No. 222 Donderdag 23 Juni 1932 mi T Dagblad voor de Provincie Zeeland Buitenland Belangrijkste Nieuws. mr VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAARS Binnenland. Staten-Generaai y tsk: i 5 of voren, te Eisch en Heinkens- Eisch en te Goes, us 1931 te it 2 d. apelle, als h en uit je, wegens K.G. me- Januari verbeurd- 10 d. 2e. B. M. Cinge (B.), België in 1 7 K.G. September eurdverkla- 10 d. mder vaste invoer van ieder van 1931. uit- veldarbeider, veldarbeider jr van Me- No. 2 van Februari '31. rdverklaring; hecht, sknecht te de lading el", op 17 Sas van rdverklaring; w.ht. te St Jan- er van 2 Y> ment te St. Eisch: f 25 ,ak: 1 25 of Clinge (B.) .0 K.G. Me- 31 October rdverklaring; -cht. darbeider te mer van 47 t op 15 Sep- verbeurdver- nd hecht, te De Clinge van 100 K. Clingo op 5 )ch: f 25 en f 25 of 1 ersknecht te invoer van te IJzen- sch: f 50 en f 50 of 1 aangehaalde an de recht- ien beëedigd Burgerlijken Voogd, al- tries aldaar, n. Het fail- ndbouwer te R. Hugen- met een uit- concurrente M. Taze- iijik, curator es, is geëin- .33 pet. aan rechts- echtshof te andag arrest een 19-ja- die terecht op 27 Dec. n J. Venroy hebben be- s te steken, esproken; de gevangenis- dweer aan- rechtsvervol- j lol eb ii BERICHT. ond van 23 ordelijke tot waar bewolkt enkele regen- n tempera- 3 uur: 3 u.: 762. ers: Directeur-Hoofdredacteur H. ZUIDEMA, Bureau: Lange Voretitraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44453. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, Sranoo per poet, 2 3, Losse nummers Prijs der AdvertsntlSn: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 JULI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS V Het werkloosheidsvraagstuk. In de Tweede Kamer is de laatste da gen weer een uitvoerige bespreking ge houden over het werkloosheidsvraagstuk. Op zichzelf bezien is zulk een debat weinig bevredigend. Nieuwe gezichtspun ten worden niet geopend. En de werkloo- zen worden er niet door geholpen. Toch kan de waarde van zulk een be spreking niet geheel worden ontkend. Het resultaat is toch, dat men nog eens weer geplaatst wordt voor den ernst van den toestand en dat het hen die gewoon zijn met dikke woorden en holle leuzen te wer ken, tot een zekere voorzichtigheid kan manen. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft er terecht op gewezen, dat men het dra gen van verantwoordelijkheid in dezen moeilijken tijd niet te licht moet achten. Vooral omdat rekening moet worden gehouden met het feit dat de nood waar schijnlijk nog lang zal duren en ook nog veel grooter zal worden, waarom het noodzakelijk is, dat niet alle hulpbronnen worden uitgeput. Hoe sterk ons economisch leven is in gezonken, bleek duidelijk uit enkele cij fers die door den Minister werden ver strekt. Op 1 Januari 1930 lagen in de Ne- derlandsche havens opgelegd 2 schepen, met een inhoud van 6741 ton. Op 1 Ja nuari 1932 waren deze getallen gestegen tot resp. 125 schepen en 654.874 ton en op 1 Juni van dit jaar was het geworden 143 schepen met een inhoud van 659.577 ton. En hierbij moet dan nog in aanmerking worden genomen, dat onze handelsvloot door verkoopen slooping de laatste maan den veel aan tonnage verloren heeft. De cijfers van den invoer van grond stoffen, met name die ten behoeve van de industrie gaven mede een enormen te ruggang te zien. Er is uitgerekend, dat de verliezen van de 16 voornaamste Nederlandsche reede- rijen, met een gezamenlijk kapitaal van 230 millioen gulden, eind 1931 reeds 126 millioen beliepen. In de Rijnvaart zijn 800 tot 1000 sche pen opgelegd; in de trawl-visscherij 80 van de 100 schepen; in de haringvis- scherij wordt met verlies gevaren; de ak kerbouw wordt met 40 millioen gesteund; 120 millioen van het volksinkomen wordt bestemd om de veehouderij van ondergang te behoeden. Blijkt uit deze cijfers reeds de Minis ter gaf er nog veel meer hoe treurig