Uit de Provincie. Rechtzaken Land- en Tuinbouw Berlijnsche Brieven Het Vrouwenhoekje Dammen MIJNH ARDT's Zenuw-Tabletten 75 ot Laxeer-Tabietten 60 ot Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Ingezonden Mededeeling. Bi) Apoth. en Drogisten Armbestuur hebben gesteld. Beide heeren voorzien, dat ook deze instelling hare be grooting aanmerkelijk zal overschrijden en wilden daarmee nu meteen maar reke nen. De Raad wilde echter nog maar af wachten, totdat het B. A. zelf met een verzoek om subsidieverhooging komt. De voorzitter toonde zich ontstemd over het feit, dat bedoeld tweetal Raadsleden hun cijfers niet via den koninklijken, maar langs vriendschappelijken weg had den gekregen. Ze bleken echter goed in gelicht te zijn. DE HILVERSUM 5, het prachttoe- stel met Super-inductieschakeling, één- knopsbediening, electro-dynamische luid spreker, f 275, bij alle N.S.F.-agenten. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) - De levering van een elec- trogenerator voor de Prov. Zeeuwsche Electriciteits Mij. Het lid der Tweede Kamer de heer Slo- temaker de Bruine heeft aan den minister van binnenlandsche zaken gevraagd: Kan de minister mededeelen, of het be richt juist is, dat de directie der Provin ciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschap- pij voor een te leveren electrogenerator aan de Nederlandsche Industrie geen ge legenheid geboden heeft om voor die leve ring in te schrijven? Indien het bericht juist is, kan de mi nister dan mededeelen, wat de reden is geweest, dat de Nederlandsche Industrie door een Nederlandsche directie is gepas seerd? Wolfaartsdijk. De afdeeling van den Ned. Chr. Landarbeidersbond heeft op 29 Januari 1.1. een verzoek gericht aan het bestuur der patroonsvereeniging alhier tot het houden van een samenspreking, waarop nimmer antwoord is ontvangen. Daarna zijn de werkgevers individueel uitgenoodigd (48 in getal) voor een con ferentie te houden op 31 Mei j.l., waar slechts vier werkgevers aan deelnamen. Aangezien dit getal te klein was om een regeling te treffen zijn de werkgevers op nieuw individueel uitgenoodigd op Woensdag 15 Juni j.l., waar slechts twee van het eerste viertal en één andere te genwoordig waren. Gezien de betreurens waardige houding der vele afwezige pa troons is het thans nog onmogelijk om tot een vruchtbare samenwerking te komen. De aid. van den N.C.L.B. neemt intus- schen sterk in ledental toe. Kantongerecht te Middelburg. Terechtzitting van 15 Juni 1932. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Als bestuurder van een voertuig in een bocht binnen de bebouwde kom eener ge meente niet de rechterzijde van den weg houden: G. de V. te Oost- en West Sou burg f 5 of 5 d. h. Met een rijwiel een weg in verboden richting berijden: A. M. v. d. B. te Bergen op Zoom f3 of 3 d. h.; J. S. te Vlissin- gen: f3 of 3 d. h. Rijden met een niet ingeschreven mo torrijtuig, terwijl de lading meer dan 2 M. buiten de achterzijde van het motorrij tuig reikt: J. L. te Meliskerke: f3 of 3 d.; Fietsen zonder rem: J. R. te Middel burg: f 5 of 5 d. h. De voortgezette overtreding: Niet toe gelaten, tot de uitoefening van een beroep, waartoe de wet een toelating vordert, bui ten noodzaak dat b.eroep uitoefenen: Ca. J., huisvrouw P. C., te Utrecht f300 of 30 d. h. Te Wissingen met een handkar zonder noodzaak blijven staan op den hoek van een weg: A. J., te Vlissingen f 10 of 10 d. Te Vlissingen zonder vergunning van B. en W. met eenig voorwerp een vaste standplaats innemen: B. v. E. te O. en W. Souburg: Vrijspraak. Centraal Zeeuwsch Pachtbureau. Aan het zevende jaarverslag over 1931 ontleenen wij: In ons vorig verslag spraken we