t Rechtzaken Berlijnsche Brieven in samenwerking met de instellingen tot bestrijding van den woeker, aan derge lijke practijken over ©enigen tijd een eind zal kunnen maken. Geld dat geen geluk bracht. Een werkloos arbeider te Am sterdam had zijn laatste spaarpenningen besteed om een half lot in de Unie-loterij te koopen. En inderdaad, op 12 Eebruari 1931 werd hij verblijd met de heuge lijke tijding, dat op zijn nummer de f óO.OOo was gevallen. Ruim f 20.UOO kon hij incasseeren Maar met het geld komt de hebzucht en dit zou 'smans val zijn. Hij was van zijn vrouw van tafel en bed gescheiden, een alimentatie werd niet door hem ge geven en de vrouw werd gesteund door den Armenraad. Listig overlegde de gelukkige winnaar, dat de gerechtigheid, in den vorm van het Burgerlijk Armbestuur, hem wel eens zou kunnen dwingen een gedeelte van zijn schat aan zijn vrouw te geven. Dat nooitl Een slim plan werd fluks ontworpen. Zijn kostbaas, die braaf had geassisteerd bij het ophalen van den buit en de feest stemming dien avond danig had helpen verhoogen, schreef een qui tan tie, waaruit moest blijken, dat hij, de kostbaas, het lot van zijn kostganger had gekocht vóór de trekking plaats had. Tot zoover ging dies goed. Voor het geld kocht de kostbaas die nu als bezitter van het geld optrad een boerderij met 35 stuks vee. De eigen lijke „winnaar" zou óók in de boerderij in komen wonen, hij zou zakgeld krijgen. een aandeel in de winstkortom de „financieels verhouding" was tot in de finesses geregeld. Edoch, de vriend was een trouwelooze vriend, zooals dat meer voorkomt. Toen de „winnaar" om zijn „zakgeld" kwam, ontpopte de kostbaas, die de rollen zoo handig had omgekeerd, zich als een „ver rader". De man van het lot kreeg niets. Hij werd zelfs de deur van de gemeen schappelijke boerderij uigezet. Hij ging fluks naar een advocaat te Amsterdam, nadat hij zonder resultaat de politie in den arm genomen had. Een civiele actie, waarbij do f20.00(J werd teruggevorderd, werd door mr L. van üigh ingesteld. Mr van Gigh bood getuigenbewijs aan, terwijl do trouwelooze kostbaas met de quitantie zwaaide. Een getuigenverhoor volgde en de rechtbank trok daaruit de conclusie, dat de eigenlijke winnaar de kostganger was Als alles meeloopt, zal hij dus nog een deal van zijn twintig mille terugkrijgen, maar laat hij don oppassen voor het Burgerlijk Armbestuur!I Verduistering van £68.105.43. Te Roermond werd de alge- meene vergadering gehouden van de R. K. Vereeniging Het Limburgsche Groene Kruis. De voorzitter, Jhr. G. Ruijs de Beeren- brouck, gaf in zijn openingswoord een uiteenzetting van de gebeurtenissen, die in Groene Kruiskringen en daarbuiten groote beroering hebben gewekt. Het totaal door den secretaris V. ge fraudeerde bedrag beloopt £68.105.43. De controle was te weinig efficiënt e.u ta summier opgezet. Bij de over deze kwestie gevoerde dis cussies deed da heer Jaspar nog enkele mededeelingen, waaruit bleek, dat V. mei groote geraffineerdheid is te werk gegaan. Spr. deelde mede, dat in het verduis terd bedrag ruim f 4U00 begrepen zijn, waarvoor de provincie feitelijk is opge licht. De provincie verleent n.l. aan de Provinciale Commissie voor t.b.c.