No. 235 Vrijdag 8 Juli 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Buitenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Boeren en arbeiders. Het schrijven door de diverse landar beidersorganisaties gericht aan de Re geering verdient volle aandacht. Van de maatregelen ten bate van het bedrijf genomen behooren ook de arbei ders te profiteeren. Het schijnt voor te komen, dat terwijl de steun van de Regeering voor het be drijf geïncasseerd wordt, de loonen van de arbeiders worden verlaagd. Gemeld werd, dat in bedrijven die met steun van de Regeering op gang worden gehouden de eigen arbeiders naar huis worden gestuurd en goedkoopere buiten- landsche arbeiders te werk worden ge steld. Gewezen werd op het euvel, dat ter stond nadat door de zuivelwet de positie der veehouders verbeterd was, niet de zeer lage loonen der landarbeiders ver beterd werden, maar dat de boeren bij de grasverpachtingen weer tegen elkaar gin gen opbieden en de pachtprijzen omhoog dreven. En als dan over de lage loonen ge klaagd wordt, dan heet het: we kunnen geen hoogere loonen betalen omdat de pachten zoo hoog zijn. Terecht werd daartegen door een boe- renvriend opgemerkt: „Gij zijt verplicht allereerst behoorlijke loonen te betalen, en dan kunt ge berekenen hoe hoog de pacht kan zijn. Maar gij baseert uw berekenin gen op de veel te lage loonen en daardoor meent ge in staat te zijn hoogere pachten te betalen." Een juiste opmerking. De loonen van de landarbeiders mogen niet afhankelijk zijn van de soms volko men ongemotiveerde hooge pachten als gevolg van het tegen elkaar opbieden. V Een betere weg. De organisaties van werkgevers en werknemers ook op het platteland worden steeds krachtiger. De boeren en tuinders organiseeren zich en de landarbeiders blijven niet achter. Aan beide zijden wordt kracht gezocht in organisatie en het is niet onmogelijk dat het vroeg of laat ook in Zeeland tot een botsing komt. Een strijd om de macht zooals we die ook in andere streken ge zien hebben. Er is echter een betere weg. De weg van organisatorisch overleg. Er zijn arbeiders die te hooge eischen stellen omdat ze niet bekend zijn met den penibelen bedrijfstoestand. Er zijn werkgevers die weigeren de loo nen te verbeteren omdat ze niet kennen den nood in de gezinnen van hunne ar beiders en omdat voor hen de loonen in de eerste plaats in aanmerking komen om daarop te bezuinigen. Er zijn arbeiders die spreken over de rationalisatie in het bedrijfsleven op een wijze, waaruit blijkt, dat ze met de eischen van het bedrijfsleven niet op de hoogte zijn. En er zijn werkgevers die het niet de moeite waard achten met hunne arbei ders over die eischen te spreken omdat dezen zich met de leiding van het bedrijf niet hebben te bemoeien. Zoo ontstaat er verbittering. Zoo wordt de verhouding al meer gespannen en kan verbitterden strijd niet uitblijven op den duur. ïn zoo ian, wat voor het bedrijf en voor de bedrijfsgenooten een zegen moest zijn, de organisatie een ge vaar en een vloek worden. Door de landarbeidersorganisaties is een beroep gedaan op de Regeering. Er is echter een betere weg. Vrijwillig overleg in den meest bree- den zin. Dit kan tot gevolg hebben, dat de ar beidsvoorwaarden worden verbeterd, of ook wel, dat de eischen worden gema tigd. In elk geval kan er op die wijze komen een elkaar meer begrijpen en waardeeren en kan de bedrijfsvrede en de welvaart van het bedrijf worden bevorderd. Tot overleg bereid. Dit gelde inzonderheid van de Christe lijke organisaties en van de Christelijk georganiseerden. Zij hebben te zijn, ook op dit terrein een zoutend zout en lichtende lichten! De Binnenland. Nederlandsch-Belgische betrekkin- Gewoort tarief 34 cent per K.W.U. Vastrechttarief: vast bedrag per bewoonbaar vertrek en 7 cent per K.W U. Speciaal vastrechttarief voor de meest uitgebreide huishoudelijke toepassingen 15% verhooging van het vaste bedrag en 5 cent per K.W.U. Enkeltarief Klein Kracht: naar gelang jaarverbruik van 24 tot 14 cent per K.W.U Dubbeltarief Klein Kracht: 's avonds 34 cent, overdag 14 tot 11 cent per K.W.U Groot Kracht boven 1500 K.W.U. per jaar 11 tot 5 cent per K.W.U. FRANSCHE DUIKBOOT GEZONKEN. Men vreest dat 66 opvarenden zijn omgekomen. Gisteravond is de Fransche onderzeeër „Promethée" op de reede van Cherbourg gezonken. Het schip ligt in 50 meter wa ter, 7 mijl ten noorden van Kaap Levi. De oorzaak van de ramp is onbekend. Negen-en-'veertig leden van de beman ning en 17 andere opvarenden zijn, naar j men vreest, omgekomen. Zeven leden van de bemanning wisten zich te redden. Een visschersboot heeft den comman dant van de duikboot „Du Mesnil", den luitenant ter zee Bienvenu en vijf leden der bemanning opgepikt. Er worden alle i mogelijke pogingen in het werk gesteld j om de opvarenden te redden. De „Promothée" was een der nieuwste Fransche duikbooten, die ter hoogte van Cherbourg manoeuvres aan de oppervlak te deed. Aan boord bevonden zich ver- «cheidene ingenieurs, van wie eenigen, die zich met den kapitein in den toren be vonden, konden worden gered. Een nader telegram meldt, dat 49 leden der bemanning en 17 andere personen, die zich aan boord bevonden, waaronder eenige ingenieurs, met den onderzeeër in de diepte zijn verdwenen. Zeven leden