No. 238 Dinsdag 12 Juli 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland MT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! cËRSTE BLAD. Buitenland Selangrijkste Nieuws. Bureau: I>anBe Voratitraat 70, Goes. Tel.: RednoUe en Admlnletrntle No. 11. Poetrekening No. 4MS5. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Dlrecteur-Hoofdredaoteox: R. ZUIDEMA. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Psr 3 maanden. ïranoe per pest, 2 3,— Losse nummers 10,08 Prijs der Advertentien: 1l regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Het rapport-Weiter. Het rapport-Weiter, waaromtrent reeds tal van geruchten in omloop waren, is thans verschenen. Ben prettige boodschap brengt dit rap port niet. Diep ingrijpende bezuinigingen worden noodzakelijk geoordeeld; Doorvoering van de hier gegeven wen ken beteeicent voor de ambtenaren een aanmerkelijke teruggang, terwijl ook aller lei op zichzelf begeerlijke zaken moeten worden losgelaten. Over heel de linie wordt een drastische beperkmg van de uitgaven voorgeschre ven en het onaangename bij dit alles is, dat er niet de minste zekerheid bestaat, dat zelfs bij volledige toepassing van de voorgestelde maatregelen het beoogde doel: een sluitende begrooting, zal worden bereikt. Dat publicatie van dit rapport niet ge ringe opschudding zou geven was te voor zien. Niet dat het, wat de hoofdzaken betreft, zooveel nieuws brengt. Wat hier omtrent den algemeenen toe stand gezegd wordt, was niet onbekend. Mannen als Dr Colijn hebben niet na gelaten ons volk het noodige werkelijk heidsbesef bij te brengen. De ernst van den toestand was niet onbekend, maar velen spraken er liever niet over. De ooren werden dicht gestopt en als men vlak bij den dreigenden af grond werd gebracht, de oogen dicht ge knepen. Maar zwijgen is nu niet meer mogelijk. Men wordt nu gedwongen de werkelijk heid hoe weinig aantrekkelijk ook onder de oogen te zien. Toen Minister Colijn in 1923 zijn bezui nigingsplannen aankondigde, werd voor speld, dat het steenen zou regenen. En zoo is het ook gegaan. Hetzelfde kan nu ook worden verwacht. Als de Regeering de in het rapport- Weiter voorgestelde bezuinigingen mocht overnemen, dan zal er een waar bombar dement losbreken. De voorteekenen zijn er al van. De S. D. A. P., die groote behoefte heeft om de aandacht van de moeilijkheden in eigen kring af te wenden en die door de communisten op een geweldige manier wordt voortgedreven, is reeds begonnen aan de voorbereiding van een groote volks beweging. Te Zaandam werd reeds een groote meeting gehouden, waaraan ook de O. S. P., die nu haar zin krijgt, mocht deelne men. Aan groote woorden is er daarbij geen gebrek. Het rapport-Weiter wordt aange grepen niet om verbetering in den toe stand te brengen, maar om de massa op te ruien. En dat zal erger worden, naarmate de verkiezingen dichterbij komen. Toch is er in vergelijking met 1923 een belangrijk verschil. Toen Minister Colijn met zijn bezuini gingsmaatregelen kwam, was de noodza kelijkheid daarvan minder duidelijk dan thans het geval is. De algemeene toestand was beter, er was een schijnbare welvaart, de vorige rekeningen gaven belangrijke batige saldi enz. Het was toen vrij gemakkelijk de massa in den waan te brengen, dat Minister Go- lijn een pessimist was en bezuiniging min der noodzakelijk. Thans echter staan de zaken anders. De uitkomst heeft Minister Golijn in het gelijk gesteld. Niemand kan ontkennen, dat op het vermogen belangrijke verliezen zijn gele den en dat van onze voornaamste bron nen van inkomsten een belangrijk deel vrijwel is opgedroogd. Het bedrijfsleven ligt voor een groot deel lamgeslagen, han del en scheepvaart kwijnen, de uitvoer van land- en tuinbouwproducten is mis schien voorgoed onmogelijk