DE ZEEÜW GIJ DWAAS. TWEEDE BLAD. Staten-Generaal Uit de Provincie VAN VRIJDAG 17 JUNI 1932, Nr 217. NEDERLANDSCH-INDI8 EN DE CRISIS. Woensdag heeft Jhr de Jonge, de Gou verneur-Generaal van Ned.-Indië, bij de opening van de Volksraad-zitting een rede gehouden, waaruit blijkt, dat de vooruit zichten van Indië ver van gunstig zijn, maar ook, dat er een G.-G. is, die met grooten ernst de, zaken behandelt. Spr. stond o.a. stil bij de inkrimping der formaties, de ontslagen en de afvloei ing, en sprak zijn oprechte sympathie en medegevoel met de slachtoffers uit. „Ik gevoel dat misschien meer dan iemand anders, omdat ik mij voortdurend er van bewust ben, dat mijn paraaf hier beteekent een aantal werkloozen, daar een een gebroken carrière en elders een ont wricht gezin; in de meeste gevallen teleur stelling, leed en ellende. Dan treft dubbel het verwijt dat met partijdigheid wordt tewerk gegaan en de slachtoffers bij voorkeur onder de lagere ambtenaren worden gezocht". Spreker wees met beslistheid een der gelijk verwijt af, en beriep zich hierbij op het feit, dat de afvloeiing in de jaren 1931 en 1932 bij het personeel met een maandelijksche bezoldiging van minder dan f 800 7.5 pet., bij het personeel met hoogere bezoldiging dan f 800 per maand 11 pet bedroeg. Spreker wees voorts op de ingrijpende maatregelen ten aanzien van het onder wijs. Hij kent de groote bezwaren, welke daaraan zijn verbonden en weet hoe groot het ongerief is, dat zij veroorzaken. De regeering betreurt, dat hierbij het bijzonder onderwijs voor groote moeilijk heden moest worden geplaatst. De regee ring is dankbaar voor de groote mede werking welke zij van die zijde toch heeft ondervonden. Omtrent de legeruitgaven werd o.m. opgemerkt: Slechts de noodzaak om de uitgaven te rug te dringen is de grondslag van de voorgenomen reorganisatie van het leger. De -bestaande legerorganisatie is aller minst overdreven. De begroeting voor het leger is sinds 1930 terug gebracht van f 72 tot f 57 millioen. Bij de samen stelling van de begrooting voor het dienst jaar 1933 is gebleken, dat dit bedrag niet kan worden gehandhaafd. Bezuiniging gaf n et langer uitkomst, aangezien zij zou leiden tot ontwrichting van het harmoni eus geheel. Derhalve blijft slechts over: de hervorming met het prijs geven van de bestaande organisatie om voor een klei nere plaats te maken, welke, wanneer het opperbestuur met deze voorstellen instemt, zal worden opgebouwd op basis van kos ten van totaal f 50 millioen". Spr. eindigde met te herinneren aan een oud gezegde, dat uit het Latijn ver taald, luidt: „Eerst leven, dan filosofee ren". W are dit woord in onzen tijd ont staan, dan zou het zeker luiden: „Eerst leven, dan politiseeren". Weest dat woord, vooral in de moderne lezing, indachtig. Bedenkt, dat voorshands het doel van ons werk nog moet zijn: „Primum vivera". Tn P 1 -olie vertrouwen op uwe mede werking en met de bede, dat God uw ar beid moge zegenen, oen ik deze zitting". ft TWEEDE KAMER. Sppletoire Indische begrooting. De derde kruiser. De Kamer had gisteren te behandelen de Indische suppletoire begrooting. Merk- vaardig genoeg 'liep het debat in hoofd zaak over een punt waarvoor geen cent werd aangevraagd de derde kruiser. Dè heer Cramer (S.D.) betoogt, dat FE I L L E TO N. Vrij naar het Engelsch. 