No. 227 Woensdag 29 Jnni 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 4M55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers10.05 Frije der AdvertontiSs: 1—1 regels 11.23, elke regel meer 50 ot Bij abonnement belangrijke korting. V De Gemeentefinanclën en de crisis. Over dit onderwerp heeft de heer Mr J. A. de Wilde een rede gehouden voor de Vereeniging van A.-R. Burgemeesters, Wethouders en 'Gemeente-secretarissen. Een actueel onderwerp. De financiën van zoo ongeveer alle ge meenten worden in sterke mate beïnvloed door de crisis. Mr de Wilde wees er op, dat reeds in het begin van deze crisis de financieele positie der gemeenten zorg baarde. Later is er een opleving gekomen, die echter dit nadeel had, dat bij vele ge meentebestuurders het verantwoordelijk heidsgevoel afstompte. De tering werd niet naar de nering ge zet. De gemeentelijke zorg werd naar alle kanten uitgebreid en de publieke kas voor allerlei doeleinden geopend. In dit verband werd er op gewezen, dat bij de gemeentelijke bemoeiingen de juiste beginselen in acht genomen dienen te wor den. Dit is al teveel uit het oog verloren. Hygiëne-zorg, ziekenhuis-verpleging, onderwijsinrichtingen en volkshuisvesting lijden aan de kwaal van perfectionisme. Geen wensch wordt onbevredigd gelaten. Door dit alles zijn de gemeente-schulden geweldig verzwaard. Dit spel kan niet ten einde toe gespeeld worden. Er is een nood toestand ontstaan, door de verkeerde op vatting van Gemeentebesturen in tijden van voorspoed. Met betrekking tot de bijzondere tijds omstandigheden zeide spr., dat zelfinkeer nooddg is. De bewering der Socialisten, dat de werkloozenzorg voor 5/6 op het Rijk moet worden verhaald, werd bestreden. Bij de verhouding tusschen Rijk en Ge meenten dienen wij vast te houden het autonoom karakter der gemeente. Er moet geen preventief, doch repressief toezicht zijn. De Socialisten zijn de gevaarlijkste belagers der gemeentelijke autonomie. Hoewel zij tegen het Kortingswetje waren heeft hun optreden in de gemeentebestu ren de aanneming er van geforceerd. Aan de financieele verantwoordelijk heid der gemeenten behoort te worden vastgehouden. De Gemeenten laten beslis sen en het Rijk laten betalen is met alle logica in strijd. De Rijksregeering gaat toch reeds zware moeilijkheden tegemoet. Zou de werkloozenzorg Rijkszaak zijn, dan zou het einde zijn, dat zij geheel zou ophouden. Eischen van goede gemeentepolitiek zijn: wat de burgerij kan doen niet door het gemeentebestuur laten verrichten: in achtneming van gepaste soberheid; de fi nancieele verantwoordelijkheid gevoelen; op eigen kracht drijven en in de laatste plaats hulp vragen." De gevaren waarop hier door Mr. de Wilde gewezen werd, 'dreigen in de eerste plaats in de steden, maar dat neemt niet weg dat de gegeven wenken ook voor de plattelandsgemeenten niet zonder belang zijn. De gemeentelijke autonomie moet zoo veel mogelijk worden 'gehandhaafd. Het verantwoordelijkheidsgevoel versterkt. Maar daartoe moet ook worden meege werkt door de Regeering en andere auto riteiten. De gemeenten worden nu vaak tot aller lei uitgaven genoodzaakt, waarop zij zelf niet den minsten invloed kunnen uitoefe nen. Dat kan soms noodzakelijk zijn. Er zijn gemeentebestuurders, die het als de hoog ste wijsheid beschouwen, overal tegen te zijn. Maar toch mag niet uit het oog wor den verloren de waarheid van wat door Mr. Wendelaar in de jaarvergadering van de Vereen, van Nederlandsche Gemeenten werd opgemerkt Men vergete niet, dat de autonomie een kostelijk goed is èn voor de gemeente èn voor de regeering. PERSPECTIEFPOLITIEK. De steunregelingen der Regeering in dezen voor de bedrijven zoo moeilijken tijd volgen elkaar regelmatig op: aardappel meel, suikerbieten, tarwe, vlas, kippen- houderij, melkveebedrijf, varkensteelt, Oceaanvaart