No. 226 Dinsdag 28 Juni 1932 46e Jaarpoi Dagblad voor de Provincie Zeeland FONGERS ƒ58: CW) Buitenland Belangrijkste Nieuws. VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Binnenland. THANS ONVERMINDERDE DEZELFDE Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnemeutspr^s] Per 3 maanden, franco per poef, Losse nummers 10,03 Prijs der Advertentien: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 JULI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS Ingezonden Mededeeling. Nomaden-moraal. Het boek van de Wibauts, waarop wij eenigen tijd geleden de aandacht hebben gevestigd, en waarin een poging wordt ge daan om het gezinsleven te vernietigen en het monster der tuchteloosheid en zede loosheid zonder eenige beperking over onze jeugd los te laten, vindt zelfs in soeialistisohen kring bestrijding. In het tijdschrift „Het Kind" acht de Soc.-Dem. schrijver Gr. van Veen het in verband met de verschijning van dit 'boek, waarin de liederlijkste onkuischheid als zedelijkheid wordt aangeprezen, noodig de opvoeders te waarschuwen zich bewust te maken, welk een gevaar het Marxis me als moreele woekering in houdt. Het Marxisme, zoo schrijft hiji, heeft het proces van de désintegratie (aantas ting, schending) van de menschelijke per soonlijkheid in belangrijke mate versterkt en zelfs naar vermogen bevorderd. Een gevolg nu van de désintegratie van de menschelijke persoonlijkheid is, „dat fundamenteels levensbegrippen als moed, liefde, trouw, vrijheid, eerlijkheid èn hun absoluut karakter hebben verloren èn in de sfeer van het betrekkelijke zijn getrok ken. Zij zijn tot een soort van pasmunt geworden, die men met verbijsterende non chalance om zich heenstrooit, om zich een schijn van kredietwaardigheid te geven. Vandaar dat tegenwoordig iemand als „moedig" wordt geprezen <(en zich alls moedig laat prijzen), die volgens een meer fundamenteele opvatting als model zou kunnen gelden voor lafheid, dat „trouw" een modern euphemisme lijkt voor ver raad, „liefde" voor egoïsme, „eerlijkheid" voor innerlijke verleugening, enz. Een nieuw oplevend godsdienstig besef krijgt hier een waren augiasstal te reinigen. Dat deze opleving overigens niet lang meer op zich kan laten wachten is duidelijk omdat de voosheid van de niet-godsdienstige ideologieën met den dag duidelijker aan het licht treedt en haar ontoereikendheid, om een nieuwe maatschappelijke orde te dragen, voor elk ernstig mensch wel evi dent moet lijken. "Wie nu den inhoud van levensbegrip pen als moed, trouw, enz. volgens „mo derne" opvatting onderzoekt, ervaart dat ze geen betere fundeering hebben dan de moderne kaïnpeertent (symbool van no madenleven), die voor één nacht in een vreemd stukje grond wordt bevestigd, na dat men de kansen op gunstig weer heeft berekend. Ook begrippen en deugden kun nen hun „Bodenstandigkeit" verliezen en ik meen dan ook, dat de moraal van het Marxisme een typische nomadenmoraal is." Mijn gevoel voor verantwoordelijkheid, zoo vervolgt hij, dat een wat verder doel wit heeft dan de uiterlijke welstand van mijn partij, gebiedt mij openlijk uit te spreken, dat het Marxisme, voorzoover het iets anders pretendeert te zijn dan een ook voor mij zeer waardevolle theorie tot (vaak zeer uiterlijke) verklaring van maat schappelijke verschijnselen, voorzoover het dus wil zijn een levensleer, waarin dan deugd en ondeugd zouden mogen stui vertje wisselen, niet anders doet dan de vodjes-papiermoraal te populariseeren in het algemeen en dat het boek van de Wibauts voor mij niet anders is dan een openhartige poging, om