No. 220 Dinsdag 21 Juni 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland ƒ58: FONGERS- DE ENORME PRIJSDALING EERSTE BLAD. Buitenland VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Binnenland. V)" SPRUTOL Belangrijkste Nieuws. HET GESPREK VAN OEN DAG Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. 'De Zeeuw VERSCHIJNT 1LKEN Per 3 maanden, franse per poet, 13.— Losse nnmmers*15.05 Prijs der Adveriostiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 eb Bij abonnement belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 JULI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS Verkorting van den werktijd Het ziet er voor breede groepen der bevolking donker uit. De maatschappij is ernstig ziek. Maar erger is nog, dat er zooveel kwak zalvers op de baan zijn, die inplaats van de werkelijkheid onder de oogen te zien en de waarheid te zeggen, de menschen met allerlei wondermiddelen zoeken te paaien. Zoo wordt er thans weer een sterke propaganda gevoerd voor een sterke ver korting van den werktijd teneinde voor meer arbeiders een plaats te krijgen in het productie-apparaat. Het schijnt een vrij eenvoudig genees middel, maar het heeft dit bezwaar, dat het een sterke nevenwerking heeft. Worden de bestaande uurloonen ge handhaafd, dan beteekent verkorting van den werktijd van 48 tot 40 uur een be langrijke loonsverlaging. Wordt daarentegen het totaal-loon gehandhaafd, dan is het gevolg een loonsverhoo- g i n g die in de papieren loopt. Nu ligt het voor de hand dat zij, die de leuze: „verkorting van den werktijd" aanheffen, duidelijk behooren uit te spre ken wat nu eigenlijk hun bedoeling is. Dan valt er althans over te praten. Maar dat doet men nu juist niet. Op de dit jaar gehouden Arbeidscon- ferentie is een motie ten gunste van de 40-uur aangenomen met 48 tegen 37 stem men. De „Maasbode" vertelde er van: „Er voor stemden alle arbeidersgedele geerden. De regeeringsgedelegeerden moesten dus den doorslag geven. Die van Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk, Italië en Polen stemden voor die van Enge land, Engelsch-Indië, Nederland en Zwit serland stemden tegen, terwijl de gedele geerden van verschillende regeeringen zich van stemming onthielden. Geheel zuiver was deze stemming niet. Zoo stemden de Nederlandsche gedele geerden tegen, blijkens de opmerkingen van Mr Aalberse, omdat in de motie te vens was opgenomen de verklaring, dat de loonen niet mochten dalen, en daarom ge meend werd, dat op die wijze de 40-urige werkweek geen vermindering van de werk loosheid tengevolge zou hebben. Daaren tegen stemden de Dpitsche regeerings-ge- delegeerden voor de motie, ofschoon ze verklaarden dit standpunt te deelen; zij meenden echter de motie los te kunnen maken niet alleen van de toelichting, maar zelfs van haar eigen woorden. Wat zeker wel een zonderlinge opvatting is. Wanneer in de motie gestaan had, dat de weekloonen bij invoering van de 40- urige werkweek met een zesde zouden verlaagd moeten worden, zouden alle ar beidersgedelegeerden er tegen gestemd hebben en ware ze dus met overgroots meerderheid verworpen. En wanneer over de motie gestemd wa re, zooals ze werkelijk luidde, dan zouden zeker Duitschland en Oostenrijk hebben moeten tegenstemmen, even goed als En geland, Zwitserland en Nederland dit thans deden. Maar dan ware de motie niet aangenomen, maar verworpen geweest". i Zeer terecht sprak de „Nederlander" van een holle vertooning. Ten opzichte van hen, die van derge lijke uitspraken redding verwachten, zou men ook kunnen spreken van een mis- leidende vertooning. Op het congres van diet roode Vakver bond is dit punt mede ter sprake gebracht evenwel zonder dat klare wijn werd ge schonken. Toch werd wel duidelijk, wat in dezen kring met deze leuze bedoeld werd. De heer Kupers was van oordeel, dat het aantal bedrijven waar de werktijd kan worden gekort met behoud van het volle loon, wat gelijk staat met een loonsver- hooging van 1718 pet., wel niet groot zal zijn. En daarom, zoo betoogde hij, zou naar een compromis moeten worden gezocht. In dezen zin: De werkgevers zouden moeten beginnen de uurloonen te verhoogen, de overheid zou mede een deel van het loon moeten betalen en dan zou er misschien met de arbeidersorganisaties ook wel te praten zijn Dit zou dus practisch beteekenen, dat de productiekosten belangrijk verhoogd zouden worden. En dat in een tijd, nu het, ook in ver band met de sterke concurrentie en de da ling van den