a> V 4* Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtzaken W* van zijn rd. een Mi- meening Rondvraag. Dhr Mondee 1 be- i spreekt den allerbedroevendsten toestand voor de woonwagens. Die plaats is on waardig. De voorzitter zegt, dat hij deze zaak reeds lang in bespreking heeft met den Commissaris van Politie. De klachten zijn gegrond. Ontslag burgemeester. De burgemeester deelt nu mede, dat hij besloten heeft met ingang van Januari 1933 eer vol ontslag aan te vragen als burgemeester van Middel burg. Spr. stelt er prijs op, den Raad het eerst van dit besluit in kennis te stellen. In December hoopt Spr. zijn 65sten ver- Jaardag te vieren en met 1 Februari zou hij weer voor zes jaren moeten wor den herbenoemd. Spr. is er voor tijdig zijn ontslag aan te vragen. Dhr Heemskerk, als oudste lid van den Raad, noemt dit besluit een verras sing voor de Raadsleden, maar een onaan gename. Met groot leedwezen nemen wij hiervan kennis. We hadden er op ge rekend, dat de voorzitter nog vele jaren zijn werkkracht aan de gemeente zou wijden. Wij betreuren allen dit heengaan. Spr. vraagt, of de mogelijkheid nog be staat, dat de voorzitter op zijn besluit terugkomt. Nu reeds wil Spr. uitspreken, dat wij den voorzitter met groot leedwezen zien heengaan en hem zeer zullen missen, zoowel in de wijze, waarop hij het burge meestersambt vervulde als in het leiden der Raadsvergaderingen. (Applaus). De voorzitter dankt voor deze woor den en zegt nog, dat zijn besluit onher roepelijk vast staat. Hierna geheime zitting. Gewestelijke tarweorga- n i s a t i e. Wij vestigen de aandacht op een in dit nummer voorkomende adver tentie inzake de keuring en inlevering van tarwe. Zeeuwsche Voetbalbond. De wedstrijduitslagen van Zaterdag 25 Juni luiden: Afdeeling A: Colijnsplaatll—Kortgene II 12; Goesche Boys IIColijnsplaat I 2—2. Afdeeling B: KloetingeWolphaartsdijk 50; NieuwdorpWilhelminadorp 21. Afdeeling C: Hansweert III—H.V.V. 0—8; Waarde—Rilland II 2—3; Kruinin- gen II—Kapelle 1 0—1; Wemeldinge—Wit- Zwart 53; Ierseke II—Krabbendijke 01. Competitiestand afdeeling B: Wilhelminadorp 4 3 1 174 6 Nieuwdorp 4 3 1 1510 6 's H. Arendskerke II 3 2 1 1510 4 Kloetinge 4 2 11 177 5 Goes V 3 1 2 7—11 2 Wolphaartsdijk 4 1 3 9—24 2 Kapelle II 4—13 5—19 1 DE RADIODOKTER, steeds en over al te ontbieden. Thans lage afstandstarie ven. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Verpachting visscherij- perceelen. Gisteren en vandaag zijn te Middelburg verpacht verschillende vis- scherijperceelen. Naar ons wordt medege deeld waren de prijzen over de geheele linie ongeveer 30 pet. lager. Middelburg. Gisterenavond omstreeks 9 uur werd brand ontdekt in het achter magazijn van het Zeeuwsch Meubelhuis van den heer v. B- aan de Lange Gort straat. Van verschillende zijden kwam hulp opdagen en werden reeds smeulende en brandende matrassen in den tuin ge dragen om daar te worden gebluscht. Met emmers water werd intusschen het blus- schingswerk in het vertrek zelf aangevat, zoodat de brandweer, die met de magirus- spuit ter plaatse verscheen, geen water behoefde te geven, en zich kon bepalen tot een grondig onderzoek of er nog ver der gevaar aanwezig was, waarbij rook- maskers goede diensten bewezen. De eerste wekelijksche belichting van het Raadhuis op Woensdagavond, trok gisterenavond mede door het heer lijke zomerweer groote belangstelling. Goes. In dit nummer vindt men een ad vertentie van „De Bijenkorf" inzake een gratis-reis naar