No. 228 Donderdag 30 Jnni 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland GIJ DWAAS WW VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Buitenland. f e uTl lTeTcTn" TO) Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3,-r Losse nummers 10.09 Prijs der Advertentiën: 1regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. De autonomie een kostelijk goed. Terecht is er door Mr Wendelaar in de jaarvergadering van de Vereeniging Ne- derlandsche Gemeenten aan herinnerd, dat de autonomie der gemeenten als een koste lijk goed is te beschouwen. Dat mag vooral in dezen tijd niet uit het oog worden verloren. Alle gemeenten ondervinden den druk van den crisistijd. Van de gemeentebestu ren wordt veel gevergd en in vele gevallen is hulp van de regeering onvermijdelijk. Het is te begrijpen, dat als de regeering financieelen steun verleent, zij recht van medespreken eischt. Een grootere centra lisatie brengt echter vanzelf mede een ze kere inbreuk op de zelfstandigheid der ge meenten. Men vergete echter niet zoo waar schuwde Mr Wendelaar dat de auto nomie een kostelijk goed is èn voor de gemeenten èn voor de regeering. De ge meenten zouden verzinken tot onbeteeke- nende grootheden, wanneer zij zouden worden verlaagd tot agenten van de rijks- regeering. Inderdaad, de gemeentelijke autonomie is een kostelijk goed. Daarom moet ook het mogelijke worden gedaan om deze te bewaren. In de eerste plaats door de gemeente besturen. Er zijn gevallen, dat men het dubbel en dwars verdient, onder curateele te wor den gesteld. Als de gemeentebesturen er maar op los leven en verzuimen de tering naar de nering te zetten, dan moeten zij zich niet verbazen als ze aan banden wor den gelegd. Maar ook de regeering en de andere autoriteiten moeten hierop bedacht zijn. Handhaving van de autonomie is niet altijd mogelijk. Ingrijpen kan soms nood zakelijk zijn. Toch moet hierbij; groote voorzichtigheid worden betracht. Het is van 'groot belang als daar is een breede kring van mannen, die zelf weten te handelen, die de verantwoorde lijkheid van hunne daden durven dragen, 'die nog ruggegraad genoeg bezitten om niet achter anderen weg te kruipen. Daar in schuilt 'een stuk volkskracht, dat van 'groot belang is. En naarmate de gemeentelijke autono mie meer wordt aangetast, gaat er ook meer volkskracht verloren. Wij hebben in dezen tijd allerminst be hoefte aan marionetten, aan ledepoppen, die dansen als er van hoven, ofvan heneden aan de touwtjes wordt getrokken, maar aan mannen van stavast, 'die zelf het hooger gezag eerbiedigen, maar die ook het hun geschonken gezag handhaven. De Herstel-conferentie te Lausanne. Over de besprekingen te Lausanne wor den de meest tegenstrijdige berichten ver spreid. Nu eens heet bet dat de toestand critiek is en dan dat er toch werkelijk wel eenige reden is voor optimisme. Als vaststaand kan wel worden aange nomen, dat men na al de gevoerde onder- Vrij naar het Engelsch. In het privé kantoor in Queen Victo ria Street zaten Barker en Torrance te praten, ofschoon het gewone sluitingsuur al geruimen tijd verstreken was. „Nu, dat is dan afgesproken", zei Tor rance. „Drane komt de volgende week bij jou. Ik ben blij, dat ik aan Drane dacht. Hij is een buitengewoon handige kerel, en om eerlijk te zijn Torrance lachte opgeruimd „er is hier niet genoeg voor hem te doen. Clement deed zijn best om het opschrift op het koperen bord aan de voordeur waar te maken, maar nu hij op reis is, is er van dat ingenieursbedrijf niet veel overgebleven. Het gaat mij te langzaam en ik heb