DE ZEEUW KOOPT AANBOD IEITEN, DELBÜRG. TWEEDE BLAD. (Jit de Provincie. versch GIJ DWAAS I Kosthuis, telljk te huur ieken Kousen c^S YlJuïndS-jiaJcje, FEUILLETON ULI boden; Camera geheel an Goes, s A D Bureau j en stand van >evragen A 178. uitsluitend DAGS wordt nomen kleine -tens 5 regels jitbe'allng. imer f 0.85 eveelt zich be- even van ELLESSEN. N, Cade 30, Goes. SMIDDELEN, ayerproducten, bewezen, zijn SCHAGEN, lie. pst bij N N. V. Middelburg. ALFSLAPPEN kPPEN VOOR St.-Jainstraat P: ET WEILAND, -Gravenpolder. K 203, Oostsin- te Waarde. RRIE-VEULEN REIPLANTEN. OUBURG. ■aad strekt: kt voor ƒ1. oor 1. voor 1. tr., Middelburg an Pootaardap- ïlauwe Bintjes, Eigh., alles uit A. POUWER, OTOESTELLEN :/o Postkantoor. rg- erricht. plaatsgebrek: ast 7. tast 7.50 '1 ,6.50 )6, Middelburg. al te koop; 'EN KABINET EUBILAIR. ame; JENSRIJWIEL, w, voor lagen aat L 93b, worst of Gehakt Mager Spek 40 ANDRIESSEN, Telefoon 668, PP: t Wagentje op mooie Tuin- n. .belle, ten: 'EEDJE. 9, Boekhandel PP; FV AARZEN, >ij J. J. KOLE, GEVRAAGD hoefbeslag, bij R, Smid, Krab- VAN DINSDAG 12 JULI 1932, Nr 238. PERSBESCHOUWINGEN OVER HET RAPPORT-WELTER. Aan de beschouwingen in de pers over het rapport-Weiter is het volgende ont leend: „De Rotterdammer" geeft een voorloopige bespreking, waarin het o.m. heet: „Inkrimping personeel, salarisverla ging, vermindering van werkloozensteun; stopzetting onderwijsuitbreiding; het is allemaal erg, heel erg. Doch wie het af keurt, wijze niet alleen op het sociaal- onwenschelijke van deze dingen, maar ook op het oeconomisch-mogelijke om het anders te doen. Met een schreeuw en een leus komen we niet door de crisis heen. Een goede zijde van het rapport is, dat bij verschillende bestuursinstanties thans met de oude sleur gebroken zal moeten worden; overal is men uit den dommel gewekt, dat een gang op sloffen het meest profijtelijk is of dat aan vastge- roesde formaties niet geraakt mag wor den. Ieder oordeele, doch objectief en niet te haastig." „De Tij d" merkt op, dat er de komen de weken en maanden nog heel wat over het rapport-Weiter te doen zal zijn. Met name bij de behandeling der Rijksbegroo- ting in de Kamer zal er een groot parle mentair gerucht over opgaan. Of de voor gestelde maatregelen in alle bijzonder heden goed zijn gekozen, betwijfelen wij ten aanzien van sommigen voorloopig zeer ernstig. Op het eerste gezicht maakt 'tgeheele rapport sterk den indruk door een liberalen geest te zijn aangeblazen. „De Residentiebode" zegt o.m.: „Hier is een harde gevoellooze economie aan het woord", waarin we niets terug vinden van de Christelijke eischen van rechtvaardigheid en maatschappelijke orde. Het gemeenschapsleven, het alge meen welzijn is hier absoluut onderge schikt gemaakt aan een eenzijdig staats belang. En het wil ons dan ook voorkomen, dat deze bezuinigingspolitiek, althans voor de Kath. Kamerfractie, heel weinig bekoring moet hebben. In dit rapport wordt o.i. meer gevraagd dan door de Kath. Staatspartij, ook krach tens haar sociale beginselen zelfs in deze tijden kan en mag gegeven worden." „Het Huisgezin." spreekt van „af braak van een stuk cultuur". „Het is dan zoo ver met ons gekomen, dat wij een armoe-land zijn geworden? Dit is erg, maar nog erger is, dat de commissie-Welter de mogelijkheid geens zins uitgesloten acht, „dat deze bespa ringsvoorstellen nog slechts een eerste schrede zullen vormen op den moeilijken weg der budgetverlaging, die spoedig door een tweeden stap van niet minder verre strekking gevolgd zal moeten wor den". In een zeer duidelijke taal wordt hier een tweede aderlating van honderd mil- lioen in een zeer nabij verschiet gesteld. Aan een vermindering der uitgaven met honderd millioen zullen we niet kunnen ontkomen; al blijft de vraag, of het