Linnen pakjes voor jongens Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw ONZE KLEEDIN Leeftijd van 2-4 jaar Bewerking Noodlottige bedwelming. Drie dooden. In't Belgische grens- plaatsje Poppel heeft Maandagmorgen een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee arbeiders, de 23-jarige Charles en de 25-jarige F. Remeijsen, twee broers, waren in den opslagtoren van den Belgi schen Boerenbond, waar de wintervoor raden worden opgeslagen, aan het werk. Bij het openen van den toren steeg daaruit gas op, dat zich in het gebouw had ontwikkeld. Een der broers viel voorover, doordat hij bedwelmd raakte De ander wilde hem grijpen, doch raakte oveneens bedwelmd en beiden stortten in den toren. De directeur van het bedrijf, de heer Kolpert die het ongeluk zag gebeuren, wilde te hulp snellen. Ook hij raakte be dwelmd, tengevolge waarvan hij achter over van den toren sloeg. Zijn hoofd werd verbrijzeld en hij was op slag dood. De beide broers waren ongehuwd. De heer K. laat een vrouw en twee kinderen ach te*. Een gepantserde smok kelauto. Gisternacht is weder een ge pantserde auto, beladen met cigaretten, koffie en tabak over de Limburgsch- Duitsche grens gegaan op weg naar Mün- chen-Gladbach. Op de route werd de auto beschoten door eenige commiezen, die op hun beurt weer beschoten werden door de smokkelaars. Toen de douanen langs den weg dekking zochten gaf de chauf feur vol gas en wist te ontkomen. Brand in een meubel werkplaats. Gistermiddag is een felle brand uitgebroken in de magazijnen en werkplaatsen van de meubelinrichting Marijnen-Lemmens, te Den Bosch. De po- litie-brandweer was spoedig aanwezig, doch stond vrijwel machteloos tegen de felle vuurzee, die in de opgeslagen voor raden bedden-materiaal een al te gemak kelijke prooi vond. Gelukkig was spoedig de goroeentebrandweer met veel materiaal en manschappen op de plaats des onheils aanwezig. Daar de meubelinrichting ge heel door huizen en gebouwen wordt inge sloten, was de brandweer genoodzaakt muren en dakdeelen om te halen. Met vier stralen is men er na anderhalf uur hard werken in geslaagd het vuur te blus- schen. De schade, welke slechts zeer ma tig door verzekering wordt gedekt, is vrij aanzienlijk. Auto tegen een boom gereden. Onder de gemeente Hazers- woude is gisteren een taxi uit Den Haag waarin behalve de chauffeur, drie perso nen zaten, door onbekende oorzaak tegen een boom gereden. De schok was zoo he vig, dat de wagen tot tweemaal toe over den kop sloeg en totaal werd vernield. Een der drie inzittenden de heer B. uit Den Haag, die door de voorruit geslingerd werd en onder den wagen terecht kwam, zoodat deze moest worden opgevijzeld, bleek een hersenschudding te hebben op- geloopen en bovendien een been en beide armen te hebben gebroken. In zorgwek- kenden toestand is hij naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. De andere inzittenden bleven onge deerd. Stad zonder lucifers. De Russische stad S werd Wak (het vroegere Jekatarinenburg) zit weer eens zonder lu cifers. Men zal ze tevergeefs in de win kels zoeken, waar ze vroeger werden ver kocht. De luciferfabriek te Tjoemen be schikt over voldoende voorraden, doch dit beteekent niet, dat de levering slechts een kwestie van enkele uren is. De schuld moet worden gezocht bij de coöperatieve handelsorganisatie, aan welke het te wij ten is, dat de lucifersvoorziening elke 2 cf 3 weken in het ongereede geraakt. Welke onaangename gevolgen zulks voor de bevolking heeft, blijkt uit het feit, dat er in de gekeele stad nog slechts één winkel was, waar lucifers waren te krij gen. De aanwezige voorraad was evenwel zoo beperkt, dat de koopers slechts twee doosjes tegelijk konden ontvangen. Over een andere schaarschte klaagt de „Krasnaja Gazeta" en wel over die der hoofddeksels, welke zich echter niet alleen te Swerdlofsk doet gevoelen. Den afge- loopen winter waren er geen mutsen en thans zijn er niet voldoende zomerhoeden, zoo jammert het blad. Het volkscommis sariaat voor de lichte industrie heeft deze klacht ter harte genomen en maatregelen doen beramen