No. 231 Maandag 4 Juli 1932 46s Jaargaoi Dagblad voor de Provincie Zeeland Een mooier fiets voor minder geld Daarom wint de MUNDUS veld. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voretitraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT EliKËN WERKDAG. Abonnementen rijs: Fer 3 maanden, franco 3er seet, i 2 Losse nummers(0.09 Prijs der AdvertentiSn: 1—4 regels 1.20, elke regel meer. 30 et BIJ abonnement belangrijke korting. Het parlement en de crisis. Aan critiek op de verantwoordelijke personen en colleges ontbreekt het in deze crisisdagen niet Mag men sommige volksvoorlichters ge- looven, dan is de huidige regeering voor haar taak volstrekt niet berekend, even min als de Tweede Kamer van wie dan smalend als een „praatcollege" wordt ge sproken. En zoo heet het dan we hebben in dezen tijd geen behoefte aan praten, maar aan doen. Daden zijn er noodig! En het is in verband daarmede, dat van verschillende kanten belangenpartij- tjes worden gesticht, die goed bezien geen ander doel hebben dan* bepaalde personen die tot nu toe weinig meer hebben ge presteerd dan praten en critiseeren, op het kussen te helpen. Nu is er zeker wel aanleiding om op ons parlement critiek uit te oefenen. Het heeft dit met allerlei andere colleges ge meen. Meer dan eens krijgt men den in druk, dat er weieens wat minder gepraat kon worden en wat meer gedaan. Maar aan den anderen kant mag toch ook niet uit het oog worden verloren, dat er met name in het achter ons lig gende parlementaire jaar een crisisjaar bij uitnemendheid zeer veel is tot stand gebracht. De „Nederlander" heeft de moeite ge daan eens na te gaan wat er in de zit ting 1931—1932 zooal aan crisisvoorstellen aan de orde kwam. „Wij hebben, zegt het blad, in een lijst saamgebracht, wat in de zitting 1931 1932 aan crisis-voorstellen moest worden behandeld. Onderwerpen uit het vorig zittingsjaar lieten wij dus rusten noem: bietenteelt, veenkoloniale aardappelen, tarwewet. Ook lieten wij rusten alle interpellaties en moties. Alle voorstellen in zake Indië. En... den ganschen begrootings-arbeid. Dit alles nam zeer veel tijd en moest veel tijd nemen. Had daarnaast de Kamer tijd en ar beidskracht beschikbaar voor crisis-voor- stellen in den meest preciesen zin van het woord? Een eenvoudige raadpleging van de lijst geeft het antwoord. Een antwoord in zake den tijdsduur. Ook inzake het practisch resultaat: al 1 e voorstellen zijn aangenomen. Dit ging zeker niet steeds van harte. En was hier en daar aanleiding voor gegronde critiek. Aan opbouwende critiek heeft het voor en na dan ook niet ont broken. De Kamer voelde haar verant woordelijkheid als lichaam van controle. Maar zij heeft meestal beduidt dit: haar meerderheid heeft de regeering krachtig gesteund. Geen sabotage; geen critiek om de critiek; geen goedkoope betweterij. Maar steun! Dat de regeering deze in onzen zwaren tijd behoefde; dat zij recht had op zoo veel doenlijk steun het staat vast. Doch vast staat ook, dat de Kamer dezen steun geboden heeft. Er is positief gewerkt; niet nega tief. Dit moet door allen worden gewaar deerd; ook door hen, die tegen één of meer der maatregelen ernstige bedenking koesteren. Want wij letten nu op het systeem, niet op de bijzonderheden. In zwaren tijd zoo staat nu onom- stootelijk vast kunnen Regeering en Kamer samen werken; zij kunnen ook snel werken. Laat ieder, wien het parlementaire stel sel ter harte gaat, dit feit in het volle daglicht plaatsen. „Noodverordeningen" buiten het Parle ment om beduiden: dat alleen de regee ring de feitelijke verantwoordelijkheid draagt; dat geen volksvertegenwoordigers bereid zijn om tegenover het volk en mid den in ons volksleven vierkant de ver antwoordelijkheid mee te dragen. Ten onzent zijn zij daartoe wel bereid. Dit