de hoop uit, dat de Eerste Kamer niet voet stoots de Tweede Kamer in hare beslis sing ten aanzien van de ontwerpen-pacht- wet zou volgen. Deze hoop is in vervul ling gegaan en is daardoor voorkomen, dat door wettelijk ingrijpen in goede pachtverhoudingen, deze goede verhou dingen zouden plaats maken voor scher per tegenover elkaar staan van verpach ters en pachters. Door het steeds verder voortwoekeren van de ernstige crisis, is het nu op het oogenblik, dat wij dit verslag schrijven, toch tot wettelijk ingrijpen gekomen. Door de aanneming van het wetsont- werp-Ebels e.s., kan door de Overheid in bepaalde gevallen worden ingegrepen. Dit wetsontwerp, dat bij de treurige om standigheden, waarin de landbouw ver keert, beoogt zooveel mogelijk langs min nelijken weg pachter en verpachter tot elkaar te brengen en alleen bij het niet tot stand komen van zulk een regeling, wettelijk ingrijpen voorschrijft, is door de landbouworganisaties krachtig ge steund. De geest, die uit dit wetsontwerp spreekt, strookt dus wel met de gedachte, die ons bureau steeds heeft voorgestaan, n.l. in ieder geval trachten pachter en ver pachter bij elkaar te brengen en het niet tot scherpere verhoudingen te laten komen. In 1931 hadden slechts 2 schattingen plaats, n.l.: voor de Ned. Herv. Gemeente te 's-Heer Hendrikskinderen. Deze schat ting betrof 19 perceelen weiland, 53 per- ceelen bouwland en 1 perceel boomgaard. Als schatters traden op de Kringdes- kundige, de heer C. Zandee Azn te Kloe- tinge en als plaatselijk deskundige de heer D. W. Lindenbergh te 's-H. Arends- kerke. De tweede schatting betrof 35 perceelen bouwland van de Ned. Herv. Kerk te Hulst. Ze werd verricht door den Kring- deskundige den heer A. J. Anthonisse te Hulst, den plaatselijken deskundige A. J. J. Maenhout te Stoppeldijk, terwijl de heer D. W. Lindenbergh te 's-Heer Arendskerke als lid van het C.Z.P., de schatting meemaakte. Bovengenoemde schattingen werden ook in 1924 verricht. De geschatte pachtsom men waren bij de laatste schatting f25 tot f 50 per H.A. lager dan in 1924. In de plaats van den heer Vogelvanger is als lid-verhuurder benoemd de heer Mr M. C. v. d. Minne te Middelburg. Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland. Bovengenoemde organisatie zal op Dins dag 5 Juli a.s. zijn algemeene jaarver gadering houden te Alkmaar in „De Harmonie". De morgenvergadering zal aanvangen 11% uur. Na de openingsrede van den Voorzitter, Prof. Dr P. A. Diepenhorst, zullen de vereenigingsaangelegenheden besproken worden. In de middagvergade ring zal als spreker optreden Dr H. Colijn Minister van Staat, met het onderwerp: „stijgende crisisnood". Deze rede zal tevens door de Radio worden uitgezonden. Des avonds om half negen zullen 2 sec tievergaderingen worden gehouden ter bespreking van a. zaaizaadkeuringen en b. landbouwonderwijs. Den volgenden dag zal een excursie worden gehouden naar de Zuiderzee werken. SCHLOSS MARQUARDT. Und dennoch spukt's in Marquardt! Langs de breede Heerstrasse glijden wij den kant van Potsdam uit. Sanssouci en den Ruinenberg laten we echter links lig gen en volgen de route over Bornstedt en Bornim. Ook Schloss Glienicke is niet het einddoel van onzen tocht, al voelt men zich onwillekeurig aangetrokken tot de vorstelijke woonplaats van een der zon derlingste Hohenzollern van onzen tijd. Hier woonde immers prins Friedrich Leopold van Pruisen, de veelbesproken zwager van den voormaligen keizer, die bij het uitbreken der revolutie hals over kop de roode vlag op zijn kasteel liet hijschen. Sedertdien heette hij in den volksmond „de roode prins". Uit baloorigheid verliet hij Duitschland, om zich in Lugano