Twee japonnen voor moeder Rechtzaken Gemengd Nieuws. ONZE KLEED ING. Brieven uit de Residentie. Eenvoudig te maken feet aan eigen vogelstang, te Heinkens- zand haar jaarlykach concours gedurende de kennis alhier. De prijzen werden be haald als volgt: Hoofdvogel, M. de Jonge, „Willem Teil I", Ovezand; le klep, P. de Baar, „Wil lem Tell II", Ovezand; 2e klep, G. Ver- heijke, „Zorgvliet", Ellewoutsdijk; 3e klep, L. de Koster, „Soranus" Heinkenszand; le zijvogel J. Rijk, „Willem Tell I", Ovezand; 2de zijvogel, M. de Jonge, idem; le hoofd- kal, M. de Jonge, idem; 2de hoofdkal J. Priem, „Amicitia" 's-Heerenhoek; le kl. kal, J. Westveer, „Edele handboog", Oudelande; 2e kl. kal, J. Driedijk, „Doel naar Hooger", Wolfaartsdijk. Aan deze wedstrijd namen 66 schutters deel. Domburg. Vrijdagmiddag werd onder leiding van den secretaris der Prov. Ver- eeniging alhier de jaarlijksohe geitenkeu ring gehouden. Aangevoerd werden 4 lam meren en 14 melkgeiten. Het bestuur had voor eenige prijsjes gezorgd. Categorie lammeren: le pr. P. Provoost; 2e pr. B. Bakker. Jarige geiten, le pr. B. Bakker, 2e pr. Chr. Wisse, 3e pr. J. de Visser. 2-jarige geiten, le pr. Ghr. Wisse, 2e pr. J. de Visser. Oudere geiten, le pr. B. Bakker, J. de Visser 2e pr. 10 geiten werden aanbevolen voor de fokkerij. De keurmeester wees nog op de zichtbare vooruitgang in uniformiteit. Er was een goede belangstelling. Domburg's vereeniging begint weer op te leven. Aardenburg. B. en W. hebben zich in verband met de heerschende werkloosheid, per circulaire tot de werkgevers gewend. Daarin heet het, dat er nog ongeveer 30 arbeiders geheel of gedeeltelijk werkloos zijn, dat de steunregeling de gemeente nu reeds een f 700 heeft gekost, wat belang rijke offers van de gemeente vergt, en dus de belasting opdrijft. B. en W. raden daarom ten sterkste aan, zooveel mogelijk arbeid te doen ver richten door in Nederland wonende ar beiders, met uitsluiting van alle buiten- landsche werkkrachten, teneinde de lasten voor rijk en gemeente zoo laag mogelijk te houden. B. en W. achten het onverantwoordelijk met buitenlandsche arbeiders thans te werken, terwijl er in de gemeenten werk- loozen zijn, en doen daarom een beroep op de werkgevers om zooveel mogelijk in hun geest te handelen. De Russische Sovjet is tegenwoordig aan bod. Ook in ons land zangen allerlei men- achen den lof van den modernen heilstaat, die men dan in het Oosten van Europa vindt. Daaronder zijn er, die als knecht jes van Moskou wel moeten, anders gaan ze de laan uit, maar men ontmoet er ook niet weinigen, die onder de bekoring ko men van de toestanden daar ginder, zoo als ze hier de menschen voorgespiegeld worden. Dat is wel de gróótste bedriegerij die mogelijk is. In Rusland schijnt men voor een ideaal te strijden, een ideaal van bloot stoffelij- ken aard. Het communisme is krachtens zijn wezen een verklaarde v ij a n d van den godsdienst. Maar nu dat stoffelijk ideaall Men lijkt aardig gevorderd te zijn op den weg der dictatuur van het proletariaat. Maar dat is ook zoo wat alles. Want hoe staat het nu met den materieelen toestand der ar beiders? Daarop is het eenvoudige antwoord: de werklooze in het kapitalistische Ne derland heeft het beter dan de wer kende arbeider in de SovjetI „Honger-Ruys" (om dien term hier nu ook maar eens te gebruiken) zorgt in Ne derland béter voor de werkloozen, dan de dictators uit Moskou het in de Sovjet voor de werkenden doen. Daarom is het ook zoo totaal onbegrij pelijk, dat er ook in ons land nog arbei ders worden gevonden, die zich bij voor keur „bewust" noemen, of graag hooren noemen en die gelooven, of liever zich wijs laten maken, dat het in de Sovjet een soort paradijs voor de