-bestrij- ding een verplegirgs-subsidie ten behoo ve van patiënten, die door de afdeolin- gen van het Groene Kruis werden uitge zonden naar een bepaalden in een rege ling vastgelegden maatstaf. Deze uitzen ding werd daar ter hand genomen, waar geen Groene Kruis-afdeeling bestond Do fraude bestaat in hoofdzaak met betrek king tot die gelden, welke voor uitzending werden besteed door de Provinciale Com missie zelf, met welk werk de secretaris was belast. Deze fingeerde patiënten en dekte zich door kwitanties, van valsche handteekeningen voorzien. Spoorloos verdwenen. Sinds eenige dagen is spoorloos verdwe nen de ongehuwde de la H. uit Korkrade, tot voor korten tijd aldaar wonende, zich noemende directeur van de commandi taire vennootschap „Eigen Huis in Ne derland", wonende te Nijmegen. De la H. wordt verdacht oplichtingen c.q. verduisteringen te hebben gepleegd voor een aanzienlijk bedrag. Personen die geld bij De la H. hadden gestort, tot be dragen van f 300 hebben klachten inge diend bij de politie te Kerkrade, die een omvangrijk onderzoek instelt. Do com missaris van politie to Kerkrade verzoekt de opsporing en aanhouding van den voortvluchtige, die zich vermoedelijk in het buitenland bevindt. Diamantslijper opge licht. Een te Amsterdam in een huis aan de Keizersgracht wonende diamant slijper i* hot slachtoffer geworden van eon brutale oplichterstruc. Gistermiddag kroeg hij bezoek va a vw m dames en twee hseren. Twee van ben spraken. Itali aan,sch, de'andaren I tali aar. 3ch on Nedor- landsch. Zij verzochten den diamantslij per hun eenige sieraden te toonen, daar zij naar hun zeggen, daaruit een keus wilden doen. Do verkoóper voldeed aan dit verzoek; o.a. legde hu op de tafel twee kostbare wit-goaden oorknoopsn neer, die ingezet waren met vijf blauw-witte bril janten. waaronder «en groefe, wegende 2 karaat. De waarde van beide stukken is ongeveer f 3000. Na het vertrek van de vreemdelingen ontdekte de diamantslijper tot zijn groo- ten schrik, dat beide oorknoopen verdwe nen waren. Van dit feit heeft hij aan gifte gedaan bij de politie, die het onder zoek dadelijk ter hand heeft genomen. Ernstig aut o-o n g e 1 u k Vijf gewonden. Gisteravond heeft te Noord-Beemster, gemeente Bnemster, een ernstig ongeluk plaats gehad. Een luxe Citroën-auto, waarin gezeten waren de burgemeester van Veenendaa'i, mr. J. J. P. C. van Kuijk en diens echtgenoote, is, rijdende in de richting Hoorn, op don Oosthuizerweg in botsing gekomen met een auto, waarin drie Volendammers ge zeten waren, die van een vischpsrtjj te rugkeerden. De aanrijding werd veroor zaakt, doordat laatstgenoemde auto ver zuimde den voorrang te verleonen aan den wagen van den burgemeester, die van rechts kwam. De Citroën kwam in een sloot langs den weg terecht, terwijl de Volendamsche auto omsloeg. Mr. van Kuijk wist zichzelf te bevrijden. Hij bekwam een ernstige won de aan het voorhoofd; zijn vrouw brak een sleutelbeen. Van de Volendammers werd de be stuurder uit den wagen geslingerd. Hij heeft vermoedelijk een bekkenfractuur bekomen. Een der inzittenden van de laatste auto, die met bet achterhoofd op straat terecht was gekomen, bad een ernstige wonde aan het hoofd opgeloopen. De derde persoon was onder den wagen geraakt en bewusteloos er onder vandaan gehaald, later is hij bij kennis gekomen. De vijf gewonden werden overgebracht naar een ziekenhuis te Purmreend. Verdacht van brand stichting. In samenwerking met de gemeentepolitie van Udenhout heeft do maréchaussee te Tilburg als verdacht van brandstichting te Udenhout gearresteerd den makelaar J. J., diens handlanger, den loodgieter v. I., beiden uitTilburg, en den landbouwer J. V. te Udenhout. De beide laatsten zijn opgesloten in de maréchausseekazerne en de eerste in het hoofdbureau van politie. De makelaar J. wordt door de Tilburgsche gemeentepoli tie eveneens verdacht van brandstichting in zijn magazijn, dat eenige weken gele den, des nachts in de Karrestraat af brandde. Mishandeling van een werkwillige. De laatste dagen heerscht onder de stakers