No. 236 Zaterdag 9 Juli 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland VLet <ia"oil laaide»* BERTELS Heerenkleeding naar Maat 107. KORTING J. DONNER-MEIJLER, GOES, TeL 130 EERSTE BLAD. HET ADRES A. WILKING ■@r VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! H letten op ,1 Vanaf heden Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Bertels' Crisis Opfokvoer Nr. l 16.15 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 1—30 dagen Kuiken droogvoederbak in lederen zak gratis. Bertels' Crisis Opfokkorrel Nr. 2 f 5.25 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 1 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 2 Bertels' Kunstkorrel B. f 6.- Bertels' Kunstkorrel G. 5.25 Bertels' sierlijke Oranje voederbak Oliefabrieken N.V., Amsterdam. op al onze Kleedingstukken naar Maat geleverd Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voratetraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Pss 3 maanden, tranao per poet, Losse nummers 19.03 Prijs der AdvertentiSn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Beginselen. Een van de eigenaardigheden van on zen veelbewogen tijd ia, dat gepropageerd wordt de gedachte, dat het nu minder dan vroeger gaat om beginselen. Het gaat nu, zegt men, in de eerste plaats om de behartiging van de belangen. Er moeten nu zaken gedaan worden. Zelfs is kortgeleden een roman versche nen, die speciaal ten doel heeft, duidelijk te maken, dat de oude scheidslijn moet worden losgelaten en dat een krachtige middenpartij moet worden gevormd, die slechts één doel kent: het algemeen be lang te bevorderen. En om dat doel te be reiken is het noodig, dat niet van prin- cipieele politiek wordt gesproken, maar dat een zakelijke politiek wordt gevoerd. Een krachtige partij, maar die mist den stevigen grondslag van het beginsel of het moest zijn van het beginsel der be ginselloosheid. Wie nadenkt gevoelt het dwaze van dit pogen. Vergeten wordt, dat beginselen maar niet zijn dorre formuleeringen of doode abstracties, maar levende krachten, die, uit welke bron van energie ook gesproten, dóórwerken in de wereld van den geest en van daaruit hun invloed doen gelden in den wijden kring van het wereldgebeuren. Heel het leven wordt beheerscht door beginselen. Ook het politieke en het maatschappe lijke leven. De weg, die men gaat als persoon, of als partij of organisatie, wordt vaak onbewust misschien bepaald door een beginsel, hetwelk tevens beslist over het eindpunt. Daarom is het altijd noodig op de be ginselen nauwlettend acht te geven. Niet alleen op het eigen beginsel, maar ook op dat van anderen; op dat van hen, die zeggen niet uit een bepaald beginsel te leven. En dat is nu meer dan ooit noodig, om dat er op dit gebied zooveel verwarring heerscht. Telkens weer komen er nieuwe partijen of groepen op de politieke markt. Aan mooie leuzen ontbreekt het niet. En allen hebben ze dit gemeen, dat ze, om maar een breede groep van volgeliugen te krijgen, van beginselen liever niet spre ken. Daarom is het zaak nauwlettend toe te zien. Want het beginsel beslist over het einde. Bij bet verlaten van een station kan het gebeuren, dat twee treinen evenwijdig rij den en dat ze precies dezelfde richting volgen. Maar dan duurt het niet lang, of er komt een lichte afwijking. En terwijl de eene trein in Noordelijke richting gaat, brengt de andere zijn passagiers naar het Zuiden. Het beginsel beslist. Ook bij partijen of groepen, die zeggen zich met beginselen niet in te laten. DE OVEREENKOMST VAN LAUSANNE De overeenkomst van Lausanne, welke vanmorgen om 10 uur (Zwitsersche tijd) plechtig onderteekend zal worden, bevat in haar inleiding een politieke verklaring. Hierin wordt er met nadruk op gewe zen, dat het een vernieuwing der wereld betreft, waarin het vertrouwen tusschen de volken, hun volledige verzoening en toekomstige samenwerking ingeleid wordt en die een volledig einde maakt aan de herstelbetalingen. Daarna volgt de eigenlijke overeen komst, welke uit vijf deelen bestaat. lo. De overeenkomst met Duitschland. 