Binnenland. Uit de Provincie rige bespreking over den toestand, welke door de staking is geschapen. Te Bergen werd door stakers een be tooging gehouden. De politie voerde een charge uit, waarbij drie politie-agenten en verscheidene manifestanten gewond wer den. Ook te Charleroi kwam het tot een bot sing tusschen stakers en de politie. Drie personen werden gewond, van wie drie ernstig. De geesten zijn zeer verhit. Te Charleroi kwam het tot een bloedige botsing tusschen de gendarmerie en de sta kers, die den kolenmijn Lodelinsart wil den binnendringen. De stakers bekogelden de politie met flesschen en ijzeren staven. Gedurende 2 uur kon men de stakers op een afstand houden; weldra echter groeide hun aantal aan tot 1000. Hierdoor werd de toestand uiterst gevaarlijk, tot ten slotte ook de ma- rechaussée versterking kreeg en de stakers uiteengeslagen werden. Rond het middaguur kwam het te Char leroi tot een botsing tusschen de politie en stakers, die de stad wilden binnendringen. Hierbij werd een officier van politie met een steenworp aan het hoofd gewond. Hierop maakte de politie gebruik van de vuurwapenen, maar werd desniettemin door de stakers teruggedreven tot aan het stadhuis, dat door de stakers met steenen werd bekogeld. Op dit moment kwam de bereden gendarmerie de politie, die in een benarde toestand verkeerde, ontzetten. In den loop van deze botsing werden 5 poli tie-agenten verwond. Te Caregnon, Boussu en Pérennes is het tot charges met de blanke sabel geko men. In Bergen, de provinciale hoofdstad, reden als in oorlogstijd pantserauto's en machingeweren om de oproerige benden, die zich naar het gouvernementsgebouw wilden begeven, uiteen te jagen. In het stakingsgebfcd bevinden zich 150 steenkoolmijnen en ruim duizend fabrie ken en electrische centrales, waarvoor be scherming is aangevraagd. Zesduizend marechaussees zijn reeds in het z.g. Zwarte Land geconcentreerd terwijl hun getalsterkte heden nog wordt verhoogd. Instorting in den Schelde-tunnel. Zaterdagochtend ontstond op den rech ter Schelde-oever te Antwerpen een scheur in den tunnel voor voetgangers op een diepte van ongeveer 10 M. Spoedig sijpelde het water door en binnen een uur ont stond een gat van bijna 4 M. De 12 werk lieden, die aan den arbeid waren, konden zich bergen alvorens de instorting van de schacht over een lengte van 13 M. plaats bad. De ingenieurs van de werken en van de stad waren dadelijk ter plaatse en troffen met behulp van de politie de noodige vei ligheidsmaatregelen. De materieele schade is zeer groot en do vertraging der werken kan ook gevoe lig zijn. De duikbootramp. Den duikers van het Italiaansche ber gingsschip „Artiglio" is het gelukt, onder de gezonken duikboot „Promethée" te ko men. Op de klopsignalen werd echter geen antwoord gegeven. Daar er nog steeds sterke stroomen staan, twijfelt men aan het slagen van het reddingswerk. Korte berichten. Het Engelsche Lagerhuis heeft het wetsontwerp betreffende het heffen van rechten op goederen uit den Ierschen vrij staat in Engeland ingevoerd, in derde le zing, met 222 tegen 30 stemmen, aange nomen. De uitvinder van het Gilette scheer- apparaat, de Amerikaan King Gilette, is op 77-jarigen leeftijd overleden. De ver wisselbare scheermesjes, die onder den naam „Gilette" bekend zijn, werden in 1895 gepatenteerd. Zij hebben aan Gilette in enkele jaren een reusachtig vermogen opgebracht. In een Luna-park te Scarbourough zijn twee miniatuur-treinen in botsing