Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. Uit de Provincie. Zoo'n bord is er niet! Rook niet in bosch of hei Kerknieuws. te Utrecht; 6. Mr J. R. H. van Schalk te Den Haag. Deze lijst zal verbonden -worden met de Geldersche lijst. Op de lijst voor Overijssel, Groningen en Drente tornen dus, evenmin als op het politiek advies, de namen voor van de zit ting hebbende leden, de heeren J. F. C. Arntz en P. T. H. M. Dobbelmann, die tegen de Pachtwetten hebben gestemd. Steun aan den landbouw en landarbeidersloonen. De besturen van den modernen, van den christelijken en van den r.-k. landarbei- dersbond hebben aan den minister van oeconomische zaken en arbeid een brief gezonden, waarin zij wijzen op de houding van de landbouwers in zeer vele streken van het land, die ondanks den belang rijken regeeringssteun voor hun bedrijven niet slechts de loonen verlagen, maar ook elk overleg met de arbeidersorganisaties weigeren. Bovendien gaan de landbouwers door met de tewerkstelling van uitheem- sche (Belgische) arbeiders. In den brief wordt er op gewezen, dat die toestand vooral in Zeeland, maar ook in andere provinciën voorkomt. Genoemd worden Zuid- en Noord-Holland en Fries land. De landarbeidersbonden vragen van den minister maatregelen tegen die groe- pen landbouwers, die inzake de loonen overleg met de arbeidersorganisaties wei geren en onnoodig uitheemsche arbeiders tewerkstellen. Handelsverdrag met Panama. Het departement van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belangheb benden, dat op 2 Juli j.l. te Washington de onderteekening is geschied van een tus schen Nederland en de Republiek Panama gesloten handelsverdrag. Steun aan de Varkenshouderij. De Bond van Naasproducenten te Gouda, welks leden tot de grootste mesters van zware varkens behooren, zet in een adres aan de Eerste Kamer zijn zeer ern stige bezwaren uiteen tegen het ontwerp tot steun aan de varkenshouderij. Adres sant betoogt o.m., dat de minister deze zaak veel te eenvoudig heeft gezien, door slechts aandacht te schenken aan den bacon-export met de weinig floreerende baconbedrijven, terwijl de varkensmesterij voor het binnenland en voor andere lan den dan Engeland een veel grooteren om vang heeft. Adressant verzoekt de Kamer het wets ontwerp in zijn 'huidigen vorm niet aan te nemen, maar terug te wijzen naar de re geering tot breedere voorbereiding. Nederland en België. In een door bonderden katholieken uit het arrondissement Roerselaere-Tielt, ie Izegem, in West-Vlaanderen, bijgewoonde vergadering, waar het woord werd ge voerd door minister Prof. Sap, die dit arrondissement in de Kamer vertegen woordigt, en door den Antwerpschen bur gemeester Mr Van Cauwelaert, heeft deze laatste, naar aan de N.R.Grt. wordt ge meld, hulde gebracht aan het beleid van Renkin en Hijmans, „die een zelfstandige buitenlandsche politiek voeren." Komende tot de oeconomische samen werking met Nederland zeide de heer Van Cauwelaert, volgens het in De (Brussel- sche) Standaard verschenen verslag de zer bijeenkomst: „Verder is er de koers naar bet Noor den, de toenadering tusschen de Noorder- staten en speciaal nog meerder toenade ring met Holland. De oeconomische aan eensluiting met Holland moeten we bevor deren en hierbij geen gehoor geven aan de vrees, dat door die oeconomische toenade ring de positie onzer landbouwproducten zal benadeeld worden. Een tolunie met Holland, waarvoor de katholieke Vlaam- sche gekozenen gewonnen zijn, is een stof felijk, een politiek en voor ons volk een •groot cultureel belang." Gemeentelijke vischvoorziening. Lag het aanvankelijk in de bedoeling der gemeentelijke overheid te Amsterdam, om de communale vischvoorziening in te krimpen, bij' nadere overweging is het plan gerijpt, die tak van gemeentedienst, zij1 het dan ook geleidelijk, geheel te doen ver dwijnen. Zoodat binnenkort een voorstel aan