van het Ju- lianakanaal een onrustige stemming. Overal worden 's morgens en 's avonds politieposten uitgezet om te voorkomen dat voor de tweede maal de ruiten dor autobussen met werkwilligen werden in gegooid, zooals de vorige week te Sittard gebeurde. Met het oog op de verschillen de malen geconstateerde nachtelijke be zoeken der stakers is ook een sterkt, nachtwacht uitgezet. Woensdagavond echter werd de werk willige M., wonende te Born, bij het huis waarts keeren door eenige stakers aan gevallen en tegen den grond geworpen, waarna men hem met vuisten en met stokken mishandeld heeft. De marechaus see heeft in verband hiermee twee sta kers gearresteerd, die zijn overgebracht naar Maastricht en in het huis van bewa- ing opgesloten. De stemming blijft onrustig. Een werklooze die in de gevangenis wil. Een 35-ja- rige werklooze wilde voor een vriend onder diens naam een gevangenisstraf van zes maanden ondergaan en had zich daartoe aangemeld bij den gevangenis directeur. Na drie maanden bleek even wel, dat de man den straftijd van een an der uitzat. Hij werd derhalve direct ont slagen en vervolgd wegens bedrog, docu- mentvervalsching enz. Donderdag werd hij door het schepengerecht te Berlijn ver oordeeld tot drie maanden. Op de vraag van den rechter, wat hij hiertegen had in te brengen, antwoordde de werklooze met het verzoek hem zoo gauw mogelijk naar de gevangenis te wil len zenden, aangezien hij daar onderdak en voedsel heeft. Gedetineerde uit het gasthuis ontsnapt. De Italiaan Rosetti, die door de Utrechtsche Recht bank wegens diefstal met braak tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf is veroordeeld, was wegens ziekte op genomen in het O. L. Vrouwe-Gasthuis te Amsterdam. Vandaag moest hij voor het Gerechtshof terecht staan; maar gebleken is, dat hij gisteren uit het O. L. Vrouwe- Gasthuis is ontsnapt. Niemand heeft er iets van gemerkt, tot men hem op een oogenblik miste. Hij moet in zijn nacht goed ontsnapt zijn. Een ietwat netelig ver zoek. De houtvester R. Zimmermann te Schleswig-Lürschau vraagt den Um- schau-lezers hem te willen berichten, of zij ook de ervaring hebben opgedaan, dat da vlooien grooten aftocht hebben gebla zen. Als hondenfokker en dierenvriend heeft hij zijn ondervinding opgedaan, dat sinds ongeveer' twee jaar aan de vloo en haar familie een ramp moet overko men zijn. Er zijn vloorijke (18951) en vloo-arme jaren, maar er waren altijd genoeg vlooi en, om dier en mensch het lastig te ma ken. In zijn streek zijn thans de vlooien zoo goed als verdwenen. Eenige dagen geleden hoorde schrijver ook nog een Berlijner verklaren; „Bij ons zijn er geen looien meer." De heer Z. zou nu graag meer willen weten van het „novum", om den omvang der vloo-eterfte en haar oorzaak te kunnen vaststellen. Het resul taat der enquête hoopt hij later te kun nen mededeelen. Wellicht willen onze lezers op de kieschheid des enquêteurs valt te reke nen dezen niet alledaagscheu speur der ook een handje helpen! Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding Het te Goes loopen over het gras van de plantsoenen: G. A. S., Goes, terug aan ouders. Loterijwet: J. de J., M. de K.. 's Hee- renhoek, M. W., Borssele f 5 of 5 d. n.; en verbeurdverklaring der in beslag geno men prijzen. Arbeidswet: P. F. H., Goes f 5 of 5 d. h.; P. V., Ierseke 54 maal f 3 of 54 maal 1 d. Fietsen terwijl men verkeert ouder den invloed van gebruikten alcoholhoudenden drank: J. P. B., M. v. S., Ierseke f 25 of 25 d. h. Met auto rijden zonder geldig rijbewijs: P. d. H., Middelburg f 3 of 3 d. Met auto rijdende geen signaal geven als de veiligheid van het verkeer zulks vordert; J. D. W., 'sH. Arendskerks f2 of 2 d.; D. Z., Goes f 5 of 5 d. Zonder noodzaak op de linkerzijde van den weg fietsen: A. G., 's Heerenhcek f 5 of 5 d. h. Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: M. P.. Roünr- dam f 10 of 10 d. Dronkenschap: K. B., Goes f 5 of 5 J. Met motorrijwiel rijden zonder geldig rijbewijs en zonder vooruitstralende lan taarn: A. v. d. V. te Kapelle f 10 en f 5 of 10 en 5 d. h. Straatschenderij: M. d. V.. 's Graven- po'der f 10 of 2 w. t.sch., J. D. V. aldaar vrijspraak, J. D. V., aldaar f 15 of 15 d. h. Hooger beroep is aangetoek-nd door A. L. J. S., te Bergen op Zoom, veroor deeld tot f 10 of 10 d. h. wegena hot met een motorrijtuig te Kapelle harder rijden dan 20 K.M. per uur. Door A. v. d. V., Kapelle, veroordeeld wegens het met een motorrijwiel lijden zonder geldig rijbewijs en zonder ïichtuit- stralende lantaarn tot f 10 en f 5 of 10 en 5 d. h. De malversaties bij de mi litaire administratie te Breda De Bredasche rechtbank heeft gistermid dag uitspraak gedaan in de zaken tegen de zes Bredasche leveranciers, die veer tien dagen geleden terecht hebben gestaan in verband met de onlangs ontdekte mal versaties bij de militaire administratie al daar. De 36-jarige bakker W. is veroordeeld wegens het aan een ambtenaar een belofte doen met het oogmerk, om hem te bewe gen, in zijn bediening in strijd met zijn plicht iets te doen, tot een boete van f 300 subsidiair 6 weken hechtenis. De eisch luidde in deze zaak f 500 b. s. 3 maanden hechtenis. Dezelfde verdachte is terzake van eon gelijk misdrijf nogmaals veroordeeld tot f 300 b. s. 6 weken hechtenis, voor welke zaak geëischt was f200 b. s. 1 maand hechtenis. De 39-jarige winkelier B. is wegens het doen van een gift aan een ambtenaar, naar aanleiding van hetgeen door dezen in zijn bediening in strijd met zijn plicht is gedaan, meermalen gepleegd, veroor deeld tot f 25 b. s. 25 d. h. De eisch luidde f 100 b. s. 30 d. h. De 39-jarige grossier in vleeschwaren W. is conform den eisch vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. De 60-jarige slager v. d. G. is wegens het voortgezet misdrijf van valschheid in geschrifte (het uitschrijven of doen uit schrijven van kwitanties waarop het dub bele van het werkelijk geleverde voor het dubbele van het hem werkelijk toekomen de bedrag vermeld stond) veroordeeld tot een geldboete van f 600 subs. 6 maanden hechtenis. Tegen hem luidde de eisch f 1000 b. s. 6 maanden hechtenis, benevens een voorwaardelijke veroordeeling tot 4 maanden gevangenisstraf met een proef tijd van 1 jaar, onder de voorwaarde, dat verdachte vóór 1 Februari 1933 aan den benadeelde, dat is de staat der Neder landen, een bedrag van f2472 zal terug betalen. De 40-jarige slager v. d. Br., die in 1931 de slagerij van den vorigen verdach te had overgenomen, is wegens een hem ten laste gelegd gelijksoortig misdrijf, waarvoor de eisch luidde f 200 b. s. 1 mnd. hechtenis, benevens een voorwaar delijke veroordeéling tot 2 maanden ge vangenisstraf, op voorwaarde, dat hij vóór 1 Februari 1933, een bedrag van f 370 aan den staat der Nederlanden zal terugbeta len, veroordeeld tot f 300 b. s. 50 d. h. Van het hem ten laste gelegde geven van steekpenningen is deze verdachte, we gens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De 28-jarige landbouwer v. d. BI., werd wegens het geven van fooien veroordeeld tot f 200 b. s. 40 d. h. en vrijgesproken van het hem tenlaste gelegde valschelijk opnemen van bewijzen van afdracht voor het weghalen van spoeling. Tegen hem luidde de eisch f 600 b. s. 3 maanden hechtenis. Ontrouwe postbeambte. De