2o. Overgangsmaatregelen bij deze over eenkomst. 3o. De kwestie van de herstelbetalingen der Oostelijke staten, tot welker regeling een comité wordt ingesteld en het mora torium tot 15 December verlengd wordt. 4o. Een resolutie betreffende Midden- en Oost-Europa. 5o. Een resolutie van de economische commissie van Lausanne betreffende de economische wereldconferentie. Vastgesteld wordt, dat de Haagsche conventie gewijzigd en geheel vervangen Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfeetle Tapijten - Gordijnen Bedden Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST wordt door de overeenkomst van Lau sanne. De speciale bepalingen met betrekking tot de Young- en Dawesleening enz., voor- zoover zij gehandhaafd moeten worden, worden opgesomd. Daarentegen worden alle overige, onder de Young-overeenkomst en het Hoover- moratorium aangegane verplichtingen ge annuleerd en verstrekte depots en fond sen teruggegeven. Zoo wordt het generaal certificaat terug gegeven, dat onder het Hoover-morato rium overhandigd werd en ook het Duit- sche gouddepot bij de bank van inter nationale bepalingen en verder worden de verplichtingen van de rijksspoorwegen en de rijksbank enz. opgeheven. Verder kan worden vastgesteld, dat in de overeenkomst opnieuw een absoluut moratorium werd afgekondigd, d.w.z. een termijn van drie jaar. Na afloop hiervan treedt een „Schutz- frist" van twaalf jaar in. Volgens een V.D.-bericht bevat de fi- nanciëele regeling nog het volgende: De slotbetaling door Duitschland be draagt nominaal 3 milliard M. Met het oog op de emissiekoers der obligatie ad 90 pet. bedraagt haar waarde evenwel slechts 2.7 milliard. De slotbetaling geschiedt in 5 pet. schuldbekentenissen ten laste van het Duitsche Rijk. De schuldbekentenissen, welke eerst na verloop van het driejarige moratorium zullen mogen worden uit gegeven, worden bij de Herstelbank, welke als trustee optreedt, gedeponeerd. De Duitsche delegatie publiceert een officiëele mededeeling betreffende het Duitsche standpunt nopens het resultaat der conferentie van Lausanne: Na langdurigen harden strijd heeft Duitschland ter confe rentie van Lausanne zijn doel, deterzijdestellingderherstel- betalingen bereikt. Met het ver drag is met ingang van 1 Juli 1932 de regeeringsschuld uit hoofde van het plan- Young ad 35 milliard RM. vervallen. Dit beteekent de opheffing eener zich over 57 jaren uitstrekkende jaarlijksche betaling, waarvan rond 2 milliard per jaar komen voor de eerste 35 jaren. In de toekomst moet geen enkele her stelbetaling van welken aard en in wel ken vorm ook meer worden betaald. De plaatsing van rijksleeningen op de bui- tenlandsche markten kan slechts geschie den tot een bedrag, dat overeenkomt met de feitelijke betalingscapaciteit. De Duitsche kanselier bracht het Duit sche volk dank voor zijn voorbeeldige houding in de laatste weken, waardoor de regeering den moed en de kracht ge geven is, het doel steeds voor oogen te houden en daarvoor te strijden. Men verklaart, dat de regeering der Ver- eenigde Staten thans bereid is, haar be lofte te vermelden, om een herziening der schulden te bestudeeren, zoodra de Europeesche mogendheden tot een over eenstemming met betrekking tot de her stelkwestie zouden zijn gekomen. Prof. Rutgers steunt het Hoover-plan. Gisteren zijn in de algemeens commis sie van de ontwapeningsconferentie de al gemeene beschouwingen over de Ameri- kaansche ontwapeningsvoorstellen ten einde gebracht. Negentien delegaties hebben nog bet woord gevoerd, waarvan vijf vrij terug houdend gesproken hebben, n.l. die van Argentinië, Nieuw-Zeeland, Portugal, Roemenië en Zuid-Slavië, die zich bepaal den tot een algemeene sympathie-ver kla ring met Hoover's edele bedoelingen en de toezegging van een ernstige bestudeering van zijn voorstellen. De veertien andere gedelegeerden uitten