den Raad kan worden verwacht, be- oogende de gemeente van dien schade post te bevrijden. Geneesheeren vragen ontwapening. De algemeene vergadering van de_Ne- derlandsc'he maatschappij tot bevordering der geneeskunst beeft 'gisteren de volgende motie aangenomen en naar Genève ge seind: „De Nederlandsche maatschappij tot be vordering der geneeskunst, bestaande uit 4200 doktoren, verzoekt den diplomaten ter Ontwapeningsconferentie de gelegenheid moedig te gebruiken om de wereld einde lijk te bevrijden van de gevaren van de oorlogsvoorbereiding, waardoor het leven en de gezondheid der volkeren worden be dreigd." Opnieuw loonsverlaging. Aan de fabrieken van de N.V. „Zijlstra's Meubelfabrieken" te Joure, met ruim 50 man personeel, waaraan voor eenigen tijd het loon met 5 pet. verlaagd werd, is dit thans met 7 pet. verminderd. De toestand in hef bouwbedrijf. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken, j'hr. Ruys de Beerenbrouok, de besturen der landelijke bonden van bouwarbeiders uit- genoodigd tot een bespreking over den toe stand in het bouwbedrijf op 12 Juli. HET DUITSCH-ZWEEDSCHE HANDELSVERDRAG EN NEDERLAND. In verband met de opzegging van het handelsverdrag met Zweden door Duitsch- land, wordt uit Berlijn aan de „N.R.Crt." geschreven: Wat heeft de Duitsche regeering nu met de opzegging van het verdrag voor? In het algemeen natuurlijk verhooging van de rechten, dat spreekt van zelf. Ook verhooging van de rechten waardoor N e- d e r 1 a n d wordt getroffen, maar dit toch niet in de eerste plaats. Duitschland wil allereerst af zijn van zijn verplichtingen voor gezaagd hout. In het handelsverdrag met Zweden is tevens een invoerrecht voor runderen en schapen gefixeerd; bovendien mag Zwe den nog een contingent van 6000 stuks runderen tegen uitzonderingstarief invoe ren. Te dien opzichte wil men de noodige onafhankelijkheid van den Duitschen landbouw op dit gebied verzekeren, d.w.z. de inkomende rechten verhoogen. Voor Ne d e r 1 a n d is van belang, dat in het verdrag met Zweden een passus voorkomt, over kaas, welke aldus luidt: „voor het geval Duitschland met andere landen bepaalde tarieven voor invoer van een bijzondere soort van harde kaas bij verdrag zou overeenkomen, wordt het laagste van deze tarieven toepasselijk op harde kaas uit Zweden." Door deze be paling was de Duitsche regeering ten opzichte van kaas nog al gebonden, maar na Februari van het jaar 1933 heeft dit land tegenover Duitschland alleen aan spraak op rechten, die bij het verdrag zijn geconcessioneerd. Anders wordt het autonome recht van kracht. Het ligt geheel in de lijn van de ont wikkeling niet van de theorie, maar wel van de practische handelspolitiek van Duitschland om het op dezé vrijheid van beweging aan te sturen, resp. daar ge bruik van te maken. Daar van het zoogenaamde onderlinge goedvinden, waarbij naar het heette de opzegging van het verdrag met Zweden zou geschieden, in de practijk bij de haast, die Duitschland had, niet zeer veel terecht schijnt te zijn gekomen, schrijft het Berliner Tageblatt dat door het op zeggen van het verdrag Zweden toena dering zal zoeken bij Neder land, België en Luxemburg. Gemeente-begrooting voor 1932 niet goedgekeurd. Belastingver- hooging voorgeschreven. A.s. Vrijdagmiddag vergadert de Ge meenteraad van Goes. Gedep. Staten heb ben bezwaar gemaakt tegen goedkeuring der begrooting dezer gemeente voor bet jaar 1932. In de eerste plaats heeft het College bedenkingen tegen de voorgenomen over brenging van een gedeelte van het ge raamd batig slot van den dienst 1931 naar den dienst 1932, tot een bedrag van f 21306,91, welk bedrag het wil zien aan gewend voor den dienst 1933, waartegen over het wenscht, dat het in het reserve fonds aanwezige bedrag van f 24000 ge heel voor den dienst 1932 wordt aange wend. Verder is het College van meening, dat meer dan in de begrooting