arbeiders is in stof felijk opzicht. Het woord hel past hier beter dan pa radijs. Ten minste voor een arbeider, die zich zelf respecteert en zich niet op laat han- ggn voor de verkrijging van niet te ver vullen sociale droomen. Voor het commu nisme te sterven, kan mogelijk voor een enkele utopist een heilig ideaal wezen, maar de massa leeft liever. Daarom is het wel goed, om er telkens weer eens aan te herinneren, welk een hel die Sovjet-heilstaat feitelijk ook stof felijk is. Rusland is en blijft niet alleen geestelijk en zedelijk een gevaar, maar ook sociaal. Een redacteur van de socialistische Ar beiderspers, de heer Mathijsen, reist te genwoordig in Rusland. Het is bekend, dat deze journalist gaarne poseert als een knap econoom, maar het is ook bekend, dat er dn z'n eigen partij dikwijls niet weinigen zijn, die voor zijn economische wijsheid den neus optrekken, omdat het soms ook werkelijk naar niets lijkt. Doch deze mijnheer is nu weer eens naar Rusland getogen en vertelt een en ander van wat hij ziet en hoort. Als men dat leest, begint er iets bij een mensch te kriebelen. N.l. de begeerte om al die communisten in zakformaat, die wij hier kennen en 'hun napraters, op te scheppen en naar Rusland te sturen, om daar kommer en gebrek te lijden, in plaats dat ze zich in dat „kapitalistische" Holland nog te goed doen. Te öharkof kan men z'n schoenen op straat laten poeteen voor 64 centen; een doosje slechte sigaretten kost 90 cent, het porto voor een brief is 44 cent. ('k Hoop maar niet, dat Minister Reymer het ook gelezen heeft 1) De Hollandsche arbeider kan zooveel brood koopen, als z'n portemonnaie het toelaat, maar de Russische wordt gerant soeneerd en kan uiterst moeilijk het te kort met andere voedingsmiddelen aan vullen; want (let wel: in den heilstaat!) aardappels zijn heel schaars, even goed als vet; van vleesch, melk, boter en mar garine is geen sprake. Tarwe en rogge worden bij enorme hoe veelheden uitgevoerd, maar de arbeiders krijgen geen voldoende eten. Voor den prijs van een stuk toiletzeep moeten ze ruim anderhalf uur werken, hier koopt men voor hetzelfde geld ge makkelijk zes betere stukken. Een kg. boter kost ongeveer een weekloon. En luister dan nog eens verder: „Daar in de woningen der arbeiders gas ontbreekt, moet op petroleum worden gekookt. Iedere familie krijgt 10 kan per maand. Een kubieke meter hout kost in den winter 75 tot 80 roebel, 14 dagen loon. Kolen zijn heel schaarsch. In den winter wordt kou geleden. Kleeren en schoenen zijn haast niet te betalen. Uit de étalage van een coöperatie ven winkel noteerde ik de volgende prij zen: een vrouwenmantel, zooals in Amster dam geen arbeidersvrouw zou willen dra gen, 113.50 roebel; een japon van crêpe de chine 195.65 roebel; vrouwenhoedjes, zooals ze bij ons op de markt verkoopen, 27.50 roebel en .30,60 roebel, bet weekloon van een arbeidster. een halfzijden blouse 61.50 roebel. De gelukkigen, die een bon bemachti gen, betalen voor grove werkschoenen 10 roebel. Buiten den bon 25 tot 30 roebel." Zoo zou men voort kunnen gaan, maar het is toch feitelijk één beeld van ellende in den heilstaat. Wij hebben dat niet noodig om op de Sovjets af te kunnen geven. Dat stelsel zal zichzelf oordeelen, wijl het uitgevoerd moet worden door menschen. Maar om eens te doen zien, hoe dank baar wij hier in ons kleine „kapitalisti sche" land mogen en moeten zijn, dat wij niet ten prooi vallen aan dergelijke expe rimenten. Er is alle reden om het telkens weer te zeggen, dat in het kapitalistische Neder land de werklooze arbeider het beter heeft dan in de communistische Sovjet het ge val is met den werkenden arbeider. Zoo dat hier dan ook al die communistische „honger-optochten" geheel misplaatst zijn. Die moeten in het communistische para dijs, in de Sovjet,gehouden worden. Doch wie daar iets tegen de Regeering zou durven zeggen van wat men hier vrij uit op de straat en in de pers tegen haar schreeuwt, die kan zijn testament wel ma^ ken. In een minimum van tijd staat hij tegen den muur. Arme menschen, die zoo zichzelf la ten bedotten en ook nog hun medearbei ders helpen bedotten. J. H. Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg werden gisteren de navolgende strafzaken behandeld: J. F. E., 28 jaar, landbouwersknecht te Stoppeldijk, verdacht, dat hij tusschen 13 Nov. 1931 en 20 April 1932 in de gemeente Stoppeldijk opzettelijk een tweetal varkens, waarop krachtens de wet door een deur waarder beslag was gelegd, aan dat be slag heeft onttrekken, door die varkens te slachten, zoodat bedoelde varkens op 26 April 1932 niet meer ter plaatse aanwezig waren. Eiscb: 1 maand gev. straf. Meineed. E. A., echtgenoote van E. E. R., 45 jaar, te Sas van Gent, had zich wegens mein eed te verantwoorden, door te Terneuzen ter openbare terechtzitting van het Kan tongerecht op 9 Februari 1932 als getuige in een strafzaak tegen M. S. Kalle mon deling persoonlijk opzettelijk valschelijk onder eede te verklaren: „dat zij niet aan den wachtmeester der Koninklijke wel a. d. wachtmeester had verklaard, dat haar bleek, dat Kalle dronken was, dat zij evenmin bad verklaard, dat zij had ge tracht Kalle te bewegen om niet naar huis te gaan, daar zij merkte, dat K. nogal dronken was, dat zij evenmin aan den wachtmeester had verklaard K. te heb ben voorgesteld om koffie te drinken en te wachten totdat hij nuchter was. Dat zij wel aan den wachter had verklaard, dat K. meer versuft dan dronken was, omdat hij, naar zijn zeggen, niet had geslapen, zijnde deze verklaring valsch, daar zij aan voornoemden wachtmeester wel degelijk voornoemde verklaringen had afgelegd. De verbalisant als getuige gehoord, bleef volharden bij zijn opgemaakt proces-ver baal. De verdachte, door den President on dervraagd, zeide erg zenuwachtig te zijn geweest op het Kantongerecht en niet pre cies meer te weten wat zij tegen den wachtmeester had gezegd. De Officier van Justitie is van meening, dat de meineed vaststaat. Kalle zegt zelf, dat hij dronken is geweest. De officier vindt een flinke straf hier op zijn plaats en eischt 6 maanden gev. straf. De verdediger van verd. meende, dat hier een misverstand moet plaats hebben, en verzoekt, voor geval de Rechtbank ver dachte moet veroordeelen, haar een voor waardelijke straf op te leggen. Valsche aangifte. Men zal zich wel herinneren, dat on langs op last van de Justitie, te Terneu zen een opgraving geschiedde van een vrouw, die, naar men vermoedde, onder verdachte omstandigheden zou zijn over leden, n.l. door vergiftiging. Op last van de Justitie werd toen zekere P. K., huis vrouw van M. te Terneuzen als verdacht van moord aangehouden. Bij een ingesteld onderzoek kwam al spoedig aan het licht, dat de vrouw niet door vergiftiging was gestorven en werd de vrouw P. K. onmid dellijk in vrijheid gesteld. Genoemde juffrouw had te Middelburg een zuster wonen, die achteraf bleek bij den Commissaris van Politie aldaar aan gifte te hebben gedaan, als zoude haar zuster, woonachtig te Terneuzen, de over leden vrouw, door vergiftiging om het le ven hebben gebracht, terwijl zij wist, dat het in die aangifte voorkomende strafbare feit, dat volgens verd. zou zijn gepleegd, niet was gepleegd. Door het afleggen van voornoemde ver klaring werd Mej. P. K. in haar eer en goeden naam aangerand, waarom laatst genoemde een klacht indiende tegen haar zuster C. K., 58 jaar, van beroep kamer verhuurster te Middelburg, wegens 