DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Wat er deze week voorviel GIJ DWAAS Wetenschap en Kunst Zo3klicht]ss, Gemengd Nieuws. HET ADRES A. WILKING Brieven uit Middelburg. cxv. FEUILLETON VAN ZATERDAG 2 JULI 1932, Nr 230. In den parlementairen hoek was het stil. De Tweede Kamerleden genieten van hun vacantie. In de departementsgehou- wen heeft men het binnenskamers druk met het uitwerken der crisiswetten en -bepalingen. Zoo is o.a. bekend gemaakt, dat de crisiszuivelwet op 10 Juli a.s. in werking treedt. De Minister van Onderwijs heeft deze week ook een bezuinigingsmaatregel ge troffen. De leeftijd voor toelating tot de Lagere School wordt van 5^ jaar ge bracht op 5 jaar en 9 maanden en vol gend jaar op 6 jaar, een maatregel, die al licht naar den zin der jeugdige betrokke nen, maar misschien minder naar dien der ouders zal zijn. Uit de gepubliceerde cijfers van het spoorwegbedrijf is bekend geworden, dat de ontvangsten belangrijk zijn achteruit gegaan. Daaraan zal wel de crisis hebben medegewerkt, maar ook de concurrentie van andere vervoermiddelen. Als nu de bezuiniging maar niet op dezelfde wijze wordt toegepast als bij de posterijen, m.a.w., als nu het platteland maar niet uitsluitend het gelag moet betalen. Een goed bericht in dezen crisistijd is de verlaging van de electriciteitsprijzen, waartoe de P.Z.E.M. deze week overging. Moge dit goede voorbeeld allerwegen door andere publieke bedrijven, zooals b.v. voor gas- en waterleiding, worden ge- volgdl In Lausanne is deze week buitenge woon druk geconfereerd. Het heeft er ge spannen en het scheelde weinig, of men had van een fiasco der conferentie kun nen spreken. Mac Donald is echter tus- schenbeiden gekomen en heeft getracht het Fransche en het Duitsche meenings- verschil te overbruggen. Voor zoover be kend, is dit tot op dit oogenblik nog niet gelukt, al heeft Frankrijk verschillende compromis-voorstellen ingediend, die ech ter door de Duitschers werden afgewezen. Ook in Frankrijk noodzaakte de finan- cieele toestand tot ingrijpende bezuinigin gen. Men staat in de meeste landen voor begrootingen, die niet dan met de uiterste moeite sluitend zijn te krijgen. Daarom te meer is het zoo gewenscht, dat de conferentie te Lausanne tastbaar resultaat afwerpt en de zoo belangrijke herstelkwestie weer niet op de lange baan wordt geschoven. Amice, De laatste weken was ik in de gelegen heid het Zeeuwsche platteland een en an dermaal te doorkruisen en een deel van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, van Zuid- Beveland en van Walcheren van meer naderbij: te bezien. En overal trof het, hoe goed en bloeiend de veldvruchten er bij staan en hoeveel de landbouwproducten van allerlei aard beloven. Ook de landbou wers, die ik hier en daar ontmoette of met wie ik het uitstapje maakte, erkenden dit volmondig, doch zij. voegden er onmiddel lijk bij: Als de prijzen nu maar niet te laag zijn. Ja, 'daar zit 'm de 'kneep. De regeeringshulp bij de tarweteelt heeft succes gehad, minder die 'bij1 de bieten teelt en nog minder die bij de vlasteelt. Thans krijgen wij staatshulp voor de 'boter- fabricage en bij de varkensmesterij. De landbouw kan toch werkelijk niet klagen, dat zij door de regeering wordt verwaar loosd en in haar strijd om het bestaan wordt alleen gelaten. En, als men de of fers optelt, die de rijksschatkist brengt voor steunverleening en werkverschaffing, dan zou men haast tot de conclusie komen, dat het bekende goudezeltje in Den Haag bij den minister van financiën op stal staat en een werkweek heeft van 7 X 24 uren. Helaas, dat dit alles slechts fantasie is en Vrij naar het Engelsch. 