wat sedert de Tien Geboden als „s c h e p p i n g s o r d O' n n a n t i e" door het godsdienstig gewe ten word erkend met de schun nigste drogredenen te door breken, zoodat ten opzichte van de meest fundamenteele gevoelens, -die het le ven kent, tot contractbreuk wordt aange spoord. Ik zeg de 'dingen misschien een beetje hard, maar het wordt tijd duidelijk te zijn. De heer Wibaut dient te weten, dat er een autoriteit is, waarbij' de zijne verbleekt tot een giftige nevelvlek." Voor deze krasse uitspraken op den man af mogen wij dankbaar zijn. Ze hebben temeer beteekenis omdat hier openlijk wordt erkend, dat de nomaden moraal, die in Rusland toepassing vindt, en door de Wibauts wordt aangeprezen, geheel overeenstemt met de Marxistische theoriën; m.a.w. dat de afschuwelijke practijken, die hier worden verheerlijkt, zuivere vruchten zijn van het Soc.-Dem. beginsel. I COMPLEET V-X' KWALITEIT SUPERIEURE EIGENSCHAPPEN Groote brand te Port of Spain. Port of Spain, de hoofdstad van Trini dad, het Britsche eiland in West-Indië, voor de Venezolaansche kust, is geteisterd door een hevigen brand, die gisternacht om 1 uur is uitgebroken in een groep ge bouwen in de zakenwijk, waar ook de re- geeringsgebouwen bevestigd zijn. Weldra waren pok deze een een opslagplaats voor spiritualiën in brand gevlogen. De heele wijk was spoedig in een laaiende vuurzee herschapen. Aan blusschen viel niet te denken en het had een oogenblik den schijn, alsof de geheele stad in vlammen zou opgaan. De brandweer legde er zich op toe, de rest van de stad tegen het vuur te be schermen. Daarin is zij' tenslotte gelukkig geslaagd. De geweldige brand had de gan- sche bevolking van de stad, die bijna 62000 zielen telt uit haar huizen gelokt. Met angst en vrees, doch tevens met be wondering voor het grootsche schouwspel sloeg zij den brand gade. De Zendagsonrust In Duitschland.. Te Beuthen heeft in den nacht op Zon dag een vechtpartij plaats gehad tusschen ongeveer 50 communisten en 25 nat.-soc. Te Haniburg ontstond aan de Helgo- Iander Alle© een schietpartij tusschen de nazi's en de communisten. Een nationaal-socialist werd aan de hand gewond. Of er communisten gewond werden is niet bekend. Te Wattenscheid ontstond een botsing tusschen communisten en nazi's1. Er werd met steenen gegooid en met revolvers ge schoten, waarbij twee nationaal-socialisten levensgevaarlijk gewond werden en eeni gen lichtere verwondingen opliepen. Een der nationaal-socialisten, die een schot in het hoofd had gekregen, is in den loop van den avond in het ziekenhuis overle den. Te Leipzig werden bij 'u gevecht tusschen communisten en de nazi's te Leipzig ver scheidene nazi's gewond. Te Berlijn is het verscheidene malen tot botsingen gekomen tusschen nationaal-so cialisten eenerzijds en communisten en Reichsbanner-leden anderzijds. Zware aardbeving in Mexico. Het Zuidwesten van Mexico is door een zware aardbeving getroffen. Een dorp is geheel verwoest, een ander dorp groo- tendeels. Omtrent het aantal slachtoffers is nog niets bekend. Invoerrecht op tarwe in België? In de Maandagmiddag gehouden we- kelijksche bijeenkomst van den Belgischen Ministerraad is de tekst gereed gemaakt van een wetsontwerp, waarbij op verzoek van de parlementaire landbouwfracties een recht op den invoer van vreemde tar we wordt gesteld. Dit recht zal 15 francs per Hectoliter bedragen en tot een prijs- verhooging van 10 a 15 centimes per brood aanleiding geven. Het wetsontwerp wordt ingediend door den minister van Landbouw, daar niet alle leden van de regeering er mee