't doen van een valsche aangifte. De Commissaris van Politie te Middel burg, thans als getuige gehoord, verklaar de destijds de klacht vau verdachte te hebben opgenomen en deze bij herhaling te hebben gevraagd: „Is dat juist?", waar op verd. bevestigend antwoordde. Verder werden een viertal getuigen ge hoord, n.l. eenige familieleden, die ver klaringen aflegden aangaande familie aangelegenheden. Verd. door den President ondervraagd, zeide aangifte te hebben gedaan, omredc zij al meerdere malen had getwijfeld in andere gevallen, n.l. het onder verdachte omstandigheden overlijden van e6n twee tal andere familieleden. De Officier van Justitie, aan het woord komende, zegt, dat men opschrikt als men verneemt, dat iemand verdacht wordt van drie moorden. De Officier heeft er zich weken en weken mee bezig gehouden. Er was een zeer gegronde verbittering te gen haar zuster. Spr. was van meening, dat het beter ware deze zaak te laten rus ten, doch verdaebte's zuster wilde de zaak doorzetten. Spr. vraagt zich af, is hier sprake van opzet, het was een slag in de lucht, de eer en goeden naam van de getuige kwam hierdoor in het gedrang. De Officier van Justitie eischt 1 maand gev. straf. De verdediger van verdacht, Mr A. M. J. van Deinse, meende, gezien de om standigheden, dat hier geen sprake kon zijn van opzet en vroeg vrijspraak. D. P. V., 19 jaar, landbouwersknecht te Zierikzee, verdacht van bedreiging van zekere H. A. Gilde en J. van der Panne te Zierikzee op 22 Mei 1932. Eisch f 20 of 10 d. P. J., 18 jaar, bakkersknecht te We- meldinge, verdacht van diefstal op 16 Mei 1.1. te Wemeldinge, te zamen en in ver eeniging met H. L. v. D. en wel van een partij scheerzeep, kaart haarklemmen, een flesch lotion enz. Eisch: 1 mnd gev. straf. Uitspraak in alle zaken 14 Juli a.s. De brand op de „Dem- p o". De Rotterdamsche Lloyd verklaarde met practische zekerheid, dat de brand aan boord van de „Dempo" ontstond in bet passagiersgoed. De aanblik van de geloste en op de kade uitgestalde passagiersgoederen le verde een tafereel op van geblakerde kis ten en koffers, waaruit door het water be schadigde geschenken te voorschijn bulk ten, waaromheen verschillende passa giers, die de onbeschadigde restanten poogden uit te zoeken. Tot de meest be schadigde artikelen behooren o.a. piano's boeken en lampen. Eenige practisch ver pulverde kisten, waarin vermoedelijk de oorzaak van den brand dient te worden gezocht, zijn onder bewaking der politie gesteld. Een typisch bewijs van de onvoorzich tigheid van passagiers leverde de ontdek king op van een voor een deel met petro leum gevulde lamp in een koffer. Gistermorgen vroeg was 80 procent van den inhoud uit luik IV gelost. De restee- rende 20 procent, bestaande uit kapok en boengkil is moeilijk te verwerken, daar deze lading door de hitte is uitgezet en met koevoeten moest worden losgewron gen, De datum van vertrek van de „Dempo" blijft ongewijzigd. (Dus op heden Dins dagmorgen 9 uur.) Ketel op pleizierboot ontploft. Op de Spree 'bij Oharlotten- burg is de ketel van de pleizierboot 'Sper- ber II in de lucht gevlogen. De passagiers, die zich in de nabijheid van den ketel be vonden, werden getroffen door den heeten damp; de stoker van het schip werd op slag gedood. Vier personen werden zoo zwaar gewond, dat 'ze kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. Vijf en dertig andere opvarenden zijn gewond. Elf hun ner bevinden zich nog in levensgevaar. Aan boord ontstond kort na de ontplof fing een onbeschrijfelijke paniek. Talrijke personen sprongen in hun doodsangst in de Spree; zij konden echter door roeiers en zeilers worden gered. Dit keer plaatsen we eens een paar Japonnen, speciaal voor