Heeren-, Jongeheeren [EN KUUR BIERGISTPOEDERS Veiling van Zwarte Bessen. en MnoerKieeoing MT Het beste adres voor MANUFACTUREN is dat van L. E. RIVIERE, Groote Markt, Hoek Gravenstraat MIDDELBURG Marktberichten. Land- en Tuinbouw OPENBARE TIJDREDE DIENSTBODE. H. H. Marktbezoekers I VEILING - VLISSINGEN. Publieke Verkooping. Openbare Verkooping Costume, Demie of Regenjas Manufacturen Berichten over onze Adverteerders. op Zaterdag 16 Juli a.s. TOEGANG VRIJ. De Afbraakveiling Los- kade Middelburg begint precies HALF 2 heden Donderdagmiddag. Zaterdag 16 Juli a.s. Ie Hypotheek gevraagd, Een groote partij Dekkleeden, Landbouwtouwwerk. In de „Prins van Oranje", Nieuwstraat, Goes Betaaldag 1 November 1932. Contante koopers geen opgeld. MIDDELBURG. Kleine Veiling van 13 Juli. 7.45 uur. Aardbeien 714; Tomaten 1218; Frambozen 11—32; Kersen 29; Druiven 6569; Witte bessen 1012; Roode bessen 9—16; Kruisbessen 416; alles per kg. Exportveiling 10 uur: Aardbeien 611 per kg. KRABBENDIJKE. Veiling van 12 Juli. Aardbeien f 10.50 per 100 kg. KAPELLE-BIEZELINGE. Veilingen van 12 Juli. Exportveiling van 10 u. v.m.: Mad. Moutot 812.80, Jucunda's 11.8012.20 per 100 K.G. Exportveiling van 1 uur n.m.: Mad. Moutot 7.4011.30, Jucunda's 11.80 13.60 per 100 K.g. Kleine veiling: Aardbeien 612, Mei kersen 1234, Bruine Blanche 3033, Roode Blanche 2225, Hollanders 34 43, Volgers 30—33, Morellen 2335, Sui kerkersen 2224, Porceleinkersen 20, Markiezen 26, Zuurtjes 18, frambozen 1357, roode bessen 619, zwarte bes sen 1228, kruisbessen 812, witte bes sen 1012, gele boontjes 1620 ct., ai- les per Kg. Exportveiling van 4.30 u. n.m.: Mad. Moutot 6.2010.60, Jucunda's 11.2012 per 100 Kg. ROTTERDAM. Ter Rotterdamsche eier- veiling, Warmoezierstraat 37—39, werden 205.000 eieren aangevoerd. Prijs: Kipeieren 12.05—13.40, Eendeie ren i 2.10i 2.55. GOES. Veilingsvereeniging „Zuid-Beve land". Exportveilingen van 12 Juli 1932. Veiling van 10 uur v.m.: Tomaten A 12.50, id. B 14.10, id. G 10.30, id. GG 4 gld. per 100 Kg. Veiling van 11 uur v.m. Aardbeien: Ju- cunda A 12.20, id. B 11.60—12, id. Ma dame Moutot 12.60 per 100 Kg. Veiling van 1 uur n.m.: Zwarte bessen 25.60, id. lie soort 18, roode bessen 9.80 —10.30 per 100 Kg. Veiling van 4 uur n.m. Aardbeien: Ju- cunda A 11.20, id. B 10.6010.80, id. Madame Moutot 14.40 per 100 Kg. Kleine veiling: Kersen: Hollanders 34 45, Bruine Blance 2529, Zoete Mo rellen 1831, Markiezen 41, Brusselsche Bruine 21, Bergsche Morellen 28, Vroe ge van Werder 32, Meikersen 2750, Roode Suikerkersen .2433, Porselein kersen 25, Witte Vleeschkersen 22—36, uitschot Kersen 615, blauwe druiven 61, kruisbessen 610, zwarte bessen 25, roode bessen 728, witte bessen 714, frambozen 1839, loganbessen 16, aard beien 215, tomaten 415, snijboonen 2030, princesseboonen 1842, tuin- boonen 59, doperwten 315, peulen 25, zilveruien 1316, sjalotten 2, aardap pelen 2.303.90, id. poters 1.50—2.20, al les per 100 Kg.; wortelen 311, kroten 22.60, pootuien 4.505.10, lelies 17, lathyrus 0.60, alles per bos; perziken 3 10, meloenen 3550, witte komkommers 5—9, groene id. 6, bloemkool 26, id. He soort 0.502, roodekool 49, groene sa- voyekool 2.90, snijboonen 0.60, kropsla 1.802.30, andijvie 2.703.10, kipeieren 2.602.80, eendeieren 2.90, alles per 100 stuks. De nieuwe Ford luxe-automobiel. Bij de firma De Dreu te Goes wordt een speciale expositie van de nieuwe Ford automobiel gehouden, die niet zal nalaten de aandacht te trekken. De nieuwe Ford vormt een omwenteling op de automobielmarkt, daar de waarde voor geld, welke hiermede aan het publiek wordt