en grove tuinbouw. En wat er volgen kan, is nog niet bekend. De economische verhoudingen, zegt „De Standaar d", zijn zoo ver ward geworden, dat een spoedige verandering ten goede nauwelijks meer denkbaar is. Wat eenerzijds nog méér steunregelingen zal noodig maken, en aan den anderen kant den duur van den tijd, waarvoor steun noodig is, zal verlengen. Weinig in getal zijn, óók in het bedrijfs leven, degenen die van God de Jozefs wijsheid ontvingen om in de goede jaren te zorgen voor den kwaden dag. De z.g. vooruitziende blik komt niet zoo heel vaak voor. En vaak ook bleek men zich te vergissen indien men meende te we ten wat gebeuren zou. Toch ontheft dit niet van den plicht, zoo goed als ons dit mogelijk is, te trachten die toekomst te ontsluieren. Wij moeten dat wel doen, om dat de maatregelen, die wij in het heden te nemen hebben, niet los mogen staan van de verwachtingen, die wij van de toe komst hebben. Steun politiek moet, wil zij doelmatig werken, perspectief politiek zijn. En daarom moeten wij ons wel bezig houden met berekeningen, schattingen, g i s s i n- gen zoo men wil, van wat de toekomst brengen zal. En daarbij moet de actie der Overheid dan aangepast worden. Dat men ook zoo fouten maken kan, zal wel waar zijn. Maar even waar is, dat men fouten maken zal als men uitsluitend met den oogenbliksnood rekent en op de vermoe delijke ontwikkeling van den stand van zaken heel geen acht slaat. Dat is het wat de taak der Regeering zoo uitermate moeilijk maakt. Dezeker- heid die Jozef bezat, missen onze be windsmannen. Naar veel moeten wij ra den. Elke dag brengt nieuwe verschijnse len. Daarbij komt dan nog, dat eene, ove rigens volkomen begrijpelijke, vrees voor wat de toekomst zou kunnen brengen, soms reeds voldoende grond wordt geacht om bij de Regeering op het gereed maken van steunregelingen aan te dringen. Met een open oog voor den heerschen- den nood zouden we toch wel tot bezin ning, tot rustig nadenken willen marien. De steun aan den landbouw en veeteelt zal, alles bijeen, nu weldra niet ver meer van de 200 millioen per jaar af zijn. Een 150 millioen kost de zorg voor werkloo- zen en op een andere 150 wordt de armen zorg gerekend. Dan vordert de Staat nog een som van rond 700 millioen en ge meenten en andere publieke lichamen eveneens enkele honderden millioenen En dat alles moet komen uit een volks inkomen dat waarschijnlijk met een 40 pet. zal blijken gedaald te zijd en dus niet boven de 2500 millioen meer uitgaat. Maar zelfs al zou de daling door- eengenomen slechts 30 pet. bedragen, dan nog schijnt het onbetwistbaar, dat men hier niet ongestraft zekere grenzen over schrijden kan. Het is daarom, nu voor de Regeering een pauze ingetreden is, d.w.z. nu ze niet meer eiken dag in haar voornaam ste Ministers in de Kamer verschijnen moet, te hopen, dat zij van deze ingetre den periode gebruik maken zal om het geheel der getroffen maatregelen nog eens te overzien in het licht van de toe standen zooals die vermoedelijk als blij vend kunnen worden gezien. De conferentie van Lausanne. Nog geen overeenstemming. Spoedige verdaging? De besprekingen der Duitsche en Eran- sc he ministers bij Mac Donald duurden lang. Mac Donald zal alles in het werk stel len om een échec te Lausanne te vermij den. Hij is daarom bereid tot 5 Juli te Lausanne te blijven. Behalve de beraadslagingen tusschen Mac Donald, von Papen en Herriot heb ben uitvoerige besprekingen plaats gehad tusschen de Duitsche, Engelsche en Fran- sche financieele experts. Betreffende de onderhandelingen tus schen Mac Donald, Herriot en von Pa pen wordt een streng stilzwijgen in acht genomen. Een Reuterbericht meldt: De herstel conferentie schijnt haar verdaging tege moet te gaan. Herriot verklaarde, dat hij geen moge