BETEEKENT I KWALITEIT I £.3 cl per half ponds pakje Vreest geen Examen PUROL Zonnebrand Doorzitten bij Wielrijden Ingezonden Mededeeling. Klachten te dezer zake zijn nimmer in gekomen. Wel heeft een oesterkweeker zich op 10 Maart j.l. in een vertrouwelijk schrijven tot de afdeeling Visscherijen van het De partement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gewend met de vraag hem te willen berichten, langs welken weg hij tot de ontbinding van de onderlinge overeen komst zou kunnen geraken, wanneer de pachter daartoe niet wil medewerken. Daarop is door de afdeeling geantwoord, dat naar haar meening zulks zonder me dewerking van den pachter niet mogelijk is. Provinciale Vereen. „Het Groene Kruis". Bovengenoemde vereeniging hield Vrij dag haar algemeene vergadering in de bovenzaal van de sociëteit „De Vergenoe ging" te Middelburg, onder voorzitter schap van den heer G. E. P1 u g g e, die bij den aanvang van de vergadering, ter wijl de aanwezigen zich van hun zetels verhieven, woorden van groote waardee ring wijdde aan de nagedachtenis van wijlen Ds D. Gerretsen, het voor korten tijd overleden lid van het hoofdbestuur, die zoo veel in het belang van het Groene Kruiswerk heeft gedaan. Hierna heette spr. speciaal welkom de heer Ds J. Beijerman uit Utrecht, secre taris-generaal der Alg. Ned. Ver. „Het Groene Kruis" en Zuster Niemeijer, die zou spreken over de belangen van de zusters inzake verzekering tegen ziekte enz. Spr. ging daarna het werk van het Groene Kruis nog eens na. Hij zeide, dat de tijden niet gemakkelijk zijn en men allerwege de leus bezuinigen hoort weer klinken. Deze mag en moet voor het Groene Kruis in dezen tijd niet gelden, want juist is nu haar steun meer noo- dig. Vrienden van dit werk zagen het in en verhoogden de contributie. Het eerste lichting, dat men dit goed slot en f 461.44 van 1930 wilde reserveeren voor de hoog noodige verbetering van de ontsmettings inrichting. Hiertegen had de heer Hage (hoofd bestuur) wel eenig bezwaar, de heer Dr Duinker (Tholen) wilde f50 voor dit doel op de begrooting uittrekken, doch Dr O r b a a n (hoofdbestuur) maakte er pro memorie van. Zoo werd besloten. De kwestie van vernieuwing van de ontsmettingsinrichting zal na nader over leg o.a. met het rijk in een buitengewone algemeene vergadering in het najaar af zonderlijk worden behandeld. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering wees men Vlissingen aan. Voor 1934 zal Tholen worden voorgesteld. Tot bestuurslid voor Schouwen inplaats van dhr J. Padmos, die niet meer in aan merking wenschte te komen, benoemde de vergadering dhr J. Fokker. Voor ZuidBeveland, Westelijk deel, zal in de vacature-Gerretsen in de buitenge wone vergadering worden voorzien. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen werd dhr Pas herkozen. Op enkele onderdeelen van de begrooting 1932 werden opmerkingen gemaakt. Spe ciaal kwam naar voren bij de post zieken- vervoer (f 300) een voorstel van de afdee ling Heinkenszand om het contract met den heer Krijger te Goes niet te vernieu wen, doch te trachten de beide ziekenhui zen te Goes dit contract te doen afsluiten. Mochten hiertegen bezwaren bestaan, dan kan de afdeeling er genoegen mee nemen, dat men met dhr Krijger een nieuw con tract aangaat, mits alle afdeelingen in het district Noord- en Zuid-Beveland worden gedwongen mede te betalen in de kosten, voortvloeiende uit deze nieuwe overeen komst, naar verhouding van hun ledental. Hierna was eerst het woord aan Ds J. Beijerman, die sprak over: „Het ver band van de Afdeelingen, Provinciale ver eeniging en de