rapport-Welt'er letterlijk moet worden ge volgd en of wat gespaard bleef en ont zien werd niet eerder voor de actie van het potlood in aanmerking kwam." „De Avondpost" vraagt: „Is het nu werkelijk noodig, dat het in te halen bedrag geheel door bezuini ging en besparing wordt gevonden? Het wil ons voorkomen, dat de Com missie-Welter haar toevlucht heeft geno men tot een stel van zóó radicale, onze ontwikkeling en onze cultuur bedreigen de maatregelen, dat deze met elkander den indruk vestigen van een soort wan- hoopspolitiek. Maar daarom rijst een tweede vraag en wel deze: is het verantwoord, dat in dit ensemble Defensie er met een bezuiniging van slechts 7 millioen afkomt? Wanneer de meest vitale staatsorganen worden aangetast; de ambtenaren en be ambten voor 24 millioen zullen moeten bloeden; de personeels-formatie met 12 pet. wordt verminderd; het Departement van Onderwijs ruim 15 millioen zal moe ten opbrengen; op het gebied van onze rechtspraak (een der allerhoogste volko- belangen) maar liefst 50 kantongerech ten en 6 rechtbanken worden opgeruimd wanneer aan allerlei scholen en gestich ten en instellingen een eind wordt ge maakt, en van de verdere maatregelen zullen wij nu nog maar zwijgen; dan achten wij het niet verantwoord op De fensie slechts 7 millioen te besparen." „Het Handelsblad" zegt, „dat bij de beoordeeling uitgangspunt moet zijn: het verwachte tekort op de rijksbegroo- ting. Men moge bezwaar hebben tegen de middelen, waarmede de commissie-Welter het tekort wil aanvullen door de uitgaven te verminderen. Maar de cijfers betref fende den financiëelen toestand zijn on verbiddelijk, en plaatsen de noodzakelijk heid van versobering en bezuiniging bo ven eiken twijfel". „Een regeering, die voor de tekorten staat, die hier worden aangewezen, had veel vroeger moeten beginnen met plan nen maken en handelen. En in dat op zicht is het rapport als het ware een critiek... op de regeering. Dat legt een groote verantwoordelijkheid op ons gou vernement. Maar ook op de... critiek. Dat zij zakelijk weze, en ons een overdaad van stembusopgeblazenheid besparel" Het „U t r e c h t s c h Dagblad" is van oordeel, dat de commissie „in haar generaliseerende kritiek op de gemeente besturen onbillijk is. Verschillende ge meenten hebcen zeer behoorlijk huisge houden, en hun oorlogs-schulden gedekt Dat de wet van '29 geen uitkomst zou bieden, is door ieder deskundige op het gebied der gemeente-financiën, voorspeld. Waaraan is het accres der gemeentelijke uitgaven te wijten? Aan de stijging der crisis-uitgaven, en aan het feit, dat het Rijk aan de gemeente allerlei verplichtin gen oplegt, die de gemeente moet be kostigen." Tevergeefs heeft het U. D. gezocht naar een bezuiniging door afschaffing van cu mulatie van Rijksbetrekkingen of betrek kingen en pensioenen en het besluit zijn beschouwingen met de opmerking: „Het ernstigste bezwaar, dat men kan aanvoeren is hierin gelegen, dat het rap port zich heeft beperkt tot bezuinigingen op den bestaanden dienst, en te weinig zich rekenschap geeft van het feit, dat een organische herziening van heel de staatswerkzaamheid de eigenlijke en eeni- ge weg is, om tot de oplossing van het probleem onzer staatsfinanciën te gera ken." „Bezuinigen, aldus „Het Vader land" is een ondankbaar werk en allen, die in meerdere of mindere mate door dit rapport gedupeerd dreigen te worden, zullen der commissie hun critiek niet sparen. Het is echter zooals het rapport zegt: andere bezuinigingen dan de com missie voorstelt, zullen velen aantrekke lijker lijken. Maar zoodra de bezuinigin gen dan weer ter tafel werden gebracht, zouden ze aanstonds hun aantrekkelijk heid inboeten. Men leze het geheel, om den respecta belen arbeid der commissie, die overigens heel wat stof zal doen