lijkheid zag voor een overeenstemming tusschen het Fransche en het Duitsche standpunt. Men is niet veel verder dan op den eer sten dag der conferentie. Volgens mededeelingen van Fransche zijde is bij de Dinsdag gevoerde bespre kingen gebleken dat er geen uitzicht op een oplossing is. Men is overeengekomen een commissie te benoemen bestaande uit de vertegenwoordigers der zes uitnoodi- gende mogendheden, teneinde op deze wijze de conferentie permanent te verkla ren. Feitelijk zou de conferentie reeds dezer dagen beëindigd worden, mogelijk reeds Donderdag. Laat in den avond werd zoowel van Fransche als van Duitsche zijde ijverig pessimisme uitgestrooid. Men zegt aan beide kanten dat het conflict over de laat ste betalingen onoverkomelijk is. Op het oogenblik zweeft, aldus het Vad., boven de conferentie een grootscheeps plan tot verschaffen van middelen tot herstel van Europa. Volgens dit plan stelt men zich voor een gemeenschappelijk fonds te stichten, waaraan alle landen in Europa zullen deelnemen en waartoe ook de medewerking der neutralen zal worden gevraagd. Dit fonds zal worden gevormd door een kleine heffing op alle grondstoffen, die de landen voortbrengen. Daartoe zul len b.v. kolen, erts, wol enz. en misschien nog andere landbouwproducten, die het karakter van grondstoffen dragen, behoo- ren. i Alle landen zullen op die kas kunnen trekken, en de kwestie der schadeloosstel ling zal er op de een of andere manier in worden begraven. Invoer in Frankrijk. De Fransche minister van Handel, Du- rant, heeft een aantal plannen uitgewerkt tot verzachting van de quota-regeling voor den import. In sommige gevallen worden de limieten met 10 pet. tot 30 pet. ver hoogd, in andere gevallen blijven de li mieten onveranderd, doch wordt een wij ziging gebracht in de toepassing van het quota-stelsel. Beperking der Fransche militaire uitgaven? De drie Kamercommissies voor leger, vloot en luchtvaart, samen vergaderd, hebben zich bereid verklaard een zekere verlaging te overwegen van de militaire credieten, op voorwaarde echter, dat deze voorzichtig zijn en geen inbreuk maken op de stevigheid der nationale verdedi ging. De globale bezuinigingen op de begroo ting in haar geheel zullen hun invloed op de diensten van het departement van oorlog slechts in evenredigheid op het be perkingspercentage voor de andere de partementen uitoefenen en zullen voor de begrooting van defensie belangrijker schij nen, omdat deze, indien men geen reke ning houdt met de openbare schuld, onge veer de helft van de begrooting vertegen woordigt. Boncour wees er op, dat Frankrijk reeds een voorbeeld van beperkingen ge geven heeft door de invoering van den éénjarigen dienst en dat het zijne bewape ningen verder zal beperken. Groote overstroomingen in Roemenië. In Roemenië zijn opnieuw groote over stroomingen voorgekomen, waardoor een uitgebreid gebied onder water is gezet. Op talrijke spoorlijnen moest het bedrijf wor den gestaakt. Vele dorpen staan onder wa ter. In een dorp in Moldavië zijn 8 leden van een gezin door verdrinking om het leven gekomen. In de Boekowina zijn 6 personen van een gezin verdronken. Een overzicht van den omvang van de ramp is op het oogenblik nog niet te ver krijgen. Korte berichten. De buitenlandsche politieke corres pondent van de „Echo de Paris" meldt uit Genève, dat Henderson voornemens is, de ontwapeningsconferentie op 17 Juli a.s. te sluiten, als de delegaties zich verbinden willen in November a.s. weder bijeen te komen. Naar in financieele kringen te War schau verluidt, is het ministerie van fi nanciën van plan een nieuwe binnenland- sche leening uit te schrijven. De leening zal voor staatsbeambten het karakter van een gedwongen leening hebben, want de bedragen, voor welke de beambten moe ten teekenen, zullen van