Gemengd Nieuws. drank in het klein en van zwak-alcoholi- sche dranken in het klein. De begroeting voor 1932 wordt gewij zigd. Aan den heer G. M. Timmerman wordt op zijn verzoek wegens vertrek uit de gemeente eervol ontslag verleend als lid schattingscommissie en wordt als zoo danig benoemd de heer P. Nieuwenhuise. Aan mejuffrouw A. van den Ende wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de school te Wilhel- minadorp en wordt benoemd mej. S. Bak ker van E'gmond aan Zee. Aan mej. J. Rejack wordt op verzoek eervol ontslag verleend als schoonhoudster aan de school te Wilhelm inadorp en als zoodanig benoemd mej. E. van Belois- Verhaagen te Wilhelminadorp met ingang van 1 Juli a.s. Grijpskerke. Woensdag vergaderde de raad dezer gemeente, waarbij' met kennis geving afwezig waren de leden Gevaal en Vos. Besloten werd tot instelling van een agentschap voor de arbeidsbemiddeling, tevens dienst der werkloosheidsverzeke ring. Een verordening daarvoor werd vastgesteld, en mededeeling gedaan van vastgestelde instructie. Tot agent van be doelde arbeidsbemiddeling werd benoemd J. de Wolf Jz., op een jaarwedde van f 50, waaronder ook begrepen de dienst der werkloosheidsverzekering. Ook werd vastgesteld een verordening op de 'heffing en invordering van 'het ver gunningsrecht in de gemeente. De verordening voor den veldwachter, ter vorige vergadering vastgesteld, werd op verzoek van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken gewijzigd, en opnieuw vastgesteld. Een breedvoerige bespreking vond ver volgens plaats, met betrekking tot verbete ring Hoogelandsche Weg, waarbij op spoed werd aangedrongen. Deze zal zooveel mogelijk betracht wor den, B. en W. werden in dezen gemach tigd al die maatregelen te treffen voor een ric'htige uitvoering. Daarna sluiting der vergadering. Wesikapeile. Woensdagmiddag werden door den burgemeester de schoolkinderen van de Openbare en Christelijke school en de kinderen der 'bewaarschool getracteerd. Ook werden de leden van 'het fanfarecorps en der beide hier bestaande zangvereni gingen en de ruiters, die bij de instal latie aan de eerewacht hebben deelgeno men, door den burgemeester onthaald. Souburg. Donderdagmiddag kwam de Raad voltallig bijeen. De voorzitter deelt mede, dat van de S. D. fractie een verzoek is ingekomen, dat een van haar leden zich openlijk zal kunnen verantwoorden in den Raad tegen over een door B. en W. gepubliceerd stuk. De voorzitter wil nu deza zaak afdoen in geheime zitting. Dhr Janssen is hier te gen. Aangezien deze zaak in de pers heeft gestaan, wil hij openbare discussie. Ook dhr de Priester ia voor openbare behandeling. Deze aantijging dient waar gemaakt te worden in het openbaar. De voorzitter is bang, dat er dan een rechtbankje zal ontstaan, wat niet wen- schelijk is. Dhr Suurmond vraagt, of het in het belang van het waterleidingbedrijf is, dat in het openbaar wordt gesproken over deze kwestie. Dhr de Priester meent van zeer zeker. Dhr Suurmond is het hier niet ten volle mee eens; z. i. is het meer een fractiebelang. Spr. is tegen openbare behandeling. Bij de rondvraag kunnen zulke zaken behandeld worden. Dan kunnen zij, welke de vergadering moe worden, vertrekken, zooals spr. de vorige vergadering deed. Dhr Janssen zegt, dat het zijn schuld niet is, dat de agenda's overladen zijn. Dhr de Priester protesteert tegen uit latingen van dhr Suurmond inzake piet luttigheden en partijbelangen bij de S. D. Met 6 tegen 5 stemmen wordt besloten om in geheime zitting dit punt af te han delen. Hierna wordt de directeur van de Wa terleiding, dhr van Raalte binnengeleid