De juichende zomer Uit de Provincie Aanvankelijk liep het overleg niet zoo vlot. Maar ten slotte heeft men elkaar ge vonden en aan het onderling ovoileg heeft spr. j.l. Maandag zijn goedkeuring kunnen hechten. Betrekkelijk gering is het aantal hoog gesalarieerden, over wie de heer Wijn koop sprak. Er zijn er ongeveer 20, nau welijks een half procent vau de geheole personeelsformatie. Zou het voorts billijk zijn, alleen de menschen boven de f 5000 te treffen? Trouwens, ook bij het rijk wordt geen afsnijding tot f 5000 toege past. Verder wijst de Minister er op, dat niet alleen de eerste en tweede klasse werden uitgebreid, maar ook de derde zelfs nog meer dan de eerste en tweede. Luxe-uit gaven vinden thans minder dan ooit plaats. De interpellatie wordt daarna gesloten. Contingenteering. Zonder debat of hoofdelijke stemming wordt aangenomen het wetsontwerp rege ling van den invoer van rijwiel-buiten- en -binnenbanden. Aan de orde is dan het wetsontwerp regeling van den invoer van porselein, fijn en sanitair aardewerk en muur- en wandtegels, dat na een kort debat even eens werd goedgekeurd. Nationale scheepvaartbelangen. Verder is een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot be hartiging van de nationale scheepvaart- belangen. Men weet, dat directe steun aan de noodlijdende scheepvaart door de Regee ring is afgewezen en dat er nu een finan cieringsmaatschappij zal komen, die ren- tegevende voorschotten tegen onderpand zal verstrekken aan reederijen, die be hoefte aan crediet hebben en die zullen voldoen aan te stellen voorwaarden op het gebied van aaneensluiting, (samen smelting en doelmatiger inrichting. Het kapitaal zal 5 millioen gulden bedragen, waarvan 2,6 millioen in handen van den Staat zal zijn en waarop 10 pet. gestort wordt. DE LANDBOUWDAGEN TE THOLEN. Algem. vergadering der Z.L.M. Te half tien opende de voorzitter, Mr P. Dieleman, gistermorgen in het gymna stieklokaal der U.L.Ü.-school de druk be zochte algemeene vergadering, waarin ook enkele dames aanwezig waren. De zaal bleek voor deze gelegenheid te klein, zoo dat ze niet allen kon bevatten, ondanks het voortdurend aansleepen van stoelen en banken. Spr. verwelkomde verschillende personen en autoriteiten. Behalve de reeds gisteren genoemden waren ook tegenwoordig ver schillende burgemeesters uit de omgeving, de voorzitters van de N oord-Brabantsche en Groningsche Landbouwmaatschappijen, enkele bestuursleden van den Zeeuwschen Boerinnenbond, enkele Statenleden, enz. Berichten van verhindering waren in gekomen van dezelfde personen als gis teren reeds genoemd, de Commissaris der Koningin, enz. De rekening werd, na gunstig rapport van den heer Dekker, zulks namens de commissie van onderzoek, goedgekeurd. Daarna hield de heer Louwes, voor zitter der Groningsche Mij. v. Landbouw, zijn rede over „De lijdende en strijdende boerenstand", waarvan wij gisteren reeds verslag gaven en die onder groote aan dacht werd aangehoord en door krachtig applaus onderstreept. De voorzitter dankte den heer Lou wes voor zijn mooie rede en zijn keurige uiteenzetting, die kunnen bijdragen tot verheffing van den boerenstand en ver steviging der organisatie. Spr. hoopte ook, dat de landbouwafgevaardigden der ver schillende partijen in de Tweede Kamer meer elkander zullen zoeken en één bloc zullen vormen. Dat kan niet anders dan den landbouw ten goede komen. Vervolgens hield de voorzitter zijn jaarrede, waarvan wij ook gisteren den inhoud reeds weergaven. Om des tijds wille moest spr. vele cijfers weglaten en enkele gedeelten bekorten. Op de rede volgde een krachtig applaus. Hierna deed de voorzitter ook in deze vergadering mededeeling van het a.s. vertrek van den secretaris, den heer Sie- benga. Hij is de ziel en de kracht van het Z. L. M.