No. 239 Woensdag 13 Juli 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland GIJ DWAAS FEUILLETON. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boei. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKSN WERKBAS. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per pest, ï3 Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentiBn: 1—4 regels il.20, elke regel meer 30 ct BfJ abonnement belangrijke korting. V Weeldebelasting. De critiek op het rapport-Weiter begint al los te komen. En sommige bladen zijn niet malsch in hun oordeel. Met de Soc.-Democratische pers behoe ven we in dit opzicht niet te rekenen. Die is nu eenmaal verplicht zich tegen al dergelijke maatregelen te verzetten. Het is voor haar een kwestie van te zijn of niet te zijn. Dat is wel gebleken bij de salaris kwestie in den Amsterdamschen gemeen teraad toen de vrees voor de massa er zoo diep in zat, dat zelfs protesten van zeer vooraanstaande partijgenooten in een verscholen hoekje werden weggestopt. De roode pers wordt nu eenmaal voortge- zweept door den revolutionairen linker vleugel die tracht met de communisten gelijk op te marcheeren. Maar er zijn ook andere bladen die zich vrij scherp uitlaten. Zoo schrijft b.v. de radicale R.K. „Mor gen" o.m.: „Het is als een booze droom, die aan ons voorbijgaat. Men ziet deze koel-bere- kenende departementale mannen en fi nanciers al klappend en hakkend door het woud van ons staatsbeheer trekken en waar ze doorgetrokken zijn, vertoont zich een desolaat schouwspel. Er is geen spoor van sociaal-psycholo gisch aanvoelen in dit rapport te bespeu ren; de factor „mensch" is voor de sa menstellers in het gebied der economie evenveel waard als de factor materiaal." De groote grief van dit orgaan tegen het rapport is, dat het geen ander perspec tief weet te geven dan versobering, af braak, reactie. „De Volkskrant", het orgaan van het R.K. Werkliedenverbond spreekt zich in denzelfden geest uit. Wat bij deze critiek het meest de aan dacht trekt is, dat ze louter negatief is. Op de groote vraag die beantwoord moet worden: hoe dan wel de dreigen de tekorten moeten worden gedekt, wordt gten antwoord gegeven. En dat is toch noodig. Niet in de laatste plaats voor dat deel der bevolking, waarvoor genoemde bla den zeer in 't bijzonder in het krijt tre den. Het wekt in dit verband eenige ver wondering, dat zoo weinig aandacht wordt geschonken aan het nog onlangs door den heer v. Wijnbergen gelanceerde denkbeeld, om een weeldebelas ting te heffen. Er wordt in breede kringen geleden. Er is bij een groot deel der bevolking bittere nood. Maar daarnaast is er ook nog een ver toon van weelde, waardoor de indruk wordt gewekt dat we hier leven in een soort paradijs. De reisvereenigingen b.v. hebben over malaise weinig te klagen. Voor binnen- en buitenlandsche reizen is betrekkelijk veel animo. Het radio-bedrijf bloeit. In de steden vindt men bijna evenveel radio- masten als schoorsteenen. De pensions in de badplaatsen of boschrijke streken zijn dicht bezet. Wie met een gezelschap een uitstapje wil maken met een touringcar Vrij' naar het Engelsch. van JOHN JOY BELL. 86). -o— Hij kwam terug, meesmuilend. „Mijnheer Barker is bezet", zei hij met een onbeschaamde lach. Rhind greep hem in de kraag van zijn jas, slingerde hem met een smak tegen de toonbank en stapte de gang in. De deur van het heiligdom van den directeur vloog met een vaart open, zoo dat ze terug veerde tegen den rubber knop. Barker keek op van zijn papieren. „Ik ben bezet", zei hij stijf. Rhind gooide de deur met een smak dicht en keek Barker aan. „Scobie is dood," zei hij met een stem die hemzelf vreemd in de ooren klonk. Barker leunde terug in zijn