ge komen. Eén man werd gedood, 31 perso nen gewond. DE REGEERINQ EN HET RAPP0RT- WELTER. ZIJ zal het rapport aanvaarden. Naar het „Handelsblad" verneemt, wordt in de hoogste ambtelijke kringen te 's Gravenhage aangenomen, dat de regee ring het rapport-Weiter aanvaarden zal, omdat geen andere weg voor drastische bezuiniging mogelijk is gebleken. Een opdracht om de wetsontwerpen sa men te stellen, welke het gevolg zijn van het aanvaarden van de voornaamste voor stellen der commissie is echter nog niet officieel verstrekt. Alleen bij het opmaken van de rijksbegrooting wordt met de voor stellen reeds rekening gehouden. Onder deze omstandigheden, conclu deert het blad, krijgt de publicatie van het rapport dus meer algemeens beteeke- nis. Verkiezing leden Eerste Kamer. De A.-R. Statenclub van Zuid-Holland heeft de volgende candidatenlijst voor verkiezing van leden van de Eerste Ka mer vastgesteld: 1. Prof. Mr A. Anema, Haarlem (aftr.); 2. Mr P. E. Briët, Leiden aftr.); 3. J. S. Ruppert, Utrecht; 4. Prof. Dr J. Severijn, Utrecht; 5. J. v. d. Molen Tzn., Renkum; 6. W. Warnaar, Sassenheim; 7. Prof. Mr V. H. Rutgers, Amsterdam; 8. Dr J. F. Reitsma, Rotterdam; 9. Mr H. W. Hovy, Amsterdam; 10. Mr A. Baron van Heecke- rea van Keil te De Steeg. De nood der mijnindustrie. In verband met de moeilijkheden in de mijnindustrie vernemen wij, dat de direc tie van de Oranje Nassau-mijn overweegt, om duizend man van haar arbeiders te ontslaan. Vrijdagmiddag heeft in het ge bouw der Mijnenvereeniging te Heerlen een bespreking plaats gehad tusschen de directies van de staats- en particuliere mijnen over de huidige situatie. Men was eensgezind van oordeel, dat het, zooals het nu gaat, niet kan blijven voortgaan. De besprekingen hadden verder een ver trouwelijk karakter. Zaterdag werd op geen der mijnen in Limburg gewerkt, zoowel op de particu liere als op de Staatsmijnen. Vandaag wordt wel op de Oranje-Nassaumijnen ge werkt. Blnnenlandsch luchtverkeer. De uitkomsten over de eerste periode van het binnenlandsch luchtverkeer mo gen naar gemeld wordt niet anders dan gunstig heeten. In het bijzonder geldt dit voor den dienst Twente-Amsterdam v.v., welke dagelijks, behalve des Zondags uitgevoerd wordt. Van 13 tot en met 30 Juni maakten hiervan niet minder dan bijna 200 passagiers gebruik. Het verkeer tusschen Rotterdam en Schouwen-Duiveland is eveneens gunstig: tusschen Rotterdam en Walcheren blijft het ietwat ten achter. Gedurende de maan den Mei en Juni, waarin des Maandags één dienst in beide richtingen en des Don derdags en des Zaterdags twee diensten in iedere richting uitgevoerd werd, be droeg het totaal aantal reizigers op de Zeeuwsche lijn 371. Verplaatsing. Met ingang van 16 Juli a.s. is de rijksveldwachter A. Dey verplaatst van Amsterdam naar Middel burg. Diefstal. Toen de werkman L. te Biervliet dezer dagen van zijn werk thuis kwam, bemerkte hij dat ongenooden een bezoek aan zijn woning hadden gebracht en uit een kast in een voorvertrek der wo ning een geldsbedrag van ongeveer f 50 hadden ontvreemd, benevens eenig Bel gisch geld. Door de politie wordt een na der onderzoek ingesteld. DE RADIODOKTER, steeds en over al te ontbieden. Thans lage afstandstarie ven. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) P. Z. E. M.