-werk en van allerlei werk, dat in combinatie met andere organisaties wordt verricht. Spr. dankt hem hartelijk voor al zijn arbeid, zijn liefde voor en toewijding aan zijn taak en hoopt, dat ook zijn nieuwe werkkring moge strekken tot heil van den landbouw. Het zal zeer moeilijk zijn een even be kwaam secretaris te vinden. Rondvraag. Dhr W. de Buck vraagt, hoe het staat met de actie voor het landbouwcrediet-vraagstuk. De exe- cutie-verkoopingen komen steeds voor. Spr. heeft gehoord, dat alleen iq, Wal cheren 23 hypotheken zijn opgezegd. De Boerenleenbanken kunnen niet voldoende helpen. Verder vraagt spr. naar de prijsafspra ken der stikstofproducenten, en welke houding de landbouwer daartegenover moet aannemen. Moet er in berust wor den, of moet men andere maatregelen nemen? Moet men nu koopen of niet? De heer Molhuyzen (secr. K. N. L. C.) deelt mede, dat de voorzitters der drie landbouwmaatschappijen kort ge leden hebben -geconfereerd met H. M. de Koningin over de crisismöeilijkheden. H. M. heeft o.a. gevraagd nader omtrent het credietvraagstuk te worden ingelicht. Ook is geconfereerd met de Raffeisen- bank te Utrecht, die de zaak ook heeft besproken met haar zuster-organisatie te Eindhoven. Ook de Minister heeft ge vraagd hieromtrent te worden ingelicht. Op het oogenblik is deze zaak bij de regee ring in behandeling en leven wij in af wachting. Dhr Dees te Waarde meent, dat de Minister in zijn antwoord op schriftelijke vragen van een Kamerlid heeft verwezen naar het rapport der commissie-De Vries. De voorzitter zegt, dat ook de Zeeuwsche crisiscommissie deze zaak heeft besproken. Het Prov. Bestuur heeft ze ook in studie, maar moest ze even laten rusten, omdat de tarwewet voorging. Dhr S i e b e n g a zegt omtrent de prijs afspraken der stikstof-fabrikanten, dat de afnemers zich veel krachtiger moesten or- ganiseeren. Gelukkig leven de stikstofpro ducenten met elkaar op voet van oorlog. Nu gaat het er om het onderste uit de kan te halen. Feitelijk moest het zóó zijn, dat er maar één kooper namens den landbouw optrad. Helaas zijn we zoover niet. Vele landbouwers willen van twee wallen eten, maar zien het eene groote belang over het hoofd. Spr. durft geen advies geven in de vraag: moeten we koopen of niet? Het is een speculatie. Het is mogelijk, dat de prijzen nog zakken, maar ook, dat de fa brikanten het eens zullen worden en de prijzen stijgen. Laat men zich vóór alles laten voorlichten door de organisatie. Ten slotte spreekt dhr S i e h e n g a 'n afscheidswoord. Spr. herhaalt, dat hij met de Zeeuwsche boeren vijf jaren prettig heeft samengewerkt. Spr. hoopt, dat hun gevoel voor organisatie is versterkt en dat men zoo lang mogelijk op de dorpen één zal blijven. Spr. dankt voor het vertrou wen steeds in hem gesteld en wenscht de Z. L. M. het beste toe. Dhr P. S c h e e 1 e wekt de aanwezigen op, goed omschreven klachten aangaande de verslechtering bij den postdienst ter kennis van het Hoofdbestuur te brengen. De voorzitter onderstreept dit ver zoek en dringt op spoed aan bij het inzen den van concrete klachten bij het secre tariaat. Dhr K r e p e 1 deelt mede, dat te Zon- nemaire postpaketten 's morgens om half vijf worden bezorgd. (Gelach.) Dhr de Vulder van Noorden vraagt nadere gegevens omtrent het ge bruik van karwij bij het bereiden van verf voor de zeeschepen. De voorzitter zegt die toe. Dhr M o el k e r (lid