en de openbare vergadering gesloten. Na een langdurige geheime zitting werd de vergadering heropend. Dhr de Priester wil over hetgeen in be sloten zitting is behandeld, niet spreken, doch vraagt of een commissie van bijstand voor de waterleiding niet urgent is. Spr. wil, dat B. en W. met een voorstel ko men. Mededeelingen. Een postbus te plaatsen hoek Burgtstraat is nog niet toegestaan. Het verlagen van rentetype voor de wo ningbouw is afgewezen. Het rapport over de begraafplaats is den leden rond gezonden. Dhr de Priester wijst er op, dat het rapport over de waterleiding, waarin de Raadsleden zich een beetje te veel lieten gaan, is gepubliceerd. Waarom is met het adres van Bosch ook niet zoo gehandeld? En 't rapport over de oude begraafplaats is ook niet publiek gemaakt. Hij betreurt het, daar hierin zeer lichtvaardig werd gesproken over nog wel acht jaar voldoen de ruimte. Als dit eerder was bekend ge maakt, waren misschien niet zulke hooge kosten gemaakt. Dhr Cysouw vregt, dat hij persoonlijk toegestemd heeft, deze grond aan te koo- pen, doch de toen nog loopende pacht ver hinderde in gebruik neming. Dat deze grond tot begraafplaats is ingericht is ten goede gekomen aan de werkverschaf fing. Verordening vergunnings- en verlofs- reeht. Dhr Leenhouts stelt enkele techni sche wijzigingen voor en wil een schatter benoemen tegen eventueels reclames. Weth. Jacques antwoordt, dat ook de omzet van sterken drank in rekening ge nomen wordt bij de schatting, benevens de huurwaarde. De nieuwe schatting zal nu plaats hebben en is aan een minimum gebonden. Dhr Suurmond is tegen uitbreiding ge meentebemoeiing en wil geen schatter be noemen. Dit kunnen B. en W. zelf wel. Be sloten wordt met 6 tegen 5 st. wel een schatter namens den Raad te benoemen. Dhr v. Soelen wil het aantal verloven A niet uitbreiden, doch handhaven op drie. Daar alle politieke partijen drankbestrij ding op hun program hadden staan, wil hij den leden verzoeken zijn voorstel te steunen. Dhr Leenhouts is van ongeveer/ gelijke meening en wil ook in principe besluiten het aantal verloven op drie te stellen. Dhm de Priester en Suurmond kunnen zich met het voorstel vereenigen. De verordening wordt goedgekeurd zoo als voorgesteld. Het voorstel om het maximum verlofs- vergunningen A op drie te houden wordt aangenomen met algemeene stemmen. Verordening voor het agentschap der arbeidsbemiddeling en den dienst der werkloosheidsverzekering. Dhr de Priester wil geen commissie hiervoor. Dhr Suurmond vraagt aan B. en W. of de arbeidsbemiddeling werkelijk met sta tistische gegevens wordt gediend, zooals is voorgesteld. Ook het openstellen van een geschikte lokaliteit, voor den agent mag geen motief zijn tot het bouwen van een nieuw gemeentehuis. Dit kan zeer een voudig zijn ingericht. De voorzitter antwoordt, dat bet instel len van een commissie in een gemeente beneden 5000 inwoners niet verplichtend is gesteld. Dat de statistische gegevens van dienst zijn gelooft hij wel. Dhr de Priester repliceert. De bestaande commissie is nog niet bijeen geweest. Een voorstel-de Priester om een com missie te benoemen wordt aangenomen met de stemmen van beide wethouders tegen. Dhr de Priester wil ook gelegenheid openen, dat in deze commissie personen zitting kunnen nemen, welke niet op Sou burg woonachtig zijn. Dhr Suurmond bestrijdt zulks. Er zijn in de gemeente best deskundige personen, welke deze commissie kunnen vormen. Weth. Jaques kan zich er mee vereeni gen om buiten de gemeente te gaan. Het voorstel-de Priester wordt aange nomen. Tegen dhm Suurmond, Lorier en