3.) Een oogenblik ontmoetten hun oogen elkaar door het open raampje van het portier en de pijn in de zijne sneed haar door het hart. Maar ze dacht, dat het lichamelijke pijn was. „Dag ElsieZeg hem weg te rijden." Hij had haar niet bedankt voor haar zorg voor hem op de trap en op de stoep, maar in de cab bracht hij plotseling de mouw aan zijn lippen, waarop haar hand gerust had. Lady Mac Donald kwam thuis voor de cab nog goed en wel uit het gezicht was. Elsie, die naar haar kamer, wilde gaan, stond een oogenblik stil en kwam toen weer beneden. „Mijnheer Clement is u komen opzoe ken, tantetje." „John of Harry?" „Harry. Het speet hem, dat hij niet op u kon wachten, maar Donderdag komt hij wee „O, goed, ik ben blij, dat hij weer op de been is die arme jongen. Het spijt me, dat ik zoo laat ben, maar die vervelende zaken hielden me zoo lang op in de stad. in dezen tijd van malaise de inlandsche bevolking wel eens haar geduld zou kun nen verliezen. Wat doet de Regeering om de sociale en economische ineenstorting tegen te houden? Niets. Integendeel ze voert een afbraakpolitiek, behalve ten aanzien van de machtsmiddelen. Wat doet de Regeering om den nood te lenigen? Er wordt in Indië slechts een paar procent van het hier te lande daar voor besteed bedrag aan steun uitgegeven. De regeering zal dieper in de beurs moe ten tasten. Ook de Europeesche werkloo zen verkeeren in diepe ellende. Uit verschillende citaten concludeert spreker dat er inderdaad in Indië een noodtoestand bestaat, en dat er voor het algemeen een loondaling is van 40 a 70 procent. Mede ter bestrijding der werkloosheid dringt spreker sterk aan op krachtige be vordering der irrigatie-werken. Daarop mag niet worden bezuinigd. Spreker betoogt, dat alle kosten der Rijksmarine moeten komen voor rekening van Nederland. Reeds herhaaldelijk heeft spreker ge sproken over den derden kruiser. De regeering doet onverantwoordelijk, den bouw door te zetten. Dat de opschor ting van den bouw Indië in gevaar zou brengen ontkent spreker. Spreker dient een motie in, uitsprekende dat wegens de economische en financieele omstandighe den opschorting van den bouw van den derden kruiser aanbeveling verdient. Deze motie wordt tegelijk met deze wets ontwerpen behandeld. De heer F eb er (R.K.) erkent, dat er toenemende werkloosheid is in Indië, zij het niet in die mate als de heer Cramer meent. Spreker ontkent dat de crisis wordt verscherpt door de bezuinigingspolitiek der Indische regeering. Wanneer men niet Mp sterk bezuinigt, is er een totale finan cieele instorting te verwachten. Voorzichtigheid is echter geboden bij be zuinigingen op zedelijke en geestelijke waarden. Reeds herhaaldelijk is in deze kamer gesproken over de defensie en de organi satie der Indische weermacht, waarvan de derde kruiser een essentieel onderdeel vormt. Spr. zou slechts met opschorting van den bouw kunnen medegaan, als daar zeer overwegende beweegredenen voor wa ren. Er is echter geenerlei novum om het standpunt der Kamer ten opzichte van dezen bouw te wijzigen. Spr. verdedigt den bouw ook als object van werkver schaffing. Daarbij moet men den kruiser- bouw beoordeelen naar de toestanden in Indië. De meerderheid der Kamer heeft den derden kruiser aanvaard om het overige materiaal voldoende tot zijn recht te ko men. Zonder dien kruiser zou de vloot haar gevechtswaarde missen. De heer v. d. Houwen (S.D.) be strijdt de meening, dat de derde kruiser als een object van werkverschaffing moet worden beschouwd. Wil men werkverschaffing, dan zette men den kruiser op stapel en sleepe hem dan naar Hendrik Ido