Binnenland. Uit den Goeschen Raad. Uit de Provincie Ker Land- geland waa opgetreden, zijn gistermiddag zware onweders te Londen, Kent en in Sussex gevallen, die echter slechts een daling van den temperatuur van 81 tot 79 graden hebben bewerkt. Volgens een bericht uit Stamboel zijn bij een spoorwegongeval in Turkije 40 per sonen, meest juist met verlof gaande soldaten, die van Stamboel huiswaarts keerden, gedood. De Belgische regeering heeft uit zui nigheidsoogpunt besloten, dat ditmaal op 21 Juli, den Belgischen nationalen feest dag, geen feestelijkheden in de hoofdstad zullen plaats hebben. Het aantal ongelukken in Engeland is Zaterdag en Zondag buitengewoon groot geweest. In de Engelsche badplaat sen zijn niet minder dan 20 personen ver dronken. Ook het aantal verkeersongeluk ken was zeer groot. Eerste toepassing van de Crisispachtwet 1932. De op 17 Juni j.l. in het Staatsblad af gekondigde en den eersten dezer maand in werking getreden Crisispachtwet 1932 heeft Zaterdag, zoo meldt het „Hbld", haar eerste toepassing gevonden voor den Amsterdamschen kantonrechter, Mr G. L. de Vries Feyens, bij wien reeds vele ver zoekschriften van pachters, strekkende tot ontheffing van betaling van een gedeel te van de pacht, zijn binnengekomen. De Kantonrechter heeft bij het betref fende verzoekschrift pachter en verpach ter gehoord. De pachter, die in Mei nog een halfjaarlijkschen termijn ad f 439 ten volle had betaald, zette uiteen, dat hij door de ongunstige tijdsomstandigheden zijn bedrijf niet loonend had kunnen maken en met verlies had gewerkt, waartegen de verpachter aanvoerde, dat hij ook zulke moeilijke tijden had, dat hij een vermin dering van de door hem te ontvangen pachtsom moeilijk kon toestaan. Mr- De Vries Feyens stelde den pach ter vragen omtrent de uitkomsten van zijn bedrijf en informeerde naar de inkomsten van den verpachter, die papieren over de grond- en polderlasten en hypotheken overlegde, waaruit moest blijken, dat een vermindering van inkomsten voor hem niet te dragen zou zijn. Resultaat van dit alles was, dat de kan tonrechter de partijen de z. i. bilijke rege ling voorstelde, dat op den in Mei ver vallen (en reeds ten volle betaalden) ter mijn en op den in October vervallenden termijn telkens f 100 van de pacht som in mindering zouden worden ge bracht, waarmede de pachter en de verpachter, de laatste niet dan schoor voetend en onder de verzuchting „het zal wel moeten", genoegen namen. Dit kwam dus hierop neer, dat de pachter een ver mindering kreeg van bijna 25 pet. van zijn in het contract vastgestelde pacht en in October zal kunnen volstaan met f 239 te betalen inplaats van f 439, waarbij dan tevens de verlaging oven den ten volle be taalden Mei-termijn zal zijn verrekend. Onmiddellijk nadat deze regeling was getroffen, is ze op schrift gesteld en door beide partijen geteekend. De regeling is van kracht tot het volgend jaar; wanneer dan de pachter nog van meening is, dat vermindering van de pacht billijk is, zal hij opnieuw een verzoekschrift hebben in te dienen en zal de kantonrechter zijn be middeling verleenen met inachtneming van de omstandigheden, die dan zullen gelden. Prinses Juliana. Prinses Juliana gaat in Augustus weer met eenige dames in de nabijheid van het Aardhuis kampeeren. Is dit wel de goede methode? De R. K. Bouwvakarbeider