gemaakt. Dat zijn feiten. Harde werkelijkheden, waarmee ook de felste criticus rekening moet houden. Natuurlijk volgt hieruit niet, dat de plannen van de Commissie-Welter zonder meer uitgevoerd zouden moeten worden. Rustige bestudeering is noodzakelijk. Maar de groote beteökënis van dit rap port is in de eerste plaats, dat voor den ernst van den toestand de oogen zijn ge opend en in de tweede plaats, dat er nu concrete voorstellen zijn, die verderen ar beid vergemakkelijken. En wie ook maar eenig verantwoorde lijkheidsgevoel bezit, zal verstaan, dat af wijzing van de voorgestelde maatregelen met zich brengt den plicht om daarvoor betere in de plaats te stellen. DE REVOLUTIE-POGING IN BELGIE. DREIGENDE TOESTAND. DE KONING TERUGGEKEERD. De mijnwerkersstaking in Wallonië breidt zich uit als een olievlek; er komen steeds meer stakers en steeds meer en hoe langer hoe ernstiger botsingen. Zaterdagavond heel laat beleefde Char leroi werkelijke opstandtooneelen. De sta kers hadden zich meester gemaakt van een groot deel der stad, richtten barri cades op en rukten telefoonpalen en straatkeien uit den grond, waar ze de po litie mee bombardeerden. Deze antwoord de met revolverschoten, zoodat er meer dere zwaar gewonden vielen. Te Marchienne staken zij het kasteel van den directeur der providence fabrie ken in brand en beletten de brandweer van Charleroi om het vuur te gaan blus- schen. Zondagmorgen heeft in de hoofdstad een Ministerraad plaats gehad om te deli- bereeren over de dreigende wending, wel ke de staking genomen heeft. Te Montigny en Sambre vielen de sta kers de gendarmen aan, die zoodoende gedwongen waren om te schieten; er vie len daar vier gewonden, waarvan een in levensgevaar verkeert. De stakers waren reeds bezig met den stroom van de electrische centrale van de providencefabrieken af te snijden, toen een ingenieur het op tijd ontdekte en ver hoeden kon. Was deze poging der stakers geslaagd, dan zouden alle hoogovens ge sprongen zijn. Nu de zaken zulk een ernstigen keer nemen, hoort men van alle zijden, dat de communisten de aanstokers zijn en de so cialisten zijn de eersten om dit te bevesti gen. Meer en meer wordt echter aangeno men, dat deze laalsten de ware schuldi gen zijn en niet die enkele communisten, die in de beweging gemengd zijn, en dat zij nu bang zijn geworden, en op die ma nier probeeren de verantwoordelijkheid van zich af te schuiven. Naar verluidt zouden de leiders van de Brusselsche communisten een beroep ge daan hebben op de Nederlandsche com munisten, om hun versterkingen te sturen, aangezien men in België over niet genoeg agitators beschikt. Te Charleroi sprak de socialistische lei der Van der Velde de menigte van het bal- con toe, doch moest zich terugtrekken, on der het gejouw der menigte. In „La Gravache", het socialistisch or- gaaij van de Borinage, verscheen de vol gende oproep: Wij zullen de revolutie ont ketenen. Binnen 48 uur moeten allen, die de oorzaak zijn van ons lijden, onschade lijk gemaakt zijn! Te Bergen werd de hand ge legd op documenten, waaruit blijkt, dat men te doen heeft met een complot, gesmeed te Brussel, Parijs en Berlijn, om heel het land in revolutie te zetten. De socialistische leider, Plumat, secre taris van de mijnwerkerscentrale, heeft een artikel geschreven, waarin hij be weert, dat de revolutie naderend is en dat deze week nog een voorloopig bewind te Brussel zou worden gevormd. „Wij willen, zoo zei hij, de staking uit breiden tot geheel België. Wij willen het vervoer stil leggen en geheel den handel verlammen. Wij willen ons meester ma ken van de macht. Een voorloopig bewind aanstellen, dat binnen veertig dagen ver kiezingen zal organiseeren. Koning Albert, die enkele dagen rust was gaan nemen in Zwitserland, is