geboden, werkelijk merkwaardig is. De nieuwe Ford biedt nu, wij kunnen welhaast zeggen alles, wat in een mo derne automobiel verlangd kan worden. Ja, in sommige punten meer dan vele duurdere automobielen. Noemen wij hier slechts de voornaamste punten: Een trillingvrije 8-cylinder in V-vorm- motor, welke 65 rem-P.K. kan ontwikke len of een 4-cylindermotor van veel ver beterd type, welke 50 rem-P. K. ontwik kelt. Synchro mesh gangwissel met „ge- ruischlooze" tweede versnelling. Gemak kelijk overschakelen van 2de op 3de ver snelling en omgekeerd bij elke snelheid. Soepele transversale veeren, vooral door de nieuwe plaatsing van de achterveer achter de achteras, waardoor een meer platte veer is toepast kunnen worden dan bij de vroegere Ford-modellen. Vierdubbel werkende hydraulische schokdempers, waarop een nieuwe vin ding is toegepast. Deze schokdempers stel len zich namelijk af naar de heerschende temperatuur door middel van een thermo staat op elke schokdemper. Groote maat banden (18 X 5.25 inch) op electriseh tot een geheel gelaschte sta len draadspaakwieilen met forsche naven, voorzien van fraaie roestvrije stalen dek sels, die de wielmoeren afdekken. De nieuwe veering, de thermostatische geregelde schokdempers en de groote ban den maken tezamen met de zeer ruime, uitstekend gestoffeerde carrosserieën de nieuwe Ford tot een uiterst comfortabelen, geriefelijken wagen. De carrosserieën vertoonen uitwendig zeer fraaie, moderne lijnen. Vooral geldt dit voor de gesloten modellen, waarvan de carrosserie-bovenkant aan de voorzijde af geronde hoeken heeft. De 8-cylinder motor met de cylinder- groepen in V-vorm geplaatst en de 4-cy- linder motor van ongeveer gelijke lengte nemen weing ruimte in beslag, met het gevolg, dat er meer chassislengte beschik baar blijft voor de inzittende personen. De voorbanken in alle gesloten model- i len zijn gemakkelijk ten gerieve van den bestuurder te verplaatsen, terwijl men er op is gezeten. Groote vier-wielremmen en een voor ruit van onsplinterbaar glas bij alle mo dellen waarborgen maximum-veiligheid. Vooral de krachtige remmen zijn van zeer veel belang, daar de nieuwe Ford V-8 een snelheid van circa 120 K.M. per uur kan ontwikkelen. Het arbeidsvraagstuk in den landbouw. De heer P. Dijkhuis uit Groningen be handelt voor het van 1823 Juli te Am sterdam te houden Internationaal Congres voor Wetenschappelijke Bedrijfsleiding, het arbeidsvraagstuk in den landbouw. De moeilijkheid is, schrijft hij, dat men in den landbouw nooit zeker is of men een bepaald werk den anderen dag kan uit voeren. De voorbereiding van het werk moet daarom met groote zorg geschieden; immers een geringe regenval bijv. kan het werkplan voor den volgenden dag reeds in de war brengen. Naast regen kan ook nachtvorst en dergelijke een bepaalden ar beid onmogelijk maken. Doen dergelijke belemmeringen zich gedurende het werk voor, dan moet men voldoende initiatief bezitten om het werkplan te kunnen ver anderen. De schrijver neemt in zijn verder be toog een boerderij van een 4060 H.A. als grondslag. Een landbouwer, die op 'n dergelijk bedrijf zit, heeft feitelijk tallooze functies te vervullen, hij is zijn eigen boekhouder, verkooper etc. Het zou ge- wenscht zijn, dat een deel van zijn taak door een kundig werkman vervuld zou kunnen worden. De bedrijfsleider, die alles zelf wil doen is overladen met werk, en kan niet voldoende aandacht aan alle vraagstukken besteden. Een zegsman van schrijver, die zelf de leiding over een 4- tal boerderijen van 50 tot 120 H.A. heeft, is van meening, dat het verkeerd is, dat eenzelfde