het salaris wor den afgetrokken. Deze leening is voor het weer op gang brengen van het Poolsche economische leven bestemd. Het lid der Duitsche ontwapenings delegatie, de jurist dr Norden, is Zondag avond tijdens een wandeling op een bosch- weg bij Hermance, dicht bij Genève, door een motorrijwiel overreden en zoo ernstig gewond, dat hij in bewusteloozen toestand naar een ziekenhuis moest worden over gebracht. Maandagmiddag was hij nog niet tot bewustzijn gekomen. Te Gross Ottersleben lijden acht kin deren, in den leeftijd van 12 jaar, aan spinale kinderverlamming. Naar de correspondent te Washing ton van de „Manchester Guardian" meldt, zou Japan te kennen hebben gegeven het ontwapeningsplan van Hoover te willen steunen in ruil vooreen erkenning door de Ver. Staten van de nieuwe regee ring van Mandsjoekwo. Te Washington zou men voor dezen ruilhandel weinig voelen. Gistermiddag zijn drie roovers bin nengedrongen in het kantoor van de Wörmannlijn te Hamburg, waar zij den kassier dwongen hun het voor de uitbeta ling van de loonen bestemde geld te ge ven. Zjj maakten zich met 70.000 mark uit de voeten. In den Saksischen Landdag is een communistische motie van wantrouwen tegen de rijksregeering met 44 stemmen tegen 27 en 6 onthoudingen aangenomen. De nationaal-socialistische fractie was bij de stemming niet aanwezig. De politie te Parijs heeft een Pool aangehouden, bijgenaamd Fantomas, die in het bezit werd gevonden van docu menten aangaande de nationale verdedi ging. DE CRISIS-ZUIVELWET. Voorlooplg geen heffing op kaas? De crisis-zuivelwet welke vermoedelijk 10 Juli in werking zal treden, maakt het mogelijk een accijns te heffen o.m. op Zuivel-producten. Het „Ned. Weekblad voor Zuivelberei ding en Handel" verneemt, dat wel de boter zal worden belast, doch dat het voorloopig niet in de bedoeling ligt een heffing op kaas in toepassing te brengen. Luchtpostverbinding Nederland Nederlandsch-lndië. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam heeft van het hoofd bestuur der posterijen, telegrafie en tele fonie, in antwoord op door haar ter ken nis van het hoofdbestuur gebrachten aan drang van den handel tot verlaging van het tarief, bericht ontvangen, dat, tenein de het gebruik van de luchtverbinding NederlandN ederlandsch-Indië zooveel mogelijk te bevorderen, is besloten tot in voering van een afzonderlijk tarief voor stukken, zwaarder dan 5 gram tot en met een gewicht van 10 gram. Met ingang van 23 dezer is het lucht recht voor deze verbinding dientenge volge als volgt geregeld: voor briefkaarten 20 cent, voor stukken niet zwaarder dan 5 gram, alsmede voor postwissels 30 cent, voor stukken zwaarder dan 5 t/m 10 gram 50 cent, voor stukken zwaarder dan 10 t/m 20 gram 75 cent. Het tarief voor zendingen van grooter gewicht dan 20 gram wordt niet gewij zigd. Het nieuwe luchtrecht van 50 cent waarbij dan nog de 6 ct. van het gewone posttarief komt voor stukken niet zwaarder dan 10 gram, zal voor de eerste maal van toepassing zijn op de correspon dentie, die naar Nederl.-Indië zal worden verzonden met het vliegtuig, dat deze week van Schiphol vertrekt. Nationaal Crisiscomité. De directie van de Zuiderzeewerken heeft wederom een bedrag van f 1200 aan het Nationaal Grisiscomité ter hand ge steld als opbrengst van den toegang tot de Afsluitdijk. In totaal werd een bedrag van f 6500 overgemaakt. Nederlandsch-Duitsch betalingsverkeer. Naar het „Corr. Bur." verneemt, zullen Donderdag te Amsterdam besprekingen aanvangen tusschen vertegenwoordigers van de Nederlandsche Bank en van de Duitsche Rijksbank. Deze besprekingen zullen betrekking hebben op enkele onder- deelen van het betalingsverkeer tusschen beide landen. Mij. Groningen. Dinsdag, den 28sten Juni j.L, werd te Utrecht de jaarlijksche algemeens verga dering