Brussel. Deze reis is be paald op Woensdag 27 Juli a s. De voor waarden waarop aan deze gratis-reis kan worden deelgenomen zijn vermeld in een circulaire, die bij de directie van „De Bijenkorf" gratis verkrijgbaar is. Men zie verder de advertentie in dit nummer. Kruiningen. Woensdagmorgen is een aanvang gemaakt met het leggen van den ondergrondschen kabel voor de electri- citeit. Een tweetal ploegen van elk 18 man zijn te Hansweert bezig, zoodat dit weer eenige weken werkverruiming geeft. Koudekerks. Vrijdagmorgen om 9 uur zal een spoedeischende raadsvergadering worden gehouden. Agenda: Bouwvergun ning Flipse-van den Berge. Aardenburg. In de Gemeenteraadsver gadering deelde de voorzitter mede, dat de minister vein Economische Zaken en Arbeid het gemeentebestuur toestemming heeft verleend, om met de firma Dexlée te Brugge in onderhandeling te treden, ten einde gas uit die gemeente te betrekken. Deze toestemming is een uitkomst voor de gemeente, daar ze zich verheugt in een gasfabriek, die zwaar in de schuld zit. Het gas zal waarschijnlijk via Sluis, dat reeds voor den oorlos gas uit Brugge be trok, geleverd worden. Thane zal ook bin nen afzienbaren tijd de P. Z. E. M. haar intrede in deze gemeente kunnen doen. De raad besloot verder tot verbetering van de traverse door de gemeente. Veere. Woensdagavond kwam de Raad in spoedeischende vergadering bijeen. Af wezig dhr Dekker. Burgemeester H. Dron- kers presideerde de vergadering. De notulen der vorige vergaidering wer den goedgekeurd en geteakend. Ingekomen een schrijven van Ged. Sta ten over wijziging begrooting 1932 betref fende opbrengst verkochte gemeente-eigen dommen. Verder een schrijven van Ged. Staten over het terugbetalen van de waar borgsom groot f 600 door 't bestuur der Bijz. school. Ged. Staten deelen mede, dat hier geen verandering van inrichting, doch nieuwbouw betreft en wenschen dat deze som wederom aan de gemeente wordt uitgekeerd. B. en W. stellen voor stappen ten dien einde te doen, wat met alg. st. wordt goedgevonden. Voorts is ingekomen een schrijven van den Polder Walcheren inzake de afwate ring begraafplaats. Maandagavond is ook een schrijven ontvangen van dhrn Kasse en de Nood, die er over klagen, dat er ook rioolwater in komt. B. en W. hebben den gemeente-opzichter belast dit nader te onderzoeken en stellen voor deze zaak tot nader advies uit te stellen. Aldus beslo ten. Schrijven van den Minister van On derwijs dat voor Hooger onderwijs f 7 te veel is betaald en terug kan worden ont vangen. De commissie, belast met het plan ge meentebarak voor besmettelijke ziekten, deelt den Raad mede, van den Minister vergunning te hebben ontvangen, gezien de slechte tijdsomstandigheden, tot nader tijdstip genoemde bouw uit te stellen Een schrijven van de gemeente Vrouwepolder over opheffing der scholen voor openbaar lager onderwijs; gevraagd wordt op welke voorwaarden het Gemeentebestuur alhier de schoolgaande kinderen wenscht te ont vangen. B. en W. wenschen hierover na der te confereeren. Schrijven ingekomen van het Prov. bestuur inzake vermeerder de kosten Middelburg-Veersche straatweg, groot f 3000. B. en W. hebben hierover onderhandeld met goed gevolg, inzoover dat Ged. Staten den Raad hierin willen tegemoet komen door f 1250 hieraan bij te dragen. Er blijft dus nog f 1750 over voor de gemeente Veere. Daar de over schrijding speciaal kwam door onteige ning op grond van de gemeente Veere, stellen B. en W. voor zich bij de