opwarrelen, te overzien. En men leze vooral wat zij over den algemeenen oeconomischen toestand zegt, omdat hier de rechtvaardiging wordtN gegeven van haar diep ingrijpende voor stellen. We verkeeren in een voor ons nationaal bestaan beslissende periode. Wie dat met de commissie beseft, zal haar voorstellen in redelijkheid willen onder zoeken." „Het Volk" spreekt van „bezuinigings waanzin". „De werkloozen, het overheidspersoneel zij zijn het slachtoffer van de bezuini gingswoede, die de bourgeoisie aangegre pen heeft. In inkomsten worden zij be laagd of zij worden met werkloosheid bedreigd. Het schoolkind moet het loodje leggen. Groote werken worden uitgesteld. Maar op het vervloekte militarisme wordt maar 7V2 milioen bezuinigd. En de commissie kondigt een tweede schrede van niet min der verre strekking, dus nogmaals een tweede 100-millioen bezuiniging aan. Deze waanzin valt maar op één wijze af te weren: door het meest vastberaden verzet van de arbeidersklasse." Vlissingscbe boulevard loop. Voor den Zaterdag 23 Juli des avonds om half 8 te houden Vlissingschen Boulevardloop heeft de heer G. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, een fraaien zilveren wisselbeker en een verguld zilveren medaille aangeboden. De burgemeester verklaarde zich tevens be reid het startschot voor dezen wedstrijd te lossen en de prijzen uit te doelen, Aan den besteller bij den post-, tele graaf- en telefoondienst, M. Kribbe, 's-Heer Abtsierke, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend met toekenning van wachtgeld. Middelburg. In zijn dezer dagen gehou den vergadering besloot het Comité voor Wandelconcerten, gezien de slechte tijds omstandigheden, voorloopig niet actief op te treden, mede omdat aan het comité ook bekend is, dat er dezen zomer nog enkele muzikale rondwandelingen zullen plaats vinden. Zaterdagavond speelde op het Na dorstterrein alhier Goes I en II combina tie tegen Zeelandia I en II combinatie uit Middelburg. Uitslag was 53 voor Zee landia. Voetbal. Donderdagavond spe ten op het gemeentelijk sportterrein een Veteranen elftal en een oud-Zeelan- dia-elftal ten bate van de Vacantieschool. Goes. De Zaterdagmiddag en -avond hl- gehouden demonstraties van de Zeeuwsche Padvinders hebben een bijzonder opge wekt verloop gehad. Ongeveer kwart voor twee marcheerde de groep van het Sta tionsplein naar het terrein aan den Heer- nisseweg, waar de jongelui aanstonds met hun oefeningen begonnen. Des avonds, nadat de jongelui hun oefe ningen besloten hadden met hun potje te koken, werd om het kampvuur een aardig varieerend programma afgewerkt. De padvinders lieten een aantal „Yets" hoo- ren, een band uit Goes en een uit Middel burg maakten muziek, de Middelburgsche De opening der jeugdherberg te Ierseke. Midden: zittend (2e rij) de heer P. de Koeijer zijn vrouw (vader en moeder der herberg), waarachter staande burge meester Gunning. pijpers vergastten de aanwezigen eveneens op een paar aardige nummertjes, en zoo ging de avond snel voorbij. Tenslotte maakte de leideT, Ir Ten Bok- kel Huinink, eenige van de wedstrijd-uit slagen bekend, waarop de avond gesloten werd met het zingen van het „Wilhel mus" en gebed. Kruiningen. Gistermiddag had de be grafenis plaats van den plotseling aan hartverlamming overleden heer Adr. Ie Glercq, in leven architect en gemeente opzichter der gemeenten Kapelle en Waarde. Aan de groeve sprak Ds v. Selms van Hansweert een troostwoord tot de fa milie. Onder de veie bloemstukken was ook een krans van Kerkvoogden en Nota belen der Ned. Herv. Gemeente, waarvan de overledene secretaris-Kerkvoogd was. Dhr J. Sinke, pres.