de economische crisis is en hoe somber zijn horizon, nog sterker spreekt dit, als men let op de sommen die worden uitgegeven om de werkloosheid te lenigen. In de maanden Januari tot en met April werd door het Rijk, gemeenten en werkloozenkassen aan steun en werkver schaffing uitgegeven bijna f45 millioen. Bovendien zijn nog niet alle uitgaven be kend terwijl ook geen rekening is gehou den met wat door crisiscomité's gedaan werd. Wie met deze cijfers en feiten rekening houdt zal verstaan wat de Minister be doelde toen hij verklaarde, dat de Regee ring veel meer dan vroeger op allerlei wenschen neen moet zeggen omdat zij weet dat een j a verkeerde gevolgen zou hebben, misschien niet onmiddellijk, maar dan toch in de toekomst. Wie met de droeve werkelijkheid reke ning houdt, zal gematigd zijn in zijn cri- tiek op hen, die de verantwoordelijkheid dragen en hij zal indien hij althans ook maar eenig verantwoordelijkheidsbesef bezit er zich voor wachten de massa met mooie leuzen te bedriegen en ze te laten demonstreeren voor de vervulling van e i s c h e n die niet voor verwezenlij king vatbaar zijn. HOOVERS BOODSCHAP AAN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Voorstel alle legers en vloten met eert derde te verminderen. De Ontwapeningsconferentie vertoonde gisteren na wekenlange rust weer het beeld van een zeer grooten dag. Tegen vier uur opende president Hen derson onder ademlooze stilte de zitting en gaf vervolgens het woord aan ambassa deur Gibson. Dezei zei: De president der Vereenigde Staten heeft mij opgedragen de algemeene conferentie voor de Ontwapeningsbeper king den tekst van de volgende verklaring te overhandigen. Deze verklaring wordt tegelijkertijd bekend gemaakt in de heele wereld. „Thans heeft het uur geslagen om ein delijk alle afzonderlijke besprekingen te beëindigen en een bepaalde grootsch op gezette procedure aan te nemen voor de vermindering der bewapeningslasten, wel ke zoo zwaar drukken op alle volkeren. Dit program zou de heele wereld een eco nomische verlichting brengen. Het zou voor een tijdvak van tien jaren ten minste een bezuiniging geven van tien milliard dollars. De Amerikaansche regee ring stelt een vermindering voor van alle bewapenin gen met een derde. Op het gebied van de bewapening te land stelt de Amerikaansche regee ring voor het reeds bij de conferentie in gediende voorstel aan te nemen, waarbij een volkomen afschaffing der tanks, che mische oorlogswapenen en zwaar geschut wordt geëischt; voorts een verlaging met een derde van de landlegers, welke uit gaan boven het karakter van politietroe- pen. Op het gebied van de militaire luchtvaart stelt de Amerikaansche regeering de volkomen afschaffing der bombardementsvlieguigen voor. Op het gebied der vloot bewape ning stelt de Amerikaansche regeering de verlaging voor der geheele tonnage van linieschepen met een derde der tonnage van vliegtuigmoederschepen, kruisers, tor pedojagers met een vierde en der tonnage van de onderzeebooten met een derde. In geen geval mag een staat meer dan 35.000 ton aan onderzeebooten bezitten. De voorstellen der Amerikaansche re geering zijn eenvoudig en direct. Zij eischt de medewerking van iedere afzonderlijke natie. Niets zou zoo zeer de hoop der menschheid doen herleven dan de goed keuring van dit program. Het is een waanzin der wereld zich nog verder te verbloeden in ontzaglijke militaire uit gaven." Ambassadeur Gibson verklaarde vervol gens, dat de Amerikaansche regeering op grond van het Hooverplan bereid is on verwijld af te zien van 50.000 ton nieuwe vlootruimte, voorts 1000 stukken zwaar geschut en 900 tanks en 300 bombarde mentsvliegtuigen te vernietigen. Gibson las Hoóvers boodschap op ern- stigen, plechtigen toon voor. Hij legde duidelijk den nadruk op ieder woord. In de zaal heerschte ademlooze span ning. Helaas heeft President Hoover in deze boodschap verzuimd