te vestigen, waar hij September 1931 over leed. Openbare verkoopingen maakten het mogelijk, dat ook de buitenwereld door de ijzeren poort der hooge muur het an ders hermetisch gesloten park en slot kon binnengaan. Schloss Marquardt kan weliswaar een vergelijking met het pompeuse Schloss Glienicke niet doorstaan, maar zijn park verhoogt de voorname charme van het eenvoudige landhuis en bovendien: zijn geschiedenis hangt nauw samen met een Hohenzollern, wiens zonderlinge neigin gen voor die van Friedrich Leopold niet onderueden. Het laast woonden hier de Ranevé's uit de Wallstrasse bij de Spittelmarkt, maar zijn zonderlinge reputatie heeft Marquardt uit den tijd van Friedrich Wilhelm II, wiens machtige gunsteling en minister Bischofswerder een noodlottigen invloed uitoefende op het verwarde brein van den monarch. Wie voor de geschiedenis van Pruisen en de Mark Brandenburg wat over heeft, die moet Schloss Marquardt gaan bezoe ken. In zijn „Wanderungen durch die Mark Brandenburg" heeft Fontane dit stuk historie vastgelegd voor latere ge slachten. Van hieruit vluchtte na de cata strophe van Jena Koningin Louise over den Königsdamm naar Koningsbergen. Over de Schlanizsee kwam in alle stilte en streng incognito Friedrich Wilhelm II hierheen, om als gast van generaal Bis- hofswerder de geesten zijner voorvaderen op te roepen. Door zijn intiemste omge ving vergezeld, kwam Pruisen's koning langs den Königsdamm, om in de onder- aardsche Blauwe Grot spiritistische séan ces bij te wonen, welke op boerenbedrog gebaseerd waren. Wierook en geheimzin nige muziek zorgden voor de gewenschte stemming en 'n dubbele muur maakte het mogelijk, dat levende wezens de gedaante en de stem van lang gestorven Hohenzol lern imiteerden. De goedgeloovige koning luisterde met spanning naar wat zijn voorvaderen te zeggen hadden en zijn minister exploiteerde diena naïveteit tot zijn persoonlijk voordeel. Hij zorgde er voor, dat de séances op Schloss Mar quardt aan griezeligheid voor die van het Charlottenburger Schloss Belvedère in geen enkel opzicht onderdeden en droeg er een belangrijk deel toe bij, om het ziek teproces van den souverein te verhaasten. Latere bewoners hebben er voor ge zorgd, dat de heuvel met de blauwe grot verdween en wie langs het eenvoudige ijzeren kruis in een verborgen hoekje wandelt, die vermoedt niet, dat hier op een kouden Novemberdag van 1803 het stoffelijk overschot van Bischofswerder aan den schoot der aarde werd toever trouwd. Bijna veertig jaar later werd hier ook zijn oudste dochter uit het eerste huwelijk, Caroline Erdmuthe Ghristiane von Bi schofswerder begraven. Voor het eerst se dert 1797, toen Friedrich Wilhelm II zijn laatste bezoek aan Marquardt gunde betrad bij die gelegenheid weer een Ho henzollern het slot vol huiveringwekken de herinneringen. Friedrich Wilhelm IV was het, die aan een vrouw de laatste eer kwam bewijzen, die bij zijn grootmoeder als dame d'atour, bij koningin Louise als hofdame fungeerde en voor hemzelf een tweede moeder was geweest. Alle prin sen van het koninklijk huis en een groot aantal illustre gasten stonden om het ar moedig aandoende graf der Bischofswer- der'sche familie. Het geslacht, dat zooveel herinneringen in mij opwekt, is allang uitgestorven, ook de latere bewoners hebben het slot verlaten en ruim een jaar bleef het prijs gegeven aan de vergetelheid. Thans is het vrij onverwacht uit zijn asch herrezen: Kempinski heeft slot en park voor meerdere jaren gepacht, om er een voornaam restaurant en hotel van te maken. In gezelschap van Kommerzien- rat Unger en Hans Kempinski ben ik een bezoek gaan brengen aan Schloss Mar quardt. Lakeien staan