Uit de Provincie Zoeklichtjes. stand gebracht, welke waarborgen, dat d e Ioonen in het landbouwbedrijf niet beneden een zeker peil dalen. ECONOMISCHE TOENADERING TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGI6. Een Gunstige ontvangst te Lausanne. Ter aanvulling van wat wij reeds gis teren hieromtrent mededeelden, kan nog het volgende worden gemeld: De vertegenwoordigers der Nederland- sche, Belgische en Luxemburgsche regee ringen hebben te Ouchy, na overleg met de betrokken ministers van Buitenland- sche Zaken, een conventie geparafeerd voor de wederkeerige en geleidelijk voort gaande verlaging der economische slag- boomen, welke conventie zij onverwijld aan hun betrokken regeeringen ter de finitieve goedkeuring zullen voorleggen. De conventie is gebaseerd op begin selen, welke bij verschillende gelegen heden door den Volkenbond zijn gefor muleerd. De voordeelen, welke zij toe kent, blijven gereserveerd voor de staten die er aan deelnemen. De conventie staat open voor alle" staten. Zij wordt voor afgegaan door een inleiding, waarin de contracteerende staten verklaren, over tuigd te zijn, dat de geleidelijke ver wezenlijking van een grooter vrijheid in het ruilverkeer, één der onmisbare voor waarden is voor de wereldwelvaart". Zij zeggen „in dezen zin een geconcentreerde actie te willen ondernemen, waaraan alle staten kunnen deelnemen en hierdoor te willen bijdragen aan het herstel van den algemeenen economischen toestand." Zij verbinden zich in hun wederkee rige betrekkingen geen nieuwe rechten in het leven te roepen en om door een jaarlijksche vermindering van 10 pet. over te gaan tot de verlaging der be staande rechten tot aan een zeker peil. Zij verbinden zich bovendien onder elkan der geen enkele nieuwe maatregel van beperking der in- of uitvoeren toe te passen, behoudens in speciale, bepaalde gevallen. Elke derde staat zal bevoegd zijn tot de conventie toe te treden op voet van gelijkheid met de andere onderteekenen- de staten. Uit Lausanne wordt in verband hier mede aan de Telegr. gemeld: De officiëele bekendmaking der Bel- gisch-Nederlandsche overeenkomst, in zake de wederzijdsche verlaging der ta rieven en opheffing der handelsbelem meringen, ontmoet in alle internationale kringen groote belangstelling. Het practische resultaat dezer overeen komst wordt een vergaande toena dering genoemd tusschen Ne derland en België. In geval van toetreding der Scandinavische landen tot de overeenkomst zal, zoo wordt gezegd, in Europa een nieuw statenblok worden gevormd, dat zijn onderlinge handelsbe trekkingen op een nieuwe basis plaatst. De overeenkomst beteekent een eer ste inbreuk op de huidige Euro- peesche tarievenpolitiek. Opge merkt wordt, dat België door de over eenkomst in nauwere betrekkingen tot Nederland is getreden. Echter meent men, werpt de Belgisch-Nederlandsche over eenkomst de vraag op, in hoeverre de beide staten de wederzijdsche overeen gekomen jaarlijksche tarievenverlaging van 10 pet ook deelachtig moeten doen worden aan al die staten, waarmee zij een meestbegunstigingsverdrag hebben gesloten. Veelal is men ook de meening toegedaan, dat België en Nederland thans verplicht zijn, onderhandelingen met de betreffende staten te openen. Van Duitsche zijde wordt het tot stand komen der overeenkomst toegejuicht, daar de Duitsche regeering sedert jaren de opvatting huldigt, dat een doen verdwij nen der economische handelsbeperkingen en verlaging der tarieven slechts door een goed geleide overeenstemming der staten mogelijk is. Volgens een V.D.