genoeg te doen met mijn maatschappij en de metaalmarkt". „Je verwacht dus, dat mijnheer Cle ment nog wel een poosje weg zal blijven?" „Maandag kreeg ik een brief van hem, waarin hij sprak over drie jaar. Het ver restte me wel een beetje, maar hij is na tuurlijk vrij om to doen zooals hij ver handelingen nog niet veel verder is dan bij het begin. In de zitting van gisteren heeft Mac Donald rapport uitgebracht over het re sultaat der tot nu toe gevoerde vertrouwe lijke besprekingen. Dit verslag is later door de Engelsche delegatie gepubliceerd. Er blijkt uit, dat Duitschland zich be reid heeft verklaard, actief mede te wer ken aan den wederopbouw óp zekere voor- waadden die vooral ten doel hebben een wijziging van 'de 'bepalingen van het verdrag van Versail les, waardoor Duitschland gebracht is in den toestand van een natie van mindere rechten. Mac Donald gaf voorts nog een toelich ting over de verklaring voor het uitstel van de betaling voor de schadevergoeding voor den duur van de conferentie. Mac Donald zeide, dat hij niet kon mededeelen, dat volledige overeenstemming bereikt is, doch hiji gelooft toch, dat in zekeren zin overeenstemming is 'bereikt over sommige punten waarbij het rapport van de des kundigen van Bazel tot grondslag is ge nomen. Een bespoediging der beraadslagingen wordt noodig geacht, daar verschillende gedelegeerden eerlang moeten vertrekken. De verklaring van Von Papen. De verklaring van Rijkskanselier Von Papen is door de Londensche 'bladen met groote opschriften voorzien, zooals „Duitschland verklaart een herstelschuld- ultimatum", of de „Bom van Duitschland te Lausanne." De „Evening Standard" verklaart, dat de Duitsche verklaring het feitelijke einde der conferentie van Lausanne beteekent. Met den eisoh eener revisie der ontwape ningsbepalingen van het Verdrag van Ver sailles heeft Von Papen de citadel der Prans'che politiek, n.l. de heiligheid der verdragen aangevallen. Kans op overeenstemming Gisteravond liepen te Lausanne geruch ten, dat men bezig was in de kwestie van de schadeloosstelling tot overeenstemming te komen, doordat de Duitsc'hers bereid zouden zijn een bepaalde som te 'betalen. Men sprak 'bijvoorbeeld van drie milliard Mark., Laat in den avond echter werd vanwege de Duitsche delegatie meegedeeld, dat deze berichten volkomen uit de lucht gegrepen waren. Het eenige wat om elf uur te Lau sanne omtrent de vergadering, die nog steeds voortduurt, bekend was, was een uiting van de Engelsche delegatie, dat de dingen iets beter gingen. De Ontwapeningsconferentie te Genève. Gisteren gingen te Genève geruchten, oat de gemeenschappelijke 'besprekingen tusschen de Amerikaansche, Engelsche en Fransche delegaties op de ontwapenings conferentie morgen weer hervat zullen worden. In den loop van den middag had de aangekondigde bespreking tusschen sir John Simon en gezant Gibson plaats, waarbij de Engelsche minister van buiten- landsche zaken 'Gibson inlichtte, omtrent de houding van .het Engelsche kabinet ten opzichte van Hoover's voorstel. De Engelsche minister moet daarbij; te kiest en op mijn woord, hij heeft wèl ge- kozenl Ik begin hem al te benijden. Niets evenaart het vrije buitenleven, Barker, en als ik al mijn geld verlies in die stad, die je haast doet stikken en ik zal het ver liezen dan trek ik weer de wildernis in. Ik wil gelooven in God en menschen, maar hier schijnt dat geloof, als alle be tere gevoelens, verstikt te worden. Ik heb de geldkoorts. En wat is het nut van dat alles, Barker van dat eeuwig koopen en verkoopen en geld bij elkaar