No. 230 Zaterdag 2 Juli 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. IT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Dit nummer bestaat uit 2 bladen Uit den Middelburgschen Raad. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstetraat 70, Qoee. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. «455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Par 3 maanden, Iranoe per poet, 13^=> Losse nummers10,90 Prijs der AdvertentlEn: 1I regels i 1.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting, Gebrek aan goede trouw. Ten eenenmale onbegrijpelijk is het, dat zelfs in Antirevolutionaire kringen stem men opgaan, om ter verbetering van den economischen toestand, een depreciatie van onze munt te forceeren. Dit komt toch practisch hierop neer, dat de schatkist op een onrechtmatige ma nier wordt bevoordeeld en dat velen op een ernstige manier worden benadeeld. Het is gebrek aan goede trouw. Het is goed bezien diefstal. Bijzonder sterk komt dit gebrek aan goede trouw tot uiting in de wijze waarop Engeland ten deze heeft gehandeld. „Met een verbijsterend gebrek aan con sideratie, die in het verkeer tusschen twee circulatiebanken, die bij tal van gelegen heden nauw met elkander hebben samen gewerkt, allerminst mocht worden ver wacht, zegt het „Hbld.", heeft de Bank van Engeland, haar Nederlandsche zus terinstelling bewust om den tuin geleid. Immers blijkt thans uit het verslag van de Nederlandsche Bank, dat er in zoo verre een verband bestond tusschen de in het buitenland tot steun van het Pond Sterling opgenomen credieten en den goudvoorraad der Bank van Engeland, dat deze laatste niet meer ter vrije be schikking stond voor afgiften, een feit, waarmede men destijds hier te lande on mogelijk bekend kon zijn. Maar niettegenstaande de Bank van Engeland hiervan natuurlijk op de hoogte was en dat zij dus het gevaar kende dat moest ontstaan zoodra de goudvoorraad heneden een bepaald punt daalde, een punt, dat veel sneller bereikt was, dan men hier kon weten, seinde de Deputy- governor van de Bank van Engeland aan de Nederlandsche Bank op 29 Augustus 1931: „Met betrekking tot ons onderhoud van j.l. Woensdag zult u ongetwijfeld hebben kennis genomen van de officieele aankon diging van heden omtrent het afsluiten door onze regeering van groote credieten in New-York en Parijs. Ik vertrouw, dat deze aankondiging er toe zal bijdragen om allen twijfel weg te nemen wat betreft de veiligheid van 'buitenlandsche saldi in Londen." Het is niet fraai. Deze daad vormt een bladzijde in de geschiedenis van de Bank van Engeland, 'die men daar zeker wel het liefst zoo snel mogelijk zal willen om slaan. Het doet poover aan, als de Bank van Engeland zich achteraf nog wil ver schuilen achter 'haar regeering. Het be grip „fair play", dat in Londen een duch- tigen opstopper ontving, wordt daarmee niet van zijn wonden genezen. Nu de gerezen twijfel aan de goede trouw der Bank van Engeland, helaas geen twijfel meer is, dient naar onze mea ning een ernstige poging te worden ge daan of er in het internationaal verkeer der volken nog recht te verkrijgen is. Er bestaat zeker alle aanleiding om de zaak aan een arbitrale uitspraak te onderwer pen." De opmerking van het Hdbl. dat niets onbeproefd mag worden gelaten om het gepleegde onrecht goed te maken, verdient volle toejuiching. Het gebeurde kan niet ongedaan wor den gemaakt. Maar toch zou het gewensoht zijn als b.v. door een internationale commissie wat onrecht is en in strijd met de goede trouw, ook als zoodanig werd bestempeld. Naar een echèc te Lausanne? De gisteren gehouden bespreking van Von Papen met Mac Donald zou, naar van Duitsche zijde verluidt, zonder resultaat zijn verloopen. Beide