stoel. „Waar heeft u het over?" „O, jij duivel, jij duivel!" „Ben je gek of hoe is het er mee?" „Jij, moordenaar!" Barker drukte op het knopje van de bel op zijn lessenaar. Rhind kwam dicht bij hem staan en moet zorgen dat hij er vlug bij is, wil hij niet teleurgesteld worden. En zoo zouden we door kunnen gaan. Op zichzelf is er tegen dit alles geen bezwaar. Maar de vraag komt toch op: is een weeldebelasting, waarin ook de groote verteringen begrepen zouden kunnen worden, niet een der aangewezen midde len om den crisisnood te verlichten? De toestand In het Belgische mijngebied. De algemeene raad der socialistische partij en het bestuur der soc. vakver- eenigingscommissie kwamen gisteren bij een om te beraadslagen over het voorstel om eventueel de algemeene staking af te kondigen. Zij verwierpen het denkbeeld onmid dellijk en besloten den arbeiders in de andere deelen des lands, die aan het werk zijn gebleven te adviseeren, zich niet bij de stakers aan te sluiten, zoo lang een dergelijk besluit niet op regel matige wijze door de souvereine vakver- eenigingen is genomen. Het onderzoek der in communistische bureaux in beslag genomen documenten heeft duidelijk aangetoond, dat er betrek kingen bestonden tusschen Moskou en de Belgische communistische partij met het doel een revolutionnair complot te sme den en dit tot uitvoering te brengen. Alle gearresteerde communisten hebben thans bekend, dat tot het revolutionnaiTe plan en het tijdstip der uitvoering door Rus land last is gegeven. Gisteren heeft de werkstaking zich uit gebreid tot de kolenmijnen der bekkens van Luik en Seraing. Behalve in drie mijnen werd overal het werk neergelegd. In de streek van Bergen schijnt de kalmte teruggekeerd. Te Charleroi blijft het woelig; behalve de gendarmen doorkruisen afdeelingen grenadiers met auto-mitrailleuses de straten der stad, waar herhaaldelijk groote groepen stakers de winkels trach ten te plunderen. Maandagochtend is de koning uit Zwitserland, waar hij voor enkele dagen toefde, te Brussel weergekeerd. Onmiddellijk na zijn terugkeer ten pa- leize ontving hij Carton, minister van binnenlandsche zaken, en Crokaert, mi nister van landsverdediging. Het onder houd liep over den toestand in het sta- kingsgebied en over de maatregelen, wel ke de regeering reeds heeft genomen om de orde te handhaven. Een later bericht meldt: De energieke ordemaatregelen hebben de communistische agitatie in Henegou wen snel den kop ingedrukt. Overal zijn de autoriteiten den toestand volkomen meester en alles is rustig. Mac Donalds verklaring over Lausanne In het Lagerhuis. De zaal van het Lagerhuis was prop- greep de zware lineaal, de lineaal, die de doode man eens over het hoofd van Bar ker had gezwaaid. „Zeg je klerk, dat het een vergissing is," zei hij, „of ik zal nog een ongeluk aan je begaan. Zeg hem, dat je hem niet noodig hebt." Barker keek in de oogen, die eens zoo dof stonden; hij zag het gelaat, dat ge woonlijk zoo onbewogen bleef. Er werd op de deur geklopt. „Geef me het jaarverslag van verleden jaar," riep de directeur. Toen wendde hij zich tot Rhind. „Wat is er? Ben je gek?" vroeg hij strak. „ZoowatIk kwam je vertellen, dat Scobie de man, die jou gisteren ter verantwoording riep dood is. Ik ik zag hem sterven. Gij duivel! Gij moor denaar!" „En hoe stierf hij?" Barker stond haas tig op. De lineaal viel Rhind uit de vingers en hij keek Barker strak aan. „Hij stierf," zei de makelaar moeilijk, „hij stierf door een groote schok de ontdekking, dat Robert Barker van zijn geld kan scheiden. O, jij bruut met je hart van steen!" Barker, met bleek gelaat, deinsde terug, maar herstelde zich weer. „Dwaas!" zei hij met lage stem. „J ij gaf hem die