tot uiting komt, rekening worde gehouden met de in ver band met de huidige tijdsomstandigheden mogelijk te verwachten meerdere uitga ven. Wat het eerste bezwaar aangaat, zijn B. en W. van meening, dat de aanwending van het reservefonds met daartegenover reserveering van het batig slot van 1931 weinig bezwaar kan ontmoeten, daar de beide genoemde bedragen slechts een be trekkelijk gering verschil aantoonen. Wat aangaat het nemen van maatrege len om het hoofd te bieden aan onver wachte gebeurtenissen, moeten B. en W. erkennen, dat daarvoor wel termen aan wezig moeten worden geacht, nu de econo mische crisis in vergelijking met den toe stand op het tijdstip, waarop deze begroo ting werd samengesteld, nog aanmerkelijk is verscherpt. Gedep. Staten hebben als middel daartoe aangegeven verb oo- ging van het getal opcenten op de Fondsbelasting van 70 op 80, zoomede plaatsing van de ge meente in de tweede klasse der fondsbelasting. In een onderhoud, hetwelk B. en W. met een deputatie uit Gedep. Staten moch ten hebben, konden zij een aantal wijzi gingen in de begrooting aangeven, waar door o. m. gedeeltelijk dekking kan wor den gevonden voor de rente der aange gane nieuwe geldleeningen, terwijl tevens een paar bezuinigingen konden worden aangebracht. De maatregelen, welke Gedep. Staten voorstellen te nemen, komen samengevat hierop neer, dat de belastingverhooging op de noodzakelijkheid waarvan B. en W. in hun begeleidende memorie tot deze be grooting reeds wezen, gedeeltelijk een jaar eerder wordt ingevoerd dan aanvankelijk in de bedoeling van B. en W. en ook in die van den Raad lag. Zij geven in over weging hiertoe te besluiten. Aan het schrijven van Gedep. Staten ontleenen wij het volgende: Wij hebben ernstig bezwaar tegen het brengen van het vermoedelijk batig stol van bet dienstjaar 1931 in deze begroo ting. Normalita dient dit slot ten goede le komen van het dienstjaar 1933 of volgen de jaren. In deze, voor de gemeente-finan- ciën zoo moeilijke tijden achten wij het te meer aan bedenking onderhevig inkom sten van volgende dienstjaren reeds thans te doen strekken tot dekking van gewone uitgaven. Vervolgens zijn volgens door ons ge vraagde inlichtingen aan de Rijksbelas ting-administratie de volgnummers 117 en 118 der begrooting te hoog geraamd. Volgnummer 117 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting zou moeten worden geraamd onder a. op f 4600 en onder b. op f 900; te zamen f 5500. Geraamd is f 8000. Volgnummer 118 70/54 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting zou moeten worden geraamd onder a. op f 36.867, terwijl Het bedrag onder b. geraamd juist moet worden geacht te zijn. In totaal zou de raming moeten bedragen f 52.200. Geraamd is f 56.200. Beide posten te zamen zijn dus f 6500 te hoog gesteld. Daarbij komt nog dat niets is uitgetrok ken voor het tekort van het Burgerlijk Armbestuur, dat voor 1932 door dat Be stuur is geraamd op ruim f 15.000, noch voor de tekorten van het Gasthuis. Zonder vooruit te willen loopen op Uw beslissing omtrent deze tekorten achten wij het noodzakelijk, dat hiervoor een be drag wordt gereserveerd. Teneinde de daaruit voortspruitende moeilijkheden niet onoverkomelijk te maken zijn wij bereid genoegen te nemen met een te reserveeren bedrag, gelijk aan het tekort van het Bur gerlijk Armbestuur. Des te eerder zijn wij daartoe bereid, omdat in het geschil tus schen Uwe gemeente en het gasthuis een beslissing in hoogste instantie wel niet op een zoodanig tijdstip zal worden geno men, dat de eventueele gevolgen daarvan, tot uitdrukking moeten komen in de be grooting Uwer gemeente voor 1932. Uit het vorenstaande volgt, dat de be grooting niet reëel sluit en daarom niet voor goedkeuring vatbaar is. Reeds heeft een Commissie uit ons mid den daaromtrent met Uw college een on derhoud gehad. Mede in verband met dal onderhoud achten wij