No. 218 Zaterdag 18 Juni 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland £ERST E BLAD. Christelijk of algemeen A. C. van der Rest WW VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAARS Buitenland Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, feaaoo per post, 13. Losse nummers SO.03 Prijs der Advorteniiën: 14 regels ïl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 JULI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS Onder het opschrift: „Sectarisme of al gemeenheid" wijdt de „Middelb. Crt" een artikel aan wat wij onlangs schreven over de noodzakelijkheid van organisatie onder eigen banier. Het blad is van meening, dat het heel wat beter is, dat „geen organisatie naar eigen beginsel" plaats heeft en het ver trouwt, dat de meeste Zeeuwsche boeren aan dezen drang naar voortgaande secta- riseering krachtigen weerstand zullen bie den. Waar door de „M. Crt." geen nieuwe gezichtspunten worden geopend, gaan wij op dit onderwerp thans niet in den breede in. Na wat hierover reeds geschreven werd kunnen wij nu volstaan met een paar korte opmerkingen. En dan beginnen wij met er op te wij zen, dat het niet juist is, de Christelijke organisaties op maatschappelijk gebied als sectaristische organisaties aan te duiden. Van een drang naar „sectarisatie" is hier geen sprake. Er is een tijd geweest in ons land en het was waarlijk niet de slechtste tijd dat er van een scheiding tusschen het godsdienstige en het maatschappelijke le ven nog geen sprake was. „Ons volk heeft een bekend schrij ver eenmaal gezegd was een gelukkig volk, toen het de ploeg hanteerde en te vens niet naliet te buigen voor bet Kruis. Het was de tijd toen nog algemeen was de opvatting, dat kruis en ploeg bij elkaar behoorden, dat bet werken behoorde ge paard te gaan met het bidden. De gilden in hun bloeitijd b.v. waren geen z.g. neutrale organisaties, waarin van de godsdienstige vragen angstvallig gezwegen moest worden om anderen niet te hinderen. Integendeel. Algemeen betee- kende in dien tijd: positief Christelijk. Als men hier van sectarisme wil spre ken een woord, dat wij in dit verband liever niet gebruiken - dan zou men moeten zeggen, dat de maatschappelijke organisaties door bet z.g. neutrale stand punt te huldigen op de sectaristische lijn zijn gekomen en dat daartegen de positief Christelijke organisaties zich bewegen op de nationale lijn. De „M. Crt." is van meening, dat de algemeene organisaties, waar een zooda nig fatsoenlijke geest heerscht, dat men eikaars geestelijke, zedelijke of kerkelijke overtuiging strikt eerbiedigt, verre de voorkeur verdienen. Dat klinkt heel mooi. Dat schijnt zeer algemeen, of wil men, nationaal. Maar het is in tegenstelling met wat de „M. C." vreest, niet hetzelfde wat vroe ger ook mogelijk is gebleken". En bo vendien, het is in de practijk, wij hebben daarop reeds eerder gewezen, niet be staanbaar. Als daar is een groep leden, die den arbeid wensebt te heiligen door 't gebed en die het Woord van God ook in het orga nisatieleven in het middelpunt wenscht te plaatsen, dan is hun dat niet vergund terwille van de neutraliteit, of wil men algemeenheid. Vast te houden aan eigen beginsel, zou in strijd worden geacht met goed fatsoen. Van de leden van een alge meene organisatie wordt verwacht, dat zij zich zullen voegen naar de vrijzinnige, in den grond sectarische opvattingen. Dat zij de eigen banier zullen loslaten en hun be lijdenis geweld aandoen. Gelukkig wordt dit steeds meer ver staan. Ook in Zeeland. Niet alleen