schra pen?" „Een man moet vooruit komen in de wereld", zei Barker. „Rijker worden dan zijn medemenschen bedoel je?" „Als je het zoo wil noemen. Wat zou een man anders moeten doen?" „Maar als je nu genoeg hebt?" „Wat noem je genoeg?" „Ik wou, dat ik je die vraag kon be antwoorden, Barker. Maar ik vind het een verkeerd doel voor ons leven, of schoon ik het zelf ook nastreef. Ik ben pas veertig, maar Londen geeft me een gevoel, of ik al diep in de zestig ben, ter wijl ik daar buiten soms meen even in de twintig te zijn. Heb je ooit zelf het vleesch, dat je at, geschoten?" „Ik heb nooit een maaltijd genuttigd, waarvoor ik niet zelf gewerkt had". i kennen hebben gegeven, dat Engeland Hoover's voorstel als „discussiabel" be schouwt. Waarschijnlijk zal 'die conferentie in Juli haar werkzaamheden voorloopig ten einde 'brengen met het nemen van enkele besluiten over -die vraagstukken, waarover tot nu toe overeenstemming is verkregen. Dan zal 'de conferentie met vacantia gaan, misschien tot October of November. Intusschen zullen in de commissie de be sprekingen worden voortgezet ter voorbe reiding van het latere werk der confe rentie. Groote overstroomingen in Roemenië. Sedert drie dagen, aldus meldt Wolff uit Boekarest, komen in heel Roemenië groote overstroomingen voor, die in het bijzonder in het gebied' van de Moldau groote verwoestingen aanrichten. De stad Jassy is geheel van de buitenwereld afge sneden. Er moeten veel dooden zijn. Al leen in het district Jassy wordt het intal dakloozen op 15.000 geschat. China en Japan. Volgens te Moskou ontvangen berichten uit Sjanghai, zou de Ghineesche pers me- dedeelingen bevatten over de voorberei ding van een Japansch plan, voor een in val in Noo-rd-Ghina. Japan zou volgens deze berichten voornemens zijn, troe pen ter beschikking van de Mantsjoerij- sche regeering te stellen, om Sjanhai- kwan te bezetten en onlusten te Tientsin en Peking te organiseeren, die als voor wendsel zouden kunnen dienen voor Ja- pansche troepen om in deze steden in te grijpen, ter bescherming van Japansche onderdanen. Op deze wijze zou de Japan sche regeering de volkenbondscommissie na haar terugkeer voor een voldongen feit willen stellen. Sprinkhanenplaag op Sardinië. Op Sardinië hebben volgens Reuter reus achtige zwermen sprinkhanen groote schade aangericht. Het spoorwegverkeer werd opgehouden, daar de sprinkhanen zich op de spoorstaven hadden genesteld, zoodat uit vrees voor ontsporing de trei nen langzaam moesten rijden. De insecten zijn uit Noord-Afrika afkomstig. De geruischlooze dood. In Engeland is een uitvinding gedaan, die groot opzien gebaard heeft en bijzon dere interesse heeft teweeg geroepen. Een officier heeft n.l. een instrument gecon strueerd, dat het geluid van een schot zoo danig dempt, dat men reeds op 5 meter afstand niets meer hoort. Op de uitvin ding is bereids patent genomen. Men stelle zich de noodlottige gevolgen van deze uitvinding voor. Moordenaars krijgen een wapen in de hand, met het welk zij op veiligen afstand kunnen doo den, zonder ervoor te behoeven vreezen, dat de exploisie van het schot hen ver raadt. Een andere mogelijkheid: een op tocht marcheert door een straat. Plotse ling vallen de menschen in rijen gelijk De burgemeester van Middelburg, de heer P. Dumon Tak, heeft in de gisteren ge houden Raadsvergadering medegedeeld, dat hij voornemens is met ingang van Januari 1933 eervol ontslag te vragen. ten gronde, gedood, zwaar gewond. Nie mand heeft wat gehoord, geruischloos is de dood uit een paar vensters gezonden. Voedsel-gebrek