No. 229 Vrijdag 1 Juli 1932 Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland rd. ffend bod lor Zeeland EERSTE BLAD. N.V. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. De Duitsche begrooting sluit ia ont- Belangrijkste Nieuws. ij tegen nadere rstrekt. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Ooee. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. «455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Par 3 maanden, franco sar peet, Lom» nummer* - - B Prijs der AdrertentlBn: 1l regels flJ20, elke regel meer 30 cL Bij nbonnement belangrijke korting. Theorie en practijk. Theorie en practijk kloppen niet altijd. Zeer sterk komt dit uit bij de Soc.-De- mocraten. v Er is misschien geen partij die meer over ontwapening spreekt dan de S.D.A.P. Van de regeering wordt geëischt, dat ze leger en vloot zal afschaffen en dat ze hier en in onze Indiën aan eventueele aanvallers gelegenheid zal geven onze vrijheid en zelfstandigheid aan te tasten. Alles, zoo heet het, is beter dan defen sie, verdediging. Wij moeten ons liever als makke schapen laten afslachten dan ons bestaan verdedigen, ons liever als slaven laten knechten dan eventueele aan vallen af te slaan of te voorkomen. Zoo is de theorie. Maar de practijk is een weinig anders. De practijk leertdat er misschien geen partij is die meer den mond vol heeft van strijd, van aanval en verdediging. Onop houdelijk worden de partijgenooten tot daadwerkelijk verzet als het moet, geprik keld. En het blijft niet bij woorden. In Duitschland voeren de Nat.-Socia- listen een groot woord en ze deinzen er niet voor terug hunne tegenstanders met „de wapenen der barbaren" te lijf te gaan. Ook de Soc.-Democraten ondervinden daarvan soms de treurige gevolgen. Maar wat doen nu.de Soc.-Democraten? Wordt nu alle defensie afgekeurd? Zegt men nu ook,dat alles beter is dan verde diging met geweld zoo noodig? Blijft men nu volhouden dat men door zelf te ontwa penen en een lijdelijke houding aan te ne men, vanzelf ook den tegenstander ontwa pent? Het zou althans consequent zijn als men zoo handelde, maarhet is niet zoo. „Het Volk" gaf dezer dagen een plaat waarop een Duitsche roode legerbende met vaandels en al was afgebeeld. Het is het z.g. IJzeren Front, welks leden er een speciale groet op na houden: de ge balde vuist rechtstandig omhoog. „De Duitsche sociaal-democratie stond er onder zal zich niet gelaten door de Hitler-benden laten afslachten." Dat is toch wat anders dan ontwape ning! In dit verband is ook van belang een uitspraak van den Belgischen socialisten leider Van der Velde, die zijn gehoor toe riep: „In een onzer buurstaten (Duitsch land) zullen communistische en socialisti sche arbeiders misschien morgen reeds verplicht zijn schouder aan schouder op de barricaden te strijden." Op de barricaden strijden. Schouder aan schouder met de com munisten. En dan toch ontwapenaars! DE CONFERENTIE TE LAUSANNE Fransche compromis-voorstellen. De Duitschers nemen met geen van deze genoegen. De zitting van het bureau der confe rentie, welke plaats had onder voorzitter schap van Mac Donald, werd tegen zes uur voor een uur geschorst. Tijdens deze onderbreking heeft Harriot zich onverwacht in gezelschap van zijn kabinetschef naar hotel Savoy begeven, waar hij een onderhoud had met den rijkskanselier en de Duitsche ministers. Dit onverwachtsch bezoek wordt alge meen aldus geïnterpreteerd, dat op voor stel van Engeland thans de laatste pogin gen zullen worden aangewend om een di recte overeenstemming tot stand te bren gen tusschen de Duitsche en Fransche re- geenng. De Fransche regeering zou, volgens me- dedeelmg van welingelichte Fransche kringen, thans het volgende voorstel heb ben gedaan: De Duitsche regeering ver plicht zich tot twee betalingen. De eerste betaling wordt verricht als bijdrage van Duischland bij de in het leven te roepen gemeenschappelijke