cheque." vol voor het hooren der verklaring van Mac Donald over de conferentie van Lau sanne. Mac Donald verklaarde, dat de confe rentie van Lausanne geleid heeft tot een regeling van de kwestie der schadever goeding, welke de belangrijkste economi sche moeilijkheid is, die sedert den oor log gerezen is. Zoolang de herstelbetalin gen duurden, was een volkomen econo misch herstel onmogelijk. Sprekend over de Ver. Staten zeide Mac Donald, dat men bij de behandeling dezer kwestie overal zeer gevoelige plek ken raakt en dat hij zeer duidelijk wenscht te zeggen, dat niemand het recht heeft de Ver. Staten te laken, omdat zij de hou ding aangenomen hebben, die zij aange nomen hebben. Voor zoover ik weet, heeft Amerika nooit eenige verplichting op zich geno men, noch aangegeven hoe het bereid was een regeling met ons te treffen, maar ik geloof, dat geen natie ter wereld meer bereid is o'm de hand uit te strekken, om aan de moeilijkheden te ontkomen, die ons omringen, dein Amerika en zijn volk. (Toejuichingen.) De Duitsche regeering zal 3 milliard mark te betalen hebben aan de Bank voor Internationale Betalingen, die deze als trustee zal beheeren. Na heel wat heen en weer gepraat is het volledige mora torium op drie jaar gesteld en is men het er over eens geworden, dat de bank zelf moet beslissen wanneer de obligaties in omloop worden gebracht. Door het maken van een einde aan de vergoedingen heeft de nijverheid een kans gekregen om zich te herstellen. Europa moet nog altijd de overgebleven atmosfeer van oorlog wegnemen. Duitsch- land moet teruggebracht worden in het gewone verband van de betrekkingen der naties onderling. Het deed Spr. genoegen te kunnen zeggen, dat Lausanne Enge land dichter bij Frankrijk, Frankrijk dich ter bij Duitschland en Duitschland dich ter bij Engeland heeft gebracht. Er is veel geschreven over een gent lemen's agreement. D'at is klaarblijkelijk voortgevloeid uit het antwoord, dat Spr. gegeven heeft op de laatste voltallige ver gadering van Vrijdag op de vraag van den Rijkskanselier in hoever de Duit- schers, als het plan der conferentie schipbreuk mocht lijden, gewaarborgd zouden zijn, dat er een nieuwe conferen tie zou volgen. Spr. heeft toen gezegd, dat zulks stellig het geval zou zijn. In plaats van Duitschland weer terug te stooten tot het plan Young, kwam men overeen, dat men in zoo'n geval de zaak opnieuw ter hand zou nemen om te zien of er nog andere middelen beschikbaar waren. Men was er echter van overtuigd, dat het plan van Lausanne niet zou mis lukken. De inhoud van het gentlemen's agreement is Vrijdag bekend gemaakt. Zonder dat zouden de Engelsche afge vaardigden in een moeilijke positie ver keerd hebben, daar de Italiaansche en Fransche vertegenwoordigers zeiden: je zult je overeenkomst krijgen als je ons nu al onze schulden schenken wilt. De En- sche delegatie had daarop geantwoord: „Die hij niet aan kon nemenMaar zijn vrouw zal het geld krijgen. "Wat zijn wij toch voor menschen, wat doen we toch met ons leven. Ik zal het nooit vergeten," ging hij op hopeloozen toon voort. „De oude man was ziek en we dachten, dat de prettige verrassing hem zou genezen. Het het doodde hem. Eujou schuld is het." Barker haalde de schouders op. „Ik heb er niets mee te maken. Je hebt een onmogelijk spel gespeeld met ongeluk kige gevolgen. Ik geloof, dat ik je al ge zegd heb, dat ik bezet ben." Rhind richtte zich op. „Ik heb al vreemde dingen meegemaakt in mijn zaken," zei hij langzaam, „maar een schurk als jij jij nog nooit. Ik ik—" Maar Rhind's opwinding was gezakt. Als een dronken man waggelde hij naar de deur, mompelend: „Ik zal het nooit vergeten, nooit." „Ik zal je ruïneeren, jij dwaze, ver waande