77). *-o— „Dames en heeren", zeide Barker met klare en vaste stem, „ik meen uit naam van alle bestuurderen te spreken, als ik hier mijn leedwezen betuig voor wat hier zoo juist heeft plaats gevonden. De on gelukkige", vervolgde hij, „dien men zoo juist heeft verwijderd, hoorde in deze ver gadering niet thuis. Hij: is geen aandeel houder en 'tis mij een raadsel, op welke wijzo hij zich toegang heeft kunnen ver schaffen (beweging onder de toehoor ders). Bij zekere gelegenheid heeft hij mij gedreigd. Maar de stakker is niet geheel toerekenbaar. Hij verbeeldt zich een grief te hebben tegen onze maatschappij. Ik be twijfel niet, of zulke menschen zullen er wel meer zijn, schoon zij dit, tot hun eigen bestwil, gelukkig niet zoo tot uiting bren gen als deze ongelukkige. Zijn grief tegen ons is bij hem een manie geworden en we moeten medelijden met hem hebben en dit ongelukkige voorval vergeten. Dames en heeren, voorspoed heeft altijd haar zulke dieren alleen maar onder de voor wereldlijke beesten zijn gevonden. Al die tientallen en honderdtallen millioe- nen guldens steun komen uit den zak der belastingbetalers, onder wie er maar al te veel zijn, die zelf geen cent steun ontvan gen, ofschoon ook zij dien maar al te zeer behoeven. En dan worden zij althans naar het oordeel van den socialistenleider Albarda nog niet genoeg aangepakt. Een heffing ineens zou hun den genade slag geven en dan ware het doel der socia listen bereikt, het kapitaal vernietigd en brak de zoo vurig verbeide heilsstaat aan. Alleen vergeet men, dat de meerdere gelijk heid 'die er dan zou komen, alleen hierin zou bestaan, dat allen niet dan op sobere en bekrompen wijze zouden kunnen leven en de verdeeling van wat de gemeenschap zou produceeren niet dan op uiterst on billijke en onrechtvaardige wijze zou kun nen geschieden. Immers zou de gemiddel de tijd, die noodig is voor de vervaardi ging van een product tot maatstaf bij die verdeeling moeten dienen. Een ieder ge voelt, dat de meest volstrekte willekeur hier hoogtij zou vieren. Doch we dwalen af. We waren bezig met den landbouw. Zouden we te veel zeg gen als we beweren, dat de minder goede resultaten van den landbouw oorzaak zijn van de grootere verdeeldheid, die men thans onder de boeren aantreft? Het lijkt wel of we op een kermis zijn, waar voor iedere tent de „spullebaas" de bezoekers met de kracht zijner uitgezette longen naar binnen tracht te lokken. De een roept met luider stem: Hier is de oude, welbekende ververschingstent, waar de oude beproefde Zeeuwsche choco lademelk wordt geschonken en ook de meest zakelijke, doeltreffende adviezen worden gegeven, hoe gij op de meest winstgevende wijze uw bedrijf kunt uit oefenen. Daar in dat onoogelijke tentje, waar zoowel de consumptie als de raad gevingen, slechts namaak en surrogaat zijn en worden nagebootst en nagescbr&- ven, moet gij natuurlijk niet zijn. We zijn wel niet op voet van oorlog, doch dat sluit niet in dat wij' dezelfde spijzen op- disschen en dezelfde 'dranken tappen en dat wij even onwetenschappelijk zijn. En de ander laat zich aldus hooren Wie zich wil organiseeren, zooals zijn beginsel dat van hem eischt en de groote leider altijd heeft aangegeven, die 'kóme hier. Onze mededingers beweren wel, evenals wij, dat de overheid zich zooveel mogelijk in zaken „de zaliging der ziele" rakende te onthou den heeft, doch 'bij' de z.g.n. neutralen steunt dit oordeel op de overweging, dat de overheid te goed is voor den godsdienst en bij ons op de overtuiging, dat de gods dienst te goed is voor de overheid. En voorts heeft de leider, toen 'hij aan 't be wind was in 19011905 er heel wat over te hooren gehad, dat 'hij de natie verdoelen wilde in Christenen en paganisten en, nu twaalf jaren na zijn dood, wordt juist op hem een averechtsch beroep gedaan om toch voor al die splijtzwam niet in het Vereenigingsleven in te voeren. En dan 'komt de Provinciale (I) Zeeuwsche (I) Courant en neemt de woorden van eerst- genoemden woordvoerder bijna woordelijk op, omdat zij meent, dat deze daarop recht heeft, „gezien hetgeen de laat ste maanden is voorgeval- 1 e n." Immers zij kan het niet aanzien, 'dat de splijtzwammenschen hun beginsel in die mate op den voorgrond plaatsen, dat de aloude Zeeuwsche landbouworgani satie, die, op elf jaar na, honderd jaar oud is, ook maar eenigszins in het gedrang komt. Dr Kuyper was