van Prov. Staten) hoopt, dat het voorstel inzake den steun voor de tarwe door de Prov. Staten met algem. st. zal worden aangenomen. Dhr H e ij b o e r (lid van Prov. Staten) zegt ook zijn steun toe voor de landbouw belangen. Hierna sloot de voorzitter de algemeene vergadering en vereenigden 'n groot aan tal bezoekers zich aan den maaltijd, die evenals het souper in het „Hof van Hol land" werd gehouden. Tusschen de gerechten door, die zich uitstekend lieten smaken, werden verschil lende tafelspeeches gehouden. De voorzitter stelde een dronk in op den heer Mansholt, wnd. directeur- generaal van den landbouw en wenschte hem geluk met zijn herstel. De heer van Dusseldorp huldigde den voorzitter voor zijn leiding en speciaal voor zijn rede in de algemeene vergade ring. Spr. wenschte hem kracht toe in deze moeilijke tijden. De heer C. H a g e te Scherpenisse dankte den heer Siebenga voor zijn groote verdiensten en bijzondere toewijding voor den Zeeuwschen landbouw, in het bijzon der voor de tarwe-organisatie. Met leed wezen zien we hem heengaan. Ook huldigt spr. den heer Stoutjesdijk, den kringvoor zitter. De heer Sneep, voorzitter der Noord- Brabantsche Mij. van Landbouw, prees de goede verstandhouding tusschen de Z. L. M. en zijn organisatie. Ten slotte voerde de heer Stoutjesdijk het woord. Spr. stond paf over de groote opkomst ter algemeene vergadering, zoo dat de zaal te klein was. Spr. riep de aan wezigen een „Tot over 9 jaar" toe. Vervolgens werd voor het Hotel de stoet van plm. 70 auto's en autobussen opgesteld, waarmee een rondrit door het eiland werd gemaakt. Voor dezen autotocht hadden zich ruim 300 personen aangemeld, daar velen Tholen eens wilden zien en den stand der gewassen opnemen. De route was zoo gekozen, dat ook eens minder bekende gedeelten werden door kruist. Het ging over Oud-Vossemeer, St. An- naland en Stavenisse naar St. Maartens dijk, waar eenigen tijd gepauzeerd werd en van daar over Scherpenisse en Poort vliet naar Tholen terug. De Z. L. M. in het algemeen, de kring Tholen in het bijzonder, kan op twee goed geslaagde landbouwdagen terug zien. HET NEGENDE BINNENSCHEEP- VAARTCONGRES. Dinsdagavond te 8 uur had de officieele ontvangst door het gemeentebestuur te Terneuzen plaats, waarvoor in verband met de beperkte ruimte in de raadszaal een der zalen van de ambachtsschool werd gebruikt. De burgemeester, de heer Huizinga, be tuigde de ingenomenheid van het gemeen tebestuur met het hier te houden congres, daar dit bekendheid aan de gemeente moet verschaffen, welke niet anders dan haar te stade kan komen. Hij wees op het belang van het congres. Terneuzen heeft bij de scheepvaart groot belang, aangezien deze haar veel connec ties brengt, ook met de buren ten Zuiden der grens. En moge men op door deze laatsten genomen maatregelen ook wel eens verstoord zijn, ten slotte moet wor den erkend, dat ook zij, evenals wij, trach ten hunne belangen te dienen. Spr. sprak zijn beste wenschen uit t.a.v. het congres. De voorzitter Mr. 'H. Smeenge zeide verheugd te zijn het congres in deze streek te kunnen leiden, aangezien hij daarmede vele jaren geleden bij bezoeken reeds met genoegen kennis maakte. Er zijn uiteenloopende belangen, maar ieder weet ook, dat verschillende men schen dikwijls verplicht zijn anders te denken. Men weet algemeen, dat de ver houding met de Zuiderburen niet altijd even rooskleurig is, maar men zal hier op het congres maatregelen bepleiten, die deze verhoudingen zouden kunnen verbe teren. Mogen die pogingen strekken tot welzijn van de geheele natie, maar in het bijzonder