Alg. Nederl. Vereeniging". Spr. zeide, dat het werk van het Groe ne Kruis populair is als geen ander werk in ons Vaderland. Samen beoefent men de preventieve geneeskunde, die een scha kel vormt in den gouden keten der sociale hygiène. Spr. wijst op de opleiding van heeft willen schenken. Door nieuwe con tribuanten steeg de jaarlijksche contributie met 173 gld. 8 gld. werd verkregen door contributieverhooging, terwijl verschillen de wijken nog niet werden afgewerkt. Als afgevaardigde naar de jaarverga dering te Leiden werd dhr D. H. Lodewijk benoemd. Naar wij vernemen hoopt prof. G. Wisse, hoogleeraar aan de Theol. school te Apeldoorn, op Dinsdag 19 Juli a.s. in de Nieuwe Kerk (op de Groen markt) alhier een openbare tijdrede te houden over „Door Moscou opgeroepen naar Bethlehem". Vlissingen. Vrijdag was het 25 jaar ge leden, dat de heer S. Minderhoud procu ratiehouder op het kantoor der firma de Bruijne Co. alhier, bij die firma in dienst trad. De heer P. L. de Bruyne heeft den jubilaris in hartelijke bewoordingen gehuldigd en hem mede namens verschil lende zakenrelaties een gouden horloge met inscriptie aangeboden, met een oor konde, waarop in het latijn het zilveren jubileum in herinnering wordt gebracht. Van tal van andere zijden mocht de heer Minderhoud, die in scheepvaartkringen in binnen- en buitenland in hoog aanzien staat, door de vele hulp, die hij als ver tegenwoordiger van Lloyd's agentschap en het Britsch Vice-Consulaat aan talrijke zeevarenden heeft geboden, blijken van be langstelling ontvangen. Goes. Zooals ons reeds enkele weken geleden werd medegedeeld (maar wat wij op verzoek van den Directeur van Ge meentewerken niet publiceerden) ligt het in het voornemen van B. en W. een sport terrein in te richten en dit werk als werk verschaffing te doen uitvoeren, waarvoor, naar gehoopt wordt, het Rijk subsidie zou verleenen. Waar de „Goesche Courant" er nu publiciteit aangeeft, meenen ook wij door onze belofte niet langer gebon den te zijn. Toegezegd was, dat de bladen er tijdig en gelijktijdig van op de hoogte zouden gesteld worden. Men heeft er echter de voorkeur aan gegeven, om het plan eerst met voetbal- en andere sportvereenigingen te bespreken. Dhr Sanderse acht het noodig eerst een kort algemeen overzicht te geven. Het be sluit van den raad is niet in strijd met het algemeen belang. Ged. Staten blijven in gebreke dit aan te toonen. Spr. vraagt: is Jhr de Graaf sleohts sinds 11 April j.l. in dienst als inspecteur? De voorzitter: Jhr de Graaf wordt in het schrijven van Ged. Staten niet ge noemd. Dhr Sanderse: volgens uw uitlating moeten wij veronderstellen, dat deze er achter zit. De woningen voor 11 April ge bouwd zijn van veel minder gehalte, en het zou zeker een groote verbetering zijn, wanneer de bouw in de duinen met dit soort woningen als deze van Van den Bergen werd uitgebreid. Spr. zoekt er an dere redenen achter. Op 19 October 1931 werd een aanvraag voor het bouwen van een z.g.n. zomerhuisje geweigerd, even later voor een zelfde soort toegestemd, ter wijl weer een paar weken later een weige ring volgt. Nu zal er een woning worden gebouwd, die aan alle eischen voldoet om des zomers en des winters te kunnen be wonen en nu wordt deze bouw op alle mogelijke wijze tegengewerkt. De raad heeft deze bouwvergunning met algemeene stemmen toegestaan en spr. hoopt, dat de raad zijn standpunt zal handhaven. Spr. meent dat er een deputatie noodig zal zijn, die door den raad uit den raad wordt be noemd om deze onverkwikkelijke zaak tot een goed einde te voeren. Dhr de Kroo zegt: Mij heeft het schrij ven van Ged. Staten