-telegram uit Was hington is aldaar de geparafeerde con ventie tusschen België, Nederland en Lu xemburg, waartoe mogelijk ook de Scan dinavische staten zullen toetreden, ook gunstig ontvangen, aangezien de Ame- rikaansche regeering steeds op het stand punt heeft gestaan, dat de tolmuren der kleine landen een der belangrijkste hin derpalen waren voor een herstel van het wereldbedrijfsleven. De Amerikaansche regeering zou in plaats hiervan de sa menvatting van natuurlijke bedrijfsgroe pen in tolunies verkiezen en beschouwt deze Noordelijke tolunie op dezelfde wijze als het plan der Donau-tolunie. De „N. R. Crt" vernam nog uit Lau sanne: Het oogenblik voor de publicatie blijkt bijzonder gelukkig gekozen. Beroept het communiqué zich reeds tot rechtvaardi ging van dezen nieuwen vorm van meest begunstiging op de herhaalde verklarin gen van den Volkenbond, die de wensche- lijkheid van wijziging in het bestaande systeem onder bijzondere omstandigheden bepleitten, het zou rnu ook nog hebben kunnen wijzen op de hartelijke instem ming, die de oeconomische sectie te Ge- nève heeft gelegd. De positie is nu nog versterkt door uitlatingen van MacDonald en Herriot in hun redevoeringen ter conferentie, waarin zij beiden voor de bevrijding van het handelsverkeer uit zijn tegenwoordige boeien hebben gepleit Het gaat moeilijk aan iets dergelijks te zeggen en dan als het initiatief er toe wordt genomen, on overkomelijke moeilijkheden er aan in den weg te leggen. Zoo werd het geval hier vanmiddag vooral bekeken, WAARLIJK VERDWAZING. De sociaal-democratische pers, zegt de „N. Pr. Gr. Crt.", is in den laatsten tijd eigenlijk door het malle heen. Daar schijnt weer de vrees te werken, dat de sociaal-democraten niet revolutionair ge noeg zijn. Zij vreezen voor den commu nist. En nu spreekt hare pers weer een taal, die bewijst hoe weinig ernstig de partij is. Daar worden voorstellingen gegeven van de mogelijkheden in ons maatschappelijk leven, die kant noch wal raken. Zoo dwaas, dat men wel moet aannemen, dat hij, die ze geeft, weet, dat hij dwaashe den zegt. Zoo heeft de sociaal-democratische pers thans weer het liedje aangeheven: er is geld genoeg te krijgen om desnoods de uitkeeringen voor de werkloozen nog te verhoogen. Van verlaging behoeft dus geen sprake te zijn. Ook mogen de gemeentebesturen en het rijk niet ernstig denken aan bezuiniging. Vooral aan de salarissen mag niet worden geraakt. Er is immers geld genoeg. En nu vertelt die pers, dat het natio naal vermogen nog wel tien milliard be draagt en zij geeft de voorstelling, dat dit vermogen alleen in papier aanwezig is, dat men kan beleenen, om het geld te heb ben voor een gedwongen staatsleening of voor een groote kapitaal-heffing. Een procent geeft reeds honderd mil- lioen. Deze voorstelling wil er bij den onna denkende wel in, die meent, dat de over heid over een groote schat beschikt, waar uit zij vrijelijk kan putten. Het geld is er wel, denkt hij dan. Nu is bekend, dat, als wij over den na- tionalen rijkdom spreken, daaronder niet alleen geldswaardige papieren worden begrepen, maar alle bezit en alle goed: land en huizen en fabrieken, enz. Als nu een deel van dat vermogen wordt opgenomen door den Staat, vermin dert natuurlijk het nationaal inkomen en daalt de opbrengst der belastingen. Dat is nommer één. Maar hoe zal men die verplichte hef fing betalen? De waarde van alle vermo- gensbestanddeelen is gedaald: effecten, huizen, fabrieken, schepen, enz. Alleen de obligaties van rijk en gemeenten bleven min of meer op peil. Maar de waarde van deze papieren berust op het intact blijven van het nationaal vermogen. Als een