oudere dames, waardoor we dus aan veler verzoek voldoen. Zooals men ziet heeft model A aan weerszijden van het middenbaantje, dat doorloopt tot het vestje, een naar binnen vallende plooi. Het lijfje dat met een weinig ruimte apart aan den rok gezet Is, heeft alleen aan de voorzijde een kraagje. De mouw kan men maken precies als op de teeke- ning maar wie meer van een aangesloten mouw houdt, knipt het model volgens de stip pellijn, die op het mouwpatroon aangege ven is. Op het patroon van het voorpand ziet men de kraag aange geven. Om nu de kraag apart te verkrijgen, legt men onder de teeke- nlng een stuk papier, radeert de kraag uit en knipt nu het patroon op het onderste stuk papier uit. Model B is ook een aardige Japon. Hierbij zijn voorpand en rok aanéén geknipt, behalve de heupstukjes, die apart Ingezet worden. De bles, die het Idee van een vest geeft, wordt eenvoudig opgestikt. Men gebruikt hiervoor een bies van dezelfde stof of een kantgalon. Het geheel is dus eenvoudiger te maken, dan men zoo op het eerste gezicht zou denken. Ook toi (Sbw Model A* Dit model Is berekend op een bovenwijdte van 120 c.M„ taülewljdte 100 C.M., heupwijdte 132 OM, lengte 1.25 M. en mouwlengte 60 cM. Men heeft noodig 3 M. stof 3-30 M. te«*4. Bewerking a. Schouders en zijnaden dlchtstikken. b. Plooien ln de rok rijgen en de zijnaden van de rok dlchtstikken. c. Het lijfje wordt op rokwijdte IngerimpelcL d. Langs de punt van het lijfje maakt men een Inslag, en dan wordt deze langs de punt van het middenbaantje geregen. Het lijfje wordt verder aan de rok geregen. e. Lijfje aanstikken, naad smal afknippen en omsteken. Langs de punt het lijfje smal opstikken en gelijk door worden de plooien van voren pLm. 30 c.M. lang vastgestikt. Ook ln de achterbaan de plooien op die lengte vaststikken. f. Het kraagje kan men dubbel of enkel knip pen. In het laatste geval moet het met een schuin biesje afgeboord worden. Ook kan men den boven kant van de kraag van kantstof nemen. De hals wordt omgeregen, het kraagje langs den hals ge regen en aan de binnenzijde met een boorlintje afgewerkt. (Oppassen den hals niet uit te rekken!) g. Mouwnaden dlchtstikken. De geheele onder kant wordt met een schuin blesje afgewerkt. De mouwopening sluit met kleine drukkertjes aan de binnenzijde, tegen elkaar. Voor verslering zet men er een stuk of drie knoojes op. h. Mouw inzetten. Mouwteeken moet op de schoudernaad vallen. Zooals men weet, de mouw moet aan de voorzijde vloeiend Ingezet worden. L Zoom ln den rok maken. J. Het ceintuurtje wordt 3 cM. breed en is met 2 knoopen op de japon bevestigd. k. Het vestje maakt men van een lapje zijde Of crêpe georgette. Het wordt dubbel geknipt, aan den verkeerden kant omgestikt en omgekeerd. Men kan langs den hals ook een blesje van hetzelfde nemen. Het vestje wordt met een paar drukkers ln den hals bevestigd. Patronen A en B ln 6b htar pgrimn maat A eooant In andere maten 60 cent. Duidelijk maat aangeven. Ze worden toegezonden op schriftelijke aanvrage bij vooruitbetaling in postzegels of door storting op giro nr. 44455 bij „De Zeeuw" te Goes. De Sperber was in 1899 gebouwd en is dus 33 jaar oud. Dit is voor een Sproei)oot geen hoogen ouderdom. Vermoed wordt, dat de ketel oververhit was en de waterdruk te gering. De stoker had dit toevallig bemerkt en koud water toegevoegd. Hierdoor is de spanning in den ketel te groot geworden, waardoor do ontploffing is ontstaan. Verdronken. Zondagmiddag is in de Zuidwillemsvaart de 22-jarige jonge man, O., uit Made bij bet baden verdron ken. Zaterdagmiddag geraakte te Maastricht een elfjarig knaapje te water. Pogingen om het ventje op het droge te brengen mislukten. Het lijkje werd later gedregd. Te