ten zeerste bevreemd. Spr. zou gaarne de motieven hebben ver nomen, waardoor het algemeen belang wordt geschaad. Wij: worden uitgenoodigd een stratenplan enz. voor de duinen te maken, maar wij weten niet wat er in de toekomst zal gebeuren en er zouden groote kosten gemaakt moeten worden. Wij moe ten hier onze belangen bevorderen door den z.g.n. openhouw. Wij zouden ook in strijd komen met den wensch om het echt landelijk karakter in de duinen te bewa ren. Het moeten daar geen straten wor den. Het echte natuurschoon moet behou den blijven. Wij gaan daar geen dorp bou wen. Spr. twijfelt of Jhr. de Graaf er wel iets mede te maken heeft. Spr. meent, dat Ingezonden Mededeeling. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijg baar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. gemeen belang is vaag, doch spr. zou wil len ontraden om een nadere definitie te vragen. Dit 'houdt noodeloos op. Wij over tuigen Ged. Staten niet en omgekeerd Ged. Staten ons niet. Een motie wordt door dhr Sanderse in gediend, onderteekend door alle fracties. De motie luidt: De Raad 'Van Koudekerke in openbare vergadering op 1 Juli bijeen, kennis ge nomen hebbende van bet schrijven van Ged. Staten van Zeeland van 29 Juni '32, spreekt als zijn meening uit, dat het al gemeen belang niet wordt geschaad door den bouw van behoorlijke zomerhuizen en Vila's in de duinen der gemeente Koude kerke. Besloot niet in te trekken de Raads besluiten van 11 April en 10 Mei 1932, waarbij bouwvergunningen werden ver leend aan P. Flipse en J. J. v. d. Bergen te Biggekerke; besluit voorts een deputatie te benoemen, welke als taak zal hebben met B. en W. alle wettige middelen te baat te nemen om alsnog tot het bouwen van woningen als bovenbedoeld te kunnen ko men en gaat over tot de orde van den dag. Met algemeene stemmen aangenomen. Tot leden der deputatie worden be noemd D. Sanderse en J. de Kroo, met aanwijzing van den voorzitter van den raad als woordvoerder. Deze heeren ne men de benoeming aan. De voorzitter zegt toe, dat de noodige afschriften tijdig Raad en Commissie zul len bereiken, doch hij gaat tot 28 Juli hui ten de gemeente. Biggekerke. Loop der bevolking over de maand Juni. VertrokkenLaurus van Sluis van B 65 naar Koudekerke; Matthijs van den Bergen van B 88a naar Nijmegen. werk is wel de lijdende menschheid de hulpmiddelen te verschaffen om het lij den te verzachten, waarin opgesloten is het zoo goed mogelijk maken van de huiselijke verpleging. De tweede taak is de t.b.c.bestrijding. De derde taak is de ontsmettingsdienst. Deze dienst werkt reeds meer dan 20 jaar, doch heeft in den laatsten tijd tegenwerking door op richting van gemeentelijke ontsmettings diensten. De vierde taak, het vervoer van zieken, slaagde, hoewel slechts ge deeltelijk, Als vijfde taak noemt spr. de hygiène van het kind. De afdeelingen kunnen deze bevorderen door consultatiebureaus, moeder- en ba kercursussen, bevordering van schoolart sendiensten. Als consequentie van de kin- derzorg volgt vanzelf de kleuterzorg. Nog noemt spr. de ter hand genomen bestrij ding van geslachtsziekten, verder het geven /an hulp in de huishouding als de moeder ziek is, het organiseeren van cur sussen in Eerste hulp bij ongelukken, de zorg voor lichamelijk gebrekkigen en ten slotte de nazorg van hen, die aan een zware ziekte hebben geleden en de maat schappelijke belangen van zenuw- en zielszieken. Spr. verwacht niet, dat de afdeelingen dit alles en tegelijk zullen terhand nemen, maar hoopt, dat deze in leiding voor allen een spoorslag mag zijn om niet stil te staan bij hetgeen zij reeds