No. 232 Dinsdag 5 Juli 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. mw VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! T| Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goei. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. iU55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, S3.— Losse nummersi 0.95 Prijs der AdvertentiSn: 1regels i 1.20, elke regel meer 30 cL BIJ abonnement belangrijke korting. De harde feiten der werkelijkheid. Zelfs in Soc.-Democratischen kring be gint men den ernst van den tegenwoor- digen toestand in te zien. Terwijl de leiding van de partij nog maar steeds doet alsof er geen wolkje aan de lucht is, en alsof alles wat sociaal wenschelijk is, ook mogelijk moet wor den geacht als de Regeering en „het ka pitaal" slechts willen meewerken, acht het roode Kamerlid Ds van der Heide het noodig zijn vrienden te waarschuwen tegen het ontkennen van de harde feiten der werkelijkheid. Hij constateert, dat velen geen flauw begrip hebben van de huidige economi sche en financiëele toestanden, om dan te vervolgen: „En dan zijn er velen, die, nu ja, toe geven, dat er een crisis heerscht, maar die van oordeel zijn, dat desondanks aller lei nog mogelijk is, dat op zichzelf ge- wenscht is en zelfs noodzakelijk en in dezen tijd in stand moet worden gehou den of tot stand zal moeten worden ge bracht, maar die verzuimen zich de eenige vraag, die hier aan de orde moet komen, te stellen, of de feiten, de verwezenlijking van de wenschen en eischen toelaten." „Al zou, zoo waarschuwt Ds van der Heide, op ons initiatief deze regeering tot aftreding kunnen worden gedwongen, zouden wij, in deze omstandigheden, be lust en in staat zijn de regeering over te nemen? Is het een voorrecht te besturen met een schatkist, die van maand tot maand minder ontvangt? Niemand zal het be weren. Zeker, wij zouden niet schromen over te gaan tot drastische maatregelen om de inkomsten- en vermogensbelasting te verhoogen. Ongetwijfeld kan daar nog wel een behoorlijk bedrag uit gevonden worden. En velen zouden dan de verso bering, die ze anderen prediken, in prac- tijk kunnen brengen. Maar, men moet wel een vreemdeling in de wereld zijn, om niet te weten, dat een regeering, waarin wij een aandeeJ zouden hebben, zeer velen zou teleurstel len, omdat die zeer velen zich een vol slagen onjuist beeld van de huidige werke lijkheid vormen." Het is niet aan te nemen, dat dit woord in een partij, waar men uit politieke overwegingen en omdat het partijbelang gesteld wordt boven het algemeen en dus ook boven het arbeidersbelang veel weerklank zal vinden. Men wil en durft de werkelijkheid niet onder de oogen te zien. Toch valt het toe te juichen, dat er in de leidende kringen althans één is,- die den moed heeft op de harde fei ten der werkelijkheid de aan dacht te vestigen. SENSATIE TE LAUSANNE. Een interview van Grandi. De zitting der vijf crediteurstaten, die om elf uur begon, heeft ongeveer 5 kwar tier geduurd. Na afloop der zitting werd gezegd, dat Mac Donald verklaard heeft, dat hij Don derdagavond onvoorwaardelijk vertrek ken moet, om Vrijdagmiddag in Londen terug te zijn. Herriot van zijn kant komt, nu het de bat in de Kamer verdaagd is, zooals oor spronkelijk te voorzien was, reeds vandaag te Lausanne terug. De Fransche delegatie houdt zich aan het principieele voorstel, dat tusschen de schuldeischers op 2 Juli afgesproken is. Nader verluidt van niet-Duitsche zijde, dat weliswaar aan verschillende zijden de wensch bestaat vast te houden aan het cijfer van 4 milliard mark, doch dat het Duitsche standpunt begrepen wordt en ge deeltelijk beschouwd wordt als vatbaar voor discussie. Zoo overweegt men de mo gelijkheid om bij een vermindering van het bedrag, vaste