door de arbeiders, maar ook door de midden standers, de boeren en de tuinders. Bij de „M. Crt" wekt dit toenemende wrevel en ongerustheid, zegt zij. Wij ver staan dat. Zij, op haar standpunt, kan niet toe juichen, dat het organisatieleven zich in positief Christelijke richting ontwikkelt. En dat bij haar een zekere wrevel opkomt nu deze Christelijk nationale beweging toch aan invloed wint, ook in Zeeland, nu de Christelijke organisaties zich ontwik kelen tot een macht, waarmee gerekend moet worden en ook gerekend wordt, is zeer verklaarbaar. Van een vrijzinnig or gaan kan men niet verwachten, dat het zou juichen als het vrijzinnige stempel gaat verdwijnen. Maar de Christelijke boeren en tuinders en middenstanders en allen, die tot nu toe aan een z.g. neutrale organisatie de voorkeur gaven, zullen in dezen wrevel en ongerustheid aanleiding vinden om zich ernstig af te vragen of ze wel waar lijk op den goeden weg zijn en of het niet tijd wordt, dat zij zich organiseeren onder de banier van Koning Jezus, van Wien zij toch belijden, dat Hem gegeven is a 11 e macht in hemel en op aarde. Waf er zooal verrookt wordt. In de vijfde aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke dezer dagen zal verschij nen, komen eenige voorloopige cijfers voor betreffende de hoeveelheden sigaren, si garetten en tabak, die in 1931, volgens de door het Departement van Financiën verstrekte opgaven, zijn gebanderolleerd en waarbij rekening is gehouden met de van de aanvragers terugontvangen zegels. Uit deze cijfers blijkt, dat in 1931 ver kocht werden: Sigaren 1.369.415 duizend stuks Sigaretten 3.554.017 duizend stuks Tabak 12.312.000 K.G. De verkoopwaarde bedroeg: Sigaren f 89.637.000 Sigaretten - 58.405.000 Tabak - 28.338.000 De totale verkoopwaarde nam toe van ruim f 142 millioen in 1923 tot bijna f 152 millioen in 1924, liep in 1925 terug tot ruim f 138 millioen om daarna weer te stijgen tot even f 183 millioen in 1930, waarop een daling is gevolgd tot ruim f 176 millioen in 1931. Er zou over deze cijfers heel wat te zeggen zijn. Zooals dan ook wel gedaan wordt. De een berekent hoeveel met dit geld voor de zending gedaan zou kunnen wor den, een ander hoeveel ellende er door ge lenigd zou kunnen worden en een derde, hoeveel menschen in dit bedrijf hun brood verdienen. Wij laten dat alles rusten. Maar we meenen er toch op te mogen wijzen, dat een volk van plm. 7 millioen zielen klein en groot, dat zich de weelde kan veroorloven voor één genotmiddel de tabak, per jaar 176 millioen gulden uit te geven, toch wel in zeer bijzonder gunstige omstandigheden moet verkee- ren. En de vraag komt op, of door velen niet een onevenredig deel van hun inkomen aan dit genotmiddel wordt uitgegeven. Contra-revolutie in Chili uitgebroken. Volgens berichten in de Amerikaansche dagbladen zou te Santiago de Chili door de mannen der contra-revolutie reeds een volledige overwinning zijn behaald, zoo dat de socialistische regeering onder Gro ve reeds zou zijn afgetreden en zelfs een nieuwe regeering onder leiding van een hoog marine-officier zou zijn gevormd. Tegen middernacht maakte de stad den indruk van een slagveld. Het geratel der machinegeweren bracht de bevolking in een ware paniekstemming. Door de stra ten trokken groote troepen communisten, zonder dat men kon vaststellen of zij vóór of tegen de regeering demonstreerden. Troepen uit Noord- en Zuid-Chili zijn op weg naar de hoofdstad, De hoofdaanval op de stad wordt uit Ingezonden Mededeellng. Gediplomeerd Ass. Apotheker Lange Kerkstraat 42 - Telef. 