Ambacht om hem weer te sloopen (rumoer). De heer W ij n k o o p (Comm.) betoogt, dat men bezig is, een koloniale concen tratie te bevorderen, waarbij Frankrijk en Nederland een leidende rol spellen,, en welke in de eerste plaats is gericht tegen Sovjet-Rusland. De heer Albarda (S.D.), verwijzend naar de rede van den heer Cramer, heeft den indruk, dat de toestand niet ernstig genoeg is geschetst. Dan is de voortzetting der kruiserbouwplannen een bespotting van den ernstigen toestand. Spr. schrijft het weinige succes der Volkenbondsconferentie toe aan het feit, dat de leiding is overgegaan uit handen van politici in die van militairen. Als de ontwapeningsconferentie geen resultaten oplevert, zal Nederland destemeer behoef te hebben aan eenzijdige ontwapening. Wat den bouw van den kruiser als werkverschaffing betreft, sluit spr. zich aan bij den heer van der Houven. Niemand kan aantoonen, dat bii den kruiserbouw de veiligheid van Indië is verzekerd. De heer Van Boetzelaer -van Dubbeldam (C.-H.) merkt ter weer- „Die vervelende zaken", daarmee doelde ze op een voordeeltje van bijna driedui zend gulden, dat ze te danken had aan een plotselinge rijzing in zekere effecten waar ze de week te voren nog niet van gedroomd had. „Toevallig genoeg", ging ze luchtig voort, „ontmoette ik een van onze bezoe kers van gisteravond en in een onbe waakt oogenblik vroeg ik hem voor van avond te dineeren." Ze hield op en zag het meisje vroolijk aan. „Wil je probeeren het me te vergeven, lieve?" „Ik veronderstel, dat u over mijnheer Barker spreekt, tantetje?" „Het was niet heelemaal eerlijk van me misschien, maar „O, het doet er niet toe", antwoordde Elsie, zich afwendend. Lady Mac Donald keek haar na, tot ze weg was. „Wat zou er vanmiddag voorgevallen zijn?" vroeg ze zich af. HOOFDSTUK XXII. Op den laatsten middag, dien Harry in Londen door zou brengen, had hij een lang gesprek met zijn compagnon en aan 't eind overhandigde hij hem een brief in zijn eigen handschrift. „Ik heb het zwart op wit gezet", zei Harry. „Dat heb ik je juist willen vragen", antwoordde Torrance en las het schrijven legging van den heer Wijnkoop op, dat volgens de laatste officieele gegevens de voedselvoorziening in Indië beduidend verbeterd is. Van hongersnood kan zeker niet meer gesproken worden. Wat den kruiserbouw betreft, dezelfde motieven voor het hebben van een reserve- kruiser als spr. 'hij de begrooting heeft ontvouwd, gelden voor spr. nog. Het zou onverantwoordelijk zijn, den kruiser niet te laten bouwen. De heer Marchant (V.D.) zegt, dat de motieven van de regeering voor den kruiserbouw slechts relatief kunnen zijn. Spr. wijst op den ernst van den toestand onder ons volk; zelfs wordt overwogen, de geldelijke üitkeeringen te vervangen door üitkeeringen in natura; de kruiser bouw is geen quaestie meer van millioe- nen, doch een symbool. (Geroep: zeer juist). De regeering bedenke, wat er in ons land in enkele maanden kan gebeu ren. Men heeft het over veiligheid in In dië; men den'ke aan de veiligheid hier te lande (geroep: precies). De regeering moet, psychologisch gezien, het gevaar voelen, en dan is het een politieke blun der van de regcermg om in dezen tijd den kruiserbouw te willen doorzetten. Het gaat hier om een aangelegenheid van de eerste orde. De heer Van Rappard (Lib.) be toogt, dat, zet men den derden kruiser bouw stop, we eerlang in Indië" slechts verouderd materiaal zullen hebben. Spr. zou zich niet verantwoord