eenige rekening te houden met de Fransche veiligheidsopvat tingen. Vandaar Boncours afwijzend ant woord. De voorstellen van Hoover, zeide Bon cour, gaan verre de eerste ontwapenings vermindering te boven, waartoe Frankrijk bij de bestaande veiligheidsorganisatie be reid is. Geheel in tegenstelling tot den koud- waterstroom van Boncour stond de korte, kernachtige rede van Grandi, die in naam van Mussolini een gansch onvoorwaarde lijke integrale instemming met Hoover's voorstel zonder eenig voorbehoud uit sprak. Voor het overige hebben de groote mo gendheden met meer of mindere oprecht heid een sympathieke bestudeering van Hoover's voorstel toegezegd. Het zal morgen en de volgende dagen door de groote mogendheden worden be handeld. Henderson sprak aan het eind van de vergadering de dringende hoop uit, dat de groote mogendheden niet te lang zullen dralen. De voorstellen van Hoover in zake ont wapening waren voor de Amerikaansche regeeringskringen een volledige verras sing. In den Senaat vonden zij deels waar deering, deels critiek. Drukke bespreking te Lausanne. Gister stond te Lausanne alles onder den indruk van het voorstel van Hoover. Gedelegeerden vlogen voortdurend in auto's door de stad van hotel naar hotel. In de halls der groote hotels kon men op ieder uur van den dag minister-presiden ten tegen het lijf loopen. Men reed per auto in sneltreinvaart naar Genève en van Genève naar Lausanne, soms eenige kee- ren op een dag heen en weer; men hield halfweegs conferenties; men onderhan delde aan de telefoon, rechtstreeks, of door bemiddelaars. De Franschen geven in gesprek grif toe te beseffen, dat Duitschland in de eerste jaren niets zal kunnen betalen, maar zij blijven staan op het briefje, waarin voor de toekomst tenminste een ronde som be loofd wordt. De Duitschers daarentegen zeggen: Wij zijn tot concessies op allerlei gebied be reid. Wij willen Frankrijk een handels verdrag aanbieden, dat meer waard is dan de betalingen, die wij misschien in de toe komst nog zouden kunnen doen. De toestand zal nu nog wel moeilijker worden, omdat Frankrijks afwijzing van het voorstel van Hoover, de toch al niet prettige Fransch-Amerikaansche betrek kingen te Genève niet aangenamer zal ma ken, meent het Vad. de verdrukking zal komen dat de opleiding tot leerares voor vele leerlingen van de la gere nijverheidsscholen feitelijk afgeslo ten wordt? En verder: 1. Is het juist, dat de minister streeft naar eenvormigheid in het aantal les uren per week bij het lager dagnijver heids-onderwijs voor jongens (ambachts scholen)? 2. Zoo ja, hoe groot is dan dit getal? 3. Is het juist, dat aan sommige scho len 38 uur wordt voorgeschreven en aan andere 36? 4. Zoo ja, waarop berust dit verschil? Crisis-comité voor Ned.-lndië. De Koningin-Moeder heeft een belang rijke gift geschonken aan het Crisissteun comité voor Ned.-lndië als blijk van haar waardeering voor het streven van hft comité. Binnenland. De Tweede Kamer over den steun aan de scheepvaart. De algemeene vergadering der Z. L. M. te Tholen. Het binnenscheepvaartcongres te Terneu- zen. Buitenland. Pre&ident Hoover wil de bewapening met 1/3 verminderen. Vulkanische uitbarsting in Argentinië. Salarissen provinciaal personeel. Provinciale Staten van Utrecht heb ben met 24 tegen negen stemmen aange nomen een voordracht tot tijdelijke korting op de bezoldiging van het provinciaal per- Ingezonden Mededeeling. Moskou stookt in Chili. Naar het Argentijnsche blad „Prenza" melt, deelde de Chileensche politie naar aanleiding van den jongsten opstand der militaire vliegers mede, dat zich in den laatsten tijd in Chili niet minder dan 675 communistische cellen gevormd heb ben. Elk dezer cellen omvat tien leden, waarvan de leider in rechtstreeksche verbinding staat met het centraal bureau der communistische partij, dat zijn richt lijnen van Moskou ontvangt. De spoorwegarbeiders zijn in