allen hun principieels instemming met het plan-Hoover. Zeer krachtigen steun heeft prof. Rut gers namens Nederland aan de Ameri- kaansche voorstellen gegeven. Prof. Rutgers had met instemming ge hoord, dat alle gedelegeerden bun sym pathie met de bedoeling der Amerikaan- sche voorstellen hadden uitgesproken. Hij hoopte echter, dat de Amerikaansche der legatie zou kunnen naar huis gaan met iets meer dan een bundel welwillende re devoeringen. De conferentie, zeide prof. Rutgers, zal thans van woorden tot daden moeten overgaan. Preciese resoluties zijn thans noo- Shipstead een resolutie ingediend, bevat tende het voorstel, de oorlogsschulden te schrappen, indien alle landen toestem men in een geleidelijke ontwapening van vijf percent 'sjaars gedurende tien ach tereenvolgende jaren. De schrapping der schulden wordt ver der afhankelijk gesteld van het opschor ten van aanbouw voor militaire doelein den gedurende 30 jaren en het schrappen van de herstelbetalingen. Korte berichten. De Oostenrijksche ministerraad heeft besloten een prijzencommissaris aan te stellen. Binnenland. Het rapport-Welter gepubliceerd. De brand op de Dempo. Het rapport der Vereen, van Ned. Ge meenten over het Gasthuistekort te Goes. Buitenland. Overeenkomst te Lausanne geteekend. Prof. Rutgers over het Hoover-plan. De mijnwerkersstaking in België. Ingezonden mededeelingen. dig, bijv. een verklaring tot afschaffing van alle zware artillerie met een kadliber van meer dan 155 m.M. Beter is een resolutie, die slechts over een of twee punten zich uitspreekt doch dit op heldere en preciese wijze doet dan een resolutie, die een groot aantal kwes ties vermeldt zonder een enkele op te los sen. Vooral is noodig in dit stadium van de zaak een duidelijke resolutie, die het luchtbombardement totaal verbieden zal. Wat gisteravond echter bekend werd omtrent den inhoud van de door sir John Simon ontworpen resolutie ls niet be moedigend. Zooals te vreezen was, heeft de Brit- sche minister juist het tegengestelde ge daan van wat de kleine staten wenschen. Hij heeft een lange lijst opgesteld van punten, waaromtrent naar zijn meening overeenstemming verkregen zou zijn, doch hij heeft zich daarbij van iedere precisee ring en van een vermelding van de feiten onthouden. De mijnwerkersstaking In België. De toestand in de Borinage en in het Centrumbekken, waar de staking nu ook zoo goed als algemeen is, is nog steeds onveranderd. Groepen communisten, de „Internatio nale" zingende trekken rond en beletten den enkelen werkers, die dit van plan zijn, om zich toch naar de mijnen te be geven. In het Centrumbekken zijn belangrijke gendarmerie-versterkingen aangekomen. Ook in de industrieele fabrieken wordt langzamerhand alle werk neergelegd. In de mijnen van de Produits de Flénu bij Bergen is een der gangen geheel onder water geloopen. Er verdronken daar een twintigtal paarden. De vrouwen toonen zich het hevigst in de algemeene beweging van verzet en naar de socialistische leiders, die gema tigdheid aanraden, wordt niet eens meer geluisterd. Bij La Louvière moest de politie met blanke sabel tusschenbeide komen. Heele optochten stakers trekken van fabriek tot fabriek om de werkgevers te dwingen alle werk stop te zetten. Ook bij Charleroi breidt de beweging zich meer en meer uit en overal worden de gemoederen steeds meer opgehitst. Voorlooplg nog geen vrouwenkiesrecht In Frankrijk. Het wetsontwerp1 tot het toekennen van het kiesrecht aan de vrouwen is door den Franschen senaat weer voor eenigen tijd begraven. Een socialistische motie om het wets ontwerp urgent te verklaren werd met 253 tegen 40 stemmen verworpen. Op voorstel van. den voorzitter der com missie werd daarop besloten alle amende menten naar de commissie te verwijzen, zoodat het wetsvoorstel eerst weder tegen het einde van het jaar in behandeling zal komen. John D. Rockefeller 93 jaar. John D. Rockefeller Sr. vierde gisteren zijn 93sten verjaardag. Ter gelegenheid van zijn verjaardag heeft hij verklaard, er van overtuigd te zijn, dat de welvaart op de wereld zal te rug keeren. „Dit zijn dagen, waarin velen wanhopen. In de 93 jaar van mijn leven zijn depressies gekomen en gegaan. De welvaart is altijd terug gekeerd en zal ook nu terug keeren". Een frlsch geluld uit Amerika In den Amerikaanschen senaat ie door Rusthuis De Wildert te Seppe (N.