No. 223 Vrijdag 24 Jnni 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Belangrijk Bericht Buitenland Binnenland. Dit nummer bestaal uit 2 bladen Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKSN WERKDAG- Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, t3.-— Losse nummers10.09 Prijs der Advertontiën: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 JULI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS Wij hebben het genoegen te kunnen mcdedeeien, dat in de vergadering van aandeelhouders van de N.V. tol exploita tie van „De Zeeuw" besloten werd met Ingang van 1 October a.s. den abonne mentsprijs van „De Zeeuw" belangrijk te verlagen. Binnenkort hopen wij hieromtrent na dere mededeelingen te doen. Wij vertrouwen, dat dit besluit hetwelk voor de NV. een zeer belangrijke opoffe ring beteekent, door de lezers met blijd schap zal worden begroet. DE DIRECTIE. V Rust op de straat. „Op het congres van het N.V.V. is hul de gebracht aan de leiders, die eindelijk de agitatie aandurfden en straatoptoch ten organiseeren. Nu heeft de ervaring duidelijk ge toond, waarop zulke demonstraties uitloo- pen. En daarom rijst de vraag: moet de overheid die intimidatie maar geduldig toelaten? De straat is er voor het verkeer; voor den rustigen burger. Zij is niet gege ven om de overheid te bedreigen, de orde te verstoren en het wettig gezag te weer staan. Men kan wel wijzen op het feit, dat een demonstratie niet is bedoeld als poging tot geweld, maar dat zij allerlei ongure ele menten aantrekt. Wie echter zulke demon straties op touw zet, weet zulks en hij weet ook wel, dat hij de gevolgen niet in zijn hand heeft. Het wil ons voorkomen, dat er voor de overheid voldoende reden bestaat, om dit misbruik van den publieken weg te kee- ren." Met wat de Standaard hier op merkt, zipi wij het geheel eens. Dat in deze dagen de massa met aller lei revolutionaire leuzen wordt opgezweept is al erg genoeg. Er is geen enkele reden waarom de Overheid mee zou helpen om zooals onlangs nog te 's Gravenhage ge beurde, het gezag te ondermijnen en tot revolutionair verzet te prikkelen. Het is zooals de Standaard zegt: de straat is voor het verkeer, voor den rus tigen burger en niet om de Overheid te bedreigen, de orde te verstoren en het wettig gezag te weerstaan. Vooral in deze dagen nu overal de brandstof ligt opgehoopt is het in hooge mate ongewenscht revolutionaire demon straties, waarbij zich allerlei elementen voegen die het maatschappelijk gebouw liever vandaag dan morgen in brand zou den willen steken, op de publieke straat toe te laten. En dit geldt uit den aard der zaak in 't bijzonder van den Zondag. De Engelsch-Fransche besprekingen afgebroken. De Fransche premier Herriot heeft Donderdagmiddag opnieuw een bezoek ge bracht aan den Britschen premier Mac Donald. De bespreking was van vrij lan gen duur. Aan het einde der bijeenkomst werd van Britsche zijde het volgende officieele com muniqué uitgegeven: „De besprekingen tusschen de Engel- sche en Fransche ministers werden heden op vriendschappelijke wijze voortgezet en onderbroken ten einde de Fransche minis ters de mogelijkheid te geven een bespre king te voeren met de Duitsche ministers". De onderhandelingen tusschen de Engel- sche en Fransche regeering schijnen hier mede voorloopig, voor zoover betreft de herstelkwestie, te zijn besloten. Thans van gen de directe besprekingen aan der Fran sche en Duitsche vertegenwoordigers. Nu de besprekingen tusschen Mac Do nald en Herriot plotseling zijn afgebro ken, wordt in ingelichte kringen hieruit afgeleid, dat de pogingen van Mac Donald om de Fransche regeering te bewegen tot een definitieve regeling van het vraagstuk der schadevergoeding in den zin van de