-Kerkvoogd, herdacht den overledene als zoodanig als de stille harde werker, die belangeloos zijn beste krachten aan de kerk gaf. De oudste zoon dankte voor de laatste eer aan zijn vader utvwezen. Wolfaartsdijk. Zaterdag hield de gym- nostiekvereeniging U.D.I. en de gymna stiekvereniging O.K.K. te Kortgene met medewerking van de Muziekvereniging Advendo alhier, een onderlinge wedstrijd op een terrein van dhr Joh. Klompe. On- Jer de opgewekte tonen van bovengenoem de muziekvereniging werd van het ge bouw Tavenu naar het terrein gemar- i oheerd. De uitslagen zijn: 3-kamp heeren gym- i nastiek: eerste prijs clubkampioen, D. J. I Lindenbergh van Udi, 2. L. W. v. d. Linde, I 3. Iman Flipse, 4. J. van Leeuwen. 3Jkamp heeren athletiek: le pr. cluib- kampioen: L. W. v. d. Linde, Udi;2. H. W. I v. d. Linde, 3. J. v. Leeuwen, 4. R. Moer man. 3-kamp dames gymnastiek en athletiek. Ie pr. clubkampioen, Mej. E. van de Kreeke, Udi, 2. L. Lindenberg, 3. J. Strijd, 4. M. Lindenbergh. 3-kamp meisjes, le pr. J. Goetheer, 2. 5. Molhoek, 3. S. Boot, 4. J. Poley, 6. G. Klompe, 6. A. Molhoek. 3-kamp jongen^, le groep, le pr. W. v. Liere, 2. A. Molhoek, 3. J. Strijd, 4. W. v. d. Kreeke. 3-kamp jongens, 2e groep: le pr. J. Poley, 2. P. Molhoék, 3. J. Westveer, 4. J. Ossewaarde. 3-kamp heeren O.K.K. Kortgene: le pr. J. Vogelaar, 2. J. Viergever, 3. S. D. van Damme, 3-kamp dames O.K.K. Kortgene: le pr. G. Viergever, 2. M. van Hee, 3. M. Sctoui'l- werve. Heinkenszand. Maandag j.l. hield de handboogschutterij „Soranus" alhier haar jaarlijkscbe concours, waaraan 16 ver- eenigingen deelnamen met een aantal van 85 schutters. De prijzen werden behaald als volgt: Hoofdvogel F. Vermeulen, „So ranus", Heinkenszand; le klep G. Rijk, „Willem Tell I", Ovezand; 2de klep, J. Rijk, „Willem Tell I", Ovezand; 3de klep, P. P. Stouthamer, „Zorgvliet", Ellewouts- dijkle zijvogel M. de Jonge, „Willem Teil I" Ovezand; 2e zijvogel C. Remijn, „Eens gezindheid", 's-Heerenhoek; le hoofdkal, J. Vermeulen, „Soranus", Heinkenszand; 2e hoofdkal, L. Rijk, „Willem Tell I", Ove zand; le onderkal, P, Boonman, „Jacoba van Beieren", Goes; 2de onderkal. J. Drie- dijk, „Doel naar Hooger" Wolfaartsdijk. 1 Zaterdag j.l. hield de handboog schutterij vau Wolfaartsdijk, wegens de- bezuinigt verst anpig bluebahd B.B.43-C Vrij naar het Engelsch. van JOHN JOY BEiLL. 85). o— De Scobies waren nog niet geheel nooddruftig, maar Rhind was nog nooit van zijn leven in zoo'n armoedig huis, of eigenlijk vertrek geweest. Misschien was hij' meer ontsteld, dan er reden was. On getwijfeld had men voor vijf en twintig gulden het heele meubilair kunnen koo- pen, want Scobie's bankroet was gevolgd door een openbare verkooping van al zijn bezittingen en al wat hij bezat was dat gene, wat men hem uit medelijden ge laten had, maar toch, wat den makelaar als absoluut gebrek voorkwam, be schouwde het echtpaar Scobie misschien alleen als armoede. Een scherpe zeeplucht kwam den be zoeker tegemoet waaruit Rhind opmaakte, dat de kale vloer pas geschrobd was. Toch was de atmosfeer in de kamer bedompt of er zelden gelucht werd. Bij afspraak was Rhind niet binnen gekomen, voor de oude vrouw hem was komen halen. Nu stond hij op kleinen afstand van de alkoof, waarin de zieke man lag. Scobie's kraaloogjes keken den bezoe ker op een manier aan, die hem haast in de war bracht. Rhind wachtte tot de oude zou beginnen te spreken, want hij begreep wel, dat juffrouw Scobie zich wel wat van de reden van het bezoek zou hebben laten ontvallen, bovendien, wist hij niet, wat hij zou moeten zeggen. De rijke is zelden een goed spreker, als hij tegenover zijn minder goed bedeelde broe ders staat. Toen er echter een paar mi nuten voorbij waren gegaan, kon Rhind dien starenden, vragenden blik niet lan ger uithouden van dien onbeweeglijken man. „Wel, mijnheer Scobie", zei hij, „ik hoop, dat u zich wat beter voelt. Uw vrouw heeft u zeker al verteld, waarom