het flauwe handge klap van enkele vriendelijke menscben, die baar wilde aanmoedigen, baar eerste lied, bet daaropvolgende terugroepen dat baar van streek bracht, zoo onverwacht was het. Dergelijke kleine voorvallen dwarrelden haar door het hoofd, dansen de als het ware rond bet eene groote ge beuren van dien avond het laatste en enthousiaste geklap van bet publiek. En toen de gelukwenschen van de concertle den, die zoo vriendelijk voor haar geweest waren en bet eigenaardig gedrag van Blyth, die zonder een enkel woord min stens een minuut baar beide handen stond te schudden en zich toen bukte en haar kuste. Nu wachtten hij en zijn zuster op haar om met nog eenige anderen te gaan sou- peeren. Het zou een vroolijk troepje zijn, dat wist Elsie .en toch zou ze zich graag verontschuldigd hebben, als ze dat had kunnen doen zonder haar twee goede vrienden te verdrieten. Ze wist, dat Lady Mac Donald, voor wie ze meer toegene genheid voelde dan ooit, op haar terug komst zou wachten gedurende lang6, een zame uren, want er was een potlood briefje met bevende hand geschreven, ge weest tusschen de bloemen op een zij tafeltje. „Lieve kind. Het is prachtig. Ik zal op je wachten. Ik kan niet slapen, voor ik je gezien heb en weet, dat je nog mijn kleine Elsie bent." Tegen het eind van baar optreden bad Elsie gekeken naar dt loge, die Lady Mac Donald genomen bad en waarin mijnheer en mevrouw Rhind haar gast zou zijn. Maar de Rbind's waren er niet. In plaats daarvan herkende ze bet gezicht van Robert Barker. Ze nam het Lady Mao Donald niet kwalijk. Barker bad een poo3 van te voren al verteld, dat bij van plan was Elsie's optreden bij te wonen en het was niet meer dan natuurlijk, dat hij Lady Mac Donald in baar loge opzocht. Ze vroeg zich wel af, waarom de Rbind's er niet waren, niet wetend, dat lady Mac Donald dien dag een telegram had ont vangen, waarin ze zich verontschuldig den. Voor eens hadden de Rbinds een uit- noodiging vergeten, dacht ze. Maar Elsie vergaf haar vroegeren meester, terwille van zijn vrouw en nu in haar uur van succes besefte ze, 4ioeveel ze hen ver schuldigd was. O, als die nu het ware ge luk maar konden vindenl (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5