persoon en de administratie en de landbouwtaak vervult. De heer Dijkhuis gaat nu over tot de taak zelve; hij onderscheidt: lo. de algemeene voorbereiding; 2o. de uitwerking van dit plan. Bijv. de administratieve leiding besluit, dat een bepaald stuk aardappelland ge rooid zal worden; de bedrijfsleider zal dan een plan moeten maken hoe en door wie het werk verricht moet worden. Verder zal moeten nagegaan worden, hoeveel werk per uur moet verricht wor den, waarbij rekening dient gehouden te worden, dat den eenen keep de aardappe len vaster in de klei zitten dan den an deren keer, of dat er meer slechte aard appelen onder zijn, etc. Op het oogenblik is er op dit gebied in Nederland nog zeer weinig verricht: verder dient men te be denken, dat een dergelijke taak op een bepaalde boerderij slechts 45 dagen per jaar vult. Het zou echter wellicht mogelijk zijn een groep arbeiders in een dorp voor een bepaalde soort arbeid te trainen. Er is op dit gebied nog heel wat pionierswerk te verrichten: zoo b.v. het oogsten, dat bijna in elke streek anders geschiedt; de ma nier van het binden en het maken van de schooven verschilt zóó sterk, dat men niet begrijpt, dat men hiervan nog geen stu die heeft gemaakt. De schrijver geeft voorbeelden van het gebrek aan toezicht op de werkwijze van den boerenarbeider. Hoogere roggeprijzen. Bij de verkoopingen van rogge in den Gelderschen Achterhoek is de op brengst belangrijk hooger dan het vorige jaar. Betaald wordt f 18 a f 20 per 100 roede. Over coccidiosis III en vragen omtrent voeder. Wij zijn bijna gereed met de ziekte die thans haar bloeitijdperk heeft, de cocci diosis. Ik kom nu nog even terug op punt 4 van het rapport der Rijksseruminrich- ting. Hier wordt nog eens hehaald dat men alleen succes kan hebben bij vast zittende dieren. Als de kuikens los loe pen op weilanden, boerenerven, enz. dan is er aan bestrijden geen denken en we weten nu tevens hoe moeilijk het is roo'n terrein weer vrij te krijgen van coccidiën. Als men dus een flink hok heeft doet men het beste, zoodra de ziekte geconsta teerd is, de kuikens in het hok of op een gaasbodem te zetten waaronder 'n vinger dikke laag kalk ligt, of op zand of turf molm en dit dan iederen dag verwijderen. Dit is echter een heel werk en een gaas bodem die men rustig een paar weken laat liggen is heel wat gemakkelijker. Als op deze manier een tweetal weken de koppel uit de besmetting gehouden is kan men probeeren de maatregel weer na te laten. Hoe ouder de kuikens wor den hoe minder gevoelig ze worden. Heel jammer is het, dat bij schijnbaar genezen kuikens vaak verlamming optreedt. Zulke kuikens met verlammingsverschijnselen kan men beter direct opruimen, daar komt toch niets van terecht. Het blijven stumpers en gevaarlijke smetstofversprei- ders. Nu vroeg de lezer, wiens brief aanlei ding werd tot deze artikelen, of de ziekte al in het ei kon zitten en dat de oudere dieren allen onderzocht waren. Hier is waarschijnlijk een verwarring met de pul- lorum in het spel. De smetstof der pullo- rumziekte zit in den eierstok der kippen en komt zoodoende in de dooiers der eie ren. Door middel van bloedonderzoek kan men nagaan of de fokhennen besmet zijn en daar doelt dus de schrijver op, Toch kan bij coccidiosis het broedei ook besmet zijn n.l. doordat de eieren met mest van buiten besmet zijn. Mest van oude kippen bevat vaak coccidiën en deze kunnen dus op de eischalen terecht ko men. Toch acht ik dit besmettinggevaar in normale omstandigheden niet groot. Bij broedmachines die niet goed gereinigd worden kunnen natuurlijk de coccidiën