No. 225 Maandag 27 Juni 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland TRANSVAUA W» Stennt de Zeeuwsche Industrie EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Verkrijgbaar bij de bekende Agenten Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 2S9. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per pest, f3.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien; 1—4 regels 11.2S, elke regel meer 30 ot. Bi] abonnement belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 JULI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS HOE DE STK GEREF. KAMERLEDEN VOOR DE BELANGEN DER VEEHOUDERS WAKEN. 24 M e i 1932. De heer Kersten neemt deel aan het debat over de hulpver leening aan de melkveehouderij en ver oorlooft zich over het hoofd der Regee ring het volgend vonnis te vellen: „De landbouw schijnt wel iets te hebben van een oud en gebrekkig geworden vader, van wien de ontaarde kinderen zich liefst ontdoen en dien ze laten verhuizen van den een naar den ander, waarvoor nie mand de rechte liefde heeft. Of bespeurt men bij dezen Minister de rechte liefde voor land- en tuinbouw en veeteelt?" 25 Mei 1932. „De Banier", deze rede in extenso afdrukkend, leidt haar in met de liefelijke ontboezeming: „Zelfs zóó verblind is de Regeering, dat zij niet kan zien dat de jammerlijke ellende over de takken van ons volksbestaan met ras- sche schreden komt." 3 J u n i 1932. Debat over de moties in zake de verzekeringspremie. De heer Ker sten gevoelt zich in deze hooge vergade ring geroepen de belangen te bepleiten van ons volk, ook van het verarmde volks deel, tegen afpersingen, als in de verze keringswetten geschiedt; gevoelt zich ver plicht in het belang van Overheid en on derdaan de Regeering te waarschuwen, dat zij het volk niet met ondraaglijke las ten bezwaren. Zij zou oorzaak worden van een verzet, dat niet meer te keeron is; zij handhaaft maatregelen, die on duldbaar zijn; een ieder, die daaraan meedoet, werkt zelf de revolutie in de hand. Zij laat die maatregelen „als bloedhonden op noodlijdende industrieën en een verarmde boerenstand los." 7 J u i 1932. Voortzetting van het de bat. De heer Van Dis zegt o.m.: „Tot nu toe heeft de Regeering nog geen maatre gelen genomen, die de boeren in staat «lel len om de premiën te kunnen betalen." De heer Zandt mengt zich in het debat en deelt mede: „Wanneer Ds Kersten i n krachtige taal opkomt voor den noodtoestand der noodlijdende industrie ën, en van den noodlijdenden land- en tuinbouw en veeteelt; dan bestempelen de ze heeren het optreden van Ds Kersten met het hatelijke woord „opruiing". 24 J u n i 1932. Stemming over maatre gelen tot steun aan de varkenshouderij. Alle drie deze heeren, Ds Kersten, Ds Zandt en It, v. Dis SCHITTEREN DOOR AFWEZIGHEID. R. A. d. O. Verdaging der conferentie van Lausanne? In Fransche kringen te Lausanne ver wacht men volgens Havas, algemeen, dat aan de Duitsche ministers vandaag prak tische en afdoende eischen ten aanzien van de herstelbetalingen zullen worden voorgelegd. In Italiaansche kringen is men van meening, dat reeds Donderdag a.s. een nieuwe plenaire zitting der conferentie kan worden gehouden. Op deze bijeen komst kunnen dan de vertegenwoordi gers van die mogendheden, welke niet aan de onderhandelingen hebben deelge nomen, hun standpunt uiteenzetten. Op deze plenaire zitting zou tevens een voorstel kunnen worden ingediend, om de conferentie tot 31 October te verdagen. Volgens een bericht van de „Exchange Telegraph Company" uit Lausanne zou aldaar een nieuw plan in behandeling zijn, dat van Duitschland de betaling van het eindbedrag van 2,4 milliard mark eischt. Hiervan zou 1,8 milliard bestemd zijn voor eventueele betaling van oorlogs schulden aan Amerika, indien Amerika hieraan blijft