is een groote nationale winst." Raadpleging van de lijst - die wij hieronder laten volgen doet inderdaad zien, dat ons land ook wat dit betreft in een bevoorrechte positie verkeert. In tal van andere landen wordt met noodverordeningen of wat daarop lijkt gewerkt, hier was een regelmatige en vruchtdragende samenwerking tusschen regeering en parlement, tusschen overheid en de vertegenwoordigers van het volk. Met blijdschap mag het worden gecon stateerd. WAT ER ZOOAL TOT STAND KWAM. Wij laten hier volgen de lijst van in de Tweede Kamer behandelde onderwer pen zooals de „Nederlander" die publi ceerde: Onderwerp. Ingediend. Afgehand. Tijd. heffing benzine 9 Sept. 13 Nov. Verhooging invoerr. 10 Sept. 18 Nov. Invaliditeitswet art. 20 10 Sept. 18 Dec. Bezold. R. v. St. enz. 16Sept 20 Nov. Crisis-invoerwet 29 Sept. 3 Dec. Inst. Reservefonds 3" Sept. 12 Nov. Suppl. Hoofdstuk X 17 Oct. 12 Febr Kortingswetje 27 Oct. 2X Febr. Kasbeh. gemeenten 30 Oct. 11 Dec. Crisis-uitvoerwet 26 Nov. 11 I'ec. Suppl. hoofdstuk X 5 Dec. 18 Dec. Suppl. hoofdstuk V 6 Dec.* 18 Dec. Nieuwe heffingen 8 Febr. 9 Mrt. Initiatief ontw. Ebels lv Febr. <0 April Deviezen-clearing 18 Febr. 2 Juni Contingent, vleesch I Maart 28 April Conting. schoeisel enz. 14 Maart.19 Mei Wijz. Rijkspostsp. bank 13 April 4 Mei Conting. rijwielbanden. 18 April 2«'Juni Conting. porcelein enz. 18 April 22 Juni Contingenteering leest- klaar schoeisel. 20 April 8 Juni Steun melkveehouderij 20 April 25 Mei Steun kippenhouderij 26 April 8Juni Contingent, boter. 29 April 8 Juni Behartiging scheepv. 17 Mei 2* Juni Steun varkenshouderij 14 Juni 24 Juni Steun grove tuinbouw 22 Juni 24 Juni Het aantal dagen, dat wij berekenden, merkt de N e d e r 1. hierbij op, is iets te hoog genomen, omdat de datum van de Koninklijke Boodschap valt vóór den dag, waarop de Kamerleden kunnen ken nis nemen van de stukken; maar dit ver- waarloozen wij. Dat het kortings-wetje 120 dagen nam, zal niemand verwonderen. Dat voor steun aan de Varkenshouderij 10 dagen en voor dien aan den Tuinbouw zelfs 2 dagen voldoende geacht werden, kan gerechte critiek losmaken; doch dan in de omge keerde richting: er werd niet te veel doch te weinig tijd voor genomen. Overigens bewijst ons overzicht glas helder, dat de Kamer zich voor haar taak berekend heeft getoond. En... dat de cri tici hun argumenten elders zullen moe ten zoeken. Ex-Koning Manuel overleden. Ex-koning Manuel van Portugal is Za terdag overleden ten gevolge van een plot selinge verergering van een keelaandoe ning, waaraan hij sedert langen tijd leed. Portugals laatste koning, Manuel II, is 43 jaar oud geworden. Slechts twee en een half jaar heeft hij geregeerd, van Fe bruari 1908, toen hij zijn vader, Carlos I, opvolgde, die te Lissabon, tezamen met den kroonprins, Louis Philips, was ver moord, tot October 1910, toen de republiek in Portugal werd uitgeroepen. Negentien jaar oud was Manuel toen hij ten gevolge van den dood van zijn va der en broeder hij zelf was bij den aan slag licht gewond geroepen werd den troon te bestijgen, en op 22-jarigen leeftijd behoorde hij alreeds tot de koningen in ballingschap. Koning Manuel schikte zich gemakke lijk in zijn lot en waarlijk ernstige pogin gen om de monarchie hersteld te krijgen heeft hij gedurende de 22 jaren van zijn ballingschap niet ondernomen. Hij vestig de zich met zijn moeder, koningin Amelia, in Engeland en huwde in September 1903 prinses Victoria van HohenzollernSig maringen (katholieke tak). De ex-koning wijdde zijn tijd aan biliografischen ar beid. Hij bezat een kostbare collectie zeld zame Portugeesche boeken, manuscrip ten en miniaturen. De Zeppelin In Engeland. De „Graf Zeppelin" is, na eenigen tijd boven Londen gevlogen te hebben, om zes uur Zaterdagavond te Hannworth