annuïteiten te bepalen, bij wijze van verlichting voor een tege moetkoming op het punt der cijfers. Gisteravond zorgde de Italiaansche mi nister Grandi voor sensatie. De geheele conferentiewereld was op eens volmaakt stom van verbazing. Als een bliksemstraal uit helderen he mel kwam een interview, dat Grandi ver leend heeft aan den correspondent van de „Petit Parisien", maar dat tegelijkertijd namens de Italiaansche delegatie aan de geheele internationale pers medegedeeld wordt. In zijn interview zegt Grandi: Op den openingsdag van de conferentie hebben wij een belangrijke daad voltrok ken, toen wij de betalingen schorsten tus schen de crediteuren en debiteuren in Europa voor de berstel- en oorlogsschul den. Dat was inderdaad een goed begin. Wij moeten nu oppassen, dat wij door al onze onderhandelingen niet uit het oog verliezen, waarvoor wij hier gekomen zijn. Onze taak is niet andere conferenties voor te bereiden. Zou de tegenwoordige dubbelzinnige toestand voortbestaan, dan zou het herstel van de wereld onmogelijk worden. Het moratorium van 16 Juni, dat de be talingen voor herstel- en oorlogsschulden tusschen de Europeesche staten schorste, wijst ons den weg. Wij moeten dien weg tot het einde volgen. De overeen komst, die wij te Lausanne zul len bereiken, moet definitief zijn en moet de schrapping ten gevolge hebben voor alle Euro peesche staten, crediteuren en schuldenaren, zoowel voor de herstel- alsvoor deoorlogs- schulden. Alleen op deze manier kun nen wij den weg hanen voor een algemeen accoord. De tijd is voor ieder van ons ge komen om tegenover de anderen het woord van het Evangelie in de practijk te bren gen: „Vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij1 vergeven onze schuldenaren". Om 'dit te bereiken moet ieder van de regeeringen die vertegenwoordigd is, den moed hebben, en dat niet alleen in woor den, om bet volle deel van zijn verant woordelijkheid op zich te nemen van de offers en van het risico, die de ernst van den toestand eischt. Tot zoover het woord van Grandi. Men vraagt zich af, wat nu? Duitschland heeft reeds, zoo schrijft het „Vad.", twee mil liard aangeboden, maar dit aanbod wordt nu door Grandi van de hand gewezen.. Het is een verbluffende positie voor de Duitsche delegatie, die nu tusschen Fran- schen, Belgen en Japanners aan den eenen kant en Italianen aan den anderen kant staat. Voor de anderen is het onaange naam om aldus een por in den rug uit het eigen kamp te krijgen, maar de positie van Von Papen is wel allerpijnlijkst, nu hij blijkt meer te hebben willen doen dan Italië noodig vindt. De toestand is zeldzaam verward ter conferentie. De Engelschen zijn buiten zichzelf van woede en Grandi is weer erg boos vanwege de boosheid der Engelschen. In Fransche kringen daarentegen hoort men in alle kalmte overwegen, of, zooals de dingen nu liggen, het voorstel van de Italianen niet het verstandigste is wat men doen kan. De Duitschers houden zich erg stil. Ontploffing op een vrachtschip. Dertien dooden. Aan boord van een Amerikaansch vracht schip, dat een lading ontplofbare stoffen aan boord had, heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor 13 leden van de bemanning zijn omgekomen. Het schip bevond zich in de nabijheid van de Philippijnen. Groote werkloozenbetooging te Brussel. Overal in de groote centra van België hebben Maandag straatbetoogingen van werkloozen plaats gehad. Deze betoogin gen waren op touw gezet door de sociaal democratische vakvereenigingen. De voor naamste betooging had to Brussel plaats, waar talrijke delegaties uit de verschillen de provincies waren aangekomen. Groepen mijnwerkers in werkpak uit Henegouwen hadden den weg naar de hoofdstad te voet afgelegd. Uit Mechelen en Antwerpen waren zeer