voor den opbloei van Ter Neu zen. Het congres werd Woensdagmorgen door Mr H. Smeenge geopend met een woord van welkom tot alle genoodigden en bezoekers, inzonderheid de vertegenwoor digers van de Ministers van Waterstaat, Onderwijs en Defensie, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Ko ningin in Zeeland en eere-voorzitter van het congres; de oud-ministers Bongaerts en Van Dijk; de Kamerleden Lockefeer en Duymaer van Twist (die ter middagzit ting aanwezig was). Voorts zijn aanwezig de burgemeesters van Terneuzen, Axel, Sas van Gent, Bergen op Zoom en Sta voren, terwijl verschillende ingenieurs het congres meemaken. Allereerst wordt aan de orde gesteld het vraagstuk van de Scheepsvormen voor Binnenvaart en Vaart op de Zeeuwsche stroomen en het IJselmeer. Prae-advies wordt te dezer zake uitgebracht door de Irs. P. W. van Lammeren en J. W. Bone bakker. Over de conclusies van het prae-advies zal in de vergadering van Donderdag ge stemd worden. Als tweede en voor Zeeuwsch-Vlaan deren en geheel Zeeland hoogst belang rijk punt komen aan de orde de prae- adviezen van oud-minister Bongaerts en dhr W. J. Harte, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, over de waterwe gen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het behoeft geen betoog, dat deze prae- adviezen van deskundige zijde, door de vergadering op hoogen prijs werden ge steld. Dit kwam met name uit in hetgeen de heer Van Waesberghe uit Hulst, oud lid van Prov. Staten, en dhr E. Lockefeer uit Hulst, lid van de Tweede Kamer, in verband hiermede opmerkten. •Op tal van gronden hebben beide prae- adviseurs aangedrongen op kanalen-aan leg in Zeeuwsch-Vlaanderen, om op die wijze eenerzijds te verkrijgen versteviging van de banden met overig Nederland, en anderzijds de mogelijkheid tot werkge legenheid voor de binnenscheepvaart. Doortrekking van het zijkanaal van de Axelsche Sassing naar Hulst een al oude wensch! staat allereerst op de lijst van gaarne gewenschte waterwegen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen; ook in het Westelijk deel vraagt men goede kanalen, die een bizonder belang genoemd worden voor de scheepvaart eenerzijds en de streek zelf anderzijds. Het kostenvraagstuk moet in dezen tijd stellig een woord meespreken, en deswege komt de gedachte naar voren, dat alvast het kanaal AxelHulst tot werkelijkheid zou worden, en dan eerst daarna de ove rige plannen. Een kanalen-aanleg zal ze ker medewerken tot opbloei van het ge west, en zal zijn nut hebben voor de bin nenscheepvaart. De beide prae-adviseurs komen dan ook tot de conclusie, dat aanleg van nieuwe vaarwegen in 'Oostelijk- en Westelijk- Zeeuwsch-Vlaanderen een urgent belang moet genoemd worden. In de middagzitting voert allereerst de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr Quarles van Ufford, het woord, zijn groote voldoening uitsprekende over het feit, dat dit congres te Terneuzen gehouden wordt. Hij wijdt nog enkele woorden aan hetgeen dhr Lockefeer in de morgenvergadering met betrekking tot de provinciale ferrybooten opmerkte, en zegt de ervaring te hebben, dat er reeds veel in het belang van Zeeuwsch-Vlaanderen gedaan is. Hierna komen aan de orde de prae- adviezen van Dr S. Ferwerda, K. Salo mons, A. Westerhuis en 'H. Visser Wzn. over Primaire Vaarwegen in Friesland. Er blijkt op meer dan één punt verschil van inzicht te bestaan, voor of tegen Lem mer, Harlingen of Stavoren. Enkele der prae-adviseurs en enkele congressisten voeren het pleidooi ten gunste van Stavo ren, waaraan de burgemeester van deze gemeente een kort betoog