staatslieden constateerden, dat zij voor 't oogenblik geen uitweg uit den toe stand weten. De besprekingen zijn 'hiermede opnieuw op 't doode punt gekomen. De sluiting der conferentie is op 4 of 5 Juli te verwachten, of er een accoord tot stand komt, of niet. De dag van heden zal waarschijnlijk bes- slissend voor de conferentie zijn. De onderhandelingen die de crediteur- mogendheden gistermorgen buiten aanwe zigheid der Duitsche gedelegeerden hebben gevoerd, zouden gistermiddag worden voortgezet. Volgens mededeeling van En- gelsche zijde hebben de besprekingen ten doel te komen tot een gemeenschappe lijk plan der crediteur-mogendheden, waarbij Duitschland zal worden voorge steld een eindbedrag ter hoogte van 4 mil liard te betalen, met de delging waarvan over vijf jaar zal worden begonnen. Herriot heeft de pers medegedeeld: De Fransohen zijn 'het volkomen eens met de Engelschen op de beide voornaam ste punten van de sedert den aanvang der conferentie door de Franschen aangeno men houding: 1. dat er een verband moet bestaan tus schen schadevergoeding en schulden; 2. dat het eindbedrag een algemeen ka rakter heeft. Er blijven nog eenige 'klei nere detailkwesties te regelen, betreffende den rentevoet en het tijdstip van uitgifte der obligaties, enz., maar dit is van min der belang. Het komt er nu op aan, te weten, wat de Duitschers zullen doen. (I) Engeland en Ierland. De tekst der resolutie, die minister Tho mas Maandag a.s. bij het lagerhuis zal in dienen met betrekking tot de inhouding door den Vrijstaat van de annuïteiten der grondrenten, verklaart dat aan de schat kist machtiging wordt verleend, om zoo noodig over te gaan tot het uitvaardigen van een order, waarbij douanerechten worden gelegd op nader te specificeeren artikelen, die hetzij uit den Vrijstaat in het vereenigd koninkrijk worden ingevoerd, hetzij uit den Vrijstaat worden uitgevoerd naar alle andere landen en daarna over gebracht naar het vereenigd koninkrijk. De gespecificeerde rechten zullen de honderd procent der waarde van de arti kelen niet te boven gaan en 2ullen kunnen worden toegevoegd aan alle andere douanerechten, 'die deze artikelen reeds treffen. De resolutie voorziet eveneens maat regelen, om ontduiking van deze rechten te voorkomen. Hoover's kansen te Genève. Henderson heeft gisteren besloten het bureau der ontwapeningsconferentie a.s. Dinsdag weder te doen bijeenkomen. Hij zal dan voorstellen, de algemeene commissie voor a.s. Donderdag bijeen te roepen voor een verdere bespreking der ontwapeningsvoorstellen van Hoover. In volkenbondskringen meent men, dat de vooruitzichten op een succes van de actie van Hoover in de laatste dagen be langrijk verbeterd zijn, door de vertrou welijke besprekingen tusschen de Ameri- kaansche en Fransche delegaties. De grootste tegenstand dreigt thans nog te komen van Engelsche en Japansche zijde, die nog niet bereid zijn de vlootbe- perkingsvoorstellen van den Amerikaan- schen president te aanvaarden. De Nederlandsch-Belgische conventie. Men meldt uit Stockholm: Het Neder landsch-Belgische voorstel, dat bij de be sprekingen tusschen de ministers van bui tenlandsche zaken van de staten der Oslo- groep te Genève door de vertegenwoordi gers der Scandinaafsche landen afgewe zen werd, maakt thans, naar men uit Oslo verneemt, op de desbetreffende afdeelin- gen van het departement van handel en financiën en in de crisis-commissie onder werp van ernstige studie uit. Een Finsche viermaster gezonken. Elf menschen verdronken. De Finsche stalen viermastbark Mel bourne van den reeder Erikson te Marie- hamn is ter hoogte van den vuurtoren van Fastnet in het Iersche graafschap Cork na een aanvaring met de petroleumtank- boot