168 GOES Geneesmiddelen - Homoeöpathie Verband- en Verplegingsartikelen Toiletartikelen Speciale afdeellng Bandages Wanneer U bij ons Uw Buikband, Breukband of Spataderkous koopt, is U verzekerd het beste te hebben I Binnenland. Interpellatie over de werkloosheid in de Tweede Kamer. Loonkorting door het spoorwegpersoneel aanvaard. Het oud-Kamerlid A. Colijn overleden. De Zeppelin-vlucht. De crisis-pachtwet op 1 Juli in werking. Buitenland. Contra-revolutie in Chili. Ontploffing op een Engelsch oorlogs schip. Ingezonden Mededeeling. Duitsch-Belgisch grensincident? In de Duitsche pers wordt nogal herrie gemaakt, dat enkele dagen geleden een achttal Belgische sergeanten in een café over de Duitsche grens, waar zij niet lan ger dan tien minuten verbleven, een glas bier waren gaan drinken. De onder-offi cieren, die van een schermwedstrijd in Luxemburg terugkeerden, waren in uni form, maar droegen geen wapens. Thans echter deelt een Luiksch blad on der protest mee, dat op 10 Juli j.l. de be woners van het grensdorpje Langfeld, tusschen Raeren en Petersgenfeld, werden opgeschrikt door het verschijnen op hun grondgebied van ongeveer 35 Schupo's te paard; dezen waren oogenschijnlijk niet gewapend, doch droegen allemaal een Duitsche stafkaart. Gedurende eenigen tijdi is deze groep, die zich vermoedelijk van Rotgen naar Aken begaf, op Belgisch ge bied gebleven; zelfs passeerde deze ruite rij een huis, waarop te lezen stond: „Ko ninkrijk België". Ontploffing op Engelsch oorlogsschip. Volgens te Londen ontvangen berich ten heeft in de haven van Montreal aan boord van het Britsche, 6000 ton me tende, stoomschip „Gymbeline" een ern stige ontploffing plaats gehad, welke brand veroorzaakte. Er zouden 30 arbei ders zijn gedood of gewond. Volgens de laatste berichten zijn 17 personen, o.w. talrijke brandwachts om het leven gekomen, terwijl nog tien per sonen worden vermist. Er zijn tot nog toe tien lijken gebor gen; men vermoedt dat er nog 13 in de olieruimen gebleven zijn. Het aantal ge wonden bedraagt drie-en-zestig. het Zuiden verwacht. De Amerikaansche bladen weten er nog aan toe te voegen, dat een gedeelte, van het garnizoen van Santiago' naar de contra-revolutionairen is overgeloopen. Directe berichten uit Santiago ontbre ken. De verdere berichten kreeg men nog telefonisch uit Buenos Ayres. Latere berichten melden: De contra-revolutie is zonder bloedver gieten verloopen. De gematigden zijn thans aan het bewind. Davila verklaarde, dat de regeering alle internationale verplichtin gen zal naleven. Naar beweerd wordt, heeft men de hand gelegd op docnvotca, daaruit blijkt, dat Grave geld kreeg van de Sovjets. De poli tie heeft huiszoeking gedaan in de com munistische kringen; vijftig personen wer den gearresteerd; alle bekende leiders van het communisme worden gezocht. De com munistische beweging is onwettig ver klaard. Men weet nog niet, of Montero, de vroe gere president, zal terugkeeren. Verscheidene honderden Engelschen, die reeds maatregelen genomen hadden om zoo spoedig mogelijk te vertrekken in verband met de vrees voor een bloedige sociale revolutie, besloten thans in het land te blijven. De conferentie van Lausanne. Aanvankelijk had men gedacht, dat de conferentie van Lausanne in twee of drie weken zou geëindigd zijn en dan door een conferentie te Londen zou worden gevolgd. Gister is echter in de verklaring van de vijf schuldeischerstaten, die ze aan de uitgenoodigde mogendheden afgegeven hebben over een voortduren van het