gek!" zei Barker. Rhind scheen het niet te hooren. „Ik zal het nooit vergeten," zei hij nög eens en ging weg. Hij nam een gesloten rijtuig om naar huis te gaan. Zijn zenuwen waren heele- maal van streek. In de hal zag hij zijn vrouw, gekleed voor een autotocht. „Katharine!" Mevrouw Rhind verbleekte en deed een „Wacht af en ziet wat er van komt." Antwoordend op een vraag aangaande de resolutie over den gouden standaard, welke door den gouverneur der Bank van Engeland werd ondersteund verklaarde Neville Chamberlain, dat de regeering niet voornemens is tot den gouden standaard terug te keeren, noch nu, noch tijdens het parlementaire jaar noch in een nabije toekomst. Noorwegen bezet nieuw gebied van Oost-Groeniand. De Noorsche regeering heeft het gebied van 'Oost-Groenland tusschen 63° 30' N.B. bezet. Het hier bedoelde gebied is gelegen aan de Z.O. 'kust van Groenland en ligt een heel eind zuidelijker dan het gebied, dat de Noorsche regeering juist een jaar ge leden in bezit nam. Het weer in het buitenland. De wolkbreuken der laatste dagen heb ben in het Wurtembergsche „Oberland" catastrophale gevolgen gehad. Te Leut- kirch (Allgau) stonden de straten onder water. De huizen zijn ernstig beschadigd. Het treinverkeer moest worden omgelegd. Talrijke bruggen zijn weggeslagen. De overstroomingen in Zwaben hebben grooten omvang aangenomen. De Augs- burgsche voorstad Goeggingen werd ge deeltelijk onder water gezet. Verscheidene bewoners moesten per boot uit hun wo ningen worden gehaald om in veiligheid te worden gebracht. Te München komen nog steeds berich ten binnen over hoogwater in het Beier- sche Oberland en in Zwaben. In de stad Weiier in de Allgau is het water Maandag tengevolge van een hevi- gen onweersregen gestegen tot een hoogte, zooals die sedert 200 jaar niet is voor gekomen. Door de hoofdstraten ruischt een beek, die een menigte boomstammen meevoert. Heele akkers zijn door de watermassa's verwoest. De brandweren uit de omgeving en de plattelandspolitie zijn den bedreigden be woners te hulp gekomen. Bij Rosenheim zijn tengevolge van de overstroomingen op verschillende plaat sen in het gebergte aardverschuivingen voorgekomen. Boven de Britsche eilanden heeft zich op vele plaatsen een hevig onweer ontlast. Op vele plaatsen is door het onweer groote schade aangericht. De regenval was in vele districten geweldig. In het Noordelijke gedeelte van Lon den viel de regen als een gordijn, waar door op vele plaatsen overstroomingen werden veroorzaakt. Een hevige storm, welke van een wolk breuk vergezeld ging, heeft te Parijs en in de omgeving veel schade aangericht. Tallooze kelders liepen onder. Ook uit andere deelen van Frankrijk worden over stroomingen gemeld. Nog toenemende werkloosheid In Engeland. Het aantal werkloozen in Engeland is in de afgeloopen maand iets toegenomen stap terug. Hij zag er verschrikkelijk uit. „Wat is er?" vroeg ze fluisterend. Hij ging haar voorbij1 naar de huiska mer. In de deuropening wendde hij zich half om en wenkte haar hem te volgen. „Doe de deur op slot, Katharine," zei hij schor, toen ze beiden binnen waren. De sleutel zat aan den buitenkant, maar ze haalde hem uit het slot en deed als hij gevraagd had. „Wat is er, Edwin?" Hij liet zich in een grooten stoel val len en verborg het gelaat in de handen. „Wat is er, herhaalde ze. „Kun je het me niet vertellen?" vervolgde ze zachter. Zijh het de zaken? Zijn we geruïneerd? Het het kan me heusch niet schelen, als het zoo is, weet je. Maar vertel het me, Edwin." Zonder het hoofd op te heffen, strekte hij de handen naar haar uit. „Help me, Katharine." „Je helpen?" Ze aarzelde, kwam dan een stap naar hem toe. „Help me, Katharine." En ditmaal keek