levensstandaard, noodzake lijk is, dat de productie-kosten worden verlaagd. Natuurlijk weten menschen als de heer Kupers dat opperbest. Maar waar haalt hij zoo vraagt men zich af dan den moed vandaan om in dezen benarden tijd met dergelijke leuzen te werken en een verhooging van het uur loon in uitzicht te stellen? Uitstel te Lausanne. Na afloop der gisteren gehouden na middagzitting, die slechts enkele minuten duurde en waaraan alle hoofdgedelegeer den deelnamen, werd het volgende com muniqué uitgegeven: „De leiders der delegaties en andere gedelegeerden der uitnoodigende mogend heden kwamen gisternamiddag bijeen. De president der conferentie stelde zijn collega's ervan in kennis, dat besprekin gen aan den gang waren en voortgezet werden tusschen de delegaties over de hoofdproblemen der conferentie. Om tijd voor de ontwikkeling dezer be sprekingen te winnen, werd besloten, de plenumzitting, die voor Dinsdag 21 Juni was uitgeschreven, te verdagen." Herriot stond gistermiddag de pers kort te woord, waarbij het de aandacht trok, dat hij tweemaal het woord „ontspan ning" gebruikte. De indruk is, dat de Fransche ministers op hun stuk zijn blijven staan en voor de schrapping van de schadevergoeding den eisch stellen van een slotbetaling door Duitschland in den vorm van een onder pand van Duitsche spoorwegobligaties. Ook in het ontwapeningsvraagstuk moet de Fransche regeering vasthouden aan den eisch, dat de ontwapening door een vermindering van de militaire begrootin gen tot stand zal komen. Veel vorderingen zijn dus niet gemaakt en van Engelsche zijde wordt thans ge tracht een practischen uitweg te vinden om de besprekingen te kunnen voortzet ten. Een zitting van de conferentie zal eerst bijeengeroepen worden als er kans bestaat op de mogelijkheid van overeenstemming. De ontwapeningsmoeilijkheden. De particuliere besprekingen te Gerève tusschen de hoofdgedelegeerden van Ame rika, Engeland en Frankrijk hebben gis teren 2 Yi uur geduurd. Naar verluidt zijn daarbij het vraag stuk der controle op de bewapening en verder de vraagstukken, die op de zware aanvalswapenen betrekking hebben, be sproken. Ook is het Amerikaansche plan om de sterkte der legers volgens een bepaalden sleutel vast te stellen, behandeld. Algemeen wordt vernomen, dat de drie hoofd-gedelegeerden bij hun particuliere besprekingen op aanmerkelijke moeilijk heden zijn gestuit. Naar verluidt heeft de Engelsche dele gatie een pauze van 15 jaar in de bewa pening voorgesteld en een geleidelijke ver mindering van de militaire uitgaven van 5 tot 15 pet., voorts afschaffing van den chemischen en bacteriologischen oorlog, controle op de particuliere wapenfabri- cage, bepaling voor de militaire lucht vaart en tenslotte de instelling van een permanente ontwapeningscommissie. De hulp aan Oostenrijk. De voorzitter van de gemengde com missie van den volkenbond, die een plan tot financieele hulpverleening aan Oos tenrijk heeft uit te werken, heeft den Franschen, Engelschen, Italiaan schen en Duitschen regeeringen medegedeeld, dat de commissie thans de opvattingen der genoemde regeeringen dient te leeren ken nen, en deze worden dan ook uitgenoo- digd den voorzitter haar standpunt zoo spoedig mogelijk te doen toekomen. Naar verluidt, heeft deze oproep het karakter van een dringende aanmaning. In den brief van den voorzitter der commissie zou er uitdrukkelijk op gewe zen worden, dat Oostenrijk zijn toevlucht zal nemen tot een transfermoratorium, ingeval voor Donderdag 23 Juni a.s, de regeeringen 't haar voorgelegde crediet- plan niet hebben goedgekeurd. Een aanslag op Paul Boncour? Nabij Pacy sur Aumancon rangeerde Zondag een goederentrein over het spoor van den sneltrein ParijsDyon, toen plotseling de twee achterste wagens op een anderen goederentrein liepen en om sloegen waardoor het spoor werd ver sperd en de trein, waarmede Paul Bon cour naar Genève terugreisde, eenige ver traging ondervond. Bij nader onderzoek bleek, dat uit een wissel eenige schroeven verwijderd wa ren, zoodat men vermoedt, dat een poging is gedaan een aanslag op den minister van oorlog Paul Boncour te plegen. De bestrijding der werkloosheid in Engeland. Gisterenavond heeft het Engelsche La gerhuis een debat van eenige uren gewijd aan het wegenvraagstuk. Er was veel verschil van meening nopens de wensche- lijkheid van aanleg van wegen en bouw van bruggen als middel tot bestrijding der drongen zijn van de noodzakelijkheid de I economische politiek te wijzigen. Korte