vasthouden. De overige 600 millioen mark zouden worden gesteld onder beheer van de Bank voor Internationale Betalingen en moeten worden aangewend voor den economi- schen opbouw van Europa. Ingezonden Mededeellng. MOOIER STERKER BILLIJKER Duitschland zou de betalingen pas moe ten doen na herstel van den normalen toestand en slechts in geval de crediteu- ren-mogendheden het bedrag werkelijk noodig zouden hebben. De revolutie in Siam. De revolutionnaire beweging in Siam heeft een absoluut militaristisch karak ter. Men gelooft, dat de Koning intus- schen door de revolutionnairen is gear resteerd. Omtrent de oorzaken der revolutie kan gemeld worden, dat er reeds sedert maan den groote ontevredenheid in Siam heerscht, daar de oeconomische crisis in het land sterk gevoeld wordt. Het land lijdt door het mislukken van den rijst oogst, de lage verkoopsprijzen van rubber, het terugloopen van den zilverkoers en vrij sterke verhooging van de belastin gen. De regeering is voornemens geweest een bedrag van 25 millioen tikals (onge veer 25 millioen gulden) te bezuinigen, door een aantal beambten en officieren te ontslaan. Bovendien heeft de tusscüen dictatoriale gestrengheid en toegevend heid zwevende houding van den Koning hem veel sympathie doen verliezen en het goddelijk aureool van den heerscher weg genomen. Men heeft verder onregelmatigheden ontdekt bij het gebruik van de staatsgel den. Naar de Amerikaansche zaakgelastig de te Bangkok aan zijn regeering heeft medegedeeld heeft de Koning van Siam de voorwaarden van de leiders der volks partij aanvaard. Siam wordt dus nu een constitutioneele monarchie. De Koning die te Bangkok aankwam met een oorlogsschip, dat de nieuwe re geering naar Huahin had gezonden om hem af te halen, werd door het publiek hartelijk toegejuicht. De bevolking schijnt zich ternauwernood rekenschap te geven van het feit, dat het oude régime door een revolutie, waarbij geen bloed werd vergoten, is omvergeworpen. De mededeeling van den koning, dat hij bereid is, als constitutioneel vorst te regeeren, werd met levendig applaus ont vangen door de officieren van leger en vloot, die in vergadering bijeen waren ge komen, om kennis te nemen van 's ko- nings boodschap. Tusschen den vorst en de leiders der revolutionaire beweging be staan goede betrekkingen. Te Bangkok is het heden volkomen rus tig. De prinsen en prinsessen, die als gij zelaars gevangen worden gehouden, wor den goed behandeld. Zij zullen echter eerst in vrijheid worden gesteld, wan neer de nieuwe regeering haar bewind zal uitoefenen. Fransch begrootingstekort. Volgens sommige bladen is één van de redenen, waarom Herriot tijdens het weekend uit Lausanne naar Parijs terug keert de dringende kwestie van het te kort op de Fransche begrooting, waar voor nog een bedrag van 1.840 a 2.208 millioen francs moet worden gevonden, om de begrooting in evenwicht té brengen. De minister van financiën, Germain Martin, heeft te zamen met den minister van de begrooting Palmade een plan in gediend tot verhooging van de inkom sten en verlaging van de uitgaven, dat waarschijnlijk reeds Dinsdag a.s. in de Kame'r komt en nog vóór het zomerreces behandeld zal moeten worden. Naar verluidt zou het plan o.a. inhou den een bezuiniging van 1.104.000 francs per jaar op de nationale defensie, welk totaal slechts kan worden bereikt door be zuinigingen van ingrijpenden aard op het leger, de vloot en de luchtmacht. Relletjes te Antwerpen, De stad Antwerpen is gisteren, zooals is voorspeld, het tooneel van ernstige on geregeldheden geweest. De anti-Vlaamsche fraternelles zouden gisteren te Antwerpen een congres en een optocht houden. Een tegenbetooging van de Vlaamsche oud-strijders, fronters en communisten werd georganiseerd, die ech ter door burgemeester van Cauwelaert