het noodzakelijk, dat Uwe gemeente voor de heffing van de gemeentefondsbelasting wordt geplaatst in de tweede klasse en dat de opcenten op 3e hoofdsom van die belasting worden ver hoogd tot 80; een en ander met ingar.g van het belastingjaar 1932>1933. Indien de vorenstaande maatregelen worden genomen zullen wij genoegen ne men met de verdere dekkingsplannen door U tijdens vorengenoemd onderhoud uiteengezet. Gaslevering aan Wemeldin- g e. De onderhandelingen met bet Gemeen tebestuur van Wemeldinge gevoerd inzake de overname van de gasfabriek dier ge meente en het voortaan leveren aldaar van gas, afkomstig uit de Goessche gas fabriek zijn tot een goed einde gebracht, zoodat de zaak thans rijp is om in de Raden der beide gemeenten baar beslag te krijgen. Overeenstemming is verkregen omtrent een prijs van overname van in totaal f 50.500, gesplitst in f 35.000 voor het be drijf en f 15.000 voor de concessie tot gas levering, terwijl f 500 bestemd is voor de overname van inventaris. Deze koopsom wordt niet voldaan in contanten, doch door vergoeding aan Wemeldinge gedu rende de jaren 1933 tot een met 1952 van de jaarlijksche kosten van rente en aflos sing van het restant eener voor de stich ting der fabriek in het jaar 1912 gesloten geldleening, waartoe de geldgever bereids toestemming heeft gegeven. - Tenslotte verzoeken B. en W. den Raad een crediet voor de kosten van aanleg der benoodigde persleiding naar Wemeldinge, welke door den Directeur van het gasbe drijf zijn geraamd op omstreeks f 18.000. Het is de bedoeling om de overname van bet Wemeldingsche bedrijf te doen in gaan op 1 Aug. 1932. Prijs bepaling van gronden. De prijzen van de gronden in de bouw plannen II, III en aan den Heernisseweg zijn geldig tot 1 Juli 1932 en moeten thans opnieuw worden vastgesteld. De directeur van gemeentewerken geeft in overweging de oude prijzen, voor zoo- t veel betreft de gronden in Bouwplan II en aan den Heernisseweg te handhaven en die van de gronden in bouwplan III vast te stellen, zooals is aangegeven op een kaart. Kosfelooze Rijwielbelastingmerken. De Ontvanger der Directe Belastingen en Accijnzen te Kortgene, zal voor het aanvragen van kostelooze rijwielbelas tingmerken, zitting houden op de volgen de dagen: 18, 21, 25 en 28 Juli en 1 en 4 Augustus a.s., telkens des namiddags van 7 tot 9 uur (wettel, tijd). Belanghebbenden in de gemeente Wis- senkerke, kunnen zich voor het aanvra gen der merken vervoegen bij den Dienst- geleider der Directe belastingen enz. te Wissenkerke, die daarvoor zitting houdt op Zaterdag 16 en 23 Juli a.s., des na middags van 5 tot 8 uur (wettelijke tijd). Zeeuwsche Voetbalbond. De wedstrijduitslagen van Zaterdag 2 Juli zijn: Afdeeling A: Kortgene IIWissekerke 3—5; Colijnsplaat I—Kats 11; Goesche Boys II—Colijnsplaat II 140. Afdeeling B: WolphaartsdijkKapelle II 22; Nieuwdorp'sHeer Arendskerke II 81; Wilhelminadorp—Kloetinge 44. Afdeeling C: H.V.V.—Iersekell 3—2; Rilland IIWit Zwart 34; Kapelle I Krabbendijke 1—2; Kruiningen IIWe meldinge 2—3; Hansweert III—Waarde 2—7. maar het zou wèl nuttig wezen, want elk jaar gaan duizenden hec tares bosch en hei door brand verloren Spaar ons nationaal bezit, wees voorzichtig met vuur, en Competitiestand afdeeling C: Krabbendijke 6 6 25- 8 12 H.V.V. 5 4 1 23— 7 9 Wit-Zwart 6 4 2 26—14 8 Kapelle I 6 4 2 21—18 8 Ierseke II 5 3 2 17—10 6 Rillandll 6 3 3 20—17 6 Wemeldinge 6 3 3 21—18 6 Waarde 6 1 1 4 19—22 3 Kruiningen II 6 6 6—24 Hansweert III 6 6 5—45 Loonen landarbeiders. Vrijdagavond vergaderden te Hulst de af- deelingen van den R.K. Landarbeiders- bond in Oost-Zeeuwscb-Vlaanderen. Me- degeleeld werd, dat de loonen voor dit district door den arbiter (enkele plaatsen uitgezonderd) zijn vastgesteld als volgt: April en Mei f2, Juni31 Oct. f2.15, November f 2, Dec. en Jan f 1.90, Febr. Maart f2. NIEUWE VINDING, waardoor het gebruik