berichten. Te Boekarest is een groote commu nistische organisatie ontdekt. De leider daarvan zou een Duitseher zijn, Gustav Arnold geheeten, die door de Berlijnsche communistische centrale naar Roemenië I was gezonden. In zijn woning te Boeka rest heeft men goud tot een bedrag van 8000 dollar gevonden. In het maandoverzicht van het ar beidsbureau wordt vermeld, dat in de maand Juni in de Vereenigde Staten naar schatting bijna 11 millioen personen werkloos waren. De stad Keulen sluit het begrootings- jaar met een tekort van 24.640.000 mark. In de Vereenigde Staten is een groote campagne begonnen tot schrapping van de schadevergoedings- en oorlogsschul den. Verschillende bladen wijzen er op, dat Europa als afzetgebied veel belangrij ker is, dan alle schulden van Europa aan het departement van de schatkist. Binnenland. Een wetsontwerp betreffende de haven van Vlissingen. De Nederlandsch-Belgische economische overeenkomst. De Tweede Kamer over den steun aan de varkenshouderij. Buitenland. Stagnatie te Lausanne. Pessimistische ge ruchten. Een brief van koning Albert. De ontwapeningsbesprekingen. STEUN AAN DE VARKENSHOUDERIJ. Volgens het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer, werd van verschillende zijden instemming betuigd met da omstan digheid, dat een steunregeling voor de varkenshouderij, welke daaraan groote behoefte heeft, is ontworpen, als met de Ingezonden mededeelingen. werkloosheid. Ten slotte zeide Minister Foot, dat het standpunt der regeering was dat het mooie wegennet van Engeland be hoorlijk onderhouden moest worden, maar meer niet en dat in de hausse periode van 1925'29 eigenlijk te veel en te luxueuse wegen waren aangelegd waarvan er verscheidene waren die fei telijk hun rente niet opbrachten. Als mid del tot bestrijding der werkloosheid moest hij wegenaanleg, ten minste in het groot, beslist ontraden. Alle deskundigen van eenig gezag waren het er over eens dat dit middel oneconomisch was. Een brief van Koning Albert. Koning Albert heeft aan minister-pre sident Renkin, die als hoofd van de Bel gische delegatie te Lausanne vertoeft, een schrijven gezonden, waarin hij zijn denk beelden uiteenzet nopens den huidigen economischen toestand. De koning herinnert er allereerst aan, dat sedert het einde van den oorlog alle deskundigen, die door de verschillende re geeringen zijn geraadpleegd, onverander lijk als hun meening hebben te kennen ge geven, dat de welvaart der volkeren en hun onderlinge vreedzame betrekkingen afhankelijk zijn van groote vrijheid van uitwisseling van goederen, kapitaal en arbeidskrachten. Ongelukkiger wijze zijn deze raadgevin gen in den wind geslagen. Ieder land han delde afzonderlijk en trachtte door het in werking stellen van alle beschikbare mid delen, de nationale economie te onttrek ken aan de gevolgen van de crisis. Door onophoudelijke verhooging der douanerechten, door over-belasting, in voerverboden, contingenteeringen, door het instellen van controle op den wissel handel, schijnt men overal den invoer te hebben willen beperken, hetgeen echter een vermindering van den uitvoer tenge volge heeft gehad. De gevolgen van deze beperkingspoli- tiek waren noodlottig. Sedert drie jaar is het totaal bedrag van den internationalen handel tot de helft teruggebracht en dit is slechts ten deele toe te schrijven aan de lagere prijzen. De landen, die hun buitenlandsche af zetgebieden zagen verminderen, vonden op de binnenlandsche markt geen grooter af zetgebied, daar de verbruikscapaeiteit der eigen bevolking eveneens kleiner gewor den was. In deze periode is het aantal werkloozen verdubbeld. Hierdoor is onomstootelijk het bewijs geleverd, dat geen enkel land met eigen middelen in staat is, de economische evo lutie te zijnen gunste te wijzigen. Slechts een gemeenschappelijke actie van alle lan den in den geest van internationale soli dariteit, zou het heilmiddel kunnen bren gen voor de ernstige kwalen waaraan de wereld lijdt. Het is hoog tijd, dat deze solidariteit op andere wijze tot uiting worde gebracht, dan door redevoeringen alleen. Het schijnt mij toe, dat daarom België niet zou moeten aarzelen, het initiatief te nemen, dat door de omstandigheden zou worden voorgeschreven en zich te dien einde de medewerking moet verzekeren van landen, die als ons land, diep door Ingezonden Mededeeling. Rapport der commissie-Welter. Naar de „Telegraaf" verneemt, zal reeds deze of het begin van de volgende week het rapport der Bezuinigingscom- missie-Welter