deden of nog doen. Na het lezen en goedkeuren der notu len, bracht de secretaris-penningmeester het jaarverslag uit. Het aantal afdeelin gen is onveranderd gebleven. Het aantal leden is ongeveer 21000. De heer deGroote (Breskens) merkte op, dat er volgens het verslag thans geen districtscommissie voor Westelijk Z. Vlaanderen bestaat. De voorzitter zide, dat de aange zochte personen alle bedankten. De heer de Groote wees er op, dat de heer Pas toch voor die streek in het hoofdbestuur zit. De voorzitter zeide, dat deze zich nog nimmer liet zien, men kent hem niet eens. Intusschen is het mogelijk, dat de algemeene propagandiste van de Nederl. Vereen., Zuster Schutte, eens naar Zeeuwsch-Vlaanderen komt. De heer de Groote juicht dit toe en zal haar gaarne helpen. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De rekening, die een goed slot aanwijst van f87.59 kon niet direct worden afge handeld, omdat Hoedekenskerke, die haar moest nazien de bescheiden nog heeft, geen bericht zond en ook niet aanwezig was. Men keurde de rekening voorloopig goed. De rekening was vergezeld van een toe wijkzusters te Utrecht, op de toonkamer aldaar, die men hoopt uit te breiden tot een museum. Ook wijst spr. op het alom aan wezige spook der bezuiniging en meent ook, dat, als men aan het geld der Groene Kruisvereenigingen tornt, men dubbel waakzaam moet zijn voor de verbetering der volksgezondheid. Spr. roept de Zeeu wen toe: „Houdt uw hoofd koel en uw hart warm; staat schouder aan schouder in den komenden tijd!" Hierna werden een drietal films ver toond, die de aanwezigen een uitstekend beeld gaven van de wijze van arbeiden van de Ned. Vereen, én ook van de plaat selijke vereenigingen in tal van deelen van ons land. Hierna werd met de begrooting verder gegaan en het resultaat der bespreking over het voorstel Heinkenszand was, dat de districtscommissie voor Zuid-Beveland in samenwerking met een paar leden van het hoofdbestuur de vervoerkwestie naar Goes nader onder de oogen zal zien. Zoo lang blijft het voorstel rusten. Bij de post wijkverpleging kreeg de af gevaardigde van Oud-Vossemeer op een vraag ten antwoord, dat het zeker ge- wenscht is, de wijkverpleging steeds op te dragen aan een gediplomeerd wijkver pleegster. Vervolgens kreeg Mej. Tiemeijer gele genheid uiteen te zetten van hoe groot belang het werken van de pensioencen trale en de Invaliditeitscoöperatie voor de sociale werkers is. Binnenkort zulen de afdeelingen bezoek krijgen om een en ander nader toe te lich ten. De v o o r z i 11 e r las daarop de versla gen der districtscommissies voor Schout- wen en Duiveland en Oostelijk deel van Zuid-Beveland voor, terwijl Dr Snoek uit Goes mondeling dat van Westelijk Zuid- Beveland uitbracht. Hierna sluiting. IJSKASTEN, reeds vanaf f 19, elec- trische ijskasten vanaf f230. J. M. Pol derman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Vrijdagavond vergaderde het Locaal Com. voor de Vrije Univ. al hier onder leiding van Ds D. Ringnalda. In zijn openingswoord wees zijn Eerw. er op, dat de intensieve actie in deze cam pagne gevoerd, rijke vruchten heeft opge leverd. De resultaten zijn, gelet op de moeilijke tijden, voor velen verrassend. De oprichting der V. U. was een geloof stuk, de instandhouding is dat evenzeer, en het werken voor de vermeerdering van het aantal contribuanten getuigt van een geloofsoptimisme, waarop God Zijn zegen Hansweert. De rijksklerk J. J. van Antwerpen ter inspectie alhier is van 11 tot en met 30 dezer belast met de waar neming van het kantoor der directe belas tingen te Heinkenszand. Ellewoutsdijk. Loop