der equipage konden worden gered, daar zij blijkbaar op 't oogenblik van de cata strophe in zee geworpen zijn. Een officieele mededeeling van het mi nisterie van Marine te Parijs spreekt van 66 dooden. Omtrent de ramp wordt nog nader ge meld: „De ramp heeft in den voormiddag plaats gehad. Even vóór één uur voer de boot ten Oosten van Cherbourg, ter hoog te van kaap Lévy. De ingenieurs waren beneden voor het controleeren van de wer king der motoren. De commandant bevond zich op het dek en snelde naar de brug, toen hij plotseling lawaai bemerkte binnenin de duikboot en tegelijkertijd zag hij, dat zijn boot begon te zinken. Het zinken geschiedde zoo snel, dat de commandant Guespel du Mesnil en de lui tenant, die zich bij hem bevond, plus vijf man, die zich op het dek bevonden, in zee werden geworpen. Zij konden zich boven water houden in de kolk, door het zinkend schip verwekt. Op dat oogenblik naderde in de nabijheid een motorvisschersboot, n.l. de „Yette" uit Equeurdreville, die het onheil bemerkt had. Het gelukte aan den kapitein van die boot, alle zeven drenkelingen aan boord te brengen. De admiraliteit zond onmiddellijk boo ten uit ter opsporing en booten met lich- tings-materiaal en liet alle beschikbare vliegeniers met hun toestellen opstijgen om de plek des onheils te gaan verken nen. Naar Havas mededeelt, mag men ho pen, dat dat deel van de bemanning van den onderzeeër „Promethée", hetwelk zich op het oogenblik van de ramp in het inte rieur van de boot bevond, tijd heeft ge had, de schotten te sluiten en aldus het binnendringen van het water te verhin gen. Te werkstelling buitenlandsche werk krachten. Vergadering Bond oud-leerlingen land en tuinbouwcursussen. Buitenland. Buitengewone zitting van den Volken bondsraad. Een Fransche duikboot vergaan. De conferentie te Lausanne. Overeenstem ming bereikt? deren, natuurlijk in de veronderstelling, dat de boot bij het zinken niet lek is ge- stooten. Onder deze omstandigheden zou voor de bemanning en de boot eventueel geen direct gevaar bestaan. De plaats, waar de duikboot zich precies bevindt, heeft men nog niet kunnen vaststellen. Conferentie te Lausanne vastgeloopen. Het „Hbldmeldt: Op het oogenblik zit de conferentie zoo vast als een muur. Met de politieke regeling betreffende art. 231 van het Verdrag van Versailles schiet men niet op. De Franschen houden daar aan hun opvatting vast, dat zij in dit opzicht niets kunnen doen. Nu zeggen de Duitschers dat zij in geen geval meer geld kunnen betalen, omdat zij de groote beta ling in Duitscbland alleen kunnen verde digen met te wijzen op de verkregen po litieke rehabilitatie. Zoo gaat het heen en weer. Gisteravond was Von Papen bij Mac Donald, die sedert eergisteren al zware hoofdpijn heeft, om hem te vertellen, dat men vastgeloopen was. Nu wachten alle partijen af. Zoo kan het nog dagen duren. Intusschen zetten de juristen hun voor bereidend werk voort. Alle vertrekplan- nen van de hoofdpersonen zijn weer uit gesteld. De Nederlandsch-Belgische betrekkingen. De Belgische Kamer heeft gisteravond de besprekingen over de begrooting van Buitenlandsche Zaken voortgezet. Ver scheidene leden hebben daarbij toespelin gen op de Nederlandsch-Belgische betrek kingen gemaakt en eenige vragen gesteld. De heer Forthomme, minister van Ver voer, die in plaats van minister Hymans die te Lausanne vertoefde, antwoordde, zeide, dat de oplossing van de Ned.-Bel- gische kwesties niet zoo gemakkelijk was als sommigen dachten. De goede wil be stond wel bij beide partijen. Indien de on derhandelingen stopgezet zijn, is dat niet de schuld van België. Het is te hopen, dat de stopzetting echter slechts tijde lijk is. De Ned.-Belgische tarieven-overeen komst moet ons niet verhinderen, aldus spr., onzen landbouw te beschermen. De conventie laat ons daarin vrij. Sprekende over de verhouding tot Rus land, zeide de minister, dat men de mo gelijkheid van een ontwikkeling der han delsrelaties onder de oogen moet zien, maar dat er geen sprake van kan zijn de diplomatieke betrekkingen te herstellen. De mijnwerkersstaking in België. In de Borinage heeft de mijnwerkers- staking zich uitgebreid tot het centrum bekken. Mijningenieurs werden door sta kers in eenige lokalen opgesloten. De toe stand is gespannen. De vrouwen namen opvallend actief deel aan de stakingsbeweging. De politie voerde op verschillende plaatsen charges uit. Het autobusverkeer werd onmogelijk gemaakt. Bij Bergen ging ook het tramwegper soneel in staking. In enkele geheel verlaten mijnen stijgt het water reeds en verkeeren de paarden in levensgevaar. Buitengewone zitting van den Volken bondsraad aanstaande? Naar de Deutsche Allgemeine Ztg. uit Genève verneemt, zouden tot voorberei ding van de door Mac Donald ontworpen economische en financieels wereldconfe rentie, die eventueel met medewerking van den Volkenbond plaats zou hebben, spoedig stappen te verwachten zijn, waar uit deze samenwerking zal blijken. Men verwacht, dat de Volkenbondsraad door den Engelschen premier, onmiddellijk na afloop der conferentie van Lausanne, mis- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonntmtnieprlji: Por 3 maanden, franco per post, J Lom9 nummers f 0.03 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1