No. 233 Woensdag 6 Juli 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland GIJ DWAAS Stijgende crisisnood. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voratstraat 70, Goes. Tal.: Redactie en Adminiitratle No. 11. Postrekening No. 44459. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs! Pa: 3 maanden, franco par peet, f J,— Losss nummers 10.03 Prijs dar AdvertentiHn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et BIJ abonnement belangrijke korting. In de jaarvergadering van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, die te Alkmaar werd gehouden, heeft Dr H. Colijn ge sproken over stijgenden crisisnood. Er mag, aldus de heer Colijn, als we letten op den algemeenen toestand van land en volk en vooral als we ons realiseeren, dat crisisnood niet alleen op stoffel ij k terrein tot uiting komt, doch ook in de wereld van den geest ernstige verschijnselen zich openharen, met recht over het klimmen van den nood worden gesproken In verband met de verwarring op gees telijk terrein werd gewezen op de her leefde actie om de sociale verzekering af te breken en het ageeren voor het z.g. „Groene front" voor een boerenpartij of hoe men het noemen wil. „Wie langs dien weg het belang van land- en tuinbouw denkt te kunnen die nen, verkeert in een droomwereld. Wie daarentegen met beide voeten op den grond wil blijven staan en met een paar nuchtere oogen de wereld inkijkt, die kan tot geen andere slotsom komen, dan dat het beste middel, om een be hoorlijke behartiging van groepsbelangen te verzekeren, te zoeken is in goede ma a t- schappelijke organisaties, die in nauw contact blijven met hun politieke vertegenwoordigers. Of, om het op Uzelf toe te passen, een goede, zoo mogelijk alle Protestantsch Christelijke boeren en tuinders omvatten de organisatie, welke zorg draagt voor een doelmatig contact met de A.-R. en C.H. Kamerfracties, die ook in dezen tijd het in hun gestelde vertrouwen niet hebben beschaamd. Als dht in orde is behoeft men ook verder niet warm te loopen voor de vraag hoeveel boeren er wel in iedere Kamer fractie behooren te zitten. Dat worden dan kwesties van volstrekt ondergeschik te beteekenis. Ik onderzoek nu niet in hoeverre deze geestelijke verschijnselen van crisis verwording ook onze kringen reeds heb ben aangetast. Ik waarschuw er al leen tegen, omdat er allereerst voor Uzelf, niets dan schade uit voortkomen kan. Gelijk ik óók waarschuw tegen een misschien nóg ernstiger verschijnsel; tegen de toenemende zucht om alles van den Staat te verlangen. De Staat moet de gevolgen van. de crisis afwenden! De Staat behoort ons in staat te stellen onze verplichtingen na te komen! De Almachtige Staat moet het doen! Zoo klinkt het op allerlei wijs door heel het land. Dat dit onpersoonlijke, door de Over heid vertegenwoordigd wezen, soms in derdaad de helpende hand moet uitstrek ken blijkt bijna eiken dag. Maar men hoede zich toch voor de fout het alles van dien Staat te verwachten. Want aan het kunnen van den Staat zijn grenzen gesteld. En zoo die grenzen niet reeds overschreden z ij n, dan zijn we er toch gevaarlijk dicht bij. Herinner U slechts de cijfers, die ik heb genoemd en bedenk, dat het geldel ij k kunnen van den Staat nooit verder reikt dan tot wat de volksgemeenschap dragen kan. In een kring van Christenen mag ik FEUILLETO N. Vrij naar het Engelsch. 