wel een alzijdig mensch. Menschen, die zoo wat diametraal tegen over elkaar staan, beroepen zich beiden op hem. Zoowel hij, die pleit voor eene neutrale vakorganisatie, als hij', die hier het algemeene terrein verlatende voor bet bizondere, confessioneele kiest. En wie heeft nu in dezen gelijk? Dr Kuyper schreef ('Ons Program pag. 366) sprekende over de sociale quaestie „Onontwijkbaar is het derhalve, dat men omzie naar een recht, dat nóg 'hooger dan de Staat en buiten het bereik der poli tieke behendigheid liggend, vast gefun deerd zij in Hem, die in het hooge en hei lige woont. Van dat recht nu is de oor konde Gods Woord!; en het is alzoo, niet als zwevende term,1) maar in 4) Ik spatieer. donkere zijden en onze maatschappij was voorbestemd om haar vijanden te hebben. We betalen dit eerste jaar ongeveer twaalf en een half procent dividend uit er is nog meer verdiend, zooals u weet en het is niet meer dan natuurlijk, dat minder voorspoedige concurrenten, naijverig zijn." De spreker hield een oogenblik op. „We moeten sterk genoeg zijn, om hun, die ons onzen voorspoed misgunnen, het hoofd te bieden. En nu geachte aanwezi gen, laat ik u niet langer ophouden. Nog maals betuig ik mijn dank aan onzen voorzitter voor zijn uitstekende leiding." Dien avond schreven alle bladen over de geestdriftige vergadering van aandeel houders van de Coast Country Maat schappij en over een pijnlijk incident en over de spontane huldiging van haar di recteur. Den volgenden dag, aan de Beurs rezen de aandeden met tien percent. Toen Barker en Rhind, nadat zij den ouden lord-voorzitter veilig en wel in zijn rijtuig hadden gezet en Gruden hadden vaarwel gezegd, die nog geheel over stuur hen niet wilde vergezellen, wandelden zij naar Rhind's kantoor in St. Vincentstreet, waar zij nog zaken hadden te bespreken. „Ik wilde, dat ik jou zenuwen had, Bar ker," merkte de effectenhandelaar op. „Je wist je er aardig uit te redden." „Jij hebt er me door heen geholpen," antwoordde Barker. „Lord Lenzie wa« er dezen streng concreten zin, dat de terug keer tot Gods Woord door ons bedoeld is." Zóó bedoelde het de Commissaris der Koningin in onze provincie, toen hij zich welsprekend en duidelijk op de laatstelijk te Zaamslag gehouden provinciale jaar vergadering van den Chr. Boeren- en Tuindersbcnd uitdrukte en zóó bedoelen het onze voormannen Diepenhorst en Co- lijn, als zij op 5 Juli a.s. op de Jaarver gadering van meergenoemden Bond te Alkmaar zullen optreden. Ook in den „stijgenden crisisnood" zal Colijn den weg wijzen, zooals God in Zijn Woord ons dien wijst en altijd ook aan onze Vaderen ge wezen heeft. Het contact met andere land- bouwersbonden late men geenszins los; men confereere en make gebruik van el kanders wetenschap en ervaring; men werke samen, onderling en tegenover de Regeerin, doch men behoude zijn eigen woning, waarin men zich veilig terug- trekke en berade, waar men zijn eigen levenstoon, zijn eigen woordenkeus tegen over elkaar en tegenover God gebruike en zijn eigen levenshouding bepale. Dit lijkt mij toe op den weg te liggen van iederen Zeeuwschen landbouwer van Christelijke belijdenis. Vriendschappelijk groetend, t.t. METELLUS. Gemeente- en Waterschapsarchieven. Aan het verslag van den Inspecteur der Gemeente- en Waterschapsarchieven in Zeeland over 1931, is het volgende ontleend: In het begin van het jaar heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan de gemeentebesturen een aantal maatregelen ter bescherming van de archieven tegen brand en brandgevaar in overweging gegeven. In het verslag over 1928, deelde de in specteur een en ander mede over plan nen van de gemeenten Sluis tot het stich ten van een streekarchief voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De restauratie van de Gothische kapel heeft niet tijdig plaats kunnen hebben en daarom is het aanbod van mevrouw Gatacre, geboren De Stuers komen te vervallen. Maar de plannen waren hiermede nog niet definitief van de baan. In November van het afgeloopen jaar