gereed om ons te ontvangen. Wij wandelen de veritabele hall binnen en bewonderen de zwaar hou ten trap, die naar de kamers der hotel gasten leidt. Over het breede terras wan delen we naar de groote witte zaal, waar 't enorme tapijt is blijven liggen en tal- looze electrische kronen het effect verhoo- gen. Hooge deuren en vensters geven een ongeëvenaard schoon uitzicht op het wel verzorgde park. Hier heerscht een rust, die ons de zorgen van Berlijn voor een paar uur doet vergeten. Van de restau rants, welke Kempinski in de Leipziger Strasse en aan de Kurfürstendamm heeft, gaan extra auto's tweemaal per dag hier heen, om de gasten voor een luttel bedrag tot een bezoek aan Schloss Marquardt in staat te stellen. Men kan baden in den Schlanitzsee, zonnebaden nemen op de geweldige grasvelden, uitrusten in de ge reed staande ligstoelen en voor een ma tigen prijs lucullische geneugten smaken. Voor hen, die aan het eind der week een uitstapje wenschen te maken, is Schloss Marquardt een attractie geworden, zooals Berlijn die tevoren nog niet bezat. Berlijn, 13 Juni 1932. De eieren zijn nu goedkoop. De eieren zijn op 't oogenblik goedkoop: laten we er dus van profiteeren. Laten we ons b.v. eens oefenen in het bereiden van omelettes. Zelfs al zouden we als eerste proef nog niet dadelijk een „schitterend" gerecht op tafel brengen.... een herhaling brengt ons al spoedig tot grootere zekerheid en dan zullen we moe ten toegeven, da er weinig schoteltjes be staan, die in zóó'n kort oogenblik en met zóó weinig moeite en kosten worden be reid als juist deze soort eiergerechten. Bovendien stellen ze ons in staat tot het aanbrengen van veel variatie, zoowel wat vorm als smaak betreft. We kennen de zoete omelette, die als nagerecht wordt gegeven, maar daarte genover ook de „hartige", die in het vóór gedeelte van den maaltijd op haar plaats is, of bij de boterham wordt gepresen teerd; we kennen de schuim-omelette, waarin stukgeklopt eiwilt een rol speelt, maar daarnaast ook den platteren eier koek, waarvoor eiwit en dooier samen zijn geklopt; we kennen de omelette in tweeën geslagen maar ook opgerold of wel als platten ronden koek op den scho tel gelegd; we kennen ten slotte de ge vulde omelette, met tal van mogelijkhe den wat het „vulsel" betreft: vruchten moes, jam, een vleesch-of een fischfarce, een restje gestoofde groenten enz. enz. Een paar eenvoudige voorbeelden uit de Fransche keuken zullen, dukt mij, wel tot navolging lokken: wie ze eenmaal op deze manier heeft geprobeerd, komt er van zelf toe, om andere combinaties te be denken. Omelette aux croutons (4 personen) (Omelette met gebakken brood.) 3of 4 niet te dikke sneetjes brood, 4 of 6 eieren, afgestreken eetlepel zout, 2 theelepels Maggi's Aroma, misschien wat peper, ongeveer 60 Gr. (3 afgestreken eet lepels) boter. Snijd het brood in kleine dobbelsteen tjes, laat de boter in de koekepan heet worden en bak daarin het brood goud bruin. Klop intusschen de eieren met de Maggi's Aroma, het zout en de peper, giet het mengsel over het brood in de koekepan en laat de omelette op een zacht vuur bakken tot het ei gestold is. Vouw de omelette in drieën en breng ze over op een verwarmden schotel. Pre senteer ze o.a. in plaats van vleesch bij spinazie, andijvie, postelein of sla. Omelette met spinazie (4 personen). 