-Br.). Gistermiddag is de opening geschied van het rusthuis De Wildert te Seppe on der de gemeente Hoeven, een tehuis voor ouden van dagen van de Nederlanisch Hervormde Kerk. Dit rusthuis is gelegen temidden van een boschrijke omgeving en genoemd naar de stree'k, waarin het ligt, n.l. de Hoeven- sche "Wildert. Het rustoord, dat door den architect G. v. Hoogevest te Amersfoort geheel geres taureerd is, is comfortabel en modern, schoon zonder luxe, ingericht. Bij het huis behoort een strook bosch- en bouwland van 6 H.A. Ds Postma te Oudenhosch, voorzitter der regenten, verwelkomde de talrijke aan wezigen o.w. in 't bijzonder het Tweede Kamerlid J. R. Snoeck Henkemans, bur gemeester Jansen uit Hoeven, pastoor Dr Smits uit Seppe, het op een na voltallig college van regenten, afvaardigingen van provinciaal en classicaal kerkbestuur, ver tegenwoordigers van de Stichting Barm hartigheid en Weldadigheid, Kinderzorg, enz. en koos tot tekst van zijn inleiding het woord van Paulus: Wij die sterk zijn, zijn schuldig de zwakheden der onsterken te dragen. De heer Snoeck Henkemans, die na hem het woord voerde, zag in het totstandko men van dit rustoord een uiting van het besef, dat doordringt, dat er nog meer door de kerk en door de diaconieën te doen valt op het terrein der barmhartigheid, dan alleen ondersteuning van behoeftigen. Hij noemde de opening van dit rustoord een belangrijk werk op Christelijk sociaal terrein en ook een werk van groote natio nale waarde, omdat het er toe bijdraagt Brabant, dat volgens sommigen nog altijd als aanhangsel van Nederland wordt be handeld (hetgeen spreker een verkeerde voorstelling van zaken achtte) in nauwer contact tot het Noorden te brengen. Na hem voerden nog verschillende spre kers 'het woord, o.a. pastoor Dr Smits en. burgemeester Jansen. Na afloop heeft men het gebouw be zichtigd. Stormschool te 's-Gravenhage. De Minister van Defensie heeft be paald, dat het onderwijs aan de Storm school te 's-Gravenhage wordt geschorst. In verband hiermede komen alle cur sussen voor beroeps-, reserve- en dienst plichtig personeel, welke door den In specteur der Infanterie waren geregeld, te vervallen. Uit de textlel-indusirte. Naar „De Maasbode" verneemt, zal in het vervolg op de textielfabriek „Almelo" (De Grenzen) om de andere week ge werkt worden. Tot heden is op genoem de fabriek nog op volle kracht gewerkt. Ingezonden Mededeeling. Wat II ook voert, beproef 8—H dagen onze Opfokvoeders en Kunstkorrels en U verkrijgt beteren groei der kuikensméér en grooter kwaliteitseieren, daar vischmeel is vermeden: sterker eierschalen, lager voederkosten (het ei kost nog geen l1/, ct. aan voeder), eenvou diger voedering, gezonder en sterker dièren met meer weerstandsvermogen. Prijzen per 50 K.G. vrij spoor/boot A'dam. volledig dagrantsoen v. kuikens v. 4—8 weken. Na 8 weken uitsluitend Kunstkorrel No. 1 22 °/o eiwit, 6 °/0 vet, volledig dagrantsoen v. losloopende kippen op de boerderij f4.50 28 eiwit, 6 vet, Ochtendvoeder voor hen die nog graan wenschen bij te voeren: op verzoek ook in meelvormf 4.75 (Gem. graan bevat slechts 12°/0 eiwit en vet). volledlg dagrantsoen voor kuikens na S weken en voor kippen in rennen. volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en v. kippen met beperkten grasuitloopi toereikend voor 25 kippen, per stuk fl.50 Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaatst indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Weigert namaak, let op ons Loodje! Ingezonden Mededeeling.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1