ingenomen zijn. De werkloosheid in de Vereen. Staten. In Amerikaansche Congreskringen sprak men de hoop uit, dat de meerder heid voor het wetsontwerp tot bestrijding der werkloosheid en tot steun aan de werkloozen, waarmee een bedrag van 2000 millioen dollar gemoeid zou zijn, groot genoeg zou zijn om het veto van president Hoover ongedaan te maken. De voorzitter van de American Federation of Labour, William Green, waarschuwde dat honger en wanhoop onrust onder de massa brengen. Het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten bedraagt thans reeds elf millioen. Indien bet Congres niet spoedig iets zou doen, zou dit aantal in den komenden winter met ten minste twee millioen stijgen. De conferentie van Lausanne. De voorgenomen Duitsch-Fransche be sprekingen zijn gistermiddag om 4.30 u. begonnen. Naar verluidt, is men van Duitsche zijde tegen de Fransche opvatting, die een Geen krentebrood meer. Bij verschillende corpsen van het leger wordt het gebruikelijk, af en toe, in plaats van kommiesbrood, aan de solda ten, bij wijze van versnapering wittebrood of krentebrood te verstrekken. Thans meldt „Vooruit", dat Defensie heeft bepaald, dat voortaan uitsluitend kommiesbrood mag worden verstrekt. Steunt het Nederlandsch fabrikaat. De Minister van Binn. Zaken beeft een schrijven gericht tot de gemeentebe sturen, waarin deze worden verzocht, het daarheen te leiden, dat: Binnenland. Continenteering van steenkolen? Diefstal bij de rijksmunt te Utrecht. Buitenland. Duitsch-Fransche besprekingen te Lau sanne. Engelsche tusgchenkomst. De werkloosheid in Amerika. Aardbeving in Mexico. Nieuwe ontwapeningsplannen. Ingezonden Mededeeling. schrapping van de herstelbetalingen wil vermijden, met belangrijke argumenten opgekomen. Verder werd gewezen op de Duitsche bereidwilligheid om practisch en actief deel te nemen aan een plan van weder opbouw. Bovendien verklaart de Duitsche delegatie zich bereid aan een oplossing van wereld-economische en monetaire plannen en praktische samenwerking met Frankrijk vastberaden mede te werken. De Fransche minister-president Her- riot heeft namens Frankrijk de reserves genoemd, welke hij .hiertegen in moet brengen. De onderhandelingen zullen Woensdagmorgen worden voortgezet. Korte berichten. De Beiersche minister van Binnen- landsche Zaken heeft den rijksminister van landbouw verzocht, zoo spoedig moge lijk een conferentie der ministers van landbouw der Duitsche landen bijeen te roepen ter bespreking van vraagstukken, betreffende het financieren van den oogst en de bevordering van den afzet van zui velproducten. Bij de botsing te Antwerpen, zijn Zon dag ruim 100 personen gewond. 120 per sonen zijn door de politie gearresteerd. 30 personen werden in arrest gehouden. De Duitsche regeering heeft besloten het Berlijnsche sociaal-democratische or gaan de „Vorwarts" te verbieden wegens een carricatuur in het nummer van Zon dag. Deze teekening stelt de regeering voor, subsidie verleenend aan de groot industrie en het grootgrondbezit, terwijl zij de oorlogsverminkten naar huis stuurt met de mededeeling, dat de staat geen liefdadigheidsinstelling is. Handelsverdrag met Zwitserland. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 26 Mei 1930 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en Zwitserland gesloten han delsverdrag met het daarbij' behoorend slotprotocol, alsmede van het op 19 Juni 1931 te Genève geteekende additioneel protocol. Blijkens de memorie van toelichting is de regeering tot 'de sluiting van een nieuw handelsverdrag met Zwitserland overge gaan ingevolge haar voornemen, succes sievelijk de oude verdragen te vervangen door nieuwe, zooveel mogelijk op moderne leest geschoeid. Het onderhavige verdrag met Zwitser land is het eerste van de reeks nieuwe verdragen, die de regeering voornemens is te sluiten. Het nieuwe verdrag is evenals het oude gebaseerd op de wederkeerige volledige meest-begunstiging, met dien verstande, dat in enkele gevallen de meestbegunsti- ging met behandeling op voet van natio- nalen is aangevuld. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen in openbare vergadering tegen Woensdag 6 Juli, des n.m. te half 2. Op de agenda staat o.m. bet wetsontwerp tot instelling van een Oeconomischen Raad en het vleesch-contingenteeringsontwerp. De voorzitter zal aan de centrale af- deeling voorstellen, in de afdeelingen te doen onderzoeken op Donderdag d.a.v. een aantal ontwerpen, die de Tweede Kamer laatstelijk heeft goedgekeurd. „1. ten behoeve van uw gemeente geen cement, hetzij rechtstreeks, hetzij door derden wordt aangekocht, dan nadat het verkoopkantoor der Enci-IJmuiden in de gelegenheid is gesteld zijn aanbiedingen te doen; 2. nadat de aanbiedingen zijn ingeko men, getracht wordt omtrent de levering met dit verkoopkantoor tot overeenstem ming te komen; 3. voor het geval zulks niet gelukt, niet door uw college tot bestelling van bui- tenlandsche cement wordt overgegaan dan nadat de bezwaren, welke bestaan om de order aan Enci-IJmuiden op te dragen, aan de rijkscommissie werkver ruiming ter beoordeeling zullen zijn voor gelegd, waarna door mij, zoo noodig ge let op mijne circulaire, 2970, ter zake mijn oordeel aan het betrokken gemeentebe stuur zal worden kenbaar gemaakt." Ongetwijfeld, zoo eindigt de Minister, zult u er met mij van overtuigd zijn, dat in de gegeven omstandigheden., al het mo gelijke dient te worden gedaan om het ge bruik van Nederlandsche cement te be vorderen Salariskorting in Overijssel. Ged. Staten van Overijssel hebben aan de Provinciale Staten het voorstel gedaan op de salarissen van het personeel in dienst van de provincie een tijdelijke kor ting toe te pausen van 4 pet., zulks met het oog op de tijdsomstandigheden en de daling van de kosten van levensonder houd met ongeveer 30 pet. sedert de vast stelling van de salarissen in 1920. De or ganisaties van het provinciale personeel kunnen zich met dit voorstel niet ver eenigen. Eenerzijds wenschte men een de gressieve korting, anderzijds vond men de voorgestelde korting in het algemeen te hoog. De korting zal voor de provincie een besparing geven van f 16.000 per jaar. Eerste Kamer-vacature. Mr Ch. Janssen de Limpens te Wylré, lid van de Provinciale Staten van Lim burg is op de lijst van de r.k. Staatspartij de opvolger van den heer Haffmans als lid van de Eerste Kamer. Papendrecht zonder kasgeld. De gemeente Papendrecht zit zonder kasgeld, terwijl per 1 Juli a.s. een bedrag van f 19.512 moet worden voldaan aan diverse uitgaven, waaronder jaarwedden, uitkeeringen aan werkloozen, en rente van geldleeningen. B. en W. hebben zich daarom gewend tot den Minister van Financiën en tot Gedep. Staten met het verzoek een voor schot ad f 40.000 op het Rijksvoorschot ter dekking der crisis-uitgaven. Bovendien hebben zij aan den gemeen teraad voorgesteld opnieuw een kasgeld- leening aan te gaan ten bedrage van 6000 gulden. De bultenlandsche reis van de Koningin. Naar aanleiding van onjuiste berich ten omtrent het afstappen van H. M. de Koningin te Schierke op het kasteel van graaf Stolberg-Wernigerode kan het Ned. Corr. Bur. mededeelen, dat