werd verboden. In de verwachting van rel letjes werd het Antwerpsche garnizoen ge consigneerd, terwijl 1700 marechaussees en 900 politieagenten gemobiliseerd wer den. In het Stadspark kwamen de fraternel les met tachtig vaandels bijeen, terwijl een sterke politiemacht en bereden mare chaussees de orde bewaarden. De optocht der fraternelles begaf zich vervolgens naar het monument der Bevrijding. Op verschillende punten, welke door den stoet werden gepasseerd, hadden zich sterke groepen tegenbetoogers opgesteld, die met steenen, meel, blauwsel, sinaasappelen en rotte eieren de oud-strijders bestookten, terwijl er hevig gejouwd werd. De politie en marechaussee moesten verschillende malen charges met de blanke sabel uit voeren. Tal van personen liepen meer of minder ernstige verwondingen op; mins tens twintig hunner moesten naar de zie kenhuizen worden overgebracht. Ook het aantal arrestaties was groot, meldt de Courant. Het Nederlandseh-Belgisch handelsverdrag. Door de „Association des groupements textieles de Belgique" is aan koning Albert een telegram van hulde en instemming met zijn initiatief inzake de handelsbe trekkingen tusschen de volkeren gezon den. De Belgische textielfabrikanten ver klaren, waar zij van den uitvoerhandel moeten leven, de woorden van den koning, wat betreft de noodzakelijkheid van een terugkeer tot gezonde oeconomische be grippen, geheel tot de hunne te kunnen maken. Zij verheugen zich verder zeer over het feit, dat de Nederlandsche en Belgische regeeringen den wijzen konink lijken raad in een practische daad heb ben omgezet en een overeenkomst hebben gesloten welke gegrondvest is op het be ginsel van de handelsvrijheid. In het koor der Belgische couranten, die de totstandkoming van een Neder- landsch-Belgisch handelsverdrag toejui chen, laat de liberale Gazette de Charle roi, die zeer Franschgezind is, een wan klank hooren. Volgens dit blad begeeft België zich door het sluiten van een der gelijke conventie met Nederland in een avonturenpolitiek. Mr J. Hoste Jr, de hoofdredacteur van het Laatste Nieuws, denkt daar echter anders over. Hij verheugt zich in het ini tiatief van Koning Albert en in den drang naar samenwerking die bij de kleine lan den tot uiting komt. De Noorsche minister van Buiten! and- sche Zaken, Braadland, die uit Zwitser land weer in Oslo is aangekomen, heeft met betrekking tot het douaneverdrag tus schen Nederland, België en Luxemburg verklaard, dat de Noorsche regeering al dergelijke maatregelen toejuicht. Van Zwitsersche zijde beschouwt men het ver drag sceptisch. Van Deensche zijde toont men, evenals van Noorsche zijde, groote belangstelling. Toetreding tot de conventie zou in ieder geval, aldus de minister, een breuk met het beginsel van de meestbe- gunstiging beteekenen. Men moet alle loo- pende handelsverdragen opzeggen of wel door middel vein onderhandelingen met de overige staten zekerheid verkrijgen, dat ook deze staten toetreden tot het Bel- gisch-Nederlandsch verdrag, dan wel geen hinderpalen in den weg zullen leggen. Gespannen toestand in Duitschland. In den Beierschen Landdag heeft mi nister-president Dr Held de verklaring afgelegd, dat de Beiersche regeering een stemmig van oordeel is, dat zij niet in staat is om aan het verzoek van den rijksminister van binnenlandsche zaken te voldoen, het algemeene uniformverbod in Beieren op te heffen. Het ziet er donker uit in de Duitsche landen. Het onvoorzichtige intrekken van het verbod der partij legers heeft reeds tal van onlusten tengevolge gehad (er gaat geen dag voorbij of er wordt ge vochten) en een conflict tusschen de rijks- regeering en Beieren uitgelokt, dat drei gende vormen heeft aangenomen. In Berlijn en elders werpen commu nisten weer hun „barricades" op. Het riekt naar burgeroorlog in Duitschland. Zaterdagmiddag tegen 5 uur passeer den'te Berlijn eenige groepen geuniform- de nat.