over schrijding neer te leggen op voorwaarde, dat de Prov. Staten helpen willen met de financiering van het genoemde bedrag. Aldus met alg. st. besloten. De gemeente Veere is verplicht gesteld de vliegloods, bij haar in gebruik, tegen brand te verzekeren. B. en W. stellen voor aldus te doen bij de Verzekerings-Mij. „Koninkrijk der Nederlanden" te Den Bosch, aangezien deze het goedkoopst is. De kosten zullen ondergebracht worden bij de restauratiekosten. Het Prov. bestuur deelt mede accoord te gaan met 't auto-tarief Veere-Middel- burg van 50 cent enkele reis en 60 cent retour. Schrijven van het bestuur der Bijz. school, dat het gemiddeld leerlingenaantal over 1931 heeft bedragen 77 Yi, zulks in verband met uit te keeren voorschot. De commissie Dekker, belast met het nazien der rekening Godshuis, brengt bij monde van dhr Gideonse verslag uit en stelt voor na een kleine wijziging de reke ning goed te keuren, waartoe met alg. st. wordt besloten. De voorzitter dankt de commissieleden en roept bij voorbaat hun hulp in de toekomst in. De P. Z. E. M. deelt den Raad mede, dat zij de kabel in de Wagenaarstraat wenscht te leggen, maar dat zij een zekere garantie verlangt, n.l. dat de stroomver bruikers van vijf perceelen een stroom waarde zullen afnemen van 7 pet der ge maakte kosten, in totaal f 520 per jaar. 4 personen willen hierop ingaan en om de vijfde aansluiting te verzekeren stellen B. en W. voor het slachthuis te electrificee- ren. Hiertegen was geen bezwaar en al dus werd besloten. Dhr L. Mersie verzoekt ontheffing van schoolgeld, omdat hij reeds zeven maan den werkloos is. B. en W. hebben geen vrijmoedigheid hierop in te gaan en wil len afwijzend beschikken. Aldus besloten. Ingekomen is een schrijven van Van der Hooft, Minnebo, De Buck en Stoel, die klagen over ondragelijke stank, veroor zaakt door de rioleering. Dhr Castel drukt zijn spijt uit, dat ge noemde heeren zich niet tot B. en W. rechtstreeks hebben gewend. Hij wil niet ontkennen, dat er reden is voor klacht; de groote fout schuilt hierin, dat het door spoelen met zeewater eenigszins achter wege is gebleven. Hij wil de fout herstel len, door hierop beter te letten en verder de uitwerking hiervan af te wachen. Aldus goedgevonden. Als punt 2 stond op de agenda: vast stelling verordening betreffende het ver- leenen van drankvergunning en verloven A. Het voorstel van B. en W. om de con cept-verordening na advies van de Ge zondheidscommissie aldus aan te nemen, wordt met alg. st. goedgekeurd. Ook punt 3, n.l.: vaststelling verordening als bedoeld in Art. 10 der Drankwet wordt volgens concept aangenomen. Punt 4 der agenda: eindwijziging be grooting 1931, te weten een zeer geringe overschrijding hiervan, wordt met alg. st. aangenomen. Een verzoek ontvangen van dhr D. de Voogd om het door hem gekochte stukje grond op naam van de wed. Midavaine te zetten vindt geen tegenkanting. 1 B. «n W. stellen verder nog voor dhr Willeboordse aan te stellen om ambtelijke plichten inzake wanbetalers te vervullen. Wordt goedgevonden. Ook wordt goedgevonden aan Mej. Francke, bewaarschoolonderwijzeres, met het oog op haar 65sten jaardag een grati ficatie van f 5 te doen toekomen. Rondvraag. Dhr Blind deelt mede, dat in het kanaal sedert enkele dagen een kadaver heeft gedreven, wat met het oog op de badende kinderen verwijderd had moeten worden. Is het niet mogelijk, aan den Waterstaat te verzoeken hiervoor in het vervolg zorg te dragen? B. en W. zul len