bezitter van effecten geld aan den staat moet betalen, een deel van zijn vermogen, zal hij die stukken moeten ver- koopen, met groot verlies, of hij zal die moeten beleenen. En dat beleenen heeft velen reeds hun vermogen gekost. Als de waarde der papieren daalt moeten zij bij storten en als zij dat niet kunnen doen, worden de papieren verkocht. Ja, zegt „Het Volk", maar het rijk kan banken aanwijzen, waar de papieren zul len worden beleend. Dat kan 't rijk echter niet doen, zonder aan de banken waar borg te geven. En dat zou er op neerko men, dat het rijk met de eene hand terug geeft, wat het met de andere nam. Het zou onzinnig zijn. Menschen, die slechts land of huizen of schepen hebben, zouden meer hypotheek moeten nemen of moeten verkoopen wat zij hebben. Alles tot onnoemlijke schade en grootere instorting van de bedrijven. Dan weer grootere werkloosheid enz. Daar is eigenlijk geen grootere dwaasheid te bedenken dan de sociaal-democratische pers aandurft. Hoe kan nu iemand met zulke voorstellen komen aandragen? Zij komen op loutere vernieling neer. ir. J. Siebenga. Tot secretaris van den Ned algemeenen keuringsdienst (N. A. K.) standplaats Wageningen, is benoemd de heer Ir J. Siebenga, secretaris der Z.L.M. te Goes. In den heer Siebenga verliest de Z. L. M. een zeer bekwaam en volijverig secre taris die voor den Zeeuwschen landbouw veel heeft gedaan. (Reeds gisteren in een gedeelte van de oplaag geplaatst.) BLIKSEMAFLEIDERS, in eiken omvang en voor elk bouwwerk. Installa teur: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129 (Adv.) Faillissementen. Het faillis sement van Jacob Jonker, landbouwer te Haamstede curator mr G. J. B. du Groo te Zierikzee is geëindigd met een uitkeering van 23,7 pet. aan de concurrente schuld- eisohers. Vlissingen. Algemeen Afdee- lings Ziekenfonds Wal cheren. Het ziekenfonds Walcheren hield gisteren onder voorzitterschap van dr Staverman zijn jaarvergadering. Aan het jaarverslag van den secretaris, dhr A. J. van Ockenburg, ontleenen wij het volgende: Hoewel een aanzienlijk deel onzer leden eind 1931 reeds door werkloosheid werd geteisterd, mogen wij over het afgeloopen jaar niet klagen. De contributies werden vrij regelmatig betaald, zoodat de achter stand niet z.oo heel veel grooter was dan een jaar geleden. Wanneer wij den post geneesmiddelen bezien, dan zal blijken dat het aantal ge wone recepten zeer belangrijk is toege nomen. Toch zijn we er in geslaagd aan alle aanvragen te voldoen en konden wij ook in 't afgeloopen jaar van tijd tot tijd enkele bijzondere aanvragen voor onze rekening nemen. De Ziekenfondswet schijnt nu weer voor jaren van de baan. Weliswaar staat in de Ziektewet het mooie artikel, waar bij aan de ziekenfondsen een bedrag van f 6.000.000 toegedacht wordt, maar juist door het uitblijven van de wet op de Zie kenfondsen blijft de uitkeering van dit be drag een wassen neus. In de samenstelling van het bestuur kwam in 1931 een beduidende wijziging. De heeren dr W. F. Th. van der Bijl te Arnemuiden en A. Cornelissen te Sou burg werden vervangen door dr J. G. Huijsman te Souburg en J. van der Peiji to Vlissingen. Ieder jaar moeten wij mededeelen dat de stijging in het ledental groot was, ook 1931 maakte daarop geen uitzondering. Op 31 Dec. 1930 bedroeg het aantal vol wassen leden in alle onderafdeelingen 12.159, op 31 Dec. 1931 was dit gestegen tot 12.819, derhalve een stijging met 660 of precies 150 meer dan in 1930. Het aantal betalende kinderen bedroeg op 31 Dec. 1930 5035, op 31 Dec. 1931 5131, een stijging dus met 96. Het totaal aantal zielen wat lid is