-soc., die deelgenomen hadden aan de begrafenis van een door communisten vermoorden partijgenoot den Belle-Alli- ance-Platz. Hierbij 'werden zij uit het redactie-gebouw van de soc-dem. Vor warts onder vuur genomen. Een nat.-soc. kreeg een zware wonde in den buik en moest naar het ziekenhuis worden over gebracht. De politie deelt mede, dat de aange legenheid zich als volgt heeft afgespeeld: Een krantenverkooper van de „Alarm" is door verscheidene nationaal-socialisten overvallen, waarbij hij het gebouw van de „Vorwarts" binnen vluchtte. De na tionaal-socialisten zijn daarop het gebouw binnengedrongen. Daar zijn zij door de „Hausschutz" van de Vorwarts terugge drongen. Hierbij is het tot een schietpartij gekomen. Korte berichten. De Amerikaansche senaat heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij mach tiging wordt verleend tot het beschikbaar stellen van nog 18 millioen H.L. graan uit de voorraden van de farm Board aan het Roode Kruis, met het oog op de voed selvoorziening van noodlijdenden. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Portugeesche regeering is afgetreden. De president van de Republiek heeft het ontslag aanvaard en tevens de aftredende regeering verzocht in functie te blijven totdat de begrooting is goedgekeurd en er een nieuwe regeering is gevormd. Even na het opstijgen van het mili tair vliegveld van Bierset bij Luik, is een vliegtuig bestuurd door een kapitein, naar beneden gestort en te pletter geval len. De piloot was op slag dood. De cholera-epidemie heeft zich thans uitgebreid tot Kanton en andere steden van Zuid-China. In het bijzonder wordt Amoy geteisterd, waar ongeveer 200 ziek te-gevallen zijn geconstateerd. Het totaal aantal ziektegevallen bedraagt thans on geveer 1000. Tengevolge van zware regens en on- weersstormen daalt de temperatuur in Italië sterk. Op de Apennnijen bij Bolog na heeft het zelfs zwaar gesneeuwd. Uit verschillende gebieden komen be richten over overstroomingen. De Nationale Bank van België heeft valsche biljetten van 500 fr. of 100 Belga's in beslag weten te nemen. Het papier is te dik en voelt ruig aan. Revolutionaire geest bij Rijksambtenaren. Van het departement van Defensie is de volgende circulaire uitgegaan naar ver schillende militaire instanties. „Het schijnt zich voor te doen, dat rijks ambtenaren bedektelijk of openlijk kenne lijk propaganda maken voor ongehoor zaamheid aan het wettig gezag. De raad van Ministers heeft besloten hiertegen met alle gestrengheid op te tre den. Ik noodig u daartoe uit, om, wanneer zich een dergelijk geval mocht voordoen, dienaangaande aanstonds te rapporteeren en den schuldige aanstonds voor ontslag voor te dragen, zoo noodig met onmiddel lijke schorsing. Het verdient aanbeveling, opdat ieder in zijn eigen belang daarmede bij voorbaat rekening kan houden, dat het burgerpersoneel onder u ressorteerende, onverwijld in kennis wordt gesteld met het standpunt, dat de regeering ten dezen in neemt". Een tekort van 5millioen voor Den Haag in 1933 De Gemeentebegrooting over 1933 wees, naar het Vad. verneemt, in eerste samen stelling een tekort aan van ruim 5 Yt mil lioen gulden. Het achteruitloopen van de opbrengsten der bedrijven en van de belastingen deed het ergste vreezen, maar dat het tekort zóó groot zou zijn, heeft zeiker niemand gedacht. Naar verluidt zijn de begrootingen van vrijwel alle bedrijven en diensten terugge zonden, met het dringende verzoek zoo veel mogelijk te bezuinigen. B. en W. zou den 2 millioen van het tekort willen weg werken door bezuinigingen. Nog twee millioen zou uit de belasting moeten komen. Van zekere zijde zal men wel aandrin gen op verhooging der opcenten op