rechtbank te Arnhem heeft J. O., 35 j., postbeambte te Rotterdam, die terecht heeft gestaan wegens verduistering van een bankbiljet van f 10 uit een expresse- brief, toen hij als postconduoteur d:enst deed op den train RotterdamNijmegen, veroordeeld tot negen maanden gevange nisstraf, waarvan zee maanden voorwaar delijk, met een proeftijd van drie jaar. De eisch was acht maanden gevangenisstraf. Gratieverleend. Aan den ma joor Graf, die in April 1927 is gearres teerd, wegens moord door middel van ver giftiging op den kapitein Queck, en die deswege door het Hoog Militair Gerechts hof tot 15 jaren gevangenisstraf is veroor deeld, is gratie verleend, in dier voege, dat de opgelegde straf is verminderd tot tien jaren. Poging tot doodslag op zijn vrouw. Voor de Zwolsche recht bank werd gisterenmiddag de zaak be handeld tegen den 27-jarigen G. B., schil dersknecht, gedomicilieerd te Zwolle, thans in voorloopige hechtenis in het Huis van bewaring te Zwolle. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 27 Mei 1932 na kalm overleg het voornemen heeft opgevat zijn echtgenoote, G. D. S., van wie hij dien dag was gescheiden, van het leven te berooven. Op het perron te Zwolle is hij den 27sten Mei omstreeks één uur in den middag op haar afge gaan en heeft haar met een knipmes een diepe wonde in gelaat en hals toegebracht. De Officier van Justitie eischte een ge vangenisstraf van acht jaar. De verdediger pleitte clementie. Uitspraak over 14 dagen. NIEUWE NAMEN, NIEUWE LASTEN. Het feit, dat minister-president Dr Held voor Beieren, staatspresident Bolz voor Wurtemberg en staatspresident Schmitt voor Baden terzelfder tijd naar Berlijn kwamen, om bij den Rijkspresi dent protest aan te teekenen tegen het be leid eener nauwelijks aan het bewind ge komen regeering, gaf te denken. Het feit, dat deze ministers, ondanks een officieele ontvangst door von Hindenburg in tegen woordigheid van den kanselier von Papen en langdurige besprekingen met den rijks raad, naar hun landen zijn teruggokeerd met het onbevredigend gevoel, dat zij het hoogstens tot een voorloopigea wapenstil stand met Pruisen hebben gebracht, geeft opnieuw te denken. Een niet te onderschatten voordeel van dit bezoek is voor Berlijn de gewaarwor ding, dat Zuid-Duitschland er nog steeds een eigen oordeel op nahoudt en niet zon der meer de methoden goedkeurt, welke in de Wilhelmstrasse voor het staatsbe leid als de meest productieve worden ge houden. Kalmeerend werkte de verzeke ring, dat men vooralsnog voor Pruisen geen rijkscommissaris denkt te benoemen, ook al houdt men zich tot zulk een door tastenden maatregel staatsrechterlijk be voegd. Den lastigen bezoekers werd ver zekerd, dat Berlijn bij eventueele herzie ning van de Weimarer grondwet evenals bij een hervorming van de verhouding tus- schen het rijk en de verschillende staten met het karakter dezer landen rekening zal houden. Veel minder bevredigend verliepen de besprekingen omtrent de opheffing van het Groener-verbod der S. A. en S.S.-troe- pen der nationaal-socialisten. Hoewel het nooit in mijn bedoeling gelegen heeft, aan losse geruchten een bijzondere beteekenis toe te kennen, mag ik ditmaal niet ver zwijgen, dat men in Berlijn opvallend vaak over een toekomstigen burgerloorlog hoort spreken. De besprekingen tusschen het Zuid-Duitsche ministerieele front en de Wilhelmstrasse hebben deze geruchten niet verminderd. Het tegendeel van dien is waar. De rijksrogeering moet de op vatting zijn toegedaan, dat het herstel dezer organisaties „zur allgemeinen Be- ruhigung" tot algemeene kalmeering kan bijdragen! Daar Beieren uit