op de eierschalen blijven leven en later de kuikens besmetten Juist dit jaar is mij opgevallen hoe jonge kuikens, die anders nog geen last hebben van coccidiosis, al leelijk besmet bleken te zijn Vraag 4 van onzen lezer of de cocci diosis geweten kan worden aan den le verancier zou ik, als het betreft ééndags- kuikens, ontkennend beantwoorden, ook al is, zooals we gezien hebben, besmetting niet uitgesloten. Als het echter zesweeks hennetjes be treft en als de ziekte kort na ontvangst onderkend wordt, dan zou ik wèl den le verancier de schuld geven. Heel vaak blijven van de coccidiosis genezen kui kens achterblijvers over en worden dan tegelijk met jongere kuikens verkocht, als zijnde van één leeftijd. Dit is een ernstig bedrog want de niets kwaads vermoeden de kooper denkt gezonde kuikens te krij gen en na een paar dagen hebben de ach terblijvers de jongere kuikens besmet en treedt sterfte onder de koppel op. Ik raad dus aan, ais men ergens kuikens gekocht heeft en er zijn bij aankomst dooden bij, deze direct naar de Rijksseruminrichting te Rotterdam ter onderzoek te zenden. Op die manier kan veel onheil voorkomen worden. Nu over iets anders. Een lezer zend mij een paar grammen levertraan met een briefje waaruit ik niet erg wijs kan wor den. Temidden van allerlei potloodgekrab- bel kan ik ontcijferen: Hennepen kippen- arts, levertraan gehalte vetzuur, veteri naire levertraan, gelieve samenstellende deelen op te geven. Ik maak hier dus uit op, dat de lezer z.g. „veterinaire levertraan" gekocht heeft en wil laten onderzoeken of deze aan de eisohen voldoet. Nu moet men voor zulke onderzoekingen ten eerste niet bij mij per soonlijk zijn en ten tweede ook niet aan de Rijksseruminrichting. Als het n.l. on derzoek van veevoederartikelen betreft moet men zijn bij het Rijkslandbouwproef station voor Veevoederonderzoek te Wa- geningen. Maar er is een andere mogelijkheid, n.l. dat er na het gebruik van deze traan kuikens ziek worden of gestorven zijn. Dat is een ander geval, want nu betreft het een ziekteonderzoek. Dan gaat men als volgt te werk: De kui'kenziekte laat men door den dierarts of aan de Rijksseruminrich ting onderzoeken en dan kan tevens, als het bijv. een darmontsteking betreft, de levertraan onderzocht worden of deze de oorzaak kan zijn. Vaak wordt slechte traan onder den sc'hoonen naam van „veteri naire levertraan" in den handel gebracht, d.w.z. „diergeneeskundige traan". De leve rancier denkt dan: het is toch maar voor dieren, dus ik waag het er op. Levertraan voor dieren moet echter minstens even goed zijn als voor kinderen. Vooral kui kens zijn gevoelig voor vetzuren in slechte traan en als het percentage vetzuren bo ven 6 pet. ligt, mag de traan in geen ge val voor kuikens gebruikt worden. V/e we ten dus nu: Onderzoekingen op samenstel lende deelen voor handelsdoeleinden ge schieden te Wageningen, onderzoekingen omtrent ziekten kunnen aan de Rijks seruminrichting geschieden. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 14 Juli: Zwakke, veranderlijke wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, waarschijnlijk regen- of onweersbuien, iets koeler 's nachts. In het etmaal van 11 op 12 Juli waren voor Zeeland de weersomstandigheden gunstig voor het uitbreken der aardap pelziekte. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 uur 754. Licht op voor fietsers: Donderdag 9 u. 43 min. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante MARIA JANSE, Wed. Adriaan de Visser, in den ouderdom van ruim 65 jaren. Namens de families: JANSE en DE VISSER. Oostkapelle, 12 Juli 1932. Heden overleed na een lang durig lijden, onze geliefde Groot- en Overgrootmoeder MARIA TEVEL, Wed. van S. v. d. Voorde, in den ouderdom van ruim 79 jaar. P. M. KOOLE- POUWER. M. KOOLE en Kinderen. M. A. KOOLE- POUWER. S. KOOLE en Kind. W. S. POUWER. J. POUWER—BALJEU en Kind. Souburg, 13 Juli 1932. Ritth.str. B 379. Eenige en algemeene kennis geving. des avonds half zeven (O. T.) in de Ned. Herv. Kerkte Blezelinge. Spreker: PROF, G. WISSE, van Apeldoorn. Onderwerp De wedergekeerde dagen van Noach en de toekomst des Heeren. Zoekt gij een Dienstbode? Een „kleintje" ln„DeZeeuw" kost slechts f 0.76 bij vooruit betaling. De N. V. Nederlandsche Maat schappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen gevestigd te 's-Gra- venhage, van Lennepweg Nr 21, bericht dat het dividend over het boekjaar 1931/1932 is vastgesteld op 61/2 °/0, waarop reeds is uitgekeerd een interim-dividend van 21/s °/,l( in verband waarmede vanaf 13 Juli 1932 het slot-dividend betaalbaar is op dividendbewijs Nr 48 met f40. Dividendbewijs Nr 32 der Oprich- tersaandeelen is betaalbaar met f 16.66, een en ander ten kantore van De Twentsche Bank N.V. te Middelburg. De Directie: MrDr J. D.TEN BRUGGEN CATE. G. J. J. ROËL. HOORNICK ZOON. Door ALLE Boekhandelaren worden ADVERTENTIËN en ABONNEMENTEN voor ons blad aangenomen CONCERT v. d. Mondorgelclub „Inter Nos" (onderafd. van het Christ Jeugdwerk) te KL0ETINGE op VRIJDAG 15 JULI a.s. des avonds 8 uur op de Muziektent. en voorts op Woensdag en Zaterdag des morgens 9 uur DE ADMINISTRATEUR. f 6000. i tegen billijke rente. Met overwaarde. Br. No. 12, Bureau van dit blad te Goes. Ondergeteekende deelt het geachte publiek mede, dat de zaken als Architect door wijlen haar Echtgenoot A. LE CLERCQ sedert jaren gedreven, op denzelfden voet en onder denzelfden naam zullen worden voortgezet. Zich hiermede beleefd in de gunst en het vertrouwen van het publiek aanbevelende. Mej. J. J. LE CLERCQ—NOELS. Kruiningen, A 179, 12 Juli 1932. P. DE WILDE te does, zal to.v. Deurw. G. HEIJBOER, op DINSDAG 19 JULI a.s., des namiddags om 2 uur (N.T.), in het „Slot Oostende" te Goes, publiek ft contant verkoopen: waarbij nieuwe, zoowel als gebruik te, in verschillende afmetingen en in prima staat. Voorts een belangrijke partij Alles in prima staat. Zeer ge schikt voor landbouwbedrijf. De goederen zijn te bezien één uur vóór den verkoop. Elk kleed wordt tijdens den verkoop geheel uitgelegd. P. DE WILDE zal verkoopen voor de firma J. GERRITZEN, zeer groote partij tegen de getaxeerde prijzen, bijv.: van f 20 30 40 50 60 70 80 90 100 voor f 10 15 20 25 30 35 40 45 50 Verder zeer groote sorteering Reusachtige verscheidenheid Vitrages, prachtige stoffen voor Damescostumes en -Mantels, Dekens, Bedden, Werkmans- kleeding, Mode-artikelen, Hoeden en Petten, Schoor steen-, Tafel-, Kapstok- en Vloerkleeden, lederen Jekkers. De verkoop heeft plaats: Dinsdag 12 Juli, Woensdag 13 Juli, Donderdag 14 Juli, Vrijdag 15 Juli en Zaterdag 16 Juli van 10—8 uur. samengesteld volgens het recept van Dr J. B. MEENK bestaat uit 6 poeders en kost f 0.60. Deze poeders nemen puisten, pukkels, kortom alle uitslag weg en zuiveren het bloed U zult, als U tenminste de echte Dr MEENK'S biergistpoeders bekomt bemerken, dat U zich veel frisscher gevoelt en U een gave en zachte teint krijgt, wat zalven en crême's niet vermogen. Ze zijn verpakt in origineele groene doozen van 25 stuks ft f 2.25. Indien niet voorradig bij Uw drogist, zendt E. M. BRASKAMP, Rijswijk (Z.-H.) franco een kuur of een doos.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 4