om in het hoedentekort te voorzien. Overval met roof. Gister nacht is te Oss een brutale overval met roof gepleegd. Toen de 58-jarige landbou wer J. Kuster, die in den loop van den avond verscheidene café's bezocht had en in eenigszins beschonken toestand ver keerde, zich om 12 uur naar zijn woning begaf, werd hij in de Kromstraat aange vallen door drie onbekend gebleven per sonen. De aanvallers brachten hem met de steel van eert schop eenige slagen toe, waarna zij hem zijn portefeuille met on geveer f900 a-ra klein bankpapier heb ben ontrukt De mannen namen daarna de vlucht en verdwenen in de duisternis. K. had verwonding'u in nek er. aange zicht opgeloopen. Het hem ontvreemde geld was hem eenige dager tevoren door een brardvcrzekaringraaatschappij uitbe taald. Uit- angst voor diefstal droeg hij het geld bij zich. De daders waren daar van waarschijnlijk op de hoogte. Een „doctor in da k&n- deleweteneehippe e". Door d© politie te Wassenaar is na een uitgebreid onderzoek aangehouden als verdacht van oplichting, zekere P. O. G., zich noemen de doctor in de handelswetenschappen, directeur-hoofdredacteur van het maand blad „De Wereld in Woord en Beeld", een gulden maandillustratie. G., wiens administratie in beslag is ge nomen, deed in verschillende bladen een oproep voor adjunct-directeur eener N.V. Uitgeversmaatschappij met voornaam pe riodiek, waarbij borgstelling werd ge vraagd, zoomede voor abonné's met voor uitbetaling van abonnementsgelden op maandbladen. Bedoelde G., die zich op 27 April j.l. te Wassenaar vestigde, is in verzekerde bewaring gesteld en na voorgeleid te zijn voor den Officier van Justitie te Den Haag, ingesloten in het Huis van Bewa ring aldaar. De boschbessenpluk. Men meldt uit Groesbeek, dat de boschbessen pluk binnenkort aanvangt en de stand van de bessen een goede opbrengst be looft. De bessen worden meestal geëxporteerd via erkende exporteurs naar Engeland. Dit jaar hebben de boschbessenplukkers in Groesbeek besloten den export voor eigen rekening te doen geschieden en slechts één exporteur te erkennen, die dan aan de menschen den marktprijs van den dag zal uitkeeren. Vorig jaar had men in Groesbeek een omzet aan boschbessen van 5060.000 gulden en werkte half Groesbeek mee om den oogst in twee of drie weken te kunnen verwerken. Door deze nieuwe handelsmethode hoopt men de vruchten van het werk meer onder eigen volk te kunnen behouden. Tekort vanf 90.000. Geble ken is, dat in de boekhouding van den architect en aannemer J. N. Koopman te Bandoeng een deficit bestaat van f 90.000. De heer K. leefde op grooten voet en gaf o.a. een automobiel ten ge schenke aan een vriendin. Crediteuren hebben het faillissement van K. aange vraagd. De boeken zijn in beslag geno men. Druiven eten in het Wsstland. Ingevolge een oproep van den Bond Westland hebben 16 kweekers in het Westland hun bedrijven beschikbaar ge steld om een druiven-eetgelegenheid voor touristen in te richten. Naar aanleiding hiervan heeft de Bond Westland thans bij 11 kweekers in het Westland, wier bedrijven gelegen zijn langs de hoofdwegen in de streek, zulk een gelegenheid ingericht. Deze gelegenheden zullen voor het pu bliek herkenbaar zijn' aan de daartoe ont worpen Bondsvlag, bestaande uit blauwe en witte baan, in de blauwe baan staat met zwarte letters: „Bond Westland", en in de witte baan een blauwe tros druiven met groen blad. Aan het publiek, dat van deze druiven- eetgelegenheden gebruik maakt, zal in re kening worden gebracht, de veilingprijs, vermeerderd met een bepaald percentage ter dekking van onkosten, De noodlottige cirkel. Geen goede fokkers, geen loonende boerenpluimveehouderij. Export-mogelijkheid naar Duitschland Er liggen deze week een hoop brieven te wachten, allen de cocciodiosis betref fende. Ik heb daarover de vorige week ad vies gegeven, mogelijk kom ik er straks nog even op terug. (Denk er om alle kui kens die gapen, zenuwtrekkingen, ver lamming of bloederige diarrhé vertoonen af te zonderen en dooden op te zenden naar de Rijksseruminrichting te Rotter dam). Thans eerst nog