persoonlijke ervaring weet, wat de Hitler-beweging in de prac- tijk van het politieke leven beteekent, zal het antwoord van dr Held op zulk een hoogst merkwaardig aandoende Pruisi sche opvatting aan duidelijkheid niets te wenschen overgelaten hebben. Niettemin ziet men in Berlijn steeds meer Hitler-knapen in bruine hemden met hooge laarzen dreigend marcheeren, en hoort men verzekeren, dat een schitteren de nieuwe uniform voor duizenden gereed ligt en valt het op, dat de door Mussolini ingevoerde fasciotengroet ook in Duitsch- land al meer en meer gebruikelijk wordt. Maanden lang hoorden wij in alle deelen van het Duitsehe rijk de Duitsch-nationa- Isn en de nationaal-socialisten tekeer gaan tegen het door Brüning gevolgde systeem. Zijn noodverordeningen werden als de laatste stoot tot Duitschland's definitie ven ondergang gekenmerkt en alle natio nale organen krijschten van verontwaar diging, toen deze gehate katholiek in den spannenden verkiezingstijd zijn propagan- da-redevoeringen ten gunste van von Hin denburg per radio over gansch Duitsch- land liet doorgeven. Een der eerste doortastende maatrege len der nieuwe rijksregeering bestond in het baanbrekend feit, dat Gregor Strasser als eerste nationaal-socialist een radio voordracht mocht houden voor zijn Volks- genossen und Volksgenossinnen. Reeds bij deze gelegenheid moest Berlijn via Kö- nigswusterhausen gewaar worden, dat München en Stuttgart hun zender hier toe niet beschikbaar hebben gesteldl We weten uit den Pruisischen Landdag, dat Gregor Strasser in zijn uiterlijk op treden tot de gematigden behoort. De vechtpartijen met de communisten kwa men hem niet gelegen en de doortastend heid, waarmede hij door de te hulp ko mende schupo's naar den Alexanderplatz gesleept werd, om later zelfs aan een rechterlijk verhoor onderworpen te moe ten worden, bracht hem in zichtbare ver legenheid, daar zijn c&ndidatuur als pre mier van Pruisen hierdoor niet bepaald bevorderd wordt. Met een gematigdheid, welke Hitier en Goebbels in hun formuleering niet kennen verdedigde Strasser in zijn eeiste radio voordracht de beginselen der nationaal- socialistische beweging, gaf hij openlijk toe, dat zij onder den invloed van Ver sailles een revolutionair karakter draagt en trok hij de gebruikelijke scheidingslijn tusschen Duitschers en niet-Duitschers, waarmee dan allereerst de Joden bedoeld worden. Als komieke bijkomstigheid moet ik hieraan toevoegen, dat het Strasser toege wezen honorarium voor zijn radio-voor dracht, een bedrag van 150 mark, met be slag werd belegd door den Joodschen ad vocaat Landsberg, die wegons een politiek proces nog financieele eischen aan Stras ser heeft te stellen. Waar een zekere mate van gezonden humor in de kringen van het hakenkruis tot de groote zeldzaamheden behoort, behoeft men niet verbaasd te staan, wanneer Goebbels „Angriff" hier op tekeer gaat: „das bekommt auch nur ein Jude fertig und nur solch' ein Jude, wie der Herr Landsberg einer ist". Langs dezen omweg krijgen wij een vrij duidelijk beeld van het „nieuwe systeem": waar het om noodverordeningen gaat, wel ke den algemeeaen toestand niet beter ma ken dan hij was, gaat men precies den zelfden weg, die door Brüning en zijn voorgangers onder den drang der omstan digheden ingeslagen moest worden. Waar het om tijdelijke verordeningen gaat, wel ke tot handhaving van de publieke orde werden uitgevaardigd, daar tracht men langs een omweg weer alles ongedaan te maken, wat door Groener in overleg met Brüning werd bereikt. Op zichzelf is dit niet bevreemdend: een rijkskabinet van overwegend aristocrati sche ministers kan in zijn