Engelsche regeering, mislukt zijn. Mac Donald moet Heriiot verklaard hebben, dat het laatste middel thans nog slechts directe onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk zijn. De kritieke toestand van de conferentie die feitelijk reeds van den eersten dag af aan heeft bestaan, is daardoor verder verscherpt. De toestand schijnt steeds meer ver ward te worden en steeds minder voor uitzichten te bieden, terwijl nog niet te zien is op welke wijze een uitweg kan worden gevonden. Het denkbeeld om de conferentie te ver dagen door haar permanent te verklaren en commissies van deskundigen te benoe men, komt steeds meer op den voorgrond. Dus alweer uitstel. Hoovor's ontwapeningsvoorstel. De Japansche marine-autoriteiten heb ben medegedeeld, dat Japan waarschijn lijk bereid zal zijn het voorstel-Hoover tot afschaffing van den chemischen oorlog, van de luchtbombardementen en tot ver mindering van het aantal moederschepen voor vliegtuigen te steunen. Zij zijn echter geheel en al tegen een vermindering van beteekenis van .slag schepen en groote kruisers. In Japan wordt bovendien de oprecht heid van de voorstellen van Hoover in twijfel getrokken en ziet men er op de eerste plaats een verkiezingsmanoeuvre van den kant van Hoover in. De opvatting in officieele kringen kan aldus worden samengevat, dat de voorstel len te draconisch zijn om in hun geheel te kunnen worden aanvaard. Zij zijn echter prijzenswaardig en verdienen met veel waardeering te worden behandeld! I In goed ingelichte parlementaire Engel sche kringen is men van meening, dat de voorstellen van Hoover geenszins den voorrang dienen te hebben bij de verdere onderhandelingen te Genève. Er zijn an dere voorstellen ingediend, die evengoed en even practisch zijn. Wat de vlootbe- perking betreft voelt men in Engeland meer voor een vermindering van de kleine eenheden dan voor die van het aantal groote slagschepen. De Amerikaansche staatssecretaris Stim- son heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten zeer verheugd zijn over de harte lijke ontvangst van het voorstel van pre sident Hoover door de Italiaansche regee ring. Het antwoord van minister Grandi zal een grooten invloed hebben op de pu blieke opin;e. Het is absoluut zeker, dat de Verenig de Staten er niet aan denken toe te tre den tot een veiligheidspact, zooals Frank rijk dat wenscht. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Tot nu toe heeft, voor zoover te Lau sanne is waar te nemen, geen enkele re geering een besliste meening te kennen ge even ten opzichte van het Belgisch-Ne- derlandsche verdrag. De belangstelling blijft zeer groot. Het is echter wel duidelijk, schrijft het „Vad", dat de beide landen hun verdra' tegen allerlei handhaving van bestaande verdragsrechten zullen moeten verdedigen. In gesprekken kan men de bezwaren reeds hooren opperen. Engeland is blijkbaar bevreesd, een te groote eenheid te zien ontstaan voor men weet welke positie men daar zelf tegen over kan aannemen. Zeer speciaal houden zich de Fran- schen met het verdrag bezig! Niet on waarschijnlijk zal het nog het onderwerp vormen van speciale Fransch-Belgische onderhandelingen. De tegenstand van Frankrijk is echter niet onoverwinnelijk, daar Frankrijk zelf reeds het beginsel van speciale preferen tie gepredikt heeft, toen het zijn Donau- plannen afkondigde Antwerpen voor een ernstigen Zondag. Antwerpen staat naar het zich laat aanzien Zondag aanstaande voor ern stige .gebeurtenissen, meldt de Msb. De Fraternellen, een anti-Vlaamschgezmde en militaristische organisatie, komen in het Vlaamsche Antwerpen congresseeren, om te eindigen met een straatmanifestatie. Dat zit den Vlamingen zeer dwars. De Vlaamsche nationalisten hebben der