Cysouw. Verordening, regelende de benoembaar heid en bezoldiging veldwachters. Dhr de Priester wil den leeftijd niet be paald vaststellen op 35 jaar. Spr. wil ver- dor, dat de Raad enkele financieele voor- deelen voor betrokkenen zal aanvaarden. Dhr Suurmond wil de leeftijdsgrens ver- hoogen tot 40 jaar in bijzondere gevallen. Spr. gelooft niet, dat B. en W. het salaris werkelijk te laag vinden. De voorzitter is geen voorstander om van den leeftijds grens af te wijken. Het voorstel-de Priester wordt verwor pen met 8 tegen 3 stemmen. Het voorstel- Suurmond wordt aangenomen met de st. der beide wethouders tegen. Een voorstel Suurmond om art. 3 ge deeltelijk te schrappen, wordt verworpen met 9 tegen 2 st. Een voorstel-de Priester om „het di ploma" apart te beloonen wordt verwor pen met 7 tegen 4 stemmen. Een voorstel-de Priester aangenomen om eventueel schadevergoeding te geven bij inhouden verlof. De verordening wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. Afscheiding perceel Bosch. De voorzitter zegt, dat de scheiding zeer moeilijk was te onderkennen en. de gevraagde som wordt door B. en W. te hoog geacht. Verschillende leden spreken hun mee ning over dit punt uit, waaruit blijkt, dat deze zaak een zeer lastige is. Dhr Leenhouts stelt voor nog eens te onderhandelen. Dhr de Priester zegt, dat het kadaster de schuld draagt. Besloten wordt om nader te onderhan delen en nog geen beslissing te nemen. Straatbelasting Gem. Woningbouw. B. en W. stellen voor het Gem. Woningbe drijf vrij te laten van deze belasting. Dhr Janssen vraagt, waarom deze zaak niet eerst is besproken in de commissie. De straatbelasting moet z. i. betaald wor den, docb niet door huurders. Dit moeten de eigenaren doen (de Gemeente). Met algemeene stemmen wordt na eeni- ge discussie aangenomen om het Gemeen tebedrijf te belasten. Rondvraag. Dhr Leenhouts vraagt of er door de gemeentepolitie nooit over tredingen worden geconstateerd in ver band met de Arbeidswet. De voorz. meent, dat dit niet op den weg ligt van de gemeentepolitie. Dhr v. Soelen zegt, dat dit wel het geval is. Op andere plaatsen tenminste wel. De voorz. zal aan den Inspecteur schrij ven hoe de zaak zit. Dhr v. Soelen .zou willen, dat pogingen in het werk werden gesteld om bij het openen van het postkantoor richtingwij zers te plaatsen. De voorz. zegt, dat dit zal geschieden. Dhr Lorier vraagt waarom de gemeente nog geen uitvoering gaf tot heden van de Grisiszuivelwet. De voorz. zegt, dat dit komt omdat hiervoor geen geld in kas is. Dhr. Janssen zegt, dat in de Vlissing- schestraat bij de woningbouw noodig ver andering dient te worden aangebracht door verharding van een gedeelte. Dhr de Priester wijst op den toestand Kanaalstraat. Dhr Arendse vraagt of er wel een be paald plan is van de rioleering. Wordt er wel voldoende met technische en hygiëni sche bezwaren rekening gehouden? Spr. zou willen voorkomen, dat in de Kanaal straat geregeld opgravingen zullen noo dig zijn. Ook in het middengedeelte der riolee ring zijn de buizen nauwer dan aan het begin. Voor stankroosters is niet gezorgd geworden. Spr. vraagt wie de verant woordelijke deskundige is voor deze za ken? De voorz. zegt, dat opzichter Louwer- se hierover zal worden advies gevraagd. Dhr Suurmond vraagt naar de werking van het plaatselijk crisiscomité, waarom de geldinzameling is stop gezet gewor den. Verder of het bekend is dat kinderen uit een gezin waarin besmettelijke ziekte heerschte toch de school hebben bezocht. De voorz. antwoordt, dat dit aan den betrokken arts ligt wegens te late aan gifte. Hierna gaat om half acht de