-mededeelingen. Wij lezen in het Electriciteitsblaadje: Noordgroep. De in ons vorig num mer vermelde onderhandelingen met den heer H. J. Doeleman te Zierikzee omtrent aansluiting van zijn brood- en beschuit- geleifabriek hebben tot een goed resul taat geleid. De fabriek is op het net aan gesloten. Onderhandelingen zijn geopend met de besturen der polders Dreischor en Vier- Bannen over eventueele electrificatie hun ner stoomgemalen. Steeds meer slagers gaan er toe over hun bedrijven van electrische koelkasten te voorzien. Alleen op Schouwen en Duive- land zijn er reeds 11 electrische koelkas ten geplaatst. Voor de electrische wijze van koken komt er steeds meer belangstelling. Middengroep. Hoogspanningska bels werden gelegd van Biezelinge naar Schore en van Kwadendamme in de rich ting 's-Gravenpolder. Tusschen Vlissingen en Koudekerke werd een transformatorhuisje gebouwd, vanwaar uit de bewoners door middel van een bovengrondsch net van electriciteit worden voorzien. Verder kwamen belang rijke garantieleidingen tot stand, o.a. twee te Ritthem (Zuidwatering- en Dorpstraat) te Kattendijke (Monnikendijk), te Kwa dendamme (Lange Weegje), te Hoede- kenskerke (de Boeier), enz. De hoogspanningskabels van Wemel- dinge naar Ierseke werden gelegd; de ka naalkruising vond plaats bij de Postbrug en een tweede kanaalkruising werd ge maakt aan de Schorebrug. De gemeenten Ierseke en Kruiningen besloten tot den aanleg van een onder- grondsch net. Verschillende lezingen over electrisch koken met demonstraties werden gehou den, eerst in Goes, daarna in Vlissingen, Domburg, Ovezande, Kortgene, Wolfaarts- dijk en Westkapelle. Zuidgroep. Een onlangs opgerichte breigoederenfabriek is op het net der P. Z. E. M. aangesloten. Met twee andere dergelijke fabrieken worden onderhande lingen omtrent stroomlevering gevoerd. Het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te Hoofdplaat is door dë P. Z. E. M. over genomen. Met de gemeente Cadzand zijn de onderhandelingen omtrent de over dracht van haar electriciteitsbedrijf her vat. Vanwege de P. Z. E. M. werden door de A. E. G. uit Amsterdam enkele lezingen gehouden en demonstraties gegeven be treffende electrisch koken. Algemeene opmerking. Het komt van tijd tot tijd voor (vooral in den verloopen schoonmaaktijd is het geschied) dat zich in een aansluitkastje, een meter of een schakelklok, bij een stroomverbrui ker geplaatst, water bevindt. Gebleken is, dat dit komt, doordat bij het reinigen van de ruimte, waarin het betreffende apparaat is geplaatst, zooda nig met water omgegaan is, dat een ge deelte hiervan in het aansluitkastje, den meter of de klok is terechtgekomen. Dit kan tengevolge hebben (en het is dan ook al gebeurd), dat het betreffende water osder spanning komt te staan, waardoor een aanraking ervan minder aangenaam en soms ook wel niet geheel gevaarloos is. Men zij dus voorzichtig met water in de buurt van aansluitkastjes, meters en klok ken; dit geldt ook bij electrische kabels, leidingen, schakelaars, apparaten enz. Kostelooze rijwielbelas- tingmerken. Kostelooze rijwielbelas- tingmerken voor het belastingjaar 1932 '33 kunnen door belanghebbenden vanO.- en W.-Souburg en Ritthem per soonlijk worden aangevraagd bij den dienstgeleider te O. en W.