hij haar aan. Zijn ellende ging haar aan het hart dat arme hart, dat zoo lang zijn ware gevoelens had moeten verber gen onder een mom van luchthartigheid." „Kan ik je helpen?" fluisterde zij, „Niemand dan jij kan me helpen. O, ik heb niemand dan jou, Katharine. Kom bij me." Ze kleurde en werd toen bleek. Binnenland. Noodweer in verschillende plaatsen. De toestand van de Rijn-scheepvaart. Buitenland. Wolkbreuken en overstroomingen in ver schillende landen. .De toestand in België gunstiger. Rede van Mac Donald. Een nieuw Engelsch-Fransch verdrag? De opstandige beweging in Brazilië. en bedroeg einde Juni 2.75 millioen. In economische kringen maakt men zich over deze stijging bezorgd, daar in normale tijden in Juni steeds een ontspanning op de arbeidsmarkt intreedt. Dat dit ditmaal niet is geschied, is een bewijs voor de ge ringe industrieele bedrijvigheid. Da tarieven ap lersche goederen. Een verordening van het departement van de schatkist bepaalt, dat van 14 Juli af invoerrechten van 20 pet. ad valorem in Engeland zullen worden geheven van den invoer uit den Ierschen Vrijstraat van levende dieren, al dan niet voor de slacht bestemd, van boter, eieren, room, spek (bacon), varkensvleesch, gevogelte, wild en alle verdere soorten vleesch. Korte Berichten. Onder de gegeven omstandigheden heeft de landbouwcommissie uit den Bel gischen Senaat besloten, de behandeling uit te stellen van het wetsontwerp strek kende tot revalorisatie van de tarwe, het geen een verhooging van den broodprijs tot gevolg zou hebben. Een der eischen van de stakers betreft, zooals men weet, de kwestie van de verhooging van den broodprijs. Zondag 24 Juli zal in het geheele Britsche rijk een biddag gehouden wor den voor het welslagen der conferentie van Ottawa. De Koningin in den Harz. Omtrent het verblijf van H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana te Schierke in den Harz wordt gemeld, dat, het voort durend door mooi weer begunstigd is ge- weest. Talrijke auto- en wandeltochten werden dan ook gemaakt. Bezocht werd o.a. de Hermannshöhle bij Rübeland. Zeer belangwekkend was 't bezoek dat de vorstelijke personen brach ten aan het Slot Stolberg, gelegen bij het dorp van dien naam. De Koningin werd aldaar ontvangen door den vorst Stolberg- Stolberg en zijn familie. Vorst Stolberg leidde H. M. dpor het fraaie stamslot van Juliana van Stolberg, moeder van Prins Willem den Zwijger. Zeer bijzonder trok de aandacht de aloude kapel, waarin Ju liana van Stolberg in 1506 gedoopt werd. Het ligt in het voornemen van H.M. heden nog voor een zeer kort verblijf naar Zwitserland te reizen. „Help me, Katherine," klaagde hij en verborg het gelaat weer. Haastig ging ze naar hem toe. Naast hem knielde ze neer. „Vertel het me maar," fluisterde ze. „Dan zal ik je helpen liefste." HOOFDSTUK XXIX Het was reeds bijna middernacht, toen de bezoekers, die het eerste optreden van de jeugdige zangeres hadden bijgewoond, uit het Astoria Theater kwamen. Onder de eersten, die buiten kwamen, bevonden zich twee mannen, de een met reeds grij zend haar, de ander jong van uiterlijk. Die met het grijze haar lachte zacht, terwijl zijn metgezel haastig en met geestdrift sprak. „Ben je het niet met me eens?" vroeg de laatste, toen ze een laan insloegen. „Zeker, mijn jongen," antwoordde de oudere man, „juffrouw Elsie Glen is de knapste, meest begaafde, aantrekkelijkste zangeres, die ooit optrad. Is het zoo naar je zin?" „Ach, je spot er mee! Maar 'tkan me niet schelen, want ik ga nu naar de krant om de gunstigste, schitterendste, in 't kort de beste recensie te schrijven, die sinds lang in de ochtendbladen verschenen is." (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1