vergade ring nogmaals in comité. Serocskerke (W.). Voor de Contact commissie der Geref. Jongelingsvereeni- ging en der beide Meisjesvereenigingen zal a.s. Zondagavond om 7 uur in de Geref. Kerk optreden met een propagandarede Ds C. Lindeboom van Amsterdam, over het onderwerp: „Ebedmelech de Moor man." Alle zitplaatsen zijn vrij. Wissenkerke. Afscheid burge meester. Donderdag nam de heer bur gemeester afscheid als zoodanig van den raad en vele genoodigden. Zoo is dan, aldus de burgemeester, voor mij; het pijnlijk oogenblik aangebro ken waarop ik den voorzittershamer voor goed uit handen moet leggen. Het zijn nog maar enkele weken die mij scheiden van den tijd, waarop het vijftien jaren geleden zal zijn, dat ik hem voor de eerste maal opnam. Heb ik toen bij die gelegen heid gezegd, dat ik zeer tegen dat oogen blik had opgezien, in nog veel erger mate is dat nu het geval, want hoe meer dit oogenblik naderde, hen ik des te meer gaan gevoelen, met welke sterke banden ik aan mijn werk en aan degenen met wie dat werk mij in dagelijksche verbinding bracht, verbonden ben, ja met geheel Wis senkerke. Maar leeftijd en omstandighe den hebben mij in dezen den weg ge wezen. Spr. denkt aan hen, die deel hebben uitgemaakt van deze vergadering en die, het zij door den dood, hetzij vrijwillig of door uitspraak van de kiezers hun zetel aan anderen hebben moeten overgeven. Dan komen Spr. voor den geest de blijde en droeve dagen, die hij met de gemeen tenaren heeft doorleefd; aan het bezoek van H. M. de Koningin, aan de feesten samen gevierd, en aan de donkere oor logsjaren. Maar bij de overdenking van dat alles, is dankbaarheid de grondtoon; dankbaar heid aan God, waar hij' in ongestoorde ge zondheid zijn werk heeft mogen verrichten en voor den steun en medewerking, die mogelijk is gebleken ondanks verschillen de meeningen en levensbeschouwingen. In 't bijzonder dankt spr. de heeren wethou ders, den secretaris, met wien te overleg gen Spr. altijd aangenaam is geweest. Het geregeld verloopen der zaken ook hier in den raad is aan zijn degelijke en des kundige voorlichting te danken geweest. Ook dankt Spr. den gemeente-ontvan ger voor zijn correcte en nette wijze van werken. Ook het bezit van zulk een ont vanger worde door Wissenkerke op blij- venden prijs gesteld. Ook van de po litie wil Spr. afscheid nemen. De bewa ring van rust en orde in de gemeente was niet het meest zware deel van Spr.'s werk. Wissenkerke mag bogen op een zeer rustige bevolking. Maar ook op dat punt zijn de tijden aan het veranderen; een geest van verzet en opstandigheid waart rond. Moge de Christelijke geest die in Wissenkerke altijd overheerschend is geweest, steeds in kracht toenemen, opdat zij het zout blijken te zijn, dat het maatschappelijk bederf tegenhoudt. Spr. neemt nu nog met dank afscheid van den bode, van den havenmeester, den opzich ter en de beide wegwerkers. Wij weten dat de Heere regeert, en Hij het is, die de draden van het wereldge beuren in zijn machtige handen houdt. De ware vastigheid is alleen te vinden bij de dingen die liggen buiten de gren zen van deze stoffelijke, voorbijgaande wereld. Spr. geeft de verzekering, dat hij tot aan het einde zijner dagen belang zal blijven stellen in het wel en wee van Wissenkerke. Wissenkerke staat er, rekening houden de met de tijdsomstandigheden, nog goed voor. Moge dat zoo blijven, en het worde U allen gegeven daaraan elk naar de mate zijner krachten tot in lengte van jaren mede te werken." Na de rede van den burgemeester sprak de wethouder v. d. Maas den burgemees ter toe. Ik wil, aldus Spr., U dank zeg