Seminole gezonken. Er zouden elf leden van de e<iuipage zijn verdronken en vijftien gered. De Seminole bleef nagenoeg onbeschadigd. Volgens Reuter zouden de kapitein, de eerste en de derde stuurman tot de slacht offers behooren. Bombay opnieuw in opwinding. Te Bombay vonden wederom bloedige onlusten plaats tusschen Hindoes en Mo hammedanen, waarbij 12 personen wer den gedood en meer dan honderd ernstig gewond. In het betreffende stadsdeel is alle ver keer stilgelegd. De "winkels zijn gesloten. Korfe Berichten. Boven den Hunsruck is een hevig onweer losgebarsten dat ruim 2 uur duur de en begeleid werd door wolkbreukach tige regens en hagelslag. Vooral Brans- horn werd zwaar geteisterd. De dorpstra ten stonden geheel blank, op sommige plaatsen stond het water 50 o.M. boog. In het district Nimplsch in Opper- Silezië heeft gisteren een onweer gewoed, dat in enkele oogenblikken over een 'groot gebied den heelen oogst vernielde. Op sommige plaatsen vielen hagelstee- nen zoo groot als eieren. De telefoondra den werden grootendeels verwoest. Statistiekrechf op postpakketten. Ingevolge de wet op het statistiekrecht worden met ingang van 1 Aug. in de han delsstatistiek opgenomen de goederen, verzonden en ontvangen in buitenland sche postpakketten, doosjes met aangege ven waarde, aangeteekende pakjes en -brieven, voorzien van een etiket „douane". Voor elke zending is een statistiekrecht verschuldigd van vier cent, te voldoen met voor meisjes in verband met het doel en het karakter van dit onderwijs en boven dien ter voorkoming van onnoodige ver brokkeling van het onderwijs in het alge meen een zoodanige opleiding ter verkrij ging van de vereischte algemeene ontwik keling niet op haar plaats. Politieke Boerenpartij. In Musis Sacrum te Arnhem is onder voorzitterschap van mr G. Vervoorn uit Herwijnen een algemeene vergadering ge houden van den Plattelandersbond. De vergadering was zeer druk bezocht. Na een openingsrede van den voorzitter werd het woord gevoerd door het Tweede Ka merlid den heer Braat, die wees op het belang van aaneensluiting der boeren in een politieke partij. Daarom is thans ook het voorstel van het hoofdbestuur aan de orde gesteld om den Plattelandersbond te doen samensmelten met het Groene Front. Over dit voorstel werd breedvoerig ge discussieerd, waarna het met algemeene stemmen aangenomen werd. Aan het da- gelijksch bestuur van den Plattelanders bond werden voor het Groene Front toe- Binnenland. Aandeelenvervalsching te Rotterdam. Buitenland. Vandaag een belangrijke dag te Lausanne. De kansen van Hoovers voorstel Engeland en Ierland. Maar goed, waarom dit dan niet erkend? Nu stelde de heer Mes het voor, alsof hij in de April-vergadering het voorstel-Jero- nimus niet gesteund had, omdat het on wettig was, een voorstelling van zaken, die voor alle leden een verrassing was, want in de bedoelde vergadering bad niemand een goed woord vooi- het voorstel uit des heeren Mes' mond gehoord! Kortom, de positie van dit Raadslid was geen benij denswaardige. Ingezonden Mededeeling. statistiekzegels, welke op alle postkanto ren verkrijgbaar zijn. Bij de aanbieding van zendingen voor bet buitenland moet een volledig ingevulde uitvoer-aangifte worden gevoegd, welke op de postkanto ren verkrijgbaar is. De Ned. Chr. L&ndarbeldersbond. De Ned. Chr. Landarbeidersbond is in vijf maanden tijds met 5563 leden ver meerderd. Uit ben overzicht in „De Chr. Landarbeider" blijkt, dat in Zeeland het aantal leden klom van 2150 op 1 Januari 1932 tot 3270 op 1 Juni j.l. Het totaal aantal leden bedraagt thans 22433. Het weer In Juni. Over het weer in Juni deelt het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in De Bilt het volgende