achten zich piet achter de regeering te plaatsen. De heer Van D ij k (A.R.) zegt, dat het hier gaat om een marine welke een zuiver defensief, geen agressief karakter heeft. Moet nu onder de objecten ter be zuiniging ook vallen het middel om ons te verdedigen tegen aanvallen van buiten. Het gevaar daarvoor is niet geringer ge worden; afzien van den kruiserbouw is dus volkomen ontoelaatbaar. De heer Marchant noemde den kruiser een symbool, maar wie heeft den kruiser tot een symbool gemaakt? (Rumoer.) Dat is zijn eigen actie I De heer Albarda sprak van verantwoordelijkheid, maar men make zich op om het gevaar te bezweren, dat van binnen dreigt, en men passé op, dit gevaar niet te verergeren. (Rumoer en gfhamer van den Voorzitter.) De heer Snoeck Henkemans (C.H.) zegt, dat de heer Marchant den te- genwoordigen toestand heeft aangegrepen om den bouw tegen te gaan. Nergens heeft de regeering trouwens üitkeeringen in natura in uitzicht gesteld. Kent de heer Marchant niet de toestanden om ons heen; weet hij niet, wat er in en om In dië gebeurt? Zoo ja, dan is zijn rede van zeer ernstigen aard. (Rumoer, de voor zitter hamert.) De verhoudingen in Indië zijn van dien aard, dat we onzen plicht voor Indië en ons land zouden verzaken door de regeering in dezen niet te volgen. De heer B r a a t (Plattel.) bestrijdt eveneens den kruiserbouw. De Minister van Koloniën, de heer De Graaf f, ontkent dat de bezui nigingsmaatregelen in Indië de crisis hebben verscherpt. Aanleg van irrigatie- werken in dezen voor den landbouw zoo hachelijken tijd ondervindt wegens gebrek aan middelen de grootste zwarigheid. Wat onvermijdelijk is, geschiedt; wat wenschelijk is, moet worden uitgesteld. Voor de bevolking kan de regeering niet méér doen, dan reeds geschiedt. Hongersnood is er niet: er is voedsel- schaarschte, een jaarlijks terugkeerend periodiek verschijnsel, zij het dit jaar in erger mate dan anders. Gelukkig heeft men dit jaar over het algemeen een goe de oogst; dit is een groot voordeel, al is daarmede niet de behoefte voor het ge heels jaar gedekt. Door het opnemen van een memorie- post heeft de regeering getoond, de ge volgen der crisis voor de bevolking te wil len bestrijden. De Minister van Defensie, de heer Deckers, bestrijdt het standpunt van den heer Cramer als zouden alle kos ten van de Indische Marine voor rekening van Nederland moeten komen- dat vraag stuk is bovendien niet aan de orde. Het is ook geheel uit de lucht gegrepen dat volgens de Nederlandsche regeering door Indië méér zou moeten behooren te wor den betaald dan thans. door met gefronste wenkbrauwen en aan zijn zware, bruine snor plukkend, die half zijn leelijke, vriendelijke mond verborg. „Is het niet duidelijk genoeg. Maar ik zie er het nut niet van in. Ik heb het diep ste respect voor je vader, Clement, en elk fatsoenlijk man moet het werk, dat hij doet, bewonderen; maar ik zie niet in, waarom je je zelf, terwille van hem, tot bedelaar zou maken. Ik ben er trouwens zeker van, dat hij het niet goed zou vin den. Geef hem een deel van je fortuin, maar bewaar ook wat voor je zelf." „Ik heb het niet noodig, Torrance en ik wensch het niet." „Op het oogenblik niet, maar als je weer terugkomt, zul je het wel wenschen en in ieder geval noodig hebben. We kun nen er niet op vertrouwen, binnen de eer ste jaren nog eens zoo gelukkig te zijn en met één slag een fortuin te verdienen, of schoon je in Columbia natuurlijk geen kans door