hieraan voldoen. Verder wil hij plaatsing van een Ver bodsbordje aan den Zeedijk bij Mathijsse voor de Vreemdelingen, daar deze anders bij verder voortgaan toch op verboden ter rein stuiten; hij wil hun die moeite be sparen. Na eenige discussie wordt beslo ten, daar de commandeur der mijnen- loods wel genegen is een bord te plaatsen, mits de gemeente hierover toezicht wil houden, hierover met hem te spreken. Dhr Gideonse vraagt, hoe het met de werkloosheid staat. De voorzitter deelt mede, dat op het oogenblik geen werk- loozen zijn ingeschreven en deelt naar aanleiding van een tweede vraag van dhr Gideonse mede, dat over het te werk stel len bij toerbeurt aan het stadhuis geen klachten gehoord worden. Dhr Simonse trekt zijn vraag over het schoonmaken der rioleering te Zandijk in, daar deze op een misverstand berust. Dhr Wouters informeert nog, of Dhr W. de Buck nog geen vergunning heeft tot verbouw van zijn voorgevel, daar deze ge vaar zal gaan opleveren. De voorzitter deelt mede, dat het lange oponthoud eigenlijk aan dhr de Buck zelf te wijten is, daar hij niet genoeg actief hierin was. Er is echter een oplossing met monumen tenzorg verkregen. Daarna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dinteloord, E. Schimmel te Ameide en Tienhoven. Tb Poortugal, F. A. van der Vlies te Gasselte. Bedankt voor Randwijk, J. Ronge te Hoog-Blokland. Voor Mijdrecht, N. v. d. Snoek te Veenendaal. Geref. Kerken. Beroepen te Wolvega, G. Smeenk te Blokzijl. Te Wilnis en te Oudega (W.), D. Veenhuizen, cand. te Groningen. Rem. Broederschap. Beroepen te Meppel, J. N. v. Kooten te Boskoop. Geslaagd aan de Universiteit te Utrecht voor het candidaats-examen ge neeskunde, dhr A. I. Vos te Nieuwdorp. Te Oostburg zijn aan de Rijkskweek school geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames: M. J. S. Leen- houts te Schoondijke, J. Lok te Terneuzen, J. van Male, N. S. Risseeuw en S. E. Ris- seeuw te Oostburg. Voor het eindexamen handenarbeid zijn geslaagd dhrn: P. J. G. A. Breur te Dordrecht, A. Luteijn te Sluis, J. Meeuse te Waterlandkerkje, J. de Pauw te Bres- kens, M. van Strien te Groede, P. Ver- hage te Zuidzande en J. Wage te Sluis. Te Oostburg zijn geslaagd voor het eindexamen H.B.S. (afd. A.) A. I. Brak man, I. Luteyn en P. J. Wottiez. Geslaagd aan de technische hooge- school te Delft voor het candidaats-exa men voor scheikundig ingenieur mej. A. G. Buijze te Terneuzen. Voor het eindexamen Handelsdag school te Bergen op Zoom is geslaagd I. van Sas te S t. M a a r t e n s d ij k, Geslaagd voor het candidaatsexa- men scheepsbouwkundig ingenieur de heer W. Jonker te Vlissingen. De onbewaakte overweg. De sneltrein, die gistermiddag om 4,20 uur uit Heerlen naar Den Haag vertrok, kwam onder Spaubeek op een onbewaakten over weg in botsing met een auto, welke tal van meters meegesleurd werd. Hulp was spoedig ter plaatse. De man, die de auto bestuurde, werd totaal vermorzeld. Later is het lijk herkend als van een zekeren Jansen uit Schimmert. Met de kassa er van door. Te Sassenheim is gisternacht ingebroken in de manufacturenzaak van den heer Meiman. De dieven hebben een electrisch werkend kasregister ter waarde van f 1000 met den inhoud daarvan, zijnde f120, meegenomen. De politie is de daders nog niet op het spoor. Goederen uit faillieten boedel. Te Roosendaal werd op verzoek van de politie te Bergen op Zoom een reiziger van een firma in Overijsel aan gehouden, die per auto goederen uit een