mede: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur bijna een halve graad beneden normaal. Zij was in de eerste decade 2 graden beneden, in de tweede één graad boven normaal, in de derde ongeveer normaal. De groot ste afwijkingen kwamen voor op den 4en en 28sten resp. 4 graden beneden en 4 graden boven normaal. Het gemiddelde dagelijksche was evenals het minimum bijna een halve graad beneden normaal. Het aantal dagen met een maximum boven 25 graden, bedroeg te De Bilt 5 tegen 4 normaal. De neerslag was over het geheele land beneden normaal, de afwijking beneden de normale hoeveel heid bedroeg in het Noorden van het land en in Zuid-Holland 70 tot 85 pet, in Utrecht en Zuid-Limburg 30 tot 45 pet., overigens 50 tot 70 pet. Te De Bilt werden 216 uren zonneschijn waargenomen tegen 194 normaal. Het aantal lesuren op Nijverheidsscholen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Ketelaar heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geantwoord: 1. Het maximum aantal wekelijksche lesuren aan de van Rijkswege gesubsi- diëerde lagere nijverheidsscholen voor meisjes is tot 26 teruggebracht om tot bezuiniging te geraken, in verband met de sterke toeneming der kosten van dit onderwijs. De ondergeteekende verwijst naar het geen hij hieromtrent in de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft gezegd bij de behandeling van de begrooting van zijn departement voor het dienstjaar 1932 2. Van den onder 1 genoemden maat regel zijn o.m. uitgezonderd de opleidin gen tot leerares bij het nijverheidsonder wijs. Voor de toelating tot deze opleidin gen zijn voorschriften gegeven in art. 3 van het gewijzigd Koninklijk besluit van 31 Mei 1926 (Staatsblad no. 159), waar van de tekst is bekend gemaakt bij Ko ninklijk besluit van 9 Januari 1930 (Staatsblad no. 8). De blijkens deze voor schriften geëischte algemeene voorontwik keling kan worden verkregen aan de hier voor bestaande scholen voor algemeen vormend onderwijs als u.l.o.-scholen, hoogereburgerscholen, enz. Naar de meening van den ondergetee kende is aan de lagere nijverheidsscholen gevoegd de heeren A. Fikse, J. Spelt, N. Wassenaar en H. Veenendaal. Tenslotte werd gesproken over de door de regeering genomen crisismaatregelen. Betoogd werd, dat ook aan de rogge- teelt steun moet worden gegeven; aange drongen werd ook op landbouwcredieten van regeeringswege. Met een zucht namen wij Woensdagmid dag afscheid van de kwestie der winkel sluiting op Zondag. Meer dan een uur hadden wij moeten luisterten naar de soms breedsprakige uiteenzettingen en beschou wingen der Raadsleden. Waarover? Over dit simpele feit, dat één (zegge en schrijve één) Middelburgsehe winkelier zich benadeeld acht in zijn bedrijf en por- temonnaie door de sluiting der winkels op Zondag in bet zomerseizoen, en daarover een adres naar den Raad stuurt en de adbaesiebetuigingen van verschillende be sturen en reisbureaux weet machtig te worden. Daarover moet dan door twaalf van de zestien aanwézige Raadsleden (b.v. de geheele G. H. fractie en alle Anti Revo lutionairen op den wethouder na) 't woord worden gevoerd, terwijl in April j.l. het zelfde onderwerp ook van alle kanten is bekeken en de heer Bybau bij het begin der debatten de juiste opmerking maakte, dat het zenden van een dergelijk adres in deze omstandigheden toch feitelijk onge past was! Och, hadden alle Raadsleden het wijze woord; van een lid van Ged. Staten, gespro ken op 22 Juni j.l. in hotel „Hof van Holland" te Tholen- gehoord! De Raad sloeg een adres van één be langhebbende toch wel wat te hoog aan. Sommige leden streden met een vuur, een betere zaak waardigi Ten slotte bleek de Raad toch zoo verstandig het eenmaal in genomen standpunt te handhaven. Het