noodigde het gemeentebestuur den inspecteur uit tot een hernieuwde bespre king. die ook gehouden is. Bij dat onder houd bleek, dat een tot de daarvoor in aanmerking komende besturen gerichte aanvraag om medewerking niet bijzonder veel succes had opgeleverd. Intusschen waren geheel nieuwe berekeningen noo dig geworden, zoowel door het verlies van het beschikkingsrecht over de Ka pel, als door de tijdsomstandigheden in het algemeen. Het gemeentebestuur vroeg nu het oordeel aan den inspecteur over de mogelijkheid, om het gebouw achter het raadhuis, in welk gebouw de kant- school, het gemeente-archief en de oud heidskamer gevestigd zijn, in te richten als bewaarplaats van een streekarchief voor Sluis en omgeving. Het pand is on geveer 21 M. lang, bijna 7 M. breed en heeft twee verdiepingen. Aan de linker voorzijde is de bebouwing er tegenaan ge bouwd. De aanvankelijke indruk van den inspecteur was een zeer gunstige. Burgemeester en Wethouders van Hulst verzochten advies omtrent de vraag, of het noodig en wenschelijk was de archie ven te verzekeren tegen brand en inbraak. De inspecteur heeft geantwoord, dat hem geen geval bekend was, waarin archieven tegen brand en inbraak waren verzekerd. De waarde van deze zaken zou al heel moeilijk zijn vast te stellen. In de plaats van een verzekeringspremie behooren te treden de kosten voor preventieve maat regelen tegen brand- en ander gevaar. Betreffende de archieven der gemeen ten, luidt het verslag o.a.: Te Breskens is het plan tot verbetering, aangeduid in het verslag over 1927, ge heel uitgevoerd en bovendien is een ruime kluis gebouwd. In de opstelling van het archief te Cad- zand is de laatste jaren geen verandering gekomen. De zolder van het raadhuis her bergt nog steeds, evenals dat in 1923 het geval bleek te zijn, het oud-archief, begin nend met het jaar 1800. Een plaats, ge niet erg over te spreken, geloof ik." „Met Cruden is het nog veel slimmer. Ik -dacht, dat daar een andere kop op zat. Hoe is bet met dien ouden zeeman afge loopen?" overviel hij mij. „Heeft de zaal wachter daar rapport over uitgebracht?" „0, hij wilde geen rijtuig hebben en is op eigen beenen weggekomen," antwoord de Barker. „Als hij me weer dwars zit, zal ik hem op laten sluiten." „Wie is hij?" „Hij had zoo'n dorpswinkelje en ging op de flesch en daar geeft hij mij natuur lijk de schuld van. De man is niet goed bij zijn zinnen. Hij kwam eens op mijn kantoor om een baantje en dreigde me met mijn eigen liniaal het hoofd in te slaan Barker glimlachte omdat ik hem niet helpen kon." „Kon je hem dan nergens voor gebrui ken?" „Neen." Na een oogenblik nadenken merkte Rhind Op: „Ik verondersel, dat je in de afgeloopen jaren al heel wat menschen ten gronde hebt gericht?" Met een gedwongen lach voegde hij hieraan toe: „Je moest eigen lijk een tehuis voor ze opzetten!" „Heeft de Beurs soms een tehuis voor gefailleerde speculanten?" „De Beurs is niet aansprakelijk voor hen, die uit vrijen wil hun geld wagen," schikt om een kluis te bouwen of een brandkast te zetten, ontbreekt. In de berging en opstelling van het oud-archief te Coijnsplaat is sedert 1923 blijkbaar weinig veranderd. De kast in de raadzaal bevat o.a. een register van gronduitgiften, beginnend met het jaar 1598, aan de keerzijde instructies, eeds formulieren enz. uit denzelfden tijd. Uit den tijd tot 1766 schijnt verder niets aan wezig te zijn, Het oud-archief, bewaard in de genoemde kast. loopt tot 1923. Af gesproken is thans, dat de kast op den zolder, waarin, o.a. brieven van 1805 tot 1809 schuilen, zal worden ontruimd. De inhoud gaat naar beneden en zal worden gerangschikt. De gemeente 's-Gravenpolder heeft een nieuw raadhuis doen bouwen. Een kluis ontbreekt; men heeft er niei aan gedacht, zulk een bewaarplaats in het bouwplan op te nemen. Thans is het oudere archief geplaatst in kasten der burgemeesterskamer, ge legen naast de secretarie. Ook op een moeilijk te bereiken vliering staat nog een en ander in kasten. Heinkenszand heeft een nieuw