organisatie voor den wederopbouw van Europa. De tweede be taling geldt als slotbepaling van Duitsch land voor de herstelbetalingen en zal ge daan worden bij de Herstelbank te Bazel. Op de basis van deze tweede Duitsche Gewoon tarief 34 cent per K.W.U. Vastrechttarief: vast bedrag per bewoonbaar vertrek en 7 cent per K.W U. Speciaal vastrechttarief voor de meest uitgebreide huishoudelijke toepassingen: 15% verhooging van het vaste bedrag en 5 cent per K.W.U. Enkeltarief Klein Kracht: naar gelang jaarverbruik van 24 tot 14 cent per K.W.U Dubbeltarief Klein Kracht: 's avonds 34 cent, overdag 14 tot 11 cent per K.W.U. Groot Kracht boven 1500 K.W.U. per jaar 11 tot 5 cent per K.W.U. betaling, hebben de Britsche en Fransche regeering zich gewend tot de Amerikaan- sehe met het voorstel dit bedrag te be schouwen als de slotbetaling van Engeland en Frankrijk voor de intergeallieerde schulden. De Amerikaansehe regeering zou, indien zij dit voorstel zou aanvaarden, haar vor deringen op de Britsche en Fransche re geeringen als voldaan beschouwen. Mocht de Amerikaansehe regeering daarentegen dit voorstel afwijzen, dan zou Duitschland verder verplicht zijn aan de Europeesche crediteurstaten die sommen te betalen, welke deze aan de Vereenigde Staten schuldig zijn. Van Duitsche zijde wordt gemeld: De pogingen om een overeenstemming over de annuleering der herstelbetalingen tot stand te brengen, zijn met grooten ijver voortgezet. Er zijn formules voorgesteld, maar er is nog geen overeenstemming be reikt, vooral omdat de Franschen den on- zekeren factor Amerika in het midden brengen, die daaruit ontstaan is, dat Was hington na de presidentsverkiezingen be slist geweigerd heeft, zich te laten betrek ken in de financieele uiteenzettingen van Europa. Van het begin af stonden de onderhan delingen op een basis van werkelijkheid, die nog geen conferentie over dit ontwerp gekenmerkt had. Daarop is reeds herhaal delijk gewezen. Men vroeg van de Duit schers geen onredelijke sommen meer en men vroeg alleen om geld, omdat men zelf veel aan Amerika te betalen heeft. Men verwachtte van de Duitschers bovendien geen betalingen, voordat zij weer daartoe in staat zouden zijn, dus zeker niet in de eerste drie jaren. Men was ook geneigd daarbij zijn gevoelens zooveel mogelijk te ontzien. De Franschen gaven den Duitschers de keus tusschen tweeerlei schuldbekentenis: een van zes millioen mark, waarvan het bedrag verlaagd zal worden al naar mate de Amerikanen afstand doen van hunne vorderingen, of wel van twee milliard met een safeguarding-clause, dat het bedrag zal worden verhoogd, al naar mate de Amerikanen betaling van oorlogsschuld zullen eischen. De Duitschers echter heb ben zich met groote volharding tegen deze regeling verzet. Zij willen nu een defini tief einde van de kwestie der betalingen wat hen betreft. Gisteravond heette het, dat Herriot een nieuw voorstel heeft gedaan, dat de zaak weer een gunstiger aspect geeft. Men zal weer een nachtbijeenkomst houden. Herriot vertelde, dat hij nog om 11 uur naar Parijs zou vertrekken naar het heet om met de Fransche regeering zijn nieuwe plan te bespreken en dat hij Zaterdagmorgen weer terug zal zijn, dat hij vervolgens Zondag weer naar Parijs ging voor de bijzetting van Briand en Maandagmorgen opnieuw hier zou zijn. Naar men verneemt, is het te verwach ten, dat Rijkskanselier Von Papen van daag of morgen voor eenige dagen naar Berlijn terugkeeren zal om den Rijkspre- sident en het Kabinet over den stand van zaken te Lausanne in te lichten. Da Duitsche bagraotlns. Binnenland. Diaconale conferentie te Goes. Buitenland. De Duitsche begrooting. De conferentie te Lausanne. Compromis voorstellen. Overstrooming in China. vangsten en uitgaven op een bedrag van 8.2 milliard mark. Dat is 1.2 milliard minder dan die van 1931 en 3.7 milliard minder dan die van 1930. De bezuiniging van 1.2 