gehouden van „Groningen", Alg. Onderlinge Maatschappij tot verzekering Binnenland. De leeftijdsgrens voor toelating tot de lagere school verhoogd. De derde Nederlandsche Landbouwweek. Provinciale Staten van Zeeland. Luchtpostverbinding met Indië. Verlaging van de electriciteitsprijzen door de P.Z.E.M. Buitenland. Nog steeds geen overeenstemming te Lau sanne. van paarden en rundvee, in 1903 opge richt te Groningen, van 1 Mei 1921 af ge vestigd te Utrecht. De Directeur, de heer F. F. Leopold, bracht verslag uit over 't afgeloopen paar 1931. Er werden 556 schaden uitbetaald, tot een totaalbedrag van f 132.257.80. De reserve der Maatschappij bedroeg per 31 December f 157.334.26. Blijkens het rapport van de Commissie tot nazien der rekening en van den ac countant, den heer A. Versteege, werd de administratie in orde bevonden. De aftredende Commissarissen werden herkozen. Opbrengst der landsmiddelen in Indië. De opbrengst der landsmiddelen be droeg in April 1932 f 130.400.000, tegen over in April 1931 f 156.900.000, zoodat een achteruitgang te constateereh valt van f 26.500.000. De opbrengst der monopolies was in April 1932 f 1.200.000 minder dan in April 1931, die der producten f2.300.000 minder. Crisis en huurverlaging. Op den 8 en 9 Juli a.s. te Hilversum te houden jaarvergadering van den „Natio nale Woningraad", Algemeens Bond van Woningbouwvereenigimgen, komt o.m. aan de orde het vraagstuk van den invloed van de huidige crisis op de exploitatie van vereenigings- en gemeentewoningen. In een nota aan de leden heeft het bestuur ten opzichte hiervan zijn standpunt samengevat en komt tot de conclusies 1. voor een actie voor algemeene 'huur verlaging voor vereenigings- en gemeente woningen is de tijd nog niet gekomen; 2. in een aantal op zichzelf staande gen vallen is huurverlaging dringend ge- wenscht; in onderling overleg tusschen de betrokken corporatie en het bestuur van den Woningraad dient in deze gevallen naar een oplossing te worden gezocht; 3. geijverd moet worden voor een zoo danige individueele steunverleening aan crisisslachtoffers dat zij niet gedwongen worden een minderwaardige woning te be trekken; met name dient te worden ge ijverd voor uitbreiding en verbetering van het stelsel van huurtoeslagen aan werk- loozen; 4. het is dringend noodzakelijk, dat van Regeeringswege maatregelen worden ge nomen, waardoor de 'bouw van arbeiders woningen door woningbouw-vereenigingen en gemeenten bevorderd wordt. VRUCHTBAAR OVERLEG VAN WERKGEVERS EN WERKNEMERS. Op verzoek en onder leiding van den burgemeester van het Bil'dt, den heer L. Poppinga, zijn ten gemeentehuize met. ver tegenwoordigers van de werkgevers en de verschillende landaTbeidersorganisaties in die gemeente besprekingen gevoerd, die tot doel hadden meerdere tewerkstelling van arbeiders in het landbouwbedrijf. Als uit gangspunt om daartoe te geraken is het middel loonsverlaging aanvaard; alleen de vertegenwoordiger van het N. A. S. ver klaarde niet te kunnen meewerken. De besprekingen hebben tot de volgende resultaten geleid De werkgevers, verplichten zich er met alle kracht naar te streven, dat gedurende de zomermaanden zooveel mogelijk alle, voor den arbeid geschikte arbeiders in de gemeente het Bildt, in de bedrijven tewerk worden gesteld en zoolang er 'dus voor het te verrichten werk geschikte arbeiders staan ingeschreven bij1 de arbeidsbemidde ling, geen arbeiders van buiten de ge meente worden genomen. De organisaties der arbeiders verhinden zich er op aan te dringen, dat de vaste en losvaste arbeiders, ook die reeds anders waren ingehuurd te 'bewegen, onder de hier gestelde voorwaarden genoegen te ne men met de loonen bij deze overeenkomst gesteld. De loonen der vaste en loeyaste

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1