deelt mede, van een aannemersfirma te hebben verno men en de correspondentie te hebben ge zien, dat zij van gemeentebesturen bericht had ontvangen, dat, indien zij bereid was voor haar werk uit hun gemeenten arbei ders te betrekken, dezen bereid waren om wekelijks een bedrag van f 4-f 5 per man en per week te betalen. De firma stond op het standpunt op de ze handelwijze niet in te gaan. Maar, vraagt het blad, waar moet het naar toe, als gemeentebesturen langzamerhand te gen elkaar gaan opbieden bij de aanne mers om hun werkloozen daardoor ge plaatst te krijgen? Waar gaat het naar toe, als de aanne mers (niet de bona fide, want die doen het niet) straks bij hun berekeningen over een werk misschien bij gemeentebesturen gaan vragen wat of zij per week en per man willen bebetalen? Uitzending van ambtenaren naar Indlë. Bij den Indischen Volksraad is inge diend een wijziging van de regeling inzake de uitzending van personeel voor 's Lands burgerlijken dienst. Hieromtrent wordt in de Memorie van Toelichting gezegd, dat, in verband met de belangrijke prijsdaling van welhaast alle artikelen, die voor een eerste uitrusting plegen te worden aange schaft en met het oog op den financieelen toestand van het Land er alle aanleiding bestaat de uitrustingskosten te verlagen, weshalve wordt voorgesteld het minimum dier kosten van f 500—400 en het maxi mum van f 12001000 te verlagen, een en ander met terugwerkende kracht tot 1 April 1932. Uii het boekdrukkersbedrljf. De looncommissie ex Artikel 26 van de collectieve arbeidsovereenkomst in de ty pografie heeft tot haar onpartijdigen voorzitter aangewezen prof, mr P. S. Ger- brandy, hoogleeraar aar. de Vrije Univer siteit te Amsterdam, die deze benoeming heeft aanvaard. Invoer van aardappelen In Engeland. Naar Reuter uit Londen meldt, heeft in het Lagerhuis een der leden geklaagd over de groote voorraden vroege aardappelen uit het buitenland, die thans in de Engel sche havens worden aangebracht en den minister gevraagd of hij wel wist, dat de verbouwers in Nederland op het oogenblik bereid zijn aardappelen naar Engeland te verschepen voor dertig shilling per ton, en dat, als er niet dadelijk stappen hier tegen worden ondernomen, niet alleen de Engelsche aardappelen geruïneerd zul len worden, maar bovendien duizenden landarbeiders werkloos zullen worden. Minister Gilmour antwoordde, dat hij geen reden had om te veronderstellen, dat de commissie van advies voor de invoer rechten deze zaak niet onder de oogen zou zien en zoo noodig geen aanbevelingen voor maatregelen ertegen zou indienen. Regeling van den uitvoer naar Frankrijk. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft zijn beschikking van 18 Ja nuari met betrekking tot de regeling van den uitvoer naar Frankrijk aangevuld met de rubrieken; levende schapen en slachtpaarden. Het tijdvak, waarover de certificaten van oorsprong worden verleend, bedoeld in art. 3 van het Koninklijk besluit van 4 Januari, is vastgesteld voor levende schapen van 1 Januari 1929 tot 1 Juli 1931 en voor slachtpaarden van 1 Januari 1931 tot 1 April 1932. Met het uitgeven van deze certificaten is belast de heer P. van Zwanenberg te Nijmegen. De kosten aan het afgeven der certificaten voor levende schapen verbon den, zijn bepaald op f 0.25 per schaap met een minimum van f 1 per