aange komen. Om 5 minuten over zeven is het lucht schip op het vliegterrein aldaar vlot ge land. Boven Londen bracht de „Zepp" een bezoek aan den autorenbaan van Brook- land, waar de Hertog van York en diens gemalin zich bevonden. Het luchtschip wierp a&n een parachute een pakket rozen voor den Hertog en de Hertogin uit. De werkloosheid in Frankrijk. Het aantal door den staat ondersteunde weikloozen bedroeg op het einde van Juni in Frankrijk 232.000, wat, vergeleken bij den stand op het einde van het vorige kwartaal, een vermindering van 27 pet. beteekent. Gevolgtrekkingen zijn hieruitt echter niet te maken aangezien er geen statistiek omtrent het totale aantal werk- loozen bestaat en de vermindering van werkgelegenheid vooral in verkorten ar beidsduur tot uitdrukking komt. Vijf doodvonnissen te Moskou. Naar de correspondent van de „Man chester Guardian" uit Moskou meldt zijn de directeuren van de vijf grootste staats- warenhuizen wegens verduistering op groote schaal ter dood veroordeeld. Zes chefs werden veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf en 10 andere tot 5 jaar eveneens wegens verduistering. De eigendommen van al deze personen zijn geconfiskeerd. Naar men vermoedt, hebben zij in totaal voor een bedrag van een millioen roebel verduisterd. De Ontwapeningsconferentie. De gedelegeerden ter Ontwapeningscon ferentie van België, Duitschland, Neder land, Noorwegen, Spanje, Tsjecho-SIo- wakië, Zweden en Zwitserland hebben bij' den conferentie-voorzitter, Henderson, een gemeenschappelijken stap gedaan. Woordvoerder was de Nederlandsche gedelegeerde Prof. Rutgers. Deze drukte namens 8 delegaties de hoop uit, dat de conferentie geen vacantie zou nemen zon der eenig practisch resultaat te hebben verzekerd op een 4-tal punten, die o.a. be treffen: verbod luchtbombardement; ver bod oorlog met chemische middelen en bacteriën; begrenzing militaire uitgaven; schepping van een permanente ontwape ningscommissie voor controle. Honger In Rusland. De „Daily Express" verneemt uit Mos kou, dat in verschillende wijken dezer stad onlusten hebben plaats gehad. Vooral de vrouwen, die reeds de hoop op een betere toekomst hebben opgegeven, hebben aan deze oproeren deelgenomen. Het blad wijst er op, dat de revolution- naire woelingen te Sint Petersburg in 1917 op dezelfde wijze 'begonnen. De maga zijnen van Moskou zijn weer leeg en op het platteland is de toestand blijkbaar nog veel ongunstiger. Uit het Wolga-gebied verneemt het blad wederom gevallen van hongeropstoot- jes. In Kieff kunnen zelfs degenen, die levensmiddelenbons hebben, geen stukje brood meer machtig worden. De „Times" deelt mede, dat de sovjet- regeering thans graansilo's laat bouwen in de nabijheid der industrie-centra en maat regelen heeft getroffen, waarmee zij' de varkens- en konijnenfokkerij meent te kun nen bevorderen. Uit Warschau verneemt hetzelfde blad, dat eenige boeren uit het Poolsche grens dorp Beredow een zak hebben gevonden, die blijkbaar door Russen over de grens was geworpen. In het pakket vond men een stuk papier, waarop geschreven stond: „Alle 175 inwoners van Usra, in het dis trict Zaslawie, hebben sinds een week geen stuk 'brood meer ontvangen. Onze kinderen sterven van honger. De sovjet- machthebbers zenden ons geen voedsel meer. Broeders uit Polen, komt ons te hulD 1" Reizigers uit Odessa deelen ons mede, lat in Zuid-Rusland herhaaldelijk onlus ten zijn uitgebroken onder fabrieksarbei- lers, die verschrikkelijk lijden onder de mvolgen van de gedwongen socialisatie. In de stad Odessa zijn geen kleeren, of levens middelen meer te verkrijgen. Reizigers, die uit Siberië en Midden- Rusland te Constantinopel zijn gearri veerd, zeggen, dat de toestand in de Rus sische vlakte thans geheel onhoudbaar is geworden. Nog