de vingers zult laten glippen. Het is gewoon dwaasheid, je heele kapi taal weg te geven. Geef den ouden heer je vlottend kapitaal, als onze Maatschappij is opgericht en houd zelf de aandeelen. In ieder geval zou het dom zijn te gauw te verkoopen. De mijn is uitstekend en de rij zing in koper is nog lang niet gedaan. Bovendien zullen we nog met winst wer ken, als het tot de helft van de tegen woordige waarde terug loopt. Schrap daarom die bepaling over 't verkoopen van je aandeelen en ik zal al je andere in- r De regeering zou onverantwoordelijk gehandeld hebben, door zich te plaatsen op het standpunt van den heer Cramer. Deze debatten hebben spr. heelemaal niet verbaasd; wat men bij verschillende be grootingen niet heeft kunnen bereiken, wil men nu nog op het laatste oogenblik trachten binnen te halen. Men erkenne ruiterlijk dat het verzet tegen den kruiser is uitgelokt door de eenzijdige ontwape- naars. Spr. heeft in deze Kamer de grootst mogelijke openhartigheid steeds betoond. Ook ten aanzien van de marine. Als van zekere zijde wordt verweten, dat met den bouw nog niet aangevangen is, waarin men eenigszins gelijk heeft, dan is het omdat spr. de meest mogelijke deferentie jegens de Kamer heeft willen betrachten. Er is geen cent uitgegaan zonder voor kennis van de Kamer. Als de kruiser gebouwd wordt, en daardoor de werkverschaffing bevorderd, mogen we ons dan niet verheugen, dat 70 pet. der kosten aan arbeidsloonen weg gaan? Spr. verwacht ook niet dat vele soc.-democratische arbeiders zullen wei geren, aan den kruiserbouw te arbeiden. Naar het oordeel van de regeering is de kruiser noodig, zal de Indische zee macht haar taak kunnen vervullen. Niet temin is op geen onderdeel der begrooting meer bezuinigd dan op den nieuwbouw van 19^ millioen in 1929, 19 millioen in 1930, 18 millioen in 1931, tot ruim 9 mil lioen in 1932. De „Java" en „Sumatra" hebben gekost f20 millioen elk, en deze n;euwe kruiser beloopt volgens de raming ongeveer 12^ millioen. Als voorbeeld van bezuiniging deelt spr. mede, dat het Euro- peesch personeel der Indische vloot tijde lijk van 2470 op 2009 man wordt terug gebracht, wat voor Indië alleen een jaar- lijksche bezuiniging van een half millioen beteekent. De Ministervan Koloniën acht eveneens het kruiserelement in de Indi sche vloot onmisbaar. Spr. ziet in den kruiserbouw voor Indië een vitaal belang. Met den meesten nadruk doei spr. een be roep op de Kamer tot verwerping van de motie-Cramer. Mocht de motie-Cramer worden aan genomen dan zullen spr. en zijn ambtge- nooten van Koloniën en van Buitenland- sche Zake de verantwoordelijkheid voor hun departement niet verder kunnen dra gen. De ontwerpen worden z. h. st. aange nomen. Over de motie-Cramer wordt heden ge stemd bij den aanvang der vergadering. Oesters. Men schrijft uit Ierseke aan de N. R. Crt. Half Juni kan het oesterseizoen wel als geëindigd beschouwd worden, al is er wellicht nog wel eens een enkel ordertje uit te voeren. De balans over de afgeloo- pen campagne kan dus worden opge maakt. Voor wat de verzending betreft het volgende: In totaal werden verzonden bijna 25 millioen consumptieoesters tegenover na genoeg 40 millioen in de vorige campagne alzoo een vermindering van 15 millioen. Het verloop in de laatste zes jaren is, te beginnen met 1927 als volgt: 19,. 