velen per fiets uit andere steden per trein gekomen. Een reusachtige optocht trok door het centrum van Brussel en zette gedurende een paar uren het geheele verkeer stop. Men raam de het aantal deelnemers op ongeveer 15 duizend. In den stoet bemerkte men ook enkele mijnpaarden. Talrijke handerolies met Nederlandsche en Fransche opschrif ten werden in den stoet meegedragen. Op het IJzerplein spraken Emile Vandervelde en andere socialistische leiders de betoo- gers toe. Op sommige plaatsen in de stad werden officieren in uniform door de werkloozen op oorverdoovende wijze uit gefloten en ging er gejouw op bij de ge bouwen der couranten, die als reaction- nair bekend staan, maar tot ernstige inci denten isJiet nergens gekomen. Een dele gatie begaf zich tijdens de betooging naar het departement van Justitie en overhan digde een request aan den waarnemend minister-president Cocq. Engeland en Ierland. In een stampvol Lagerhuis heeft de En- gelsche minister Thomas de resoluties in gediend welke aan de regeering volmach ten geven om rechten te heffen van den Invoer uit den Ierschen Vrijstaat. In verband met het voortduren van de onlusten tusschen Mohammedanen en Hindoes is te Bombay de staat van beleg afgekondigd. De troepen houden alle stra tegische punten van de stad bezet. In de Golf van Tillamook (Staat Ore gon) is een visschersboot, waarmede va- cantiegangers een uitstapje maakten, ver gaan. Negen personen zijn om het leven gekomen. Ten gevolge van een ontploffing aan boord van een Grieksche torpedoboot werd een matroos gedood, terwijl 4 anderen ge kwetst werden. De aangerichte schade is van weinig beteekenis. Binnenland. De Eerste Kamer over den steun aan de kippenhouders. Minister Verschuur over de vlasindustrie. Jaarvergadering van Vrederust. Buitenland. Sensatie op de conferentie te Washington. Engeland en Ierland. Ingezonden mededeellngen. Thomas verklaarde, dat de omstandig heden, welke tot deze motie aanleiding hebben gegeven, algemeen zullen worden betreurd. Deze tijd is bovenal een tijd van vrede en niet een tijd van geschillen, zeide hij nog, daar de hoop van het oogenblik er enkel en alleen op gericht is om de vol keren bij elkaar te brengen en niets te ondernemen, dat de breuken kan verwij den. Het lid der arbeiderspartij Greenwood verklaarde, dat de Iersche Vrijstaat voor nemens is de annuïteiten in een speciaal afzonderlijk fonds te storten, in afwach ting van de regeling van het geschil door arbitrage. Thomas antwoordde: Ik heb daarvan eerst een half uur geleden kennis gekregen Indien De Valera aldus het geld achter-' houdt, omdat hij gelooft, dat er arbitrage zal komen, dan is mijn taak veel eenvou diger. Ik zou gewenscht hebben dat vroe ger te vernemen, want thans is de eenige kwestie waar het om gaat, de vorm van de arbitrale rechtbank, maar wij weten, dat deze rechtbank interimperiaal zal zijn. De arbeiderspartij diende daarop een amendement in, dat de oplegging van dou anerechten op de Iersche invoeren toe staat, indien er een arbitrale uitspraak geveld wordt, dat de Iersche Vrijstaat zijn financieele verplichtingen niet nakomt. Het Lagerhuis heeft met 321 tegen 43 stemmen dit amendement verworpen. De tunnelwerken te Antwerpen. Met het graven van de twee tunnels onder de Schelde, één voor het ver keer per as en een tweede voor de voet gangers alleen, wordt flink voortgang ge maakt. De eerste tunnel, die ongeveer 2100 M lang wordt de hellingen op de oevers natuurlijk inbegrepen is reeds over een lengte van ongeveer 850 M. voltooid. Elke week gaat men 2025 M. vooruit. Tegen het einde dezer maand hoopt men de grootste technische moeilijkheden te heb ben overwonnen. Alles1 laat voorzien, dat dit op 1 Juli 1931 aangevangen reusach tige werk binnen