geen accoord (e Lausanne. De hoofdcrediteuren van Duitschland waren op de volgende basis tot overeen stemming gekomen: De Duitsche regeering deponeert bij de B. I. B. te Bazel ten gunste van de credi- teur-mogendheden rijksspoorwegpapieren tot een bedrag, dat definitief door de cre- diteurstaten zal worden vastgesteld. Voor een duur vanS5 jaar treedt een volledig moratorium voor Duitschland in. Na afloop van desen termijn sullen de Ingezonden Mededeeling. MUNDUS, een PRACHTFIETS I rijksspoorwegpapieren in den handel ge bracht worden, echter slechts onder voor waarde, dat de koers van de Youngleening een bepaalde hoogte bereikt heeft. De geallieerde crediteurstaten verplich ten zich, met alle middelen te streven bij de Amerikaansche regeering naar een schrapping der internationale schulden. Ingeval de Amerikaansche regeering de schrapping afwijst, worden drie vierden de Duitsche rijksspoorwegpapieren door de geallieerde crediteurstaten aan de Ver- eenigde Staten gegeven als afbetaling der schulden. Het overblijvende kwart wordt gestort in de gemeenschappelijke kas voor den wederopbouw van Europa, echter ten gunste van Frankrijk. Ingeval de Vereen. Staten ingaan op een schrapping der schulden, worden de drie vierde weer aan de Duitsche regee ring terug gegeven. In dit geval zou de Duitsche regeering dus nog slechts een vierde moeten betalen van het oorspron kelijke vastgestelde bedrag aan rijksspoor- wegobligaties. Verder zou de Duitsche regeering ver plicht worden, rentebetaling en amortisa tie van de Dawes- en Youngleening voort te zetten en verder in 10 jaarlijksche ter mijnen van 117 millioen de door het Hoo ver-moratorium uitgestelde som te beta len. Zaterdag zou een Duitsche kabinetszit ting worden gehouden, zoo dicht mogelijk bij Lausanne. Alle leden van het kabinet zouden er voor naar Freiburg in Breis- gau gaan. Daar zou dan de beslissing over het al dan niet aannemen van de voor stellen der schuldeischers vallen. Deze bijeenkomst van het Duitsche ka binet te Freiburg in Breisgau werd echter afgelast, daar zij overbodig was geworden. Overwegingen van binnenlandsche politiek kregen op het laatste oogenblik geheel de overhand bij de Duitsche delegatie. Deze gaf te kennen, dat zij het voor stel, door de schuldeischers ontworpen, ten eenenmale van de handwees. Toch is de positie van Frankrijk de laatste dagen sterker geworden, nu Enge land het Fransche standpunt is gaan dee len. De Duitsche regeering ziet zich geplaatst tegenover het blok van twee staten. De geheele dag is Zaterdag heengegaan met de vaststelling van het bedrag, dat de Fransche en de Engelsche regeering aan de Duitsche zullen voorleggen als laatste bevrijdende storting in het gemeenschappe lijke fonds. Frankrijk en Engeland zijn het thans eens geworden over de som van 4.2 milliard mark. De Britsche premier heeft te kennen gegeven, dat hij zijn oorspronkelijk op morgen vastgesteld vertrek uit Lausanne voorloopig heeft uitgesteld. In verband hiermede verwacht men, dat de conferen tie niet voor midden of einde van deze week zal worden beëindigd. Nieuwe aschregens In Chili. De vulkaan Quizapu nabij Talca (Mid- den-Chili) is tot uitbarsting gekomen.. Reusachtige rookkolommen werden tot 10.000 M. boven den vulkaan omhoog ge stuwd, waardoor de hemel werd verduis terd. Tot in Valparaiso en Santiago zijn aschregens gevallen. Om half 11 's mor gens werd tevens een hevige aardschok gevoeld. De bevolking maakt zich zeer on gerust, daar de verschrikkingen van de jongste uitbarstingen en aardschokken nog versch in haar geheugen liggen. Hevige treinbotsing In Tsjecho-Slovaklje. 