in Oost-Polen. In Oostelijk Polen heerscht op het oogenblik gebrek aan voedsel in zulk een mate dat men feitelijk van een hon gersnood kan spreken. De ministerraad heeft besloten omvangrijke hulp te orga niseeren voor de bevolking van dit dis trict door het uitdeelen van meel en an dere voedingsmiddelen. In het getroffen gebied worden ziekte gevallen geconstateerd, welke een gevolg zijn van ondervoeding. Het geval-Lindbergh. De New-Yorksche politie heeft zekeren Norman Whitaker gearresteerd, die zich schuldig heeft gemaakt aan oplichting in verband met de zaak-Lindbergh. Deze man had 140.000 losgekregen van de uitgeefster van de Washington Post, door voor te geven dat hijzelf de ontvoerder was van het kind. De uitgeefster heeft den man herkend als de persoon die in het huis alles on derste boven had gehaald om zich te ver gewissen, dat nergens een microfoon aan wezig was met behulp waarvan het ge sprek zou kunnen worden afgeluisterd, en dat er geen man van de politie hier of daar verborgen zat. Ook had deze Norman Whitaker het leven der vrouw bedreigd voor hij met haar wilde spreken over de voorwaarden, waarop hij bereid zou zijn het kind terug te geven. Japan legen ontwapening? De Japansche marine verklaart zich, naar uit Tokio wordt gemeld, krachtig tegen bijna iedere vermindering van de zeestrijdkrachten, die de uitvoering van het Hoover-voorstel zou meebrengen, om dat hierdoor de nationale veiligheid in ge vaar zou komen. De Japansche delegatie Binnenland. De Burgemeester van Middelburg is voor nemens ontslag aan te vragen. Ernstig auto-ongeluk bij Echt. Mindere ontvangsten bij de -Spoorwegen. De koleninvoer in Frankrijk. Buitenland. De conferenties te Lausanne en te Genève. Spanning tusschen China en Japan? ter ontwapeningsconferentie is hiervan op de hoogte gesteld. Men doet bovendien in Tokio opmer ken, dat de aanvaarding van het voor- stel-Hoover beteekenen zou de volledige staking van den bouw van oorlogssche pen gedurende vier jaar en hiervan zou een toeneming der werkloosheid het ge volg zijn. Intusschen heeft het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken nog geen definitieve instructies aan de Ja pansche delegatie te Genève gezonden. Bevroren credieten in Duitschland. Vrijdag zullen te Londen bankiers van twaalf landen confereeren over de bevro ren credieten in zake de particuliere schulden van Duitschland. De Engelsche banken hebben hierin 55 millioen pond sterling zitten. Men vreest te Londen, dat die bespre kingen niet goed zullen afloopen, indien Duitschland om verlaging van de rente voor de leeningen op korten termijn en ook om vermindering der schuldbedragen verzoekt. De Amerikaansche en Engelsche bankiers willen wel ingaan op een ver zoek tot renteverlaging, maar van een af schrijven van een deel der geleende kapi talen willen zij niets hooren. Korte berichten. In de nabijheid van den Peking- Hankau-spoorweg zijn tien Amerikaan sche zendelingen door bandieten ontvoerd. Ook eenige vrouwen en kinderen werden gevangen genomen. Later werden echter alle zendelingen op twee na weer vrijge laten. Den geheelen dag hebben te Bombay ernstige botsingen plaats gehaid, waardoor de politie genoodzaakt was van de vuur wapenen gebruik te maken, met het ge volg, dat één persoon werd gedood en 30 ernstig gewond. Op Trinidad is heliumgas ontdekt door een cacao-planter, toen hij een on derzoek instelde naar het voorkomen van petroleum op zijn bezitting, bij' het Caroni- moeras. Naar Reuter uit Konstantinopel meldt, heeft de volkspartij (de regeerings- partij