-Souburg, die daarvoor zitting zal houden in het Ge meentehuis aldaar op Woensdag 13 Juli 1932 van 78.30 uur nm., Zaterdag 10 Juli van 2.304 uur nm., Dinsdag 19 Juli van 78.30 uur nm. en Donderdag 21 Juli van 78.30 uur nm. In het tijdvak van 12 Juli 1932 tot en met 4 Aug. 1932 zal, ten kantore van den ontvanger der Directe belastingen enz. te Heinkenszand, voor personen, wo nende binnen één der gemeenten Hein kenszand, Borsselen, 's-Heer Arendskerke, 's-Heerenhoek, Nisse, Driewegen, Oude- lande, Ovezande en Wolf aartsdijk, behalve op de gewone kantooruren (van 91 uur) ook op Dinsdagen en Donderdagen, des avonds van 79 uur, gelegenheid bestaan tot het aanvragen van kostelooze rijwiel- belastingmerken voor het jaar 1932'33. Tevens wordt bekend gemaakt, dat in het tijdvak van 13 Juli 1932 tot en met 5 Aug. 1932, des avonds van 79 uur, ook tot het doen dezer aanvragen gelegenheid bestaat bij den ambtenaar-dienstgeleider der Directe belastingen enz. te Borsse len voor de inwoners van Borsselen, 's-Heerenhoek en wijk H van 's-Heer Arendskerke; te Wolfaartsdijk voor de inwoners van Wolfaartsdijk en de wijken A tot en met D van 's-Heer Arendskerke; te 's-Gravenpolder voor de inwoners van Nisse en te Ellewoutsdijk v8or de inwo ners van Ellewoutsdijk, Driewegen, Oude- lande en Ovezand. Luchtvaartdienst. Ten be hoeve van de N. V. Koninklijke Luchtv. Mij. voor Nederland en Koloniën is voor het uitwerpen van strooibiljetten uit haar vliegtuigen voor reclamedoeleinden tot we- deropzeggens ontheffing verleend van het verbod, bedoeld in artikel 56, eerste lid, van het luchtverkeersreglement, onder de volgende voorwaarden: 1. de strooibiljetten zullen zoo worden uitgeworpen, dat zij nimmer in pakken, doch steeds elk afzonderlijk den grond bereiken; 2. de inhoud der strooibiljetten mag niet in strijd zijn met de wet, met de openbare orde en met de goede zeden; 3. de strooibiljetten zullen worden uit geworpen door een ander dan den be stuurder van het vliegtuig; 4. de strooibiljetten mogen niet worden uitgeworpen boven de volgende gemeen ten in Zeeland: Goes, Hulst, Middelburg, Neuzen, Oostburg, Sluis, Tholen, Vlissin gen en Zierikzee. Kersentijd op Zui d-B e v e - land. Trok Zuid-Beveland gedurende den bloeitijd veel belangstelling van fiet sers, wandelaars en automobilisten, thans komt de vruchtperiode de aandacht vra gen en zeggen weldra de vlaggen aan de hekken der kersenboomgaarden hier en daar, dat de kersen rijp en te koop zijn. Voor clubs en gezelschappen de tijd om z.g. „kersentochtjes" te organiseeren. Oudelande, Driewegen, Kapelle, Bieze linge, Schore, Wemeldinge, Kloetinge enz. hebben kersenboomgaarden zonder tal. De „Bevelandroute" door de V. V. V. te Goes in kaart gebracht en opgenomen in den nieuwen folder met vele andere gege vens uit de Bevelanden en verder Zeeland, voert langs deze kweekerijen heen. Genoemden folder wordt op aanvraag aan het Bureau V. V. V. te Goes gratis toegezonden. De aanvaring op de Schel de. De Harwich-boot „Malines", welke Zaterdagmorgen even boven Terneuzen door de „Hanseat" is aangevaren, waarbij het schip een gat aan stuurboordzij be kwam en aan den grond gezet is moeten worden, is Zaterdagavond te 'half acht door acht sleepbooten vlot gebracht. Tevoren was het groote gat gedicht en de machinekamer leeggepompt. Bij het vlotbrengen verleenden assis tentie de sleepbooten Goliaht, Vulcain, Max, Raymond, Sirius, Orion, Charles en Tenace. Om half negen is de „Malines" daarop naar Antwerpen gesleept door de Vul cain, Charles, Orion en Max, waarbij het bergingsvaartuig „Redder 1" langszij lag om de machinekamer vrij van water te houden. De machines van de „Malines" konden, doordat zij den geheelen dag ge deeltelijk onder water hadden gestaan, niet werken. Een duiker had vastgesteld, dat de be schadiging onder de waterlijn nog 234 a 3 M. ver