H. M. te Schierke is afgestapt in het hotel Fürst zu Stolberg en aldaar eenigen tijd zal verblijven. Arbeidsbemiddeling en migratie. De Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaker, jhr Mr Ruys de Beerenbrouck, heeft gisteren in een der lokalen van zijn Departement geïnstal leerd de Centrale Commissie van Bijstand voor de Arbeidsbemiddeling m Migratie, welke met ingang van 1 Mei 1932 is inge- gesteld. Nederlandsch fabrikaat. Onder het opschrift: „Wat zegt u daar van? schrijft „Nederlandsch Fabrikaat": De overtuiging, dat het absoluut nood zakelijk is aan de voortbrengselen van de Nederlandsche industrie een gerecht vaardigde voorkeur boven buitenlandsch fabrikaat te geven, wint gelukkig hoe langer hoe meer veld. Het is te betreuren, dat tot sommige personen in overheidsdienst staande, blijkbaar deze gedachte niet is doorge drongen. Onlangs wendde de directie van één onzer grootste nationale bedrijven zich tot het bestuur der vereeniging „Neder landsch Fabrikaat" met de mededeeling, dat bij een gesprek, dat zij had gehad met een persoon, die een belangrijke openbare functie bekleedt, op het verzoek in aanmerking te mogen komen voor leve ring, te hooren kreeg, dat hij zich geen wetten liet voorschrijven en datgene kocht wat hem het beste schikte en dat niet tegenstaande alle ministerieele aanschrij vingen! De nood in de textielindustrie. De groote textielondernemingen in Twente hebben bij herhaling de Neder landsche regeering en die van Ned.-In- dië gewezen op den noodtoestand dezer industrie. Op 5 Januari j.l. werd op advies van den minister van koloniën een adres ge zonden aan den Gouv.-Generaai van Ned.- Indië met verzoek om bij wijze van nood maatregel over te gaan tot tijdelijke con- tingenteering van den invoer van katoe nen manufacturen in Ned.-Indië. Waar tot heden van den Gouverneur- Generaal geen antwoord is ontvangen op dit adres en de toestand sedert den aan- vang van dit jaar oneindig veel slechter is geworden, hebben de onderteekenaren zich op 13 Juni opnieuw tot den minister van koloniën gericht. In dit schrijven wordt gewezen op de dringende noodzaak van spoedig handelen. „De omstandig heden", aldus het adres, „zijn inmiddels veel slechter geworden. Een groot deel der textielexportindustrie is stil gelegd en nog steeds moet aan deze inkrimping uitbrei ding gegeven worden ten koste van dui zenden gezinnen en met als gevolg blij vende verarming. De vooruitzichten zijn troosteloos. Wij zien ons daarom gedwon gen nogmaals U te verzoeken iets te doen tot verlichting van den toestand, maar vooral dit spoedig te doen. Wij vinden het geheele beginsel van contingenteering verwerpelijk, doch staande voor de keuze den ondergang van tal van bedrijven en het grijpen naar een tijdelijk hulpmid del, moeten wij dit laatste aanvaarden." Bezuiniging op hef M. 0. Bij ministerieel schrijven, zoo meldt „Het Volk", is bepaald, dat met ingang van het cursusjaar 19321933, het aan tal leerlingen voor de laagste drie klas sen eener H.B.S. moet worden opgevoerd tot 30 leerlingen per klas. Boven de 30 mag pas een klas worden gesplitst. Thans geldt nog: boven de 26, maar met 1 Sep tember a.s. treedt de nieuwe bepaling in werking. Voor de beide hoogste klassen mag worden gesplitst als het aantal leer lingen per klas boven de 26 komt. Voor vele leeraren beteeken t dit een belangrijke extra-salaxiskorting. Nog een andere bepaling bevat de mi nisterieele aanschrijving. Ouders, wier be lastbaar inkomen beneden de 1200 is,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1