in het Turksche parlement) besloten Ingezonden mededeelingen. „Gewerkt, wat noem je werken? Je her sens vermoeien over een grootboek of iets dergelijks? Dat is geen werk: het is al leen maar bezigheid". Barker lachte. „Soms doet die bezig heid je toch transpireeren", merkte hij op „Dat is zoo. Meer dan eens is het kou de zweet me er bij uitgebroken. Het be wijst, hoe een man met zijn leven knoeit, dat een rij dwaze cijfertjes hem doen zweeten. Denk je eens een sterk man, ge schapen naar het evenbeeld van den Al machtige, bibberend in de tegenwoordig heid van zijn bankier. Ba, het is om ziek van te worden. De handel is een ziekte geworden, Barker". „De wereld kan er niet buiten". „Dan zal de wereld er aan sterven. Wat ik zeggen wou, het wordt laat. Ga je mee nog wat gebruiken en dan zullen we zien, dat we iets te eten krijgen. Ach, ik vergat, dat je nooit iets drinkt, Bar ker, neem me niet kwalijk, neem dan een soda. Goed! Nu, de zaken zijn afgehan deld. Ik ga een greep doen naar het for tuin, maar mocht ik misgrijpen, dan blijft de heele wijde wereld mij nog over. Waarom zouden we ons ongerust ma ken?" Ondanks dat spraken ze over zaken, tot kort voor de middernachttrein hetEus- ton-station verliet. Er bestond geen ware vriendschap tusschen deze twee mannen, maar beiden meenden, dat de ander hem nuttig kon zijn. HOOFDSTUK XXVI. In de wijkgebouwen van Glasgow wor den soms vergaderingen gehouden, wel ke niet met gebed geopend worden. Som migen worden zelfs met verwenschingen gesloten. Plaatselijke vereenigingen hou den er hun bijeenkomsten, directeuren en aandeelhouders komen er samen, vriende lijke en minder vriendelijke opmerkingen worden er gemaakt; er wordt medege deeld of de maatschappij dit jaar met winst of met verlies beeft gewerkt en mocht het laatste het geval zijn, dan wordt de oorzaak tot ieders tevredenheid verklaard. De eerste jaarlijksche vergadering van de Coast Country Maatschappij werd in zoo'n zaal gehouden. Er waren bui tengewoon veel aandeelhouders opgeko men, waaronder een groot aantal dames weduwen en oude vrijsters. Het ge wone rondschrijven, waardoor de verga dering werd aangekondigd, was verge zeld geweest van een keurig gedrukte en deftig gestelde kaart, waardoor de ge adresseerde werd uitgenoodigd de verga dering bij te wonen. Die kaart was een inval van den directeur geweest, De mede bestuursleden hadden er eerst een be zwaar tegen gemaakt, omdat het in bet geheel geen gewoonte was, maar Barker had zich van hun tegenwerpingen niets aangetrokken en daar ze er langzamer hand aan gewend waren geraakt, dat er op hun tegenwerpingen geen acht gesla gen werd, zonder dat er voor hen eenig nadeel uit voortvloeide, legden ze zich bij de nieuwigheid neer. „Ziet u, heeren, zei Barker, „ik wil een zoo groot mogelijke opbrengst hebben. De prospectus van onze Engelsche maat schappij verschijnt de volgende week en een druk bezochte vergadering van aan deelhouders van de Schotsche af deeling zal geen kwaad doen". „Twaalf en een half percent dividend aan het eind van het eerste jaar", zei mijnheer Cruden, is al een aardige recla me voor de nieuwe afdeeling. 't Volgend jaar zal je de aandeelhouders misschien thee en krentebroodjes willen geven, Barker." „De thee en krentebroodjes zullen we bewaren, tot we minder rente uit moe ten keeren", zei Rhind, en als het erg veel minder is, dan presenteeren we misschien champagne van een daalder de flesch. Dat zal ons in ieder geval voor hoofd pijn bewaren." CWordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1