ging. Voetbalwedstrijden van Zaterdag. KrabbendijkeRilland II 22. In een door Krabbendijke zeer onfortuinlijk ge speelde wedstrijd liet deze club haar eerste punt vallen. De rust evenals de eindstand was 22. Waarde. Zaterdag speelde S. S. S. I tegen Vitesse II van Kruiningen. Met de rust was de stand 21. Bij het einde was de uitslag 42. Ierseke. Zaterdag speelde de voetbal- vereeniging Ajax II tegen Zeelandia III (Hansweert). Eind 10—0 in 't voordeel van Ajax. Zwart-Wit I tegen V.D.O. van Kapelle, rust 10 voor Zwart-Wit, einde 21 voor Zwart-Wit. Kapelle. De competitie-wedstrijd tus schen Kapelle II en 's Heer-Arendskerke II, werd door 's-Heer-Arendskerke gewon nen met 82. Kloetinge. De voetbalvereeniging K.V.V. alhier speelde Zaterdag een wedstrijd te gen Goes V. Goes V won deze wedstrijd met 21. Middelburg. Zwemwedstrijd. Zoo als gebruikelijk, is de zwemvereeniging Luctor et Emergo ook dit jaar niet in ge breke gebleven kort voor de zomervacan- ties een wedstrijd te organiseeren. Begun stigd door schitterend zomerweer, bijge woond door een zeer groot aantal belang stellenden op Kanaaldijk, op Maisbaai, op tal van roeibooten en kano's had de wed strijd plaats. Onder de krachtige leiding van den voorzitter van Luctor, dhr W. de Graaf, ving de wedstijd precies op tijd, te twee uur aan, en zonder oponthoud van eenige beteekenis is door gekampt tot kwart over vijf. Eerste nummer was de 600 M. vrije slag voor dames en heeren. A. C. Visser won in 9 m. 25.8 sec. den eersten prijs, G. H. Merk in 9 m. 30.6 sec. den tweeden en G. S. Krap in 9 m. 37.4 sec. den der den. Van de zwemsters waren de dames v. d. Made en Meerman beide uit Vlissin gen resp. 1 en 2. Bij 25 M. vrije slag voor jongens van 8 tot en met 11 jaar was 1. Jan Wonder- gem in 26.2 sec.; 2. Arie van Houte in 28 sec.; terwijl K. Dubois en B. Beenhak ker, beide 29.2 sec. maakten en ieder een derden prijs kregen. De meisjes van denzelfden leeftijd brach ten het tot de volgende tijden: 1. Marietje Kampman 26 sec.; 2. Bep van den Boudt en J. de Buisonjé, ieder 27.4 sec.; 3. Wil ly van Opdorp en Elly Hoorweg, ieder 28 sec. Bij het bordjes-happen voor jongens en meisjes tot en met 11 jaar was 1. Marietje Kampman in 26.8 sec.; 2. Bep van den Boudt in 29.2 sec.; 3. Tonny Verheijden in 38.2 sec. en 4. Stien van den Ende in 38.5 sec. Bij het altijd de lachlust opwekkènde tobbetje varen voor kinderen van denzelf den leeftijd was Bep van den Boudt 1 in 1 m. 26.2 sec. en Tonny Verheijden in 1 m. 30.2 sec. no. 2. De jongens van 12 tot 13 jaar kwamen zich nu meten op den 50 M. baan, vrije slag, daarbij was 1. P. van Driel te Sou burg in 41.8 sec.; 2. B. Bliek te Terneuzen in 42.2 sec. Van de meisjes van denzelf den leeftijd op denzelfden afstand waren de gelukkigen Joh. de Haas uit Neuzen in 47 sec. en M. Louwerens uit Vlissingen in 48 sec.; zij behaalden resp. den eersten en den tweeden prijs. Bij de jongens vein 14 tot 15 jaar waren de gelukkige prijswinners J. Wagenvoor de in 33.3 sec. en J. de Baare in 49.6 sec. Bij de meisjes van denzelfden leeftijd werd Marie Sinke één in 49.2 sec. en Joop van den Boudt twee in 51.4 sec. Spannende wedstrijdonderdeelen zijn steeds de estafettenummers. Voor de da- mesploegen ontbraken de Middelburgsche zwemsters, maar Vlissingen leverde drie ploegen en zag de dames G. Reidsma, J. Monté en E. A. Klaassen met 2 m. 29 sec. als no. 1 uit het strijdperk treden. Tweede was de Goesche ploeg, n.l. de dames C. de Graaff, A. Hommes