80) o— „Zoek dat zelf maar uit!" Barker lachte spottend. „Als je zelfs zijn naam niet weet, kun je „Al ken ik zijn naam niet. waarde heer, ik ken zijn bakkebaarden. Men vindt er geen tweede paar zoo in geheel Schotland. Uit een beschrijving van zijn snorren zal de politie me binnen een paar uur zijn naam en adres en heele levensloop geven. Het wordt gewoon een rocmanl Een for tuin in zijn bakkebaarden!" Barker deed een stap voorwaarts, hief half de gebalde vuist op. „Goeden avond!" zei Rhind. „Je vindt je zelf machtig goed „U sterkt me in mijn voornemen. Goe den avond." „Maar ik laat me niet licht verslaan," zei Barker, „en ik zal je laten zien Rhind sprong op. „Nu ben ik het moe," zei hij scherp. „Onze zaken zijn geëindigd. Goeden avond." ten slotte nog wijzen op een ander ge vaar, dat in dat bovenmatig vertrouwen op de Staatshulp verscholen ligt. Dit, dat we de verlossing uit moeite en zorg al te zeer van den m e n s c h gaan verwach ten. Dat we zouden gaan vergeten, dat het God is, Die regeert, dat Hij het is, van Wien ook deze tegenslagen ons toe komen. Zijn bliksemen verlichten de wereld; het aardrijk ziet ze en het beeft Nochtans durfde de Psalmist getuigen: de aarde verheuge zich! Want immers is Hij het, Die de zielen Zijner gunstge- nooten bewaart, Die het licht heeft ge zaaid voor den rechtvaardige. Dit, mijne vrienden, zou het grootste verlies zijn, dat wij door deze crisis zou den worden afgeleid van dat eenvoudig geloof, dat het de Almachtige is, Die alles hier op aarde regeert en onderhoudt, Die ons loof en gras, regen en droogte, vrucht bare en onvruchtbare jaren, spijs en drank, rijkdom en armoede, ja alle din gen doet toekomen, niet bij geval, maar van Zijn Vaderlijke hand. Als dat onder ons moest plaats grijpen, dat we zulks niet langer konden belijden, dan ware het spreken van een s t ij g e n- d e n crisisnood te zwak; dan zou gewaagd moeten worden van een reeds ten top gestegen kwaad, dat ons trof. Maar is het nog zóó, dat we, met het antwoord op vraag 28 van onzen Cate chismus, waarlijk zeggen kunnen: in tegenspoed geduldig te zijn en in alles dat ons nog toekomen kan ons vertrouwen te blijven stellen op den Al machtige, Die hemel en aarde schiep en sinds bewaarde, dén komen we ook dezen moeilijken tijd te boven. Omdat God de Heere dén Uw en ons werk niet ongezegend laten zal. Een accoord te Lausanne? Het onderhoud tusschen Hernat en Mac Donald, dat onmiddellijk plaats had na het onderhoud dat Mac Donald met de Duitsche ministers heeft gehad, duur de gisteravond heel lang. Hoewel het re sultaat van dit onderhoud algemeen met zeer groote spanning werd verwacht, zijn van geen enkele zijde mededeelingen ver strekt. Kenmerkend is echter, dat de secreta ris-generaal der conferentie reeds op dracht heeft gegeven de groote conferen tiezaal van hotel Beau Rivage gereed te doen maken voor de slotzitting, welke thans tegen vandaag of morgen verwacht wordt. Bij de besprekingen tus schen de Duitsche en E n- gelsche ministers is een principieele overeenstem ming inzake een regeling vanhet herstelvraagstuk bereikt. Deze overeenstemming voorziet, wat het financieele gedeelte betreft, in de volgen de maatregelen: De slotbetaling door D u i tsch1 and bedraagt 2.6 milliard. De oorspronkelijke ter mijn van een moratorium van drie jaar „Je denkt, dat je mij kan overbluffen!" „Iedereen kan een bluffer overbluf fen. Dat is wat u is, mijnbeer Barker. Een lage, geldschrapende, verwaande, laag bij de grondsohe bluffer! U kunt het laatste woord hebben als u het wenscht. Ik heb niets meer te zeggen. Goeden mid dag." De spreker ging naar het venster en keek naar builen. „Dat muisje zal een staartje hebben, mijnheer Rhind". Barker's oogen fonkel den; zijn gezicht was wit. „Ik zweer, dat ik het daar niet bij laat", riep hij, de hand op den knop van de deur. „Je denkt, dat je me de baas bent, omdat je een man van beteekenis bent. Maar ik heb nog niet mijn laatste woord gesproken." Rhind scheen hem niet te hooren. Hij bewoog zich niet, voor hij de deur hoorde dichtslaan. Toen ging hij terug naar zijn schrijftafel en nam den horen van de telefoon op. „Ik geloof, dat ik niet geheel bij mijn verstand ben", zei hij tot zichzelf, „maar het gezicht van dien man achtervolgt me... zes en dertig duizend gulden... Wel het zal een nieuwe ondervinding