Hoover-moratorium twijfel aan deze op vattingen over de conferentie van Lau sanne gewekt. De herstelbetalingen zullen volgens deze verklaring niet meer behoe ven voldaan te worden voor den duur van deze conferentie, die de algeheele oplossing van 't vraag stuk zal moeten brengen. Korte Berichten. De Beiersche regeering heeft het dragen van partij-uniformen voor het gansche land Beieren tot 30 September a.s. verboden. De commissie tot steun in het over- stroomingsgebied van China heeft naar Londen geseind, dat de bevolking van alles verstoken is en zich met gras en boom schors voedt. Zij' verkoopt zelfs haar kin deren, zes Chineesche dollars voor een jongen en tien voor een meisje. De toe stand is vreeselijk. Weer is een Vlaamsche dienstweige raar, zekere Simoens, uit Antwerpen, aan gehouden en voorloopig in de gevangenis aldaar opgesloten. In den Beierschen Landdag hebben de Nazi's een helsch lawaai ontketend. Zij riepen van alles door elkaar, schreeuw den, tierden en floten. Toen zij weigerden de zaal te verlaten, verscheen politie en recherche in de zaal, die de meeste nazi's stuk voor stuk naar buiten bracht. Toen alle nazi's uit het huis verwijderd waren kon de zitting rus tig voortgang vinden. In het Mecklenburgsche dorp Lü- blow zijn in den tijd van een uur 22 woon huizen, stallen en schuren afgebrand. Talrijke varkens zijn in de vlammen om gekomen. Voorts is veel huisraad en een groote hoeveelheid landbouwmachines verloren gegaan. Prins Leopold en prinses Astrid zijn Donderdagmorgen om 5 uur met den Ne- derlandschen boottrein uit Marseille, te rug van de lange reis naar het Oosten, te Brussel aangekomen, waar zij opgewacht werden door koning Albert en hofdignita- rissen. Het wederzien tusschen den koning en zijn kinderen was buitengewoon hartelijk. A. Colijn t Gisteravond half acht is de burgemees ter van Nieuwer-Amstel, de heer A. Co lijn, in den ouderdom van 61 jaar over leden. De heer Colijn, een broer van Dr H. Colijn, was vroeger lid van de Tweede Kamer voor het district Enkhuizen en is 15 jaar burgemeester van Nieuwer Am- stel geweest. Voorts was hij sedert 1907 lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland. Maandag j.l. heeft hij zijn zilve ren jubileum als Statenlid gevierd. Van de anti-revolutionaire Statenfractie was de heer Colijn voorzitter. Luchtpost voor Indië. Te beginnen met de post voor het vlieg tuig, dat 30 Juni a.s. van Schiphol ver trekt, wordt het luchtrecht, dat boven de gewone poften en rechten verschul digd is voor de verzending naar Ned.- Indië gewijzigd, in dien zin, dat voor stukken van 5 tot 10 gram het luchtrecht verlaagd wordt tot 50 cent. Het luchtrecht wordt dan derhalve voor stukken t/m 5 gram: 30 cent; boven 5 t/m 10 gram: 50 cent; boven 10 t/m 20 gram: 75 cent. Asfaltbeton of klinkers. Het lid der Tweede Kamer de heer Ebels heeft den minister van Waterstaat gevraagd: Moet uit het antwoord van den Minis ter op de dezerzijds gestelde vraag van 13 Mei worden afgeleid, dat de prijsverla ging der klinkers als gevolg van de met de N.V. „De Vlamovenstraatklinker" te Zeist verkregen overeenstemming van dien aard was, dat de bestrating met klin kers van het wegvak de GrebbeWage- ningen voordeeliger werd dan het aan brengen van een asfaltbetonverharding op dat wegvak? Indien die vraag bevestigend wordt be antwoord, is de minister dan bereid een berekening over te leggen, waaruit dit voordeel blijkt? Loonkorting door spoorwegpersoneel aanvaard. Men herinnert zich, dat de Personeel- raad bij de Nederlandsche