van ons fonds bedroeg op 31 Dec. 1931 18.950, w.o. 1000 niet-betalende kinde ren, verspreid over de volgende plaatsen: Vlissingen, Souburg, Ritthem, Arnemuir den, Veere, Gapinge, Vrouwepolder en Serooskerke. In 1931 werd voor onze rekening ver loskundige hulp verleend 221 maal te Vlissingen, 80 maal te Souburg en Rit them en 8 maal te Veere. Het aantal buitengewone verlossingen waarvoor hulp van een arts werd inge roepen, bedroeg te Vlissingen 24. De tandheelkundige hulp, in den vorm zooals deze door ons fonds wordt ver strekt, blijkt voor een ziekenfonds onmis baar. Jammer is het dat we er nog altijd niet in geslaagd zijn op alle dorpen waar een onderdeel gevestigdis, deze hulp te verstrekken. Het aantal recepten voor geneesmidde len en verbandstoffen is niet onbeduidend gestegen. Bedroeg het in 1930 77.823, over 1931 boekten wij niet minder dan 84.048 recepten. Berekenen wij het hoofdelijk dan blijkt dat per ziel gebruikt is 6.37 recept, een getal wat ons vermoedelijk plaatst boven het gemiddelde cijfer van de overige zie kenfondsen in ons land. Voor zoover betreft het aantal bestra lingspatiënten meenen wij voor 'teerst te kunnen zeggen dat geen toename is te constateeren; het aantal Röntgenfoto's daarentegen was nog altijd zeer belang rijk. Het is ons een genoegen hier te kun nen mededeelen dat wij er in geslaagd zijn deze dure voorziening ook in het af geloopen jaar geheel te kunnen finan cieren. Wat betreft de verstrekking van bril len en banden geldt dezelfde opmerking als vorig jaar; de verstrekking van brillen heeft neiging om te dalen, elastieke kou sen en buikbanden daarentegen een toe name. De penningmeester, dr J. P. Vermaas deelde in zijn verslag mede, dat aan con tributie was ontvangen in alle onderaf deelingen totaal f 173.358.01 of f7725.35 meer dan in 1930. Na afschijving van 45 pet. van het de positosaldo bij de firma P. J. Siegers Zn. en toevoeging van een bedrag groot f 1940.07 als storting over 1931, was het reservefonds groot op 31 Dec. 1931 f 12.971.95, het pensioenfonds beambten f 12.923.34. Met de belegging der gelden in soliede fondsen werd op dezelfde wijze voortge gaan; per 31 December 1931 waren aan wezig 31 obligaties van f 1000; de koers waarde hiervan bedroeg f 24.980. Na ampele discussie werden beide ver slagen goedgekeurd. Diefstal. Eind vorige week is van een tweetal heeren, welke in de twee de duinen onder Koudekerke aan het zwemmen waren en hun kleeren in de duinen hadden gelegd, hun portefeuille gestolen, inhoudende resp. f 50 en f 10. De politie heeft de zaak in onderzoek. De arbeidersvertegenwoordiging der N. V. Kon. Mij. „De Schelde", heeft een telegram gezonden aan den Mi nister van Waterstaat, waarin er op aan gedrongen wordt terug te komen op het besluit, dat „De Schelde" is uitgesloten van bruggenbouw, omdat anders een groo te werkloosheid in de afdeeling scheeps bouw zal ontstaan. Goes. De werkverschaffing. In ons nr. van Vrijdag j.l. schreven wij, dat de werkloozen, die op Roosjeshof werk ten, in ontevreden stemming waren over de lage loonen, die zij verdiend hadden. Thans vernemen wij, dat de oorzaak van die ontevredenheid moet gezocht worden in het verschil tusschen de loonen onder ling. De eene groep had werk, waarmee meer te verdienen viel dan de andere. Zoo waren er, die over de week van 1016 Juni f 17, f 18 en zelfs f 21 hadden ver diend, maar ook waren er, die daar be neden bleven. Toch was het laagste loon (althans voor hen, die een volle week ge werkt hadden) f 15,78, zoodat deze week tot de beste mag gerekend worden. Programma van het volksconcert te geven door de harmonie Hosanna op a.s. Donderdag 23 Juni 's avonds half te gen op de Groote Markt. 