zijn en die heb ik hard noodig. Ik hoop, dat die oude nog lang van het geld zal ge nieten. Gelukkig, dat ik met dien Barker afgedaan heb. Hij begon me ziek te maken met zijn voortdurend gezanik over goede vervalt. Duitschland geeft de Herstelbank te Bazel als trustee direct een eerste deel van de totaalsom ten bedrage van 1.6 milliard, welke in 5 pet. obligaties zul len worden uitgegeven tegen een emissie- koers van 90 pet. De resteerende 1 mil liard mark wordt geëmitteerd tegen 95 pet. en kan eerst dan op de internationale kapitaalmarkt worden ondergebracht, wanneer het eerste deel der obligaties ten bedrage van 1.6 milliard volkomen zal zijn ondergebracht. Mocht binnen een termijn van 10 jaren de volkomen plaatsing van alle obligaties tot een bedrag van 2.6 mil liard niet mogelijk zijn, dan zal het restee rende worden geschrapt. Later wordt gemeld, dat de Franschen zich met deze schikking nog niet kunnen vereenigen. De mijnwerkerssiaklng In België. Hoewel de staking in de mijnen van de Borinage eerst tegen vandaag is afgekon digd, waren reeds gisteren alle „putten" leeg. Van geïnteresseerde zijde is men mo menteel bezig, met het voeren van bespre kingen om te trachten, het geschil zoo spoedig mogelijk bij te leggen. De invoer van de tarwe In België. Het voorstel van den Belgischen minis ter van Landbouw, waarbij de invoer van vreemde tarwe met een ,tax de transmis sion" van 15 francs per 100 Kg. wordt belast, zal zeer waarschijnlijk in de Ka mer geen meerderheid vinden. De sociaal democraten willen er niet van weten, om dat de prijs van het brood, als gevolg van dit voorstel, met ongeveer 15 centiem zou stijgen. De Vlaamsch-nationalen denken er ongeveer op dezelfde wijze over, terwijl sommige liberalen in dit verband een nieuwe vermindering van het havenver- keer te Antwerpen en te Gent vreezen. Het bestuur van de Antwerpsche Kamer van Koophandel heeft trouwens een met alge- meene stemmen goedgekeurd telegram aan koning Albert gezonden, waarbij te gen het plan tot valorisatie van de tarwe met kracht wordt geprotesteerd. Spaansch geldmagnaat gearresteerd wegens bedriegerijen. De geldmagnaat en scheepsreeder Juan March, ongetwijfeld de rijkste man van Spanje, die ook als afgevaardigde zitting had in het parlement, is te Madrid door de politie gearresteerd. De zaak-March heeft reeds geruimen tijd de gemoederen in beweging gebracht. Tijdens de dictatuur had March het ta baksmonopolie in Spaansch-Marokko in handen gekregen. De republikeinsche re geering verklaarde dit contract voor ont bonden, omdat dit monopolie aanleiding gaf tot een zeer uitgebreiden smokkelhan del. March zelf beeft door een commissie van onderzoek bestaande uit parlementsleden, ter verantwoording geroepen, daar hij be schuldigd werd, ook op ander terrein be drog gepleegd te hebben. Het resultaat van dit onderzoek was, dat March van zijn kamerlidmaatschap vervallen werd verklaard. March beeft toen geheel zijn machtigen invloed in werking gesteld om zichzelf te rehabiliteeren. Hij begon zelfs een cam- zaken... En toch moet je eigenlijk mede lijden hebben met dien armen duivel." HOOFDSTUK XXVII. Toen Mungo Cruden na de algemeene vergadering thuis kwam, vond hij zijn ouden vriend, John Clement, die in de „bibliotheek" op hem zat te wachten. „Wel, John", zei hij. Zijn toon klonk iets minder hartelijk dan gewoonlijk. Het volgend oogenblik riep hij uit: „Wel alle menschen, man! Wat is er gebeurd? Je ziet er tien jaar jonger uit!" „Zoo voel ik me ook", antwoordde Cle ment, „en er is iets gebeurd, Mungo." „Is je zoon geslaagd en nu op weg naar huis?" „Neen... Maar toch heeft Harry er wel mee te maken. Als je je pijp hebt aan gestoken, zal ik het je vertellen." „O, ik weet het", zei Cruden en liet zich in den aftandschenarmstoel vallen. „Har ry heeft een rijke vondst gedaan en hij is er nog geen