publiek worden gemaakt. In den boekhandel zal het rapport ver krijgbaar worden gesteld tegen een prijs van omstreeks f 5. Het beslaat ongeveer vierhonderd vel druks. Steun voor land- en tuinbouwbedrijven. Op de vragen van den heer Braat, be treffende het nemen van wettelijke maat regelen ter voorkoming van verkoopingen bij executie van land- en tuinbouwbedrij ven of van daarbij behoorende inventaris sen tengevolge van de crisis in die bedrij ven, hebben de ministers Verschuur en Donner geantwoord, dat reeds verschil lende steunregelingen zijn tot stand ge bracht, welke helpen tegengaan, dat le vensvatbare land- of tuinbouwbedrijven ten gevolge van de crisis zouden worden geliquideerd Ook bij de uitvoering dezer regelingen zal dit punt niet uit het oog worden ver loren. Andere soortgelijke maatregelen zijn in overweging. Deze weg verdient in liet algemeen de voorkeur boven het treffen van wettelijke voorzieningen van burger- rechtelijken aard welke, voor den debiteur werkende als een soort moratorium, den crediteur op zijn beurt in moeilijkheden kunnen brengen. Het is overigens bekend, dat slechts be trekkelijk zelden tot daadwerkelijke exe cutie wordt overgegaan. Geldt het een in de kern gezond bedrijf, dan vinden par tijen elkaar gewoonlijk in een schikking. Dit wat het heden betreft. De ministers kunnen zich met betrekking tot de toe komst welke immers onzeker is, niet uit spreken. Ingezonden Mededeeling. !\'j U verdwijnen spoedig door 'li Pot 90ct.TubcSQct.Zeep60ct. Bij alle drogisten. denkbeelden, welke aan die regeling ten grondslag liggen. Met name waardeerden vele leden het zeer, dat het ontwerp een concentratie van den uitvoer van vaxkensYleesch inhoudt. Naar hun meening zal deze concentratie een belangrijke verbetering voor het be drijf met zich brengen. Inmiddels verklaarden een aantal hun ner niet blind te zijn voor het feit, dat de ontworpen regeling voert in de richting van een Planwirtsehaft. Begint, aldus de ze leden, de overheid eenmaal prijsrege- lend op te treden, dan zal zij genoodzaakt worden verder in het economisch leven in te grijpen. Hiertegenover werd opgemerkt, dat deze zienswijze wellicht niet geheel on juist zou kunnen worden genoemd, indien de in het ontwerp vervatte regeling van blijvenden aard was. Nu het hief slechts tijdelijke maatregelen betreft, behoeft voor de genoemde vergaande consequenties niet te worden gevreesd. Andere leden zagen in het neigen naar de idee der Planwirtsehaft, dat in het voorstel der regeering is te onderkennen, juist een factor, welke dat voorstel aan trekkelijk maakt. Hiertegenover stond voor hen echter het bezwaar, dat de ver liezen, welke door de varkenscentrale op den export zullen worden geleden, door den binnenlandschen consument zullen moeten worden gedragen. Het gevolg is hiervan, dat ook in deze steunregeling de minst draagkrachtigen naar verhouding weder het meest zullen moeten bijdragen. Tegenover dit bezwaar werd weder ge steld, dat het op zichzelf toch volkomen redelijk is, de consumenten in de kosten der steunregeling te doen bijdragen. Im mers dezen hebben reeds geruimen tijd ten koste van de producenten van de gel dende zeer lage prijzen geprofiteerd. Verscheidene leden zouden gaarne we ten, welke verhooging deprijsvanhet varkensvleesch hier te lande zal ondergaan als gevolg van de verleening van een toeslag op het voor uitvoer be stemde product. De hoop werd uitgesproken, dat de voor gestelde centralisatie niet zal leiden tot opheffing van afzonderlijke bedrijven, het geen de werkloosheid weder zou doen toe nemen. Sommige leden stelden de vraag, of het niet gewenscht ware, aan de voorgestelde maatregelen een steunregeling voor de roggeteeltte verbinden in dier voege, dat de varkenshouders verplicht zouden worden een bepaalde hoeveelheid rogge voor do mesterij te gebruiken. Hierdoor zouden in het bijzonder de roggeverbou- wers in de veenkoloniën gebaat worden. Bovendien zou zulk een regeling wellicht een te sterke uitbreiding van de tarweteelt kunnen tegengaan. Andere leden meenden, dat op gelijke wijze wellicht een afzetgebied gevonden zou kunnen worden voor de 600.000 ton aardappelmeel, waarvoor nog al tijd een bestemming wordt gezocht. Ten slotte stelde een aantal leden de vraag, of de regeering het niet mogelijk acht, dat, nu verschillende regelingen ten behoeve van den landbouw zijn en wor den getroffen, ook maatregelen worden tot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1