1. „Vistis Honos" marsch, Pr. Fran cois; 2. „Ouverture d'après les motifs de Top. Norma", Jos. Kessels; 3. „Ubern grossen Teich", walzer, A. Philipp; 4. „Fantaisie sur l'opera Robert le Diable", G. Meijerbeer; Pauze. 5. Krönungs- marsch, aus der Oper. Der Prophet, G. Meijerbeer; 6. „Britannicus", ouverture, R. de Soutter; 7. „Sangue Carnico", valse de concert, G. B. Cossetti; 8. „Don Pas- quale", fant. sur l'opera, G. Donizetti; 9. Finale. KrabbandIJke. Maandag vergaderde de raad der gemeente. Alle leden tegenwoor dig. De rekening der Gezondheidscom missie over 1931 en de hegrooting voor 1933 worden vastgesteld. Daarna komt aan de orde de voorloopige vaststelling balans, winst en verliesrekening, jaarver slag en rekening gascentrale „Oosteinde" over 1931. Dhr Welleman komt er tegen op dat in het verslag verliezen worden goedgepraat. Er is op onderscheidene za ken wel geraamd, maar niet uitgegeven. Hij wijst er op, dat we hebben af te schrij ven zooals we gewoon zijn, anders gaan we achteruit. Hij is van meening, dat we het bedrijf zoo zuinig mogelijk moeten exploiteeren. Elk plan dat een andere richting uit zou gaan, moet goed en zorg vuldig worden bekeken. De voorzitter beantwoordt de gemaakte opmerkingen. Bij enkele artikelen vraagt dhr Welleman nog inlichtingen. Hem is opgevallen, dat voor één zaak met ver schillende cijfers wordt gewerkt. Hij vraagt wat de accountant daarvan zegt. Er wordt een toelichtend schrijven van den vertrokken directeur voorgelezen. De accountant gaat met de cijfers accoord. De begrooting dienst 1931 wordt in ont vangst en uitgaaf gewijzigd. Ingekomen is nog een verzoek van Jhr Strick van Linschoten, burgemeester de zer gemeente, om weer met 6 maanden te verlengen zijn vergunning om te Ber gen op Zoom te wonen. Wethouder Hir- des licht de aanvrage toe en zegt dat de wethouders er voor zijn het verzoek toe te staan. Er zijn vaste spreektijden, maar ook buiten die is de burgemeester veel ter beschikking. Het verzoek wordt met alg. stemmen toegestaan. De uitslag wordt aan den betrokkene, die tijdens de bespre king de vergadering verliet, meegedeeld. Hierna sluiting. lerseke. Hedenmorgen werd onze ge meente opgeschrikt door het luiden van de brandklok. Snel ru'kte de motorspuit uit, maar het 'bleek dat slechts een teer- bak in den Harden Hoek in brand was gevlogen. Een loos alarm, dat als ma noeuvre goede diensten heeft bewezen. Arnemuiden. Maandagavond werd een begin van brand ontdekt bij het olie- en zeilpakhuis aan het havenhoofd alhier eigenaar dhr M. v. Poelje uit lerseke. Een partij houtwol, staande buiten het pakhuis, was aan het branden gegaan vermoedelijk door een brandende sigaret of iets dergelijks door jongens daarin ge worpen. Daar het nog spoedig werd ont dekt is erger voorkomen. Een tweetal per sonen slaagden er in het vuur te tempe ren met enkele emmers water. St.-Laurens. Met ingang van 15 Juli a.s. is aan mejuffrouw G. J. Risseeuw al hier op haar verzoek eervol ontslag ver leend als stationhoudster bij den post dienst. In haar plaats is als zoodanig be noemd de heer G. Krijger van Grijps- kerke. Het station blijft in hetzelfde per ceel gevestigd. Meliskerke. Vrijdagmorgen vergaderde de Raad. Inzake de actie met andere ge meenten uit de omgeving, over barakken- bouw voor besmettelijke ziekten, had de Minister van Binnenlandsche zaken enz. bericht gezonden, dat deze zaak zou uit gesteld worden, doch dat uitstel geen af stel was. Verder werden voor kennisge ving aangenomen, 't bekende adres van Ooststellingerwerf. 