te Brussel teruggekeerd en heeft onmiddel lijk de ministers van binnenlandsche za ken en van oorlog ten paleize ontboden, voorbeen onderhoud. De socialistische, syndicalistische en po litieke federaties van het bekken van Charleroi hebben besloten, tot de alge- me ene staking over te gaan. Onder beschuldiging van samenzwering tot het aanstoken van burgeroorlog zijn, op last van het parket, dertien communis tische leiders gearresteerd. Bij de door het parket in beslag geno men documenten, bevindt zich ook een uitvoerige correspondentie met Moskou, een handpers en een bedrag van 10.000 francs. Van de stakers, die tijdens de opstootjes te Roux gewond werden, zijn er twee overleden aan de gevolgen hunner ver wondingen. In de nabijheid van het in brand gesto ken i.asteel La Providence bij Marchienne, hebben de stakers een barricade opgericht met dwarsliggers en steenen en van hui zen afgerukte hekken. Zij lieten toen een doorgang van 70 c.M. op den steenweg. Ieder persoon, die door wenschte te gaan, moest een tol betalen van tien tot twintig franken, naar men aannam dat bij zou kunnen missen. Betreffende de brandstichting in het kasteel La Providence, wordt nog gemeld, dat dit slot geplunderd werd voor het aan de vlammen werd prijs gegeven. De communistische agitatie heeft ook het Vlaamsche land aangetast. Te Ninove schoolden stakers, die uit het Walenland waren gekomen en de plaatselijke arbei ders hadden opgeruid, voor een groote kunstzijdefabriek samen. Het scheelde weinig of de fabriek werd door de hui lende en schreeuwende bende bezet. Deze ging evenwel uiteen toen de gendarmerie zich gereed maakte om met scherp te schieten. Elders in Oost-Vlaanderen, o.m. te Zot- tegem, deden zich eveneens incidenten voor. Bij de belegering van een fabriek van witgoed werden twee zonen van den eigenaar gewond. Een gendarme liep eveneens een kwetsuur op. Te Antwerpen was de politie er van op de hoogte gesteld dat door de communis ten een krachtige actie wordt op touw ge steld om te Antwerpen roering te brengen. In de industrieele ondernemingen zoo wel als in de haven zijn voorzorgsmaat regelen getroffen om dadelijk te kunnen ingrijpen. Maandagavond hebben de communisten te Charleroi een nieuwe straatbetooging gehouden. Door de troepen en de maré- chaussée werd op een vooruit afgespro ken moment een beweging uitgevoerd, welke het mogelijk maakte de leiders en een 150-tal betoogers van de rest af te zonderen en te arresteeren. Met de ma chinegeweren is vervolgens in de lucht geschoten, wat tot een radelooze vlucht van de andere communisten heeft geleid. Door een groep industrieelen is op het departement van Binnenlandsche Zaken met de ministers van Binnenlandsche Za ken en Landsverdediging geconfereerd over de maatregelen, die nog noodig wor den geacht om de 160 mijnschachten en 1000 metaal- en glasfabrieken van de ar rondissementen Charleroi en Mons op af doende wijze tegen de gewelddaden der stakers te beschermen. Naar hun oordeel zal de beweging nog slechts enkele dagen duren. definitieve en finale regeling der schade loosstelling te zijn niets definitiefs en fi naals regelt en dat er, tenzij de Ver. Sta ten tot iets bereid zijn, dat Frankrijk be vredigt, later een nieuwe crisis zal ont staan. In officieele kringen te Londen wordt verklaard, dat tijdens de conferentie van Lausanne geen enkel geheim accoord is gesloten. Ook van bevoegde Duitsche zijde wordt verklaard, dat er geen geheime overeen komst met andere mogendheden is ge sloten. L'e Amerikaansche bladen daarentegen melden nog de volgende bijzonderheden omtrent het gentlemen's agreement Het document houdt de voorwaarden in voor de ratificatie van de overeenkomst betreffende de Duitsche herstelschuld van drie millard mark. Zij1 stelt