der bevolking over de maand Juni 1932. Vertrokken: Jacob Vos en gezin naar Amsterdam, Bataviastraat 201. Oostkapelle. Toen Donderdagav. leden van het bestuur der N. H. Kerk alhier de kas, waarin de wekelijksche collecten worden gestort, wilden ledigen, bleek, dat dit reeds was geschied. Een bedrag van plm. f 300 was verdwenen. Van de daders geen spoor. Aagtekerke. Bevolking. Ingekomen uit Zoutelande: Francina de Witte. Vertrokken naar Meliskerke: Neeltje Blaas en Suzanna Wisse. Westkapel Ie. Bij het agentschap van de Arbeidsbemiddeling zijn op 1 Juli inge schreven 139 werkloozen. Dit aantal be droeg op 1 Juni 94. Koudekerke. Gisteren was het spoed- eisch-ende Raadsvergadering. Alle leden present. De voorzitter deelt mede, dat aan hem door den Commissaris der Koningin verlof verleend is tot 28 Juli a.s., maar dat hij 'in 't 'belang van de aan de orde zijnde zaa'k heden nog hier is gebleven. De agenda vermeldt als eenig punt bouwver gunning Flipse en van den Bergen. Inge komen is een schrijven van Ged. Staten van Zeeland op een raadsbesluit van 10 Mei 1932 betreffende 'bouwvergunning J. van den Bergen. Zij adviseeren de raads besluiten van 11 April en 10 Mei in te trekken; en dat zij indien dit niet gebeurt in beroep bij de Kroon zullen gaan om een beslissing uit te lokken. Zij adviseeren om ten behoeve van bouw in de duinen een stratenplan te ontwerpen met rioleering enz. Dhr Sanderse vraagt waarom er geen prae-advies van B. en W. over deze zeer belangrijke zaak is. De voorzitter zegt dat -dit schrijven pas is ingekomen. Er kon geen vergadering van B. en W. zijn. Spr. meent, dat het standpunt van -den raad voldoende be kend is en dat biervoor geen vergadering van B. en W. noodig was. Dhr Sanderse spreekt toch zijn leedwezen uit, dat er geen prae-advies is. De brief van Gedep. Staten is van zeer emstigen aard. In de laatste 10 jaar is de bouw in de duinen zeer toegenomen. Spr. meent -dat hieraan door B. en W. niet voldoende aandacht is -geschonken. De voorzitter zegt dat alleen aan de orde is al of niet handhaving der bouw vergunning. deze zijn bevoegdheid te buiten gaat. Spr. zou het besluit van den raad willen hand haven en is er voor, dat aan B. en W. 2 of 3 raadsleden worden toegevoegd om het tot in de hoogste instantie te verdedigen. Dhr Moens -kan ook niet inzien, dat er iets tegen is, dat er in de duinen gebouwd wordt. Spr. meent, -dat wij als raad de ge meente besturen. Blijkbaar zal het nu worden, dat -de raad een advies-commissie is van Ged. Staten. Dhr Go-ote meent, dat een stratenplan voor de duinen niet op zijn plaats is. Dhr de Rijke is niet bereid om het met al-g. st. genomen raadsbesluit in te trek ken. Destijds is er bokje op bokje ge bouwd en ook toen hadden wij- een inspec teur -der volksgezondheid en deze heelt nooit geprotesteerd. De Raad heeft zelf hieraan paal en perk gesteld. Nu wij al leen goede woningen willen doen bouwen, nu wordt er een spaak in het wiel gesto ken en waarom? We moeten onze ge meentelijke autonomie maar niet zoo maar laten beknotten. Spreker is ook voor een compromis. Dhr Lorier merkt op Ged. Staten vin den geen termen om de goedkeuring aan het Raadsbesluit te onthouden, en toch zullen zij in -hooger beroep -gaan, wanneer wij onze vroegere besluiten niet intrekken. Nu gaat bet toch niet aan om een straten plan te ontwerpen in de duinen. Het is gewoon onbegrijpelijk. Het wordt daar geen villapark. Wat beeft die inspecteur zich met -deze zaak te bemoeien. Wij wil len -goede woningen -doen bouwen. Dhr Contant zegt, dat de uitdrukking algemeen belang, door Ged. Staten ge bruikt, vaag