't Verzoek van de K.L. M. om subsidie en ook 't schrijven van den Bond tegen alcoholisme om de verloven te verminderen. Dit laatste kan pas aan de orde komen in 1935. Een adres van dhr M. A. de Pree en anderen over de winkel sluiting, lokte eenige bespreking uit. Ge vraagd werd per verordening vast te stel len, dat de winkels in den zomer niet tot 8 maar tot 9 uur mogen geopend zijn. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken. Kort geleden, zegt de voorzitter, is besloten geen verordening vast te stellen. Aan Ged. Staten is dit medegedeeld. Dit jaar kan het toch niet meer tijdig voor el kaar komen. De kroon moet ook goedkeu ring geven. Dhr Huijsman vindt 8 uur slui ten in den zomer te vroeg. Men kan dan na 8 uur in Zoutelande gaan koopen (daar is het tot 9 uur vastgesteld) of men gaat koopen den anderen morgen van venters aan de deur. Dit is tot schade van de neringdoenden. Dhr Spruyt zegt uit eigen ervaring te kunnen spreken en dan is 8 uur sluiten te vroeg. Dhr de Buck meent, dat de winkelslui tingswet er gekomen is tot bescherming van de neringdoenden en niet van het pu bliek. Hij kan het niet verklaren, dat de winkeliers komen met dit adres. Het publiek heeft toch het ongemak er van. Spr. gelooft, dat men er aan gewennen moet. Na nog eenige discussie stelt dhr de Buck voor, adressanten te adviseeren hun verzoek in te trekken en mochten de be zwaren hunnerzijds blijven, een volgend jaar tijdig een nieuw verzoek in te dienen, B. en W. nemen dit voorstel over, wat wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, tegen de heeren Dekker, Huijsman en Spruijt. Vastgesteld wordt de rekening 1931 van het Burgerl. Armbestuur. Als achterstal lige pacht moet nog ontvangen worden f 661.24, terwijl reeds reductie heeft plaats gehad. Door verkoop van bezittingen kon de rekening sluiten met een behoorlijk saldo. B. en W. stellen nu voor aan te sluiten bij het Werkloosheidsbesluit 1917. Dit voorstel is al meermalen door den Raad afgewezen. De voorzitter geeft een breede toelichting. In dezen abnormalen tijd is het meer dan noodzakelijk. De werkeloosheid is allerwege groot en ook in deze gemeente, zegt spreker, zal die gaan toenemen. Tot voor kort kenden wij die niet, doch dit voorjaar vooral is het begonnen. Rijk en De vorige week heeft de S. D. A. P. te 's-Gravenhage weer eens een werkloozen- demonstratie georganiseerd. Ter meerdere glorie van de partij en het vakverbond mochten de menschen van de smalle gemeente urenlang door de Haagsche straten paradeeren. Kieskeurig in de middelen was men daarbij niet. Zoo werd b.v. door een „spreekkoor" voortdurend aan het publiek voorgehou- houden: „Moordenaars en dieven zijn, Minister Donner en Colijn!" Nogal grof, dunkt me. Vooral voor een partij, die de pretentie voert een nieuwe en „betere" samenleving te zullen brengen. Het allermooiste hierbij was echter, dat deze demonstratie door de Overheid werd gesteund. Er was voor deze gelegenheid n.l. ook een groep Amsterdamsche werkloozen overge komen. Maarals iemand werkloos is en hij wordt gesteund, dan moet hij voor de goede controle laten stempelen. Van deze bepaling werd voor ditmaal door het Amsterdamsche gemeentebestuur ontheffing verleend. Bij het zien van dergelijke dingen vraagt men zich toch af, in wat voor wereld wij leven. Waar moet het heen, als de Overheid officieel haar medewerking gaat verleenen aan het houden van revolutionaire de monstraties! OPMERKER. gemeenten geven toeslag, het Rijk zelfs voor sommige groepen tegenwoordig tot 300 pet. In het winterhalfjaar