ik hier ben." Zenuwachtig greep hij in zijn borstzak. „Ik ken u", zei Scobie. „U komt van Robert Barker. Ik heb u gisteren op het platform gezien. Daar weet mijn vrouw niets vanaf, maar dat doet er niet toe. Niets doet er wat toe... God straffe Robert Barker en zijn maatschappij." „O Jamie", riep zijn vrouw, „Robert Barker meent het goed met ons. Hij „Stil vrouwl Robert Barker kan het met niemand goed meenen. Dit zit niet in heml... Maar zeg, wat u te zeggen heeft', mijnheer", zei hij, zijn oogen weer op Rhind richtend. De makelaar kwam een stap naderbij en hield met trillende vingers de cheque voor de oogen van den ouden man. „Kunt u de onderteekening en het be drag lezen, mijnheer Scobie?" De vrouw knielde neer voor het bed en greep de hand van haar man. „Lees het, lieveling", fluisterde ze. „Het is in orde. Je moeilijkheden zijn nu voor bij." Het scheen Rhind toe, dat de oude man het nooit zou begrijpen, toen hij naar de cheque staarde met niets ziende oogen. Maar eindelijk sprak Scobie. „Wie had zoo iets kunnen denken", fluisterde hij en scheen te bezwijmen. Zijn vrouw stond op met 'n kreet van schrik. „Water", zei Rhind. Voor ze het kon halen, begon de oude man reeds weer te spreken. „Het is niet waar", riep hij heftiger, zichzelf op een arm steunend. „Het is een val. Hij wil me heelemaal dooden. Raak zijn vuile geld niet aan, vrouw. Raak het niet aan. Waar is je trots?" „Neen, neen", zei Rhind sussend. „De chèque is in orde zoo goed in orde, dat ik bereid ben u er hier op dit oogenblik geld voor in de plaats te geven. Kijk, hier is het. Dertig biljetten, elk van duizend gulden." Scobie viel terug in zijn kussen, sprake loos. Weer knielde zijn vrouw, na hem wat water te hebben gegeven, dat hij niet wilde hebben, naast het bed neer en nam zijn hand. „Het is in orde, liefste. Geen moeilijk heden meer voor jou en mij. Je zult ieder een kunnen betalen en dan blijft er nog genoeg voor onzen ouden dag over. Want God heeft het hart van Robert Barker veranderd. En het is God's wil, dat we het geld aannemen. Je begrijpt het nu, Jamie, is het niet?" Hij keek haar hulpeloos aan. Rhind wendde zich af. „Ik kon het zelf ook niet gelooven", ging ze voort, „toen deze vriendelijke heer het me vertelde. Maar ik zie nu wel, dat het voor God een kleinigheid is, zoöiets te laten gebeuren. Begrijp je dat niet, liefste? Want dat is natuurlijk de oorzaak van alles. Robert Barker heeft nu' spijt over wat hij ons aangedaan heeft. Misschien besefte hij niet, wat hij deed, toen hij ons ruïneerde. Natuurlijk moeten we trachten hem te vergeven, en vriendelijk over hem te denken... O, wat een edelmoedigheid, Jamie, wat een edelmoedigheidI Het is niet of je bij hem gebedeld hebt en een kleinigheid van hem kreeg uit liefdadigheid. Hij heeft je een fortuin geschonken uit vrijen wil. Het is een gift een koning waardig. Het is als een droom maar het is waar, ja, het is waar? Je begrijpt het nu, liefste? O, zeg dat je het begrijpt, Zeg, dat je het gelooft." Rhind, met druppels op zijn voorhoofd, rilde. Met zijn rug nog naar de oude menschen geneerd, ging hij naar het ver ste hoekje van de kamer. „Jamiel Begrijp je het nu? Geloof je het?" Er kwam geen antwoord. „Jamiel... Liefste!" Plotseling hoorde Rhind een eigenaar dig geluid en even later hing de oude vrouw aan zijn aim. „Een dokter, mijnheer, een dokter", hijgde ze. Twee uur later trad Rhind doodsbleek het kantoor van de Coast Country- maatschappij binnen. „Is mijnheer Barker te spreken?" „Ik zal even voor u zien, mijnheer zei de beleefde klerk, die de bezoekers ontving. De klerk wierp even een nieuwsgieri gen blik naar het ontstelde gelaat van Rhind en ging dan de gang in, die naar de directeurskamer voerde. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5