faillieten boedel uit Bergen op Zoom had meegenomen om deze naar zijn patroon in Overijsel over te brengen. De goederen werden in beslag genomen en ter be schikking gesteld van de politie te Ber gen op Zoom. De gevaren van een kat. In het gezin van den landarbeider T. de G. in den Middelpolder onder Nieuwer-Am- stel heeft een Jong poesje spelenderwijs het 1%-jarig zoontje dusdanig in een der oogen getroffen, dat dit lichaamsdeel ernstig werd gewond, zoo, dat voor het behoud wordt gevreesd. Wreedheid tegen een kind. Voor den politierechter te Bath versche nen gisteren een rijwielhandelaar van 57 jaar en een vrouw van 30 jaar onder aan klacht van verwaarloozing van een meis je van 9 jaar, het dochtertje van de vrouw. De vereeniging tot bescherming van kinderen had een klacht tegen de beide menschen ingediend omdat zij het kind vier jaar lang ten huize van den rijwielhandelaar verborgen hadden ge houden. In al die jaren was het meisje de deur niet uit geweest. Zij sliep des nachts op twee aaneengeschoven stoelen, die haar geen ruimte lieten om zich ten volle uit te strekken. Een dokter die het meisje onderzocht had verklaarde, dat het kind een erge verkromming van den ruggegraat had. Het motief voor het ver bergen van het kind was, dat men tegen over den huiseigenaar haar bestaan wilde verheimelijken. Vanoplichtingverdacht. Bij de politie in Aken heeft zich aangemeld de nog jeugdige ongehuwde H. D. uit Kerkrade, zich noemend directeur van de commanditaire vennootschap „Eigen Huis in Nederland", gevestigd te Nijme gen, verdacht van het plegen van oplich tingen, c.q. verduisteringen. Zijn opspo ring was, zooals gemeld, door den com missaris van politie in het Algemeen Politieblad gevraagd. D. is in verzekerde bewaring in het Polizeiprasidium gesteld. Hij ontkent alle schuld. Brandstichters ;gearres- teerd. In Midden-Brabant heeft de po litie de hand gelegd op een viertal per sonen, die verdacht worden betrokken te zijn bij verscheidene brandstichtingen, die den laatsten tijd in de omgeving van Tilburg hebben plaats gehad. Voor den officier van justitie te Breda, zijn reeds enkele bekentenissen ten aanzien van boerderij en magazijnbranden losge komen. Men acht het niet uitgesloten, dat de bende ook meer weet van talrijke bran den, die in de streken van Eindhoven en Oss hebben gewoed. De recherche en po litie uit betrokken plaatsen zijn thans, volgens De Tijd, met elkaar in contact getreden teneinde te pogen volledig licht te werpen op de geheimzinnige branden, welke de laatste maanden in verscheidene plaatsen aan Midden-Brabant en Oostelijk Noord-Brabant onrust onder de bevolking hebben gebracht. Dierenmishandeling. Te Oss hebben zich de laatste dagen eenige gevallen van ergerlijke dierenmishandeling voorgedaan. Er werd aangifte gedaan, dat bij1 een hond de tong was uitgesneden. Van eenige andere honden waren de oogen uit gestoken. Ongelukken. Te Raamsdonk is 't eenjarig zoontje van den landbouwer v. d. W. uit zijn wieg gevallen en heeft zijn hals gebroken. Het kind was onmiddellijk dood. Bij het baden verdronken. Te Waalwijk is Dinsdagavond de 19-jarige De G. uit Rotterdam bij het baden ver dronken in de Maas. Op het nippertje aan den dood ontsnapt. Gisterenmiddag kwam een vrouw in zeer opgewonden toe stand den verkeersagent, die te Amster dam op de Keizersbrug stond, vertellen, dat zij een meisje met haar fiets de Blaak in had zien rijden. De agent, de heer J. Anker, verliet on middellijk