18, 24, 31, 40 en 25 millioen. Laat men het re cordjaar buiten beschouwing, dan maakt het totaalcijfer nog niet zoo'n kwaad fi guur. De afzet was afgerond tot duizend tallen als volgt over de verschillende landen verdeeld: 1931-'32 1930-'31 Nederland 1.722.000 2.848.000 België 8.954.000 13.326.000 Duitschland 1.902.000 3.708.000 Engeland 12.184.000 18.696.000 Frankrijk 226.C00 994.000 Diversen 8.000 171.000 De vermindering van 15 millioen komt dus voor niet minder dan 6 Vi millioen op rekening van Engeland, voor Wt millioen op rekening van België. Verder Duitsch land bijna voor 2 en ons land zelf voor ruim 1 millioen. Engeland blijft dus nog het leeuwendeel betrekken en wel bijna structies nauwkeurig opvolgen, zelfs die betreffende Handysi Co., hoewel ik daar heelemaal niets van begrijp. Ik weet, dat ik je heel wat schuldig ben voor dien el- lendigen tijd, die je gehad hebt en ik wil alles voor je doen, wat in mijn macht staat; maar ik wil liever niet helpen je tot den bedelstaf te brengen." „Ik behoud mijn aandeel in de zaak." „Natuurlijk. Maar je weet heel goed, wat dat in gewone omstandigheden betee kent. Een twee duizend gulden per jaar." „Daar zal ik wel van rondkomen, Tor rance. Ik ben dankbaar voor alles, wat je voor me gedaan hebt. Ik zal je nog dank baarder zijn, als je precies doet, wat op dit vel papier geschreven staat. Als je het niet doen wil, dan ga ik naar een notaris en wel, ik zou me gelukkiger voelen, als mijn zaken in jou handen achterble ven." Torrance schudde zijn ruige hoofd en bromde ongeduldig. Sinds zijn terugkeer uit Californië had,hij al heel wat op de ziekte van zijn compagnon geschoven, maar bij elke nieuwe ontmoeting begon hij zich meer over Harry te verbazen. Hij leunde voorover met zijn armen op zijn lessenaar en keek hem strak aan. „Ik geloof, dat we elkaar nu zoo lang zamerhand vrij goed kennen, oude jon gen", zei hij eindelijk. Met een zielige poging tot glimlachen knikte Harry. „Stop me maar, als ik ruw wordt", zei de helft van den geheelen afzet, wat ook in de vorige campagne het geval was. Werden het vorig jaar bovendien 20 millioen zaaioesters verzonden, dit is in deze campagne zoo goed als niets geweest. Moesten we over de vorige campagne zeggen, dat de financieele resultaten voor de kweekers niet in verhouding wa ren met de aantallen verzonden oesters, wegens de buitengewoon lage prijzen, dit jaar is dit nog veel erger geweest en er zijn zeker heel wat verliezen geleden. Wij schreven daarover reeds vroeger; ook blijven vele kweekers van meening, dat big meer onderling overleg betere prijzen zou den te bedingen zijn. I Wat de oester-industrie betreft, is dit het eerste crisis-jaar. Tot vóór dezen win ter kwam hierin nog geen werkloosheid voor, in den loop van den winter kwam er meer en meer sprake van en thans worden in vele ondernemingen menschen met een langen staat van dienst ontslagen. Thans hebben velen hun perceelen in gegeven, de groote verpachting van de ingegeven perceelen zal 29 en 30 Juni te Middelburg plaats hebben. Vroeger werden de perceelen steeds voor 30 jaar verpacht; deze perceelen zullen slechts voor zes jaar verpacht worden. Ned. industrie gene geerd. Door een overheid s- be drijf. Naar de N. Rott. Crt. ver neemt, heeft de directie der Prov. Zeeuw- sche Electriciteitsmaatschappij te Middel burg besloten den nieuwen efectrogene- rator voor de door de Kon. Mij. „De Schelde" te leveren stoomturbine voor de centrale van de P. Z. E. M. te Vlissingen, in Engeland te bestellen. Hierbij is de Ned. industrie, welke in verschillende centrales als