raad huis gekregen. Een bestaand huis is daar toe verbouwd. De ruime kluis met lips- deur is nog wat vochtig; daarom staat voorloopig 't archief in een kamertje met brandvrij plafond, gelegen naast den in gang. In opdracht van Ged. Staten heeft de inspecteur deelgenomen aan besprekingen met het gemeente- en de polderbesturen te Hoofdplaat over een betere bewaring der archieven. Te Kats kon de inspecteur niet veel verandering sedert 1923 bespeuren. Hij heeft aangeraden, de archiefkast door middel van zakjes ongebluschte kalk vochtvrij te maken. De toestand van het archief te Kort- gene is sinds 1923 helaas niet verbeterd. Het zal noodig zijn, hulp te bieden bij het regelen van het verwaarloosde ar chief. Te Oostburg wordt bouwen van een kluis overwogen, doch het zal moeilijk zijn, een geschikte plaats daarvoor te vinden. Te Sas van Gent wordt bouwen van een kluis overwogen. Als wenschelijker nog dan zulkeen verbetering wordt het stichten van een geheel nieuw raadhuis b schouwd. Het oude raadhuis te St.-Laurens aan de dorpsstraat is onlangs vervangen door een nieuw, gelegen aan den Noordweg. Een kluis grenst aan de secretarie. Het oud archief stond bij de komst van den inspecteur nog in een kast op den zolder, maar het zou in het voorjaar van 1932 worden geplaatst in de kluis, die goed droog is en veel ruimte biedt. De berging van het archief te Vrouwe polder liet in 1929 nog te wenschen over. De burgemeester zeide echter toe, dat de noodige verbeteringen zouden worden aangebracht. In Juli van het afgeloopen jaar mocht de inspecteur van het ge meentebestuur vernemen, dat aan de af spraak zooveel mogelijk was voldaan. De toestand te Wissekerke is sedert het bezoek in 1923 belangrijk verbeterd. Het oude raadhuis is verbouwd en wordt voorzien van een kluis. Het oude gemeentehuis te Wolphaarts- dijk is vervangen door een nieuw, dat ge heel vrij staat. Het is voorzien van twee kluizen. Het gemeentebestuur van Veere, dat herhaaldelijk ondubbelzinnige blijken van belangstelling in de verzorging van het archief heeft gegeven, bracht een bezoek aan het Rijksarchief, om zich nader op de hoogte van den toestand te stellen. In verband met de ontruiming van het stadhuis ten behoeve van de restauratie verzocht de Minister van O., K. en W. den inspecteur het geheeie oud-archief tijdelijk in bewaring te nemen. Wegens gebrek aan geschikte plaats ruimte moesten zolders in gebruik worden gesteld, die stellig niet zouden kunnen dienen als blijvende bergplaats. Het bedrag, voor 1931 door den ge meenteraad toegestaan ten behoeve van herstellingswerkzaamheden, is geheel verbruikt. Het werk werd echter niet voltooid en daarom stelde de inspecteur het gemeentebestuur voor, om ook op de begrooting voor 1932 weder een post te brengen. In December ontving hij het antwoordde Rhind koeltjes. „Ook de klei ne man, die speculeert, heeft een kans, al zal het profijt niet groot zijn, dat geef ik toe. Maar die kans is er. Geef jij één van allen een kans? Het speculeeren mag voor de menschen een verleiding zijn, maar er toe gedwongen worden ze niet." „Wat bedoelt je daarmee?" „Juist wat ik zeg. Er wordt zooveel gepraat en geschreven over het kwaad van bet speculeeren, maar men spreekt nog meer over bet schitterende onfeil bare stelsel als lichamen als de Coast en Country Maatschappij er op na houden. Ik moet bekennen, vervolgde Rhind, zonder van eenige aandoening blijk te geven, „dat ik met dien armen stakker te doen bad. Kun je mij zijh naam en adres niet geven?" „Neen. Maai hoor eens hier Rhind, waar stuur je eigenlijk op aan?" „Ik dacht er over om den man wat geld te sturen en ik wou jou' vragen hetzelfde te doen, Barker we hoeven onze na men natuurlijk niet te noemen. Zou je niet uit kunnen vinden, waar hij woont?" „Neen." „Tja," hernam Rhind met een gebaar van berusting, „dat is jammer voor hem." De twee mannen wandelden misschien een vijftig passen zwijgend verder. Het was niet de eerste maal, dat Rhind zijn metgezel bijkans tot het uiterste had