de ratificatie afhankelijk van een vermindering der Amerikaansche vorderingen op de Euro- peosche debiteuren der Ver. Staten. Dit schijnt de eenige manier te zijn geweest om de overeenkomst met Duitschland aan nemelijk te maken voor de Franschen en de Italianen. Het gentlemen's agreement bepaalt eveneens, dat in geval een herziening van de schulden aan Amerika niet zou wor den verkregen, het herstelverdrag van Lausanne niet zal worden geratificeerd, waarna de wettige status van de 'herstel- guaestie zal terugkeeren tot die, welke be stond alvorens het Hoover-moratorium werd afgekondigd. De berichten uit Lausanne en Parijs, dat, ondanks alle démentis, er toch een gentlemen's agreement zou bestaan, heeft te "Washington scherpe ontevredenheid verwekt en werd door eenige parlements leden als een bewijs voorgesteld, dat „Europa zich vereenigd heeft voor een reusachtige zwendelarij te koste van Ame rika." De Herald Tribune brengt den volledi- gen tekst der geheime overeenkomst. Stimson beperkte zich in zijn officieel commentaar tot 3 punten 1. De regeering heeft geen officieele ken nis van het gentlemen's agreement. 2. Geen buitenlandsch diplomaat heeft de regeering hierover gepolst. 3. Geen vertegenwoordiger der Ameri kaansche regeering heeft aan bespreking over het agreement deelgenomen. Het Hbld. gelooft niet, dat men aan deze heele geschiedenis al te veel beteekenis moet toekennen. Men kan op den weg, dien men nu heeft ingeslagen, niet meer terug. Een niet ratificeeren van het verdrag zou nooit tengevolge hebben, dat de betalingen van het plan-Young werden hervat, maar integendeel, dat ook de schuldbekentenis sen die Duitschland beloofd heeft te ver strekken niet worden uitgeleverd. Het ge- heele geval heeft veel van een politieke manoeuvre, waarvan de politieke beteeke nis niet overgroot zou zijn, als zij niet zoo'n ongelukkigen invloed moest uitoefe- Binnenland. De brand op de Dempo gebluscht. Persbeschouwingen over het rapport- Weiter. Buitenland. i De revolutionaire actie in België. Het verdrag van Lausanne op losse schroeven gezet? Te Hagenow (Mecklenburg) is het Zon dagavond tot een ernstige hotsing geko men tusschen nationaal-socialisten en le den van het ijzeren front. Er ontstond een vechtpartij waarbij 15 personen licht gewond weraen. Te Keulen is bij een twist tusschen drie jeugdige communisten en twee nazis een 18-jarig'e communist door een schot in den buik zoo ernstig gewond, dat hij kort daarop in het ziekenhuis overleed. Ook in Reichenbach is het tot ernstige botsingen tusschen S.A.-leden en leden van het IJzeren front gekomen. Ook in Gnadenfrei is het Zaterdag tot ernstige botsingen gekomen. Messen, stok ken, bijlen en pistolen werden als wapens gebruikt. Ook van de daken werden scho ten gelost. Twee nazis zijn doodelijk gewond, ter wijl verscheidene andere ernstig en een nog grooter aantal personen lichter ge wond werden. Te Kiel en in enkele andere plaatsen van SleeswijkHolstein hebben eveneens vechtpartijen plaats gehad. Te Kiel wer den drie personen gewond. In Aken werden deelnemers aan een nationaal-socialistische betooging door politieke tegenstanders met bierflesschen en bloempotten bekogeld en met warm j water overgoten. Zeven personen werden gewond. De laatste hoop vervlogen. De duiker van de „Artiglio" heeft nog maals klopsignalen gegeven op den ge zonken onderzeeër „Promethee", maar hij ontving niet het minste antwoord. De maritieme prefect heeft order gege ven, halfstok te vlaggen. Nieuwe revolutie In Brazilië. Naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld, is in Brazilië opnieuw een revolutie uitge broken tegen de regeering-Vargas, welke in hoofdzaak in de Zuidelijke Staten San ta Gatharina en Sao Paulo om zich heen