toevoegt. Het volgende onderwerp is: Schelde- Rijnverbinding (pseudo-Moerdijkkanaal), prae-adviseur Ir A. A. Mussert uit Utrecht. Ir Mussert concludeert, dat het ge- wenscht zal zijn, zoo spoedig mogelijk plannen te maken en onderzoek in te stel len voor den aanleg van een open Schelde- arm naar Bergen op Zoom, met aanslui tend binnenscheepvaartkanaal voor vaar tuigen van 500 a 600 ton, van Bergen op Zoom naar Dintelsas. Voorts, dat over wogen worde op welke wijze Terneuzen zoo spoedig mogelijk worde bevrijd van de kunstmatige achterstelling door de loods gelden-regeling en opheffing van de uit zonderingstarieven. Uit de vergadering gaan stemmen op tegen een nieuw kanaal, en voor ver betering van het kanaal Hansweert Wemeldinge. Men gelooft, dat op dié wijze evengoed een oplossing te vinden ware. Dhr Mussert, deze sprekers beantwoor dende, zegt, dat we wel genoeg redenen hebben om aan te nemen, dat er een nieuw kanaal komt. De andere weg, n.l. het ka naal door Zuid-Beveland, daarnaast ten koste van zware offers in goeden toestand brengen, zou alleen ten uitvoer kunnen gebracht worden als er een ruime kas was. Omdat men met de financiën zuinig moet zijn, kan het in dien geest stellig niet tot oplossing komen. Ir Mussert breekt hier zijn betoog af, aangezien het gezelschap zich naar het station der Zeeuwsch-Vlaamsche Tram moet begeven, teneinde een rondrit door Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te maken. Deze ril is door de Tramwegmaatschappij het congres gratis aangeboden. De tocht gaat over Hoek en Philippine naar Sas van Gent, waar een wandeling door het nieuwe stadsgedeelte den tramrit op aangename wijze onderbreekt. Daarna gaat het over Westdorpe, Overslag en Drieschouwen op Axel aan. Hier wordt het congres door het ge meentebestuur ontvangen, en worden ver- verschingen aangeboden. Burgemeester F. Blok spreekt zijn voldoening uit over het feit, dat dit gezelschap zijn gemeente be zoekt, waarna Mr Smeenge dankt voor de aangename ontvangst. Via Zaamslag gaat de rit dan naar Ter neuzen terug, waar het gezelschap zich te 7 uur aan een maaltijd vereenigt. Zeeuwsche voetbalbond. De wedstrijduitslagen van Zaterdag 18 Juni luiden: Af deeling A: VeereGoesche Boys2 1; KatsWissenkerke 43, Colijnsplaat IColijnsplaat II 70. Afd. B: WolfaartsdijkGoes 5 62, KloetingeKapelle 2 33, 's II. Arends- kerke 2Wilhelminadorp 06. Afd. C: Rilland 2Hansweert 3 61, KrabbendijkeWaarde 42, H. V. V. Kruiningen 2 71; Kapelle 1Wemel dinge 54, Wit ZwartIerseke 2 23. Competitie stand afd. A: Kats gesp. 4, gew. 4, verl. 0, doelp. 176, punten 8, Colijnsplaat 2 resp. 3, 3,0,120,6; Veere resp. 1, 1, 0, 2—1, 2; Goesche Boys 2 resp. 3, 1, 2, 105, 2; Wissenkerke resp. 4, 1, 3, 912, 2; Colijnsplaat 2 resp. 4, 1, 2, 716, 2; Kortgene 2 resp. 3, 0, 3, 2 1, 0. De gasfabriek „Oostein de" te Krabbend ij'ke. Waar deze kwestie van meer dan strikt plaatselijke beteekenis is, geven wij hieronder meer uitvoerig wat de heer J. Welleman over de gasfabriek Oosteinde in den Gemeente raad van Krabbendijke gezegd heeft: Voor Spr. ligt de quintessence in de laatste zinsnede van het verslag, waaruit blijkt, dat het bedrijf in 1931 een verlies heeft geleden van f7063.41, of f720.11 meer dan in 1930. Hij komt er tegen op, dat getracht wordt, om dit verlies minder ongunstig voor te stellen dan het is, ja, dat zelfs wordt geprobeerd om dit om te zetten in een denkbeeldige winst. Er wordt beweerd, dat we zelfs winst zouden hebben gemaakt, als de af- schrijvingspolitiek der M.A.B.E.G. ware gevolgd. Hier wordt, herhaaldelijk mede geschermd, doch