ge jammer der vreemdelingen, die misschien Middelburg wel zullen mijden, omdat ze er 's Zondags geen ansichten en souve nirs kunnen koopen, zal natuurlijk vreese- lijk zijn. Nu ziet het 's Zondags nog zwart van vreemdelingen, maar dat is spoedig gedaan. Het wordt in Middelburg 's Zon dags zoo stil als in Veere op een regen- achtigen winter-achtermiddag. Opmerkelijk om nu maar geen ander woord te kiezen was de houding van het R. K. Raadslid Mes. In de April-ver- gadering en ook wel bij andere gelegenhe den, sprak hij zulke kloeke en fiere woor den over de Zondagsviering, woorden, die ons bijzonder sympathiek aandeden, om dat ons wel bekend was, dat niet alle Roomsch-Katholieken er zoo over dachten Maar zie, de heer Mes was radicaal van meening veranderd. Zoo iets is na tuurlijk mogelijk, al betreuren wij dit in dit geval. Maar niet sympathiek vondien wij de wijze, waarop de heer Mes zijn zwaai nam. Uit de woorden van enkele Raadsleden meenden wij te kunnen opma ken, dat de heer Mes gezwicht is voor den drang, die door ..de Hanze" op hem is uit geoefend, een feit, dat, indien het juist is, zeker moeilijk toejuiching kan vinden. Opmerkelijk waren ook de adhaesie-be- tuigingen van de besturen van Vreemde lingenverkeer en Handelsbelangen. Uit den treure kan men hooren (en zelfs sommige Christen-middenstanders maken het zich zelf wijs) dat die vereenigingen strikt neu traal zijn en zelfs „algemeen" mogen wor den genoemd. Ieders overtuiging wordt ten volle gerespecteerd. Maar jawel. Het zooveelste bewijs voor het tegendeel is weer geleverd. Zonder re kening te houden met die leden, die den Zondag beschouwen als een dag van rust en wijding, spreken genoemde besturen zich uit vóór openstelling van de winkels op Zondag. Zal men nu aan dat onware neutrali- teitspraatje nog langer geloof hechten? En zullen de leden, die de Christelijke begin selen zijn toegedaan, hun geweten opnieuw in slaap wiegen? Het verdere deel van den Woensdag middag werd met gekeuvel over ditjes en datjes, over begrotingswijzigingen, schil derwerk aan den toren, reclames belasting, enz. volgemaakt. Veel interessants was er niet bij. Aan bet slot kwam echter een groote verrassing, helaas niet, zooals de heer Heemskerk terecht opmerkte, een aange name. De burgemeester deelde n.l. mede, dat hij -met 1 Januari zijn ambt hoopt neer te leggen en daartoe eervol ontslag zal aan vragen: Middelburg zal straks een burgemees ter verliezen, die met hart en ziel zijn stad liefhad en er voor werkte en wat wij uit persoonlijke ervaring weten groote gaven had voor het leiden der va,ak moei lijke Raadsvergaderingen. E^ij is daarin moeilijk te vervangen. Oesterperceel en in Zeeland. Op de vragen van den heer Drop in ver band met het systeem van pachtoverdracht van oesterperceelen in Zeeland, heeft de heer De Geer, minister van financiën, mede namens den heer Verschuur, minis ter van Economische Zaken en Arbeid, geantwoord, dat, in verband met de woor den „eigenlijke pachters" in de vragen, wordt verondersteld, dat de vragen be trekking hebben niet op overdracht van pacht, als gevolg waarvan een nieuwe pachter optreedt, doch op het bij wijze van viscbvergunning in gebruik geven van gepachte visscherijperceelen, door de pach ters aan derden. Deze ingebruikgeving komt niet op groo te schaal voor. Aangezien de vergunningen buiten den Staat om worden verleend, en berusten op vrijwillig gesloten overeenkomsten, be staat er voor den minister geen aanleiding tot het treffen van maatregelen, ook al zou soms van de derden in eenig geval 'n hoogere vergoeding worden gevorderd dan het bedrag, hetwelk aan den staat is ver schuldigd voor pachtsom.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1