even iets over de Duitsche toestanden, daar deze voor ons land van het allergrootste belang zijn en er uit deze toestanden ook voor ons land veel te leeren is. Het is in Duitschland thans zóó, dat bedrijfskosten en eierprij- zen in geen goede verhouding tot elkaar staan. Vroeger gingen allerlei groote pluimveefarms, die als paddesoelen uit den grond waren verrezen, te gronde aan ondeskundigheid der leiders, thans ziet men ook oude, gevestigde zaken van zeer bekwame mannen vastloopen. Men heeft gedacht aan overproductie in Duitsch land, doch dit is onjuist. Een poos geleden werd er zelfs nog veel ingevoerd, maar de wereldgraanprijs was belangrijk veel lager dan de Duitsche graanprijzen, terwijl de eieren naar de wereldmarktprijzen laag betaald werden. Het buitenland kan dus belangrijk veel goedkooper produceeren dan DuitschlaniJ. De graanproduceerende boeren hadden echter steun noodig en de pluimveehouders hebben het loodje ge legd. Op de kleine bedrijven, waar afval- graan aanwezig is, de kippen vrije uit loop hebben, waar dus de werkloonen en het voer goedkooper zijn, gaat het nog. Ook melkproducten (ondermelk, karne- veer 80 pet. der Duitsche eieren komt dan ook uit dergelijke kleine boerenbedrijfies. Maar ook hier gaat het vastloopen. Wat toch is het geval? (En nu komen we op een zaak van groot beiang, ook voor ons land.) De kleine boerenbedrijven kunnen op de zoo juist beschreven wijze loonend werken, mits zij goede kippen hebben! Maar waar moeten die vandaan komen? Van fokbedrijven onder goede leiding werkend. Daar zit nu juist de kneep! De kleine boer kan al haast niet meer be staan, kan niet veel geld voor goede kui kens uitgeven, daardoor loopt de eenige man die goede kuikens leveren kan vast en de kleine boer krijgt prullegoed, goed koop bij een of anderen prutser gekocht. Zonder de moderne, deskundig geleide fok- en vermeerderingsbedrijven valt ook de boerenpluimveehouderij terug op bet stadium van tientallen jaren geleden en wordt weer onrendabel. De kippen der boeren zullen snel degenereeren (wat pro ductie betreft). Maar dan komen er ook geen vroegbroedhennen meer, geen win- tereieren meer, de kwaliteit der eieren en der slachtdieren zal achteruitgaan en zoo zal import noodig blijven, vooral omdat het buitenland betere kwaliteit eieren le vert, die van te voren uitgezocht zijn. Zoo zien we dus hoe vernietiging van den fokkersstand achteruitgang van de productie der boerenbedrijven beteekent. Klopt mijn verhaal nu heelemaal? Schijn baar wel. In de praktijk echter niet. Luis ter maar. Is dit voor ons land gunstig? Om die vraag te beantwoorden moeten we op iets anders letten, n.l. de koopkracht van het publiek en de verandering in de volksvoe ding onder invlied der miserabele tijden. Men wees er mij in Berlijn op, dat de omzet in eieren enorm terug is gegaan, doordat de koopkracht verdwenen was en omdat het publiek voor hetzelfde geld liever een flinke hoop worst koopt. De worst ligt voor het grijpen, stopt men in een stuk papier in een tasch, geen ge vaar voor breken. Een ei, eerst voorzich tig halen in den winkel, bij breuk verlies. Dan koken of bakken, vuur, arbeid, enz. enz. en dan per slot van rekening is een stuk gekruide worst voor velen nog veel smakelijker. Er is echter meer. Eiwit-voeding is duur en er wordt veel te veel eiwit ver slonden door de moderne tnennschheid. De mensch is een spier- en geestesarbeid- zich dus de volksvoeding als de eieren en vleesch duur zijn naar meer zetmeel- en groent9voeding, dan wordt zij niet alleen goedkooper, maar nog boter ook en zullen de menschen er zich best bij bevinden. Ziedaar dus do gevaren van de toe komst! Minder koopkracht verlegging naar minder eiwitrijk voedsel. Ik kan de toe komst van onze eierexport dan ook niet rooskleurig beoordeelen, ook al staat het met onze collega's pluimveehouders in Duitschland er niet bos't voor. Ik hoop dat ik ongelijk krijg door de toekomst. DR TE HENNEPE. melk) zijn daar vaak goedkoop te krijgen j leverende machine, niet een eiwit-produ- en de Duitsche boer maakt veel meer dan de