dat vertroebelt de zaak. Het zijn 2 verschillende grootheden, die niet met elkaar te vergelijken zijn. Het verslag toont ook, dat de gasaf- name verminderd is, verschillende klan ten hebben hun gas afgesloten. Dit zal wel verband houden met den lagen petroleum- prijs. Zoodoende komt men vanzelf op de prijs-politiek. De gemiddelde opbrengst per M3 verkocht gas bedraagt 10.64 ct. Nu kan men berekenen, dat het gas over de gewone meters gemiddeld heeft opge bracht 11 ct., en over de muntmeters ruim 14 ct. De verbruikers over gewone me ters betalen aan meterhuur boven hun gaspijs nog ongeveer dertien per cent, de verbruikers over de muntmeters moeten op hun gasprijs gemiddeld nog ruim 23 pet. leggen. Spreker hoopt, dat bi] de begrooting aan dit feit voldoende aan dacht zal worden geschonken. Uit dit alles concludeert de heer Welleman, dat in de naaste toekomst niet op mindere verlie zen mag worden gerekend, het bedrijf moet zuinig beheerd worden en plannen tot concentratie moeten ernstig worden bekeken. Nog altijd weten we niet, of we een directeur hebben of niet. Spreker weet niet, of deze bij de onderhandelingen met Goes de gascommissie bijstaat: in dit ge val zou men moeilijk van objectieve voor lichting kunnen spreken. De voorzitter erkent, dat de directeur de zaak geflatteerd heeft voorgesteld en hij erkent ook, dat een vergelijking met de M. A. B. E. G.-politiek niet opgaat. Ove rigens zou hij er maar weinig over willen spreken, omdat de directeur vertrok ken is. De afwatering in Oos telijk Zeeuwse h-Vl aanderen. Op de vragen door den heer G. L. J. Goossens, lid van Prov. Staten aan Ged. Staten van Zeeland gesteld bereffem.le de afwatering van Oostelijk Z.-Vlaanderen berichten Ged. Staten dat het ingenieurs bureau v.h. J. van Hasselt en de Koning te Nijmegen thans een plan heeft ontwor pen. Zoo mogelijk zal in de tweedo zit ting der Prov. Staten van dit jaar ter uitvoering daarvan een voorstel worden gedaan tot oprichting van een water schap. Ged. Staten zijn nog niet in staat eenig standpunt ten opzichte der kanaalplan nen kenbaar te maken. Geslaagd voor het examen voor Ad junct Commiets der directe belastingen dhr I. van Dam thans Rijksklerk ter in spectie Dir. Belastingen enz. te Middel burg. Ingezonden Mededeeling. heeft zijn intrede gedaan; al wat adem heeft verzadigt zich aan licht en lucht. Stelt U zelf in staat zonder gevaar van deze feestgaven der natuur te genieten door, ter voorkoming van zonnebrand, Uw huid met „Zij"-Grême in te wrijven. In prijzen van 203045 en 75 cent. Met ingang van 20 Juni a.s. is het verbeterde gedeelte van den Verbindings weg tusschen West- en Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van de Ponte tot Pyramide voor het openbaar verkeer opengesteld. Op de voordracht voor Algemeen Waterbouwkundig Opzichter van den Anna-Paulowna-polder met standplaats van Ewijcksluis komt als No. 1 voor de heer I. Tallie, opzichter bij het Water schap „Schouwen". Middelburg. Het Middelburgsch mu ziekkorps geeft Vrijdagavond weer een uitvoering op het Molenwater. Zooals te verwachten was, bracht de jaarlijksche paardenmarkt niet die drukte, die men er jaarlijks van ge woon is. Behalve dat de verloting, waar voor anders vele paarden werden aange kocht, niet door ging, lijdt ook verder de paardenhandel zeer onder de huidige tijds omstandigheden. Toch stonden er nog 254 paarden aan de lijn en waren er nog vrij veel paardenkooplieden gekomen. Er was dus nog veel aanbod, maar helaas weinig handel. De veulens, die slechts in gering aantal waren aangevoerd, waren zoo goed als onverkoopbaar. Voor jonge paarden werd van f 100 tot f 140 besteed, en voor ouderen hoorden wij o.a. den prijs van f 275 noemen. Goes. De heer Burgs, onze oudste stad genoot, verpleegd in St. Joanna, is he den 99 jaar geworden. Waarde. Dinsdagavond hield de G. J. V. „Onderzoekt de Schriften" een voor drachtenwedstrijd. De jury bestond uit de heeren Ds Hoogenraad, J. Nieawenhui- zen en G. Hein. De prijzen bestonden uit ve.