is thans voor landarbeiders de uitkeering ongeveer 3 maanden. Andere gemeenten, die toege treden zijn profiteeren zoodoende mede van ons belastinggeld. Dhr Huijsman juicht het toe, dat B. en W. weder met dit voorstel zijn gekomen. De spaarzin wordt er door opgewekt. Be langhebbenden helpen in hun eigen nood voorzien. Dhr Dekker zegt er niet voor te zijn. Hij wil zich liever niet binden. Is men een maal aangesloten, dan kan men niet meer veranderen. Eerst moet de diaconie helpen en vervolgens moet het B. A. of de ge meente bijspringen. Dhr Spruijt is tegen dit voorstel. Het is 'n middel van Satan om den nood te leni gen. De kerk moet helpen en steun geven en kan die niet meer, dan andere plaatse lijke organen. De voorzitterdie georganiseerd zijn hebben er het profijt van en voorts wat de kerkelijke steun betreft, het B.A. moet niet betalen zoolang de diaconieën nog hebben. Dhr de Buck zegt: Niet Satans werk, maar Gods werk is het, dat deze methode van hulpverleening er is. Hij meent, dat wij er God voor mogen danken, dat hij in Zijn Gemeene Gratie organen heeft aan gewezen om over ons te regeeren en dat zulk een regeering dan komt met maat regelen zooals de werkloosheidsverzeke ring van 1917. Het is voor hem nog niet zoo zeker, dat in een abnormalen tijd als we tegenwoor dig beleven, een valide arbeider, die bui ten zijn schuld geen werk kan krijgen, allereerst op de diaconie is aangewezen. De kerk heeft een grootsche en heerlijke roeping tegenover de leden die behoeftig zijn, nood echter door werkloosheid is van buitengewonen aard. Dhr Huijsman wijst op de armenwet. De kerkelijke voorziening gaat altijd voorop, daarna komt de hulp van de overheid. De kerk moet doen wat mogelijk is, doch het terrein wordt thans te breed. Toetreden is in het belang van de kerk, van de belang hebbenden en van de burgerlijke gemeente. Dhr Koppejan zegt, dat de diaconie der Geref. Gemeente op den duur wel moei lijk voor alle werkloozen zal kunnen zor gen, die tot haar behooren. De voorzitter bepleit nogmaals toetre ding. Het voorstel wordt verworpen (voor Jakobsen, de Buck en Huijsman, tegen Koppejan, Wisse, Spruijt en Dekker). De pensioensgrondslag van den veld- wachter wordt vastgesteld op f 1625 met ingang van 1 April. De verordening en de instructie voor het agentschap der arbeidsbemiddeling en het benoemen van een agent daarvoor, wor den uitgesteld tot de volgende vergadering Een schrijven van den Prov. Brandweer- bond om in contact te treden met naburige gemeenten om bij brand elkander weder- keerig te helpen, gaat terug naar B. en W., eveneens een schrijven van de gemeente Zoutelande, waarin samenwerking ver zocht wordt. B. en W. doen nu nog mededeelingen over het abottoir in Middelburg en over den nieuwen schoolhouw te Meliskerke. Tegen het abattoir is door de kringge meenten nog steeds actie gevoerd, vooral omdat de invoerkeurloonen daaraan ver bonden werden. Ged. Staten hebben de verordening over de invoerkeurloonen niet goedgekeurd. De dorpsbesturen zullen paraat blijven. Dhr Dekker vraagt: kan het keurloon niet verlaagd worden? De voorzitter ant woord: dit kan niet wamt vorig jaar heb ben de gemeenten nog moeten bijbetalen. De keuringsdienst kan zichzelf niet bedrui pen. In Oostkapelle wel; daar is de ex ploitatie goedkooper. 'Over het bouwen van een school voor L.O. voor de Geref. Gemeente zegt de voor zitter: Indertijd is besloten gelden voor nieuwbouw beschikbaar te stellen. Men heeft echter die gelden niet opgevraagd De schoolhouw wordt uitgevoerd voor reke-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2