gen voor wat u in deze vijftien jaar als burgemeester voor Wissenkerke zijt ge weest. U weet, dat wij' u nog gaarne hadden willen houden, maar wij moeten in deze berusten en uw besluit eerbiedi gen. Onder uw burgemeesterschap is er veel tot stand gekomen, wat ik hier maar niet zal noemen, omdat de geheele bevol king weet, hoe gij uw gemeente hebt be stuurd. Nu U dan van ons heengaat, wil ik u en mevrouw namens den geheelen raad, van harte Gods beste zegen toewenschen op uw levensweg. Nu heeft de raad ge dacht om U en mevrouw nog een herin nering mede te geven, welke bestaat uit een schemerlamp.Wij hopen, dat ge daar nog vele avonden van zult mogen genie ten, en dan terug zult denken aan den tijd dien u hier als burgemeester van Wissen kerke hebt doorgebracht. De secretaris wees ook op het pijnlijke van het scheiden, maar een scheiding als deze, waarbij hij die ons verlaten gaat kerngezond, in levenden lijve en omringd door zijn naaste verwanten in ons midden vertoeft, doet niet zooveel wee als dat waar bij men zelfs de gelegenheid niet heeft, om dengene die ons verlaten gaat een laatst vaarwel toe te roepen. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat u met uw rustelooze natuur en met den drang naar voortva rendheid zich zult overgeven aan „zalig niets doen". Wij gelooven het niet. Wij danken u voor de joviale wijze, waar op U steeds de belangen der ambtenaren heeft behartigd; voor den aangenamen omgang van u met uw ondergeschikten. Alle hier aanwezige ambtenaren won- schen u een stoffelijk blijk van waardee ring aan te bieden. Spr eindigt met de wensch dat het den burgemeester gegeven zij, nog langen tijd als ambteiccs burger van bet leven te genieten. De heer Maris, hoofd der O.L school, schetste wat de burgemeester is geweest voor het onderwijs, en zeido, dat alle ge meenteambtenaren tezamen het voome- m. n opgevat hadden een geschenk aan te bieden, hetgeen na onthulling bleek te zijn een schilderij van de St. Bavo te Haarlem, schildering van den heer Ver horst te Heemstede. De heer te Gussinklo sprak als vriend van den burgemeester, en deelde mede, dat de ingezetenen het op prijs stelden, aan mevrouw Verhorst een aandenken aan te bieden, dat door Ds Louwerse ter bezichtiging werd gesteld, en bestond uit een theemeubel met daar bij een album bevattende de namen der gevers. Nadat de burgemeester alle sprekers en gevers dank had gezegd, werd van het geheele gezelschap een foto gemaakt. Na het nuttigen van een kopje thee nam ieder afscheid van den scheidenden bur gemeester en mevrouw. Terneuren. Donderdagmiddag kwam de raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Afwezig waren de heeren L. J. Geelhoed, J. Huysse en J. de Jager. De ingekomen stukken worden aange nomen en vastgesteld. Aan H. Hamelink. Donze Visserstraat, wordt afwijking verleend van artikel 10 der bouwverordening. Het voorstel van B. en W., om over te gaan tot den bouw van drie eenvoudige arbeiderswoningen in de Kerkhoflaan in verband met krotopruiming wordt aange nomen na enkele opmerkingen van de hee ren Bakker en Van Driel. Dhr Van Driel wil de werkelooze bouwvakarbeiders in. Terneuzen de voorkeur geven, en de werk gelegenheid voor de Terneuzensche ar beidskrachten vrij houden. De voorzitter zegt, dat er reeds een raadsbesluit iu 'dien geest is. De heeren Bakker en Van Driel willen ijzeren ledikanten in deze wonin gen aangebracht zien, niet de voorgestelde houten ledikanten. Indien zulks practisch uitvoerbaar is, zegt de voorzitter een op lossing in deze richting toe. Het verificatie-bureau van de V'ereeni- ging van