certificaat en voor slachtpaarden op f 3 per paard. Autotoeristen naar Frankrijk en de staking in de Borinage. De Koninklijke Nederlandsche Automo bielclub vestigt er de aandacht van auto mobilisten, die naar Frankrijk wenschen te gaan op, dat haar bij informatie ter be- voegder plaatse is gebleken, dat het raad zaam moet worden geacht om voorloopig zooveel mogelijk de Borinage te vermij den, zulks met het oog op de aldaar heer- schende onrustige stemming. Zij die per auto hetzij naar Parijs of eenig ander gedeelte van Frankrijk wen schen te gaan, zullen goed doen hun route te nemen hetzij van Luik of Brussel over Namen en Givet, hetzij van Maastricht uit over Verviers, Spa naar Luxemburg en verder. Wie niet opziet tegen een omweg kan natuurlijk ook over Vlissingen en Breskens de kuslroute volgen over Ostende. Kolenleveranciers aan het Haagsch Crisis-comité. Het bestuur van de 'a-Gravenhaagsche R.K. Middenstandsvereen. „de Hanze" heeft aan het Haagsch Crisis-comité een brief gericht, waarin het zijn verwonde ring uitspreekt over een door het Haagsch Crisiscomité aan alle brandstoffenhande- laren gezonden circulaire. Deze circulaire luidt als volgt „Van een handel in brandstoffen alhier ontving het Haagsche Crisiscomité het aanbod om in de kas van het Comité 15 cents per hectoliter afgeleverde anthraciet te storten; in de prijsnoteering zou hier voor geen verandering komen. Als con trole op de af te leveren hoeveelheid wor den aan de kwitanties zegels gehecht, die hiertoe door ons secretariaat zullen zijn af te geven. Het ligt in ons voornemen, de namen der handelslichamen, die ons Co mité op deze wijze steunen, bekend te ma ken. Gaarne zouden wij vernemen of u ge negen zoudt zijn, aan de hoven omschre ven steunverleening deel te nemen." Dat deze circulaire werd gezonden zon der medeweten der leden van het Werk comité en van de afgevaardigden der Mid denstands-organisaties, achten wij, aldus het Hanzebestuur, niet juist, doch zullen hierop niet verder ingaan. Dat echter aan alle brandstoffenhande- laren wordt gevraagd, om, zonder ver andering van prijs te leveren en dan van elke H.L. kolen 15 cents af te staan aan het Haagsche Crisiscomité, met als be looning bekend te worden gemaakt als de weldadige brandstoffenhandelaar, achten wij verkeerd, en wij moeten hiertegen ten sterkste protesteeren. Ten slotte zijn er nog tal van brand- stoffenhandelaren, die zelf, hetzij door hun groot gezin, hetzij door werkloosheid onder hun clientèle absoluut niet in de mogelijkheid verkeeren aan dezen oproep gevolg te geven, zonder dat zij daarmede willen uitspreken, dat zij in principe niet aan het lenigen van nood zouden willen medewerken. Heel wat sympathieker lijkt ons de daad, het vorig jaar gesteld door de ge organiseerde R.K. Brandstoffenhande- laren, die, zonder opgaaf der namen van de gevers, eenige honderden H.L. brand stoffen beschikbaar stelden voor de werk- looze arbeiders. Communistische relletjes in den Arnhemschen Raad. In den gemeenteraad van Arnhem is het Maandagmiddag tot enkele heftige incidenten gekomen. Door het communis tische raadslid Brugman, werd reeds bij1 de eerste agendapunten obstructie gevoerd, daar een verzoek der communistische fractie, om een advies betreffende ver betering der positie der werkloozen, thans aan de orde te stellen, verworpen