halve heel hun aanhang ook naar Ant werpen geroepen, Zij vormden het plan, de Fraternellen eens van de Antwerpsche stralen te vegen. Er dreigde een kleine burgeroorlog, waaraan ook de communisten zouden deel nemen. Burgemeester van Cauweiaert echter heeft het gevaar ingezien en, daar de Fra ternellen het eerst de straatbetooging heb ben aangevraagd, de Vlaamsche tegen- manifestatie verboden. Hij wenscht de vrijheid van manifestatie voor iedereen te handhaven. De Vlamingen zullen echter naar het schijnt niet thuis blijven. De Antwerp sche politie zal niet in staat zijn de Fra ternellen te beschermen, zoodat het hoofd der politie een beroep zou moeten doen op de gendarmen. Wat dit voor gevolgen zal hebben, is genoeg bekend uit de vroegere straat manifestaties. Antwerpen, dat slechts orde en rust verlangt, ziet dan ook met zeikere vrees den komenden Zondag tegemoet. Vischcontingenteering In België. Dezer dagen vergaderde te Oostende de Hooge raad voor de zeevisscherij ter be handeling van de contingenteeringskwes- tie voor visch. Aan den kabinetsraad zal namens den Hoogen Raad voor de zeevis scherij het volgende plan worden voorge steld: Van 1 Juli af zou de invoer van visch met 50 pet. verminderd worden, berekend op de basis van 1931. Heilbot, latoer, be nevens alle zoetwatervlsschen zouden vrij mogen worden ingevoerd. De invoer van knorhaan, weiting, platvisch, tarbot, griet, tong, steenpost zou geheel verboden wor den. Kabeljauw, koolvisch, schelvisch en eenige andere visschen zouden gecontin- genteerd worden. Ten gevolge van deze maatregelen zou de in 1931 ingevoerde hoeveelheid n.l. 18 millioen k.g. voor het overige deel van het jaar tot 9 millioen k.g. beperkt worden. De „Afschaffing van den chemischen oorlog." Na beraadslagingen, die verscheidene dagen hebben geduurd, heeft de Zwitser- sche nationale raad met 213 tegen 53 st. in overeenstemming met het voorstel van den bondsraad, voor het aanschaffen van gasmaskers een crediet van in totaal 16 tot 18 millioen francs beschikbaar gesteld. Deze uitgaven zullen over 8 of 10 jaar worden verdeeld. In dit jaar zullen 1.350..000 frs. worden besteed voor het aanschaffen en onderbrengen van gas maskers. Korte berichten. De duikers van het Italiaansche ber gingsvaartuig „Artiglio" zijn er gisteren bij kalme zee, met behulp van een bijzon der daartoe geconstrueerd apparaat, in geslaagd, 26 gouden baren uit het wrak an de Egypt ter waarde van eenige mil joenen te bergen. De autopostdienst over den Groo ten St. Bernhard is gisteren heropend. Heden volgt die over den Grimsol, op 1 Juli die over het Stilfse"joch. Op dien laatsten datum zijn dan weer alle Alpen- autopostdiensten in Zwitserland in bedrijf ^.etgeen tevens hefeekent, dat alle passen dus weer voor het autoverkeer geopend zijn. Gisternacht is het in verschillende deelen van Berlijn, maar bijzonder in Moabit, erg rumoerig geweest. In het ge heel vonden 77 arrestaties plaats. Tweede Kamer en crisis. Ook in recestijd b ij een? De Regeering moet, naar de „Maas bode" verneemt, aan den Voorzitter der Tweede Kamer hebben verzocht, de be handeling van crisiswetten ook in den loop van het reces mogelijk te maken. Met het oog hierop zou mr J. R. H. van Schaik reeds aan de leiders der groote fracties hebben meegedeeld, dat de leden der Volksvertegenwoordiging zich moeten gereed houden voor een eventueele bijten- roeping gedurende het reces, dat heden een aanvang zou nemen. Nieuwe vereeniging van medici en apothekers. Naar wordt gemeld, bestaat in medi sche kringen het voornemen, dezer dagen te komen tot stichting van een Nationale Vereeniging van medici en apothekers on afhankelijk van de Maatschappij tot be vordering van de Geneeskunst en staande op het