46 eieren, afgestreken eetlepel zout, 1 theelepel Maggi's Aroma, 40 Gr. (2 afgestreken eetlepels) boter, restje gestoofde spinazie (ongeveer 3 theekopjes). Begin met de koude spinazie voorzich tig op te warmen (b.v. op den wasem van den ketel). Klop intusschen de eieren met het zout, de Maggi's Aroma (en misschien wat peper). Laat de boter in de koeke pan heet worden (niet bepaald bruin), giet er het eiermengsel in en roer daar in voorzichtig met een lepel, echter zóó, dat de daarbij gevormde gaten steeds weer dichtvloeien met het nog vloeibare bovenlaagje. Laat, zoodra geen vloeistof voor dat doel meer beschikbaar is, de omelette rustig een oogenblik liggen, tot ze van onderen licht bruin is (een paar minuten). Rol de omelette in de pan op en breng ze over op een verwarmden schotel. Maak er op eenige c.M. af stand van de beide uiteinden met een mes een diepe gleuf in, tot op den schotel toe, vouw de gespleten omelette wat uit elkaar en vul dan de holte hoog- op met de verwarmde spinazie. Enkele sla-recepten. Saus voor salade. Hier vol gen eenige recepten voor sauzen zonder eieren, geschikt voor het aanmaken van salade. lo. Een mengsel van olijf- of sla-olie, kruiden-azijn, zout, peper, mosterd en een fijngesnipperd uitje. 2o. Dezelfde saus, waarin men de azijn vervangt door citroensap 3o. Aspic, die men als volgt kan maken: een liter kouden bouillon vermengen met 40 gram geweekte gelatine, 0,5 d.l. azijn, 1 d.l. Madera, 1 grof gesnipperde ui en wortel, een paar takjes peterselie, een stukje foelie, 2 laulierbladen, 810 pe perkorrels, 2 schijfjes citroen en 2 losge klopte eiwitten. De vloeistof, onder voort durend roeren, langzaam aan de kook brengen, haar 5 minuten tegen het kook punt aanhouden en dan onmiddellijk door een doekje zeven. Garnalensalade. Neem bij elk ons gepelde garnalen één hardgekookt ei en een kropje sla. Zorg er vooral voor, mooie gele kropjes te hebben. Maak van één van de eieren, wat olie, azijn, peper, zout en mosterd een gebonden saus; pluk de sla fijn, giet een deel van de saus over de garnalen, die in het miuden van een schotel zijn opgehoopt, en leg om de gar nalen heen een rand van sla, waarop de in partjes gesneden eieren zijn geschikt. De sla wordt luchtig met de saus aange maakt. (Hdbl.) Eenige wenken. Geest van zout is een nuttig reinigingsmiddel, waarmee men echter heel voorzichtig moet zijn. Verdund met water, kan het dienen om karaffen en kristallen bloemvazen van binnen schoon te maken. De opening van boven moet worden afgesloten met een prop papier, om morsen te beletten. Dan maar schudden, tot de glazen wanden en de bodem onberispelijk helder zijn. Wie op een oogenblik geen betrouw bare pasta bij de hand heeft, poetse de tanden voor een enkelen keer met schoon water, waarin enkele druppels citroen sap. Bemodderde schoenen moet men niet afwrijven, zoolang ze nog vochtig aanvoelen. Men kan ze beter op een matig warme of tamelijk tochtige plaats laten staan, tot ze goed droog zijn en dan af borstelen met een stevigen borstel. Dan laat de modder gemakkelijk los. Eerst dan inwrijven met schoencrême en glan zend poetsen. Gebruikt geen chloor, als witte ot ongebleekt katoenen onderkleeding, tafel en beddelinnen voor 't eerst in de wasch komt. Het goed trekt dan met vlekken. Eerst na minstens drie maal gewasschen te zijn, mag men een weinig bleekpoeder aan het spoelwater toevoegen. Onze kamerplanten in den zomer. In het algemeen is de zomer voor onze kamerplanten een betere tijd dan in de winter. Ze kunnen dan van meer licht profiteeren, en hebben ook niet zoo te lij den van de droge lucht, welke men in den winter in de kamers heeft, waarin gere geld gestookt wordt. Voor vele kamer planten is de zomer de tijd van den groei, waarvoor niet alleen water en voedings stoffen, maar ook licht en warmte noo- dig zijn. Aan beide laatste is meestal geen ge brek. Evenwel het zonnelicht is voor de plan ten minder goed, voor sommige bepaald verkeerd, niet alleen door de rechtstreek- sche