werd. De voorzitter stelde daarop voor den spreektijd over de eerste acht onbelang rijke agendapunten te bepalen op 1 minuut, welk voorstel werd aangenomen. De com munist, die over elk voorstel bet woord vroeg, hield zich echter niet aan den spreektijd, en bleef onder groot rumoer doorpraten. De Raad besloot hierop op voorstel van den voorzitter, den heer Brugman te schorsen van deze zitting. De communist wilde de zaal echter niet verlaten, waar om hij door de politie onder groot tumult uit de zaal gezet werd, niet dan na heftig tegenweer te hebben geboden. De obstructie werd hierop voortgezet door het communistische raadslid Derchs, die na een heftige woordenwisseling met den burgemeester, mr S. J. F. de Monchy, eveneens geschorst werd en kalm de zaal verliet. De vergadering verliep verder zon der incidenten. Candldaten Eerste Kamer. Heden vond de candidaatstelling voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal plaats, voor de verkiezing op Vrijdag 29 Juli a.s. De volgende candidaten werden gesteld: Door de Antirevolutionaire partij; In de provincies Gelderland, Overijssel, Drenthe en Groningen: 1. Jhr S. van Citters, 2. Prof. mr P A. Diepenhorst, 3. Ds G. Hofstede, 4. Mr J. L. Bouma, 5. Jhr J. Beelaerts van Blokland, 6. D. H. R. Havenstein, 7. Mr. G. J. Sybrandy, 8. P. H. Hummelen. In de provincie Zuid-Holland: 1. Prof. mr. A. Anema, 2. Mr P. E. Briët, 3. S. J. Ruppert, 4. Prof. dr J. Severijn, 5. J. v. d. Molen, 6. W. War- naar, 7. Prof. mr V. H. Rutgers, 8. Dr J. F. Reitsma, 9. Mr Dr H. W. Hovy, 10. A. Baron van Hekeren van Keil. Door de Chr.-Hist. Unie: In de provincies Groningen, Drente, Overijssel en Gelderland: 1. Mr W. L. 'Baron de Vos van Steen- wijk, 2. J. W. J. Baron de Vos van Steen- wijk, 3. Mr Dr G. Kolff, 4. Mr Dr G. O. P. baron Greutz; 5. Prof. Dr J. de Zwaan, 6. J. Knoppers, 7. J. M. Krijger Jr., 8. J. G. Wolthuis, 9. Mr G. Vixseboxse. In de provincie Zuid-Holland: 1. Mr. A. van der Hoeven, 2. Jhr. mr dr N. G. de Gijselaar, 3. H. van Boeij- en, 4. Prof. dr J. R. Slotemaker de Brui ne, 5. J. M. Krijger Jr., 6. Prof. dr J. de Zwaan, 7. B. van Eesteren, 8. Mr dr J. van Bruggen. Door de Staatk. Geref. Partij: In de provincies Zuid-Holland, Gelder land en Overijssel: 1. J. W. van Houdt, 2. Ir. G. N. van Dis, 3. A. J. Kersten, 4. A. Hoogendijk, 5. J. van Bochove. Door de R.K. Staatspartij: In de provincies Overijssel, Groningen en Drente (gelijkluidende lijst): 1. Ant. J. Schoemaker, 2. J. C. v. d. Lande, 3. H. Ruyter, 4. Dr H. W. Tak- kenberg, 5. J. W. Andriessen, 6. Mr J. R. H. van Schaik. In de provincie Gelderland: 1. J. J. W. IJsselmuiden, 2. H. Ruyter, 3. J. W. Andriessen, 4. Mr J. R. H. v. Schaik, 5. G. W. J. v. Koevorden, 6. Mr. E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst. (De Staten-clubs in de provinciën Gel derland, Overijssel, Groningen en Drente (groep II) besloten deze lijsten te verbin den). In de provincie Zuid-Holland: 1. Prof. dr A. M. A. A. Steger (zl), 2. F. L. D. Nivard (z.l.), 3. Jhr mr L. E. M. von Fisenne, 4. H. J. Kuiper, 5. W. C. J. J. Bn. van Voorst tot Voorst, 6. Mevr F. SteenbergheEngeringh, 7. Mr. H. W. J. M. de Jong. 8. J. D. de Kok, 9. Ir. H. W. J. Theunissen, 10 F. N. V. Quant. Door de Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond": In de provincies Groningen, Drente, Overijssel, Gelderland: 1. Mr. H. Smeenge, 2. Joan Gelderland, 3. H. D. Louwes te Ulrum (G.), 4. Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, 5. J. L. Ny- singh, 6. Prof. dr B. D. Eerdmans, 7. Mr. H. E. Ovink, 8. Mr. A. G. van der Feltz. In de provincie Zuid-Holland: 1. Ir. J, Koster, 2. Mr. P. Droogleever Fortuyn, 3. Mr H. J. Knottenbelt, 4. Mr dr M. M. G. Schumann, 5. Mej. dr E. C. van Dorp, 6. Prof. dr G. M. Verrijn Stuart, 7. Mr. L. Trouw. Door den Vrijzinnig Democratischen bond: In de provincie Zuid-Holland 1. Mr. M. Slingenberg, 2. Jan Schilt- huis, 3. Mr. W. H. M. Werker, 4. Mevr. W. A. L. RosVrijman. In de provincies Groningen, Drente, Overijssel en Gelderland: 1. J. B. Westerdijk, 2. Ir. S. L. Lou wes, 3. Ir. J. M. L. Otten, 4. Mevr. J. Mar cusNijland, 5. Mr. M. S. Kalma, 0. Dr H. A. Zwijnenberg. Door de S. D. A. P.: In Zuid-Holland: A. B. de Zeeuw, F. L. Ossendorp, P. Danz, G. F. Lindeijer, L. v d. Wal, A. Kieviet, L. A. Donker, I. G. Keesing. In de provincies Groningen, Drente, Overijssel en Gelderland: M. Mendels, E. Rugge, L. M. Hermans, J. H. A. Schaper, T. SaundersBlauw- boer, D. Bartels, J. H. Anema. Door de Communistische partij: In de provincies Groningen, Overijssel, Gelderland: 1. L. v. d. Veen, 2. G. Perfors, 3. W. Doumd. In de provincie Zuid-Holland: 1. H. van Weizen, 2. W. Reuderink, 3. Schoutense. DE „STANDAARD" OVER HET RAPPORT-WELTER. Het lang verwachte bezuinigingsrapport is thans verschenen. En ons eerste woord zij er een van dank. Van dank aan de Commissie en haren voorzitter allereerst voor den verrichten arbeid. En aan de Regeering onmiddellijk daarna; voor de publicatie van het rapport. Voor wat de eindcijfers aangaat, brengt het geen verrassing. Op een tekort van een dikke honderd millioen gulden voor het jaar 1933 werd algemeen gerekend. Zoo doet ook de commissie. Echter laat zij de mogelijkheid open van nog nadere voorzieningenacht zij een tweede be zuiniging van nog eens 100 millioen niet uitgesloten. Wij durven het wel wat sterker zeggen. Met een 100 'millioen is het budget niet voldoende gesaneerd. Op een cijfer van 150 millioen moet o.i. worden gerekend. We hebben daarmee niet het jaar 1933 op het oog, doch spreken in het algemeen over de toekomst der e.v. jaren. En in dit - verband veroorloven we ons een critische opmerking. Het rapport handhaaft over het algemeen den tegen- woordigen omvang van ons Staatsbestel. De voorgestelde bezuinigingen zijn z.g. uitdunnings-bezuinigingen. D. w. z. we houden alles wat we hebben in stand; we verzorgen dat voortaan echter op de armoedigst denkbare wijze; we gaan niet in een kleiner huis wonen en schaffen niet de auto af, doch zoeken het op de boter, de kaas, de suiker, het rookvleeach bij de boterham. Dit woord van critiek bedoelt intussohen allerminst iets af te dingen op den ar beid der commissie. Z ij kon moeilijk an dera handelen dan ze deed. Want zoodra dieper ingrijpende maatregelen aan de orde komen, zoodra over de verhuizing, over het verlaten der grootere en het be trekken der kleinere woning moet worden beslist, komen anderen aan het woord. De commissie moest zich wel in hoofdzaak bij het bestaande aansluiten. Dat kon niet anders. Maar daarom zullen haar voor stellen geen algemeene bevrediging kun nen wakken. Over de détails van het rapport spre ken we ons