ge- Moeten ook de werkgevers, boeren en tuinders en middenstanders zich naar eigen Christelijk beginsel organiseeren? Over deze vraag is nogal zoo een en ander te doen geweest den laatsten tijd. Met kracht is van verschillende kanten gepropageerd de gedachte: geen eigen, Christelijke organisaties, maar algemeene organisaties op z.g. neutralen grondslag. Een aardige bijdrage in dezen strijd leverde deze week het bestuur van de neutrale Middenstandsvereeniging. Bedoeld bestuur zond n.l. een adres aan den Gemeenteraad, waarin gevraagd werd de openstelling van winkels op Zondag te willen bevorderen. Men acht dat blijkbaar in overeenstem ming met den aard van een algemeene organisatie op neutralen grondslag. Zóó gaat het in de practijk. Een verzoek om de Zondagsrust te bevorderen kan men van zulk een alge meene vereeniging niet verwachten. Dat zou in strijd zijn met de neutraliteit. Maar het omgekeerde is wèl mogelijk. En dan heet het nog steeds, dat „orga nisatie onder eigen banier" niet noodig en niet gewenscht isl OPMERKER. heugelijk bericht, dat de raad voor het komende jaar, behoudens goedkeuring door Ged. Staten van Zeeland, een be drag van f 150.had uitgetrokken voor het herstellen van het oud-archief. Groots zwendelaffaire in vervalschte aandeelen. De Centrale Recherche te Rotterdam is eenigen tijd geleden op het spoor gekomen van een uitgebreide zwendel-affaire in vervalschte buitenlandsche aandeelen. Het onderzoek, dat zij heeft ingesteld, heeft reeds geleid tot de arrestatie van drie Schiedammers, dio in deze zaak be trokken zijn. Honderd vervalschte aandeelen, die men in ons land trachtte te verkoopen, zijn in beslag genomen. Het complot heeft echter vertakkingen in het buitenland en daar schijnen verschillende valsche effec ten in omloop te zijn. Een uitgebreid on derzoek wordt ingesteld, om deze papieren te achterhalen en de uitgevers op 't spoor te komen. In begin van Juni kwam het de Cen trale Recherche ter oore, dat er in ons land pogingen werden aangewend om vervalschte aandeelen van een groote bui tenlandsche onderneming wier naam de politie om geen ongerustheid te ver wekken geheim houdt te plaatsen. De aanbiedingen geschiedden niet op de beurs, doch onderhands. De papieren wa ren echter vrij slecht nagemaakt, met het gevolg, dat niemand er hier in liep en de politie op de hoogte van een en ander ge steld werd. Het onderzoek leidde al vrij spoedig tot de arrestatie van drie Schiedammers, den 49-jarigen S., zijn broer, den 53-jarigen S. en den 36-jarigen R. De gebroeders S. zijn oude bekenden van de politie. Dit drietal had getracht om honderd aandeelen, die in Nederlandsch geld een waarde van f 19.000 vertegenwoordigden, op de markt te brengen. Deze vervalschte effecten konden gelukkig alle in beslag worden genomen. Zij waren gedrukt bij Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Éedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST bracht. De toon van meerderheid die de effectenhandelaar steeds volhield tegen over iemand als Barker, die zichzelf als een beter zakenman beschouwde, was een voortdurende aanslag op het humeur van den laatste. Om een self-made man te kwellen, moet men hem slechts als zijn mindere behandelen. Toch was het verre van Barker om met Rhind te twisten juist op dat oogenblik: Uit een strikt zakelijk oogpunt had hij deze niet meer noodig, maar op sociaal terrein was hij nog een waardevolle bond genoot. Eindelijk verbrak Rhind de stilte. „Ben je nooit bang, Barker?" „daarvoor?" Nu, dat men je bijvoorbeeld in zoo'n donkere straat als waar jij zoo hardnek kig wilt blijven wonen eens zou overval len." „Man, schei uit," antwoordde Barker ongeduldig. „Die oude baas scheen je toch geen erg goed hart toe te dragen, zou ik an ders zeggen," hield de effectenhandelaar vol. „Wat was het laatste, dat hij je toe riep, voor hij de zaal werd uitgesleurd? Het leek zoo'n bijbelsche uitdrukking. „G ij d w a a sl" Was het dat niet?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5