bestraling der plant, maar ook door te sterke verwarming der potten, waarin de wortels dan gevaar loopen te „ver branden". Het gieten moet met zorg ge schieden. Vooreerst moet het water niet te koud zijn, maar de temperatuur hebben van het vertrek, waarin de plan ten staan. In den zomer giet men de plan ten bij voorkeur des avonds. De hoeveel heid water moet geregeld worden naar de behoefte der planten. Het gaat niet aan, alle planten over één kam te scheren en evenveel water te geven. Sterk groeiende planten hebben meer water noodig dan zwakgroeiende. Wie goed acht geeft op zijn planten, weet spoedig welke veel en welke weinig water noodig hebben, welke dikwijls en welke niet zoo vaak moeten begoten worden. Te veel water is net zoo verkeerd als te weinig. Als men giet, geef dan voldoende water, zoodat de geheele potkluit is doortrokken. Wat uit den pot in het schoteltje vloeit, wordt na een kwartiertje verwijderd. Anders zou de grond onder in den pot op den duur ver zuren. Soms gebeurt het, dat het water hetwelk men boven op den potgrond giet, er direct weer onder uitloopt. Dan is de aarde in den pot te droog geworden en ingekrompen, zoodat het water tusscheu kluit en pötwand wegloopt, zonder de aarde te hebben bevochtigd. In zoo'n geval zet men den geheelen pot een tijdje in een emmer water van de vereischte temperatuur. Bij een zacht regenbuitje ia het wel eens goed de kamerplanten buiten te zet ten. Het stof spoelt er af en de planten frisschen eens goed op. Behalve water hebben de planten in den groeitijd ook voedsel noodig. Men geeft ze daarom b.v. een of twee keer in de week een slap aftreksel van ouden koe mest, vogelmest of van kunstmest. Een te sterke oplossing zou de wortels der planten „verbranden". Wil men kunstmest gebruiken, dan kan men zelf een soort „bloemenmest" maken door meststoffen door elkaar te mengen. Men neemt b.v. twee deelen Chili-salp'eter, twee deelen superfosfaat en een deel pa tentkali, dan heeft men al een geschikt mengsel en heel wat goedkooper dan de bloemenmest, dien men in de winkels koopt, waarvan men op 1 L. water ge woonlijk 1,5 gram neemt. Wie aldus zijn planten behandelt, zal mooie bloemen en mooi blad krijgen. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. 6 16 28 36 46 16 25 35 46 Zwart 9 sch. op: 4, 7, 11, 12, 14, 19, 24, 25 en 31. Wit 10 sch. op: 21, 23, 28, 30, 33, 35, 38, 42, 44 en 48. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Wit: B. Springer. 28. 25X34 Sterker lijkt hier 35X24. Dit verliest echter snel als volgt: 35X24, 11—20! 25X 14, 9X20, 50—45 a), 3—9, 33—28, 18—22 en wint een stuk. a) Op 48—42 volgt 18—23, 20X47, 9—4 gedw. 17—22, 16—21 enz. wint. Op 5044, 48—43 of 40—34 volgt 13—19 enz. met winst. 28. 17—22 29. 50-44 11—17 30. 44—39 14—20 31. 4842 20—25 32. 42—38 17—21! Fraai gespeeld om 2823 te verhin deren. 6 16 26 36 46 16 25 35 45 De eenige zet is 3530, waarna wit's stand toch hopeloos blijft, b.v. 3530, 9 14, 40—35, 14—20, 38—32, 21—27, 32X21, 16X27 en wint. 33. 29—23. Loopt in den val. Na dezen zet te heb ben gespeeld, zag wit onmiddellijk den daarop volgenden slagzet en gaf de par tij gewonnen. Er was n.l. gevolgd 18X29, 34X23 a), 25-30, 35X24, 13—19, 24X4, 2—8, 4X27, 21X45 gewonnen. a) 33X24, 25-30, 34X25, 13—19, 24X4, 2—8 enz. gew. Als 33e zet mocht wit natuurlijk ook geen 2924 spelen, daar dan dezelfde slag volgt door 2530, 1319, 1823 enz. Probleem No. 255. Auteur: J. Dienske, Haarlem. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 1 2 3 4 5 Toumooi 1927. (Vervolg rubr. 11 Juni). Stand na 27. 19X30 van zwart. Zwart: J. Weiss. 1 2 3 4 5

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6