Dordrecht is Zaterdagnacht de 30- jarige S., wonende aldaar, te water ge raakt en verdronken. Bij het baden in de Merwede is ver dronken de 18-jarige J. van Sch., te Dor drecht. Inbraak te Zaandam. T© Zaandam is ingebroken in de woning van den heer B. Vermist worden een spaarpot met f 12.50 van de dienstbode en een spaaipotje van mevrouw B., bevattende eenige gouden tientjes en vijfjes. Of er nog meer gestolen is, kon nog niet worden vastgesteld, aangezien de familie B. af wezig is. De dienstbode, die alleen thuis was, heeft geenerlei gerucht gehoord. Pas bij haar ontwaken bemerkte zij welk onge- wenscht bezoek er in de nachtelijke uren was geweest. Als 'n kat in het nauw z i t. Zondagmiddag werden voorbijgan gers op den Amstelveenscben weg te Nieu wer Am at el getroffen door een klaag'lijk gemiauw, dat uit de hoornen kwam. Het bleek, dat een poes, welke door een hond was opgejaagd, reeds zes dagen in een der hoornen zat, zonder dat iemand een poging had gedaan het arme beest te redden. Een wielrijder, door medelijden bewogen, wist een ladder te bekomen en biermede den tak te bereiken, waarop het beest gezeten was. Toen hij het dier wilde grijpen, sloeg dit echter in zijn doodsangst zijn nagels uit en trof den redder in bet rechter oog, dat zoo ernstig gewond werd, dat voor het behoud er van wordt gevreesd. De poes zelf was door een en ander naar beneden gevallen en weggeloopen blijkbaar zonder noemenswaardig letsel. HET INSTITUUT DER VOOR OEFENINGEN. Ons wordt plaatsing gevraagd voor het volgende: Steeds blijkt, dat niet genoegzaam be kend is, welke de voordeelen zijn van het aangaan van een verbintenis bij het Vooroefeningsinstituut; daarom het. vol gende: Op 17 Juni j.l. heeft de jaarlijksche loting plaats gehad voor de lichting 1934 (zij, die geboren zijn in 1914 en in Janu ari a.s. worden ingeschreven), op de voor velen nog onbekende wijze. Bij deze loting werd WOUTERS G. W., als no. 1 aangewezen; waar deze naam als grondslag geldt voor het geheele land, kan reeds thans met vrij groote zeker heid worden medegedeeld, wie tengevolge van deze loting als gewoon dienstplich tige zullen worden aangewezen. Wanneer deze a.s. dienstplichtigen zich nu verbinden bij het Vooroefeningsinsti tuut, voorkomen zij, dat zij zullen worden aangewezen voor een bereden wapen, waar de diensttijd minimum 15 maanden (cavalerie) of minimum 12 maanden (ar tillerie) bedraagt. Men verbindt zich bij een onbereden wapen (min. diensttijd 5V2 maand) en kan dan, door ter plaatse te oefenen in vrijen tijd, dezen diensttijd nog met 4 maanden verkorten, ook al wordt men later naar gelang van zijn ontwikkeling voor op- 1 leiding tot officier of onderofficier aangewe zen. Door het sluiten van een verbintenis bij het Vooroefeningsinstituut wordt dus den kortst mogelijken diensttijd, minder loonderving en (of) de kortst mogelijke afwezigheid uit betrek king, studie enz. ver kregen. In N. O.-Indië bestaat de al gemeene dienst plicht. Zij, die plannen hebben zich aldaar te vestigen, kunnen zich nu ook verbinden ter verkrijging van het be wijs van voorgeoefend heid, indien zij reeds door vrij loten hier te lande vrij van militai ren diensttijd zijn; daar na wordt een kort dienstverband van 1% maand gesloten, waar door aan den dienst plicht voor Ned. Indië is voldaan. Op dezelfde wijze kunnen jongelieden, zoo zij reeds door vrij loten of anderszins tot bui tengewoon dienstplich tige zijn aangewezen, een broeder vrij maken van den dienstplicht. Waar slechts tot 31 Augustus a.s. aanmel ding voor het Vooroefe ningsinstituut mogelijk is, wordt verwezen naar de Zaterdag in dit blad geplaatste advertentie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6