van anodebatterijen vervalt. Niets aan het toestel te veranderen. Inlichtingen bij: J. M. Polderman, Goes. (Adv.) Verdronken. Dinsdagavond is onder de gemeente Sluiskil in het kanaal tusschen Axel en Sassing, zekere G. B„ onderbaas te Sluiskil bij bet zwemmen verdronken. Verplaatst. De wachtmeester der Kon. Marechaussee J. Buysse te Sas van Gent, is verplaatst naar de Brigade Marechaussee te Vlissingen. Middelburg. Het Middelburgsch mu ziekkorps geeft Vrijdagavond weer een uitvoering op het Molenwater. De besturen van Handelsbelang en van de af deelingen van de Vereen, voor den Chr. Handeldrijvenden en Industri- eelen Middenstand en van de R.K. Mid- denstandsvereen. „De Hanze" hebben een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin zij met kracht steunen het adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden, waarbij er bij' de Kamer op wordt aangedrongen de regeering ervan te overtuigen, dat het niet aangaat met een beroep op de slechte uitkomsten van het bedrijf de diensten van P.T.T., waar dit bedrijf toch het alge meen belang moet dienen, steeds in te krimpen tot schade van het publiek in het algemeen en van den handel en de nijver heid in bet bijzonder. Vlissingen. Tot tijdelijk ambtenaar op het bureau voor sociale zaken alhier is benoemd de heer W. Bosman, thans werkzaam bij de gemeentelijke arbeids beurs te Hoofddorp. Voor den op 16 Juli te houden zwemwedstrijd over de Schelde van Breskens naar Vlissingen hebben zich 22 deelnemers, onder wie 5 dames aange meld. Vrijdagavond geeft het muziek gezelschap „Ons Genoegen" een concert op den Boulevard. Goes.Volksconcert „Euphonia" Het programma voor het volksconcert op Vrijdag 8 Juli 1932, des avonds half negen te geven door „Euphonia", luidt als volgt: 1. Residentiemarsch, Willy Schoote- meijer; 2. Fleurs des Bois, Fantasie, W. van Perck; 3. Rendez-Vous, Intermezzo, W. Alletter; 4. Atilla, Fantasie sur l'opé- ra de Verdi, A. J. Roeien; Pauze; 5. The Stars and Stripes Forever, Marsch, Sou- sa; 6. Variété sur Martha, Fantasie sur l'opéra de Flotow, Gadenne; 7. Amour au Printemps, Wals, C. Faust; 8. Finale. Bevolking. Ingekomen: L. Baert en gezin, chauffeur, van Terneuzen, Vio lenstraat 42; M. K. Spermon, bankwer ker, van Rotterdam, v. d. Boutstr. 1; P. C. de Jager, geb. Roelofs, zonder beroep van Utrecht, Violenstr. 5; A. L. W. van Heel en gezin, kassier, van Kloetinge, Kamperfoeliestr. 25; C. van Dam, maga zijnbediende, van Middelburg, Ruijter- laan 58; M. W. Borrie, geb. Wakkee, zon der beroep, van Bergen op Zoom, Pic- cardtstr. 41; A. I. Lamain en gezin, koop man, van Wemeldinge, Julianastr. 17; L. A. Dijke, dienstbode, van Colijnsplaat, Wilhelminastr. 5; M. C. Perrels, dienst bode, van Kats, Ganzepoortstr. 23. Vertrokken: W. Gerbl, meubelmaker, naar Assendelft Zuid 140; L. H. Schaalje dienstbode, naar Middelburg P 268; M. Geluk, geb. Faasse, zonder beroep, naar Tholen; W. Verheule, zonder beroep, naar Middelburg, S 42a; N. Polderman, dienst bode, naar 's-Gravenpolder B 6; L. van 'tVeer, geb. van Anrooij, zonder beroep, naar Amsterdam, P. Aertszstr. 79II; M. M. de Pap, boerenknecht, naar Wassenaar Kerkehout 43. Kapelle, Loop der bevolking over de maand Juni 1932. Ingekomen: Janna Sin- ke, van Wemeldinge naar Kapelle A 95; Dirk Jan Sonke, van Rotterdam naar Ka pelle B 77; M. J. Ernaar van Kruiningen naar Kapelle A 76; E. J. de Kok, van Goes naar Kapelle B<68a; J. van der Plassche, van Kloetinge naar Kapelle B 65; D. A. Ernaar van Delfzijl naar Ka pelle A 76; KI. de Koeijer, van Ierseke naar Kapelle A 135; Jan Kloosterman en gezin, van Schore naar Biezelinge E 27; Jac. de Kam, van Oostkapelle naar Ka pelle A 34s; Fr. Butler, van Wissekerke naar Biezelinge D 52. Vertrokken: Adr. Sandee, van Kapelle naar Hilversum, Naarderweg; D. A. Sonke, van Kapelle naar Wemeldinge, Bierweg 102d. Maandag was het met het leveren