maand. „Neen. Als je een feestsigaar voor me hebt, Mungo, zal ik hem graag opsteken." „Heusch?" De gastheer nam een kistje uit de kast naast hem. „Wil je een van deze? Ik bewaar ze voor rijke zakenvrien den. Het zijn allemaal groote mannen en in de zakenwereld geldt deze regel: hoe pagne tegen de regeering waarbij hij de ministers Prieto en Corner beschuldigde, dat zij de oorzaak waren geweest, dat zich bij de nieuwe verpachting van het tabaks monopolie ongeregeldheden hadden voor gedaan. De ministers stelden zich echter te weer en hebben in het parlement een fel licht doen schijnen op alle bedriegerijen van den grooten geldmagnaat. Daaruit bleek, dat March zijn groote kapitalen gebruikt bad om tal van ambtenaren in functie om te koopen. Na de publicatie van deze feiten heeft de officier van justitie last gegeven om March te arresteeren. Constantinopel heet voortaan Istanboel. De Turkscbe minister van binnenland- sche zaken heeft thans den naam Istan boel voor Constantinopel als alleen toe laatbaar verklaard. Het gebruik van den naam Constantinopel in Turkije zal straf baar worden gesteld. Brieven die bet adres Constantinopel dragen zullen niet meer bezorgd worden. De ambtenaarssalarissen In Engeland. Naar van regeeringszijde in het Engel- sche Lagerhuis is meegedeeld, is men het eens geworden over een consolidatie van de ambtenaarssalarissen. De memorie, waarin de regeling is neergelegd, zegt, dat de regeering tot het besluit is gekomen een einde te maken aan het stelsel, waar bij de salarissen automatisch op en neer gaan met het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud. De belooning der ambtenaren zal voortaan geregeld worden naar de salarissen in het vrije bedrijf, met dien verstande, dat bij groote veranderin gen aldaar ook de salarissen herzien zul len worden, zulks in overleg met het na tionaal bestuur van den bond ven ambte naren. De nieuwe regeling zal pas 1 April 1934 ingaan. De huidige salarissen blijven zoo lang gehandhaafd, tenzij intusschen in een periode van zes achtereenvolgende maanden het indexcijfer beneden 35 of boven 60 mocht blijven. Korie berichten. Naar thans bekend wordt, zal Tur kije den 13 Juli in den volkenbond worden opgenomen. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 28439 stemmen de financieele resolutie bevestigd, waarin de heffing van invoer rechten op Iersche goederen was vastge steld. De wet is daarop in eerste lezing aangenomen. De Raad van Volkscommissarissen der Sowjet-Unie heeft besloten 't aandeel van de hoeveelheden aan den staat door de collectieve boerenbedrijven te leveren melk met 50 pet. te verminderen en vrij te geven voor den verkoop op de vrije melk. Bovendien worden de voorwaarden voor den verkoop van groenten verzacht. De Grieksche regeering heeft beslo ten in den nacht van 5 op 6 Juli den zo mertijd in te voeren, waarbij alle uurwer ken met twee uren zullen worden voor uitgezet. De maatregel wordt getroffen opdat minder electrisch licht zal worden verbruikt en om op deze wijze deviezen te sparen op de dure Britsche kolen. grooter de man, hoe grooter de sigaar. Dat las ik eens in een 'amusant week blad en ik begin te gelooven, dat er meer waarheid in dat soort bladen te vinden is dan in de gewone nieuwsbladen. De sigaren zijn goed, John. Kosten me ruim een kwartje 'tstuk. Ze zullen allicht de helft waard zijn, ofschoon dat zelfs een fatsoenlijke prijs is. Maar het is overigens jou gewoonte niet om feestsigaren te vra gen, John. Wat is er eigenlijk gebeurd? Gaat Harry soms trouwen?" Clement koos met zorg een sigaar. Als hij al zuchtte, dan was het slechts licht. „Met die rijke zakenvrienden, waar je het juist over had, heb je den spijker op den kop geslagen, Mungo", antwoordde de predikant glimlachend. „Immers je be waart die buitengewone sigaren voor die categorie van