den geste) den termijn 700 werkdagen klaar zal zijn. De groo te tunnel zou dan reeds in 1934 officieel in gebruik kunnen worden genomen. Meten met twee maten Het Belgische gerecht heeft het nog steeds niet noodig geoordeeld, de frater- nelle-leden, die twee jaar geleden per vliegtuig tegen 100.000 Vlaamsche Yser- bedevaarders bij hun dooden, op de meest schandelijke wijze gemanifesteerd hebben, voor de rechtbank ter verantwoording te roepen. Daarentegen beeft het nog maar slechts één week na de fraternelle-incidenten van j.l. Zondag te Antwerpen, reeds vier Vlaamsche betoogers gestraft met straf fen, die verschillen van 15 dagen tot 2 maanden hechtenis! Dit systeem van twee maten en twee gewichten wekt wrevel en haat onder een groot deel der Belgische bevolking. Korte Berichten. De Amerikaansche Onafhankelijk heidsdag heeft 135 personen het leven ge kost. Bij auto- en bootongelukken alsmede bij het afsteken van vuurwerk en prijs schieten kwamen 125 personen om het leven, terwijl in de bergen van Kentucky eenige veeten werden uitgevochten, waar bij tien personen werden gedood en acht gewond. Uit Valparaiso wordt gemeld, dat de politie aldaar een hoeveelheid dynamiet heeft ontdekt welke voldoende was, om de geheele stad in de lucht te laten springen. De zes Amerikaansche zendelingen, die eenige dagen geleden door Chineesche bandieten gevangen genomen zijn, zijn we derom vrijgelaten, hoewel het losgeld nog niet betaald was. De bandieten waren zon der geldmiddelen en konden de gevange nen niet langer te eten geven. De vlasindustrie. Op vragen van het Tweede Kamerlid Braat: Is het den Minister bekend, dat de steun aan de vlasindustrie zoodanig geregeld is, dat alleen de oogst 1932 daaronder begre pen is; dat er in dit jaar zeer weinig vlas uit gezaaid is, zoodat de werkgelegenheid niet noemenswaardig hiermee verruimd wordt; dat, indien de regeering maatregelen neemt, om ook het nog onafgewerkte van vorige vlasoogsten in die steunregeling op te nemen, de werkgelegenheid in die in dustrie zeer zal worden uitgebreid? Is de minister bereid, in het belang van de beteugeling der werkloosheid, alsnog maatregelen in bovengenoemden zin te ne men? Is de minister bereid mee te deelen of ook maatregelen overwogen worden om in voer van vlas te beperken? heeft de minister van economische zaken en arbeid geantwoord: 1. Volgens artikel 145ter van de Rijks- begrooting 1932 wordt aan de vlasteelt steun verleend voor de verwerking van vlas over den oogst 1932, zoodat deze steun niet ten behoeve van de verwerking van vlas, geteeld in voorafgaande jaren, kan worden verleend. 2. De met vlas beteelde oppervlakte in dit jaar is inderdaad, aanmerkelijk klei ner dan die van voorafgaande jaren. 3. Sub 1 wordt reeds vermeld, dat steun, als hierbedoeld, niet kan worden verleend voor de verwerking van vlas, geteeld in jaren, voorafgaande aan die van 1932. Zooals echter bekend is, wordt vanwege gemeenten met behulp van de regeering werkloosheidssteun ook verleend voor de bewerking van vlas van vorige jaren en wel tot een bedrag van 55 pet. der loonen. Het is duidelijk, dat zulks de bewerking ook van dit vlas zal bevorderen. 4. In verband met het bovenstaande moet ondergeteekende verklaren, dat voor het treffen van maatregelen als gevraagd worden geen plaats is. 5. Gezien den zeer geringen invoer van onbewerkt vlas, welke in 1931 slechts 10 ton ter waarde van f 1000 bedroeg, bestaat geen aanleiding maatregelen te overwegen om den invoer van vlas te beperken. De noodtoestand In de binnenschipper!