-schillende boekwerken en andere luxe artikelen. De wedstrijd wa3 in 3 klassen verdeeld A, B en G. Er waren 3 deelne mers in A, 4 in B en 4 in G. De uitslag was als volgt: Klasse A le prijs W. Schrier, 2e pr. M. Allewijn, 3e pr. A. Schrier. Klasse B: le pr. G. van Koe- veringe, 2e pr. J. Schrier, 3e pr. A. Wa terman, 4e pr. Chr. Koeman. Klasse G: le pr. J. Waterman, 2e pr. J. de Hamer, 3e pr. C. v. Houte, 4e pr. J. Oudesluis. De Jongelingsvereeniging mag met groote voldoening terugzien op dezen avond. Kruiningen. De aanbeveling van B. en W. voor gemeente-secretaris bestaat uit: no. 1 J. Blok, ambtenaar ter secretarie; no. 2 B. G. de Mul, burgemeester. Tot vaste gemeente-werkman is door B. en W. uit 32 sollicitanten benoemd dhr M. Hoogesteger te Hansweert. 's-Heerenhoek. Vrijdag vergaderde de Raad. Afwezig met kennisgeving het lid Menheere. Genoegen wordt genomen met de wijze waarop door den nieuwen ontvanger zijn borgstelling gedaan wordt, n.l. door mid del van de Vereeniging van tot zekerheid stelling verplichte gemeenteambtenaren f 20ÜO, terwijl de overige f 1300 gesteld worden door middel van een schuldbeken tenis ten laste dezer gemeente. Alsnu wordt dhr Franse als ontvanger door den voorzitter met eenige toepasse lijke woorden geïnstalleerd, na het afleg gen der door de Gemeentewet vereischte eeden. Dhr Franse dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. De voorzitter deelt mede, dat het Rijks subsidie in de werkverschaffing voor deze gemeente is bepaald op 40 pet. en dat door B. en W. getracht zal worden dit alsnog verhoogd te krijgen. De f 3000 als borg voor den gewezen ontvanger zijn inmiddels ontvangen. De verordening ingevolge de Winkelsluitings wet is goedgekeurd. Besloten wordt het gedeelte weg Hein- kenszand's-Heerenhoek niet aan de pro vincie Zeeland in beheer en onderhoud te geven, omdat de gevraagde afkoopsom te hoog is. In verband met de heerschende werk loosheid wordt besloten dit jaar geen landbouwverlof te verleenen aan leerplich tige kinderen. Besloten wordt mede te helpen aan de tot standkoming eener R. K. Lagere Land bouwschool. De Raad verleent geen machtiging om het netto-tekort van den vorigen onvan- ger, groot f 7322,81 op den kapitaaldienst 1931 als nadeelig saldo te brengen, en dit saldo in volgende jaren door middel van den gewonen dienst te doen verdwijnen. Men is van meening, dat achter het tekort een streep moet geet en het tekort niet administratief geregeld moet worden, om dat hierdoor onvermijdelijk de belasting in de volgende jaren moet verhoogd wor den. De voorzitter argumenteert, dat door dit besluit een goede administratie niet mogelijk is, omdat niet altijd door een te kort van f 7322,81 mag blijven bestaan. Het is hem echter niet mogelijk, de leden hiervan te overtuigen Zierikzee. In de Dinsdagmiddag gehou den vergadering van den gemeenteraad werd voorgelezen een schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken, dat de ge meente niet in de termen valt om er een afwijking van art. 1 van de Winkelslui tingswet gedurende den Zomertijd voor toe te passen, en daarom de gewijzigde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2