nog niet uit, te meer, omdat ook het oordeel der Regeering en haar argumentatie zullen moeten afgewacht. Dit echter mag men reeds n u zeggen: Wie één der voorgestelde maatregelen af wijst, heeft den plicht er iets anders tegen over te stellen. Want en dit is de hoofdzaak de saneering van onze financiën kan langer uitstel niet lijden. Het werk van 19231925 moet worden voltooid. Het was geen prettige boodschap, die het Goesche Gemeentebestuur van Gedep. Staten kreeg: hierop en daarop bezuini gen, niet beschikken over het batig saldo van 1931, maar putten uit het reserve fonds en verhooging van het aantal op centen op de fondsbelasting van 70 op 80 en plaatsing der gemeente in de tweede klas dier belasting in plaats van in de eerste. Geen prettige boodschap voor den Ge meenteraad. Maar ook niet voor de be lastingbetalers, die zich aan een dubbele belastingverhooging zullen hebben te on derwerpen. Immers overbrenging van de gemeente van de eerste naar de tweede klas beteekent, behalve dat een groep la gere inkomens nu voortaan ook eenige belasting moet gaan betalen, dat het be lastbaar inkomen van allen ongeveer f 100 grooter wordt. En wat verhooging van het aantal opcenten wil zeggen, is voor ieder een duidelijk. Dat niet uit het batig saldo van 1931 mag, maar uit het reserve-fonds moet worden geput,, beeft alleen theoretische waarde. De burgerij merkt daar niets van. Nu vonden enkele Raadsleden in het schrijven van Gedep. Staten aanleiding eenige verwijten tot bet college van B. en W. te richten. De heer Van Poelgeest bracht er zelfs bet destijds niet goedge keurde leeningsbesluit bij ter sprake. De wethouder Mr Goedbloed wees dit verwijt in krachtige en de voorzitter in zachte, haast vaderlijke bewoordingen af. Dat het bewuste leeningsbesluit dostijds niet werd goedgekeurd, kwam, omdat Ged. Staten liever niet hadden, dat met een andere gemeente buiten de provincie samen werd geleend, maar hield geen verband met de onsoliditeit van de gemeente of van het beleid van B. en W. Over het niet mogen putten uit het ba tig saldo 1931 bleef verschil van meening. Mr Goedbloed vond bet lood om oud ijzer, welke bron van de twee men aanboorde. Indien wij ons niet vergissen, hebben Ged. Staten er wèl genoegen mee geno men, dat Middelburg wel putte uit bet ba tig saldo 1931. Zulke gewichtige bezwa ren steken er dus niet achter. Overigens sprak de heer Simons zeker een waar woord, toen bij opmerkte, dat Goes geen uitzondering, maar regel is en dat van het meerendeel der Zeeuwsche gemeenten de begrooting nog niet is goed gekeurd. Er zullen zelfs vermoedelijk wel gemeenten zijn, die aan nog ingrijpender maatregelen zullen moeten gelooven. Ook is de financieele toestand van de gemeenten nu door Ged. Staten beter te overzien dan aan het eind van het vorig jaar door B. en W.'s en de Gemeenteraden, omdat nu meer bekend is omtrent de da ling van inkomens en vermogen, de uit gaven voor werkloozenzorg en van de Burg. Armbesturen. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat niet door de Gemeentebesturen, ook door het Goesche, en ook door het Burg. Arm bestuur naar de uiterste zuinigheid moet worden gestreefd. Ook mag misschien wel eens worden afgevraagd, of hier of daar niet op wat te grootsteedschen voet wordt geleefd. Ook moeten wij nu verklaren niet best de houding van onzen burgemeester te kunnen begrijpen bij de behandeling van het voorstel tot toepassing van een tijde lijke korting op de gemeente-salarissen, waar toch aan B. en W. toen wel reeds bekend zal geweest zijn, wat de gemeente boven het hoofd hing. Een troost hoewel een schrale is het, dat we aan deze helastingverboo- gingen, als ze nu niet waren toegepast, toch in 1933 hadden moeten gelooven. Wellicht kan bij de begrooting van 1933 worden overwogen, den druk over alle be lastingen te verdeelen. Aan personeele be lasting b.v. betalen velen mee, die niet in Goes woonachtig zijnl Een belangrijk besluit was verder dat torovername van de Wemeldingache gas fabriek. Bij de onderhandelingen hierover is men waarlijk niet over ijs van één nacht gegaan. Alleen de finan. commissie en de Raad kregen wel heel weinig tijd om de overeenkomst te bestudeeren. Wat er nog over gevraagd en meegedeeld is, mocht de pers en dus het publiek niet weten. Dat is Goesche gewoonte geworden 1 Over het voorstel tot overdracht van en kele bevoegdheden aan B. en W. staakten de stemmen. Zonder ook maar in eenig opzicht B. en W. te wantrouwen, kan men toch van meening zijn, dat het beter is den Raad deze bevoegdheden te laten, om dat het zooals wij vroeger reeds op merkten wel is voorgekomen, dat de Raadsleden op de hoogte waren van bij- zonderheden, die B. en W. onbekend wa ren gebleven. En ten slotte het langverwachte Gast huisrapport, dat in ons nummer van Za terdag is geplaatst. Het is wellicht de tijd nog niet, om er breedvoerige 'beschouwin gen aan te wijden. Het duidelijke en uit voerige rapport der Vereen, van Ned. Ge meenten spreekt overigens voor zichzelf. Het moet wel ernstig worden betreurd, dat een dergelijke ernstige kwestie door enkele Raadsleden wel zeer moeilijk ob jectief zal kunnen worden behandeld. Welke sympathieën of antipathieën men er ook op na houdt, ieder zal toch moeten toe geven, dat een dergelijke betreurenswaar dige aangelegenheid zonder aanzien des persoons moét worden opgelost. Dat eischt het publiek belang. Maar dan moet men niet sarcastisch gaan spreken over den grooten broer, die door B. en W. te hulp is geroepen. Laat men het betreuren, dat het niet veel eerder is geschied. Of nu in dit stadium een commissie van onderzoek uit den 'Raad noodig is? Men kan de noodzakelijkheid daarvan betwijfe len na zulk een duidelijk rapport. Het woord is nu toch zeker eerst aan B. en W.? Onwillekeurig schoten ons de bekende regels bij het lezen van het rapport te binnen: De heeren van Ter Goes, Zijn zoo zacht als appelmoes. Enkele jaren lang hebben B. en W. en de Raad het toch maar stilzwijgend goed gekeurd, dat hun een rekening en een be grooting van bet Gasthuis werden voor gelegd, die zóóveel over tijd binnen kwa men, dat de waarde er van bedenkelijk ge daald was. Wat er nu verder nog aan mankeerde, is uit het rapport gebleken. IJSKASTEN, reeds vanaf f 19, elec- trische ijskasten vanaf f230. J. M. Pol derman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Toen dezer dagen de marechaussee te Philippine in den nacht surveillance diensten verrichtten, zagen zij een tweetal personen, die een 6-tal varkens vervoer den. Bij navraging beweerden de twee per sonen afkomstig te zijn uit België, en van plan te «zijn genoemde varkens, welke zij in Philippine hadden