van aardbeien enorm druk. De laatste auto werd gelost 's morgens om half drie. Al deze aardbeien waren bestemd voor den inmaak in het vat, onder beheer van dhr D. Ganseman, alhier. De Mondharmonicaclub alhier gaf een welgeslaagd concert nabij het Kerk plein alhier, dat velen, trots de aardbeien- drukte, trok. Er werd aandachtig ge luisterd. Den directeur, dhr v. Sprang, komt met zijn oraest allen lof toe. Waarde. Terwijl gisteravond de zoon van den landbouwer J. B. de paarden naar de weide bracht, steigerde een der paarden, waardoor B. kwam te vallen. Hij kreeg zulk een trap op de rechter pols, dat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. Tholen. Aan het postkantoor Tholen en daaronder ressorteerende hulppostkanto ren werd gedurende de maand Juni 1932 ingelegd f21.288.27 en terugebetaald f 25.140.36. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 14841. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kooten, B. Peysel te Beu- zichem. Aangenomen naar Vlissingen, A. F. W. de Kluis te Serooskerke. Naar Deinum, J. Poldervaart, cand. te Driebergen. Bedankt voor Hardinxveld, J. Bakker te Bleiswijk. Voor IJsselstein, J. W. Kos ter te Montfoort. Afscheid en intrede. Ds D. J. Vossers te Rozenburg denkt 21 Aug. af scheid te nemen van de Ned. Herv. ge meente te Rozenburg, om 28 Aug. intrede te doen te Vlissingen, na bevestiging door Ds J. S. Hartjes, aldaar. Legerpredikanten in uni form. De legerpredikant Ds P. Boots- ma is op Zondag 26 Juni in de Groote Kerk te Apeldoorn, waar hij een preek beurt vervulde, in uniform opgetreden. Naar aanleiding daarvan heeft het be stuur der afd. Apeldoorn van „Kerk en Vrede" aan den Herv. Kerkeraad ter plaat se een adres gezonden, waarin het ver klaart, zich ervan bewust te zijn, dat de boodschap van Christus' wege niet zit in de uiterlijke dingen, maar het dragen van militaire kleeding op den kansel een aanstoot en grief acht tegen de vele anti- militaristische-christenen, die zich tot heden nog in de Ned. Herv. Kerk thuis gevoelen; er was trouwens geen enkele noodzakelijke reden het kerkelijk kleed te verwisselen tegen een militaire uni form. Vijfde Zeeuwsche Zendingsdag der Chr. Geref. Kerk. Bij prachtig zomerweer werd gisteren in den tuin der voormalige Willem III Ka zerne te Vlissingen de vijfde Zeeuwsche Zendingsdag gehouden, ten bate der Chr. Geref. Zending. Na bet zingen van Psalm 68 vers 10, werd door Ds L. Kleisen van Vlissingen den aanwezigen een hartelijk welkom toe geroepen. Vervolgens werd gelezen Psalm 72, waarbij spreker de aanwezigen nader bepaalde. Aan Gods zegen is alles gelegen. Dat ervaarde ook Salomo, welke regeerde als vredekoning. Maar Christus was de Vredekoningen bij uitnemendheid. Het rijk van Salomo is ondergegaan, maar het Rijk van Christus zal blijven. En nu gaat het er maar om of wij on derdanen zijn van dien Koning. Nu ligt in de veelheid der onderdanen de eere des konings. 'Het is een voorrecht voor ons om in dat Rijk werkzaam te mogen zijn. Na het zingen van Psalm 100 vers 1 en 3 werd gepauzeerd. Nadat gezongen was Psalm 119 vers 1 en 3 trad Ds J. Jonge- leen van Groningen op met het onderwerp: „De Kamerling, een teeken der ontwa king." Jezus heeft bij Zijn leven, het- machtige zendingsbevel gegeven: „Predikt het Evangelie aan alle volken" en toen is Hij gegaan naar Zijn Vader. Zijn de Apostelen nu direct naar het uiterste der aarde gegaan? Neen, zij gin gen niet verder dan Samaria. Toen kwam God aan het woord: en Hij bracht Filip- pus tot den Kamerling, wélke kwam van Ethiopië! Volgens het begrip van toen, het uiterste der aarde. Dus de rasechte Jood tot den rasechten heiden. De Heilige Geest maakte in het hart van dezen kamerling plaats voor Jezus, en toen 'hij water zag begeerde hij gedoopt te worden. De Ka- merling dus „een teeken ter ontwaking".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2