zijn post. De vrouw wees hem de plek, waar het meisje ongeveer te water was geraakt, doch daar was niets meer te zien. De agent bedacht zich echter geen oogenblik, ontdeed zich van helm en uniformjas en dook in het water. Er volgden enkele seconden waarin het samengestroomde publiek in angstige spanning wachtten op de dingen, die komen zouden. Een zucht van verlich ting ging door de menigte toen even later de agent boven kwam met het meisje onder den arm Men hielp den kranigen redder en zijn last op den kant waar men onmiddellijk aan het werk trok om het meisje, dat in bewusteloozen toestand verkeerde, bij te brengen. Na eenigen tijd keerden de levensgeesten terug en kon men haar naar het politie-bureau aan de Groote Paauwensteeg brengen. Ook haar redder is daar heen gegaan om zich van droge kleeren te voorzien. Het meisje, de 14-jarige D. v. D. uit de Wilgenstraat had oogenschijnlijk geen letsel gekregen en is naar huis gebracht. De wapensmokkelarij. Om trent het smokkelen van wapens naar Duitschland verneemt „Vaz Dias" nog: Ook de Duitsche grenspolitie was reeds eenige weken ingelicht, dat wapens uit België naar Duitschland werden gesmok keld. In België zouden groote bestellin gen gedaan zijn ten behoeve van een politieke partij. Aanvankelijk bleek het plan te be staan, die wapens en munitie in kleine vrachtwagens en auto's te brengen tot dicht bij de Belgische, Duitsche en Lu- xemburgsche grens. De grenswachten al daar bleken echter spoedig ingelicht, zoo dat naar nieuwe uitwegen gezocht werd, o.a. te Vaals. Het complot is daarbij sys tematisch te werk gegaan en had in een breede strook langs de grens handlangers aan wie pakketten werden afgegeven, die dan des nachts over de grens gebracht moesten worden naar een bepaalde ver zamelplaats op Duitsch gebied. De te Vaals gesignaleerde auto was een Neder- landsche en droeg het nummer H 32581, een Zuid-Hollandsche dus. Deze wagen is in den nacht van Dinsdag op Woens dag nabij de grens teruggevonden door de politie. Alle wapens en munitie waren evenwel verdwenen. Vier geheime zenders te Almelo. De gemeente Almelo en om geving beleeft, aldus „De Telegraaf", thans een radio-ruzie in eigen kring. Er is op het gebied van de geheime zenders een ware concurrentie ontstaan. Minstens vier personen of groepen zijn momenteel in het bezit van een eigen zender. Het is nu zoover gekomen, dat de geheime zenders elkaar op de golflengten kruisen en in den aether vroolijk achterna zitten, waarbij de zender met de grootste zend- kracht het natuurlijk wint. Het schoon ste oogenblik hebben de luisteraars te Almelo en wijde omgeving beleefd, toen des middags tusschen 12 en 2 uur uit gezonden werd vanuit het politiebureau, met den kort geleden in beslag genomen geheimen zender om dezen te beproeven en tevens om het publiek, dat nog twij felde of werkelijk een uitzend-installatie in beslag genomen was, te bewijzen, dat de politie inderdaad een zender buitge maakt had. Terwijl de omroeper van den origineelen geheimen zender bezig was zijn groeten te doen aan de diverse luis tervinken, die dien geheimen zender er ook al op nahoudt en die geregeld hun bijdragen zenden in geldelijke contribu ties, gramofoonplaten of natura en voorts op de manier van de stations in het bui tenland reclame maakte voor den Alme- loschen winkelstand bruisten plotseling de melodieuze tonen van „Geschichten aus dem Wienerwald" door den aether. Dat was de geheime zender vanuit het Alme- losche