9 dooden, 45 gewonden. Op het traject Beneschau-Unter Kralo- witz (in Zuid-Bohemen) zijn Zaterdag avond, tijdens een hevig onweer, dat het uitzicht op de seinen belemmerde, twee personentreinen met elkander in botsing gekomen. Daarbij werden 9 personen ge dood en 45 gewond, onder welke 15 ern stig. Alle slachtoffers zijn Tsjechen. Ds brandweerkorpsen uit de eaiiggea- Binnenland. De Kamer van Koophandel te Middelburg over de postverslechtering. Buitenland. Ex-koning Manuël van Portugal over leden. Nog geen accoord te Lausanne. Stap van de kleine mogendheden ter ont- w apeningsconf erentie. Dreigende mijnwerkersstaking in België de plaatsen hebben de jammerende en om hulp roepende gewonden slechts met groote moeite uit de vernielde coupé's kun nen bergen. Mijnwerkerssiaking In België. De moderne centrale van mijnwerkers in de Borinage hield Zaterdagavond een vergadering om haar houding ts bepalen ten aanzien van de stakingen, die in de meeste mijnen spontaan waren uitgebro ken in den loop van de laatste weken. Na langdurige discussies werd met 115 tegen 10 stemmen en 21 onthoudingen het besluit genomen de algemeene mijnwer kersstaking in de Borinage uit te roepen, ingaande Woensdag a.s. De presidentsverkiezing In Amerika. Franklin B. Roosevelt is door de con ventie der democratische partij tot demo cratisch candidaat voor het president schap benoemd. De verkiezing van Roosevelt werd door de conventie met een oorverdoovend ge juich begroet. De afgevaardigden droe gen hun candidaat in triomf door de zaal. Bij de verkiezing voor het president schap der Vereen. Staten, welke in No vember a.s. gehouden wordt, zal de tegen woordige president Hoover, die naar men weet door de republikeinsche partij op nieuw candidaat gesteld is, dus den gou verneur van den staat New-York, Frank lin Roosevelt, tegenover zich hebben. Franklin Roosevelt is 50 jaar oud. Hij is een neef van den vroegeren president Roosevelt. Korte Berichten. De koning der Belgen heeft besloten, Cyriel Buysse, den populairen Vlaamschen schrijver van talrijke boerenromans, tot baron te verheffen. Hij heet voortaan 'baron Buysse van Deurle, daar Deurle zijn woonplaats is. De mijnstaking in het Walenland, die geëindigd scheen te zijn, heeft zich weer uitgebreid. Het belastingjaar is geëindigd met het grootste tekort, dat de Amerikaansche begrooting ooit in vredestijd heeft gekend, n.l. een deficit van 2825 millioen dollar. Het tekort op het belastingjaar 1931 be droeg 903 millioen dollar. Twee te Brussel wonende Vlaams ch- gezinde sudenten, werden door de correc tioneels rechtbank elk met 3 maanden hechtenis en het betalen van 700 frs. boete gestraft, omdat zij een Belgische vlag had den afgerukt. SPOORWEGVERBINDING MET DEN AFSLUITDIJK. Is aanleg nog gemotiveerd? Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het onteigenings- ontwerp in verband met den aanleg van een spoorwegverbinding van den Staats spoorweg HarlingenNieuweschans met den afsluitdijk door de Zuiderzee. Verscheidene leden betwijfelden, of het wel juist is over te gaan tot den aanleg van de eertijds onder geheel andere om standigheden gewenschte spoorwegverbin ding over den afsluitdijk door de Zuider zee. Zij waren van meening, dat de vroe ger door niemand voorziene ontzaglijke ontwikkeling van het automobielverkeer over grootere afstanden, een geheele om keering heeft doen ontstaan in de waar deering van bedoelde spoorwegverbin ding. Vooral indien met den aanleg van den nieuwen spoorweg gepaard mocht gaan een opheffing van de ferry-verbin ding StavorenEnkhuizen, zou deze ver andering geenszins een werkelijke verbe tering kunnen worden geacht. Andere leden vernamen met verwonde ring deze bedenkingen, omdat tot dusver de spoorweg over den afsluitdijk steeds was beschouwd als één der belangrijkste indirecte voordeelen der afsluiting. Gevraagd werd, of het in de bedoeling

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1