staking gtgaan, om de vrijlating der communis tenleiders af te dwingen. De regeering houdt het treinverkeer met behulp van militairen gaande. Alle treinen, spoor bruggen en tunnels staan onder militaire bewaking. De politie is versterkt. Vijfhonderd rebellen werden gearres teerd, onder wie zes Russen. De straten zijn bedekt met dooden en gewonden. Tien agenten werden gedood. De ex-kroonprins naar Londen? De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" bespreekt een bericht, volgens hetwelk de Duitsche ex-kroon prins van plan zou zijn binnenkort een bezoek te brengen aan Londen, en schrijft, dat het heelemaal niet zeker is, dat de autoriteiten zulk een bezoek zouden toe staan, want, ook al zou de ex-kroonprins verklaren, dat het bezoek van zuiver par ticulieren aard zal zijn, zou toch in En geland en elders de meening ingang kun nen vinden, dat hierbij politieke doelein den worden nagestreefd. Feit is, zoo schrijft het blad, dat er in den laatsten tijd opnieuw geruchten gaan over een herstel van de dynastie der Hohenzollerns en dat officieus in ver schillende hoofdsteden gepolst wordt, hoe men eventueel een dergelijke gebeurtenis zou opnemen. Tenslotte zou 'n herstel der Hohenzollern- dynastie wellicht geen groote beroering teweegbrengen in de veronderstelling, dat dit heTstel langs streng constitutioneelen weg en niet tegen den wil van het volk ge schiedt. Nieuwe aardverschuivingen in het Moezeldal. In het Moezeldal hebben opnieuw aard verschuivingen plaats gehad, waardoor in het geheel een oppervlakte van ongeveer 12 morgen getroffen is. De oorzaak daar van is te zoeken in de regenbuien van de laatste vier weken, waardoor de aarde losgeraakt is. Verscheidene huizen zijn beschadigd. Nijverheids- en ambachtsscholen. Het Tweede Kamerlid, de heer Kete laar, heeft aan den minister van Onder wijs de volgende vragen gesteld: 1. Op welken grond heeft de minister aan de lagere nijverheidsscholen voor meisjes het aantal van slechts 26 weke- lijksche lesuren voorgeschreven? 2. Vreest de minister niet, dat, vooral met het oog op de eischen voor de oplei ding tot leerares, op deze wijze het al- i gemeen vormend onderwijs zoodanig in Tegen ontwerp-varkenssteunwet. In een adres aan de Tweede Kamer vraagt het Verbond van Nederlandsche Werkgevers het wetsontwerp tot steun aan de varkenshouderij niet goed te keu ren op grond van de volgende bezwaren: Met de Varkenssteunwet streeft de re geering naar een van overheidswege in gestelde organisatie van den export, die ten doel heeft varkens en varkensvleesch beneden den productieprijs hier te lande in het buitenland te verkoopen. De over heid neemt hiermede een systeem van kunstmatige concurrentie ter hand dat niet anders dan door de regeerig geleide dumping kan worden genoemd. De regeering tracht de wet van vraag en aanbod uit te schakelen; een fictieve productieprijs wordt aangenomen en een geheele tak van bedrijf van de teelt van het varken af tot den verkoop van het blikje vleeschwaren in Balikpapan toe naar Russisch model in de boeien van een dwangorganisatie gelegd. De regeering zal niet kunnen beletten, dat de fabrieken die een steun voor haar export ontvangen, indirect door dien steun een doodende concurretie aandoen aan de fabrieken, die uitsluitend voor het binnenland werken en slechts een dure grondstof ter beschikking krijgen. Invoer van brood. In antwoord op de vragen van het Twee de Kamerlid den heer Van Hellenberg Hubar, in verband met het onbelemmerd invoeren hier te lande door buitenland- sche bakkers vein hun producten en be treffende de heffing van een compensee- rend invoerrecht op brood, deelt de mi nister van Economische Zaken en Arbeid, de heer Verschuur, mede, dat de beant woording van deze vragen niet binnen den daartoe gestelden termijn kan plaats hebben. Over vrijstelling van stempelen voor werkloozen. De heer J. ter Haar, lid van