grijpt. Naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld, eLchen de drie opstandige Zuidelijke Braziliaansche staten de directe instelling eener constitutioneele regeering. Tot nu toe is de beweging zonder bloedvergieten verloopen. Ingezonden Mededeeling. Het verdrag van Lausanne door geheime overeenkomsten op losse schroeven? De bijzondere correspondent van de He rald te Lausanne meldt en die van de Times bevestigt het dat behalve het eigenlijke pact van Lausanne nog vier gentlemen's agreements gesloten zijn die na het teekenen van het eigenlijke pact zijn onderteekend en waarvan de voor naamste aan de Duitsche delegatie mede gedeeld is. Deze overeenkomsten houden in een afspraak tusschen Groot-Britannië, Frankrijk en Italië om het pact niet te ra tificeeren voordat een bevredigende rege ling met hun eigen schuldeischers getrof fen is en een afspraak tusschen de drie genoemde staten dat geen van hen met de Ver. Staten een met de belangen der an deren strijdige regeling zal treffen; een afspraak tusschen Frankrijk en Groot Brittannië om de Fransche betalingen aan Engeland onder het Churchill-Caillaux pact op te schorten, en een overeenkomst tusschen Groot-Britannië en Italië, om wanneer Duitschland's schuldeischers met hun eigen schuldeischers niet tot een overeenstemming kunnen komen het plan- Young weer wettelijk van kracht te laten worden. In dat geval zal een nieuwe con ferentie moeten plaats hebben. Genoemde corresponndent van de Herald merkt op, dat het pact van Lausanne, verre van een nen in Duitschland. i Over de conferentie te Lausanne zeide Churchill in 'het Lagerhuis: Ik kan mij niet voegen 'bij1 de toejuichingen over de overeenkomst van Lausanne. Minder dan 15 jaar na den oorlog is Duitschland geheel verlost van alle lasten, bestemd om de vreeselijke schade te her stellen, die het aan zijn buurman had be rokkend. Men zegt, dat Duitschland leeg gebloed was, maar het tegenovergestelde 'heeft plaats gehad. Duitschland wacht slechts op de herleving van den handel om overal in de wereld de leiding te nemen. Wij hebben zeker het recht te vragen: wat er gebeurd is. Neville Chamberlain vroeg in zijn ant woord het Huis om tot vandaag te wach ten tot Mac Donald zijn verklaring over Lausanne heeft afgelegd. Weer verschelden dooden en tientallen gewonden In Duitschland. Te Ohlau zijn gisternacht een aantal nationaal-socialisten, die van een verga dering naar huis terugkeerden door leden van de Reichsbanner aangevallen. Twee nationaal-socialisten werden gedood, meerderen gewond. Te Eibelstadt werden bij een gevecht tusschen nationaal-socialisten en commu nisten 9 personen ernstig gewond. Volgens berichten uit Brazilië zijn alle berichten uit Rio aan een strenge censuur onderworpen. De Braziliaansche regee ring verklaart, dat zij meester is van den toestand. De opstandelingen deelen in een ver klaring mede, dat alle federale troepen te Sao Paulo zich bij de opstandige bewe ging hebben aangesloten. Ook de door de regeering gezonden strijdkrachten zouden naar de insurgenten zijn overgeloopen. Een officieel bericht zegt, dat de mili taire opstand te Sao Paulo tot de hoofd stad beperkt is en dat het in de andere staten rustig is. De leniging van de werkloosheid in Amerika. Zooals verwacht «werd, heeft Hoover zijn veto uitgesproken over het besluit van beide Huizen van het congres, waar bij 2122 dollar beschikbaar werd gesteld ter leniging van de werkloosheid. Korte berichten. Charleston in den staat Virginia is geteisterd door een onweer, dat groote overstroomingen ten gevolge heeft gehad, waardoor elf menschen verdronken zijn. Tal van huizen staan onder water. Na de drukkende hitte, die reeds Zaterdag in geheel Zuid- en Centraal-En-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1