en D. v. d. Peijl in 2 m. 33 sec. Voor de heeren estafette waren 9 ploe gen opgegeven, hierbij bleef Middelburg bovenaan. Den eersten prijs behaalde W. de Graaf, B. J. Troll en J. Risseeuw in 1 m. 47 sec.; den tweeden J. C. Geervliet, G. S. Krab en C. Merk in 1 m. 49.2 sec.; terwijl de Vlissingsche zwemmers W. Burgmeijer, F. van Anraad en P. But in 1 m. 51 sec. beslag legden op den derden prijs. De laatste estafette-ploegen waren die der oudere zwemmers. De eerste prijs werd in 2 m. 21.8 sec. behaald door de heeren A. Flipse, H. Schotman en A. Bos- schaart en de tweede in 2 m. 29.4 sec. door de heeren A. J. Bartoe, J. J. de Baare en J. A. Bal. Bij den 50 M. vrijen slag voor dames legden Mej. F. Fruitema. uit Vlissingen beslag op den eersten prijs in 40.8 sec. en Mej. J. van der Made aldaar op den 2den in 47 sec. Nu volgden voor de heeren-leden van Luctor den wedstrijd 100 M. schoolslag, waarbij het ging o.a. om dan zilveren plaquette, die driemaal achtereen of vijf maal in totaal gewonnen moet worden om eigendom te blijven. De derde maal wist de heer J. C. Geer vliet in 1 m. 30 sec. te winnen en is hij dus eigenaar van de plaquete. Tweede was G. Jongepier in 1 m. 40 sec.; derde G. van Loo in 1 m. 40.2 sec. en vierde A. J. Barto in 1 m. 41 sec. Men ging nu terug naar de jeugd, want de jongens van 14 tot 15 jaar kwamen nu uit op den 50 M. baan met schoolslag. Hier waren hét J. Wester hof, Terneuzen, met 40 sec. en J. Wagenvoorde met 44 sec., die op den eersten en tweeden prijs beslag legden. Van de meisjes van deze categorie was Joh. de Haas te Terneuzen één in 47.8 sec. twee Marie Sinke te Middelburg en J. van der Made te Vlissingen, ieder met 50 sec. Het popduiken gaf ditmaal zeer goede prestaties te zien. Eén was B. J. Troll in 6.2 sec.; twee J. de Pagter in 7.6 sec.; drie G. van Loo in 8 sec.; vier L. van Aken in 9.2 sec.; vijf Mej. M. Sinke in 9.4 sec. De laatste snelheidswedstrijd was de 100 M. vrije slag voor heeren. Hierbij wa ren winnaars: 1. L. B. J. Troll in 1 m. 17.2 sec.; 2. J. de Pagter in 1 m. 18 sec.; 3. G. S. Krab in 1 m. 19.6 sec. Er restte nu nog een wedstrijd van ge heel ander karakter. De wijze van het ne- Ingezonden Mededeellng. men van een sprong in het water, geeft te zien hoe ver de deelnemers het hebben gebracht in vlugheid, behendigheid, hou ding enz. Vier prijzen konden achtereenvolgens worden toegekend aan B. J. Troll met 98.5 punt; F. van Anraad, Vlissingen 97 p.; P. But, Vlissingen 96.5 p. en Mej. W. Vader-Sinke 87 p. Tenslotte heeft onder leiding van dhr Geervliet op humoristische wijze een de monstratie plaats gehad, om aan te too- nen het nut van het reddend zwemmen. De prijsuitdeeling had des avonds plaats op de bovenzaal van de sociëteit de Ver genoeging. Vlissingen. Gistermiddag was in het ka naal een marinematroos aan het zwem men, die zulks nog niet goed kon. Plotse ling zonk de jongeman in de diepte weg. Een lid van de Vlissingsche Reddingsbri gade mocht er na eenige vergeefsche po gingen in slagen den drenkeling bewus teloos boven te brengen. Ongeveer 25 mi nuten heeft men de kunstmatige ademha ling toegepast, eer de matroos weer bij kwam. Hij is toen naar het Marinehospi taal overgebracht. Goes. Zaterdag was het 40 jaar geleden, dat dhr W. Melieste in dienst trad bij het gemeente Gasbedrijf. Zaterdagavond werd hem door het mu ziekgezelschap „Euphonia" een serenade gebracht, terwijl hij van verschillende zij den gelukwenschen in ontvangst had