milliard, vergeleken met 1931, is het gevolg van een vermindering van 400 millioen op de oorlogslasten verschuldigd aan het buitenland, 200 millioen minder steunverleening aan de landen en 600 millioen bezuiniging op de overige rijks uitgaven. De omzetbelasting ia op grond van de noodverordening op 1.8 milliard geraamd, dat is 86 pet. meer dan te voren. De ge schatte inkomstenbelasting is verminderd met 21 pet., de vennootschapsbelasting met 60 pet., crisisbelasting met 57 pet., vermogensbelasting met 19 pet., tabaks belasting met 16 pet., bierbelasting met 35 pet. en spiritusmonopolie-inkomsten met 35 pet. De Rijksregeering is overtuigd, dat zij hierbij niet met alle mogelijkheden die zich in den loop van het jaar kunnen voordoen, rekening heeft kunnen houden. Overstrooming In China. Opnieuw wordt een gedeelte van China geteisterd door een overstrooming. In de provincie Sjoenan is het water meer dan vier meters gestegen. De oogst is geheel vernield en duizenden zijn zon der voedsel, terwijl hun woningen werden vernield. Het aantal slachtoffers wordt op ruim honderd geschat. De financieele maatregelen in Frankrijk. Volgens Havas bevat het financieele wetsontwerp, dat vandaag bij de Kamer ingediend zal worden, o.a. de volgende voorstellen: Verlaging van de militaire credieten met in ihet geheel 10 pet.; ver mindering met 5 pet. van de uitgaven voor de Staatsambtenaren, echter zonder sala risvermindering; uitbreiding van de be lasting op den omzet op de confectiebe drijven; belasting van de inleggingen bij de spaarbanken en verhooging van de in komstenbelasting. Op deze wijze moet 4 milliard van het deficit van 6M milliard gedekt worden. Cyrlel Buysss In den adelstand? Naar de N.R.Crt. meldt, doet in offi- cieele kringen het gerucht de ronde, dat Cyriel Buysse binnenkort door koning Al- bert in den adelstand zal worden verhe ven, met den titel van baron. Sommige Vlaamsche schilders als Courtens, Ensor, enz. werden reeds vroeger geadeld, maar het zou de eerste maal zijn dat ook een Vlaamsch litterator voor een dergelijke hooge onderscheiding in aanmerking komt. Economische wereldconferentie. Naar de diplomatieke correspondent van Reuter te Lausanne verneemt, staat het thans vast, de de economische wereld conferentie binnenkort te Londen zal wor den geopend. Mac Donald, die in het begin der vol gende week te Londen wordt verwacht, werkt thans reeds te Lausanne ijverig in de commissie van dertien, bestaande uit twee vertegenwoordigers van elke der zes mogendheden en 'hem zelf. Doel dezer commissie is het zoeken der richtsnoeren van den algemenen econo- mischen wederopbouw. Intusschen meldt een later Reuter-tele- gram uit Washington, dat de Amerikaan sehe senaat, na een rede van senator Borah, het voorstel om 40.000 dollar toe te staan voor het deelnemen van de Ver eenigde Staten aan een economische we reldconferentie heeft verworpen. Wel is een gelijke som toegestaan voor het deelnemen aan een monetaire confe rentie. De taalkwestie In België. In de kamerzitting jan gisteren werd met 80 stemmen (katholieken en libera len) tegen 12 fronters en 63 onthoudingen (socialisten en zestal liberalen) het wets voorstel goedgekeurd inzake de taalrege- ling bij het lager- en middelbaar onder wijs, nadat tevoren de artikels werden goedgekeurd in den geest, zooals door van Cauwelaert geëischt. 73, id. Black stelein 1014 >ol 616, sla perziken 12 3.54.5, ra- -13, rabarber 46, kroten eren 3, pioe- ladiolen 41 ie 1316, zu- ct., alles per van 29 Juni. Briand. rEVELT, 29/6 dam. !9/6 te Genua. >yd. is. 29/6 Point 7/6 v. Singa- lez. u Zeeland deelt :t laatst zullen jk 11 Juli a.s. ide handelaren bewaarloon ir. ,E, Voorzitter, cretaris. (2 lijnen) ;ques op >ssingen, ank 3 pCt. MMERS, BERICHT. van 1 Juli: telijke wind, >f betrokken, ler, iets zach- koeler. g 3 uur: 3 u.: 758. >ers:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1