}. Het hoofdbestuur en de vereenigings- raad van de Nationale Schippersvereeni- ging hebben te Groningen vergaderd en o.a. den noodtoestand in de binnenschip- perij uitvoerig besproken. Deze besprekin gen hadden tot resultaat, dat het volgen de telegram aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is verzonden: „Hoofdbestuur en vereenigingsraad Na tionale Schippersvereeniging, in vergade ring te Groningen; gehoord de besprekin gen over den noodtoestand van de binnen schippers; kennis genomen hebbende van het standpunt door Uwe Excellentie in genomen ten aanzien van de motie-de Vis ser, behandeld in de Tweede Kamer dd. 23 Juni, constateeren, dat de particuliere binnenschippers met steeds grootere on zekerheid tot pauperisme venrallen, in dien niet onmiddellijk wordt ingegrepen; dringen er daarom rnet klem bij Uw Exc. op aan ten spoedigste maatregelen te willen treffen tot onverwijld in het leven roepen van een rijkssteunregeling voor de particuliere binnenschippers, opdat in den schrijnenden nood worde voorzien en de binnenschippers voor ondergang wor-, den behoed, (w.g.) P. R. Harkema, voor zitter. In dezelfde vergadering is besloten tot het houden van een reeks openbare ver gaderingen, o.a. in Amsterdam, Rot terdam, Groningen, Leeuwarden, Harlin- gen, enz. ter bespreking van de plannen van de regeering en tot versterking van de vereeniging. Tevens zal in grooten ge tale verspreid worden een door den heer M. v. d. Sleen samengesteld vlugschrift, waarin versterking van de Nationale Schippersvereeniging wordt bepleit. Gebruikt Ned.-lndlsche producten! De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar aanleiding van een verzoek van de N.V. Vereenigde Javasche Hout handel Maatschappijen te Amsterdam, met wier belangen die van den dienst van het boschwezen in Ned.-Indië door een verkoopovereenkomst nauw zijn ver bonden, aan de besturen van de provin ciën en gemeenten een circulaire gericht, waarin wordt aanbevolen, bij gebruik van djatihout bij voorkeur het product van Ned.-Indischen bodem te bezigen. Prins Hendrik te Freiburg. Prins Hendrik der Nederlanden is Za terdag te Freiburg met gevolg aangeko men. Na een en ander bezichtigd te heb ben, bracht Z.K.H. een bezoek aan den stadsschouwburg. Zondag zal Prins Hen drik de universiteitsklinieken bezichtigen en des middags naar Luzern vertrekken. De Indische Tentoonstelling in moeilijkheden? Het Gorr. Bureau meldt: Naar ons ter oore komt doet in de laatste dagen het gerucht de ronde, dat de Indische ten toonstelling zich in financieele moeilijkhe den zou bevinden. Bij informatie werd ons medegedeeld, dat deze geruchten niet geheel juist zijn. Men kon niet ontkennen, dat er moeilijk heden waren, doch men hoopte nog in den loop van deze week daarvoor een oplos sing te vinden. In verband met deze geruchten hebben wij ons tot de directie der tentoonstelling gewend met het verzoek om nadere in lichtingen. De directie verstrekte ons het volgende communiqué: „Naar aanleiding van een gerucht over de moeilijkheden, welke er zouden zijn ge weest in de directie, vernemen wij, dat mr Katz, die tijdelijk als juridisch adviseur is opgetreden, sedert de laatste weken met de tentoonstelling geen enkele bemoeiing meer heeft." De crisis-varkenswei. In de vergadering van de Geldersch- Overijsselsche Maatschappij van Land bouw, op Zaterdag j.l. te Arnhem gehou den, zijn zeer langdurige beraadslagingen gevoerd over het ontwerp crisis-varkens- wet. Uit verschillende mededeelingen is het Bestuur wel tot de vaste overtuiging geko men, dat de groote onrust, die dit ontwerp onder de handelaren heeft verwekt, onge grond is. De talrijke verspreide geruchten over algeheele uitschakeling van den bin- nenlandschen handel zijn onjuist, terwijl de beperking van het aantal varkens zeer overdreven is voorgesteld. Na behandeling van tal van ingekomen stukken werd de vergadering gesloten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1