de Ge meentefondsbelasting, waarvan thans het aantal 6 is.1) Zou men daar alleen de 2 1) Dit is wel ongekend laag. We 'kennen in Zeeland wel andere getallen. Red. Z. Binnenland. De crisiszuivelwet op 10 Juli in werking. Een begrootingstekort van 5K miljoen te Den 'Haag. Beschouwingen over het Nederlandsch Belgisch verdrag. Buitenland. Verdaging der conferentie te Lausanne? De revolutie in Siam beëindigd. Fransch begrootingstekort. millioen willen uithalen,, dan zou men het aantal opcenten moeten brengen van 6 op 33, wanneer men 1 opcent schat op f 75.000. Van andere zijde zal wel voorgesteld worden, de tarieven der z.g. productie bedrijven te verbaogen en wellicht gaan stemmen op om de stiaatbelasting te ver- boogen, die thans ruim twee millioen op brengt. Maar zooals gezegd, 'hierin is nog nieta bepaald. Blijft nog een bedrag van ruim 1 Yt mil lioen te dekken. Daarvoor zouden B. en W., de reserves willen aanspreken. Crisiszuivelwet. Naar het Hdbl. verneemt, zal het in verband met het feit, dat de algemeen® maatregelen van bestuur, 'die volgens de crisiszuivelwet noodig zijn, nog niet zijn verschenen, zeer moeilijk zijn 'die wet op 4 Juli a.s. in werking te doen treden. Vermoedelijk zal dit op 10 Juli het geval zijn. Een telegram van 36000 woorden naar Indië via Holland Radio. Dezer dagen 'heeft de Rijkstelegraaf dienst, via Holland Radio, een heel boeik naar Ned.-Indië overgeseind. Van circa 18 uur tot 1 uur 's morgens werd afwisselend met 2 tot 4 zenders voor dit doel uitge zonden, toen waren de 36.000 woorden in Indië. De apparateur, welke voor den Radio- telegrafischen 'dienst beschikbaar is, is thans dusdanig, dat vrijwel aan iederen bijzonderen verkeersomvang bet hoofd kan worden geboden zonder dat de afwikke ling van het normale verkeer biervan eenig nadeel ondervindt. Overtreding Radio-Reglement. Naar wij vernemen beeft Vrijdagmid dag omstreeks 5 uur op last van de jus titie een huiszoeking plaats gehad in een perceel in de Dintelstraat te Amsterdam, op grond van de vermoedelijke overtreding van art. 63 van het radio-reglement. Bij ■dit artikel is het verboden radio-electri- sche seinen op te nemen en daarvan aan- teekening te houden van telegrammen, welke niet voor den ontvanger zijn be stemd. De huiszoeking geschiedde op grond van het vermoeden, dat in dit per ceel beurstelegrammen werden opgeno men, die door den ontvanger aan verschil lende bank-instellingen in de 'hoofdstad werden doorgegeven. De bezitter van het ontvangtoestel werd op heeterdaad be trapt bij. het opnemen van de bedoelde telegrammen. De justitie beeft behalve bet toestel, een groot aantal opgenomen telegrammen, voomameiyik beurstelegrammen in code, in beslag genomen. Alles werd door de justitie voor nader onderzoek meegeno men. De werkloosheid in Mei. Het Departement van Binnenl. Zaken heeft aan alle gemeenten een vragenlijst gezonden. Bij bet samenstellen van bet overzicht inzake werkeloozenzorg over het tijdvak van 1 tot en met 28 Mei zijn ge gevens ontvangen van 992 gemeenten. Uitgegeven door de gemeenten (zonder aftrek van subsidies van Staat, c.q. pro vincie), aan werkeloozensteun, f 5.314.396. Uitgegeven door de gemeenten (zonder aftrek van subsidies van Staat, c.q. pro vincie), voor werkverschaffing f 1.366.593. Uitbetaald door wenkeloozenkassen f 999.058. Het Rijk heeft betaald f 365.313. Van 85 gemeenten met rond 466.927 in woners, waren nog geen gegevens binnen gekomen. In 1933 al een Zeppelin-proeftocht naar indië De Scheepvaartmaatschappy'en, in casu de Maatseh. Nederland en de Rotterdam- sche Lloyd, blyken bet vraagstuk van de luchtschepen nog niet losgelaten te heb ben. Naar het Vad. verneemt, zou dr Ecke- ner zijn dienst op Pernambuco reeds wil-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1