is. Spr. wil er nadere uit leg van vragen. Wij moeten bet algemeen belang voor Koudekerke en zijn bevolking bevorderen. De gemeente beeft er 18 H.A. grond. Dit is een belangrijk pand. Wij moeten door overleg tot een beslissing ko men. De voorzitter verwachtte niet anders dan -dat de Raad zijn standpunt zou hand haven. Met sprekers advies is geen reke ning gehouden. Spr. ziet niet in, waarom Ged. Staten hun standpunt nader zouden moeten uiteen zetten. Ook Jhr. de Graaf heeft vermoedelijk niet vermoed, dat de bouw in de duinen zulk een vaart zou heb ben genomen. Spr. is bereid om als voor zitter van den Raad, wanneer hem dit wordt opgedragen, bet standpunt van den raad te verdedigen. Dhr de Kroo zegt: de directeur van de waterleiding is tevreden. Spr. meent ook dat een stratenplan het zuivere natuur schoon zou schaden. Een groote deputatie acht spr. niet -gewenscht. Het is het beste om deze zoo flink mogelijk te doen zijn. Al- Wissekerke. Ter gelegenheid van het afscheid van den burgemeester, gaf Don derdagavond „Apollo" een concert op -de muziektent, waarna de 'burgemeester een toespraak hield tot de burgers van Wisse- •kerke. Spr. zou eigenlijk allen persoonlijk willen toespreken, en -de hand drukken, om te zeggen, hoe gelukkig de burgerij spr. gemaakt heeft met de blijken van waar deering, waardoor deze sombere -dag van scheiden tot een -dag van vreugde is ge maakt. Wij hebben, aldus spr., ons afge vraagd, waarmede wij dat alles hebben verdiend, en wij hebben geen bevredigend antwoord op die vraag kunnen vinden, waar wij ook niet wisten, dat wij zulk een groote plaats in uw harten innamen. Wij zijn daardoor bij u in de schuld geraakt, een schuld, die wij nooit zullen kunnen ai- doen, maar die wij -bij ons zullen omdra gen als een kostelijke herinnering aan een schoon verleden. Bij mijn afscheid van den raad heb ik gezegd, dat Wissekerke nog bogen mag op -het bezit van een rus tige bevolking, een bevolking, die boven dien nog respect toont voor de boven haar gestel-de macht, in tegenstelling met de ons omringende wereld, waar een geest van verzet en van opstandigheid allerwege doorbreekt. En wanneer gij nu zoudt vra gen, vanwaar 'die gesteldheid? Dan weet ik daar maar één antwoord op, namelijk dit: dat gij allen, zonder onderscheid, be wust of onbewust, onder den invloed staat van den geest van het Christendom, welke geest om u heen is, als een beschermen de dijk. En daarom wil ik u nu bij mijn heen-gaan toch nog ernstig op het hart binden, voor de instandhouding van de geestelijke -dijken ernstig zorg te dragen, en niet toe te laten, dat een anti-Christe lijke geest zijn invloed doet gelden. Luistert daarom in de eerste plaats naar uw gees telijke leiders, en in de tweede plaats, steunt uw gemeentebestuur in zijn moei lijker wordende taak, die er op gericht is, de ernstige slagen van dezen tijd op te vangen. Van hooger hand is mij enkele malen de vraag voorgelegd, of het niet wensohelijk ware, dat hier evenals op zoo vele andere plaatsen werd overgegaan tot de oprichting van een burgerwacht. Maar ik heb -die -gedachte altijd met zekere fier heid afgewezen en geantwoord„Neen, Wissekerke heeft -geen behoefte aan een burgerwacht, want het is -zichzelf een bur gerwacht". Laat dat steeds van Wisse kerke moge worden gezegd, en zij de zegen Gods verder u allen nabij." Tholen. Meldden wij de vorige week, dat herhaaldelijk bot werd vermist uit de bot- beunen, welke liggen in de oesterputten alhier, gistermorgen werd wederom ge constateerd door den visscher B. alhier,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2