Nederl. Gemeenten te 's-Graven- 'hage wordt aangewezen als boekhoudkun dige ten behoeve van het gem. woningbe drijf. Dhr Hamelink acht dit niet nood zakelijk, en ziet het nut van dezen van hoogerhand opgelegden maatregel voot dit betrekkelijk kleine bedrijf niet in. Vervolgens wordt gestemd over 'het voorstel van B. en W., om artikel 2'la der algemeene politieverordening in te trek ken, over welk voorstel in een vorige ver gadering de stemmen staakten. Dit voor stel wordt thans verworpen met 84 stemmen. Het voorstel van B. en W'. tot verlenging van de kasgeMloening aangegaan met de gemeente lerseke, wordt aangenomen na enkele opmerkingen van dhrn Hamelink, Scheele en Golsen. De uitgaven dienst 1932 moeten worden verhoogd met: «steun voor werkloozen f 25.000 subsidie v/erkloozenkassen f 7000 ontvangst soheepvaartcongres f 200 totaal f 32.200. Deze meerdere uit gaven worden gedekt, o.rn. door meerdere bijdragen Rijkssubsidie steunverleening ad f 21.500, eveneens in totaal f 32.200. In aansluiting hierop deelen B. en W. ten overvloede mede, dat het onmogelijk is, 'dit jaar nog eenig buitengewoon werk te doen; de dekking van de hiervoren ge noemde uitgaven moet gevonden worden door inkrimping van de overige uitgaven. Hierna sluiting. Hoek. Vergadering van den gemeente raad. Aanwezig alle leden, uitgenomen dhr Jb. Pijpeling (St.-Ger.). Voorzitter, bur gemeester Mr J. A. van Tienhaven. Inge komen stukken. Goedgekeurde verorde ning op de Winkelsluitingswet van den Minister van Econ. Zaken en Arbeid. Schrijven van weth. P. Scheele, dat hij bedankt als lid van het orgaan belast met de steunregeling voor crisiswerkloozen. Verzoek van A. P. Berwald e.a., bewoners van den Noordhoek, om straatverlichting. Verwezen naar B. en W. om bericht en raad. Behandeld wordt een verzoek van M. Dieleman e.a. om een rioleering in de Langestraat of langs de Molendreef. Den gemeente-opzicihter zal om een plan ge vraagd worden. Aangenomen een voorstel van B. en W. om de winkelsluitingsverordening te wijzi gen in dier voege, dat de winkels des Za terdagsnamiddags tot 11 uur geopend mo gen blijven. Dhr J. Buize (S.D.A.P.) vraagt, waarom hier de winkels niet ge opend mogen zijn op Zondag. De voor- 1 zitter deelt mede, dat hier nimmer om veerzooht is. Dhm P. Scheele (A.R.) en J. A. Meertens (St.-Ger.) verklaren zich hier ook principieel tegen. Adhaesie wordt betuigd aan een verzoek van het gemeentebestuur van .Westdorpe, gericht tot den Minister van Binnenl. Za ken, inzake vreemde arheids'kr&cihten in deze streek. Verzoek van de N'ed. Ver. tot bevorde ring van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten, om een subsidie van i 10, wordt afgewezen. Voorstel van B. en W. om den huur prijs van het Vereenigingsgebouw voor een gebruik van tweemaal per week op f 40 en voor éénmaal per week op f 25 per jaar te stellen, wordt met algem. stemmen aan genomen. Aan de orde is nu een voorstel van B. en W. tot verlaging van den crisissteun. De heer Buize (S.D.A.P.) zou 'het zeer be treuren, als dit voorstel werd aangeno men, hij adviseert, dat bij den betrok ken Minister alsnog op meer steun zal worden aangedrongen. Weth. Scheele is van dezelfde meening, wijl het bedrag voor de menseheu met to hoog is, doch wijst er op, dat de gemeonte-financiën hun even wicht niet mogen verliezen. Hij kan er mee meegaan, om 'den steun tijdelijk niet te veriagen, wanneer B. en W. gemach tigd worden om de belastingen te verhoo- gen. Het voorstel van B. en W. wordt nu met algem. stemmen verworpen. Ontheffing van schoolgeld wordt ver leend aan G. Scheele, G. Meertens, Ch. Donze