menschen. Uitstekend. In de eerste plaats ben ik je vriend. Twee- dens ben ik kapitalist." „Wel heb ik van mijn leven! riep Cru den. „Heb je een rijk legaat gekregen. Ontken het niet man, ik zie het aan je oogen. Kun je me niet een tientje lee- nen?" „Duizend, als je wilt, oudje." Cruden hield halfweg op met het vul len van zijn pijp. „Wat is er aan de hand, John?" vroeg hij perplex. Binnenland. De steun aan den landbouw en de land- arbeidersloonen. Gemeentebegrooting van Goes niet goed gekeurd. Belastingverhooging voorge steld. Buitenland. Een accoord te Lausanne? Ambtenaarssalarissen in Engeland. De mijnwerkersstaking in België. Duitschland contingenteert den invoer van vroege aardappelen. Naar het „Solinger Tageblatt" meldt, dreigt een groot gevaar voor de arbeiders in de Solinger scheermessenindustrie door een nieuwe machine, die dagelijks geheel automatisch 70.000--80.00Q scheermessen kan vervaardigen. De arbeiders verlangen, dat het rijk van zijn invloed gebruik zal maken om een massa-ontslag der arbeiders te voor komen. Kaapstad is weer door een zwaren storm geteisterd. Een vliegloods werd ver woest. Er is veel schade aangericht. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De verwachtingen van den oogst in Rusland zijn dit jaar gunstig, te meer om dat in het zuid-oosten van het Europee- sche deel des lands het gewas gedurende den drogen tijd geen bijzondere schade heeft geleden. Willy Sklarek heeft medegedeeld, dat hij zijn verzoek tot revisie van het vonnis tegen hem intrekt. Het vonnis ia daardoor rechtsgeldig geworden. De plattelandsgemeente Hagenow heeft faillissement aangevraagd. Prins Hendrik. Prins Hendrik was gisteren te Gemève, waar hij een onderhoud had met Prof. Max Huber, voorzitter van het Interna tionale Roode Kruis-comité, die daarna den Prins een dejeuner aanbood. Des mid dags is de Prins naar Lausanne vertrok ken, waar hij o.a. den Duitschen Rijlks- kanselier Von Papen een bezoek wilde brengen. Verkiezing Eerste Kamer. D. R.K. Statenclubs in Groningen, Over ijssel en Drente en Gelderland hebben, naar De Morgen meldt, geen overeenstem ming kunnen bereiken over de samenstel ling van de candidatenlijst voor de Eerste Kamer. Dit beeft tot gevolg, dat in Gelderland een andere candidatenlijst zal worden in gediend dan in Groningen, Overijssel en Drente, waarmee Gelderland anders één kieskring vormt. De drie provinciën zul len uitkomen met de volgende lijst: 1. A. J. Schoenmaker te Deventer; 2. J. C. L. van der Lande te Ubbergen; 3. H. Ruyter te Arnhem; 4. Dr H. W. Takken- berg te Groningen; 5. H. W. Andriessen Clement keek aandachtig naar zijn bandjessigaar, waarvan hij zorgvuldig de punt afsneed voor hij antwoordde. ,,'t Blijft onder ons, Mungo... Ik vertel het je, omdat je mijn oudste en beste vriend bent en omdat je me raad moet geven en en omdat ik somtijds gevoeld heb, dat dat je den emst van mijn jongen betwijfelde. Nu, als ik je verteld heb, wat ik weet, dan ben ik overtuigd, dat je je daarover nooit meer ongerust zult maken. Sedert vanmorgen, toen Tor rance, Harry.'s compagnon, mij het nieuws bracht en een som geld heb ik er aldoor over moeten denken, dat niemand zoo'n brave zoon heeft als ik." „Ik heb nooit aan je zoon getwijfeld", zeide Cruden. „Maar om je de waarheid te zeggen, ik was minder zeker van dien compagnon niet, dat ik ooit iets tegen hem gehoord had, maar die man zat nu letterlijk overal in. Jonge menschen moe ten steeds bij hun eigen vak blijven en oude eigenlijk ook", voegde hij er met een zucht aan toe. „Maar nu over het nieuws, dat je komt vertellen. Ik geloof, dat ik 'tal wel kan raden wat het is. Harry heeft je een heel pak aandeelen in de Torrance kopermijnen gegeven. Ik heb er zelf ook een paar. Barker is mede directeur. Heb ik het bij het rechte eind, J°hn?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1