onze gebruik van hokken op wielen, die gemakkelijk van het eene terrein naar het andere gebracht kunnen worden. Onge- ceerende machine als de kip. Menschen- voedsel behoeft lang niet zooveel eiwit te bevatten als kippenvoedsel en lang niet zooveel als men gewoonlijk denkt. Verlegt „SCHIJN-FIRMA'S". In het „Tijdschrift van den Nederland schen Werkloosheidsraad" pleit de heer K. Mulder te Hillegersberg voor een mid del tot moreelen steun aan werklooze jongere handels-geëmployeerden, dat in Duitschland, Zwitserland en Noorwegen reeds toegepast wordt. De schrijver wijst op hst gevaar, dat trouwens in alle beroepen bestaat, dat voor de werklooze jongelui de rnet moeite verworven practische kennis en ervaring verloren gaat, afgezien nog van de andere funeste gevolgen van de ledigheid. Om nu met name hen, die op den handel aange wezen zijD, in dezen moeilijken tijd krach tig te houden voor den economischen strijd, is het instituut van de „schijn- firma's" ontstaan. „Zij zullen hun alle complexen en on derlinge verbanden in het veelvertakt en dikwijls zeer moeilijk economisch leven onder de oogen brengen. In al de schijn- firma's wordt niet alleen het interne 'be drijf in overeenstemming met de werke lijkheid gebracht, maar vooral de buiten dienst, waar de schijnfirma's met elkaar in levendige zakenrelatie staan, overeen komstig het werkelijke zakenleven. Wederkeerig worden offertes gemaakt, orders op levensmiddelen, textielgcederen en machines en andere producten gegeven, het betalingsverkeer door de schijnbanken en den schijn-postcheque en girodienst ge regeld. Eigen spoorweg-douane- en consu- laatsbureaux zorgen er voor, dat alles, zooals in de practijk, berekend en behan deld wordt. De op rechtskundige- en nota riskantoren werkzame bedienden, behan delen onder leiding de tusschen de schijn firma's ontsproten gefingeerde geschillen Reederijen, verzekeringsmaatschappijen en luchtvaartmaatschappijen zorgen voor de veelvormigheid in dezen arbeid." De heer Mulder meent, dat ook de leer lingen, afkomstig van handelsscholen, II. B. S. en dergelijke, die nu veelal geen betrekkingen kur- Een eenvoudige jurk Op veelvuldig verzoek plaatsen wij deze Jongens pakjes. Behalve van linnen kan men ze ook heel goed maken van matting of gekleurd katoen. Model A is een pakje met korte mouwtjes en af gezet met gekleurde afstekende biezen. Ook van gestreept katoen staan deze biezen leuk. Van de zelfde stof als de biezen, maakt men ook kraag en beleg. Het kraagje kan hoog en laag gesloten worden. Model B is een model voor heel warme zomer dagen, is zonder mouw tjes, met vlerkanten hals en wordt op zij geslo ten, met drukkers of knoop en knoopsgaten. Voor afwerking langs hals, sluiting, arms gaten kan men schaat- senband gebruiken of effen band, dat men dan met een siersteekje vastzet. Voor model A heeft men noodig 1.50 M. stof 80 c.M. breed. Model A: We naaien het heele pakje weer met Engel- sche naden. Het hesje: a. Beleg langs het split aanstikken, om vouwen naar den ver keerden kant en in mo del opstikken. b. Zakjes. De klepjes op de zakjes stikken, de zakjes met den onder kant tegen den onder kant van het voorpand leggen en de zijkanter opstikken. De onder kant wordt tegelijk me de bies vastgestikt. c. Schouders en zijnaden dichtstilcken. d. Kraag aanstikken aan den binnenkant, zij kantjes dichtstikken, kraag omkeeren en overzoo- men aan den buitenkant. e. Langs den onderkant wordt nu de bies op den verkeerden kant aangestlkt, op den kant omgevou wen en op een breedte van 3 c.M. opgestikt. Nu de bics op dezelfde wijze aan de mouwtjes dichtstikken en inzetten, naad op naad laten vallen. II. Broekje: a. Zijnaden van de broek dichtstikken tot de zakopening, dus van den onderkant tot waar op de teekening staat 13 c.M. 0. Voornaad dichtstikken. De 10 c.M. voor het Split aan den voorkant laat men open. e. De achter- en kruisnaad dichtmaken. Onder het stikken goed aan de naden rekken, daar anders bij het dragen de steken zoo gauw springen. d. De zakhelft knipt men vier maal van de stof Aan den voorkant de