gehaald, naar België te vervoeren. Een nader adres konden zij niet opgeven. De varkens werden in be slag genomen en tegen de 2 Belgen werd proces-verbaal opgemaakt wegens poging tot verboden uitvoer. Faillissement. Door de Recht bank te Middelburg is failliet verklaard: A. Maas, smid te Axel. Rechter-commis- saris Mr. A. van der Hoop, rechter. Cu rator: Mr R. J. J. Lambooy, advocaat te Hulst. Blggeksrke. Zaterdag hield de Schiet- vereeniging „Nut en Genoegen", haar jaarlij'ksche huishoudelijke Schietwed strijd. Prijzen werden behaald als volgt: Personeele Baan M 95, 150 M.: Ie pr. J. Konraad, met 45 p.; 2e pr. H. Ver- schuure 45 p.; 3e pr. A. W. Kleinepier, 44 p.; 4e pr. P. de Lange, 43 p.; 5e pr. Am. Harpe, 43 p.; 6e pr. S. Wijkhuijs, 41 p.; 7e pr. P. Dingemanse 40 p.; 8e pr. W. Schreyenberg 37 p.; 9e pr. P. Bimmel, 37 p.; 10e pr. H. Kaljouw, 36 p.; lie pr. I. Verbage 36 p.; 12e pr. P. Kaljouw 30 p.; 13e pr. M. Kleinepier, 35 p.; 14e pr. Adr. Janse, 35 p.; 15e pr. Abr. Simonse, 35 p.; 16e pr. C. Vos, 33 p.; 17e pr. C. 'Caljé 32 p.; 18e pr. W. Geschiere 32 p.; 19e pr. E. van Sluijs, 31 p.; 20e pr. I. Bak, 29 p.; 21e pr. P. Stroo, 26 p.; 22e pr. A. Dommissie 24 p.; 23e pr. P. A. de Moor, 19 p. Vrije Baan, M 95: le pr. H. Verschuure met 58 p.; 2e pr. P. de Lange 58 p.; 3e pr. J. Konraad 57 p.; 4e pr. M. Kleine pier 57 p.; 5e pr. H. Kaljouw, 56 p.; 6e pr. S. Wijkhuijs 56 p.; 7e pr. W. Geschiere 54 p.;8e pr. A. W. Kleinepier 54 p.; 9e pr. A. Janse 54 p,; 10e pr. P Dingemanse 53 p. Eerebaan, M 95 47 p.; 2e pr. M. Vrouwepolder. voor het eerst na om ring gereden, tal ruiters werd d te belangstelling h waarvan de uitsh Geldprijzen. Ai aantal ringen 32. le prijs W. Di gen; 2e J. Louwe Duvekot Wzn. 13 5e Jac Louwerse 7e W. Kodde 6; J. Sinke 6; 10e Besuijen met 3 ri Kunstvoorwerp hoogst aantal rin le prijs W. Di P. Duvekot Wzn. P. Duvekot Pzn. Louwerse 3: 7e 2; 9e W. Wonde man 1; 11e prijs De traditioneel door P. Duvekot gen. Een extra pri P. Duvekot Pz. Een prijs, bije bers van deze sp morgens door A. en smiddags doo: kerke. Ned. Beroepen te I A. Groot, cand. t F. J. Roth te Brandwijk, J. Hi Bedankt voor Steenbeek te Out Ger Beroepen te Baarland. Te Bu: borgen. Te Ulrui berg. Aangenomen d. Heide te Zout Chr. Tweetal te V cand. te Gronii cand. te Leiden. Beroepen te M te Hillegom. Ds Jo Op 63-jarigen hage overleden pred. van de N Arendskerke. D Aug. 1898 te Ca vandaar vertrok naland. Op 15 intrede te 'sH. meente hij dien 1932 wegens vo eervol emeritaat De overledene ziene figuur in orde van Oranje Giften Jansen, leger- e meenen dienst tt legaat van f 300 den Bond tegen van Gods Naam Mevrouw overleden, heeft der Ned. Herv. gelegateerd f 10 een bedrag van rechten, doch bruik. Het font derwijs werd b< De classis meenten behanc van Donderdag Vrije Geref. Gt Rijssen, om in 1 meenten opgeno Met algemeen aan dit verzoek Gisteren v de Meisjesschoo aan; P. J. Frar te Middelburg; L. van Spluntei School gende leden van voor de groep v den Schoolraad Bijhei, zijn geko te Amsterdam venhage. De kersen Men schrijft v Crt: De fruitcamp werd ingezet m tot heden wel weer begunstigc weer haast op vlotte pluk en algemeen een ei: geweest. In de verdiend gewor geld goeden af was dit jaar vo gewild. De regei had het gewas houdbaarheid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2