te Amsterdam, Velsen, Dor drecht, Rotterdam, enz. getoond heeft vol komen in staat te zijn dergelijke machines te leveren, buiten mededinging gelaten. Zij heeft geen gelegenheid tot inschrij ving gekregen. Dit geval lijkt ons in de zen tijd zoo kras, dat opheldering niet achterwege kan blijven. De P.Z.E.M. deelt hierover mede: Het electrische deel van het aggregaat, waarvan hier sprake is, de turbogenera tor, wordt in hoofdzaak in Nederland ver vaardigd, alleen de specifiek electrische onderdeden komen uit Engeland. De Postbrug over het kanaal door Zuid-Beveland, liggende in de route rijks weg Bergen op ZoomGoes, is tot en met 18 dezer voor het verkeer gesloten. IJSKASTEN, reeds vanaf f 19, elec trische ijskasten vanaf f230. J. M. Pol derman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Een verstekeling op een autobus. Dit overkwam Woensdag dhr J. Bauer, die een geregelde autodienst onderhoudt tusschen Kruiningen en Stati on Vlake. Als gewoonlijk reed B. even half 2 naar Vlake, en stilstaande aldaar, werd hij at tent gemaakt op een verstekeling boven op zijn bus. Een nader onderzoek willen de instellen, was de persoon in kwestie in minder dan geen tijd van de bus af en spoorloos verdwenen, beducht voor straf op zijn snoode daad. Toch scheen berouw hem te kwellen, want toen het duister viel meldde hij zich schoorvoetend bij B. aan de gesloten voordeur. Het was de poes van Bauer, die, zoo wreed gestoord was in haar middagdutje boven op de bus, en van haar hooge zit plaats blijkbaar goed den langen terug weg had opgenomen. Gastvrij werd zij wëer binnengelaten. Goes. Bij het te Utrecht gehouden exa men voor gasfitter slaagde onze stadge noot T. Brusket, werkzaam aan de gas fabriek alhier. In de gisteren gehouden vergadering van stemhebbende ingelanden van den Goeschen polder werd de rekening over het dienstjaar 1931'32 vastgesteld in ontvang op f 8707,51 en in uitgaaf op f 6795,02 Ya De begrooting voor het dienstjaar 1932 '33 werd in ontvang en in uitgaaf vast gesteld op f 10900,7014 met een post on voorzien ad f 5156,7714, terwijl de uit- keering aan de eigenaren der schotbare gronden evenals in het vorig dienstjaar bepaald werd op f 2 per H.A. Torrance. Hij sloeg de oogen neer en ging voort: „Jij en ik hebben het vrij goed met elkaar kunnen vinden gedurende de laat ste jaren, Clement. Ik weet niet, of ik de beste soort compagnon ben geweest voor een jongen kerel als jij bent laat me door gaan en en ik heb daar heel wat over gedacht, toen ik daarginds was, vooral, toen ik die ellendige koorts begon kwijt te raken. Ik voelde, dat ik te veel van je eischte. Ik ben als 't ware geboren om te speculeeren en jij niet. Ik zou liever al mijn geld kwijt raken, dan niet te trachten meer te verdienen. Bovendien wist ik, dat de Gupola-mijn goed en rijk was en dat kon ik niet voor mezelf hou den. Toch had ik moeten beseffen, dat je niet op dezelfde leest geschoeid ben als ik. Ik had geen recht je zulke verschrikkin gen op den hals te halen. Maar geloof me, ik had geen vermoeden van die daling. Ik had er niets van vernomen, voor ik terug kwam en jou ziek op bed vond. Jou wil ik het wel vertellen, Clement, ik kreeg tra nen in mijn oogen, toen ik bedacht, hoe veel het van je zenuwen geëischt moet hebben om die aandeelen vast te houden en ik kan je wel zeggen, dat mijn veertig duizend gulden winst me heusch niet ge lukkig maakten." (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5