politieke ge voelens niet samengaan met een regee- ringsvorm, welke vijandig staat, althans afwijzend, ten opzichte van de monarchie. Alle verzekeringen van von Papen en Strasser, dat de staatsinhoud oneindig veel meer beteekent dan de staatsvorm, kunnen de groote mogelijkheid eener staatswijzi- ging al of niet lang legalen weg niet verzwakken. De gespannen verhouding tusschen de Zuid-Duitsche staten en het ondernemende Pruisen, dat thans voor Adolf Hitler den moeilijken weg baant, welke hem in Beieren werd afgesneden, is hiervan een onomstootelijk bewijs. Voor zijn vertrek naar Lausanne liet de nieuwe kanselier als minder aangename verrassing een noodverordening achter, welke sterk riekt naar het door zijn naaste omgeving zooveer gewraakte systeem- Brüning. Men zou ook kunnen zeggen: Briining's stoutste plannen werden door von Papen overtroffen en tusschendoor stelt men dan voor de zoovee 1ste maal zich zelf de vraag: waarom werd Brüning eigenlijk, kort voor de eventueele voltooi ing van zijn vruchtdragend werk tot ontij dig heengaan gedwongen? Het antwoord op deze vraag kan ons niet meer langs den gebruikelijken weg worden gegeven, want de volksvertegen woordiging werd al net eender als de rijkskanselier mir-nichts, dir-nichts naar huis gejaagd. Ondanks haar plechtige verzekering, dat zij „den socialen, financieelon en eoo- nomischen nood van het Duitsehe volk door middel van organische maatregelen zou verminderen" ziet deze rijksregee ring zich gedwongen, door middel van een financieele en justitioneele noodverorde ning den financieelen toestand van het rijk, landen en gemeenten te redden en een faillissement van de sociale verzeke ring te voorkomen. Indirect geeft het von Papen-kabinet door zijn nieuwe eischen toe, dat het ver boven de stoutste plannen van Brüning moest uitgaan, dat het tijds verloop van ruim een maand, veroorzaakt door de koerswijziging Brüning-von Pa pen, voor het Duitsehe volk 75 millioen mark meer uitgaven heteekentl Tot de meest doortastende maatregelen van deze nieuwe regeering met het oude systeem moet men de vermindering van de rente der invaliden- en beambten-ver zekering rekenen, welke zich tusschen 7, 5, 3 en 15 pet. beweegt. Een ondersteuningsbijdrage voor de werkloozen zal van Juli af ook verlangd worden van hen, die slechts 1500 mark per jaar verdienen en tot dusverre geheel vrij waren van belastingen. Ook de be ambten en ambtenaren in dienst van ge meente, staat of rijk, zullen dit nieuwe offer moeten brengen, hetwelk 1.5 tot 6.5 van hun toch al belangrijk verminderd in komen omvat. Ook de kerkelijke belasting heeft een strengeren vorm aangenomen, waarbij men schijnt te vergeten, dat dui zenden uitsluitend uit financieele overwe gingen zich als lid eener staatskerk lie ten schrappen. De justitieels wijzigingen dragen een voor den leek meer vatbaar karakter: een rechtzaak kent voortaan slechts twee instanies en bij een tweede behandeling eener strafzaak moeten de cliënten kiezen tusschen revisie of hoo ger beroep. Voor jeugdige cliënten zal voortaan de rechter zonder het hof van schepenen uitspraak kunnen doen. Met het optreden van het kabinet-von Papen kan van een nieuwe lente en een nieuw geluid in geen enkel opzicht wor den gesproken. Het nieuwe systeem open- haart zich in de maatregelen, die de in terne spanning verhoogen en het door Brüning met groote voorzichtigheid in toepassing gebrachte systeem begint onder von Papen op een wijze te drukken, dat het volk zuchtend gewaar wordt: nieuwe mannen, nieuwe lasten! Berlijn, 16 Juni 1932. I1- A W,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6