en J. P. Hamelink. De voorzitter sluit hierop de vergadering. Door stakers achtervolgd. Men meldt ons uit Heerlen: Te Visschers- weert bij Roosteren is Woensdagmiddag een Belgische arbeider, werkzaam aan het Juiianakanaal, in de Maas verdronken, toen hij deze rivier wilde overzwemmen. De man, een werkwillige, was op weg naar huis, toen hij door stakers werd achter volgd en mishandeld. Om aan zijn vervol gers te ontkomen begaf hij zich te water en is verdronken. De Nederlandsche en Belgische politie stelt een onderzoek in. Onaangenaam avontuur van drie Bossche marktkoop lieden. Gistermorgen om zes uur heeft op den Boschdijk te Eindhoven in de buurt van het Rijk.skrankzinnigengesticht een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Uit de richting Best kwam in flinke vaart aangereden de luxe auto van een ingezetene van Den Bosch, welke auto vol geladen was met markartikelen on die op weg was naar eon markt te Limburg. De marktkoopman G. J. de G., 29 jaar, chauf feerde; naast hem zat de 25-jarige G. W. v. d. H. en achterin bij de zeep de 31-jari- ge I. S., alle drie uit Den Bosch afkom stig. Plotseling hoorden de bewoners van den Boschdijk een geweldigen slag en toen men naar buiten snelde' vond men den auto zwaar beschadigd tegen een boom en voorts de drie genoemde personen, die allen tamelijk zwaar gewond naast den auto lagen. De bestuurder vertelde, dat zijn beide compagnons al eenigen tijd voor het on geluk gebeurde in slaap waren gevallen. Hij zelf was een 50-tal meters voor de plaats van het ongeluk eveneens plotseling door den slaap overmand en vond zich zelf een moment later naast den auto op den grond terug, nadat hij blijbaar in den slaap zijn stuur was kwijt geraakt, tegen een boom opgereden en al slapende door de voorruit gevlogen en langs den weg te recht gekomen was in de gelukkig droge sloot. Het ergst was er aan toe v. d. H., die eveneens in zijn slaap door de voorruit is geslingerd. Hij bekwam hevige wonden aan hoofd en handen, terwijl S. verschil lende ribben heeft gekneusd en verdere kleine verwondingen opliep. Meteorologisch instituut beschuldigd van economische sabotage. Naar de Fransche bladen uit Moskou vernemen, heeft een vreeselijke cycloon het district Kiew geteisterd. De straten van de lager gelegen stads wijken van Kiow werden in enkele minu ten in stortbeken veranderd. Verscheide ne huizen stortten in en begroeven de be woners onder hun ruïnes. Twee fabrieken hebben haar machines moeten stopzetten. De in het genoemde district aangerichte schade wordt op 30 millioen roebels ge schat. Naar aanleiding hiervan beeft zich een zeer karakteristiek feit voorgedaan. De bladen der geteisterde gebieden beschul digen het meteorologisch instituut van Kiew van „economische sabotage", wijl het de catastrofe niet voorspeld heeft, maar in zijn weerbericht slechts „hevige regens" heeft aangekondigd. Het meteorologisch instituut moet daarom volgens de Russische bladen vodr de gevolgen van de ramp verantwoorde lijk worden gesteld. Eensprongvan 8000 M. h o o g- t e. Gister heeft de jonge Fransche para chutist Machenau'd een nieuw wereld-re cord gevestigd, door van een hoogte van 7500 M. uit een vlieguig te springen. De sprong had een vlot verloop. Na 25 minu ten is de onverschrokken man veilig en wel geland. Het experiment had plaats even ten Zuiden van Chartres. Geduren de zijn daling is de parachutist 20 K.M. afgedreven. Het valscherm opende zich onmiddellijk. Tot dusver was de Belgische vlieger Coppens houder van het record, met 7000 meter.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6