standpunt van het Onderling Be heerd Ziekenfondswezen in Nederland. De nieuwe vereeniging zal vermoedelijk in den loop van de volgende week tot stand komen en zal onmiddellijk na haar oprichting contact en samenwerking zoe ken met de leiding van het Onderling Be heerd Ziekenhuisfondswezen in Neder land. De derde kruiser. Omtrent de gunning van den bouw van den derden kruiser wordt gemeld, dat het geheel is gegund aan de firma Wilton- Feyenoord te Rotterdam- de machine-in stallatie zal voor een belangrijk deel wor den vervaardigd door de koninklijke maatschappij „De Schelde" te V1 i s s i n- c e n en de electrische installatie zal wor den uitgevoerd door de firma H. Croon en Co. te Rotterdam. Burncmeesters. Bij Kon. besluit is aan D. C. Eassel- man. on zijn verzoek, met ingang van 15 Juli 1932, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Zoelen. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot burgemeester der gemeente Heerde W. G. j baron van Randwijck, met toekenning van 1 gelijktijdig eervol ontslag als burgemees ter der gemeente Waardenburg. De slapte. De nanierfabripk der Ver. Kon. Papier fabrieken firma Van Gelder Zonen te Vel- sen zal wegens slapte weer overgaan tot werkvermindering. De cellulosefabriek zal één dag per week worden stopgezet, waar door ook in andere afdeelingen der fa briek de arbeiders een korteren werktijd zullen krijgen. Wegens gebrek aan orders zal de fa briek van de N.V. Draadindustrie te Weg hel a.s. Zaterdag worden stopgezet. Aan het geheele personeel is ontslag aangezegd. De Koningin naar 't buitenland. Naar men verneemt zal de Prinses de Koningin vergezellen bij haar verblijf in het buitenland. Hooge Raad van Arbeid. Benoemd zijn tot nieuwe leden van den Hoogen Raad van Arbeid voor het tijdvak van 1 Juli 1932 tot en met 30 Juni 1936: prof. mr P. S. Gerbrandy te Amsterdam, ir A. de Kanter te Rotterdam, F. L. van der Bom te Amsterdam, P. Moltmaker te Utrecht, J. Nauta te Amsterdam en J. J. Jeronimus te Utrecht. Eerste Kamerverkiezingen. Het schijnt met de samenwerking tus schen de Roomsch-Katholieke Staten fracties Gelderland, Overijssel, Gronin gen en Drenthe ten aanzien van de' komende Eerste Kamerverkiezing niet te vlotten. Direct reeds na de adviesvergade ring te Utrecht verscheen een bericht, dat Gelderland zich niet aan het Politiek Ad vies (v. d. Lande, Ant. J. Schoemaker, de Ruiter) zoude houden. Blijkbaar wenschte Gelderland geen der drie aftredenden. Zoo pas meldde het „Centrum" dat Gel derland met een definitieve voordracht is gekomen, waarop staan de heeren IJssel- muiden, Arnhem en de heer de Ruiter, secretaris van den A. B. T. B. respectieve lijk als No. 2 en 3. Het „Ov. Dagbl." zegt nu, dat deze me- dedeeling wijziging behoeft en wel dat werd voorgedragen de heer IJsselmuiden als No. 1 en de heer de Ruiter als No. 3. Inplaats van dep heer van der Lande, die als No. 1 op het Politiek Advies voorkomt, stelde dus Gelderland den heer IJsselmui den. Overijssel. Groningen en Drenthe heb ben nog geen definitief besluit genomen. De loonsverlaging bij de spoorwegen. De directie van de Spoorwegen heeft gistermorgen telefonisch bericht ontvan gen, dat de minister van waterstaat zijn goedkeuring heeft gehecht aan het com promis-voorstel, waarover in de laatst ge houden conferentie tusschen directie en personeelraad der Nederl. Spoorwegen overeenstemming is bereikt. De werkloozenrelletjes te Boskoop. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop, heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord Vooropgesteld zij. dat de gegeven voor stelling van zaken betreffende het optre den van het politioneel gezag te Boskoop ter oorzake van aldaar op 8 Juni j.l. voor gekomen ongeregeldheden, niet in over eenstemming is met die, welke ambtelijk ter kennis van den ondergeteekende ie ge bracht! Binnenland. Ontwerp pachtwet door de Tweede Kamer verworpen. De Belgisch-Nederlandsche overeenkomst. Komt de Tweede Kamer ook in recès-tijd bijeen? Ernstig auto-ongeluk te Beemster. Buitenland. Het voorstel-Hoover. De besprekingen tusschen Engeland en Frankrijk afgebroken? Niet de demonstranten zijn overvallen; het grootste deel der betoogers heeft zich integendeel, toen de massa na het afgeven van een tot den burgemeester gericht adres aan het gemeentehuis te twes rich tingen uiteengegaan was, onverwachts te gen de bevelen der politie, om door te loo- pen, ernstig verzet, zoodat deze genood zaakt was van de wapenen gebruik te ma ken. Toen een der gemeenteveldwachters daarbij kwam le vallen, ontstond rondom hem een handgemeen, waarbij zijn aan vallers hem zijn klewang trachten te ont wringen en hem op het hoofd sloegen. Een ingezetene van Gouda, die met de gemeentelijke aangelegenheden te Boskoop in geeneriei betrekking stond, is geduren de het handgemeen in den klewang van den zich nog in zittende houding bevin denden veldwachter geduwd of gevallen en heeft aldus den dood gevonden; voorts lie pen enkele andere personen lichte verwon dingen op. Op grond van het bovenstaande bestaat er geen aanleiding voor het nemen van maatregelen, als in de tweede vraag be doeld. De Wegenwet. Het Tweede Kamerlid Keestra heeft tot den minister van waterstaat de volgende schriftelijke vragen gericht 1. Is de minister niet van oordeel, dat een spoedige inwerkingtreding der Wegen- wet (Stbl. 342 van 1930) uit een oogpunt van werkverruiming in dezen tijd, van be lang is, omdat dan de eenvoudige proce dure voor onteigening, krachtens art. 51 dier wet, van toepassing wordt, en dien tengevolge plannen tot aanleg en verbete ring van wegen eerder tot uitvoering kun nen komen? 2. Is de minister bereid, een spoedige inwerkingtreding te bevorderen, of, indien mogelijk, het tijdstip der inwerkingtre ding reeds ten naastenbij mede te deelen? 3. Indien de vorige vraag ontkennend wordt beantwoord, is de minister dan be reid mede te deelen, wat aan een spoedige inwerkingtreding in den weg staat? DE BELGISCH-NEDERLANDSCHE OVEREENKOMST. „De Standaard" spreekt zich zeer voor zichtig uit over de getroffen overeenkomst. Na er op gewezen te hebben, dat deze conventie aan wederzijdsche parlementen ter goedkeuring zal worden voorgelegd, vervolgt het blad: „Tot dien tijd moeten we ons van een definitief oordeel onthouden. Wel werden omtrent den inhoud reeds thans enkele mededeelingen gedaan, doch omtrent het voornaamste punt geeft de mede- deeling aan de bladen weinig licht. De uitvoerbaarheid toch van het overeengekomene hangt af van de toepas^ sing der meestbegunstigingsclausule. Ten zij de bestaande handelsverdragen, waar bij wij aan derden meestbegunstiging toe gekend hebben, zouden worden opgezegd. Of, wat theoretisch ook denkbaar is, in dien men zich reeds vergewist heeft, dat derden, in dit geval, op de aan hen ver leende meestbegunstiging geen beroep zou den deen. Ook dan zou de uitvoerbaarheid niet aan twijfel onderhevig zijn. Is noch het een, noch het ander het geval, dan is het ons niet duidelijk, hoe de gesloten overeenkomst werken kan. Tenzij dan, dat we er in zouden berus ten, dat de aan ons toegekende meestbe gunstiging door anderen buiten werking werd gesteld. Omtrent dit voorname punt, het voor naamste naar ons oordeel, zijn we nog niet ingelicht. Eerst als we daarover geïn formeerd zijn, zal beoordeeld kunnen wor den of men te doen heeft met een eersten stap in de goede richting of met een slag in de lucht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1