Spoorwegen korten tijd geleden aan de directie heeft medegedeeld, dat de vijf vakorganisaties zich niet met het voorstel der directie kon den vereenigeri waarbij aan de wen- schen van het personeel gedeeltelijk te gemoet werd gekomen. Het gevolg van dit besluit is geweest, dat de directie haar oorspronkelijke voorstellen bij de regee ring heeft ingediend, waarbij voor het personeel tweemaal in dit jaar een sala risverlaging van 5 pet. (n.l. met 1 Juli en met 1 Oct.) werd voorgesteld. Thans blijkt, naar het „Hbld" meldt, het personeel echter te hebben ingezien, dat het verstandiger zou hebben gehan deld, indien men het bemiddelingsvoor stel maar had geaccepteerd (loonkorting van 5 pet. per 1 Juli, en per 1 Oct. over wegen of met Jan. 1933 opnieuw 5 pet. korting noodzakelijk zou zijn). Vrijdagmiddag vergaderden n.l. de vijf vakorganisaties onder leiding van den Personeelraad, in welke bijeenkomst met algemeene stemmen werd besloten 't com promisvoorstel der directie alsnog te aan vaarden. Luchtpcstcorrespondentie per trein. Met ingang van 1 Juli a.s. kan aan de bagagebureau's van de Spoorwegen be halve gewone binnenlandsche correspon dentie, ook voor het buitenland bestemde luchtpostcorrespondentie worden afgege ven. Deze zal, overeenkomstig de aanwij zing van den afzender naar Amsterdam of Rotterdam worden vervoerd, ter door zending met de van Schiphol of Waalha ven vertrekkende luchtdiensten. Heeft de afzender geen aanwijzing ge geven, dan geschiedt het vervoer naar Amsterdam. Aangezien de controle van de stukken door den postdienst niet bij de aanbie ding kan geschieden, heeft de aanneming door bagagebureau's plaats op risico van de afzenders. De verkiezingen van leden der Eerste Kamer. De liberale candidaten voor het lid maatschap van de Eerste Kamer zijn: Groningen, Drenthe, Over ijssel, Gelderland: 1 mr. H. Smeenge te Amsterdam (aftr.); 2. Joan Gulderman te Oldenzaal (aftr.); 3. H. D. Louwes te Ulrum Gr.); 4. inr A. G. A. rid der van Rappard te Tiel, lid der Tweede Kamer; 5. J. L. Nysingh, in de Wijk; 6. prof. dr B. D. Eerdmans te Leiden; 7. mr H. E. Ovink te Haren; 8. mr A. C. van der Feltz te Voorst. Zuid-Holland; 1. ir. J. Koster te Heerlen (aftr.)2. mr P. Droogleever For- tuyn, burgemeester van Rotterdam; 3. mr H. J. Knottenbelt, lid der Tweede Kamer; 4. mr dr M. M. G. Schumann, Den Haag; 5. mej. dr E. C. van Dorp te Bloemendaal; 6. prof. dr G. M. Verrijn Stuart te Rotter dam; 7. mr L. Trouw te Brielle. Bezuinigingsmaatregelen bij het onderwijs Men schrijft aan de N. Rott. Crt.; De regeering overweegt, zeer binnen kort in te voeren een verhooging van den toelatingsleeftijd van leerlingen op de la gere scholen van 5 Vt tot 6 jaar. De in voering van dezen maatregel zou in twee étappes van drie maanden geschieden, n.l. in den loop van dit jaar een verhoo ging van drie maanden en in 1933 even- zou. Het is ons bekend, dat de minister van onderwijs onlangs een onderzoek heeft doen instellen naar de vraag, hoeveel leerlingen in 1931 beneden de 6 jaar op de openbare, zoowel als bijzondere schol len zijn toegelaten, en hoeveel besparing het zou gegeven hebben, als die leerlin gen niet waren toegelaten. Volgens som migen zou ook om paedagogische rede nen een besluit als dit moeten worden toegejuicht. Pacht in het rentambt Klundert- Ni ervaart. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Van der Sluis: 1. Is het juist, dat aan de pachters van het rentambt Klundert-Niervaart is

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1