te nemen. Wemeldinge. In de op Vrijdag gehouden Raadsvergadering was dhr de Jonge met kennisgeving afwezig. Ingekomen is een bericht, dat de beslissing omtrent de be grooting 1932 door Ged. Staten van Zee land is verdaagd tot 1 September a.s. De begrooting van den Keuringsdienst voor vee en vleesch in den Keuringskring Krui ningen, voor den dienst 1933, wordt goed gekeurd. De gemeenterekening, dienst 1931 wordt aangeboden met een goed slot op den gewonen dienst van f 8948,70, en op den kapitaaldienst van f 9.70. De voorzitter deelt mede, dat deze ver gadering is belegd met de bedoeling, om een beslissing uit te lokken omtrent het voorstel van B. en W. tot overdracht van het gasbedrijf dezer gemeente aan de ge meente Goes, voor de som van f 50500, benevens de waarde der aanwezige voor raden, een en ander overeenkomstig daar voor opgemaakt ontwerp-besluit tot ver koop en tot vaststelling eener gemeen schappelijke regeling tot gaslevering aan de gemeente Wemeldinge, met ingang van 1 Aug. a.s. Na artikelsgewijze behande ling dezer ontwerp-overeenkomsten wordt met alg. st. hiertoe besloten. In verband hiermede wordt het personeel der fabriek eervol ontslag aangezegd. Dhr Kraayeveld te Middelburg wordt aangewezen als deskundige voor het deug delijk verklaren der cijfers van de reke ning 1931 van het gasbedrijf. Na door den voorzitter uitgebracht rapport omtrent de toepassing der steunregeling in deze gemeente, blijkt de Raad hiermede accoord te gaan. Dhr Felius informeert of ook zal wor den overgegaan tot aanstelling van een agent voor de arbeidsbemiddeling. De voorziter acht het wenschelijk deze zaak voorloopig aan te houden. Hierna slui ting. Ierseke. Ruim honderd personen had den zich Zaterdagmiddag opgemaakt naar den Olzendepolder, om de opening bij te wonen van de jeugdherberg Tholseinde. Burgemeester Gunning heette allen wel kom. Het waren vogels van diverse plui mage: Jongeren vredes-actie, C.J.M.V., Voetbalvereeniging, de Rijvereeniging Ju liana, de A.J.G. van Goes enz. Verder be sprak bij 't nut en 't doel der moderne jeugdherbergen. Een degelijk karakter dient tot grondslag. Alleen na zorgvuldig onderzoek worden kaarten gegeven om in de jeugdherberg te kunnen overnachten. Voor 30 of 40 centen is logies te krijgen. Ook Ds Engelsma, Ned. Herv. Pred. alhier, sprak zijn blijdschap uit over de opening, vooral daar dit onder zoo voor treffelijke leiding komt als hier 't geval is. De benoemde vader en moeder, de heer De Koeyer en zijn vrouw werden luide toe gejuicht. De voorzitter liet daarna de spijszaal en de slaapkamers bezichtigen, waarna thee met koek werd opgediend. Tenslotte lieten verschillende vereenigin- gen hun openluchtspel, hun pic-nic en an dere spelen zien. Twee van de frissche, geheel uit steen opgetrokken stallen zijn als slaapgelegen heden ingericht. In elk staan twee rijen van zes bedden boven elkaar (dus 24 slaapplaatsen) met er naast de aardige mahoniehouten dicht-klapbare wasch- kasten, zooals die op zeeschepen gebruikt worden. Voorts is van één der graanberg- plaatsen een „eet- en conversatiezaal" in gericht, welke inrichting bestaat uit een lange houten tafel en houten banken, ter wijl de wanden versierd zijn met aardige platen op het buitenleven betrekking heb ben. Tenslotte bevindt zich dan op het erf nog een „keuken" met wasch- en. stookgelegenheid, waar de gasten „hun potje doen" kunnen. Het geheel is een-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2