den Am- sterdamschen gemeenteraad, heeft een in terpellatie-aanvrage ingediend. Hij vraagt: Is het juist, dat aan werkloozen is ver gund een stempelbeurt over te slaan, ten einde hen in staat te stellen deel te nemen aan de straatbetooging van de S.D.A.P. te Den Haag tegen de regeering? Zoo ja, is dit geschied krachtens een besluit van B. en W.? Werd dit besluit genomen bij meerder heid van stemmen of unaniem? In bet eerste geval: wie stemden dan voor en wie tegen? Zoo neen, wie heeft dan de bovenbe doelde vrijstelling verleend? Zijn B. en W. niet van meening, dat sedert de invoering van algemeen kies recht van mannen en vrouwen straatbe- toogingen ietwat uit den tijd zijn en ten hoogste verontschuldigd konden worden in de reeds zoo ver achter ons liggende periode, dat het kiesrecht nog eenigszins beperkt was? Achten B. en W. het oorhaar, dat door eenigen maatregel een betooging bevorderd wordt die bedoeld is als intimidatie van de regeering? Meènen B. en W. dat daardoor de zoo hoog noodige samenwerking tusschen re geering en gemeentebestuur van Amster dam wordt bevorderd? soneel en op de jaarwedden van Ged. Sta ten van 5 pet. met een mitigatie van 2% pet. voor de salarissen beneden f 2000. Ged. Staten van Gelderland stellen voor om met ingang van 1 Augustus a.s. de salarissen van het provinciaal perso neel te verlagen als volgtvoor gehuwden 2 Vi pet. van de eerste f 2000 en 5 pet. van het salaris daarboven; voor ongehuwden 2 pet. van de eerste f 1000 en 5 pet. van bet meerdere. Verder zal worden voorgesteld met in gang van 1 November a.s. 3 pet. voor het eigen pensioen en met ingang van 1 Febr. 1933 5 Yt pet. voor het weduwen- en wee- zenpensioen te korten. TWEEDE KAMER. Moties Kupers en Kortenhorst. Aan de orde was gisteren eerst de stem ming over de moties Kupers: ten eer ste betreffende de verdeeling van de cri sisuitgaven tusschen het Rijk en Gemeen ten, 2e betreffende de toepassing der cri sisregeling voor de werkloosheidsverzeke ring voor het bouwbedrijf; en over de motie Kortenhorst betreffende het- bekendmaken de.r voorwaarden, waaron der de regeering bereid is bouwcredieten te verleenen en bouwvakarbeiders te brengen onder de regeling der crisiswerk loosheid. De eerste motie-Kupers werd verwor pen met 5524 stemmen. Voor stemden de S. D. A. P. en Communisten alsmede de heer F. Vos (partijloos). De tweede motie-Kupers werd verworpen met 47 32 stemmen. Voor stemden de S. D. A. P., Communisten, V. D. en F. Vos als ook de heeren v. d. Meijs en Kuiper (R.K.). De motie-KortenhoTst werd aangeno men met 6910 stemmen. Tegen stemden de A. R., Communisten en de heeren Krijger en Rutgers van Rozenburg (G.H.) Interpellatie Wijnkoop. De heer W ij n k o o p (Comm.) be schrijft de verslechteringen van de positie van het spoorwegpersoneel in de laatste jaren. Spr. noemt den personeelsraad een werktuig in handen van directie en kapi talisten. Hij stelt den minister eenige vra gen. Spr. wil geen bezuiniging op loonen beneden f 5000, en vestigt er de aandacht op, dat het nieuwe luxe-materiaal eerste en tweede klasse wordt aangeschaft ten koste van loonsverlagingen van het perso neel. Voorts vraagt hij of de veiligheid der spoorwegen nog voldoende gewaar borgd is. De Minister van Water staat, de heer R e ij m e r, zegt. dat de Personeelraad het wettig orgaan is voor overleg met de directie. Daarin zijn ver tegenwoordigers gezeten van de over- groote meerderheid van het personeel. Overeenstemming tusschen directie en or ganisaties in den Personeelraad is de beste grondslag die zich denken laat. Zelfs onder moeilijke omstandigheden wisten directie en personeelsvertogoa- woordigers elkaar te vinden. De regce- ring zal deze verhouding niet noodeloos verbreken. Integendeel, er is haar veel aan gelegen dat de verhouding blijft be staan en zoo goed mogelijk zij.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1