zakhelft aanstikken (begin nen waar op de teekening staat 3 c.M. tot 13 c.M Nu op den kant omvouwen en op 1 cM. breedte doorstikken (zie teek.) De 2de zakhelft aan den achterkant stikken, precies als bij den voorkant. Dan den zak naar voren leggen en op den naad een stiksel geven. Wanneer men het werk voor zich heeft, wijst dit den weg van zelf. Nu het bovenstukje van den zijnaad (3 cM.) dichtstikken. Daarna aan den binnenkant den zak dichtstikken en de rafel tegen elkaar inslaan. e. Het beleg aan den voorkant. Eerst wordt aan den rechterkant van de broek het onderschiet aangestlkt (zie teek. X) op den verkeerden kant, zijkantje dichtstikken, 2. om keeren en overstikken, 3. op den goeden kar.t (dus eigenlijk net als bij het kraagje). Aan den linkerkant wordt het beleg evenzoo aangestikt als het onderschiet, en verder geheel hetzelfde afgewerkt. Dan vormt men het beleg om naar binnen (4) daarna wordt het dubbel gevouwen (5) en vervolgens stikt men het cp een breedte van 2J cM. op het broekje vast. De dwarskantjes van beleg en onderschiet worden nu door en door vastgestikt. Men sluit het splitje met knoop en knoopsgat. f. Onder aan de pijp stikt men een boorlintja over de rafel of men stikt eenvoudig de rafel om en maakt daarna een zoom met de hand van pl.m. 4 cM. breedte. Op de teekening ziet men, dat bij het aanknippen van den zcom, de naao naar buiten loopt, daar anders bij het omslaan zoom en pijp niet in elkaar passen zouden.. g. Aan den bovenkant van de bro. k wordt een band van hetzelfde goed tegengesnilrt. Op den goeden kant aanstikken, op den kant omvouwen naar binnen, en daar op een breedte van 3 cM. opstikken. De zak wordt er dan tegelijkertijd mee vastgestikt. We plaatsen hierbij nog een eenvoudig japon netje met heel kort lijfje, pofmouwtjes en aars- gerimpeld rokje. Over dit jurkje wordt een vestje van fluweel of peau de pêche gedragen. De jurk maakt men van een aardige bonte streep, die tegenwoordig overal verkrijgbaar is. Van hot vestje worden schouders, zijnaden en 2 cM. aan den voorkant dichtgestikt. Armsgaten, hals, voor- en onderkant worden daarna omgeregen en met een boorllntje afgewerkt. Patronen van de jongenspakjes A en B. ver krijgbaar A 30 ct. Van de Japon in maat 42 (BW 92), 44 (BW 98), 48 (BW 104) en 48 (BW 110). Lengte 120 cM. A 40 cent. De patronen worden toegezonden op schrifte lijke aanvrage bij vooruitbetaling in postzegels of door storting op giro nr. 44455 bij bureau „De Zeeuw" te Goes. Duidelijk aangeven welke maat g«w«nscht wordt. nen vinden, van de Bchijnflrma's zullen kunnen profiteeren om zich practisch te ont wikkolen en bij to blijven. In zijn beschrijving van deze instellingen zegt hij onder meer: „Zij zijn werkgemeen schappen, die als oen koopmansbedrijf wor den opgebouwd. Door middel van het cen- traal-bureau staan deze firma's met elkaar in relatie en sluiten on derling gefingeerde transacties af. „Het doel is dus 'n zoo hoog mogelijke beroeps ontwikkeling van den jongeren handels-geëm ployeerde; hem een beeld te geven van den samenhang van de di verse handelsverrich tingen en hem tot een zelfstandige werker op te voeden. Tot oprichting van de schijnfirma's wordt be sloten door de afdee- lingsbesturen, nadat eerst de noodige propa ganda is gemaakt. Zij behartigen die takken van bedrijf, waarin het meerendeel der em- ployé's werkzaam is. Iedere schijnfirma staat onder een leider, die in de betreffende zaken perfect thuis is, en de noodige ontwikkeling heeft. „Om kort te gaan wordt dus in de schijn firma's de practijk op den voet gevolgd." De schrijver deelt mede, dat in het buiten land reeds dergelijke ringen van schijnfir ma's bestaan. Ook in ons land bleek hem van sympathie hiervoor in kringen van bedrijf en onderwijs. Hij hoopt, dat de verschillende comité's tot leniging van den moreelen nood onder de jongere werk- loozen het Nederlandsch instituut van handels practica „de schijnfii- ma's in handel en bt- drijf", dat in oprichting is, in staat zullen stel len zijn taak te begin nen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6