politie-bureau, die den omroeper van de reclame het zwijgen oplegde en de lucht in beslag nam. Op verzoek werd ook nog het populaire Kovacs Lajos-plaat- je vanuit het politiebureau gegeven en daarop liet zich een beschaafde stem hooren, die in onberispelijk Nederlandsch aan de verraste luisteraars vertelde, dat op het politie-bureau uitgezonden werd en dat hulde toekwam aan de Almelosche politie voor het feit, dat zij den gehei men zender in beslag had weten te ne men. Voorts werden de heeren geheime uitzenders ernstig gewaarschuwd hun bij de wet verboden liefhebberij te staken, daar het einde van het liedje zou zijn, dat zij toch aan het kortste eind zouden trekken. Deze omroeper was niemand minder dan de Ambtenaar van het Open baar Ministerie bij het Kantongerecht te Almelo. Mr De Muinck Keizer. Nauwelijks had hij het laatste woord gesproken en afscheid genomen van het Almelosche publiek, of zender nummer twee kwam aan het woord en braveerde de pas gegeven waarschuwing door de Almelosche lucht te vervullen met de schoone accoorden van een Strauss-pot- pourri, terwijl tenslotte aangekondigd werd, dat deze week met niet minder dan drie geheime zenders uitgezonden zal worden. Verder werden de hartelijke groeten gedaan aan de luistervinken, die in grooten getale dit geheime zendbedrijf steunen. Zelfs hebben eenige advocaten te Almelo den omroeper van den gehei men zender, die terecht zal moeten staan omdat bij hem een zend-installatie in beslag genomen is, aangeboden hem gra tis te verdedigen. Toegang tot Ameland ge blokkeerd. Gistermorgen is de veer- dam te Holwerd (Fr.) op last van den mi nister van Waterstaat gesloten voor alle verkeer, dat geen gebruik maakt van den rijksveerdienst op Ameland. Bij den toegang van de land- en zee zijde van den veerdam stonden gistermor gen rijksveldwachters en marechaussees voor controle. Zij maakten proces-verbaal op tegen personen, die zich zonder kaart van den rijksveerdienst op den veerdam begaven. Met de particuliere veerdienstonder nemingen arriveerde een 80-tal passagiers van Ameland, waaronder de loco-burge meester en de gemeente-secretaris van het eiland, de voorzitters der vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer te Nes en Hol- lum en verschillende vooraanstaande per sonen van Ameland. Toen zij> zicih van den aanlegsteiger op den veerdam begaven, werd ook tegen hen proces-verbaal opge maakt. Alles had een zeer ordelijk verloop. Op Ameland wordt krachtig gewerkt om de intrekking der genomen maatregelen te krijgen, daar men hierin een extra be lasting en een beknotting van de rechten der Amelanders ziet, daar de tarieven voor personen- en vrachtvervoer van den door de N.V. Wagenborg's passagiersdiensten te Delfzijl gepaohten rijksveerdienst aan merkelijk hooger zijn dan die der Ame lander veerdienst-onderneming motorschip „Friesland". Valsche rijksdaalders. Een 37-jarige werkelooze goudsmid te Amsterdam werd in Februari gearresteerd wegens valsohe munterij. Hij was sinds kort te Amsterdam woonachtig en in zijn vroegere woonplaats, Apeldoorn, werd hij van hetzelfde feit verdacht. De Amsterdamsc'he rechtbank veroor deelde den man gisteren wegens valsche munterij hij had valsche rijksdaalders aangemaakt en uitgegeven tot een ge vangenisstraf van een jaar en drie maan den met aftrek van vier maanden preven tief. Het O.M. had anderhalf jaar met aftrek van vier maanden geëischt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3